WAR FLAG OF THE SUN KNIGHT: Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

WAR FLAG OF THE SUN KNIGHT: Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Δημοσίευση από apeitharxos »

Λοιπόν, όπως είπα και στην καταληκτική δημοσίευση στο topic των FORGOTTEN JEWELS, εδώ θα συγκεντρώσουμε όλες τις δημοσιεύσεις της πλέον θρυλικής (αλλά και ίσως πλέον αμφιλεγόμενης) στήλης του μεταλλικού σφυριού, η οποία μας ξεβλάχεψε μουσικά, εξίσου όπως και το Forgotten Jewels.
Για να ανεβούν ομαλά όλες οι δημοσιεύσεις χωρίς πολλά επεισόδια, θα πρότεινα να μην το τραβήξουμε στα άκρα με τα πολιτικά σχόλια.
Άλλωστε, εδώ θα μπει λογικά πάρα πολύς κόσμος που θα αναζητήσει στο google πληροφορίες για την εν λόγω στήλη, οπότε ας έχει το topic χαρακτήρα εγκυκλοπαιδικό.

Ξεκινάω λοιπόν, Δεκέμβριος 1990 (αυτό το δισέλιδο το παρουσίασα πάλι στο topic με την συναυλία των Sabbath με τον Tony Martin)

Εικόνα

Εικόνα

Ακολουθεί ο Μάρτιος του '91

Εικόνα

Εικόνα

Για πρώτη δημοσίευση κλείνω με Ιούνιο του '91, με το πολυθρύλητο πια αφιέρωμα στους WARLORD.

Εικόνα

Εικόνα
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

WAR FLAG OF THE SUNKNIGHT-Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Δημοσίευση από Priamos »

Απο δω εμαθα κι αγορασα το Ample Destruction.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

WAR FLAG OF THE SUNKNIGHT-Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Δημοσίευση από apeitharxos »

Priamos έγραψε: Κυρ 05 Ιαν 2020, 19:18 Απο δω εμαθα κι αγορασα το Ample Destruction.
Και εγώ από εδώ, μόνο που το αγόρασα κάποια χρόνια αργότερα, γιατί δεν το έβρισκα πουθενά εκείνη την εποχή...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
giorgos
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Τετ 15 Μάιος 2019, 12:46

WAR FLAG OF THE SUNKNIGHT-Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Δημοσίευση από giorgos »

ΑΤΕΛΕΙΩΤΟ ΕΠΟΣ!!!
Άβαταρ μέλους
Metal_Warrior
Δημοσιεύσεις: 1159
Εγγραφή: Τρί 02 Ιαν 2018, 19:18

WAR FLAG OF THE SUNKNIGHT-Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Δημοσίευση από Metal_Warrior »

έπος, thanks για τα scans!
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

WAR FLAG OF THE SUNKNIGHT-Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Δημοσίευση από theBox »

ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΑΠΕΙΘΑΡΧΕ!
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

WAR FLAG OF THE SUNKNIGHT-Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Πολλά like για το εγχείρημα Απείθαρχε. Πρώτη φορά που διάβαζα για Cirith Ungol στη ζωή μου και έτρωγα τον κόσμο να βρω το Paradise Lost (μου πήρε 4 χρόνια η αναζήτηση - στην Κρήτη δεν έβρισκες ούτε Accept).

Το 1ο τεύχος War Flag ήταν και το μόνο που είχε διαφορετικό - πιο πρωτόγονο λογότυπο. Στα τελειώματα της παρουσίας της στο Χάμμερ η αισθητική της ήταν έτη φωτός μπροστά σε σχέση με το ξεκίνημα.

Επίσης αξίζει να σημειώσω ότι από το 95 και μετά, το δισέλιδο αυτό ήταν η μοναδική μου πηγή όσον αφορά το heavy metal που μου άρεσε. Μια εποχή που δέσποζαν οι Filth οι Borgir οι Mashine head. Οπότε με το τέλος της δεκαετίας ότι γνώριζα για το heavy metal που δεν ήταν priest/maiden/manowar/metallica ή δεν ήταν μέσα στις μόδες της εποχής αυτής, ήταν μέσα από εκείνες τις σελίδες.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Blackwinged
Δημοσιεύσεις: 398
Εγγραφή: Σάβ 26 Οκτ 2019, 18:33
Τοποθεσία: Ιωάννινα

WAR FLAG OF THE SUNKNIGHT-Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Δημοσίευση από Blackwinged »

Ενδιαφέροντα κείμενα, αλλά σε κάποια σημεία εκφράζονται απόψεις που δε με βρίσκουν σύμφωνο. Από απλά θέματα και αντικρουόμενα σ' εμένα όπως π.χ το 8 στο Painkiller και η κριτική για το Rust in Peace, έστω αυτή η σύντομη, μέχρι αναφορά περί "νέγρων". Τέλος πάντων, έστω και διαβάζοντάς τα μετά από χρόνια, που τότε ήμουν παιδάκι, έχει σίγουρα πολύ ενδιαφέρον για εμένα προσωπικά. Τόσο βλέποντας απόψεις κόσμου για συγκεκριμένα είδη metal, ειδικά τον καιρό που εμφανίστηκαν στο προσκήνιο και η πορεία τους στα χρόνια, αλλά και γι΄αυτό που επέλεξα να σπουδάζω.

Μόνο που αναφέρει αυτό στο τέλος πως ο Sun Knight δεν είναι προσωπείο του Warlord, προσωπικά είναι σα να μου λέει πως είναι το ίδιο άτομα. Αλλά και πάλι εκτίμηση είναι. Όταν άρχισα ν' ακούω πιο ακραία είδη και κόλλησα κάπως έντονα μαζί τους, όπως death, black, είχα μία αντιμετώπιση από παλαιότερους και μεγαλύτερους μεταλάδες, κάπως ελιτίστικη, τύπου "χάλασε και ο Κωστάκης, έμπλεξε με τα πρεζόνια που παίζουν κατσαρολικά εκεί στις τραχανοπλαγιές της Νορβηγίας"... βέβαια, τα πιο obscure και old school heavy συγκροτήματα, τα έμαθα από τον Fenriz σε αντίστοιχες λίστες που έφτιαχνε. Κάτι band of the week και ένα podcast που έκανε... Άσχετο..

Βέβαια καταλαβαίνω το θυμό και την οργή του, με την έννοια πως κάτι που λατρεύει και του δίνει νόημα στη ζωή του θεωρούσε πως απειλείται, διότι και εγώ όταν βγαίνω εδώ και μου κάνουν λόγο για κάθε νέο ΚΑΤΣΑΠΛΙΑ που κυκλοφορεί και κοροιδεύουν π.χ τους Virgin Steele, νιώθω παρόμοια. Αλλά περνά και μία επικίνδυνη ρητορική -πάντα στα δικά μου μάτια- είτε συνειδητά και στρατευμένα, είτε ασυνείδητα.

Σόρρυ για την άποψη εάν προσβάλει κάποιον. Φίλε απείθαρχε εάν έχεις και άλλα συνέχισε έτσι.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

WAR FLAG OF THE SUNKNIGHT-Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Δημοσίευση από Priamos »

Blackwinged έγραψε: Δευ 06 Ιαν 2020, 14:05 Ενδιαφέροντα κείμενα, αλλά σε κάποια σημεία εκφράζονται απόψεις που δε με βρίσκουν σύμφωνο. Από απλά θέματα και αντικρουόμενα σ' εμένα όπως π.χ το 8 στο Painkiller και η κριτική για το Rust in Peace, έστω αυτή η σύντομη, μέχρι αναφορά περί "νέγρων". Τέλος πάντων, έστω και διαβάζοντάς τα μετά από χρόνια, που τότε ήμουν παιδάκι, έχει σίγουρα πολύ ενδιαφέρον για εμένα προσωπικά. Τόσο βλέποντας απόψεις κόσμου για συγκεκριμένα είδη metal, ειδικά τον καιρό που εμφανίστηκαν στο προσκήνιο και η πορεία τους στα χρόνια, αλλά και γι΄αυτό που επέλεξα να σπουδάζω.

Μόνο που αναφέρει αυτό στο τέλος πως ο Sun Knight δεν είναι προσωπείο του Warlord, προσωπικά είναι σα να μου λέει πως είναι το ίδιο άτομα. Αλλά και πάλι εκτίμηση είναι. Όταν άρχισα ν' ακούω πιο ακραία είδη και κόλλησα κάπως έντονα μαζί τους, όπως death, black, είχα μία αντιμετώπιση από παλαιότερους και μεγαλύτερους μεταλάδες, κάπως ελιτίστικη, τύπου "χάλασε και ο Κωστάκης, έμπλεξε με τα πρεζόνια που παίζουν κατσαρολικά εκεί στις τραχανοπλαγιές της Νορβηγίας"... βέβαια, τα πιο obscure και old school heavy συγκροτήματα, τα έμαθα από τον Fenriz σε αντίστοιχες λίστες που έφτιαχνε. Κάτι band of the week και ένα podcast που έκανε... Άσχετο..

Βέβαια καταλαβαίνω το θυμό και την οργή του, με την έννοια πως κάτι που λατρεύει και του δίνει νόημα στη ζωή του θεωρούσε πως απειλείται, διότι και εγώ όταν βγαίνω εδώ και μου κάνουν λόγο για κάθε νέο ΚΑΤΣΑΠΛΙΑ που κυκλοφορεί και κοροιδεύουν π.χ τους Virgin Steele, νιώθω παρόμοια. Αλλά περνά και μία επικίνδυνη ρητορική -πάντα στα δικά μου μάτια- είτε συνειδητά και στρατευμένα, είτε ασυνείδητα.

Σόρρυ για την άποψη εάν προσβάλει κάποιον. Φίλε απείθαρχε εάν έχεις και άλλα συνέχισε έτσι.
Τα είπαμε διεξοδικά σε άλλο thread, πιο επικεντρωμένο σε αυτά που αναφέρεσαι. Αν το βρω, θα το παραθέσω.

Υγ. Αυτό ήταν αλλά τα αφεντικά το κλείδωσαν γιατί υπήρχε πάλι η τάση να εκτροχιαστουμε:
viewtopic.php?f=5&t=993
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

WAR FLAG OF THE SUNKNIGHT-Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Δημοσίευση από Starman »

Αυτές οι δύο στήλες και για μένα αποτέλεσαν φάρο για κυκλοφορίες που δεν ήξερα ή που δεν μπορούσα να προσεγγίσω. Βγάζοντας στην άκρη τις αναφορές που ήταν ξένες στο μουσικό πεδίο, έμαθα πολλά. Το Ample Destruction και εγώ από εδώ το έμαθα, αλλά ήμουν κωλόφαρδος σε αντίθεση με σας και το βρήκα γρήγορα, από το Rock City στη Σωκράτους.
[mention]apeitharxos[/mention] αυτή τη φορά για να μη πετάγομαι κάθε τρεις και λίγο, θα μου επισημαίνεις τα κενά, και όταν τελειώσεις όλες τις δημοσιεύσεις, θα τα ποστάρω όλα μαζί για να είμαστε οκ.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

WAR FLAG OF THE SUNKNIGHT-Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Δημοσίευση από Priamos »

Starman έγραψε: Δευ 06 Ιαν 2020, 15:03 .Το Ample Destruction και εγώ από εδώ το έμαθα, αλλά ήμουν κωλόφαρδος σε αντίθεση με σας και το βρήκα γρήγορα, από το Rock City στη Σωκράτους.
Σας παρακαλώ κύριε! Τι εννοείτε "εμάς"; :P Έλιωσαν τα ποδαράκια μου για να πηγαίνω καθημερινά στην Πλάκα, στο Λύκειο μου, από τον Κεραμεικό με τα πόδια, αντί με λεωφορείο για να μπορέσω να το αγοράσω και γω εγκαίρως (από το ίδιο σημείο προφανώς). Μη σου πω κι ότι η ταινία με τον Καΐλα λουστρακο , βασίζεται σε προσωπικά μου βιώματα και μας πάρουν όλους τα ζουμια. :~(
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

WAR FLAG OF THE SUNKNIGHT-Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Δημοσίευση από Starman »

Μάλλον σε πήρε και σένα η μπάλα από το σχόλιο του Απείθαρχου. Προφανώς μιλάμε για κάπου 1991 - 1992 που το Rock City είχε φέρει τα πρώτα cd (καμιά 40αριά τίτλους στην αρχή) και το τσίμπησα χωρίς να έχω ακόμα cd player, μόνο και μόνο επειδή ήταν το ονομαστό Ample Destruction. Για χρόνια νόμιζα ότι αυτή η έκδοση ήταν μούφα μέχρι που για καλή μου τύχη πολύ μετά κατάλαβα ότι ήταν αυθεντική κόπια της Barricade που ήταν official και όχι η αντιγραφή της. Άλλωστε τότε για bootleg ήξερα ότι ήταν μόνο οι παράνομες ηχογραφήσεις συναυλιών συγκροτημάτων που κυκλοφορούσαν σε βινύλιο. Ωραίες και αθώες εποχές. :)
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

WAR FLAG OF THE SUNKNIGHT-Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Δημοσίευση από Priamos »

Εγώ πάλι το είχα πάρει βινύλιο, και cd μερικά χρόνια αργότερα. Επειδή δεν είχα πικάπ και λεφτά, μου το αντέγραψε σε κασέτα ένας φίλος και μετά πούλησα αμέσως το δίσκο για να μαζέψω λεφτά να αγοράσω τον επόμενο. Τότε δεν ήταν το ζητούμενο η συλλογή, αλλά να ακούσω όση περισσότερη καλή μουσική μπορούσα. Όσοι σήμερα πατάνε απλά ένα search και play στο youtube για να ακούσουν ένα άλμπουμ, δεν θα μπορέσουν ποτέ να συλλάβουν τη φάση να κάνεις αιματηρές οικονομίες ένα μήνα, για να το αγοράσεις και ακούσεις εν έτει 1991-92, χωρίς τελικά να σου μένει τίποτα αφού θα το πουλουσες κοψοχρονιας για να πάρεις το επόμενο. Ευτυχώς, λίγο αργότερα απέκτησα φίλους και γνωστούς μεταλλάδες, οπότε τα πράγματα έγιναν ευκολότερα μέσω tape trading.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
giorgos
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Τετ 15 Μάιος 2019, 12:46

WAR FLAG OF THE SUNKNIGHT-Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Δημοσίευση από giorgos »

Starman έγραψε: Δευ 06 Ιαν 2020, 15:03 Αυτές οι δύο στήλες και για μένα αποτέλεσαν φάρο για κυκλοφορίες που δεν ήξερα ή που δεν μπορούσα να προσεγγίσω. Βγάζοντας στην άκρη τις αναφορές που ήταν ξένες στο μουσικό πεδίο, έμαθα πολλά. Το Ample Destruction και εγώ από εδώ το έμαθα, αλλά ήμουν κωλόφαρδος σε αντίθεση με σας και το βρήκα γρήγορα, από το Rock City στη Σωκράτους.
Παρομοίως και εγώ από τη στήλη το έμαθα το Ample Destruction. Το τσίμπησα σε βινύλιο από το Rock City Ακαδημίας. Στο λεωφορείο της επιστροφής με πέτυχε ο (μεγαλύτερος σε ηλικία) αδελφός μου και με ξέχεσε επειδή είχα κατέβει κέντρο μόνος μου (πιτσιρικάς μαθητής ακόμα). Βέβαια η ακρόαση που ακολούθησε άξιζε το χέσιμο :-)
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

WAR FLAG OF THE SUNKNIGHT-Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Δημοσίευση από apeitharxos »

Priamos έγραψε: Δευ 06 Ιαν 2020, 15:51 Όσοι σήμερα πατάνε απλά ένα search και play στο youtube για να ακούσουν ένα άλμπουμ, δεν θα μπορέσουν ποτέ να συλλάβουν τη φάση να κάνεις αιματηρές οικονομίες ένα μήνα, για να το αγοράσεις και ακούσεις εν έτει 1991-92, χωρίς τελικά να σου μένει τίποτα αφού θα το πουλουσες κοψοχρονιας για να πάρεις το επόμενο. Ευτυχώς, λίγο αργότερα απέκτησα φίλους και γνωστούς μεταλλάδες, οπότε τα πράγματα έγιναν ευκολότερα μέσω tape trading.
Αυτό που λες, να μην βγαίνεις καθόλου για να μπορείς να πάρεις το άλμπουμ που έχεις βάλει στο μάτι. Η μόνη διαφορά για εμένα ήταν ότι ε, όχι και να πουλούσα ό,τι με τόσο κόπο είχα αγοράσει. Ό,τι έμπαινε στην δισκοθήκη δεν ξαναέβγαινε.
Θυμάμαι ένα περιστατικό, ενδεικτικό του commitment μας στην αναζήτηση νέας παλιάς μουσικής, αρχές μιας χρονιάς στα μέσα της δεκαετίας του '90 (4 Ιανουαρίου νομίζω), ήταν δεν ήταν λίγοι μήνες που είχα διαβάσει το αφιέρωμα για τους Witchfynde από το Forgotten Jewels, και πετυχαίνω το Give 'em Hell στο παλιό Rock City.
Δεν είχα λεφτά μαζί μου, οπότε το Σάββατο που είχε φροντιστήριο η αδελφή μου στο κέντρο, της δίνω λεφτά και σχετικές οδηγίες. Περίμενα να επιστρέψει με ανυπομονησία το Σάββατο το μεσημέρι, και τη βλέπω να μπαίνει σπίτι με άδεια χέρια: 'Εβρεχε μου λέει και βαρέθηκα να πάω'. Αφού της την είπα για δύο λεπτά, δεν το σκέφτηκα καν: Ντύνομαι και σε 10' ήμουν στη στάση του λεωφορείου για Αθήνα, ίσα που προλάβαινα το μαγαζί μην κλείσει, καθώς τότε υπήρχε ο κίνδυνος τον δίσκο που έβλεπες την μία ημέρα, να μην τον ξαναδείς δεύτερη...Με συγκοινωνίες πολύ χειρότερες από σήμερα, χωρίς μετρό φυσικά, φθάνω τελικά στο Rock City οριακά λίγο πριν κλείσει βρίσκω τον δίσκο, πληρώνω και φεύγω. Για να πω την αλήθεια πάντως, την φράση του Στεργίου στην παρουσίαση: 'Σε όποιον δεν αρέσει αυτή η μπάντα είναι απλά ηλίθιος' την κατάλαβα κάποια χρόνια αργότερα...
Blackwinged έγραψε: Δευ 06 Ιαν 2020, 14:05 Ενδιαφέροντα κείμενα, αλλά σε κάποια σημεία εκφράζονται απόψεις που δε με βρίσκουν σύμφωνο. Από απλά θέματα και αντικρουόμενα σ' εμένα όπως π.χ το 8 στο Painkiller και η κριτική για το Rust in Peace, έστω αυτή η σύντομη, μέχρι αναφορά περί "νέγρων". Τέλος πάντων, έστω και διαβάζοντάς τα μετά από χρόνια, που τότε ήμουν παιδάκι, έχει σίγουρα πολύ ενδιαφέρον για εμένα προσωπικά. Τόσο βλέποντας απόψεις κόσμου για συγκεκριμένα είδη metal, ειδικά τον καιρό που εμφανίστηκαν στο προσκήνιο και η πορεία τους στα χρόνια, αλλά και γι΄αυτό που επέλεξα να σπουδάζω.

Μόνο που αναφέρει αυτό στο τέλος πως ο Sun Knight δεν είναι προσωπείο του Warlord, προσωπικά είναι σα να μου λέει πως είναι το ίδιο άτομα. Αλλά και πάλι εκτίμηση είναι. Όταν άρχισα ν' ακούω πιο ακραία είδη και κόλλησα κάπως έντονα μαζί τους, όπως death, black, είχα μία αντιμετώπιση από παλαιότερους και μεγαλύτερους μεταλάδες, κάπως ελιτίστικη, τύπου "χάλασε και ο Κωστάκης, έμπλεξε με τα πρεζόνια που παίζουν κατσαρολικά εκεί στις τραχανοπλαγιές της Νορβηγίας"... βέβαια, τα πιο obscure και old school heavy συγκροτήματα, τα έμαθα από τον Fenriz σε αντίστοιχες λίστες που έφτιαχνε. Κάτι band of the week και ένα podcast που έκανε... Άσχετο..

Βέβαια καταλαβαίνω το θυμό και την οργή του, με την έννοια πως κάτι που λατρεύει και του δίνει νόημα στη ζωή του θεωρούσε πως απειλείται, διότι και εγώ όταν βγαίνω εδώ και μου κάνουν λόγο για κάθε νέο ΚΑΤΣΑΠΛΙΑ που κυκλοφορεί και κοροιδεύουν π.χ τους Virgin Steele, νιώθω παρόμοια. Αλλά περνά και μία επικίνδυνη ρητορική -πάντα στα δικά μου μάτια- είτε συνειδητά και στρατευμένα, είτε ασυνείδητα.

Σόρρυ για την άποψη εάν προσβάλει κάποιον. Φίλε απείθαρχε εάν έχεις και άλλα συνέχισε έτσι.
Φίλε μου Κώστα, προσωπικά όποια και αν είναι τα σχόλιά σας επί των απόψεων του Sun Knight (θετικά ή αρνητικά), εγώ δεν θα σχολιάσω τίποτα επ' αυτών. Σεβαστή η κάθε άποψη, αλλά όπως έγραψα και πιο πάνω, ας μην ξεπεράσουμε τα όρια και γίνει το topic ροντέο, όπως το άλλο topic που σου είπε παραπάνω ο Πρίαμος. Τώρα, ε, δεν νομίζω ότι χρειάζεται να υποδείξουμε τα όρια, όλοι μας γνωρίζουμε μέχρι ποιο σημείο τα σχόλια μπορούν να είναι κόσμια ώστε να μην χαλάσει το topic.
Advancing Yokeda έγραψε: Δευ 06 Ιαν 2020, 11:54 Επίσης αξίζει να σημειώσω ότι από το 95 και μετά, το δισέλιδο αυτό ήταν η μοναδική μου πηγή όσον αφορά το heavy metal που μου άρεσε. Μια εποχή που δέσποζαν οι Filth οι Borgir οι Mashine head. Οπότε με το τέλος της δεκαετίας ότι γνώριζα για το heavy metal που δεν ήταν priest/maiden/manowar/metallica ή δεν ήταν μέσα στις μόδες της εποχής αυτής, ήταν μέσα από εκείνες τις σελίδες.
Και για εμένα το ίδιο ίσχυε, από ένα σημείο και μετά έπαιρνα το περιοδικό μόνο για την War Flag και την στήλη της ελληνικής σκηνής. Με το που ανακάλυψα τα 4 φανζινάκια που έχω επανειλημμένως αναφέρει, και σταμάτησε και η στήλη, και το Forgotten Jewels σταμάτησα να παίρνω το περιοδικό, επανήλθα μετά από κάποια χρόνια, αλλά πλέον οι αγορές μου ήταν πολύ σποραδικές, ποτέ σε συνεχή βάση, όπως το διάστημα '90-'96.
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”