WAR FLAG OF THE SUN KNIGHT: Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

WAR FLAG OF THE SUNKNIGHT-Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Δημοσίευση από apeitharxos »

theBox έγραψε: Τρί 07 Ιαν 2020, 20:23 O Συγκεκριμένος μου έκανε μπάμ απο τότε ακομα (πριν αποκτησουν ολοι "προσβαση" στην πληροφορια δλδ) ότι έγραφε πράγματα προς χάρη εντυπωσιασμού αδαών και κυρίως ευεπηρέαστων 15χρονων. Αν θυμάμαι καλά, ο τύπος ούτε λιγο ούτε πολυ, έγραφε πως υπήρχαν "κρυφες" συραγγες κάτω απο τη βουλή και τον εθνικό κήπο, οπού συναντιόυνται μυστικές αδελφότητες κτλ κτλ...ALLEGEDLY... (ένα από τα διαφορα παραδείγματα αυτο.)

Ντάξει δεν ξερω, δεν αποκλείω το "ψαρωτικο" και οριακά "συνωμοσιολογικό" (εντος εισαγωγικων) στυλ του να αρέσει σε κάποιους, εμένα μου χτύπαγε κάπως από τότε. Ήξερε πολλά για την λογοτεχνία του φανταστικού πάντως, αυτό οφείλω να ο ομολογήσω. Επίσης εκανέ ΦΟΒΕΡΗ δουλειά στις συλλογές των εκδόσεων Ωρόρα.

Εν τέλει μπορει να είμαι εγω αυτος που έχει προβλημα με την κουλτούρα του περιοδικου strange, του Ντενικεν, των "αποκρυφιστών" κτλ κτλ...

Σορρυ για το off topic, παρασυρθηκα. Πάμε δυνάτα με Sun Knight και ίσως κάποια στιγμη να αναλύσουμε τη χρυση εποχη των εκδόσεων ωρόρα σε άλλο thread.
Τι εστί Μπαλάνος;
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

WAR FLAG OF THE SUNKNIGHT-Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Δημοσίευση από Zippo190 »

Γιώργος Μπαλανός - συγγραφέας, μεταφραστής, ανθολόγος, πρωτοπόρος στην Ε.Φ. και φαντασία στην Ελλάδα με συμμετοχή σε δεκάδες συλλογές ιστορίων κυρίως από εκδόσεις Ωρόρα.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6265
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

WAR FLAG OF THE SUNKNIGHT-Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Δημοσίευση από theBox »

apeitharxos έγραψε: Τετ 08 Ιαν 2020, 13:58
theBox έγραψε: Τρί 07 Ιαν 2020, 20:23 O Συγκεκριμένος μου έκανε μπάμ απο τότε ακομα (πριν αποκτησουν ολοι "προσβαση" στην πληροφορια δλδ) ότι έγραφε πράγματα προς χάρη εντυπωσιασμού αδαών και κυρίως ευεπηρέαστων 15χρονων. Αν θυμάμαι καλά, ο τύπος ούτε λιγο ούτε πολυ, έγραφε πως υπήρχαν "κρυφες" συραγγες κάτω απο τη βουλή και τον εθνικό κήπο, οπού συναντιόυνται μυστικές αδελφότητες κτλ κτλ...ALLEGEDLY... (ένα από τα διαφορα παραδείγματα αυτο.)

Ντάξει δεν ξερω, δεν αποκλείω το "ψαρωτικο" και οριακά "συνωμοσιολογικό" (εντος εισαγωγικων) στυλ του να αρέσει σε κάποιους, εμένα μου χτύπαγε κάπως από τότε. Ήξερε πολλά για την λογοτεχνία του φανταστικού πάντως, αυτό οφείλω να ο ομολογήσω. Επίσης εκανέ ΦΟΒΕΡΗ δουλειά στις συλλογές των εκδόσεων Ωρόρα.

Εν τέλει μπορει να είμαι εγω αυτος που έχει προβλημα με την κουλτούρα του περιοδικου strange, του Ντενικεν, των "αποκρυφιστών" κτλ κτλ...

Σορρυ για το off topic, παρασυρθηκα. Πάμε δυνάτα με Sun Knight και ίσως κάποια στιγμη να αναλύσουμε τη χρυση εποχη των εκδόσεων ωρόρα σε άλλο thread.
Τι εστί Μπαλάνος;
Γιώργος Μπαλάνος. Εν προκειμένω ειναι ο μεταφραστης του Σκοτεινού Κόσμου στα Ελληνικά, ενω εχει γράψει και προλογο και επίλογο. Γενικα είναι/ήταν μεταφραστης/συγγραφέας/ερευνητής (εντος ή εκτος είσαγωγικών) που έγινε γνωστος μεσα απο την επιμέλεια και μετάφραση των θρυλικων ανθολογιων φανταστικης λογοτεχνιας των εκδόσεων Ωρόρα, πριν παραδώσει τη σκυτάλη στον Θωμα Μαστακούρη. Άλλο ένα γνωστο έργο του το βιβλίο-ερεύνα "Στη Σκια του Κθούλου" από εκδόσεις Οξύ.

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%93%CE ... E%BF%CF%82
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

WAR FLAG OF THE SUNKNIGHT-Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Δημοσίευση από apeitharxos »

Advancing Yokeda έγραψε: Τρί 07 Ιαν 2020, 18:18 Αυτό το άρθρο για το Trees των Rush το θυμάμαι ακόμα για την τεράστια παρέκλιση από την ουσία του τραγουδιού προκειμένου να περάσει τη δική του πεποίθηση.

Το Manilla το λέει μέταλ ανδρικό χωρίς στολίδια, αλλά μετά αποφάσισε ότι το γκρουπ δεν έχει και ιδιαίτερες αξιώσεις σαν σκληρή μουσική...

Επίσης "κράξιμο" στο Louder than hell, αλλά βάζοντας και την κατακλείδα ότι "βέβαια οι Manowar παραμένουν οι βασιλιάδες του είδους και αν δεν τους κρίνουμε εμείς δε μπορεί να το κάνει κανείς άλλος".

Α, ρε Τάσο... δίδαξες λέμε χα χα χα χα χα...
Συμφωνώ!
Τεράστιο σφάλμα του Sun Knight που δεν απέδωσε στην πεντάδα Omen, Manilla Road, Virgin Steele, Liege Lord, Jag Panzer εύσημα της πραγματικής τους αξίας και συμβολής στο επικό metal και το USPM γενικότερα!
Και οι οποίες πέντε μπάντες είναι ανώτερες (αν όχι, ισάξιες) των Warlord!
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

WAR FLAG OF THE SUNKNIGHT: Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Δημοσίευση από rbrigade »

Ε καλά, όχι και οι Liege lord ανώτεροι των Warlord... Επίσης και οι Jag Panzer δεν νομίζω ότι παρουσίασαν κάτι ανώτερο των Deliver us/Cannons. Δεν θα πω για τις υπόλοιπες μπάντες γιατί έχουν βαριά ιστορία, αν και με τρώει...
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

WAR FLAG OF THE SUNKNIGHT: Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Δημοσίευση από apeitharxos »

rbrigade έγραψε: Πέμ 09 Ιαν 2020, 18:46 Ε καλά, όχι και οι Liege lord ανώτεροι των Warlord... Επίσης και οι Jag Panzer δεν νομίζω ότι παρουσίασαν κάτι ανώτερο των Deliver us/Cannons. Δεν θα πω για τις υπόλοιπες μπάντες γιατί έχουν βαριά ιστορία, αν και με τρώει...
Έχουν δηλαδή οι Warlord τραγούδια σαν το Rage of Angels, ή το Wielding Iron Fists ή το Warriors Farewell, το Birds of Prey ή το Cast out ή το Harder Than Steel ή το Iron Eagle ή το Symphony of Terror ή το The Moors ή έχουν γράψει concept σαν το Thane to the Throne...Ok... Εμένα οι Warlord μου ακούγονται ως hard rock, σε σχέση με τις 5 μπάντες που προανέφερα...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

WAR FLAG OF THE SUNKNIGHT: Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Δημοσίευση από rbrigade »

Deliver us, Child of the damned, Blackmass, Mrs Victoria και Aliens δεν σου κάνουν; Αυτά τα λες hard rock; Ούτε γενικά ούτε συγκριτικά με οποιαδήποτε μπάντα κατά την ταπεινή μου γνώμη. Winds of Thor, War in heaven, My name is man; Αυτά είναι υποδεέστερα συνθετικά; Καλά, δεν βγαίνει άκρη, γούστα είναι αυτά, αλλά ειδικά οι Liege Lord θεωρώ ότι είναι μπάντα των 2-3 σπουδαίων τραγουδιών ΤΟ ΠΟΛΥ. Αν μη τι άλλο οι Warlord έχουν 10-15 σπουδαία τραγούδια άνετα
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

WAR FLAG OF THE SUNKNIGHT: Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Δημοσίευση από apeitharxos »

Τα του Deliver Us κομμάτια είναι περισσότερο ανθεμικά τραγούδια, δεν προσφέρονται για headbanging και δεν έχουν τραχύτητα όπως το Rage of Angels π.χ. όπου το κεφάλι κάνει την κίνηση από μόνο του.
Το ίδιο ισχύει και για τα του Rising Out of the Ashes, το οποίο, εκτός των άλλων, δεν αναδεικνύει και η παραγωγή, με τις ρυθμικές πολύ πίσω και τα πλήκτρα πολύ μπροστά και τα σχεδόν πλαστικά τύμπανα.
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1858
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

WAR FLAG OF THE SUNKNIGHT: Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Δημοσίευση από Xstroyer »

apeitharxos έγραψε: Πέμ 09 Ιαν 2020, 23:08 Τα του Deliver Us κομμάτια είναι περισσότερο ανθεμικά τραγούδια, δεν προσφέρονται για headbanging και δεν έχουν τραχύτητα όπως το Rage of Angels π.χ. όπου το κεφάλι κάνει την κίνηση από μόνο του.
Noμίζω τα έχουμε πει και αλλού. Epic Μetal, δεν είναι μόνο η μάχη και η σφαγή. Δεν είναι μόνο ο "βάρβαρος κατακτητής" και το κοπάνημα, αλλά κάποιες φορές μπορεί να είναι ο "σοφός πολεμιστής", και ο λυρισμός των Warlord είναι η απέναντι πλευρά της σφαγής, σε αυτά που λέει ο Απείθαρχος. Tρανταχτό παράδειγμα αδιαμφισβήτητης ποιότητας κατ εμέ, χωρίς να είναι "βάρβαροι".

Αυτό γίνεται και σήμερα, με άλλες, νεώτερες μπάντες. Δεν είναι όλες "Kill! Kill! Kill!", αλλά και "Yet from the ruins a flower will spring, the laurel wreath of future kings. Titans march onward in perpetual strife, new kingdoms arise in their wake", όπως και οι Warlord έγραφαν, "I am the seed of a vision, I am the one who forsees, I pray the world will remember, some day the world will believe."
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

WAR FLAG OF THE SUNKNIGHT: Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Δημοσίευση από rbrigade »

Καλές οι φιλοσοφίες αλλά μην λέμε ότι τα κομμάτια των Warlord δεν κάνουν για headbanging, θα πηδηχτώ από το παράθυρο!
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1858
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

WAR FLAG OF THE SUNKNIGHT: Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Δημοσίευση από Xstroyer »

rbrigade έγραψε: Πέμ 09 Ιαν 2020, 23:32 Καλές οι φιλοσοφίες αλλά μην λέμε ότι τα κομμάτια των Warlord δεν κάνουν για headbanging, θα πηδηχτώ από το παράθυρο!
To βασίλειο μου, για να δω rbrigade να κάνει headbanging σπίτι του με σώβρακο και σαγιονάρα, σε Winter Tears, Soliloquy, Lost and Lonely Days, και μετά να πηδάει από παράθυρο, πορωμένος.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

WAR FLAG OF THE SUNKNIGHT: Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Δημοσίευση από apeitharxos »

Xstroyer έγραψε: Παρ 10 Ιαν 2020, 11:39
rbrigade έγραψε: Πέμ 09 Ιαν 2020, 23:32 Καλές οι φιλοσοφίες αλλά μην λέμε ότι τα κομμάτια των Warlord δεν κάνουν για headbanging, θα πηδηχτώ από το παράθυρο!
To βασίλειο μου, για να δω rbrigade να κάνει headbanging σπίτι του με σώβρακο και σαγιονάρα, σε Winter Tears, Soliloquy, Lost and Lonely Days, και μετά να πηδάει από παράθυρο, πορωμένος.
rbrigade σε λέει σπιτόγατο, αν δεν το κατάλαβες...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

WAR FLAG OF THE SUNKNIGHT: Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Δημοσίευση από rbrigade »

apeitharxos έγραψε: Παρ 10 Ιαν 2020, 13:08
Xstroyer έγραψε: Παρ 10 Ιαν 2020, 11:39
rbrigade έγραψε: Πέμ 09 Ιαν 2020, 23:32 Καλές οι φιλοσοφίες αλλά μην λέμε ότι τα κομμάτια των Warlord δεν κάνουν για headbanging, θα πηδηχτώ από το παράθυρο!
To βασίλειο μου, για να δω rbrigade να κάνει headbanging σπίτι του με σώβρακο και σαγιονάρα, σε Winter Tears, Soliloquy, Lost and Lonely Days, και μετά να πηδάει από παράθυρο, πορωμένος.
rbrigade σε λέει σπιτόγατο, αν δεν το κατάλαβες...
Δεν έχει και άδικο, με μια έξοδο τον μήνα δεν μπορείς να αποτινάξεις αυτόν τον τίτλο από πάνω σου... Πρίαμος θα γίνω στο τέλος...
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2631
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

WAR FLAG OF THE SUNKNIGHT: Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Οι Warlord είναι κατά βάση ένα λυρικό και θρησκευτικό γκρουπ. Με κομμάτια (κομματάρες, να εξηγούμαστε) σαν Soliloquy, Lost and lonely days δε θα μπορούσαν να ενταχθούν στο ουσιαστικό επικό (αφηγηματικό, εικονικό, μακροσκελές, ηρωικό) μέταλ, αλλά στο λυρικό.

Πάρε για παράδειγμα το 70000 sorrows. Η μουσική είναι εντελώς επική αλλά οι στίχοι είναι αυτοβιογραφικοί και τελικά το αποτέλεσμα είναι λυρικό.
Ακόμα και ο μεγάλος μουσικός μου έρωτας, το Deliver us from evil, παρότι έχει ένα από τα πιο ξεσηκωτικά - μνημειώδη ρεφραίν, δε είναι παρά μια χριστιανική προσευχή.

Μάλλον τα Black Mass, Winds of Thor, Achilles Revenge καλύπτουν τις απαιτήσεις για επικό μέταλ, αλλά και πάλι δε θα μπορούσαν να συγκριθούν με αντίστοιχα κομμάτια των Omen του Battle cry ή των Manowar του Hail to England και του Triumph of steel, όπου το άκουσμα είναι απόλυτα επικό.

Αυτό όμως δεν κάνει τους Warlord υποδεέστερους. Μουσικά κατάφεραν να συνθέσουν και να εκτελέσουν μουσική που δεν κατάφερε κανείς άλλος. Απλά, τεχνικά (η κελαηδιστή κιθάρα, τα "μελωδικά" ντραμς) εντάσσονται στο λυρικό heavy metal, παρά στο πομπώδες επικό. Με άλλα λόγια, σε μια συλλογή που θα φτιάξω, μπορώ εύκολα να ταιριάξω κομμάτια Warlord με (μόνο τα καλύτερα) τραγούδια Royal Hunt, αλλά δύσκολα με Manilla Road και Omen.

Νομίζω ότι εκ παραδρομής θεωρούμε τους Warlord σαν επικούς, ένα συγκρότημα που κυρίως είναι το μουσικό όχημα του Τσάμη για να εκφράσει τα συναισθήματά του. Το λυρικό μέταλ όμως δεν είναι επικό. Καλός και ο "φιλόσοφος πολεμιστής" σε αντίθεση με τον Βάρβαρο, αλλά αν αποδοθεί με λυρισμό δε μιλάμε πια για επική τέχνη.

Το ουσιαστικό επικό στοιχείο στο heavy metal υπηρετήθηκε κυρίως από τους Manowar. Αυτοί είναι που αποτελούν το μέτρο σύγκρισης για κάθε σύγχρονή τους ή ύστερη προσπάθεια για να δημιουργηθεί επικό μέταλ.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6265
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

WAR FLAG OF THE SUNKNIGHT: Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Δημοσίευση από theBox »

Με βάση αυτά τα κριτήρια, κι εγω ως ΛΥΡΙΚΟ μεταλ θα χαρακτήριζα τους Warlord/Lordian. Από την άλλη, το "επικ" ορίζεται πρωτίστως απο τη θεματολογια του ή απο τον ήχο του;. Και αν απο το δευτερο, πόσο σχέση εχει ο ηχος του battle cry με το into glory/hail to england?

Σπάω το κεφάλι μου να θυμήθω αν είχαμε ποτε τετοιο τοπικ "τι εστί επικ μεταλ" κτλ. Ίσως είχε γινει κουβεντουλα επι του θέματος απο δω κι απο κει σε σκόρπια τοπικς.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”