LEGIONS: Το απόλυτο έντυπο για το ελληνικό metal

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

LEGIONS: Το απόλυτο έντυπο για το ελληνικό metal

Δημοσίευση από apeitharxos »

Είναι ωραίο να βλέπεις να ξεκινούν τέτοιες προσπάθειες...Καλή αρχή στα παιδιά!


Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

LEGIONS: Το απόλυτο έντυπο για το ελληνικό metal

Δημοσίευση από Starman »

Για όσους δεν το ξέρουν, είναι η νέα προσπάθεια του [mention]Silenius[/mention], εκ των δημιουργών του Experience The Power, και θα ασχολείται αποκλειστικά με την Ελληνική σκηνή.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

LEGIONS: Το απόλυτο έντυπο για το ελληνικό metal

Δημοσίευση από Priamos »

Μπραβο στον Θοδωρη για την προσπαθεια και καλη επιτυχια, αλλα για να πω την αληθεια, το να ασχολειται ενα zine αποκλειστικα με την ελληνικη σκηνη μου φαινεται πλεον περιοριστικο. Ετσι εχω ψιλο παρατησει και το θρυλικο Power Metal. Η ισορροπημενη παρουσιαση ελληνικων και ξενων συγκροτηματων, θα ηταν ο ιδανικος συνδυασμος για μενα. Παντως και μονο που επιμενει printed φαση, αξιζει εξτρα ευσημα γιατι ειναι κατι ιδαιτερα δυσκολο και απαιτητικο.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

LEGIONS: Το απόλυτο έντυπο για το ελληνικό metal

Δημοσίευση από LuciferSteele »

στηρίζουμε τα έντυπα, θα αποκτηθεί
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Celephais
Δημοσιεύσεις: 490
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος 2018, 01:24

LEGIONS: Το απόλυτο έντυπο για το ελληνικό metal

Δημοσίευση από Celephais »

Καλή αρχή στα παιδιά. Φυσικά και στηρίζουμε!
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

LEGIONS: Το απόλυτο έντυπο για το ελληνικό metal

Δημοσίευση από apeitharxos »

Priamos έγραψε: Παρ 17 Ιαν 2020, 17:38 Μπραβο στον Θοδωρη για την προσπαθεια και καλη επιτυχια, αλλα για να πω την αληθεια, το να ασχολειται ενα zine αποκλειστικα με την ελληνικη σκηνη μου φαινεται πλεον περιοριστικο. Ετσι εχω ψιλο παρατησει και το θρυλικο Power Metal. Η ισορροπημενη παρουσιαση ελληνικων και ξενων συγκροτηματων, θα ηταν ο ιδανικος συνδυασμος για μενα. Παντως και μονο που επιμενει printed φαση, αξιζει εξτρα ευσημα γιατι ειναι κατι ιδαιτερα δυσκολο και απαιτητικο.
Είναι καλό κατά τη γνώμη μου διότι, όπως φαίνεται, συμπεριλαμβάνει όλα τα είδη, οπότε θα υπάρχει αναφορά σε πληθώρα μπαντών...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

LEGIONS: Το απόλυτο έντυπο για το ελληνικό metal

Δημοσίευση από Silenius »

Καλημέρα σε όλους, καλή χρονιά με υγεία!

θα ήθελα να σας ευχαριστήσω πολύ για την αναφορά στο έντυπο. Η λογική του είναι να παρουσιαστούν μπάντες ελληνικές που δε βρίσκουν εύκολα χώρο σε άλλα μέσα. Το να κάνουμε μια συνέντευξη Rotting Christ ή Septic Flesh δε θα είχε νόημα, και γιατί υπάρχουν ήδη άπειρες είτε σε έντυπα, είτε στο διαδίκτυο, αλλά και γιατί υπάρχουν πιθανώς πολύ καλύτεροι και "μέσα στα πράγματα" για να τις κάνουν. Ο [mention]rbrigade[/mention] είδα στις ανακαλύψεις πόσταρε πριν κάποιες μέρες Dreamonition πχ. Η μπάντα είναι πολύ αξιόλογη και έχει ήδη συνέντευξη στο 1ο τεύχος. Είναι ένα καλό παράδειγμα του τι θέλουμε να πετύχουμε. Ακόμα και με την αναφορά τους στο εξώφυλλο, και ας μη διαβάσει ο άλλος ποτέ το τεύχος. Αρκεί να δει το όνομα πιθανώς για να τους ψάξει. (προσοχή, για να μην παρεξηγηθώ, δε λέω ότι ο [mention]rbrigade[/mention] τους ανακάλυψε από το περιοδικό! Απλά τους αναφέρω σαν παράδειγμα μιας πολύ αξιόλογης μπάντας)
Το περιοδικό αυτό βγαίνει σε πολύ μικρό τιράζ (100 κόπιες) με συμβολικό αντίτιμο ουσιαστικά μόνο και μόνο για να βγαίνει το τύπωμα του. Στόχος είναι να καλύπτει όλη τη σκηνή (ελληνική και κυπριακή), από hard rock μέχρι ακραίο ήχο με μια σχετική αναλογία ειδών στις συνεντεύξεις. Η προσπάθεια είναι να μη μένει καμία απολύτως κυκλοφορία απ' έξω (από demo, live, ep, full length) και έτσι να καλύπτονται όλες οι κυκλοφορίες στα τρία τεύχη του έτους. Η αναζήτηση φυσικά είναι δύσκολη και πάντα κάτι θα μένει απ' έξω γιατί μου είναι πολύ δύσκολο να βρίσκω ότι κυκλοφορεί. Προσπαθώ όμως. Επίσης δεν μπαίνουν μπάντες επειδή έστειλαν πρόμο ή κόπια. Μπαίνουν όλοι ανεξαιρέτως αρκεί να μπορούμε να ακούσουμε από κάπου τη δουλειά τους. Είτε αυτό είναι το youtube, το bandcamp ή το spotify. Υπάρχει περίπτωση με μπάντα από την κύπρο που μας απαξίωσε τελείως, τους ζήτησα να μου στείλουν τα mp3 για να μου είναι πιο εύκολο να ακούσω το album, και μου είπαν να το ακούσω από το YouTube. Ακόμα και αυτή η μπάντα θα υπάρχει με κανονική παρουσίαση.
Τώρα για τον Πρίαμο, από το επόμενο τεύχος είναι ήδη προγραμματισμένες και κάποιες αναφορές στο εξωτερικό, όχι με τη μορφή συνεντεύξεων αλλά θεματικών αφιερωμάτων. Το περιοδικό θα πάει από τις 44 σελίδες στις 60 περίπου.
Τέλος, όπως λέω και στο editorial του τεύχους, ούτε το παίζω, ούτε είμαι ειδήμων. για την ακρίβεια ούτε καν πλησιάζω να είμαι. Δεν έχω γνωριμίες, δεν είμαι χωμένος στη σκηνή, είμαι απλά οπαδός της μουσικής αυτής και τίποτα παραπάνω. Αν υπάρχουν άνθρωποι που έχουν μεράκι να γράψουν, να δώσουν τις ιδέες τους, τις γνώσεις τους και το λόγο τους και θέλουν να βοηθήσουν, απλά ας μου στείλουν ένα μήνυμα. Να γίνει όσο το δυνατόν καλύτερο. Είναι μια προσπάθεια για έντυπο, επειδή εκτός από το metal hammer και το power metal zine, δεν υπάρχει κανένα άλλο έντυπο (στα ελληνικά). Έστω και για εμάς τους 150-200 που ενδιαφερόμαστε (δε ξέρω αν είμαστε παραπάνω).

Ευχαριστώ και πάλι για την αναφορά!
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

LEGIONS: Το απόλυτο έντυπο για το ελληνικό metal

Δημοσίευση από Priamos »

Καλή τύχη και δύναμη, Θοδωρή!
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

LEGIONS: Το απόλυτο έντυπο για το ελληνικό metal

Δημοσίευση από Zippo190 »

Καλή τύχη παίκτη!
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

LEGIONS: Το απόλυτο έντυπο για το ελληνικό metal

Δημοσίευση από rbrigade »

Καλή δύναμη στο σισύφειο έργο που ανέλαβες. Αν και είμαι θιασώτης της άποψης ότι τα μουσικά μέσα πρέπει να κάνουν ξεσκαρτάρισμα και να προτείνουν στον ακροατή αξιόλογες μουσικές, σέβομαι απόλυτα και την συγκεκριμένη προσέγγιση, όπως και οτιδήποτε γίνεται με αγνά κίνητρα. Μια καλή πηγή ενημέρωσης για νέες κυκλοφορίες είναι το https://getmetal.club που ανεβάζει πάρα πολλές κυκλοφορίες, ακόμα και ανεξάρτητες ή ψηφιακές που βγαίνουν μόνο σε bandcamp/iTunes/spotify/cd baby. Στα info των κυκλοφοριών αναφέρεται και η χώρα προσέλευσης και από εκεί είδα τους Dreamonition όπως και πολλές άλλες ελληνικές μπάντες. Δυστυχώς δεν υπάρχει τρόπος αναζήτησης με την χώρα προέλευσης, αν το είχε και αυτό θα σου έλυνε τα χέρια. Πάντως σε 3 λεπτά ανά μέρα μπορείς να τσεκάρεις αν έχει ανέβει ελληνικός δίσκος και φυσικά να τον κατεβάσεις από τα links τους ή να τον αναζητήσεις αλλού (εγώ προτιμάω να τα κατεβάσω από uloz.to ή rutracker (τορρεντάδικο)
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

LEGIONS: Το απόλυτο έντυπο για το ελληνικό metal

Δημοσίευση από apeitharxos »

rbrigade έγραψε: Τρί 21 Ιαν 2020, 17:57 Δυστυχώς δεν υπάρχει τρόπος αναζήτησης με την χώρα προέλευσης, αν το είχε και αυτό θα σου έλυνε τα χέρια. Πάντως σε 3 λεπτά ανά μέρα μπορείς να τσεκάρεις αν έχει ανέβει ελληνικός δίσκος και φυσικά να τον κατεβάσεις από τα links τους ή να τον αναζητήσεις αλλού (εγώ προτιμάω να τα κατεβάσω από uloz.to ή rutracker (τορρεντάδικο)
Καλά, δεν νομίζω τώρα ότι όταν αναλαμβάνεται μια τέτοια πρωτοβουλία, τα παιδιά που παίρνουν επ' ώμου την ευθύνη των παρουσιάσεων δεν ξέρουν πώς να ψάξουν για νέες μπάντες...Πάντως, τρόπος υπάρχει, στο metallum, όπου εκεί υπάρχει η ημερήσια εισαγωγή νέων μπαντών στο σύστημα και, συν τοις άλλοις, μπορείς να φιλτράρεις μπάντες ανά χώρα και ανά είδος.
Πάντως είμαι και εγώ υπέρ των αυστηρών κριτικών, ώστε ο αναγνώστης να μπορεί να αντιλαμβάνεται τι είναι πραγματικά καλό και τι όχι. Επίσης, δεν ξέρω σε ποια γλώσσα είναι γραμμένο το fanzinάκι, μια καλή πρόταση θα ήταν να είναι γραμμένο στα αγγλικά, ώστε να γίνει ελκυστικό και σε εκτός Ελλάδας οπαδούς...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

LEGIONS: Το απόλυτο έντυπο για το ελληνικό metal

Δημοσίευση από Silenius »

rbrigade έγραψε: Τρί 21 Ιαν 2020, 17:57 Καλή δύναμη στο σισύφειο έργο που ανέλαβες. Αν και είμαι θιασώτης της άποψης ότι τα μουσικά μέσα πρέπει να κάνουν ξεσκαρτάρισμα και να προτείνουν στον ακροατή αξιόλογες μουσικές, σέβομαι απόλυτα και την συγκεκριμένη προσέγγιση, όπως και οτιδήποτε γίνεται με αγνά κίνητρα. Μια καλή πηγή ενημέρωσης για νέες κυκλοφορίες είναι το https://getmetal.club που ανεβάζει πάρα πολλές κυκλοφορίες, ακόμα και ανεξάρτητες ή ψηφιακές που βγαίνουν μόνο σε bandcamp/iTunes/spotify/cd baby. Στα info των κυκλοφοριών αναφέρεται και η χώρα προσέλευσης και από εκεί είδα τους Dreamonition όπως και πολλές άλλες ελληνικές μπάντες. Δυστυχώς δεν υπάρχει τρόπος αναζήτησης με την χώρα προέλευσης, αν το είχε και αυτό θα σου έλυνε τα χέρια. Πάντως σε 3 λεπτά ανά μέρα μπορείς να τσεκάρεις αν έχει ανέβει ελληνικός δίσκος και φυσικά να τον κατεβάσεις από τα links τους ή να τον αναζητήσεις αλλού (εγώ προτιμάω να τα κατεβάσω από uloz.to ή rutracker (τορρεντάδικο)
Δεν ήξερα καν το συγκεκριμένο! Ωραία πρόταση, θα το τσεκάρω! Τώρα για το ξεσκαρτάρισμα (και η απάντηση πάει και στον [mention]apeitharxos[/mention] ), νομίζω πως αυτό θα είχε μεγαλύτερη σημασία, την εποχή που από αυτό που θα έγραφα εγώ, θα κρινόταν σε μεγάλο βαθμό αν κάποιος αποφάσιζε να χώσει τα λεφτά του ή όχι. Η λογική του zine, είναι να δώσουμε την ευκαιρία σε όλους να αναφερθούν, ανεξάρτητα από το αν μας αρέσουν πολύ, λίγο ή καθόλου. Είμαστε στην εποχή που, όπως τους βρήκα εγώ και άκουσα όλο το album και έγραψα μια μικρή παρουσίαση, αντίστοιχα θα μπορέσει να το κάνει και ο αναγνώστης. Άρα η λογική είναι να προσφέρουμε την πληροφορία και ακόμα πιο σημαντικό είναι αυτή η πληροφορία να μείνει κάπου αποτυπωμένη.
apeitharxos έγραψε: Τρί 21 Ιαν 2020, 18:16 Καλά, δεν νομίζω τώρα ότι όταν αναλαμβάνεται μια τέτοια πρωτοβουλία, τα παιδιά που παίρνουν επ' ώμου την ευθύνη των παρουσιάσεων δεν ξέρουν πώς να ψάξουν για νέες μπάντες...Πάντως, τρόπος υπάρχει, στο metallum, όπου εκεί υπάρχει η ημερήσια εισαγωγή νέων μπαντών στο σύστημα και, συν τοις άλλοις, μπορείς να φιλτράρεις μπάντες ανά χώρα και ανά είδος.
Πάντως είμαι και εγώ υπέρ των αυστηρών κριτικών, ώστε ο αναγνώστης να μπορεί να αντιλαμβάνεται τι είναι πραγματικά καλό και τι όχι. Επίσης, δεν ξέρω σε ποια γλώσσα είναι γραμμένο το fanzinάκι, μια καλή πρόταση θα ήταν να είναι γραμμένο στα αγγλικά, ώστε να γίνει ελκυστικό και σε εκτός Ελλάδας οπαδούς...
Και όμως το metallum δεν τα έχει όλα. Πολλά τα βρήκα από σελίδες του fb, ομάδες, τυχαία ποσταρίσματα κτλ και μετά κάποια από αυτά μπήκαν και στο metallum. Είναι ένας καλός μπούσουλας αλλά όχι πλήρης. Τώρα για το έντυπο που είναι στα ελληνικά, και όχι στα αγγλικά. Καταρχήν δεν υπάρχουν τα χρήματα για μεγαλύτερο τιράζ ώστε να στοχεύουμε και έξω. Κατά δεύτερον επειδή αποφασίσαμε να αφορά κατά 90% την ελληνική σκηνή, θεωρούμε ότι η ελληνική γλώσσα είναι και ευκολότερη για μας να τη χειριστούμε, και για τις μπάντες να απαντήσουν στις συνεντεύξεις αλλά και για τον αναγνώστη να τη διαβάσει. Άρα αποτέλεσε εξαρχής μονόδρομο.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

LEGIONS: Το απόλυτο έντυπο για το ελληνικό metal

Δημοσίευση από rbrigade »

Σωστή η επιλογή της γλώσσας γιατί πέρα από όλα τα άλλα ένα fanzine με αποκλειστικά ελληνικό υλικό δεν αφορά και πολλούς ξένους. Ενώ Έλληνες ακροατές και 100 και 200 και 300 θα υπάρχουν που θα ενδιαφέρονται να ενημερωθούν σχετικά
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

LEGIONS: Το απόλυτο έντυπο για το ελληνικό metal

Δημοσίευση από theBox »

Καλή αρχη [mention]Silenius[/mention] !!!
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

Re: LEGIONS: Το απόλυτο έντυπο για το ελληνικό metal

Δημοσίευση από Silenius »

Καλημέρα! Επαναφέρω απο αρχαιολογική ανασκαφή το thread! χαχα!
Το fanzine έχει κλείσει πλέον ενάμιση χρόνο, μόλις βγήκε το 5ο τεύχος του και έχει γίνει ήδη sold out. Ξεκινήσαμε με 50 σελίδες και 100 κόπιες, φτάσαμε τις 230 κόπιες και τις 124 σελίδες στο τελευταίο τεύχος (που μας βγήκε λίγο τόμος). Βάλαμε και τα cd μας, προσπαθόντας να επαναφέρουμε και να προσθέσουμε στις συλλογές μας και τις δικές σας κάποια demos και private releases της ελληνικής σκηνής. Πάντα με σεβασμό και σε απόλυτη συνενόηση με τις μπάντες, σε packaging αξιοπρεπές και σε τιμή κόστους στην πραγματικότητα.
Όπως και να έχει θα εκτιμούσα απόλυτα αν κάποιοι από εσάς το έχουν πάρει στα χέρια τους, να έκαναν τις παρατηρήσεις τους, θετικές αλλά κυρίως αρνητικές και γιατί όχι και κάποιες προτάσεις που θα έκαναν το έντυπο πιο ενδιαφέρον και καλύτερο.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”