AGENT STEEL Σουρεαλισμός

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

AGENT STEEL Σουρεαλισμός

Δημοσίευση από Xstroyer »

Όχι φίλε μου, δεν αναφέρομαι σε κάποιον συγκεκριμένα και χρησιμοποιώ πρώτο πληθυντικό για κάτι που γράψαμε και εδώ, βάζοντας και τον εαυτό μου μέσα (άσχετα αν δεν είπα κάτι, δεν είναι αυτό το ζητούμενο) μόνο και μόνο για να αιτιολογήσω την πρώτη πρόταση.

Η διαφορά με ένα forum είναι ότι μπορεί να υπάρχει ροή, να αλλάξουν τα σχόλια και οι γνώμες, ενώ στα post και σχόλια του facebook, μένει η πρώτη, αρχική άποψη και η "τρεχάλα" να γράψουν όλοι ένα σχόλιο και να κάνουν αυτό που αναφέρει ο Πρίαμος λίγο παραπάνω.

Η ψηφιακή εποχή είναι εντελώς διαφορετική από την παλιότερη. Δεν αλλάζουν απλώς τα μέσα και ο τρόπος και πιστεύω πως αυτή είναι λάθος προσέγγιση και άποψη. Έχουν αλλάξει πολλά πράγματα και με τη νοοτροπία του ανθρώπου, την αντίληψη και τη ταχύτητα που νομίζει ότι μπορεί να αφομοιώσει μια κατάσταση-πληροφορία και να καταθέσει μια ταχύτατη άποψη που μπορεί να μην έχει λογική ή να είναι λάθος ή να βασίζεται σε μισά ή μονοδιάστατα περιστατικά που δεν αφορούν την ολοκληρωμένη εικόνα.
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

AGENT STEEL Σουρεαλισμός

Δημοσίευση από Silenius »

Xstroyer έγραψε: Δευ 10 Φεβ 2020, 16:22 Η ψηφιακή εποχή είναι εντελώς διαφορετική από την παλιότερη. Δεν αλλάζουν απλώς τα μέσα και ο τρόπος και πιστεύω πως αυτή είναι λάθος προσέγγιση και άποψη. Έχουν αλλάξει πολλά πράγματα και με τη νοοτροπία του ανθρώπου, την αντίληψη και τη ταχύτητα που νομίζει ότι μπορεί να αφομοιώσει μια κατάσταση-πληροφορία και να καταθέσει μια ταχύτατη άποψη που μπορεί να μην έχει λογική ή να είναι λάθος ή να βασίζεται σε μισά ή μονοδιάστατα περιστατικά που δεν αφορούν την ολοκληρωμένη εικόνα.
Εδώ θα διαφωνησω λιγο καθως θα ελεγα πως παλιοτερα ηταν πολυ μεγαλυτερο το προβλημα της παραπληροφορησης, διοτι μαθαινες μονο οτι ηθελαν να σου πουν και να μαθεις. Οτι θα σου ελεγε η πηγη σου, ηταν αυτο που θα επλαθε και την αποψη σου.
Τωρα ειναι πολυ πιο ευκολη η πολυπλευρη ενημερωση. Απλα τωρα το μεγαλο προβλημα ειναι οτι μπορεις να ασχοληθεις και να διαβασεις το μακρυ και το κοντο του καθενος. Που παλιοτερα δε θα το μαθαινες γιατι αν δε στο ελεγε κατ' ιδιαν ή αν δεν το εγραφε/ανακοινωνε καπου (που μαλιστα θα επρεπε να ειχες και προσβαση-τηλεοραση, ραδιο ή εντυπο) δε θα το μαθαινες ποτε. Απο τις 500 αποψεις λοιπον που ακουσες-διαβασες τωρα για το θεμα, καποτε θα ακουγες 1,2,5 διαφορετικες ή ιδιες και τελος.
Εγω εδω και καποιο διαστημα εχω αποφασισει συνειδητα να απεχω απο ολο αυτο το πανηγυρι. Και η αποχη μου φτανει μεχρι και το να βαριεμαι να ενημερωνομαι για τα ξεκατινιασματα. Πχ την ανακοινωση των Atlantean που λετε δεν την εχω διαβασει καν. Εμαθα μονο για το οτι οι Agent Steel ακυρωσαν για τον αστειο λογο που ακυρωσαν και απλα δεν μου εκανε καμια εντυπωση γιατι μεχρι και 2-3 μερες πριν σε καφε, λεγαμε οτι να δουμε τι λογο θα βρουν να ακυρωσουν.
Για να επιστρεψω στο θεμα μου, δε ξερω τι αξια εχει να ασχολειται κανεις με τα ξεκατινιασματα του καθενος. Εγω πλεον ακουω τη μουσικη μου και τελος. Ο ενας εδειρε, ο αλλος εκλασε, ο τριτος ειναι τρελος, ο τεταρτος ειχε προπαπου στα ss, ο πεμπτος τον παιρνει, ο εκτος τον δινει, ο εβδομος εβαλε φωτια στον κωλο της δασκαλας του. Δε ξερω απο ποτε πρεπει να ζηταμε ποινικο μητρωο απο τον καλλιτεχνη πραγματικα. Σημεια των καιρων μας και αυτα. Που ο καθε πικραμενος-νεοτεριστας εχει μια αποψη και εχει και αλλους δεκα να τον ακολουθουν ωστε να κανουν μπουγιο.
Ακυρωσαν οι Agent Steel, οκ. Ποσες συναυλιες δεν εχουμε δει επειδη καποιοι ακυρωσαν; Καποτε ακυρωσαν οι Motorhead, καποτε ηρθε ο King και δεν μπορουσε να τραγουδησει, καποτε ηρθαν οι Primordial και ο ντραμερ τους ηταν σκνιπα και δεν επιασε ουτε νοτα στα 20' που εμειναν στη σκηνη. Το ΚΙΤ καταφερε να εχει δυο fail headliners σε μια χρονια και οι Manowar δεν πηγαν να παιξουν οχι στο UTH αλλα στο Hellfest. Και απο μια ακυρωση ενος προβληματικου συγκροτηματος, ψαχνουμε να βρουμε αν θα πρεπει να καψουμε τους Agent Steel (και την ιστορια τους), τους Riot City ή τους Atlantean Kodex. Ελεος ρε παιδια πραγματικα. Ελεος.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

AGENT STEEL Σουρεαλισμός

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

παλιοτερα ηταν πολυ μεγαλυτερο το προβλημα της παραπληροφορησης, διοτι μαθαινες μονο οτι ηθελαν να σου πουν και να μαθεις. Οτι θα σου ελεγε η πηγη σου, ηταν αυτο που θα επλαθε και την αποψη σου.
[/quote]

+1

Μπορεί να έχει γίνει λίγο πολύ χάος με την υπερ(παρα)πληροφόρηση αλλά τουλάχιστον έχεις πηγές αναφοράς και αν έχεις κριτική σκέψη θα μπορείς να κάνεις ένα ξεσκαρτάρισμα (το οποίο είναι πιο σημαντικό για όποιον μπορεί να το κάνει ΣΗΜΕΡΑ γιατί θα αφορά σε πλειοψηφία τα δικά του αισθητικά δεδομένα).

Αυτό στο οποίο υπερέχει σίγουρα η ψηφιακή εποχή μας είναι ότι δε γίνεται να ξαναγίνει η πληροφόρηση, δισκοκριτική, νέα, απόψεις κτλ κτήμα του ενός site, περιοδικού (γκουχ γκουχ), blog, forum κτλ.

Η εποχή του εγώ-ξέρω-τί-είναι-καλό-για-σένα-να-ακούς έχει περάσει ανεπιστρεπτί.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

AGENT STEEL Σουρεαλισμός

Δημοσίευση από Xstroyer »

[mention]Silenius[/mention], μπορεί και καλά να κάνεις που απέχεις. Κάποιες φορές, αυτό βοηθάει ψυχικά τον ακροατή, αφού έχει το κεφάλι του ήσυχο και έχει τη δική του αντίληψη και τον απασχολεί μόνο η τέχνη, όπως αναφέρεις. Απλώς να συμπληρώσω πως στη συγκεκριμένη περίπτωση, δεν αναφέρομαι πουθενά στη πληροφορία όταν λέω πως η ψηφιακή εποχή είναι εντελώς διαφορετική από τη παλιότερη. Γενικώς το κομμάτι μου στο οποίο έκανες quote, έχει να κάνει (όπως αναφέρω ακριβώς) με τη νοοτροπία του ανθρώπου, την αντίληψη και τη ταχύτητα που νομίζει ότι μπορεί να αφομοιώσει μια κατάσταση-πληροφορια [...]

Δεν αναφέρομαι στη πληροφόρηση και τα μέσα.
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

AGENT STEEL Σουρεαλισμός

Δημοσίευση από Silenius »

Xstroyer έγραψε: Δευ 10 Φεβ 2020, 18:47 @Silenius, μπορεί και καλά να κάνεις που απέχεις. Κάποιες φορές, αυτό βοηθάει ψυχικά τον ακροατή, αφού έχει το κεφάλι του ήσυχο και έχει τη δική του αντίληψη και τον απασχολεί μόνο η τέχνη, όπως αναφέρεις. Απλώς να συμπληρώσω πως στη συγκεκριμένη περίπτωση, δεν αναφέρομαι πουθενά στη πληροφορία όταν λέω πως η ψηφιακή εποχή είναι εντελώς διαφορετική από τη παλιότερη. Γενικώς το κομμάτι μου στο οποίο έκανες quote, έχει να κάνει (όπως αναφέρω ακριβώς) με τη νοοτροπία του ανθρώπου, την αντίληψη και τη ταχύτητα που νομίζει ότι μπορεί να αφομοιώσει μια κατάσταση-πληροφορια [...]

Δεν αναφέρομαι στη πληροφόρηση και τα μέσα.
Πιθανώς να το κατάλαβα λάθος Αντρέα. Με μπέρδεψε ίσως και το πως τελειώνεις, με τη μισή πληροφορία ή μονοδιάστατη που λες. Όπως και να έχει στο κυρίως μέρος του κειμένου μου δε στάθηκα σε αυτό αλλά στο πως βλέπω εγώ τα πράγματα.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

AGENT STEEL Σουρεαλισμός

Δημοσίευση από CountRaven »

σημ. Δεν διαχωρίζουν όλοι τον καλλιτέχνη από το έργο ή το κάνουν επιλεκτικά ή διαλέγουν τι διαχωρίζουν και τι όχι. Είναι πιο πολύπλοκο το θέμα και έχει διαφορετικές προεκτάσεις.
Πάρα πολύ σωστή παρατήρηση.

Το θέμα είναι πολύπλοκο και έχει και πολλές προεκτάσεις και τελικά ακόμα και σε προσωπικό επίπεδο υπάρχουν διακυμάνσεις σε αυτό.

Και για να μείνω on topic μπορώ να το δέσω με αυτό εδώ:
Το αποτέλεσμα όμως, είναι στη προσωπική κρίση του καθενός και αυτό από εμένα, είναι σεβαστό, ακόμα και αν προσωπικά διαφωνώ. Είτε θέλει να γειώσει τη πρώτη μέρα, είτε ήθελε να μη παίξουν οι Agent Steel, είτε ήθελε να δει Riot City, είτε προτιμάει Toxik ή δεν ξέρω-γω τι άλλο. Και ένα άλλο γεγονός, είναι ότι από τη στιγμή που ακυρώθηκε η εμφάνιση των Agent Steel, τα εισιτήρια της πρώτης μέρας πουλάνε πολύ περισσότερο από τη δεύτερη. Τα συμπεράσματα δικά σας.
Και να δώσω και προσωπικό παράδειγμα.

Για μένα ας πούμε η εμφάνιση των Scald και γενικά το συγκεκριμένο reunion είναι εντελώς άκυρα. Έχουν περάσει αρκετά χρόνια από τότε που βγήκε το δεύτερο τεύχος του FS, μα θυμάμαι να μου περιγράφουν τον χαμό του Agyl σαν το απόλυτο χτύπημα και σε προσωπικό επίπεδο και σε επίπεδο μπάντας.

Ανατριχιάζω ακόμα γιατί θυμάμαι τις τελευταίες λέξεις που μου είχαν απαντήσει σαν επίλογο - κλείσιμο: "Να θυμάστε τους Scald".

Ο Agyl έφυγε το 97, εκείνο το τεύχος είχε βγει το 2004 και τώρα έχουμε 2020 θα μου πεις. ΟΚ αλλά με βάση το δικό μου σύστημα αξιών το κεφάλαιο Scald έπρεπε να παραμείνει κλειστό. Δεν μιλάμε για μια αποχώρηση αλλά για έναν θάνατο και βασικά μια αυτοκτονία.

Να όμως που το reunion έγινε.

Και αρχικά θα ήταν μια μόνο εμφάνιση... Και τώρα να και η δεύτερη.

Και ενώ παραδέχομαι πως γούσταρα στα βίντεο που είδα από την πρώτη reunion εμφάνιση -έπαιξαν με ψυχή δεν μπορώ να πω- δεν παύω να έχω μεγάλο κόμπο στο λαιμό και να θεωρώ την απόφαση αυτή μεγάλο fail.

Παραδόξως δεν είδα κάποια άλλη αρνητική αντίδραση για το reunion.

Το παραπάνω παράδειγμα μας δείχνει πόσο διαφορετικά μέτρα και σταθμά έχει ο καθένας για αυτή ακριβώς την διαχείριση: Που ξεκινά από τον καλλιτέχνη και το έργο του και καταλήγει στις εκάστοτε δράσεις και αντιδράσεις καλλιτεχνικές και μη σε μια εποχή που όλα είναι ένα κλικ μακριά.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

AGENT STEEL Σουρεαλισμός

Δημοσίευση από CountRaven »

Όσο για τα points του [mention]Xstroyer[/mention] σχετικά με την διαφορά της τωρινής ψηφιακής εποχής με την παλιότερη και πως αυτό δένει με την συμπεριφορά του κόσμου ως δέκτη, την προσαρμογή της μουσικής βιομηχανίας σε αυτή την νέα -γενική και ειδική- πραγματικότητα και το πόση βαρύτητα έχει η παρουσία του καλλιτέχνη όχι μόνο με το έργο του αλλά όπως είπα και πρωτύτερα με το γενικό πακέτο σε αυτόν τον πολυδιάστατο χάρτη, η κουβέντα είναι μεγάλη.

Συνοπτικά -με focus κυρίως στην σχέση δέκτη - social media-:

Όπως είπα και σε προηγούμενο ποστ η αντίδραση του κόσμου που περιέχει μεγάλες δώσεις κανιβαλισμού δεν έχει αλλάξει. Είτε πάρουμε τα γράμματα του Metal Hammer από το 1993 είτε ρίξουμε μια ματιά σε μια λίστα με comments κάτω από ένα facebook ποστ, θα βρούμε πολλά κοινά στοιχεία.

Αυτό που έχει αλλάξει είναι πως τώρα αυτό γίνεται σε πραγματικό χρόνο. Όπως θα γίνονταν σε μια συζήτηση σε μια καφετέρια. Και ενώ στην πραγματικότητα το πληκτρολόγιο σου δίνει την φοβερή πολυτέλεια να βουτήξεις τη γλώσσα / δάχτυλα πρώτα μέσα στο μυαλό και μετά να σχολιάσεις, τελικά θέλοντας να συνυπάρξεις ή και να συναγωνιστείς την λογική της ταχύτητας και του instant reply χάνεις το παιχνίδι πολλές φορές. Σκέψου πριν μιλήσεις λέγανε παλιά στο χωριό μου...

Βασικά το ζήτημα είναι πολύ μεγάλο και δεν έχει να κάνει μονάχα με τον τρόπο του interaction αλλά και με τον τρόπο του πως διαβάζουμε και το πως διαχειριζόμαστε την πληροφορία μέσα στα social. Και εδώ είναι αυτό που είπε ο Αντρέας "νέα ψηφιακή εποχή". Ο τρόπος έχει αλλάξει και σε αυτό το κομμάτι ακόμα υπάρχει περίοδος χαρτογράφησης. Κάποιοι δεν μπορούν να το διαχειριστούν όλο αυτό και "καίγονται".

Ειδικά στην Αμερική το φαινόμενο του social media impact -σε όλες τις εκδοχές του- είναι απο τραγικό μέχρι αστείο και το λέω επειδή συναναστρέφομαι πολύ με Αμερικανούς καλλιτέχνες εξαιτίας της ASR και μοιραία η επαφή θα φτάσει και σε μια social πλατφόρμα -μια band page, ένα profile κτλ-, πολλές φορές μπαίνω στην διαδικασία να παρατηρώ μικρά απλά πράγματα social συμπεριφοράς που δένονται και με άλλα κοινωνικά δεδομένα -για αυτό μίλησα για Αμερική-. Από την αντίληψη πως επειδή έχεις 50 like στη σελίδα σου είσαι οι Iron Maiden, μέχρι το ανά ώρα ποστάρισμα της βόλτας με τον σκύλο σου, όλα είναι αντικείμενα ίσως και ψυχολογικής -ή και ψυχιατρικής- μελέτης.

Ένα πολύ χαρακτηριστικό παράδειγμα που όλοι λίγο πολύ βιώσαμε όταν συνέβη ήταν η social media συμπεριφορά του Bill Tsamis η οποία για πολλούς "έκαψε" το μύθο.

Ευτυχώς για τον καθένα από εμάς υπάρχει ακόμα το περιθώριο της επιλογής. Μπορούμε να ρυθμίσουμε τον ρόλο των social στο κομμάτι της ενημέρωσής μας για την μουσική για παράδειγμα ή το ποσοστό της συμμετοχής μας στο καθημερινό social media interaction. Μην ξεχνάτε πως ο λόγος που ξεκίνησε και πάλι το forum μας ήταν ακριβώς αυτή η ανάγκη και εμένα και του [mention]Scrollkeeper[/mention] να βγούμε λίγο από αυτή τη χαοτική facebook χαβούζα και να φέρουμε τις μουσικές που γουστάρουμε σε ένα πιο focused περιβάλλον με την ροή και όλα τα πλεονεκτήματα ενός forum.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

AGENT STEEL Σουρεαλισμός

Δημοσίευση από Xstroyer »

CountRaven έγραψε: Τρί 11 Φεβ 2020, 09:59 Όπως είπα και σε προηγούμενο ποστ η αντίδραση του κόσμου που περιέχει μεγάλες δώσεις κανιβαλισμού δεν έχει αλλάξει. Είτε πάρουμε τα γράμματα του Metal Hammer από το 1993 είτε ρίξουμε μια ματιά σε μια λίστα με comments κάτω από ένα facebook ποστ, θα βρούμε πολλά κοινά στοιχεία.

Αυτό που έχει αλλάξει είναι πως τώρα αυτό γίνεται σε πραγματικό χρόνο. Όπως θα γίνονταν σε μια συζήτηση σε μια καφετέρια. Και ενώ στην πραγματικότητα το πληκτρολόγιο σου δίνει την φοβερή πολυτέλεια να βουτήξεις τη γλώσσα / δάχτυλα πρώτα μέσα στο μυαλό και μετά να σχολιάσεις, τελικά θέλοντας να συνυπάρξεις ή και να συναγωνιστείς την λογική της ταχύτητας και του instant reply χάνεις το παιχνίδι πολλές φορές. Σκέψου πριν μιλήσεις λέγανε παλιά στο χωριό μου...
Είμαστε κοντά με τον Κόμη και έχει ενδιαφέρον το post του, και χαίρομαι για τέτοιο διάλογο!

Διαφωνώ μόνο στο παραπάνω κομμάτι, γιατί υπάρχει μια πολύ μεγάλη και ουσιαστική διαφορά στη ψηφιακή εποχή:

Το γράμμα στο κάθε Metal Hammer μπορεί να πέρναγε από κάποιο φίλτρο, ενώ στα social media δεν υπάρχει κάτι τέτοιο.
Το κάθε έντυπο, μπορεί να άφηνε να δημοσιευτεί ό,τι έκρινε αυτό (λάθος, σωστό, χαβαλές, δεν έχει σημασία), ενώ στα social media δεν υπάρχει κάτι τέτοιο.

Ο πραγματικός χρόνος στη ψηφιακή εποχή, είναι επίσης κάτι τεράστιο γιατί, έχει διαφορά η καφενειακή συζήτηση μεταξύ 4 φίλων σε ένα τραπέζι, με το σχόλιο και/ή post που θα κάνει κάποιος στο "καφενείο" του facebook και θα το δουν αυτοί οι 4 φίλοι, άλλοι 400 διαδικτυακοί "φίλοι" και άλλοι 400 άγνωστοι που μπορεί να έχει στη "friends list".

Aυτό που κάποτε έλεγες στη καφενειακή συζήτηση, μπορεί να μη τολμούσες τότε να το πεις από ένα έδρανο, μπροστά σε 1000 άτομα. Στη ψηφιακή εποχή, κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Και πολλοί, έχουν εθιστεί με αυτό και την "ανάγκη" να γράψουν κάτι, ακόμα και αν αυτό δεν έχει βάση ή λογική. Αυτή είναι η νέα νοοτροπία του ανθρώπου της ψηφιακής εποχής.

Και όπως λέει ο Κόμης, "σκέψου πριν μιλήσεις λέγανε παλιά στο χωριό μου..." και ίσως να ήξεραν κάτι παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

AGENT STEEL Σουρεαλισμός

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Xstroyer έγραψε: Τρί 11 Φεβ 2020, 12:37 Το γράμμα στο κάθε Metal Hammer μπορεί να πέρναγε από κάποιο φίλτρο, ενώ στα social media δεν υπάρχει κάτι τέτοιο.
Το κάθε έντυπο, μπορεί να άφηνε να δημοσιευτεί ό,τι έκρινε αυτό (λάθος, σωστό, χαβαλές, δεν έχει σημασία), ενώ στα social media δεν υπάρχει κάτι τέτοιο.
Αν τα φίλτρα για τα οποία μιλάμε είναι αυτά που είχε το ελληνικό Metal Hammer, είμαι πολύ χαρούμενος που η εποχή εκείνη τελείωσε. :P
Το τί άφηνε το έντυπο να δημοσιευτεί και γιατί, είχε και έχει πολύ μεγάλη σημασία.
Πρέπει επιτέλους ο κάθε ένας μας να αναλάβει ευθύνη για το τί λέει και τί πρεσβεύει, ποιόν ή ποιά συμπεριφορά αποδέχεται και ποιά όχι. Αυτό το πλεονέκτημα το έχουμε μόνο σήμερα που δεν έχουμε ανάγκη το Metal Hammer.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

AGENT STEEL Σουρεαλισμός

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Θυμάμαι έντονα ένα άρθρο που είχε γράψει ο Sun Knight στο Metal Hammer και έθιγε το "πρόβλημα της άποψης". Εκεί απαριθμούσε μια λίστα από "προβληματικά" άτομα στο μέταλ που κατά τον ίδιο έχουν γελοία άποψη. Νομίζω ότι τέτοια προσέγγιση δεν ευσταθεί. Ο κάθε ένας δικαιούται την άποψή του που διαμορφώνεται από τη σκοπιά που στέκεται και παρατηρεί. Δεν υπάρχει γελοία άποψη. Ούτε ενός pro η άποψη θα έπρεπε να μετρά παραπάνω από έναν οπαδό. Και οι δύο έχουν ενεργές θέσεις στο ίδιο παιχνίδι.

Αυτό που έχουμε ανάγκη είναι ο κάθε ένας να δίνει την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ του άποψη και όχι του γκρουπ, της πολιτικής, της εταιρίας, του οτιδήποτε άλλου μπορεί να πρεβεύει. Υπό αυτό το πρίσμα, μονάχα η νέα αυτή ψηφιακή εποχή δίνει τη δυνατότητα στον ακροατή-καταναλωτή-οπαδό-επαγγελματία μουσικό να ωριμάσει και να αναλάβει την ευθύνη λεγομένων και πράξεων. Είναι μονάχα θετικό ότι μπορεί η κάθε πονηρή κίνηση να εκτεθεί σήμερα τόσο μαζικά.

Α και το πιο σημαντικό... Οι απόψεις όπως και οι οπτικές γωνίες αλλάζουν.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

AGENT STEEL Σουρεαλισμός

Δημοσίευση από Xstroyer »

Εσύ μιλάς συγκεκριμένα για ένα έντυπο και τα δικά του φίλτρα, ενώ είναι λίγο πιο γενικό το θέμα, δεν το κάνω συγκεκριμένο. Νομίζω πως είναι σαφής η προσωπική μου άποψη παραπάνω και μάλλον διαφωνούμε αλλά δεν είμαι σαν τους social media warriors που θα ξεκινήσω πόλεμο για να επιβάλλω την άποψή μου. :P

Η κάθε πονηρή κίνηση εύκολα μπορεί να εκτεθεί μαζικά σήμερα, αλλά τόσο εύκολα μπορεί να εκτεθεί και ο λάθος άνθρωπος, η λάθος πράξη, η λάθος κατάσταση. Και αν μιλάμε για μαζικότητα, μιας και είναι συγκεκριμένο το thread και ξεφύγαμε λίγο, αυτός που εκτέθηκε περισσότερο από όλους (όπως φαίνεται από τη ΜΑΖΙΚΟΤΗΤΑ) είναι ο Cyriis και αυτό μπορεί να του στοιχίσει τη μουσική του πορεία από αυτό το σημείο και μετά. Αυτό έκανε η μαζικότητα των ψηφιακών μέσων σήμερα. Είναι σωστό αυτό; Μπορεί. Μπορεί και όχι όμως.

Δεν ξέρω αν υπάρχει ή δεν υπάρχει γελοία άποψη, σίγουρα όμως υπάρχει λάθος "άποψη" αν η αντικειμενική αλήθεια και τα γεγονότα είναι διαφορετικά. Μπορεί να είναι άποψη κάποιου ότι οι Agent Steel παίζουν jazz και έτσι να το αντιλαμβάνεται, αλλά μάλλον κάνει λάθος.
Άβαταρ μέλους
trigger
Δημοσιεύσεις: 562
Εγγραφή: Σάβ 13 Ιαν 2018, 08:07

AGENT STEEL Σουρεαλισμός

Δημοσίευση από trigger »

Θέλατε να τεσταρετε την υπομονή του, ε? Ορίστε λοιπόν τι κάνατε.

https://www.cnn.com/2020/02/11/world/re ... index.html
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

AGENT STEEL Σουρεαλισμός

Δημοσίευση από CountRaven »

Είμαστε κοντά με τον Κόμη και έχει ενδιαφέρον το post του, και χαίρομαι για τέτοιο διάλογο!

Διαφωνώ μόνο στο παραπάνω κομμάτι, γιατί υπάρχει μια πολύ μεγάλη και ουσιαστική διαφορά στη ψηφιακή εποχή:

Το γράμμα στο κάθε Metal Hammer μπορεί να πέρναγε από κάποιο φίλτρο, ενώ στα social media δεν υπάρχει κάτι τέτοιο.
Το κάθε έντυπο, μπορεί να άφηνε να δημοσιευτεί ό,τι έκρινε αυτό (λάθος, σωστό, χαβαλές, δεν έχει σημασία), ενώ στα social media δεν υπάρχει κάτι τέτοιο.

Ο πραγματικός χρόνος στη ψηφιακή εποχή, είναι επίσης κάτι τεράστιο γιατί, έχει διαφορά η καφενειακή συζήτηση μεταξύ 4 φίλων σε ένα τραπέζι, με το σχόλιο και/ή post που θα κάνει κάποιος στο "καφενείο" του facebook και θα το δουν αυτοί οι 4 φίλοι, άλλοι 400 διαδικτυακοί "φίλοι" και άλλοι 400 άγνωστοι που μπορεί να έχει στη "friends list".

Aυτό που κάποτε έλεγες στη καφενειακή συζήτηση, μπορεί να μη τολμούσες τότε να το πεις από ένα έδρανο, μπροστά σε 1000 άτομα. Στη ψηφιακή εποχή, κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Και πολλοί, έχουν εθιστεί με αυτό και την "ανάγκη" να γράψουν κάτι, ακόμα και αν αυτό δεν έχει βάση ή λογική. Αυτή είναι η νέα νοοτροπία του ανθρώπου της ψηφιακής εποχής.

Και όπως λέει ο Κόμης, "σκέψου πριν μιλήσεις λέγανε παλιά στο χωριό μου..." και ίσως να ήξεραν κάτι παραπάνω.
Προσυπογράφω όσα λες ειδικά για τον εθισμό.

Όσο για τα έντυπα και την ταύτιση που έκανα με τα μέσα του σήμερα είχε να κάνει με την λογική του κόσμου -ή μιας μεγάλης μερίδας του τέλος πάντων- πως και τότε και τώρα ήταν και παραμένει η ίδια: κανιβαλισμός.

Ένα καλό reference για όλα αυτά που συζητάμε είναι να πάμε σε ένα σχεδόν οποιοδήποτε θέμα ενός αθλητικού ή πολιτικού site ή ένα αντίστοιχο post του στα social. Η χαβούζα που θα δούμε να αναπτύσσεται με την μορφή σχολίων, κάνει τις Metal facebook κουβέντες, διαφωνίες κτλ να μοιάζουν με βραδιές ποίησης.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

AGENT STEEL Σουρεαλισμός

Δημοσίευση από Silenius »

CountRaven έγραψε: Πέμ 13 Φεβ 2020, 08:11
Ένα καλό reference για όλα αυτά που συζητάμε είναι να πάμε σε ένα σχεδόν οποιοδήποτε θέμα ενός αθλητικού ή πολιτικού site ή ένα αντίστοιχο post του στα social. Η χαβούζα που θα δούμε να αναπτύσσεται με την μορφή σχολίων, κάνει τις Metal facebook κουβέντες, διαφωνίες κτλ να μοιάζουν με βραδιές ποίησης.
Τεράστια αλήθεια
Άβαταρ μέλους
RedSharks
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 10:25

AGENT STEEL Σουρεαλισμός

Δημοσίευση από RedSharks »

Όποιος έχει ζήσει επαγγελματίες μουσικούς από πολύ κοντά (και δεν εννοώ ως συνεντευξιαστής/δημοσιογράφος) γνωρίζει ότι ο φθόνος και το θάψιμο συναδέλφων τους είναι μια μόνιμη, καθημερινή, απολύτως φυσιολογική για αυτούς κατάσταση. Ασχέτως αν στις συνεντεύξεις και γενικότερα στη δημόσια παρουσία τους μπορεί να το παίζουν καλούληδες και ψυχούλες. Το επάγγελμα του μουσικού είναι από τα πιο ανταγωνιστικά και ανασφαλή που υπάρχουν. Ο υπέρμετρος ανταγωνισμός γεννά τοξικά συναισθήματα και συμπεριφορές, όπως ο φθόνος και τα ξεκατινιάσματα. Οι πολύ φτασμένοι και πολύ έμπειροι μουσικοί μαθαίνουν με τα χρόνια να διαχειρίζονται αυτή την τοξικότητα, και αν όχι να την αποβάλλουν (δύσκολο), τότε τουλάχιστον να την κρατάνε σε ιδιωτικό επίπεδο, δηλαδή να μην την αφήνουν να βλάψει τη δημόσια εικόνα τους. Τα παιδάκια των Riot City, Traveler κτλ λόγω απειρίας, όπως και ο Cyriis λόγω άλλων θεμάτων (ψυχιατρικής φύσεως), προφανώς και δεν έχουν φτάσει αυτό το επίπεδο. Αυτό που παρακολουθήσαμε αυτές τις μέρες ήταν ένα δημόσιο ξεκατίνιασμα, το οποίο το μόνο ιδιαίτερο στοιχείο που έχει είναι ότι ήταν δημόσιο. Αν δεν συνέβαινε δημόσια, δεν θα είχε καμία διαφορά από τα θαψίματα και ξεκατινιάσματα που συμβαίνουν σε ημερισία διάταξη στη ζωή ένος επαγγελματία μουσικού. Είναι σημαντικό να το συνειδητοποιήσουμε αυτό, γιατί μου φαίνεται λίγο αστείο να σοκάρονται κάποιοι με το ότι ο μπασίστας των RC είναι λίγο κωλόπαιδο... χαχαχαχα. Ο μπασίστας των RC είναι απλά όπως είναι όλοι οι επαγγελματίες μουσικοί (πλην ελαχίστων εξαιρέσεων). Είδηση θα έπρεπε να είναι κανονικά όταν κάποιος μουσικός κάποιας αγαπημένης μας μπάντας αποδεικνυόταν έμπρακτα ότι, παραδόξως, ΔΕΝ είναι λίγο κωλόπαιδο, ΔΕΝ είναι γεμάτος τοξικότητα και φθόνο για τους συναδέλφους του κτλ κτλ.

Αυτό μας φέρνει, για ακόμα μια φορά, σε ένα θεμελιώδες φιλοσοφικό ζήτημα το οποίο επανέρχεται αενάως σχεδόν σε κάθε συζήτηση περί μουσικής: Eίναι η ποιότητα του καλλιτέχνη, ως ανθρώπου, ανεξάρτητη από την ποιότητα του έργου του; Μπορεί ένα σιχαμένο κάθαρμα να δημιουργήσει το πιο ευαίσθητο, συγκινητικό, συγκλονιστικό έργο τέχνης του κόσμου; Μπορεί ο πιο βαθιά φιλοσοφημένος, ειλικρινής, ευαίσθητος, καλόψυχος και καλοπροαίρετος άνθρωπος να δημιουργεί απερίγραπτα σκουπίδια ως καλλιτέχνης; Προσωπικά, έκατσα πριν από αρκετά χρόνια και ξεκαθάρισα μέσα μου αυτά τα ζητήματα, και η απάντηση που δίνω σε όλα τα παραπάνω ερωτήματα είναι ένα μεγάλο και εμφατικό ΝΑΙ. Έτσι, κάθε φορά που βλέπω σε φόρουμ οπαδούς να είναι ακόμη εγκλωβισμένοι στην φαντασίωση «ο αγαπημένος μου μουσικός είναι σίγουρα και καλός άνθρωπος, παλικάρι και λεβέντης, πρότυπο ηθικής ακεραιότητας, ευαίσθητος, καλόκαρδος και ψυχούλα, και όλα αυτά επειδή... εεεεεεεε... λατρεύω τη μουσική του» , απλά γελάω. Αυτή είναι μια φαντασίωση που δεν στηρίζεται απολύτως πουθενά, δηλαδή ούτε στη λογική, αλλά και κυρίως, ούτε στην εμπειρία και τα πραγματικά γεγονότα. Υπάρχουν άπειρα παραδείγματα σε όλη την ιστορία της μουσικής (όχι απαραίτητα στο metal) ανθρώπων που στην προσωπική τους ζωή ήταν τέρατα αλλά ως καλλιτέχνες μεγαλούργησαν. Νομίζω είναι καλό ο καθένας μας να ξεκαθαρίσει μέσα του το ποιά απάντηση δίνει στο κεντρικό αυτό φιλοσοφικό ζήτημα, και μετά να είναι συνεπής ως προς αυτή την απάντηση (δηλαδή να μην τα γυρίζει μια από δω και μια από κει αναλόγως τι τον συμφέρει κάθε φορά), γιατί το μόνο σίγουρο είναι ότι αυτό (το φιλοσοφικό ζήτημα) θα εμφανίζεται μπροστά του κάθε τρεις και λίγο.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”