AGENT STEEL Σουρεαλισμός

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14659
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

AGENT STEEL Σουρεαλισμός

Δημοσίευση από CountRaven »

Εκείνο το Σάββατο βράδυ που έσκασε το σκηνικό, μια χαρά πέρασα γελώντας και κάνοντας χαβαλέ στο messenger με 2-3 φίλους, διαβάζοντας τα γύρω γύρω σχόλια και κάνοντας και τον χαβαλέ μου στην ομάδα του FS στο facebook.

Μάλιστα ενώ αρχικά είχα ανεβάσει το συγκεκριμένο topic -αυτό που διαβάζουμε τώρα- σε ομάδα και σελίδα του FS στο Facebook αλλά και στο προφίλ μου - με τον αρχικό του τίτλο "Ακύρωσαν οι Agent Steel", βλέποντας όλο αυτό το χάος και την μη ξεκάθαρη κατάσταση -σχόλια κόσμου να σβήνονται, τους AS να λένε "μα εμείς δεν ακυρώσαμε" και μετά να το διαγράφουν κτλ κτλ-, αλλά και παρατηρώντας τα visits στο forum να χτυπάνε κοντέρ -σε φάση μπαίνουν όλοι να διαβάσουν τι παίζει-, άλλαξα τον τίτλο του συγκεκριμένου νήματος -βάζοντας αυτόν που υπάρχει τώρα- και διέγραψα την εκδοχή με τον παλιό τίτλο από τα social media, μην θέλοντας να δημιουργήσω κάποιο θέμα λάθους πληροφόρησης στον κόσμο που μπαίνει να διαβάσει.

Όλο το παραπάνω σκηνικό έγινε μέσα σε 3-4 λεπτά. Απλές κινήσεις κοινής λογικής από κάποιον οπαδό που κάνει το χόμπι του τρέχοντας ένα site / forum το οποίο δεν θέλει να είναι εργαλείο παραπληροφόρησης έστω και με έναν απλά λάθος τίτλο.

Δεν ασχολήθηκα άλλο με τη φάση, λίγο χαβαλές ακόμα την Κυριακή το πρωί, ήρθαν και οι Toxic μετά και τέλος.

Το βιντεάκι των Riot City, τις ανακοινώσεις παρωδίες των Kodex και όλα τα αυτά τα ωραία τα είδα μια εβδομάδα μετά μέσα σε αυτό το ΣΚ.

Και βάζω λοιπόν το mode και τα κριτήρια με τα δεδομένα του επαγγελματία που πολύ σωστά βάζει ως αρχικό σημείο αναφοράς ο [mention]Xstroyer[/mention] με το σύνολο των παραπάνω ποστ του -και πολύ καλά κάνει-.

Και καταλήγω στο εξής συμπέρασμα:

Που είναι ο επαγγελματισμός ρε παιδιά σε αυτή τη φάση; ΟΕΟ;

Αν εγώ ο απλός nerd fan που κάνει το χόμπι του με την φόρμα και την παντόφλα, Σάββατο βράδυ, έχω την στοιχειώδη κοινή λογική να χειριστώ μια κατάσταση Α σεβόμενος τον κόσμο που διαβάζει το FS, σεβόμενος το φεστιβάλ κτλ, μην θέλοντας έστω και για λίγα λεπτά να διαδώσω μια λάθος πληροφορία, τότε οι επαγγελματίες με τις δισκογραφικές, τα συμβόλαια και τους promoters πως χειρίζονται τη συγκεκριμένη κρίση που έγινε στη φάση τους;

Για να το δούμε λίγο ειδικά παρατηρώντας κάποια πραγματάκια για το περιστατικό αλλά και κάποια κάπως πιο γενικά μα όχι εν τέλη άσχετα με το σκηνικό....

- Οι μεν Agent Steel / Cyriis δημοσιοποιούν μια facebook διαμάχη -seriously???- παίζοντας το θιγμένοι, ζητώντας ντάντεμα από τον διοργανωτή; Οδηγώντας τελικά στην ακύρωση της εμφάνισης τους, αυτό είναι επαγγελματισμός;

Επί μήνες και κυρίως μετά το KIT μπαίνουν / μπαίνει -δεν θα κάτσω να διαχωρίσω εξάλλου το προφίλ John Cyriis / Agent Steel λέγεται-, στα social σχεδόν βρίζοντας τον κάθε οπαδό ή / και εμπλεκόμενο. Αυτό είναι συμπεριφορά επαγγελματία;

Το κοντέρ δείχνει πως αυτό είναι το τρίτο φεστιβάλ που γαμάνε -KIT, το άλλο στην Ιταλία που ακύρωσαν και το εδώ UTH-. Μπορεί να παίζουν και άλλες ακυρώσεις δεν ξέρω, αυτές έχω δει εγώ, οπότε σε αυτές αναφέρομαι. Αλήθεια για πείτε μου οι επαγγελματίες παίζουν έτσι μπάλα;

Η εμφάνιση στο KIT ήταν φιάσκο: Κομμένη στα μισά επειδή ο Γιαννάκης ένιωθε alien στο χώρο και δεν έβγαινε από το ταξί, στα παρασκήνια τα έκανε όλα πουτάνα και όταν τελικά ανέβηκε για να παίξει το μισό σετ ενώ είχε από πίσω του μια μπάντα μηχανή ΕΚΕΙΝΟΣ το πρόσωπο κλειδί της φάσης, HTAN απροσδιόριστος και σε πολλά σημεία φάλτσος. OK και εγώ ανατρίχιασα που τον είδα / άκουσα σε βίντεο και OK δεν ήταν μαύρο χάλι, αλλά άλλο πράγμα η συγκίνηση, άλλο οι καλές στιγμές σε μισό live και άλλο το συνολικό -ακριβοπληρωμένο για να το δεις- αποτέλεσμα. Για πείτε λοιπόν ρε μάγκες: Οι επαγγελματίες που πληρώνονται για τα live, αυτό το φιάσκο δίνουν στον κόσμο που πλήρωσε να τους δει; Απορία το έχω...

Ο δίσκος ήταν ανακοινωμένος για Οκτώβρη. Έχουμε Φλεβάρη και το άλμπουμ είναι άφαντο. Οι επαγγελματίες με συμβόλαια έτσι λειτουργούν; Πείτε μου γιατί δεν ξέρω.

Έχει και συνέχεια...

Οι Traveler το βράδυ του σκηνικού βγήκαν και έκαναν δημόσιο ποστ για το πόσο μαλάκας ήταν ο Cyriis στα παρασκήνια του KIT. Όσο δίκιο και να είχαν, το γεγονός ότι βγήκαν τότε να τα πουν όλα αυτά, όχι προφίλ επαγγελματία δεν μου δείχνει, αλλά μου θυμίζει Ελληνική σκηνή και Γράμματα Metal Hammer 1995 με τις μπάντες που πλακώνονταν μεταξύ τους. Και τον άλλον που έστελνε γράμμα και έλεγε ότι έχει κλείσει το Ρόδον για συναυλίες ενώ δεν είχε καν κομμάτια.

Επίσης αν είναι συμπεριφορά επαγγελματικής μπάντας το βιντεάκι Star Wars των Riot City τότε μάλλον υπάρχει κάποια άλλη εκδοχή του επαγγελματισμού την οποία αδυνατώ να την συλλάβω και να με συγχωρείτε.

Το ίδιο φυσικά θα πω και για την ανακοίνωση παρωδία των Kodex.

Όλες οι παραπάνω μπάντες δηλώνουν επαγγελματίες. Έχουν από πίσω τους εταιρίες και συμβόλαια, promoters ή ακόμα και managers και υποτίθεται ένα σύστημα / φόρμουλα που δουλεύει παράλληλα με αυτούς στα πλαίσια ενός σχεδιασμού που οι μπάντες της γειτονιάς αλλά και οι οπαδοί δεν μπορούν να γνωρίζουν, είναι εκτός φάσης κτλ. Παπάρια. Όλοι οι παραπάνω χειρισμοί -που έχουν να κάνουν με διαφορετικά θέματα ενός κοινού παρονομαστή που λέγεται μπάντα εμένα μου βγάζουν έναν απαράμιλλο ερασιτεχνισμό. Δεν θα τσουβαλιάσω το φταίξιμο -πχ τι ευθύνη μπορεί να έχει μια δισκογραφική για ένα τέτοιο περιστατικό;-, αλλά θα πω με σιγουριά πως εφόσον είμαστε στο επόμενο -pro- level, δεν κάνουμε τον κεφαλιού μας... Όσο εύκολο -βλέπε post- και αν είναι.

Στο κομμάτι της μουσικής στην τρέχουσα φάση -το τονίζω- φάουλ ανέφερα μονάχα για τους AS -βασικά σε απόδοση Cyriis-. Σου έχω νέα όμως... Μια μπάντα και ειδικά μια μπάντα από επαγγελματίες δεν είναι η μουσική μόνο. Είναι όλο το πακέτο. Και σε βασικά κομμάτια του πακέτου αυτού παίζουν μπόλικα φάουλ από όλους της συγκεκριμένης ιστορίας.


Στο κομμάτι Traveler - Riot City ενωμένοι δυνατοί αλλά και στην ανακοίνωση Kodex είδα μια κακή εκμετάλλευση ενός social hype που προκλήθηκε από ένα μπάχαλο.

Και επειδή ο [mention]Xstroyer[/mention] αναφέρθηκε σε "κοινή γραμμή", από περιέργεια ρωτάω: Αυτή η κοινή γραμμή από τι / ποιον καθορίζεται;

Στα δικά μου τα μάτια, όταν οι ημερομηνίες της συναυλίες πλησιάζουν, στρωνόμαστε στις πρόβες. Δεν καθόμαστε να κωλοβαράμε στο facebook. Επίσης μαθαίνουμε γενικά να λέμε λιγότερα και να το ράβουμε. Και αν είναι να δώσουμε - πούμε κάτι ας το κάνουμε επί σκηνής με την μουσική μας που θα πρέπει να είναι αλφάδι και καλοπροβαρισμένη. Ο κόσμος πλήρωσε για να σε δει φίλε και εσύ θα πληρωθείς για αυτό το live, δεν θα πληρωθείς για τα post και τα like.

Ναι το παιχνίδι παίζετε στα social media αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν χρειάζεται να μάθουμε να το χειριζόμαστε σωστά το μέσο. Το είπα και σε άλλο τόπικ τις προάλλες με αφορμή κράξιμο για Ελληνική μπάντα.

Ο κόσμος φυσικά και περιμένει να κανιβαλίσει στα σχόλια. Μην περιμένετε κόκκινα χαλιά, έτσι ήταν πάντα. Στις εφημερίδες, στα περιοδικά, στα fora, στο myspace, στα blogs και τα social. Το μέσο αλλάζει μην μπερδεύεστε. Η πλέμπα περιμένει το στιγμιαίο like / καρδούλα ποστάροντας meme με alien και βγάζοντας τους AS ανάπηρους από την μέρα no 0 της ύπαρξής τους. Ο στοιχειώδης διαχωρισμός του τότε με το τώρα απαιτεί μάλλον τεχνολογία alien.
Θα μου πεις τώρα. Ο ίδιος ο Cyriis ξεφτιλίζει την ιστορία του. Δεν πειράζει και εσύ μπορείς να σκεφτείς, να διαχωρίσεις και να μην είσαι κανίβαλος. Μισό λεπτό γιατί έχω παρκάρει το UFO στην αυλή...

Φυσικά τίποτα από την παραπάνω χαβούζα δεν θα μπορέσει να με επηρεάσει από το να ακούω τα μνημεία των Agent και τις δισκάρες από Traveler, Kodex και City. Στα αρχίδια μου σε μια τελική. Και φυσικά ούτε θα απαξιώσω το ταλέντο του Cyriis και την μπάντα του που όρισε ένα ολόκληρο είδος, επειδή ο ίδιος δεν μπορεί να καταλάβει ότι είναι καλύτερο πια να κάτσει σπίτι του.

Απλά θα κρίνω τον καθένα με βάση αυτά που κάνει, στον τομέα που τα κάνει και δυστυχώς θα πω πως η συγκεκριμένη φάση μου θύμισε τακτική μπάντας που ποστάρει καλά Χριστούγεννα στην σελίδα της για να πάρει κάνα like.

Τακτική που στον επικοινωνιακό τομέα δεν ταιριάζει με μπάντες της "next big thing" λίστας, χρειάζεστε μαθήματα κύριοι.

υγ. Που είναι ένας καλός manager να αρχίσει το μαστίγωμα όπως τον παλιό καλό καιρό;
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1858
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

AGENT STEEL Σουρεαλισμός

Δημοσίευση από Xstroyer »

O Κόμης τα συνοψίζει όμορφα.

Βέβαια, επειδή η μουσική βιομηχανία έχει αλλάξει, δεν υπάρχουν οι παλιάς κοπής managers, ούτε οι δισκογραφικές εταιρίες έχουν τον απόλυτο έλεγχο στις μπάντες. Αυτό βέβαια ήθελε και μερίδα οπαδών, να έχουν το πάνω χέρι οι μπάντες. Το αποτέλεσμα βέβαια, δεν είναι πάντα το "σωστό", όπως βλέπουμε.

Στα τoυ Cyriis, όταν ανακοινώθηκε η επιστροφή του στο ΚΙΤ ήταν με άλλο όνομα μπάντας και στη πορεία προέκυψε το "Agent Steel". Τότε βγήκαν οι πρώτοι και έκραξαν, μεταξύ τους ο Peck των Cage, αλλά εκείνη τη στιγμή, δεν ασχολήθηκε κανένας, γιατί η πλευρά του Cyriis δεν απάντησε, ούτε μπήκε στο τριπάκι της διαμάχης. Αυτή ήταν μια σοφή κίνηση τότε, η οποία στη πορεία χάθηκε.

Και αυτό πιστεύω πως είναι ένα κομβικό σημείο. Κάνει κάτι μια μπάντα - ένας καλλιτέχνης, βγαίνουν κάποιοι και τον κράζουν, τον βρίζουν κτλ. Μιας και αναφέρθηκε ο Peck, συνέχεια κράζει τους Manowar, ακόμα και σε post στην επίσημη σελίδα των Βασιλιάδων, αλλά δεν βγήκε ποτέ ο DeMaio να ψάξει ποιος είναι αυτός ο "Sean Peck" και να απαντήσει προσωπικά.

Με τον Cyriis ξεκίνησαν όλα στραβά. Δεν ακύρωσε 3 φεστιβάλ, αλλά συνολικά, από τη στιγμή που ανακοινώθηκε η Γερμανία με το όνομα "Agent Steel" ακύρωσε πάνω από 10 συναυλίες στην Ευρώπη, αφού πραγματοποιήθηκε μόνο μια, με όλα τα γνωστά αρνητικά περιστατικά. Ταυτόχρονα, εμφανίστηκε και μια εταιρία με μπλουζάκια, η οποία είπε πως την ripoffάρε η πλευρά του Cyriis. Όταν τελείωσε το show των Agent Steel στη Γερμανία, το κοινό ήταν εξαγριωμένο και όλοι ήξεραν πως έχει τελειώσει η φάση του Cyriis. Προσωπική μου άποψη, δεν με χάλασε εκείνη η εμφάνιση και χάρηκα που τον είδα, αλλά είμαι η μικρή μειοψηφία.

Στη πορεία, η αρνητικότητα απέναντι στο Agent Steel camp, ήταν κάτι πρωτοφανές και δεν το έχω ξανασυναντήσει. Έχοντας προσωπική επικοινωνία με τη πλευρά του Cyriis, μου είπαν αν μπορώ να μιλήσω στο UTH για να μην τους ακυρώσει. Σαφώς και δεν ήταν στο χέρι μου, αλλά εγώ το έκανα. Εκείνη τη στιγμή, φαινόταν πως ΙΣΩΣ να γινόταν η συναυλία, αν και κατά βάθος όλοι ξέραμε πως μπορεί να μην ξαναεμφανιζόταν Ευρώπη ο Cyriis.

Ανάμεσα σε όλα τα μπινελίκια και τις ειρωνείες που γράφει ο κόσμος στον Cyriis, έγραψε ένα σχόλιο και κάποιος Dustin Smith, όπως είχε γράψει και ο Sean Peck, αλλά και άλλοι πολλοί, οι οποίο τυγχάνει να παίζουν σε μπάντες, αλλά δεν χρειάζεται να αναφέρουμε επιπλέον ονόματα. Από σπόντα, η πλευρά του Cyriis είδε ότι αυτός ο Smith παίζει σε μια μπάντα που θα συναντήσουν και ξεκίνησε όλο αυτό το πράγμα. Θεωρώ, πως αν ήθελε η πλευρά του Cyriis, να παίξει, θα έπαιζε. Τα υπόλοιπα ακολούθησαν με βάση ότι ξεκίνησε από την εμφάνιση στο ΚΙΤ και όχι από τη συγκεκριμένη συγκυρία.

Τα social media έπαιξαν το ρόλο τους με τη μαζική επίθεση στον Cyriis, αλλά όπως είπα, αυτό φάνηκε και μετά την εμφάνιση στο ΚΙΤ, όπου ένα ολόκληρο φεστιβάλ τον έκραζε, μεταξύ τους και πολλές από τις υπόλοιπες μπάντες που συμμετείχαν. Παρόλα αυτά, ένα μικρό forum στην Ελλάδα προσπαθεί να δει το θέμα από διαφορετικές οπτικές και όχι μέσω κανιβαλισμού. Αυτό, εγώ το βρίσκω θετικό, αλλά είναι η συντριπτική μειοψηφία και ο κόσμος πέρα από τις ακυρώσεις, βλέπει Riot City και Traveler να έρχονται Ευρώπη για μια σειρά από εμφανίσεις, μεταξύ τους και φεστιβάλ, να έχουν ήδη υλικό για τον επόμενο δίσκο τους μόλις μια χρονιά μετά το ντεμπούτο, ενώ ο Cyriis ακόμα δεν έχει κυκλοφορήσει κάτι, η εταιρία του διατηρεί επιφυλάξεις και αλλάζει συνέχεια το release date, τα πρώτα δείγματα τα έθαψαν οι περισσότεροι και έβαλε ταφόπλακα στην Ευρώπη, λέγοντας και ο ίδιος πως "δεν θα ξαναπαίξουμε στην Ευρωπαϊκή Ένωση".

O μέσος οπαδός, βλέπει διαφορετικά τα πράγματα και πολλοί δεν κοιτάνε την ιστορία, αλλά το παρόν και το τι δίνει κάποιος ΤΩΡΑ. Όπως σε κάποια στιγμή μπορεί να πει ο Τραμπάκουλας "ποιοι Maiden μωρέ με τις μαλακίες που βγάζουν, ενώ υπάρχουν οι χ,ψ νέοι που γαμάνε", ο Κοστελλo θα μπορούσε να πει "γιατί ασχολείστε με το τελευταίο Priest που το άκουσα μια φορά και το έσβησα, υπάρχουν νέες μπάντες να στηρίξουμε", εγώ θα μπορούσα να πω "ποιοι Metallica μωρέ που έχουν να βγάλουν δίσκο της προκοπής πάνω από 20 χρόνια, ενώ οι χ,ψ νέοι σαρώνουν" κτλ.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση, κάνετε τους αντίστοιχους παραλληλισμούς. Δεν γράφω τι είναι σωστό ή λάθος, αλλά υπαρκτά παραδείγματα. Η μόνη διαφορά είναι πως π.χ. ο Τραμπάκουλας δεν το έγραψε αυτό σε post των Maiden και δεν βγήκε ο Harris να πει "ποιοι είναι αυτοί οι Aνώριμοι", ή εγώ δεν το έγραψα σε post των Μetallica και να βγει ο Ulrich να μου πει "ποιος είναι αυτός και να μην ξαναπάνε οι δίσκοι μας στο μαγαζί που δουλεύει".

Στη συγκεκριμένη περίπτωση, πολύ απλά, τα πάντα δούλεψαν σε βάρος του Cyriis, αλλά δυστυχώς, ο ίδιος το είχε καλλιεργήσει αυτό και αντιμετώπισε σχεδόν σύσσωμη τη μεταλλική κοινότητα (οπαδοί, εταιρίες, διοργανωτές), ενώ σε διαφορετική περίπτωση, θα μπορούσε να μην είχε συμβεί όλο αυτό. Όπως δεν έχει συμβεί σε αμέτρητες άλλες παρόμοιες ή πιο ακραίες περιπτώσεις.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

AGENT STEEL Σουρεαλισμός

Δημοσίευση από Zippo190 »

Xstroyer έγραψε: Δευ 10 Φεβ 2020, 00:42 Το ζητούμενο θα ήταν άλλο. Γιατί η συντριπτική πλειοψηφία του κοινού στα social media πήρε το μέρος των Riot City και Traveler;
Ευκολάκι: γιατί το hype είναι υπέρ τους, είναι ανερχόμενα αστέρια με δυνατές κυκλοφορίες ενώ ο Cyriis ξεπλυμένος cult θρύλος με τεράστιο ιστορικό προβληματικής συμπεριφοράς. Επιπλέον είναι νωπές οι μνήμες από την χάλια εμφάνιση στο ΚιΤ (αν είχε παίξει άψογα θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα). Tώρα γιατί ο KiT τον έκλεισε για εμφάνιση ενώ ο Cyriis τον είχε εκθέσει στο παρελθόν είναι άξιο απορίας. Η μάλλον όχι αν σκεφτείς μιας λέξη ("exclusive").

Επιπλέον θα συμφωνήσω με [mention]CountRaven[/mention] : ο επαγγελματισμός πήγε περίπατο για όλους: πανηγύρι στα media, διαμελισμός, ειρωνείες, σαρκασμός αλλά αν οι A.S. βγάλουν δισκάρα και δώσουν δύο τρεις καλές εμφανίσεις τότε θα τους προσκυνάνε όλοι.

Πάντως μην σας κάνει εντύπωση για την επιλεκτική μνήμη του κόσμου: οι Heir Apparent έχουν ακυρώσει δύο φορές αλλά πάλι τους κυνηγάνε για εμφανίσεις, ο Liebling δηλώνει "rehabilitated" και όλοι θέλουν Pentagram (ξεχνάνε ότι σαπάκιασε την μάνα του) κ.α.

ο καιρός θα δείξει.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

AGENT STEEL Σουρεαλισμός

Δημοσίευση από Zippo190 »

Επίσης να σημειώσω για μια ακόμα φορά ότι η δεισλειτουργικότητα του Cyriis πιστεύω ότι οφείλεται σε ψυχιατρική πάθηση και όχι στο ότι είναι απλά λίγο μαλάκας. Δεν γίνεται τριάντα χρόνια να κρατάς ένα gimmick ενώ είσαι εκτός σκηνής, να κρύβεις την ταυτότητα σου, να αποφεύγεις κόσμο, να είσαι ΤΟΣΟ μυστικοπαθής και να απαντάς με αναρτήσεις στα όρια του αυτισμού. Αυτό λέγεται μανία καταδίωξης ή παραληρητική διαταραχή (σχιζοφρένεια).
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2631
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

AGENT STEEL Σουρεαλισμός

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Zippo190 έγραψε: Δευ 10 Φεβ 2020, 12:00 Επίσης να σημειώσω για μια ακόμα φορά ότι η δεισλειτουργικότητα του Cyriis πιστεύω ότι οφείλεται σε ψυχιατρική πάθηση και όχι στο ότι είναι απλά λίγο μαλάκας. Δεν γίνεται τριάντα χρόνια να κρατάς ένα gimmick ενώ είσαι εκτός σκηνής, να κρύβεις την ταυτότητα σου, να αποφεύγεις κόσμο, να είσαι ΤΟΣΟ μυστικοπαθής και να απαντάς με αναρτήσεις στα όρια του αυτισμού. Αυτό λέγεται μανία καταδίωξης ή παραληρητική διαταραχή (σχιζοφρένεια).
Η ταμπέλα Ψυχική Νόσος είναι κάτι βαρύτατο και δεν είναι κάτι που μπαίνει εύκολα σε έναν άνθρωπο που δε γνωρίζουμε προσωπικά. Χρειάζεται γνωμάτευση ειδικού για μια τέτοια αναπηρία και μόνο σε μια τέτοια περίπτωση μπορεί να χαρακτηριστεί κάποιος έτσι. Ακόμα και σε αυτήν την περίπτωση (προσωπικά θεωρώ) δε είναι "δεοντολογικά" σωστό να τον χαρακτηρίζουμε έτσι.

Στο Facebook του, ο Cyriis δεν έχει παραδεχτεί ότι παίρνει κάποια αγωγή ή έχει διαγνωσθεί (από όσο έχω δει δλδ). Μάλιστα δηλώνει κάθετα ότι δεν έχει σχέση με κανενός τύπου ουσίας νόμιμου ή μη (αυτό το έχω δει ξεκαθαρα).
Οι υπερβολικές αντιδράσεις είναι κομμάτι της ανθρώπινης φύσης και όλοι νομίζω πως έχουμε το μικρούλι μας δικαίωμα (μέχρι ενός σημείου δλδ) σε αυτές.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

AGENT STEEL Σουρεαλισμός

Δημοσίευση από Zippo190 »

Advancing Yokeda έγραψε: Δευ 10 Φεβ 2020, 12:26
Zippo190 έγραψε: Δευ 10 Φεβ 2020, 12:00 Επίσης να σημειώσω για μια ακόμα φορά ότι η δεισλειτουργικότητα του Cyriis πιστεύω ότι οφείλεται σε ψυχιατρική πάθηση και όχι στο ότι είναι απλά λίγο μαλάκας. Δεν γίνεται τριάντα χρόνια να κρατάς ένα gimmick ενώ είσαι εκτός σκηνής, να κρύβεις την ταυτότητα σου, να αποφεύγεις κόσμο, να είσαι ΤΟΣΟ μυστικοπαθής και να απαντάς με αναρτήσεις στα όρια του αυτισμού. Αυτό λέγεται μανία καταδίωξης ή παραληρητική διαταραχή (σχιζοφρένεια).
Η ταμπέλα Ψυχική Νόσος είναι κάτι βαρύτατο και δεν είναι κάτι που μπαίνει εύκολα σε έναν άνθρωπο που δε γνωρίζουμε προσωπικά. Χρειάζεται γνωμάτευση ειδικού για μια τέτοια αναπηρία και μόνο σε μια τέτοια περίπτωση μπορεί να χαρακτηριστεί κάποιος έτσι. Ακόμα και σε αυτήν την περίπτωση (προσωπικά θεωρώ) δε είναι "δεοντολογικά" σωστό να τον χαρακτηρίζουμε έτσι.

Στο Facebook του, ο Cyriis δεν έχει παραδεχτεί ότι παίρνει κάποια αγωγή ή έχει διαγνωσθεί (από όσο έχω δει δλδ). Μάλιστα δηλώνει κάθετα ότι δεν έχει σχέση με κανενός τύπου ουσίας νόμιμου ή μη (αυτό το έχω δει ξεκαθαρα).
Οι υπερβολικές αντιδράσεις είναι κομμάτι της ανθρώπινης φύσης και όλοι νομίζω πως έχουμε το μικρούλι μας δικαίωμα (μέχρι ενός σημείου δλδ) σε αυτές.
ναι ρε σι εννοείται, αυθαίρετο συμπέρασμα είναι αυτό που γράφω, γιατό αναφέρω ότι είναι προσωπική άποψη και όχι αντικειμενική αλήθεια. Κρίμα που δεν υπάρχει κανένας ψυχίατρος να πει μια άποψη, αλλά εμένα δεν μου το βγάζεις από το μυαλό.

Φυσικά αυτό κάνει την φιγούρα του ακόμα πιο cult.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2631
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

AGENT STEEL Σουρεαλισμός

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Το άλλο πρόσφατο παράδειγμα που μου έρχεται στο νου είναι ο Walker των Solstice. Η συμπεριφορά του τα τελευταία 2 χρόνια μόνο problem child θα μπορούσε να τον καταδείξει αλλά δεν μπαίνει κανείς στον κόπο να το σχολιάσει αυτό. Μάλλον.... μπήκε ένας κακόμοιρος στο Facebook παραμονές της τελευταίας τους κυκλοφορίας και παραπονέθηκε γιατί πρέπει να υποβιβαζει τους πάντες που δε συμμερίζονται τις θέσεις του και πέσαν όλοι να τον φάνε.

Γενικά η ιδιορρυθμία έως παράνοια είναι αναπόσπαστη από το μέταλ στερέωμα σε όλες τις εποχές του μέταλ. Οι εξωγήινοι είναι και αυτοί αναπόσπαστο κομμάτι του heavy metal. Ο Cyriis καταπιάνεται ή είναι ταγμένος σε αυτόν τον τομέα. Είναι βασικός εκπρόσωπος του μέταλ αυτού. Το ζει. Προσθέτει μύθο στη μουσικής μας. Δεν το θεωρώ κατακριτέο.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2631
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

AGENT STEEL Σουρεαλισμός

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Φυσικά αυτό κάνει την φιγούρα του ακόμα πιο cult.
[/quote]

Αχαχα με πρόλαβες... Αυτό ακριβώς εννοούσα... :love:

Πάντως αν όντως υπάρχει τέτοιο θέμα με τον Cyriis (κάτι που δε θα μαθαίναμε λόγω απορρήτου) το καλύτερο που θα μπορούσε να γίνει είναι αυτό που είπε ο Count Raven. Δλδ να μείνει σπίτι του. Όλοι μας θα χάναμε μια πιθανή νέα δισκάρα Agent Steel αλλά η προστασία ενός ανάπηρου θα έπρεπε να προέχει.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Advancing Yokeda την Δευ 10 Φεβ 2020, 12:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
trigger
Δημοσιεύσεις: 562
Εγγραφή: Σάβ 13 Ιαν 2018, 08:07

AGENT STEEL Σουρεαλισμός

Δημοσίευση από trigger »

Πάνο και Αντώνη, κανένας σοβαρός ψυχίατρος δεν θα έκανε διάγνωση εξ αποστάσεως
White Wolf

AGENT STEEL Σουρεαλισμός

Δημοσίευση από White Wolf »

Το μονο που θα αλλαζα απο το ποστ του Κομη, αν καθομουν να γραψω και γω το σεντονι μου,
ειναι οτι:
Ημουνα, και θα ειμαι ο πρωτος που λεει οτι πρεπει να διαχωριζουμε τον καλλιτεχνη απο την μουσικη του.

Και ως τωρα, το εχω κανει αυτο και για πολυ χειροτερες μαλακιες απο αυτες των Traveler, AK και RC, μεσα σε ορισμενα πλαισια ομως...

Αν καποιος σε μια συνεντευξη του πει μια απιστευτη μαλακια που ειναι εντελως ασυνδετη με τη μουσικη του και αποτελει την προσωπικη του αποψη, το αφηνω να πεσει κατω.

Αλλα οταν ο ιδιος ο καλλιτεχνης επιλεγει/επιχειρει ξενδιαντροπα να συνδεσει το εργο του (δισκοι, λαιβ κλπ κλπ) με αυτες τις μαλακιες, χαλιεμαι.

Π.Χ. αν καποιος, για να ανακοινωσει τη λαιβ εμφανιση του (βλεπε ΑΚ) επιλεγει να το κανει γελοιοποιωντας καποιον αλλο (πραγματικα δε με νοιαζει αν ειναι οι Agent Steel ή οχι), καπου εκει, τουλαχιστον αυτη η λαιβ εμφανιση, απο εμενα, παιρνει πουλο.

Επισης, σε μεγαλο βαθμο, εστω και εμμεσα, και οι RC, και οι Traveler συνδεσαν το λαιβ τους με αυτην την μαλακισμενη συμπεριφορα τους.
Οπως ξαναεγραψα πιο πανω, λυπαμαι, γιατι ηθελα να δω ωραια μουσικουλα, αλλα η πρωτη μερα του φεστιβαλ για εμενα δεν υφισταται πια.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος White Wolf την Δευ 10 Φεβ 2020, 13:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

AGENT STEEL Σουρεαλισμός

Δημοσίευση από Zippo190 »

trigger έγραψε: Δευ 10 Φεβ 2020, 12:55 Πάνο και Αντώνη, κανένας σοβαρός ψυχίατρος δεν θα έκανε διάγνωση εξ αποστάσεως
εννοείται ρε σι, απλά ίσως να μπορεί να πει αν ο τύπος χρήζει διάγνωσης.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1858
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

AGENT STEEL Σουρεαλισμός

Δημοσίευση από Xstroyer »

Παιδιά, η μαζικότητα απόψεων, σχολίων, χαβαλέ και ειρωνείας, είναι ανίκητη στα ψηφιακά μέσα του σήμερα, όπου το οποιοδήποτε σχόλιο είναι ένα "enter" μακριά.

Ακόμα και σε αυτό το thread, ξεκινάμε με "ψυχικές ασθένειες" και χαβαλέ, μιλάμε υπέρ του διοργανωτή και στη τρίτη σελίδα, αλλάζει το πράγμα, συνοψίζονται λάθος γεγονότα με βάση μόνο το τι μπορεί να ξέρει κάποιος από τα δημόσια σχόλια, αναφέρεται όλη η ιστορία από την αρχή, αλλά και πάλι οι εξελίξεις τρέχουν, οι "ψυχικές ασθένειες" έγιναν cult ή κάτι σοβαρό που δεν πρέπει να χρησιμοποιούμε, και άλλα πολλά.

Η ουσία είναι μια ακολουθία γεγονότων που ανέφερα παραπάνω. Αυτό είναι.

Το αποτέλεσμα όμως, είναι στη προσωπική κρίση του καθενός και αυτό από εμένα, είναι σεβαστό, ακόμα και αν προσωπικά διαφωνώ. Είτε θέλει να γειώσει τη πρώτη μέρα, είτε ήθελε να μη παίξουν οι Agent Steel, είτε ήθελε να δει Riot City, είτε προτιμάει Toxik ή δεν ξέρω-γω τι άλλο. Και ένα άλλο γεγονός, είναι ότι από τη στιγμή που ακυρώθηκε η εμφάνιση των Agent Steel, τα εισιτήρια της πρώτης μέρας πουλάνε πολύ περισσότερο από τη δεύτερη. Τα συμπεράσματα δικά σας.


σημ. Δεν διαχωρίζουν όλοι τον καλλιτέχνη από το έργο ή το κάνουν επιλεκτικά ή διαλέγουν τι διαχωρίζουν και τι όχι. Είναι πιο πολύπλοκο το θέμα και έχει διαφορετικές προεκτάσεις.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

AGENT STEEL Σουρεαλισμός

Δημοσίευση από Zippo190 »

Xstroyer έγραψε: Δευ 10 Φεβ 2020, 13:48 Παιδιά, η μαζικότητα απόψεων, σχολίων, χαβαλέ και ειρωνείας, είναι ανίκητη στα ψηφιακά μέσα του σήμερα, όπου το οποιοδήποτε σχόλιο είναι ένα "enter" μακριά.

Ακόμα και σε αυτό το thread, ξεκινάμε με "ψυχικές ασθένειες" και χαβαλέ, μιλάμε υπέρ του διοργανωτή και στη τρίτη σελίδα, αλλάζει το πράγμα, συνοψίζονται λάθος γεγονότα με βάση μόνο το τι μπορεί να ξέρει κάποιος από τα δημόσια σχόλια, αναφέρεται όλη η ιστορία από την αρχή, αλλά και πάλι οι εξελίξεις τρέχουν, οι "ψυχικές ασθένειες" έγιναν cult ή κάτι σοβαρό που δεν πρέπει να χρησιμοποιούμε, και άλλα πολλά.

Η ουσία είναι μια ακολουθία γεγονότων που ανέφερα παραπάνω. Αυτό είναι.

Το αποτέλεσμα όμως, είναι στη προσωπική κρίση του καθενός και αυτό από εμένα, είναι σεβαστό, ακόμα και αν προσωπικά διαφωνώ. Είτε θέλει να γειώσει τη πρώτη μέρα, είτε ήθελε να μη παίξουν οι Agent Steel, είτε ήθελε να δει Riot City, είτε προτιμάει Toxik ή δεν ξέρω-γω τι άλλο. Και ένα άλλο γεγονός, είναι ότι από τη στιγμή που ακυρώθηκε η εμφάνιση των Agent Steel, τα εισιτήρια της πρώτης μέρας πουλάνε πολύ περισσότερο από τη δεύτερη. Τα συμπεράσματα δικά σας.


σημ. Δεν διαχωρίζουν όλοι τον καλλιτέχνη από το έργο ή το κάνουν επιλεκτικά ή διαλέγουν τι διαχωρίζουν και τι όχι. Είναι πιο πολύπλοκο το θέμα και έχει διαφορετικές προεκτάσεις.
κάτσε να βγεί (αν) η δισκάρα και θα δούμε μετά. :woohoo: :woohoo: :woohoo:
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3371
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

AGENT STEEL Σουρεαλισμός

Δημοσίευση από Priamos »

O Walker είναι "aspie". Το εξομολογήθηκε δημόσια και απέδωσε εκεί μέρος της προβληματικης συμπεριφοράς τους.
Το θέμα είναι ότι ο κόσμος εχοντας ανάγκη να δείξει ότι υπάρχει και να νιώσει σημαντικός , σχολιάζει ωσάν ειδικός οτιδήποτε πέφτει στην αντίληψη του τόσο στο fb όσο και στο internet γενικότερα. Ακόμα χειρότερα, γίνεται αυτοκλητος κριτής πραγμάτων που δεν γνωρίζει και ουσιαστικά δεν τον ενδιαφέρουν. Αυτό είναι ένδειξη ματαιοδοξίας και ανασφάλειας.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Blackwinged
Δημοσιεύσεις: 398
Εγγραφή: Σάβ 26 Οκτ 2019, 18:33
Τοποθεσία: Ιωάννινα

AGENT STEEL Σουρεαλισμός

Δημοσίευση από Blackwinged »

Xstroyer έγραψε: Δευ 10 Φεβ 2020, 13:48 Παιδιά, η μαζικότητα απόψεων, σχολίων, χαβαλέ και ειρωνείας, είναι ανίκητη στα ψηφιακά μέσα του σήμερα, όπου το οποιοδήποτε σχόλιο είναι ένα "enter" μακριά.

Ακόμα και σε αυτό το thread, ξεκινάμε με "ψυχικές ασθένειες" και χαβαλέ, μιλάμε υπέρ του διοργανωτή και στη τρίτη σελίδα, αλλάζει το πράγμα, συνοψίζονται λάθος γεγονότα με βάση μόνο το τι μπορεί να ξέρει κάποιος από τα δημόσια σχόλια, αναφέρεται όλη η ιστορία από την αρχή, αλλά και πάλι οι εξελίξεις τρέχουν, οι "ψυχικές ασθένειες" έγιναν cult ή κάτι σοβαρό που δεν πρέπει να χρησιμοποιούμε, και άλλα πολλά.

Η ουσία είναι μια ακολουθία γεγονότων που ανέφερα παραπάνω. Αυτό είναι.

Το αποτέλεσμα όμως, είναι στη προσωπική κρίση του καθενός και αυτό από εμένα, είναι σεβαστό, ακόμα και αν προσωπικά διαφωνώ. Είτε θέλει να γειώσει τη πρώτη μέρα, είτε ήθελε να μη παίξουν οι Agent Steel, είτε ήθελε να δει Riot City, είτε προτιμάει Toxik ή δεν ξέρω-γω τι άλλο. Και ένα άλλο γεγονός, είναι ότι από τη στιγμή που ακυρώθηκε η εμφάνιση των Agent Steel, τα εισιτήρια της πρώτης μέρας πουλάνε πολύ περισσότερο από τη δεύτερη. Τα συμπεράσματα δικά σας.


σημ. Δεν διαχωρίζουν όλοι τον καλλιτέχνη από το έργο ή το κάνουν επιλεκτικά ή διαλέγουν τι διαχωρίζουν και τι όχι. Είναι πιο πολύπλοκο το θέμα και έχει διαφορετικές προεκτάσεις.
Εάν αναφέρεστε στο δικό μου post , απλά να πω πως λόγω σπουδών και -μερικώς- ελαχιστοτάτης εμπειρίας, είμαι σε θέση να πω πως ΙΣΩΣ, επαναλαμβάνω ίσως υπάρχει θέμα. Κατά τ' άλλα, ο Εξωγήινος στα δικά μου μάτια και αυτιά ΔΕΝ πρόκειται να πέσει ποτέ. Έτσι και αλλιώς -πάλι επικαλούμαι προσωπικά Πιστεύω- σε live ΔΕΝ πηγαίνω, οπότε είτε ερχόταν είτε όχι, προσωπικά το ίδιο μου έκανε. ΔΕΝ το "παίζω" επιστήμονας από απόσταση, αλλά μία άποψη δικαιούμαι να έχω, όπως όλοι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”