Underground, mainstream, marketing, στήριξη σκηνής κλπ κλπ

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Underground, mainstream, marketing, στήριξη σκηνής κλπ κλπ

Δημοσίευση από theBox »

Xstroyer έγραψε: Κυρ 04 Φεβ 2018, 19:18 Να πω εδώ, πως μετά από πολλά χρόνια, έχω καταλήξει στο συμπέρασμα οτι μου αρέσει δεν μου αρέσει, κανένας μεγάλος δεν έγινε τυχαία μεγάλος ή είχε απλώς καλό marketing.
Αυτη ειναι μια απο τις ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ αλήθειες. Κακά τα ψέματα.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Re: Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από LuciferSteele »

το μάρκετινγκ είναι αυτό που θα πάρει μια μπάντα και θα την κάνει κάτι μεγαλύτερο
υπάρχουν συγκλονιστικές μπάντες που έμειναν στην αφάνεια και μέτριες μπάντες που έγιναν εικόνισμα
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Re: Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από Xstroyer »

LuciferSteele έγραψε: Τρί 06 Φεβ 2018, 18:18 το μάρκετινγκ είναι αυτό που θα πάρει μια μπάντα και θα την κάνει κάτι μεγαλύτερο
υπάρχουν συγκλονιστικές μπάντες που έμειναν στην αφάνεια και μέτριες μπάντες που έγιναν εικόνισμα
Πιστεύω ακράδαντα πως μόνο το marketing δεν αρκεί. Θα πρέπει να έχει "κάτι" και η μπάντα πέρα από συνέπεια, διάρκεια, όραμα και δουλειά. Υπάρχουν μπάντες που τους δόθηκε απλόχερα το marketing, έβγαλαν δίσκο σε πολυεθνική με video clip να παίζει στη τηλεόραση (την εποχή που μέτραγε κάτι τέτοιο) και απέτυχε το θέμα, στράβωσε η συνέχεια.

Πιστεύω πως οι μεγάλοι δεν έγιναν τυχαία μεγάλοι, αλλά σίγουρα όσοι έμειναν στην αφάνεια δεν έμειναν εκεί επειδή άξιζαν αυτό, και καλλιτεχνικά κάποιοι μπορεί να έχουν δίσκους καλύτερους από αρκετούς των μεγάλων και διαχρονικών.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από Zippo190 »

Xstroyer έγραψε: Τετ 07 Φεβ 2018, 21:29 πό συνέπεια, διάρκεια, όραμα και δουλειά. Υπάρχουν μπάντες που τους δόθηκε απλόχερα το marketing, έβγαλαν δίσκο σε πολυεθνική με video clip να παίζει στη τηλεόραση (την εποχή που μέτραγε κάτι τέτοιο) και απέτυχε το θέμα, στράβωσε η συνέχεια.

Πιστεύω πως οι μεγάλοι δεν έγιναν τυχαία μεγάλοι, αλλά σίγουρα όσοι έμειναν στην αφάνεια δεν έμειναν εκεί επειδή άξιζαν αυτό, και καλλιτεχνικά κάποιοι μπορεί να έχουν δίσκους καλύτερους από αρκετούς των μεγάλων και διαχρονικών.
μεγάλη κουβέντα αυτή. Για εμένα είναι παίζει ρόλο μια πληθώρα παραγώντων αλλά θεωρώ ότι οι τρόποι προώθησης μιας μπάντας έχουν αλλάξει. Πλέον μέσω του δικτύου κάποιος μπορεί να ξεκινήσει ένα fanbase με μερικά βίντεο στο youtube και από εκεί να πάρει μεταγραφή στα σαλόνια. Αλλά όσο καλός και να είναι κάποιος αν δεν τον προωθήσει η μουσική βιομηχανία θα φτάσει σε ένα ταβάνι και θα μείνει εκεί.

Δείτε παραδείγματα όπως πχ οι Angra, από την μεγαλύτερη ελπίδα τους κλασσικού heavy/power metal σήμερα είναι μια μπάντα "της σειράς" με την Ελλάδα εκτός συναυλιακού χάρτη.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από rbrigade »

Δεν νομίζω ότι οι Angra είναι της σειράς, η Ελλάδα δεν είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα στον διεθνή συναυλιακό χάρτη.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από Zippo190 »

rbrigade έγραψε: Πέμ 08 Φεβ 2018, 18:25 Δεν νομίζω ότι οι Angra είναι της σειράς, η Ελλάδα δεν είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα στον διεθνή συναυλιακό χάρτη.
έχεις δίκιο ξεχνώ συνέχεια ότι ο Έλληνας οπαδός είχε την απόλυτα φυσική μουσική εξέλιξη Rhapsody/Mastodon/Ghost. Παρόλα αυτά νομίζω ότι πιάνεις το νόημα.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από rbrigade »

Zippo190 έγραψε: Πέμ 08 Φεβ 2018, 18:49
rbrigade έγραψε: Πέμ 08 Φεβ 2018, 18:25 Δεν νομίζω ότι οι Angra είναι της σειράς, η Ελλάδα δεν είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα στον διεθνή συναυλιακό χάρτη.
ο Έλληνας οπαδός είχε την απόλυτα φυσική μουσική εξέλιξη Rhapsody/Mastodon/Ghost
:D :D :D :D :D
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από theBox »

Zippo190 έγραψε: Πέμ 08 Φεβ 2018, 18:49 έχεις δίκιο ξεχνώ συνέχεια ότι ο Έλληνας οπαδός είχε την απόλυτα φυσική μουσική εξέλιξη Rhapsody/Mastodon/Ghost. Παρόλα αυτά νομίζω ότι πιάνεις το νόημα.
Σορυ guys αλλά νομίζω οτι όπως σε ΚΑΘΕ είδος μουσικής, έτσι και σε ΚΑΘΕ υποείδος του (ας το πουμε για χαρη της συζητησης) μεταλ, ένα 2-5% των καλλιτεχνών που το υπηρέτει (το εκάστοτε υποειδος) είναι ΟΝΤΩΣ και ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ κορυφαίοι και πραγματικοι καλλιτέχνες. Με αυτή τη λογική δεν βρίσκω τίποτα μεμπτό στο κάποιος να γουστάρει ΚΑΙ rhapsody KAI mastodon KAI ghost ΚΑΙ tool κτλ κτλ, δεδομένου οτι αυτές οι μπάντες είναι η "κορυφή του παγόβουνου" τού εκάστοτε είδους. Εκτός και αν υποστηρίζουμε ότι το "true metsol" έιναι η μόνη αλήθεια και τα υπόλοιπα είναι σκουπίδια, οπότε παω πάσο.

Εντάξει, είπαμε το metal hammer έκανε αρκετη ζημιά στη "φάση μας" από τα zeros και μετά, αλλά μην περάσουμε και στην αντίπερα όχθη και γινόμαστε ιεροεξεταστές. :D
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από Zippo190 »

Δεν λέω κάτι τέτοιο. Αντίθετα μιλάω περισσότερο για τον mainstream οπαδό που οι προτιμήσεις του είναι παράλληλες με την εκάστοτε μουσική τάση. Και όχι μόνο οι μουσικές αλλά και η γενικότερη στάση του ως προς την μουσική. Κάτι αντίστοιχο του κάγκουρά που το 2006 έβαζε στο Smart το "Hard rock hallelujah".
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από theBox »

Αν ο ακροατής διαχρονικά περνά από ειδος σε είδος ανάλογα με το επικρατές τρεντ στο μουσικο τύπο, κράζοντας παράλληλα ό,τι "passe μαλακια" άκουγε παλιότερα, τότε ναι, μιλάμε για ΤΡΑΓΕΛΑΦΟ. Απλά νομίζω οτι οι περισσότεροι ώριμοι ακροατές/μουσικόφιλοι χτίζουν το οικοδόμημα των μουσικών τους απολαύσεων, κρατώντας τα καλύτερα δείγματα του κάθε καινούριου "είδους" που θά εμφανιστεί, έχοντας πάντα σταθερές και συνειδητοποιημένες βάσεις. Εδώ βέβαια υπεισέρχεται και το προσωπικό γούστο/αισθητήριο. Οσοι καλοί και να υπάρχουν στο metalcore (?) ή στο djent πχ, ε εντάξει ξέρω πως δεν είναι για μένα.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Re: Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από Priamos »

theBox έγραψε: Πέμ 08 Φεβ 2018, 20:36 Εκτός και αν υποστηρίζουμε ότι το "true metsol" έιναι η μόνη αλήθεια και τα υπόλοιπα είναι σκουπίδια, οπότε παω πάσο.
Ειδες;; Δεν ηταν τοσο δυσκολο τελικα να φτασουμε στη αληθεια!! :D

Εντάξει, είπαμε το metal hammer έκανε αρκετη ζημιά στη "φάση μας" από τα zeros και μετά, αλλά μην περάσουμε και στην αντίπερα όχθη και γινόμαστε ιεροεξεταστές. :D
:D Το βιογραφικο μου στο Rock Overdose:
"Παλιός φανζινάς της σχολής των «true metal ιεροεξεταστών» των 90s. Η ηλικιακή ωρίμανση-ευτυχώς- συνοδεύτηκε και από την πνευματική, και πλέον έχοντας ξεπλύνει τα αμαρτήματα του παρελθόντος είναι υπέρμαχος της ελεύθερης βούλησης και αυτοδιάθεσης των μουσικών και οπαδών. Αν και έχουν διευρυνθεί -ελαφρά- οι μουσικοί του ορίζοντες, συνήθως θα τον βρείτε να κατοικοεδρεύει όπου υπάρχει καλό παραδοσιακό metal και επική μουσική πάσης φύσεως."



Επειδη ομως διατεινομαι οτι εχω αλλαξει απο τοτε και πρεπει να το στηριξω εμπρακτως :toothy: ας κανω μια ισορροπημενη τοποθετηση.
Mastodon: Καλη μπαντα στο ειδος της και το Crack the Skye μου ψιλοαρεσει. Με ενοχλει οτι προσπαθουν να περασουν και την κλανια τους αριστουργημα.
Tool: Δεν πολυ-νιωθω, αλλα κανα δυο κομματια μ αρεσουν. Μ'ενοχλει που προσπαθουν να περασουν και την κλανια τους αριστουργημα.
Γενικα ειμαι παραδοσιακος μεταλλας και αν και ψαχνομαι, τα "αλλοτρια" ακουσματα ειναι απιθανο να μου αρεσουν οσο το metal. Αν βρω μη παραδοσιακο metal album να μου αρεσει για 7/10 ειμαι ευχαριστημενος, και το 8 στα 10 το θεωρω αριστουργημα. Βασικα ειμαι επιεικης στα μη παλιομοδιτικα metal ακουσματα και ετσι τα πριμοδοτω. Στην φετινη μου λιστα εβαλα Aherusia και Wintersun ψηλοτερα απο αλλα παραδοσιακα αλμπουμ, επιβραβευοντας το γεγονος οτι με αγγιξαν παρα το γεγονος οτι δεν ανηκουν 100% στην comfort-zone μου.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από theBox »

Priamos έγραψε: Πέμ 08 Φεβ 2018, 21:17


"Παλιός φανζινάς της σχολής των «true metal ιεροεξεταστών» των 90s.


Πρίαμε χίλια συγγνώμη. Δεν γνώριζα... :D :D :D :D
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Re: Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από Priamos »

theBox έγραψε: Πέμ 08 Φεβ 2018, 21:20
Priamos έγραψε: Πέμ 08 Φεβ 2018, 21:17


"Παλιός φανζινάς της σχολής των «true metal ιεροεξεταστών» των 90s.


Πρίαμε χίλια συγγνώμη. Δεν γνώριζα... :D :D :D :D

Εχω ξεφυγει μωρε απο το λουκι...Ελπιζω μονο να μην ξανακυλησω. :D
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από Zippo190 »

Priamos έγραψε: Πέμ 08 Φεβ 2018, 21:22
theBox έγραψε: Πέμ 08 Φεβ 2018, 21:20
Priamos έγραψε: Πέμ 08 Φεβ 2018, 21:17


"Παλιός φανζινάς της σχολής των «true metal ιεροεξεταστών» των 90s.


Πρίαμε χίλια συγγνώμη. Δεν γνώριζα... :D :D :D :D

Εχω ξεφυγει μωρε απο το λουκι...Ελπιζω μονο να μην ξανακυλησω. :D


Εικόνα
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από CountRaven »

90ς ιεροεξεταστής λοιπόν. Οπότε: Ο Priamos ανήκε σε αυτούς που αισθάνθηκαν δικαιωμένοι με την λίστα μπαντών που χαιρετούσαν οι Doomsword στα credits του ντεμπούτου.

Τι έκανε όμως στα 00ς κατά την διάρκεια του Αθηναϊκού true metal παροξυσμού -Ρομαντική εποχή-;

Ερώτηση για δυνατούς λύτες που λέει και ο Zippo.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”