Underground, mainstream, marketing, στήριξη σκηνής κλπ κλπ

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Re: Underground, mainstream, marketing, στήριξη σκηνής κλπ κλπ

Δημοσίευση από Priamos »

Τι να σας πω ρε παιδια, εγω θυμαμαι τον Omen να γραφει σε καθε "ασχετο πιτσιρικι" που ουτε καν γνωριζε προσωπικα, κασετες με διαφορα καλουδια, και το ιδιο ακολουθησα κι εγω αργοτερα. Θυμαμαι τον Γρηγορη να μπαινει μεσα οικονομικα, για να φερνει ασυμφορα live εν γνωση του. Θυμαμαι να κανω διανομες στο κοστος, με χασουρα. Επισης θυμαμαι πριν "ασχοληθει" η γενια μας με Manilla Road, Omen, Warlord, Cirith Ungol, Heavy Load δεν τους ηξερε κανεις και τωρα "βαριομαστε" να τους βλεπουμε. Το να επανακυκλοφορουν τα demo των 80/90ς τοτε ηταν απιαστο ονειρο, και τωρα μας βρωμανε και το θεωρουμε συνηθισμενο. ΟΛΑ αυτα οφειλονται στο "χαμαλικι" και την υπερπροσπαθεια που ριξαμε τοτε. "Υποχρεωσαμε" ακομα και τα mainstream περιοδικα να αλλαξουν προσανατολισμο και αναθεωρησουν τη στρατηγικη τους.

Τωρα περα απο τον φανατισμο και τις παρωπιδες, ολα τα αλλα αρνητικα που μου λετε (ενταξει καιροσκοποι παντα υπηρχαν και θα υπαρχουν) δεν νομιζω οτι συνοψιζουν αντιπροσωπευτικα την underground σκηνη των 90ς.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Priamos την Σάβ 10 Φεβ 2018, 18:32, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: Underground, mainstream, marketing, στήριξη σκηνής κλπ κλπ

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Πιο πολύ αναφερόμουν στα 00ς κ όχι στα 90ς μιας κ τότε ασχολιόμουν περισσότερο με 70ς και από μέταλ τα "γνωστά". Τα άτομα πάντως που ανέφερες, μαζί με 1-2 ακόμα εκτός Αθηνών που έχω στο μυαλό μου, τα βάζω στη κατηγορία "αλτρουιστές" που ανέφερα νωρίτερα.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Underground, mainstream, marketing, στήριξη σκηνής κλπ κλπ

Δημοσίευση από CountRaven »

Priamos έγραψε: Σάβ 10 Φεβ 2018, 18:26 Τι να σας πω ρε παιδια, εγω θυμαμαι τον Omen να γραφει σε καθε "ασχετο πιτσιρικι" που ουτε καν γνωριζε προσωπικα, κασετες με διαφορα καλουδια, και το ιδιο ακολουθησα κι εγω αργοτερα. Θυμαμαι τον Γρηγορη να μπαινει μεσα οικονομικα, για να φερνει ασυμφορα live εν γνωση του. Θυμαμαι να κανω διανομες στο κοστος, με χασουρα. Επισης θυμαμαι πριν "ασχοληθει" η γενια μας με Manilla Road, Omen, Warlord, Cirith Ungol, Heavy Load δεν τους ηξερε κανεις και τωρα "βαριομαστε" να τους βλεπουμε. Το να επανακυκλοφορουν τα demo των 80/90ς τοτε ηταν απιαστο ονειρο, και τωρα μας βρωμανε και το θεωρουμε συνηθισμενο. ΟΛΑ αυτα οφειλονται στο "χαμαλικι" και την υπερπροσπαθεια που ριξαμε τοτε. "Υποχρεωσαμε" ακομα και τα mainstream περιοδικα να αλλαξουν προσανατολισμο και αναθεωρησουν τη στρατηγικη τους.

Τωρα περα απο τον φανατισμο και τις παρωπιδες, ολα τα αλλα αρνητικα που μου λετε (ενταξει καιροσκοποι παντα υπηρχαν και θα υπαρχουν) δεν νομιζω οτι συνοψιζουν αντιπροσωπευτικα την underground σκηνη των 90ς.
Εγώ διαφωνώ σε μεγάλο βαθμό με αυτά που λες αν και καταλαβαίνω ΑΠΟΛΥΤΑ την οπτική σου και καλά κάνεις και την έχεις. Δεν αναφέρομαι στα ονόματα που θίγεις, αλλά γενικότερα. Θα επανέλθω με αναλυτικό ποστ.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Underground, mainstream, marketing, στήριξη σκηνής κλπ κλπ

Δημοσίευση από CountRaven »

"Υποχρεωσαμε" ακομα και τα mainstream περιοδικα να αλλαξουν προσανατολισμο και αναθεωρησουν τη στρατηγικη τους.
Ας μην πέρναγε το Χάμερ τα ζόρια που περνάει και σου έλεγα εγώ!
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Re: Underground, mainstream, marketing, στήριξη σκηνής κλπ κλπ

Δημοσίευση από Priamos »

CountRaven έγραψε: Σάβ 10 Φεβ 2018, 18:45
"Υποχρεωσαμε" ακομα και τα mainstream περιοδικα να αλλαξουν προσανατολισμο και αναθεωρησουν τη στρατηγικη τους.
Ας μην πέρναγε το Χάμερ τα ζόρια που περνάει και σου έλεγα εγώ!
Ναι ρε, αυτο λεω. Ειδαν οτι δημιουργηθηκε/συσπειρωθηκε ενα αξιοσεβαστο αριθμητικα και σε αγοραστικη δυναμη, κοινο που τους γυρνουσε την πλατη γιατι απουσιαζε απο τα περιεχομενα τους το παραδοσιακο heavy metal, το underground και η ελληνικη σκηνη, και κανανε αναγκαστικα στροφη για να διευρυνουν την πελατεια τους. Ξαφνικα, ολοι οι συντακτες γουσταραν Manilla "απο παλια", φτιαξαν underground στηλες, προσελαβαν power metal συντακτες κλπ. Το Metal Invader και καποια αλλα περιοδικα δωσανε στηλες σε φανζιναδες και τελη 90ς, αρχες 00ς εγινε μοδα το obscure μεταλ. Σας λεω οτι ολα αυτα το 1991-95 HTAN ΑΔΙΑΝΟΗΤΑ!!!

Παντως παιδες με κουρασατε. Ειμαι ο μοναδικος εκπροσωπος εκεινης της γενιας και κανω υπερωριες ως spokesman της, οποτε λεω να αραξω απο δω και περα.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8720
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Underground, mainstream, marketing, στήριξη σκηνής κλπ κλπ

Δημοσίευση από Zippo190 »

Εγώ θεωρώ όμως ότι αδικείτε λίγο τον Πρίαμο. Νοοτροπία τύπου στηρίζω αν και δεν μου αρέσει είχε μια λογική δεδομένου ότι εκείνη την εποχή είχες πρόσβαση μόνο σε αυτά τα πράγματα, οπότε αν ήθελες να αναπτυχθούν και να εξελιχθούν σε κάτι καλύτερο έπρεπε να βάλεις πλάτη. Μετά την έλευση του δικτύου άλλαξαν πολλά πράγματα, μπορούσες να ακούς μουσική που σου ταιριάζει χώρος εκπτώσεις.

Υ.Γ. το περιοδικό true metal μαζί με το επικό forest και το lemon δεν ήταν του unisound; Αυτός είναι μια κατηγορία μόνος του.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: Underground, mainstream, marketing, στήριξη σκηνής κλπ κλπ

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Μα δε κατηγορώ τον Πρίαμο ή κάποιον άλλο για αυτή τη "τακτική". Συμφωνώ με αυτό που λέει κ το έχω κάνει κ εγώ όπως, λίγο πολύ, κ όλοι μας εδώ μέσα. Έχω αγοράσει 2πλες κόπιες από cd με την αιτιολογία ό,τι "θέλει και ένας φίλος μου" μονο κ μονο για να στηρίξω τη φάση, αγόρασα μπλουζάκια που αισθητικά ντρέπομαι να φορέσω, πήγα σε λάιβ με τσουχτερό εισητίριο μονο για το support ασχέτως αν μου άρεσε ή όχι η μπάντα (και ξανατονίζω, όχι απαραίτητα Ελληνική). Απλά, in the long run, αυτό είναι κουραστικό και δε ξέρω αν επιτυγχάνει το σκοπό του. Τεσπα, μην εστιάζουμε μονο στα κακά της φάσης μιας κ υπάρχουν άλλα τοσα καλά.

ΥΓ : ναι όλα αυτά ήταν του Τζ@νετ@του νομίζω. Υπήρχαν κ άλλες 2-3 σύντομες εκδόσεις με συλλογές απο ελληνική σκηνή αν δεν κάνω λάθος. Αν ξεθάψω τα περιοδικά θα ποστάρω καμια φώτο ;)
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: Underground, mainstream, marketing, στήριξη σκηνής κλπ κλπ

Δημοσίευση από rbrigade »

Εκεί που δεν καταλαβαίνω τον Πρίαμο είναι όταν αναφέρεται σε άτομα που ξεκίνησαν στα 90's να παίρνουν πρωτοβουλίες υπέρ της σκηνής, αλλά διαχωρίζει την δράση τους αυτή από την συνέχεια που είχε η δράση τους στα 00's ή και σήμερα ακόμα, λες και δεν ήταν τα ίδια άτομα που συνέχισαν, με νέο αίμα δίπλα τους. Δηλαδή μπορούμε να διαχωρίσουμε τον χ παράγοντα της σκηνής επειδή ξεκίνησε στα 90's, όταν αυτός συνεχίζει μέχρι και σήμερα και κάνει πραγματάκια έχοντας δίπλα του και άτομα από αυτούς που κατά κάποιον τρόπο κατηγορούνται ως ψεύτικοι, νεούδια, ποζεράδες, συμφεροντολόγοι ή δεν ξέρω και γω τι; Αυτά είναι αδιαχώριστα. Και αν ήθελα να κάνω τον συνήγορο του διαβόλου, ένας από αυτούς που ανέφερες δεν είναι στην τελική άτομο που βιοπορίζεται μέσω της δραστηριότητας του στην σκηνή; Πως κατηγορούμε άλλους για συμφεροντολόγους και όχι αυτόν που βιοπορίζεται; Αλλά όπως είπα και πιο πριν, καλά κάνει και βιοπορίζεται, εφόσον κάνει ότι κάνει με μεράκι, με αγάπη και προσφέρει πράγματα στην σκηνή. Ξαναλέω, μακάρι να υπήρχαν κάμποσοι τέτοιοι και να πηγαίναν και ακόμα καλύτερα και να μας παίρνανε τα λεφτά δικοί μας και μόνο και όχι άτομα που είναι εκτός σκηνής. Μην λέμε τόσο εύκολα ''αυτός το κάνει από ποζεριλίκι'', ''αυτός το κάνει για τα φράγκα'', γιατί δεν είδα και κανέναν από αυτούς που υπονοούνται να εγκαταλείπει την σκηνή ή να χέζεται στο τάλαρο...

Στο ηλικιακό μπήκα και γω στον πειρασμό να πω ότι δεν είμαστε πολύ μακριά ηλικιακά, αλλά έστω και μια πενταετία διαφορά εκείνα τα χρόνια έχει κάποια σημασία (εγώ άρχισα να ακούω το 1993, κάποιος που άρχισε π.χ. το 1988 ή και πιο πριν πρόλαβε και λίγο 80's και ενδεχομένως να του χτύπησε διαφορετικά η εμπορική πτώση του metal).

Υ.Γ. Και κάτι ακόμα που ήθελα να γράψω και το ξέχασα... Νομίζω είναι χρονικά εντελώς ασύνδετο το θέμα της δραστηριότητας των fanzines στα 90's με την όποια μεταστροφή του Χάμερ 15 ή 20 χρόνια μετά... Θυμάμαι πολύ καλά πόσο σκουπίδι είχε καταντήσει το Χάμερ για έναν κλασικομέταλο/χαρντροκά στα 00's και θυμάμαι ότι και το Rock Hard κατά 80% είχε ακολουθήσει τον ίδιο κατήφορο
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Underground, mainstream, marketing, στήριξη σκηνής κλπ κλπ

Δημοσίευση από CountRaven »

Παντως παιδες με κουρασατε. Ειμαι ο μοναδικος εκπροσωπος εκεινης της γενιας και κανω υπερωριες ως spokesman της, οποτε λεω να αραξω απο δω και περα.
Ρε Πρίαμε κουβέντα κάνουμε!!!. Όλοι λίγο πολύ έχουμε πράγματα να πούμε για αυτό ανοίγονται και κουβέντες.

Ξαναλέω, δεν χρειάζεται να διευκρινίζεις ένα status του "εκπρόσωπου εκείνης της γενιάς" επειδή οι περισσότεροι που κάνουμε αυτή τη κουβέντα είμαστε κοντά ηλικιακά, θέλω να πω ότι αυτό θα είχε περισσότερο νόημα ως τοποθέτηση αν συμμετείχε σε αυτή τη κουβέντα κάποιος 18 ή 20 χρονών. Και φυσικά αυτό δεν μειώνει στο ελάχιστο την βαρύτητα όσων λες, που έτσι και αλλιώς αν τα λαμβάναμε ως κουβέντες χωρίς νόημα δεν θα υπήρξε και απάντηση.

Υπάρχει από όλους πιστεύω μια σαφή εικόνα για το τι συνέβαινε στα 90ς και πως εξελίχθηκε μετά προς το καλύτερο η φάση σε επίπεδο πρόσβασης. Και πίστεψε με ο καθένας έχει να αναφέρει μπόλικα παραδείγματα από πέτρινα χρόνια. Κόπιες πχ. του Singing Swords πήρα για πρώτη φορά στα χέρια μου από μέλος των Clairvoyant (Βαγγέλη) που είχε έρθει Σύρο και μου είχε φέρει. Και αντέγραφα σε λίστες τις μπάντες για να ψάξω να βρω να ακούσω. Και άλλα τέτοια όμορφα από τον καθένα από εμάς...

Αυτό που βασικά κουβεντιάζουμε και διαφωνούμε -τουλάχιστον από την δική μου πλευρά- είναι το κατά πόσο υπήρχε "σκηνή" με ότι και να συνεπάγεται αυτό -ομοιογένεια, υποστήριξη, κοινοί στόχοι, κοινά σημεία αναφοράς-. Έχω να θυμάμαι κυρίως άσχημα παραδείγματα και έχω διαμορφώσει μια συγκεκριμένη άποψη. Αυτό δεν σημαίνει πως θέλω να μειώσω ούτε τα λεγόμενα και τις απόψεις σου, ούτε και κανενός άλλου, ακόμα και αν μη συμφωνώ. Κουβέντα γίνεται με διαφορετικές απόψεις και οπτικές και εδώ είναι το point.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8720
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Underground, mainstream, marketing, στήριξη σκηνής κλπ κλπ

Δημοσίευση από Zippo190 »

Τάσσομαι κατά του αραγμα του Πριαμου!!!!
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Underground, mainstream, marketing, στήριξη σκηνής κλπ κλπ

Δημοσίευση από CountRaven »

Εκτός και αν τρολλάρεις Πριαμάκο οπότε έπεσα στην παγίδα!
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Underground, mainstream, marketing, στήριξη σκηνής κλπ κλπ

Δημοσίευση από CountRaven »

Zippo190 έγραψε: Σάβ 10 Φεβ 2018, 23:49 Τάσσομαι κατά του αραγμα του Πριαμου!!!!

Εννοείται!
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: Underground, mainstream, marketing, στήριξη σκηνής κλπ κλπ

Δημοσίευση από rbrigade »

Zippo190 έγραψε: Σάβ 10 Φεβ 2018, 23:49 Τάσσομαι κατά του αραγμα του Πριαμου!!!!
Εννοείται, θέλουμε μόνο μαχητικά μέλη εδώ, να υπερασπίζονται τις απόψεις τους μέχρι να φτάσει το topic τις 100 σελίδες! :D
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Re: Underground, mainstream, marketing, στήριξη σκηνής κλπ κλπ

Δημοσίευση από Priamos »

Αντε με κανατε να νιωθω σαν τον παππου που καθετε στο τζακι και λεει ιστοριες στα εγγονακια του, οποτε θα συνεχισω. :D
rbrigade έγραψε: Σάβ 10 Φεβ 2018, 21:17 Εκεί που δεν καταλαβαίνω τον Πρίαμο είναι όταν αναφέρεται σε άτομα που ξεκίνησαν στα 90's να παίρνουν πρωτοβουλίες υπέρ της σκηνής, αλλά διαχωρίζει την δράση τους αυτή από την συνέχεια που είχε η δράση τους στα 00's ή και σήμερα ακόμα, λες και δεν ήταν τα ίδια άτομα που συνέχισαν, με νέο αίμα δίπλα τους. Δηλαδή μπορούμε να διαχωρίσουμε τον χ παράγοντα της σκηνής επειδή ξεκίνησε στα 90's, όταν αυτός συνεχίζει μέχρι και σήμερα και κάνει πραγματάκια έχοντας δίπλα του και άτομα από αυτούς που κατά κάποιον τρόπο κατηγορούνται ως ψεύτικοι, νεούδια, ποζεράδες, συμφεροντολόγοι ή δεν ξέρω και γω τι; Αυτά είναι αδιαχώριστα. Και αν ήθελα να κάνω τον συνήγορο του διαβόλου, ένας από αυτούς που ανέφερες δεν είναι στην τελική άτομο που βιοπορίζεται μέσω της δραστηριότητας του στην σκηνή; Πως κατηγορούμε άλλους για συμφεροντολόγους και όχι αυτόν που βιοπορίζεται; Αλλά όπως είπα και πιο πριν, καλά κάνει και βιοπορίζεται, εφόσον κάνει ότι κάνει με μεράκι, με αγάπη και προσφέρει πράγματα στην σκηνή. Ξαναλέω, μακάρι να υπήρχαν κάμποσοι τέτοιοι και να πηγαίναν και ακόμα καλύτερα και να μας παίρνανε τα λεφτά δικοί μας και μόνο και όχι άτομα που είναι εκτός σκηνής. Μην λέμε τόσο εύκολα ''αυτός το κάνει από ποζεριλίκι'', ''αυτός το κάνει για τα φράγκα'', γιατί δεν είδα και κανέναν από αυτούς που υπονοούνται να εγκαταλείπει την σκηνή ή να χέζεται στο τάλαρο...
Απλα τα πραγματα. Γυρω στα τελη 90ς, αρχες 00ς νιωσαμε οτι τα πραγματα αρχισαν να βρισκουν το δρομο τους, οποτε ο "underground ακτιβισμος" μας δεν ηταν πλεον απαραιτητος. Μπορουσαμε αλλοι να χαλαρωσουμε και αλλοι να "ιδιωτευσουν".
Υ.Γ. Και κάτι ακόμα που ήθελα να γράψω και το ξέχασα... Νομίζω είναι χρονικά εντελώς ασύνδετο το θέμα της δραστηριότητας των fanzines στα 90's με την όποια μεταστροφή του Χάμερ 15 ή 20 χρόνια μετά... Θυμάμαι πολύ καλά πόσο σκουπίδι είχε καταντήσει το Χάμερ για έναν κλασικομέταλο/χαρντροκά στα 00's και θυμάμαι ότι και το Rock Hard κατά 80% είχε ακολουθήσει τον ίδιο κατήφορο
Εννοω τη πρωτη μεταστροφη του Hammer στα τελη 90ς. Ενδεικτικo αυτης, το οτι εγινε παρουσιαση heavy/power ντεμπουτου (Hammerfall) απο 4-5 διαφορετικους συντακτες, τα ντεμπουτα Rhapsody/Domine κλπ πηραν διθυραμβικες κριτικες, προσληφθηκαν νεοι "power metal" συντακτες, αρχισυντακτης και αλλοι παλιοι συντακτες ξαφνικα στα playlist "θυμηθηκαν" το παραδοσιακο metal, αρχισαν αφιερωματα στα 80ς με ψαγμενες/cult/underground επιλογες και αλλα πολλα. Ενταξει δεν το χρεωνω απολυτα στα fanzine, αλλα και στην πιεση που ασκησε η παρουσια του Metal Invader ως αντιπαλο δεος καθως ηταν πιο κλασικομεταλλο, αλλα αν το αποδομησουμε πληρως, και το Metal Invader (οπως και το Rock Hard) ειχε δεχτει εμμεση και αμεση επιρροη απο την φιλοσοφια των zine. Στα πρωτα βηματα του MI υπηρξε προσπαθεια συνεργασιας με το Singing Swords την οποια απορριψαμε. Μην ξεχναμε αργοτερα, τη συνεργασια Σταρακη και Κουφακη (2ης γενιας "true metal" φανζιναδων οπως εμεις) με τα εν λογω περιοδικα,που με τις στηλες τους περασαν την underground νοοτροπια στο mainstream.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: Underground, mainstream, marketing, στήριξη σκηνής κλπ κλπ

Δημοσίευση από rbrigade »

Γέροντα δεν πολυαπαντάς όμως... :P

Χωρίς να πεις ονόματα, καθότι δεν υπάρχει λόγος να ξεκατινιαζόμαστε σε μια τόσο μικρή ''κοινωνία'', πως διαχωρίζεις αυτούς που το κάνουν για την φανέλα από τους νεότερους που το κάνουν για την κονόμα; Δεν το έχω πολυκαταλάβει αυτό το σημείο...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”