Underground, mainstream, marketing, στήριξη σκηνής κλπ κλπ

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...

Re: Ghost - Love em or hate em?

Παρ 09 Φεβ 2018, 20:12

rbrigade έγραψε:
Παρ 09 Φεβ 2018, 19:50
Priamos έγραψε:
Παρ 09 Φεβ 2018, 00:18
Αυτο ειχε ως συνεπεια να αναδυθει μια νεωτερη γενια που κρατησε το attitude χωρις την αισθηση αδελφοτητας και κοινου σκοπου, που ειχαμε εμεις και οριζε την εννοια underground.
Αυτά τα πιστεύεις σοβαρά τώρα; Εγώ βλέπω πολύ πιο παρεΐστικο κλίμα στην κλίκα του retro 80's metal (έγινε και αναφορά σε κάποιο συγκρότημα, δεν χρειάζεται να προσωποποιούμε) που δραστηριοποιήθηκε στα 00's παρά σε οτιδήποτε υπήρξε στα 90's. Νομίζω παίξανε ρόλο τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, τότε myspace, όπου μπορούσες να βρεις φίλους με τα ίδια γούστα και να τους συναντήσεις μετά real life στα στέκια και να μπορείς να ανταλλάξεις μια κουβέντα.
Ακουσε τι εννοω. Τα τελευταια χρονια η ενασχοληση με το underground ειναι ιδιοτελης και ατομικιστικη. Πως θα πουλησεις μουρη, πως θα προβληθεις, πως θα δικτυωθεις, πως θα βγαλεις φραγκα. Τοτε νιωθαμε οτι υπηρετουμε ενα κοινο σκοπο. Γι αυτο και καναμε αφιλοκερδεις διανομες, βγαζαμε fanzine με οικονομικη ζημια με μονο σκοπο την προωθηση συγκροτηματων που ηταν εκτος του mainstream, αγοραζαμε cd και ντεμο που δεν καιγομασταν, πηγαιναμε σε συναυλιες που δεν μας τρελαιναν, οι διοργανωσεις συναυλιων ηταν οικονομικες αυτοκτονιες αλλα παρ' ολα αυτα τις αναλαμβαναμε με ενθουσιασμο κλπ. Οι περισσοτεροι νεοι οπαδοι οχι μονο δεν αντιλαμβανονται το underground metal ως αδελφοτητα, αλλα χλευαζουν αυτη την προσεγγιση ως αφελη.
Race of Cain, ascend to heaven,
And cast God down upon the earth!

Παρ 09 Φεβ 2018, 21:30

Λυπάμαι που θα στο πω, αλλά αυτά που λες είναι κλασική παππουδίστικη γκρίνια και αποθέωση του παρελθόντος.

Αν κάποια άτομα της σκηνής κατάφεραν να ανοίξουν μαγαζιά, στούντιο, εταιρείες κτλ είναι κακό; Χίλιες φορές να μου τα παίρνει ένας της φάσης παρά ένας άσχετος που είδε φως και μπήκε. Δεν γίνονται σήμερα πραγματάκια με οπαδικό κίνητρο; Πλάκα κάνουμε; Εγώ βαράω το κεφάλι μου στον τοίχο που δεν είμαι πλέον Αθήνα με τόσα Live που γίνονται με πολύ χαμηλό εισιτήριο. Ξεχνάμε τις φάσεις τύπου Up the Hammers ή τα άλλα τα φεστιβάλ στα Τρίκαλα, στην Κρήτη κτλ; Πρόσφατα είδα Omen με 15 ευρώ, τι να λέμε τώρα.... Ποιος κοινός σκοπός, ξεχνάς την θρυλική φαγωμάρα της ελληνικής σκηνής που ο ένας έθαβε τον άλλο; Fanzine δεν βγήκαν στα 00's; Στο forum ενός τέτοιου fanzine γράφουμε αυτήν την στιγμή. Και γω, αν και ήταν άλλη φάση αυτή, συμμετείχα στο πιο αφιλοκερδές fanzine όλων των εποχών επιτρέψτε μου να πω, αφού το διανέμαμε δωρεάν και με εκ προοιμίου δεδομένο τσοντάρισμα από την τσέπη μας, ενώ ότι έσοδα υπήρξαν από διαφημίσεις πήγαιναν σε τύπωμα επιπλέον αντιτύπων (ξεκινήσαμε από 300 και φτάσαμε στα τοπ μας στις 500 κόπιες). Δίσκους αγοράζαμε όλοι οι σχετικοί τότε επειδή λεφτά υπήρχαν. Τώρα εγώ προσωπικά θα κοιτάξω το γάλα των παιδιών μου και μια βόλτα μία στο τόσο με την γυναίκα μου. Και αν αναγκάζομαι να σκεφτώ έτσι εγώ που έχω μόνιμη δουλειά τι περιμένουμε από τους πιτσιρικάδες των 500 ευρώ που τον περισσότερο καιρό είναι και άνεργοι και πλέον οι γονείς τους δεν πολυσηκώνουν άρμεγμα;

Παρ 09 Φεβ 2018, 22:08

Ψιλοβαριεμαι να σου απαντησω σε ολα, γιατι αυξανεται ο ογκος των αντεπιχειρηματων μας γεωμετρικα και σε λιγο θα χρειαζομαστε σεντονια για να τα καλυψουμε ολα.
Επιγραμματικα:
α) Αν καποια 00s zines προωθουσατε αφιλοκερδως underground μπαντες, τοτε ησασταν και σεις "trve" undergroundαδες. Δε διεκδικουμε το μονοπωλιο.
β) Πιο ψωμολυσσσες απο μας αποκλειεται να ειναι η γενια των 500 ευρω. Γιατι εμεις ημασταν φοιτητες/ανεργοι απο λαικα στρωματα με μηδενικο εισοδημα. Απλα με τα λεφτα απο το πενιχρο χαρτζηλικι δεν παιρναμε ρουχα,iphone κλπ παιρναμε ντεμο και βγαζαμε fanzine.
γ)Και εγω δεν το εστιαζω καν στο τι CD,LP παιρναμε και τι συναυλιες πηγαιναμε επειδη γουσταραμε. Το εστιαζω στο οτι ξοδευαμε πολλες φορες τα ελαχιστα φραγκα μας σε αγορες και δραστηριοτητες που δεν γουσταρουμε απολυτα, απλα επειδη νιωθαμε οτι βοηθουμε τη σκηνη. Ξερεις πως με αντιμετωπιζει η πλειοψηφια της γενια σας και οι επομενες, οταν τους λεω οτι αγοραζα CD απο μπαντες που δεν γουσταρα και επαιρνα εισητηριο για συναυλιες που δεν πηγαινα; Σαν κοροιδο! Οταν μαλιστα αυτοι δεν ειναι διατεθειμενοι να ξοδεψουν ουτε καν για αυτα που γουσταρουν, φαντασου ποσο εξωγηινη τους φαινεται αυτη η συμπεριφορα.

Κατα τ'αλλα, ναι, συμφωνω οτι υπαρχει μια ταση εξιδανικευσης του παρελθοντος απο ολους...("ε τοτε τι μας πρηζεις τα ουμπαλα αρχηγε" θα πεις! :D :D )

Παρ 09 Φεβ 2018, 22:15

Priamos έγραψε:
Παρ 09 Φεβ 2018, 22:08
Ξερεις πως με αντιμετωπιζει η πλειοψηφια της γενια σας και οι επομενες, οταν τους λεω οτι αγοραζα CD απο μπαντες που δεν γουσταρα και επαιρνα εισητηριο για συναυλιες που δεν πηγαινα; Σαν κοροιδο!
Δεν ξέρω ποια είναι η κατάλληλη λέξη για να περιγράψει αυτό που λες, θα πω απλά ότι είναι ΛΑΑΑΑΑΘΘΘΘΘΟΟΟΟΟΟΟΣΣΣΣΣΣΣ. Η μπάντα που βγάζει μάπα δίσκο πρέπει να τρώει άκυρο. Η μπάντα που δεν παίζει καλά πρέπει να παίζει σε άδειο μαγαζί. Για να καταλάβει ότι είναι για τον πέο και είτε να βελτιωθεί, είτε να τα παρατήσει. Το να συνεχίσει στο ίδιο μοτίβο επειδή υπάρχεουν άτομα σαν και σένα το θεωρώ κακό. Δεν πιστεύω βέβαια ότι το έκανες πραγματικά αυτό και σε μεγάλη κλίμακα, ούτε ότι το κάνανε πολλοί. Δεν ξέρω αν βάζεις κάποια δόση υπερβολής, και γω έχω αγοράσει ελληνικούς δίσκους με κάποια δόση επιείκειας, αλλά δεν θα αγόραζα πατάτα δίσκο μόνο και μόνο επειδή είναι ελληνικός. Απλά ανάμεσα σε δύο ισάξιους δίσκους στην ίδια τιμή θα προτιμούσα τον ελληνικό αν δεν είχα λεφτά να πάρω και τους δύο. Μέχρι εκεί.
Site Admin
Επικοινωνία:

Παρ 09 Φεβ 2018, 22:38

(Παίδες μην αγχωθείτε αλλά έρχετε σπλιτ για να μη χάσουμε τη μπαλα. Απλα προσπαθείστε να μην πλεξετε στο ίδιο σχόλιο ghost με underground για να είναι πιο ευκολο. Συνεχίστε εδω μεχρι νεοτέρας ;) )
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.

Παρ 09 Φεβ 2018, 22:47

Ακομα το κανω...Ας πουμε πηρα τα cdr του Χερκουλες, χωρις να τρελογουσταρω. :D Παιρνω αρκετες κυκλοφοριες απο ελληνικες εταιρειες χωρις να τρελαινομαι. Ειχα παρει εισητηριο Anvil και για αλλες συναυλιες, ενω ηξερα οτι δεν μπορω να παω. Προφανως δεν το κανω τοσο ανεγκεφαλα οπως το παρουσιαζεις, και ουτε γενικευμενα, αλλά ελεγχομενα σε προσπαθειες που αξιζουν στηριξης ανεξαρτητα απο το γεγονος οτι δεν μου αρεσουν 100%. Ειδικα ομως τοτε, οτι ηταν "true metal" αγοραζοταν αυτοματως ανεξαρτητως ποιοτητας. Δεν ειχαμε και την πολυτελεια να ειμαστε επιλεκτικοι. Για αυτο λεω νωριτερα για πρακτικες μασονιας.

Ακουσε, δεν τα λεω αυτα για να κανω αγιογραφια της γενιας μου ή τη δικη μου προσωπικα. Απλα ειναι λογικο, εσεις και κυριως οι επομενοι, εφοσον θεωρειτε καποια πραγματα δεδομενα να μην ζοριζεστε και πολυ. Ειτε βαλετε πλατη ειτε οχι, καθε μηνα 100 κυκλοφοριες κοντινες στα γουστα σας, σάς περιμενουν αναπαυτικα στα δισκαδικα να διαλεξετε τις καλυτερες. Αλλες 1000 δωρεαν στα τορρενταδικα. Εμεις επρεπε να φερουμε τη γη αναποδα για να ανακαλυψουμε τα 2-3 πραγματα συναφη με τα ακουσματα μας καθε μηνα, και να τα στηριξουμε για να συνεχισουν να βγαζουν. Και αυτο δεν ηταν κατι αφηρημενο και μακρινο.Ηταν χειροπιαστο. Ή στηριζεις τη σκηνη ή πεθαινει.

Παρ 09 Φεβ 2018, 23:17

Δεν πιστεύω πραγματικά ότι υπήρξε ποτέ τέτοιο θέμα, ή στηρίζεις (αγοράζοντας ότι ναναι) ή πεθαίνει. Ναι, οκ, ίσως επειδή πρόλαβες για λίγο τα τελειώματα των 80's να σου φάνηκε τεράστιο το σοκ των 90's, αλλά στην πραγματικότητα το heavy metal δεν κινδύνεψε ποτέ να εξαφανιστεί. Άλλωστε και τώρα που υποτίθεται το σώσατε-με, πάλι όλο μοντερνίλες και djent μεσουρανούν. Πιστεύεις εσύ ότι αγοράζοντας τις καμενίλες των 90's εξασφάλισες την επιτυχία των Blind Guardian, Iced Earth, Stratovarius, Helloween (στα 90's) κτλ; Ακριβώς το αντίστροφο, αυτοί έκαναν χιλιάδες μπάντες να παίζουν, άλλες καλές και άλλες κακές, κάποιες πετυχημένες (Rhapsody, Nightwish, Sonata Arctica, Edguy) και άλλες χαμένες στο underground.

Παρ 09 Φεβ 2018, 23:40

Δεν μπορω να επεκταθω στο τι προσφεραμε και τι οχι για την αναβιωση του heavy metal χωρις να κομπασω, και δεν το θελω γιατι ειμαι μετριοφρων παλικαρι... :D Απο κοντα στο Up The Hammers και μονο αν κερασεις μπυρα. :P

Παντως και το demo Rhapsody καποτε "καμμενιλα" ηταν... B) Αν δεν ειχαν βρεθει μερικα zine να το αναγουν σε underground hit, ισως η ιστορια να ειχε γραφτει διαφορετικα.

Γενικα η ιστορια του metal* θα ηταν αρκετα διαφορετικη, αν δεν υπηρχαν τα 90s metal zine. Και εχω αποδειξεις και στοιχεια για να στηριξω αυτον τον ισχυρισμο...αλλα θα τα πουμε απο κοντα.

*Τουλαχιστον του metal που αφορα αυτο το forum.

Σάβ 10 Φεβ 2018, 09:09

Εγώ χρησιμοποιοντας κλασσική ατακα γκόμενας θα πάω ότι ο ροκμπριγκειντ έχει δίκιο αλλά και ο Ορισμός δεν έχει άδικο. Απλά μελανές για διαφορετικές εποχές και ως εκ ορισμού η αντίληψη της κατάστασης ήταν διαφορετική σε αυτόν που την βιώνει από αυτόν που την κρίνει αργότερα. Σε μεγάλο βαθμό αντιλαμβάνομαι όσα γράφει ο Πρίαμος, θυμάμαι δε σχόλιο τυπα για τους Sorrows Path ότι δεν του άρεσαν αλλά αυτό το ντεμο έπαιζε τότε.

Σε ότι αφορά όμως το underground η αλήθεια είναι ότι δεν μπορεί να έχει την ίδια μορφή που είχε πριν είκοσι χρόνια. Το ιντερνέτ σάρωσε τα πάντα αφού πλέον οι τρόποι προώθησης είναι πολύ διαφορετικοί. Θα επεκταθεί αναλυτικά μόλις βρω επιτραπέζιο υπολογιστή γιατί γράφω στο κινητό.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.

Ghost - Love em or hate em?

Σάβ 10 Φεβ 2018, 09:16

Zippo190 έγραψε:
Σάβ 10 Φεβ 2018, 09:09
Εγώ χρησιμοποιοντας κλασσική ατακα γκόμενας θα πάω ότι ο ροκμπριγκειντ έχει δίκιο αλλά και ο Ορισμός δεν έχει άδικο. Απλά μελανές για διαφορετικές εποχές και ως εκ ορισμού η αντίληψη της κατάστασης ήταν διαφορετική σε αυτόν που την βιώνει από αυτόν που την κρίνει αργότερα. Σε μεγάλο βαθμό αντιλαμβάνομαι όσα γράφει ο Πρίαμος, θυμάμαι δε σχόλιο τυπα για τους Sorrows Path ότι δεν του άρεσαν αλλά αυτό το ντεμο έπαιζε τότε.

Σε ότι αφορά όμως το underground η αλήθεια είναι ότι δεν μπορεί να έχει την ίδια μορφή που είχε πριν είκοσι χρόνια. Το ιντερνέτ σάρωσε τα πάντα αφού πλέον οι τρόποι προώθησης είναι πολύ διαφορετικοί. Θα επεκταθεί αναλυτικά μόλις βρω επιτραπέζιο υπολογιστή γιατί γράφω στο κινητό.
Φαινεται, φαινεται... :D

Σάβ 10 Φεβ 2018, 15:21

Πρίαμε σου έχω ερώτηση.

Όταν αναφέρεσαι σε πρώτο πληθυντικό πρόσωπο -βοηθήσαμε, στηρίξαμε, αγοράζαμε κτλ-, σε τι ακριβώς αναφέρεσαι;

Σε μια γενική νοοτροπία που υπήρχε τότε απο το σύνολο του μεταλλικού κόσμου;

Στην νοοτροπία από εκάστοτε μικρές μερίδας ανθρώπων που ο καθένας από την φάση του έκανε παρόμοια πράγματα, οπότε και μπορούμε να το καταγράψουμε ως φαινόμενο;

Στη νοοτροπία μιας συγκεκριμένης παρέας;

Επίσης για να κάνω πιο εύκολη την κουβέντα, δεν νομίζω ότι σε χωρίζει και ηλιακό χάσμα μεταξύ του rbridgade με τον οποίο γίνεται και η κουβέντα. Και ας βάλω και τους υπόλοιπους που έχουν εμπλακεί χοντρικά, είμαστε έφηβοι στα 90ς -16 το 1996-, ήσουν 18 το 1990. Είναι ορθός ο διαχωρισμός σε επίπεδο γενιάς;
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018

Σάβ 10 Φεβ 2018, 15:51

Εμείς: Η ελληνική underground metal σκηνή των 90ς (οπαδοί, μπάντες, φανζιναδες, διανομείς, εταιρείες κλπ).
Δεν πιστεύω και γω ότι υπάρχει "χάσμα γενεών" με τον rbrigade. Απλά ο ίδιος επέλεξε να ταχθεί στη συζήτηση με τη γενιά των 00s.

Σάβ 10 Φεβ 2018, 15:57

Εμείς: Η ελληνική underground metal σκηνή των 90ς (οπαδοί, μπάντες, φανζιναδες, διανομείς, εταιρείες κλπ).
Εγώ ρε φίλε ποτέ δεν είδα να δουλεύει όλο αυτό το πράγμα με μια ενωτική ή έστω ομοιογενή νοοτροπία, με βάση κάποιο κοινό σκοπό για να δικαιολογήσω την ύπαρξη "σκηνής".

Δεν έχει σημασία η εποχή.

Just sayin...
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Site Admin
Επικοινωνία:

Re: Underground, mainstream, marketing, στήριξη σκηνής κλπ κλπ

Σάβ 10 Φεβ 2018, 17:49

Σχετικά με το underground όπως το έζησα εγώ τουλάχιστον, πλέον βλέπω ότι αρκετά πράγματα ήταν στραβά στην όλη φάση. Υπήρχαν παντού οι λεγόμενοι για μένα "defenders", είτε ήταν για τρου μέταλ, είτε ήταν για τρου ντουμ, είτε ήταν για μάνογουορ, είτε ήταν για έντυπα, είτε, είτε, είτε, που σε μέτραγαν με το πόσο παρεκλίνεις απο τη "γραμμή". Και για να μην βγάζω την ουρά μου απέξω, το scroll ήταν ένα zine που κινήθηκε σε ένα ποσοστό σε αυτή τη γραμμή, αλλά χωρίς να φτάνει στα άκρα (θα εξηγήσω παρακάτω).

Εκεί στα early 00ς ηταν θεωρώ το μεταβατικό στάδιο: από το μαράζωμα των 90ς στη "νεα εποχή", και όπου μπορούσες να διακρίνεις μια υποκουλτούρα (ντύσιμο, μουσική, attitude) εκεί ξεκινούσε και μία "νέα σχολή". Το ζητούσαν οι καιροί, το νέο αίμα οπαδών και το "μαράζι" των παλαιότερων.

Εκεί πάνω, εκτός από φοβερές μπάντες, είδαμε κ όλα τα υπόλοιπα: κόντρες, αφορισμούς, συμφέροντα, συλλεκτιλίκια, hype - να θυμήσω ότι μέχρι κ τα περίπτερα στάζανε τρου μέταλ τότες. Όλο αυτό στην ουσία δεν ήταν τίποτε άλλο από το αποτέλεσμα που έφεραν κινήσεις που έκαναν παρέες-παρέες που ζούσαν τη φάση τους. Και καλά έκαναν και ρισπέκτ και μακάρι να μπορούσα να το κάνω και εγώ. Και αναφέρομαι για όλη την EU underground φάση, όχι μόνο για Ελλάδα.

Σε όλο αυτό, υπήρχε η προβληματική συμπεριφορά που είπε ο Πρίαμος: "στηρίζω μια φάση που κατα ένα μέρος δε μου λέει κάτι". Μας έφαγε η πολλή ευγένεια, η μουγκαμάρα και η λογική "αν δεν είσαι μαζί μας είσαι με τους άλλους". Δεν ξέρω αν ήταν θέμα αντίδρασης στις εξελίξεις της μουσικής που γουστάρουμε ή απλά ένα αποθυμένο μιας μερίδας οπαδών που "ήθελαν να πάρουν τη πόλη πίσω", αλλά υπήρχε δογματισμός στον οποιο κάποιοι άντεξαν κ κάποιοι όχι. Εγώ παρόλα τα "μέτρα" που είχαμε σαν FS, "κλάταρα" και αποτραβήχτηκα από τη όλη φάση για να μην κάψω φλάτζα. Τι εννοώ; Στο FS (αν θυμάστε) δεν είχαμε βαθμολογίες, και γενικά υπήρχε το etiquette ότι άν δεν μας αρέσει κάτι απλά δεν το ακουμπάμε. Αυτό γίνονταν γιατί 1) δεν είμαστε "κάποιοι" για να έχει βαρύτητα ο λόγος/βαθμός μας, 2) για να μην κάνουμε άθελα μας κακό σε κάποιον γράφοντας μία κακή κριτική βασισμένοι μόνο στο γούστο μας και 3) για να μην έχουμε τριβές δεξιά και αριστερά. Sad but true.

Όσο για τον αν δούλεψε τότε όλο αυτό συνολικά για το καλό της σκηνής, θεωρώ πως όχι. Λίγα άτομα δούλευαν για το κοινό καλό με πραγματικό αλτρουισμό. Οι περισσότεροι κοιτούσαν τη πάρτη τους, που είναι και λογικό στη τελική και καλά έκαναν.[/rant]
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.

Re: Underground, mainstream, marketing, στήριξη σκηνής κλπ κλπ

Σάβ 10 Φεβ 2018, 18:01

Εξαιρετικό παράδειγμα το Τρου Μέταλ στα περίπτερα, που ήταν μια καθαρή μπίζνα, η οποία όμως τι έδειχνε -τότε- σαν κίνηση; Ότι υπήρχε ένα κοινό έτοιμο να το δεχτεί όλο αυτό. Μπορεί όχι με τους απόλυτους κανόνες που παίζουν σε ανάλογες φάσεις, αλλά υπήρχε ή διαμορφώνονταν τέλος πάντων.

'Όσο για τη λεγόμενη "σκηνή" και όλα τα σχετικά που κουβεντιάζουμε εδώ πέρα, ένα έχω να πω: Αρχίδια σκηνή. Την λογική "κοιτάω την πάρτι μου" την βίωσα στον απόλυτο βαθμό και στην απόλυτη εφαρμογή της με την επαφή μου με τον Metal κόσμο -προσοχή δεν αναφέρομαι στη μουσική-.

Όλο αυτό το "οι μεταλλάδες είμαστε ενωμένοι για ένα κοινό σκοπό και το ότι είμαστε σύμμαχοι / συνοδοιπόροι επειδή ακούμε τις ίδιες μπάντες", απλά δεν παίζει.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”