Αυξήσεις στα ΕΛΤΑ

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Αυξήσεις στα ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από apeitharxos »

Spyros έγραψε: Τετ 04 Μαρ 2020, 15:48 Η αλήθεια είναι πως πλέον η τιμή EU και εκτός είναι η ίδια.
Χθες έστειλα 2 CD, ένα στη Γαλλία και 1 στις ΗΠΑ, όπως τα πακετάρω πάντα και πλήρωσα 2Χ11Ε = 22Ε.
Για Γαλλία δηλαδή αντί για 6.05 που περίμενα να πληρώσω, πλήρωσα 11.

EDIT : Και τσεκάροντας τις αποδείξεις ήταν απο 144gr έκαστο φακελάκι.
Κατ' αρχάς δεν σε ενημέρωσαν για την επιλογή της β' προτεραιότητας θεωρώ. Και δεύτερον, όπως θα δεις πιο κάτω στο λινκ που ανέβασε ο zippo, υπάρχει συγκεκριμένη διάσταση για τα μεγάλα πακέτα, 30,5 x 38 η μέγιστη και 14 x 0,9 η ελάχιστη. Για να είμαι ειλικρινής, δεν έχω πάει ακόμη ταχυδρομείο με τις νέες αυτές τιμές, αλλά όταν πας 1 cd σε συσκευασία 15 x 15 στο περίπου, θα στο βάλουν στα ακανόνιστα; Στα μεγάλα βγαίνει. Μου φαίνεται λίγο περίεργο. Εγώ θα πάω να το ρωτήσω αύριο αυτό. Πάντως η β' προτεραιότητα ισχύει όπως μου είχε πει προχθές ο προϊστάμενος του δικού μου τοπικού ταχυδρομείου...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Αυξήσεις στα ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από Zippo190 »

Το επαναλαμβάνω για να γίνω αντιληπτός: ,στα ακανόνιστα πάει λόγω πάχος φακέλου και όχι λόγο μεγέθους.


Όπως βλέπετε οι μασαμπούκες στα metaldome είχαν το τίμημα τους μερικά χρόνια μετά.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Αυξήσεις στα ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από apeitharxos »

Zippo190 έγραψε: Τετ 04 Μαρ 2020, 16:10
Mudang έγραψε: Τετ 04 Μαρ 2020, 14:32 Για ενα-δυο CD (αρκει το πακετο να μην ξεπερναει τα 250g) ειτε Ευρωπη, ειτε Αμερικη ειναι 5 €το απλο και 7,50€ το συστημενο. Στην ουσια πια το συστημενο σε αυτην την τιμη ειναι συνδιαστικο (συστημενο + express) και εχει παραδοση σε 3 μερες απο την ημερομηνια παραδοσης (Χ+3) στις χωρες της Ευρωπαϊκης Ενωσης.

Τα 8,50€ (απλο) ειναι τιμη για το βαρος του βινυλιου (μονου).
το απλό cd σε φάκελο με φυσαλίδες ξεπερνάει τα δύο εκατοστά σε πάχος άρα πάει στα "ακανόνιστα". Μου έδειξαν στο ταχυδρομείο σήμερα τον τρόπο μέτρησης. Βέβαια αν σε κάποιο ταχυδρομείο δεν μετρήσουν τον φάκελο (ύψος, μήκος, πάχος) τότε μπορεί να τον βάλουν στα "μεγάλα" και να χρεωθεί 5€
Συγγνώμη, και πριν που τα στέλναμε στα 6,05 € ως μεγάλα μέχρι 200 gr. δεν θεωρούνταν; Αφού πάλι ο πίνακας των ακανόνιστων ξεκίναγε από τα 500 gr.
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Τρί 13 Μαρ 2018, 20:31

Αυξήσεις στα ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από Spyros »

apeitharxos έγραψε: Τετ 04 Μαρ 2020, 16:13
Spyros έγραψε: Τετ 04 Μαρ 2020, 15:48 Η αλήθεια είναι πως πλέον η τιμή EU και εκτός είναι η ίδια.
Χθες έστειλα 2 CD, ένα στη Γαλλία και 1 στις ΗΠΑ, όπως τα πακετάρω πάντα και πλήρωσα 2Χ11Ε = 22Ε.
Για Γαλλία δηλαδή αντί για 6.05 που περίμενα να πληρώσω, πλήρωσα 11.

EDIT : Και τσεκάροντας τις αποδείξεις ήταν απο 144gr έκαστο φακελάκι.
Κατ' αρχάς δεν σε ενημέρωσαν για την επιλογή της β' προτεραιότητας θεωρώ. Και δεύτερον, όπως θα δεις πιο κάτω στο λινκ που ανέβασε ο zippo, υπάρχει συγκεκριμένη διάσταση για τα μεγάλα πακέτα, 30,5 x 38 η μέγιστη και 14 x 0,9 η ελάχιστη. Για να είμαι ειλικρινής, δεν έχω πάει ακόμη ταχυδρομείο με τις νέες αυτές τιμές, αλλά όταν πας 1 cd σε συσκευασία 15 x 15 στο περίπου, θα στο βάλουν στα ακανόνιστα; Στα μεγάλα βγαίνει. Μου φαίνεται λίγο περίεργο. Εγώ θα πάω να το ρωτήσω αύριο αυτό. Πάντως η β' προτεραιότητα ισχύει όπως μου είχε πει προχθές ο προϊστάμενος του δικού μου τοπικού ταχυδρομείου...
Η β' προτεραιότητα είναι όντως κάτι που θα πρέπει να βάλουμε πλέον στις επιλογές. Κατα τ'άλλα το CD έφυγε όπως πολλά άλλα στο παρελθόν (ίδιος φάκελος, ίδιο βάρος, ίδια μέθοδος συσκευασίας) και αντί για 6.05 κόστισε 11Ε για Γαλλία.
Φαντάζομαι πως εν καιρώ θα βρεθούν κάποιες τρύπες για να στείλουμε ελαφρώς φθηνότερα αλλά η ουσία είναι ότι τα ΕΛ.ΤΑ ακρίβυναν υπερβολικά. Φυσικά, αν και όποτε έχει κάποιος κάτι χειροπιαστό, δηλαδή το πακέταρα έτσι και ζύγιζε τόσο και ζήτησα τέτοια αποστολη και πλήρωσα τόσο, τότε είναι παραπάνω απο καλοδεχούμενη η συμβουλή του. =]
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Αυξήσεις στα ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από apeitharxos »

Zippo190 έγραψε: Τετ 04 Μαρ 2020, 16:15 Το επαναλαμβάνω για να γίνω αντιληπτός: ,στα ακανόνιστα πάει λόγω πάχος φακέλου και όχι λόγο μεγέθους.


Όπως βλέπετε οι μασαμπούκες στα metaldome είχαν το τίμημα τους μερικά χρόνια μετά.
Λοιπόν, μέτρησα πάχος θήκης χωρίς εξωτερική συσκευασία.
Η θήκη του cd ΧΩΡΙΣ εξωτερική συσκευασία, η μία, είναι γύρω στα 7 χιλιοστά, οι δύο γύρω στο 1,5 εκ.
Ας πούμε ότι οι 2 θήκες, με εξωτερική συσκευασία υπερβαίνουν όντως τα 2 εκ. το 1 cd μόνο του να το κάνει αυτό το αποκλείω...αλλά με την πρώτη ευκαιρία θα το επιβεβαιώσω...

[mention]Spyros[/mention] είχα πάει την Παρασκευή εκεί και τα ρωτούσα αυτά. Μένει να διευκρινίσω και το θέμα με 1 (τουλάχιστον) cd.
Επίσης, για Ελλάδα είναι 3 € από 2,60 € και, για αντικαταβολές, άλλα 3 €, αντί για 2,30 €.

Ας ελπίσουμε ότι στο μέλλον θα δημιουργηθούν ανταγωνιστές των ΕΛΤΑ με λογικές τιμές, όπως έγινε με ΟΤΕ, ΔΕΗ...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος apeitharxos την Τετ 04 Μαρ 2020, 16:35, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Αυξήσεις στα ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από Zippo190 »

apeitharxos έγραψε: Τετ 04 Μαρ 2020, 16:31
Zippo190 έγραψε: Τετ 04 Μαρ 2020, 16:15 Το επαναλαμβάνω για να γίνω αντιληπτός: ,στα ακανόνιστα πάει λόγω πάχος φακέλου και όχι λόγο μεγέθους.


Όπως βλέπετε οι μασαμπούκες στα metaldome είχαν το τίμημα τους μερικά χρόνια μετά.
Λοιπόν, μέτρησα πάχος θήκης χωρίς εξωτερική συσκευασία.
Η θήκη του cd ΧΩΡΙΣ εξωτερική συσκευασία, η μία, είναι γύρω στα 7 χιλιοστά, οι δύο γύρω στο 1,5 εκ.
Ας πούμε ότι οι 2 θήκες, με εξωτερική συσκευασία υπερβαίνουν όντως τα 2 εκ. το 1 cd μόνο του να το κάνει αυτό το αποκλείω...αλλά με την πρώτη ευκαιρία θα το επιβεβαιώσω...
στο ταχυδρομείο μου έδειξαν μια μαλακία που έχουν για να μετρούν το πάχος του φακέλου, δεν ξέρω όμως αν το κάνουν όλοι έτσι, δλδ κάποιοι μπορεί να το λογαριάζουν με το μάτι. Πάντως φάκελος με φυσαλίδες και δισκάκι jewel case καρφί για ακανόνιστα, εκτός και αν σου κάνει χάρη και στον περάσει για μεγάλο.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Αυξήσεις στα ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από apeitharxos »

Zippo190 έγραψε: Τετ 04 Μαρ 2020, 16:35
apeitharxos έγραψε: Τετ 04 Μαρ 2020, 16:31
Zippo190 έγραψε: Τετ 04 Μαρ 2020, 16:15 Το επαναλαμβάνω για να γίνω αντιληπτός: ,στα ακανόνιστα πάει λόγω πάχος φακέλου και όχι λόγο μεγέθους.


Όπως βλέπετε οι μασαμπούκες στα metaldome είχαν το τίμημα τους μερικά χρόνια μετά.
Λοιπόν, μέτρησα πάχος θήκης χωρίς εξωτερική συσκευασία.
Η θήκη του cd ΧΩΡΙΣ εξωτερική συσκευασία, η μία, είναι γύρω στα 7 χιλιοστά, οι δύο γύρω στο 1,5 εκ.
Ας πούμε ότι οι 2 θήκες, με εξωτερική συσκευασία υπερβαίνουν όντως τα 2 εκ. το 1 cd μόνο του να το κάνει αυτό το αποκλείω...αλλά με την πρώτη ευκαιρία θα το επιβεβαιώσω...
στο ταχυδρομείο μου έδειξαν μια μαλακία που έχουν για να μετρούν το πάχος του φακέλου, δεν ξέρω όμως αν το κάνουν όλοι έτσι, δλδ κάποιοι μπορεί να το λογαριάζουν με το μάτι. Πάντως φάκελος με φυσαλίδες και δισκάκι jewel case καρφί για ακανόνιστα, εκτός και αν σου κάνει χάρη και στον περάσει για μεγάλο.
Ρε φίλε όμως, προηγουμένως τα 6,05 € που πληρώναμε, σε πίνακα με τα μεγάλα δεν υπήρχε αυτή η χρέωση; (όχι με τα ακανόνιστα). Δεν έχω κρατήσει και αντίγραφο με το παλιό τιμολόγιο ρε γαμώτο...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Αυξήσεις στα ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από apeitharxos »

Λοιπόν, πήρα στο 800-11-82000, και έλαβα τις εξής (δυσάρεστες) διευκρινίσεις:

Συστημένο με β' προτεραιότητα δεν παίζει, οπότε όποιος θέλει ινχηλατήσιμα δέματα, δηλαδή συστημένα, μόνο α' προτεραιότητα!
Οπότε, μέχρι 500 gr. (σε βγάζει 1 x LP), αν το θες συστημένο, πάμε στα 11 € (κοινώς τον ήπιαμε, ειδικά για τα cd). Αν δεν το θες, παίζει και η β' προτεραιότητα (αλλά μη ιχνηλατήσιμο).
Από 500gr. έως 100gr. συστημένο πάει στα 15,5 €.

[mention]Zippo190[/mention] για το πάχος, ισχύει μόνο για φακέλους Α4 των ELTA. Άρα ισχύει ό,τι έλεγες εσύ! Δηλαδή, γάμησέ τα!

Από ειδικό δικαστήριο θα εισηγηθώ να περάσει ο διευθυντής των ΕΛΤΑ μου φαίνεται!

Πόσο πληρώνετε εσείς για 1 x LP από Γερμανία συστημένο; [mention]vasilis2112[/mention] , [mention]Zippo190[/mention] , [mention]Starman[/mention] ξέρετε;
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Αυξήσεις στα ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από LuciferSteele »

τραγικές καταστάσεις, πάνε καρφί για πώληση λοιπόν και προετοιμάζεται το έδαφος...
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Αυξήσεις στα ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Από Γερμανία είναι μακραν τα πιο φθηνά ταχυδρομικά.
Ένα βινύλιο με tracking number 6-7€ με DHL.
Επίσης από Αγγλία κάπου στα ίδια χωρίς tracking. Κανα 10ρι plus με κωδικό.
Από τις υπόλοιπες εντός ΕΕ χώρες η φάση είναι 15αρι με tracking. Εκτός ΕΕ δεν το συζητάμε.

Η εκτόξευση των τιμών για τα μεγέθη βινυλιων είχε συμβεί πριν από όχι πολύ καιρό. Ήταν αναμενόμενο να συμβεί και για δέματα μικρότερου μεγέθους.

Επίσης η παρακμή των ΕΛΤΑ είναι κάτι που (τεχνηέντως κατ εμέ) συμβαίνει εδώ και πολύ καιρό. Δεν ενδιαφέρει το κράτος να συντηρεί τέτοιες «επιχειρήσεις», έστω κι αν είναι επικερδείς. Καρφί για πούλημα όπως και ότι άλλο δημόσιο. Εμένα εδώ στα μέρη μου (δερβενι), η μια μοναδική υπάλληλος του ταχυδρομείου τους τελευταίους μήνες πάει Δευτέρα Τετάρτη Παρασκευή σε κατάστημα διπλανού χωριού (Ακρατα, άλλος νομός) γιατί ο εκεί υπάλληλος συνταξιοδοτήθηκε και πρέπει να καλύψει τη θέση. Άρα εδώ δουλευει το ταχυδρομείο Τρίτη-Πέμπτη. Μόλις συνταξιοδοτηθεί κι αυτή κλείνουν και τα δυο. Όπως συνέβη και με όλες τις άλλες υπηρεσίες εδώ. Οδηγήθηκαν όλες οι υπηρεσίες στο ξυλοκαστρο και από το καλοκαίρι και μετά φαίνεται ότι κλείνουν και στο ξυλοκαστρο και πάμε για κιατο. Τα παραδείγματα για την ώρα δεν είναι δημόσιες υπηρεσίες αλλά τράπεζες, Γερμανοί κλπ. Αλλα δε θα αργήσει να συμβεί και με εφορίες ταχυδρομεία κλπ.
Επίσης όλες οι ιδιωτικές κούριερ ACS, Γενική, Speedex κάνουν διανομή εδώ μόνο κάθε Δευτέρα και Παρασκευή. Είμαστε απομακρυσμένη περιοχή!!!! Επι της παραλίας, λιγότερο από 150χμ από την Αθήνα!!!!! Τρέλα!!!! Είμαστε ένα μπουρδελο με τη χειρότερη κυβέρνηση όλων των εποχών!!!!
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Αυξήσεις στα ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Εντωμεταξύ ΚΑΙ τα κούριερ είναι για σφαλιάρες.

Έχω αρκετές άσχημες εμπειρίες... Γενική Ταχυδρομική στα Χανιά όταν έμενα εκεί ήταν για τον ΠΕΟ... δεν έμπαιναν στον κόπο να αφήσουν ούτε χαρτάκι του στυλ «ήρθαμε κ δε σας βρηκαμε». Έπρεπε να πάρω εγώ τηλ να ρωτήσω αφού είδα στο ιντερνετ πως το πακέτο είχε φτασει στον τοπικό κέντρο.

Παράλληλα, όλο και περισσότερες εταιρείες μπαίνουν στο τρυπάκι να αφήνουν μούφα ειδοποιήσεις οτι δήθεν δε σε βρήκαν σπιτι για να φουσκώσουν την αποδοτικότητα. Νομίζω κάποιοι τους κατέγραψαν με κάμερες κ κινήθηκαν νομικά αλλά δε ξερω τι έγινε από εκεί κ μετά... Κοινώς μπουρδελο όλα. Τα Πορτα Πορτα μου είχαν αφήσει καλή εντύπωση κάποια στιγμή, αλλα κ αυτά καπου το χασαν.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Αυξήσεις στα ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Εμένα ένας πανιβλακας που είναι υπάλληλος διανομή της ACS δε σταματάει καν άμα δεν έχει τηλέφωνο το δέμα επάνω. Ενώ με ξέρει, απο τη στιγμή που μου φέρνει τουλάχιστον ένα δέμα το μήνα. Λέει ότι αυτή είναι η πολιτική της εταιρείας.
Δεν τσακώνομαι, προσπαθώ να τον παραφυλάω και παίρνω τηλέφωνο κάθε λίγο και λιγάκι να τους ζαλίζω τ αρχιδια μπας και φιλοτιμηθούν να με εξυπηρετουνε.
Και όπως είπαμε, εδώ έρχονται Δευτέρα Παρασκευή. Και η υπομονή δεν είναι μια αρετή που δεν την πολυεχω.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2629
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Αυξήσεις στα ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Scrollkeeper έγραψε: Τετ 04 Μαρ 2020, 20:33
Έχω αρκετές άσχημες εμπειρίες... Γενική Ταχυδρομική στα Χανιά όταν έμενα εκεί ήταν για τον ΠΕΟ... δεν έμπαιναν στον κόπο να αφήσουν ούτε χαρτάκι του στυλ «ήρθαμε κ δε σας βρηκαμε». Έπρεπε να πάρω εγώ τηλ να ρωτήσω αφού είδα στο ιντερνετ πως το πακέτο είχε φτασει στον τοπικό κέντρο.
Απίστευτα φυγόπονη εταιρία εδώ στα Χανιά... τρομάζει το έντερό μου όταν το οποιοδήποτε κατάστημα στέλνει μ' αυτούς τους ρεμπεσκέδες...
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
LordBelial
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Κυρ 29 Ιούλ 2018, 13:44

Αυξήσεις στα ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από LordBelial »

Καλά και εγώ με ιδιωτικές εταιρείες έχω τις χείριστες εντυπώσεις... χίλιες φορές τα ελτα.

Πάντα το είχα απορία, για τα δέματα που παραδίδουν τα ελτα από το εξωτερικό, έχουν κάποιο έσοδο; Αν δεν έχουν, λογικό να μπαίνουν μέσα πάντως...
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Αυξήσεις στα ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Μάλλον παίζει κάποιο ντιλ του στιλ «ποσα θες ΕΛΤΑ για να μου διανείμεις στην Ελλάδα». Εργολαβία φάση.
Τώρα που άνοιξε το επάγγελμα Εχουνε μπει και οι ιδιώτες στο κόλπο με τραγικά αποτελέσματα. Δηλαδή της DHL από Γερμανία εμένα μου τα φέρνει η speedex αφού αλλάξει 3 φορές tracking number. Αυτό σημαίνει ότι κάπου ενδιάμεσα αλλάζει πάλι carrier. Το απλό ταχυδρομείο της Αγγλίας το φέρνει τα ΕΛΤΑ, το Royal Mail η ACS αν θυμάμαι καλά. Και αλλα τέτοια ωραία.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”