Εξώφυλλα δίσκων: Καλλιτεχνική ουσία ή μάρκετινγκ;

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
asgardlord
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: Κυρ 14 Οκτ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Νήσος Κύπρος

Εξώφυλλα δίσκων: Καλλιτεχνική ουσία ή μάρκετινγκ;

Δημοσίευση από asgardlord »

Συμφωνώ με box. Όταν κλειδώνει αισθητική εξωφύλλου με το περιεχόμενο γίνεται ακόμα πιο "μαγικό" το experience. Είναι εξ' άλλου η εικόνα που υποσυνείδητα ενσαρκώνει τα συναισθήματα που σου προκαλεί ένας αγαπημένος δίσκος. Γι' αυτό και τα φοράμε σε t-shirt, τα χτυπάμε τατουάζ κλπκλπ! Επίσης σαν φανμπόις μου αρέσουν και τα easter eggs που ανταμοίβουν όποιον παρατηρήσει καλά το εξώφυλλο. Π.χ. στο Eternal Champion και στα υπόλοιπα Domine o Elric έχει τη μορφή του Paoli. Ή το μάτι του δράκου στο κέντρο όλων των cd. Ο διάβολος κρύβεται στις λεπτομέρειες!

Απ' την άλλη δεν είναι κι ότι δεν έχει γαμηστερούς δίσκους με μάπα εξώφυλλα, τουναντίον, αλλά δεν νομίζω να τίθεται θέμα για το τι θα προτιμούσε ο φίλος της μπάντας!
Iron wields from armored wrists
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Εξώφυλλα δίσκων: Καλλιτεχνική ουσία ή μάρκετινγκ;

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

asgardlord έγραψε: Πέμ 12 Μαρ 2020, 18:54 στο Eternal Champion και στα υπόλοιπα Domine o Elric έχει τη μορφή του Paoli. Ή το μάτι του δράκου στο κέντρο όλων των cd. Ο διάβολος κρύβεται στις λεπτομέρειες!
Και έλεγα, γιατί ποτέ δε μου άρεσαν τα εξώφυλλα domine... :D :D
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Εξώφυλλα δίσκων: Καλλιτεχνική ουσία ή μάρκετινγκ;

Δημοσίευση από theBox »

asgardlord έγραψε: Πέμ 12 Μαρ 2020, 18:54 Είναι εξ' άλλου η εικόνα που υποσυνείδητα ενσαρκώνει τα συναισθήματα που σου προκαλεί ένας αγαπημένος δίσκος.
Ωραία διατύπωση!
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”