Εξώφυλλα δίσκων: Καλλιτεχνική ουσία ή μάρκετινγκ;

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Εξώφυλλα δίσκων: Καλλιτεχνική ουσία ή μάρκετινγκ;

Δημοσίευση από theBox »

rbrigade έγραψε: Δευ 09 Μαρ 2020, 22:46 Μισό λεπτό ρε σεις. Είμαι εταιρεία. Ξέρω ότι άμα βάλω εξωφυλλάρα αντί για κόκκινα γράμματα σε μαύρο φόντο που έχει ο ανταγωνιστής μου θα πουλήσω περισσότερο, γιατί αυτό τραβάει το μάτι, αυτό ικανοποιεί την ματαιοδοξία, αυτό δημιουργεί υποσευνείδητες ελπίδες (γαμάτο εξώφυλλο άρα θα γαμάει και το πειρεχόμενο), ε γιατί να μην βάλω λοιπόν εξωφυλλάρα; Και πως αυτό αποτελεί επιχείρημα για την δική σας άποψη ενώ είναι 100% υπερ της δικής μου;
Ε...ο τελικος κερδισμενος ειναι το Κουτι, που κερδίζει και δισκάρα και εξωφυλλάρα (και αρωματικο μάτ χαρτι για να μυρίζει). ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν μιλαμε για μαπες δισκους με γαμάτο εξωφυλλο, αν και προσωπικα αν μου αρεσει (πολυ) το εξωφυλλο μπορει και να προσπαθησω λιγο παραπάνω με το δισκο...δεν πιάνει παντα.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
starchild
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Τετ 10 Ιαν 2018, 17:05

Εξώφυλλα δίσκων: Καλλιτεχνική ουσία ή μάρκετινγκ;

Δημοσίευση από starchild »

CountRaven έγραψε: Δευ 09 Μαρ 2020, 22:09 Τα logos των συγκροτημάτων παίζουν ρόλο φίλε @rbrigade;
Λάδι στη φωτιά ο κόμης :D

Διαγράφει κάθε εξώφυλλο στο πέρασμά του. Συνεχίστε
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

Εξώφυλλα δίσκων: Καλλιτεχνική ουσία ή μάρκετινγκ;

Δημοσίευση από Aphelian »

Πολλα εχουν ηδη απαντηθει, νομιζω απλα ειναι θεμα ποσο μακρυα θες να φτασεις ενα επιχειρημα.
Δεν νομιζω να διαφωνησε κανεις οτι η μουσικη ΠΑΝΤΑ εχει τον πρωτο λόγο.

Με την ιδια λογικη, δεν υπαρχει κανενας λογος (εκτος «στηριξης» της μπαντας) να αγορασεις κατι σε physical μορφη, αφου το περιεχομενο το κατεβαζεις τσαμπα σε 3 λεπτα και το εχεις παντα μαζι στο κινητο/αυτοκινητο κλπ. Χωρις εξωφυλλα, χωρις στιχους κλπ
Σαν forum με μεγαλο ποσοστο physical junkies νομιζω πως το πληρες πακετο ειναι μερος της ιεροτελεστιας που ακουμε μουσικη, οποτε by default το artwork ειναι κομματι της ακροασης.

Ενα λαθος στη σκεψη για τα παραπανω Points ειναι πως ναι μεν ισχυουν, αλλα δεν ειναι Mutually exclusive. Δηλαδη αν θες να απαντησεις στα points που εκανες, η απάντηση είναι "Οχι πάντα" και δεν γινεται να χρησιμοποιησεις αυτα τα παραδειγματα σαν επιχειρηματα. Δεν μπορεις να βαλεις σε καλουπι το «ποσοστο» που μετραει ενα εξωφυλλο ή μια πολυ προσεγμενη γενικα δουλεια, αλλα σιγουρα μετραει.

Πολλες φορες το artwork ειναι αρρηκτα συνδεδεμενο με το στιχουργικο/αισθητικο κομματι και ειναι μερος της διαδικασιας "συνθεσης". Πολλά παραδειγματα από ανθρωπους που είδαν/εφτιαξαν το artwork τους και η επιρροη αυτη περασε και στη μουσικη ή το artwork(μεχρι και το κυριαρχο χρωμα του) κλπ επρεπε να αλλαξουν για να "κολλάνε" με το περιεχομενο.
Το οτι υπαρχουν δισκοι σαν το Into Glory Ride ή διαφοροι αλλοι υποψηφιοι απο το αντιστοιχο thread, παλι δεν ειναι ενδεικτικο. Δισκαρες θα υπαρχουν με ή χωρις εξωφυλλάρες, αλλά συμφωνω με αυτο που ειπε ο [mention]theBox[/mention] η αποδραση και το immersion ειναι ενα μεγαλο μερος της φασης οποτε ενα καλο εξωφυλλο σιγουρα ενισχυει την προσπάθεια του καλλιτέχνη.

Και οταν ζουμε στο 2020 που οι επιλογες ειναι αμετρητες, σιγουρα θα δωσω βαση στο πόσο η μπάντα «υπολογιζει» (for a lack of a better word) τα λεφτα μου με ολο το πακετο που προσφερει.

Αν θες να το πας τελική βέβαια, ενας φοβερος δισκος ειναι φοβερος, ειτε με μαυρο εξωφυλλο και ροζ γραμματα που τον εχω μονο σε mp3 στο αυτοκινητο ή με τα υπερεξωφυλλα των Bal Sagoth σε βινυλιο.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Εξώφυλλα δίσκων: Καλλιτεχνική ουσία ή μάρκετινγκ;

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Επιμένω ότι ο Eddie του Riggs ήταν πόλος έλξης για πολλούς παγκοσμίως και πως ήταν ο Eddie που τους οδήγησε να ανακαλύψουν τη μουσικάρα που βγάζανε στα 80s.
Παράλληλα αναρρωτιέμαι πόσο πιο αναγνωρισμένο θα ήταν το Lightning to the nations αν είχε προσεγμένο εξώφυλλο...
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Εξώφυλλα δίσκων: Καλλιτεχνική ουσία ή μάρκετινγκ;

Δημοσίευση από rbrigade »

Advancing Yokeda έγραψε: Τρί 10 Μαρ 2020, 19:38 Επιμένω ότι ο Eddie του Riggs ήταν πόλος έλξης για πολλούς παγκοσμίως και πως ήταν ο Eddie που τους οδήγησε να ανακαλύψουν τη μουσικάρα που βγάζανε στα 80s.
Παράλληλα αναρρωτιέμαι πόσο πιο αναγνωρισμένο θα ήταν το Lightning to the nations αν είχε προσεγμένο εξώφυλλο...
Ο Eddie ήταν πόλος έλξης=marketing
ο Eddie οδήγησε να ανακαλύψουν μια γαμάτη μπάντα=marketing
πόσο πιο αναγνωρισμένο θα ήταν το Lightning to the nations αν είχε προσεγμένο εξώφυλλο=απουσία marketing
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Εξώφυλλα δίσκων: Καλλιτεχνική ουσία ή μάρκετινγκ;

Δημοσίευση από rbrigade »

Aphelian έγραψε: Τρί 10 Μαρ 2020, 10:21 Με την ιδια λογικη, δεν υπαρχει κανενας λογος (εκτος «στηριξης» της μπαντας) να αγορασεις κατι σε physical μορφη, αφου το περιεχομενο το κατεβαζεις τσαμπα σε 3 λεπτα και το εχεις παντα μαζι στο κινητο/αυτοκινητο κλπ. Χωρις εξωφυλλα, χωρις στιχους κλπ
Που κολλάει αυτό; Πραγματικά εκπλήσσομαι που λες κάτι τέτοιο. Τον δίσκο τον αγοράζεις για διάφορους λόγους, επειδή σου αρέσει η συλλογή δίσκων, επειδή θες να στηρίξεις την μπάντα, επειδή θες να φτιάξεις μια βάση μουσικής που θα είναι θεωρητικά πάντα εκεί (τα mp3 είναι πολύ εφήμερα, το μαρτυρούν οι 5-6 καμμένοι σκληροί μου), επειδή απλά μπορείς, επειδή θες να πουλήσεις μούρη, μπορεί να υπάρχουν δεκάδες λόγοι. Όταν λέω ότι η απόλυτη ουσία είναι στην μουσική γιατί να με εμποδίσει αυτό να αγοράσω έναν δίσκο μουσικής; Τρομερά άστοχο. Σαν να λες λατρεύω να διαβάζω αλλά δεν αγοράζω βιβλία γιατί τα κατεβάζω σε pdf. Μπορεί να το κάνεις KAI αυτό αλλά με ποια λογική θα πεις: Λατρεύω να διαβάζω, γι' αυτό ΔΕΝ αγοράζω βιβλία;
Aphelian έγραψε: Τρί 10 Μαρ 2020, 10:21 νομιζω πως το πληρες πακετο ειναι μερος της ιεροτελεστιας που ακουμε μουσικη, οποτε by default το artwork ειναι κομματι της ακροασης.
Για μένα υπάρχει η ιεροτελεστία στην φάση του unboxing. Μέχρι εκεί. Ναι, θα χαζέψω εξώφυλλο μέχρι να φτάσω από το δισκάδικο σπίτι, θα ανοίξω βιβλιαράκι κτλ. Η ανάγνωση των στίχων παίζει ρόλο (αξίζει ξεχωριστό topic), αλλά οι στίχοι είναι εκεί και στον ήχο. Άλλο που για μας τους μη αγγλόφωνους βοηθάνε οι τυπωμένοι στίχοι επειδή δεν τους καταλαβαίνουμε όλους. Αν τους καταλάβαινα θα προτιμούσα να μην τους κοιτάω στο βιβλιαράκι. Έχω παρατηρήσει πολλές φορές ότι με αποσπούν και χάνω πράγματα από την μουσική. Όμως όλη αυτή η οπτική ιεροτελεστία λήγει στην ουσία όταν ξεκινάει να παίζει ο δίσκος. Εκεί αν πραγματικά αξίζει ο δίσκος παρατάς και εξώφυλλα και στίχους και ακούς και απολαμβάνεις μουσική. Και η απόλαυση της μουσικής δεν μεγεθύνεται από το εξώφυλλο. Αν ήταν έτσι οι μάπες δίσκοι με ωραίο εξώφυλλο θα μας άρεσαν και αυτοί, ίσως όχι όσο οι καλοί δίσκοι, αλλά αρκετά ώστε να μην τους λέμε μάπες. Αφού τους λέμε μάπες πάει να πει ότι το εξώφυλλο δεν ανέβασε το άκουσμα. Και ίσως μάλιστα αυτή η διαφορά ποιότητας εξωφύλλου-μουσικής να μας απογοητεύσει και να ρίξει τον δίσκο ακόμα περισσότερο.
Aphelian έγραψε: Τρί 10 Μαρ 2020, 10:21 Ενα λαθος στη σκεψη για τα παραπανω Points ειναι πως ναι μεν ισχυουν, αλλα δεν ειναι Mutually exclusive. Δηλαδη αν θες να απαντησεις στα points που εκανες, η απάντηση είναι "Οχι πάντα" και δεν γινεται να χρησιμοποιησεις αυτα τα παραδειγματα σαν επιχειρηματα. Δεν μπορεις να βαλεις σε καλουπι το «ποσοστο» που μετραει ενα εξωφυλλο ή μια πολυ προσεγμενη γενικα δουλεια, αλλα σιγουρα μετραει.
Νομίζω ότι αποδεικνύοντας έστω και για έναν δίσκο ότι δεν έχει καμία σημασία το εξώφυλλο (όπως το έκανα με χειροπιαστό παράδειγμα) έχω ήδη αποδείξει συνολικά αυτό που λέω. Θα μπορούσα να βάζω δίσκους παραδείγματα μέχρι την δευτέρα παρουσία, ενώ εσείς μιλάτε γενικά και αόριστα και αφηρημένα, χωρίς καμία μα καμία απόδειξη.
Aphelian έγραψε: Τρί 10 Μαρ 2020, 10:21 Πολλες φορες το artwork ειναι αρρηκτα συνδεδεμενο με το στιχουργικο/αισθητικο κομματι και ειναι μερος της διαδικασιας "συνθεσης". Πολλά παραδειγματα από ανθρωπους που είδαν/εφτιαξαν το artwork τους και η επιρροη αυτη περασε και στη μουσικη ή το artwork(μεχρι και το κυριαρχο χρωμα του) κλπ επρεπε να αλλαξουν για να "κολλάνε" με το περιεχομενο.
Το οτι υπαρχουν δισκοι σαν το Into Glory Ride ή διαφοροι αλλοι υποψηφιοι απο το αντιστοιχο thread, παλι δεν ειναι ενδεικτικο. Δισκαρες θα υπαρχουν με ή χωρις εξωφυλλάρες, αλλά συμφωνω με αυτο που ειπε ο @theBox η αποδραση και το immersion ειναι ενα μεγαλο μερος της φασης οποτε ενα καλο εξωφυλλο σιγουρα ενισχυει την προσπάθεια του καλλιτέχνη.
Συνδεδεμένο είναι προφανώς πολλές φορές. Αλλά δεν προσθέτει κάτι στην ακρόαση. Και μόνο που λες ''πολλές φορές'', αυτομάτως αποδέχεσαι ότι όλες τις άλλες φορές δεν ισχύει κάτι τέτοιο, δεν υπάρχει σύνδεση. Άρα λοιπόν υπάρχει μεγάλο μερίδιο μουσικής παραγωγής που πορεύεται χωρίς αυτά τα μεταφυσικά που λέτε, και δες κάτι, δεν υστερεί σε τίποτα. Δεν σου προσφέρει λιγότερη απόλαυση. Άρα ξαναγυρνάμε στο ότι το εξώφυλλο δεν σου αυξάνει την μουσική απόλαυση, αφού υπάρχει μουσική χωρίς σύνδεση με artwork που σου προσφέρει μέγιστη απόλαυση.
Aphelian έγραψε: Τρί 10 Μαρ 2020, 10:21 Και οταν ζουμε στο 2020 που οι επιλογες ειναι αμετρητες, σιγουρα θα δωσω βαση στο πόσο η μπάντα «υπολογιζει» (for a lack of a better word) τα λεφτα μου με ολο το πακετο που προσφερει.
Και πάλι επιστρέφουμε στο marketing. Ναι, εννοείται ότι αν έχεις να διαλέξεις από δυο ισάξιους δίσκους επειδή έχεις λεφτά μόνο για τον έναν, θα πάρεις αυτόν που έχει και ωραίο περιτύλιγμα. Ματαιοδοξία, μόστρα, απλή οπτική ευχαρίστηση, κτλ. Μαζί σου. Και γω αυτό θα έκανα. Αλλά μόλις έβρισκα τα λεφτά θα πήγαινα να πάρω και τον άλλο τον ταπεινό δίσκο με το μάπα εξώφυλλο.
Aphelian έγραψε: Τρί 10 Μαρ 2020, 10:21 Αν θες να το πας τελική βέβαια, ενας φοβερος δισκος ειναι φοβερος, ειτε με μαυρο εξωφυλλο και ροζ γραμματα που τον εχω μονο σε mp3 στο αυτοκινητο ή με τα υπερεξωφυλλα των Bal Sagoth σε βινυλιο.
Αυτό πρέπει να είναι το μόνο σωστό που είπες! :P

Πέρα από την πλάκα, εδώ αρχίζω και διακρίνω ένα μοτίβο, όπου έχετε μαζευτεί εδώ μέσα όλοι οι φετιχιστές των μωβ, κίτρινων, σκατουλί και μπλε ελεκτρίκ δίσκων με τα εξώφυλλα τύπου Frazetta κτλ και μαζεύετε μανιωδώς μετριάτζες δίσκους εντελώς ψυχαναγκαστικά, επειδή και καλά είναι epic κτλ, αλλά μάλλον τελικά μόνο και μόνο επειδή σας αρέσει να κοιτάτε μωβ, κίτρινα, σκατουλί και μπλε ελεκτρίκ δίσκους με τα εξώφυλλα τύπου Frazetta... :D :D :D
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Εξώφυλλα δίσκων: Καλλιτεχνική ουσία ή μάρκετινγκ;

Δημοσίευση από theBox »

Εν τω μεταξυ το ολο "ζητημα" ξεκινησε επειδη τι είπα ο άνθρωπος; Είπα το οτι αν ειναι να αγοράσεις ενα δισκο με γαματο (καλλιτεχνικο, whatever) εξώφυλλο, προτιμώ να το έχω σε μέγαλο μεγεθος βινυλίου παρά σε σιντάκι με μεγεθυντικο φακό. ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ, η "αποδοση" του μεσου δεν με ενδιαφερει άμεσα μιας και 9 στις 10 θα το ακουσω απο μπ3.

Τι ήθελα και μίλαγα...:D :D :D

Btw Τσοβολα, personally speaking χρωματιστά και picture τα αποφευγω συνειδητα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος theBox την Τετ 11 Μαρ 2020, 09:32, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Εξώφυλλα δίσκων: Καλλιτεχνική ουσία ή μάρκετινγκ;

Δημοσίευση από Starman »

theBox έγραψε: Τετ 11 Μαρ 2020, 08:52 προτιμώ να το έχω σε μέγαλο μεγεθος βινυλίου παρά σε σιντάκι με μεγεθυντικο φακό.
Εδώ έχεις ένα δίκιο. Σήμερα ακόμα και με γυαλιά πρεσβυωπίας, δυσκολεύομαι αφάνταστα με τους στίχους από τα cd. :S
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Εξώφυλλα δίσκων: Καλλιτεχνική ουσία ή μάρκετινγκ;

Δημοσίευση από theBox »

rbrigade έγραψε: Τετ 11 Μαρ 2020, 01:12 Έχω παρατηρήσει πολλές φορές ότι με αποσπούν και χάνω πράγματα από την μουσική.
Ακριβώς το αντιθετο συμβαινει εδω. 11 στις 10 φορες, οταν καθομαι να ακουσω κατι διαβαζοντας στιχους προσεχω ακομα περισσοτερα πραγματα στη μουσικη που αλλίως θα μου διέφευγαν. Πιθανολογω πως εχει να κανει αφενος με τον ενισχυμενο βαθμο "συγκεντρωσης" στην ακροαση, οσο και με την καλυτερη εικονα της "δομης" του κομματιου, μιας και το layout του κειμενου σε "οδηγει" τροπο τινα. Προφανως δεν μιλάω για 3λεπτα ποπ κομμάτια
rbrigade έγραψε: Τετ 11 Μαρ 2020, 01:12 Και η απόλαυση της μουσικής δεν μεγεθύνεται από το εξώφυλλο. Αν ήταν έτσι οι μάπες δίσκοι με ωραίο εξώφυλλο θα μας άρεσαν και αυτοί, ίσως όχι όσο οι καλοί δίσκοι, αλλά αρκετά ώστε να μην τους λέμε μάπες. Αφού τους λέμε μάπες πάει να πει ότι το εξώφυλλο δεν ανέβασε το άκουσμα. Και ίσως μάλιστα αυτή η διαφορά ποιότητας εξωφύλλου-μουσικής να μας απογοητεύσει και να ρίξει τον δίσκο ακόμα περισσότερο.
Ειπα και πριν και ΕΥΤΥΧΩΣ δεν το διαβασες γιατι θα ανατιναζόταν το κεφάλι σου, οτι εχω δωσει δευτερη (και τριτη) ευκαιρια σε δισκους που δεν μου αρεσουν και ΤΟΣΟ πολυ (ειναι ας πουμε 7αρια). Ισως μαλιστα υποσυνειδητα να αξιολογουσα ενα 7αρι με 8 μονο και μονο για το πως με προδιαθέτει το εξωφυλο του. Αυτο λειτουργει και αντιστροφα...το τελευταιο Slough Feg με χαλασε τοσο πολυ το μη-εξωφυλλο που δεν ασχοληθηκα τοσο μαζι του οσο θα εκανα συνηθως (ακραιο παραδειγμα που δεν συμβαινει συχνα, αυτο στο δίνω)

Ειναι κατι απο αυτα που κανω ΛΑΘΟΣ (λολ)? Μπά, απλα ως διαφορετικοι άνθρωποι, βιωνουμε με διαφορετικο τρόπο το κοινο μας hobby. Αλοιμονο αν υπήρχε τυπολογιο για το πως θα επρεπε να απολαμβάνει ο καθένας τη φαση.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

Εξώφυλλα δίσκων: Καλλιτεχνική ουσία ή μάρκετινγκ;

Δημοσίευση από Aphelian »

[mention]rbrigade[/mention] Μα η ερωτηση στο όνομα του τοπικ ειναι «Εξώφυλλα δίσκων: Καλλιτεχνική ουσία ή μάρκετινγκ;»
Η απαντηση ειναι πως το ενα δεν αναιρει το αλλο, οσες χιλιαδες παραδειγματα να φερει καποιος για δισκαρες με μαπα εξωφυλλο.

Το λαθος που βλεπω εγω στην ολη σου τοποθετηση ειναι πως προσπαθεις να αποδειξεις πως ισχυει ΜΟΝΟ το ενα απο τα δυο, ενω το marketing ειναι εκει by default εφοσον μιλαμε για προϊον.
Δεν υπαρχει κανενα εξωφυλλο, καλο ή κακο που να μην πεφτει στον τομεα του Marketing. Καλλιτεχνικο statement ειναι και το εξωφυλλο του Black Album και τα εξωφυλλα των Atlantean Kodex.
Αυτο που προσπαθουμε να «ποσοτικοποιήσουμε» ειναι η επιδραση αυτου του statement στην ολη εμπειρια που μας προσφερει ενας δισκος και σιγουρα δεν ειναι 100-0.

Οπως ειπα και πριν, αν θες να το πας τελικη, εφοσον μιλαμε για μουσικη και το ποσοστο ειναι συντριπτικά υπερ της σε σχεση με το "οπτικο" κομματι, ναι μια δισκαρα ειναι δισκαρα ακομα και χωρις καλο εξωφυλλο, αλλά δεν ηταν το point κανενος πως ενα καλο εξωφυλλο σωζει μια κακή κυκλοφορία.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Εξώφυλλα δίσκων: Καλλιτεχνική ουσία ή μάρκετινγκ;

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Aphelian έγραψε: Τετ 11 Μαρ 2020, 10:49 @rbrigade Μα η ερωτηση στο όνομα του τοπικ ειναι «Εξώφυλλα δίσκων: Καλλιτεχνική ουσία ή μάρκετινγκ;»
Η απαντηση ειναι πως το ενα δεν αναιρει το αλλο, οσες χιλιαδες παραδειγματα να φερει καποιος για δισκαρες με μαπα εξωφυλλο.

Το λαθος που βλεπω εγω στην ολη σου τοποθετηση ειναι πως προσπαθεις να αποδειξεις πως ισχυει ΜΟΝΟ το ενα απο τα δυο
Εδώ όλη η ουσία της συζήτησης.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Εξώφυλλα δίσκων: Καλλιτεχνική ουσία ή μάρκετινγκ;

Δημοσίευση από theBox »

rbrigade έγραψε: Δευ 09 Μαρ 2020, 22:10 Εμπορικά; Αν γουστάρουμε η αγαπημένη μας μπάντα να έχει γαμώ logo; ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ!!!
rbrigade έγραψε: Δευ 09 Μαρ 2020, 22:08 Μην μπερδευόμαστε. Γουστάρω ένας αγαπημένος μου δίσκος να έχει εξωφυλλάρα; ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ!!!
Συμφωνα με την ισοπεδώτικη 0-1 προσέγγιση, η απαντησή σου θα έπρεπε να ειναι "μου ειναι αδιαφορο."
Αλλιως για ποιον ακριβώς λογο, σε ενδιαφέρει να ειναι γαμάτο αν δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχεση με το πως αντιλαμβάνεσαι την μπάντα και την εκάστωτε κυκλοφορια σαν συνολικη εμπειρία. Γιατι με την μουσικη αυτη καθ αυτη "δεν εχουν σχέση" όπως λες.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Εξώφυλλα δίσκων: Καλλιτεχνική ουσία ή μάρκετινγκ;

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

theBox έγραψε: Τετ 11 Μαρ 2020, 10:58
rbrigade έγραψε: Δευ 09 Μαρ 2020, 22:10 Εμπορικά; Αν γουστάρουμε η αγαπημένη μας μπάντα να έχει γαμώ logo; ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ!!!
rbrigade έγραψε: Δευ 09 Μαρ 2020, 22:08 Μην μπερδευόμαστε. Γουστάρω ένας αγαπημένος μου δίσκος να έχει εξωφυλλάρα; ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ!!!
Συμφωνα με την ισοπεδώτικη 0-1 προσέγγιση, η απαντησή σου θα έπρεπε να ειναι "μου ειναι αδιαφορο."
Αλλιως για ποιον ακριβώς λογο, σε ενδιαφέρει να ειναι γαμάτο αν δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχεση με το πως αντιλαμβάνεσαι την μπάντα και την εκάστωτε κυκλοφορια σαν συνολικη εμπειρία. Γιατι με την μουσικη αυτη καθ αυτη "δεν εχουν σχέση" όπως λες.
Είναι πάρα μα πάρα πολύ απλό.
Ο Rbrigade τρολλάρει με δεξιοτεχνία και εμείς ψαρώνουμε.
:D :D
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Εξώφυλλα δίσκων: Καλλιτεχνική ουσία ή μάρκετινγκ;

Δημοσίευση από Starman »

Όσο έψαχνα για νέες κυκλοφορίες, έπεσα πάνω σε αυτό και αυτόματα σκέφτηκα τη συζήτηση που εξελίσσεται εδώ. Πόσο θελκτικό για μέταλ κυκλοφορία είναι αυτό το εξώφυλλο;
RHFN.jpg
RHFN.jpg (160.99 KiB) Προβλήθηκε 3844 φορές
Παρεμπιπτόντως αυτό το one man project έχει επιρροές από τη μπάντα που υποδεικνύει το ίδιο το εξώφυλλο.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Εξώφυλλα δίσκων: Καλλιτεχνική ουσία ή μάρκετινγκ;

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Starman έγραψε: Τετ 11 Μαρ 2020, 11:20 Όσο έψαχνα για νέες κυκλοφορίες, έπεσα πάνω σε αυτό και αυτόματα σκέφτηκα τη συζήτηση που εξελίσσεται εδώ. Πόσο θελκτικό για μέταλ κυκλοφορία είναι αυτό το εξώφυλλο;

RHFN.jpg

Παρεμπιπτόντως αυτό το one man project έχει επιρροές από τη μπάντα που υποδεικνύει το ίδιο το εξώφυλλο.
Πρέπει να πω πως ήδη με έχει κουράσει η μονοδιάστατη θεματολογία, στίχοι, τίτλοι τραγουδιών από Arska, mTorr από Φινλανδία για το πόσο μεγαλειώδης, ηρωικός, δυνατός κτλ είναι ο Βορράς.
Αρχικά έβλεπα ενδιαφέρονται σημεία επαφής με ρετρό 80's και το στυλ που ακολουθούσε αλλά πλέον δεν μου κάνει...
Ειδικά αυτό το Nordic Rocker (το rocker πιο συγκεκριμένα) με απωθεί τα μάλα.
Επί του εξωφύλλου, μάλλον σε pagan folk παραπέμπει παρά σε hard n heavy...
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”