Δίσκοι που αγοράσαμε λόγω του εξώφυλλου

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5986
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Δίσκοι που αγοράσαμε λόγω του εξώφυλλου

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Metal_Warrior έγραψε: Δευ 09 Μαρ 2020, 22:44 και οτι σκεφτόμουν να ανοίξω τοπικ με δίσκους που αγοράσαμε λόγω του εξώφυλλου, δεν πιστεύω να υπάρχει;
ίσως καλή ιδέα για follow up, ας το κάνει κάποιος :)
Ο [mention]Metal_Warrior[/mention] έδωσε ιδέα. Ξεκινάμε ;)
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6299
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Δίσκοι που αγοράσαμε λόγω του εξώφυλλου

Δημοσίευση από theBox »

Για αρχη...Βlind Guardian - Somewhere far beyond
Domine - Eternal Champion

Ουτε κριτικη ουτε ΤΙΠΟΤΑ, μπηκα ροκ σιτυ, ειδα τα εξωφυλλα, ειπα shut up and take my money κι εφυγα με δυο δισκους 11/10 αμφότεροι.

Θα επανελθω και με άλλα, αλλα γενικα αυτα εγιναν στην αρχη της "καριερας" μου. Μετα ειχαμε χαμμερ και λιγο αργοτερα ιντερνετ.

Μπορω να βαλω και nexus polaris και Starfire burning upon the ice veiled... στην εξισωση. Εκει αν και ειχα διαβασει και καποια κριτικη και ηξερα οτι ηταν καλα, αν δεν μου προκαλουσε ταχυπαλμια η πρωτη ματια στο εξωφυλλο, παιζει να μην ειχα κανει την κινηση. 11/10 και αυτα εννοειται...
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6299
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Δίσκοι που αγοράσαμε λόγω του εξώφυλλου

Δημοσίευση από theBox »

White Wolf έγραψε: Δευ 09 Μαρ 2020, 23:36 https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CE ... E%AF%CE%B1
τελικα νικησαν οι εικονολάτρες πάντως...
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
White Wolf

Δίσκοι που αγοράσαμε λόγω του εξώφυλλου

Δημοσίευση από White Wolf »

theBox έγραψε: Δευ 09 Μαρ 2020, 23:42
White Wolf έγραψε: Δευ 09 Μαρ 2020, 23:36 https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CE ... E%AF%CE%B1
τελικα νικησαν οι εικονολάτρες πάντως...
δεν το ποσταρα τυχαια... απλα ειπα να πω την αποψη μου με λιγοτερα απο 3000 ποστ απο 10000 χαρακτηρες το καθενα.
Άβαταρ μέλους
starchild
Δημοσιεύσεις: 276
Εγγραφή: Τετ 10 Ιαν 2018, 17:05

Δίσκοι που αγοράσαμε λόγω του εξώφυλλου

Δημοσίευση από starchild »

Εικόνα
Παντελώς άγνωστη μπάντα τότε που είδα το CD σε δισκάδικο στη Λευκωσία, δεν είχα ακούσει νότα πριν, δεν τους ξέραμε ούτε σαν όνομα.
Ο υπάλληλος στο μαγαζί δεν είχε ούτε αυτός ιδέα για το τι παίζουν, οπότε πήρα το ρίσκο ελπίζοντας να είναι τόσο έπικ η μουσική όσο και το εξώφυλλο.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Δίσκοι που αγοράσαμε λόγω του εξώφυλλου

Δημοσίευση από rbrigade »

theBox έγραψε: Δευ 09 Μαρ 2020, 23:42
White Wolf έγραψε: Δευ 09 Μαρ 2020, 23:36 https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CE ... E%AF%CE%B1
τελικα νικησαν οι εικονολάτρες πάντως...
Ναι, αλλά ποιοι είχαν δίκιο; :D
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Δίσκοι που αγοράσαμε λόγω του εξώφυλλου

Δημοσίευση από rbrigade »

https://www.metal-archives.com/albums/V ... uish/16958

Εξωφυλλάρα αλλά απλά συμπαθητικό μουσικά
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1886
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Δίσκοι που αγοράσαμε λόγω του εξώφυλλου

Δημοσίευση από Xstroyer »

Όταν το είδα, είπα "θα το πάρω οπωσδήποτε!"
Μετά πρόσεξα ότι έγραφε και Jethro Tull...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2689
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Δίσκοι που αγοράσαμε λόγω του εξώφυλλου

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Ένα μάτσο δίσκους Molly Hatchet.
Heavy Load - Metal Conquest πάνφτηνα στην πρώτη μου βόλτα ever στην Ηφαίστου. Σε ντάνα με βινύλια μισή στη βροχή μισή κάτω από υπόστεγο. (Δεν είχα ιδέα ποιοι είναι οι H.L. τότε)
Bolt thrower - War master
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5986
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Δίσκοι που αγοράσαμε λόγω του εξώφυλλου

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Advancing Yokeda έγραψε: Τρί 10 Μαρ 2020, 01:18 Ένα μάτσο δίσκους Molly Hatchet.
Αυτό.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Δίσκοι που αγοράσαμε λόγω του εξώφυλλου

Δημοσίευση από Starman »

Έχω αναφέρει και στο παρελθόν, ειδικά στα 80s και λιγότερο στα 90s, ότι πολλές αγορές γίνονταν με οδηγό τα εξώφυλλα αλλά και τα οπισθόφυλλα. Πάντα οι φωτογραφίες στα οπισθόφυλλα μου τραβούσαν τη προσοχή αλλά και τα λεφτά από το πορτοφόλι. Εκείνα τα χρόνια το εικαστικό έπαιζε ρόλο στις αγορές μου, αφού υπήρχαν πολλά πράγματα εκεί έξω που ήταν παντελώς άγνωστα και η πληροφορία μηδαμινή. Πολλά από αυτά αποδείχθηκαν έπη και πολλά υπέρτατες πατάτες. Ενδεικτικά αναφέρω τα παρακάτω τα οποία αγόρασα χωρίς να έχω ακούσει τίποτα και χωρίς να έχω διαβάσει κάτι σχετικό σε περιοδικά και zine.

AVALANCH “ETERNAL FLAME”CD
CITIES “ANNIHILATION ABSOLUTE" LP
DEADLY BLESSING “ASCENT FROM THE CAULDRON”LP
EXCELSIS “THE KURT OF KOPPIGEN”CD
EXHORDER “SLAUGHTER IN THE VATICAN”LP
GARGOYLE “SAME”LP
HELICON “SAME”LP
LIEGE LORD “FREEDOM’S RISE”LP (νομίζω είχε προηγηθεί η παρουσία του στα ράφια από τη παρουσίαση του hammer)
RITUAL “TRIALS OF TORMENT”LP
SILVER BLADE “OLD AND REAL THOUGHTS”CD
SPREAD EAGLE “SAME”LP
THUNDERSTEEL “SAME”CD

Ακόμα και σήμερα το εξώφυλλο μου δίνει μια έξτρα ώθηση για να τσεκάρω μια δουλειά.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8763
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Δίσκοι που αγοράσαμε λόγω του εξώφυλλου

Δημοσίευση από Zippo190 »

Faithful Breath - Gold and gloy
Talon - Never look back
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6299
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Δίσκοι που αγοράσαμε λόγω του εξώφυλλου

Δημοσίευση από theBox »

Ορμώμενος απο το ποστ του Starman, να πω επισης οτι οταν πρωτοαρχισα το (μοναχικο απο αποψη κυκλου γνωστων) ταξιδι μου στο προγκ ροκ, στα τέλη των 90ς, κατεβαινα στο μετροπολις χωρις καμια πληροφορια (ήταν λιγο πριν το audiogalaxy και τα p2p) και αγοραζα cd με γνωμονα (εκτος απο την αισθητικη του εξωφυλλου) τις διαρκειες των κομματιων στα οπισθοφυλλα. Οταν εβλεπα 4 10λεπτα ή ενα 20λεπτο και δυο 10λεπτα, αγόραζα αυτόματα.

Gryphon - red queen...
Grobschntitt - rockpommels land
Eloy - ocean
Vdgg - pawn hearts
Novalis - sommerabend

...κ.ο.κ...
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2689
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Δίσκοι που αγοράσαμε λόγω του εξώφυλλου

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Rhapsody - Legendary Tales.
Σε ενημερωμένο τότε δισκάδικο της πόλης, ανάμεσα σε έναν σωρό cd από Death / Black άλμπουμς. Ανάμεσα στη μαυριλα απ τη μια και τα εντόσθια και λοιπά μαθήματα ανατομίας από την άλλη, ξεχώριζε το παραμυθένιο legendary tales.

Στο ίδιο δισκάδικο είχα δει και το σκοτεινό αλλά καλαίσθητο εξώφυλλο βινυλίου Crypt of the wizard του Mortiis (εκείνο με τις 3 σκυφτές φιγούρες να προχωρούν) από τη σειρά των 12ιντσων που είχε κυκλοφορήσει αυτό το άλμπουμ. Δεν ήξερα ότι δεν ήταν metal (το είχε στη ντάνα με τα μέταλλα) και το πήρα και ξενέρωσα τότε. Χρόνια μετά σκέφτομαι πως θα έπαιρνα ολόκληρη τη σειρά αν ξαναγύριζα στο τότε.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”