Black Sabbath - Black Sabbath - 13/2/1970 - Αυτός είναι τελικά ο δίσκος που «γέννησε» το Heavy Metal;

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Black Sabbath - Black Sabbath - 13/2/1970 - Αυτός είναι τελικά ο δίσκος που «γέννησε» το Heavy Metal;

Δημοσίευση από Zippo190 »

CountRaven έγραψε: Τρί 13 Φεβ 2018, 15:55 Πάντως πέρα από τις ατάκες αυτός γλεντάει αυτόν -που φυσικά και τα σπάνε- καλό θα ήταν να πούμε και μια κουβέντα παραπάνω για την εκάστοτε άποψη σας. Εγώ περιμένω να διαβάσω πρώτα για να καταθέσω την δικιά μου και ως τότε quote :)
Απλά πράγματα:

Οι Uriah Heep θεωρώ ότι συνθετικά/στιχουργικά ήταν δέκα φορές ανώτεροι από τους Sabs. Η χρήση των πλήκτρων σε συνδιασμό με την κιθάρα ανέβαζε την μπάντα σε άλλο επίπεδο, χώρια που ξέφευγε από το heavy blues παίξιμο του Iommy. Όσον αφορά τους στίχους, η fantasy θεματολογία νομίζω ότι έγινε αντικείμενο αντιγραφής από δεκάδες μπάντες του σκληρού ήχου.

Οι B.O.C. είναι ειδικότερη περίπτωση αφού στην Ελλάδα δεν ήχαν ποτέ μεγάλο status πέραν του ρόκ θείου που ακούει το "Don't fear the ripper" αλλά στην Αμερική ήταν τεράστιο όνομα. Βέβαια πάντα ήταν επηρρεασμένοι από τους Sabs αλλά θεωρώ ότι στιχουργικά/εκτελεστικά/συνθετικά παραμένουν ανώτεροι σε θέματα επιστημονικής φαντασίας/μυστικισμού και γενικότερα οι πατέντες του Sandy Pearlman ήταν από άλλο πλανήτη. Επιπροσθέτως ο Eric Bloom ήταν από τους πρώτους που έφεραν δερμάτινο και μηχανές στην σκηνή χώρια που είναι τυπάκι τρελό. Διαβάστε ένα ενδιαφέρον άρθρο για τους B.O.C. ακούγοντας το "Golden age of leather": http://teamrock.com/feature/2014-08-01/ ... e-benefits

Όσον αφορά τους Thin Lizzy είναι πιο απλά τα πράγματα. Για μένα ο Phil Lynott είναι ένας από τους καλύτερους μουσικούς των 70ς. Συνθετικά κορυφαίος με επιρροές από ΟΛΟ το τότε φάσμα της μουσικής rock/country/pop/jazz/blues και στιχουργικά/ερμηνευτικά μακράν ο πιο συναισθηματικός με στιγμές που πιστεύω συγκινούν όλους ("A Song for While I'm Away", "Cowboy Song" κ.α.). Η μπάντα είναι υπεύθυνη για το διπλό κιθαριστικό lead δίδυμο που ξεπατίκωσαν οι Iron Maiden και αρκετές δεκάδες μπάντες ακόμα.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Re: Black Sabbath - Black Sabbath - 13/2/1970 - Αυτός είναι τελικά ο δίσκος που «γέννησε» το Heavy Metal;

Δημοσίευση από LuciferSteele »

και εγώ είμαι της σχολής rbrigade
το μέταλ δεν έχει ούτε μπαμπά, ούτε νονό ούτε τίποτα
είναι ένα κύμα, μία μουσική τάση που διαμορφώθηκε από άπειρες συνιστώσες και γιά τα δικά μου γούστα παίρνει συγκεκριμένη μορφή από τα μέση των 70ς και μετά
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: Black Sabbath - Black Sabbath - 13/2/1970 - Αυτός είναι τελικά ο δίσκος που «γέννησε» το Heavy Metal;

Δημοσίευση από rbrigade »

LuciferSteele έγραψε: Κυρ 04 Μαρ 2018, 12:12 και εγώ είμαι της σχολής rbrigade
το μέταλ δεν έχει ούτε μπαμπά, ούτε νονό ούτε τίποτα
είναι ένα κύμα, μία μουσική τάση που διαμορφώθηκε από άπειρες συνιστώσες και γιά τα δικά μου γούστα παίρνει συγκεκριμένη μορφή από τα μέση των 70ς και μετά
Έγινα και σχολή, δηλαδή είμαστε πολλοί, τρέμε Xstroyer! :D :D :D
Άβαταρ μέλους
Mamercus
Δημοσιεύσεις: 640
Εγγραφή: Τετ 13 Ιούλ 2022, 21:04

Re: Black Sabbath - Black Sabbath - 13/2/1970 - Αυτός είναι τελικά ο δίσκος που «γέννησε» το Heavy Metal;

Δημοσίευση από Mamercus »

Βρέθηκα εδώ αναζητώντας τους... Jazz Sabbath που θα πάω να ακούσω σε κανα δυο βδομάδες.

Για μένα χέβυ μέταλ μπόρεσε να είναι αυτό που ξεπέρασε τις (κλασσικο)ροκάδικες φόρμες για χάρη του πιο βαριού ήχου και της πιο σκληρής χροιάς.
Κάθε μπάντα που το έκανε έβαλε το χεράκι της στο να γεννηθεί το μέταλ.
Κι οι μπάντες που το έκαναν πλέον συνειδητά και απαρέγκλιτα, εκεί στις αρχές των 80s ήταν και οι πρώτες, πραγματικά, χέβυ μέταλ μπάντες.

Είναι η διαφορά του να κάνεις STATEMENT με τη μουσική σου, αναζητώντας διαρκώς το ΠΙΟ σκληρό, ΠΙΟ βαρύ, ΠΙΟ γρήγορο, ΠΙΟ ακραίο!

Μόνο σε γκρουπ που είχαν το ένα πόδι στα 70s και το άλλο στα 80s μπορούμε να το μελετήσουμε αυτό ως εξέλιξη.

Το αγαπημένο μου παράδειγμα είναι οι Accept. Το STATEMENT που αναφέρω το έκαναν ΞΕΚΑΘΑΡΑ με(τά) το Restless and Wild. Ναι, και το Breaker είχε ήδη διαφοροποιηθεί από το I'm A Rebel αλλά ΧΕΒΥ ΜΕΤΑΛ έπαιξαν ολοκληρωτικά μετέπειτα.

Άλλο τρανό παράδειγμα οι Riot. Χωρίς το Fire Down Under ΔΕΝ θα ξέραμε τί πάει να πει μέταλ. Σεβεντίζει; ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ. Αλλά ταυτόχρονα κάνει STATEMENT: "Δεν κάνουμε πλακίτσα, μάγκες, ήρθαμε να τα χώσουμε για τα καλά στη μάπα σας, το 'χουμε ΣΚΟΠΟ μας!" Κι αποδείχτηκε αργότερα περίτρανα. Το ίδιο και οι Cirith Ungol και πολλοί άλλοι.

Χρωστάμε τα ΠΑΝΤΑ στους Black Sabbath, Judas Priest, Deep Purple, Rainbow, DIO, Uriah Heep, Thin Lizzy και τόοοοοσυς άλλους των σέβεντυζ.

Αλλά το μέταλ είναι υπόθεση των 80s.

To 1983 ΗΔΗ ακουγόταν να ανοίγουν άλμπουμ
το Evil των MF,
το Hit the Lights των Metallica,
το Where Eagles Dare των Maiden,
το Sirens των Savatage,
το Queen of the Reich των QR,
το ομώνυμο των Tokyo Blade,
το Evil Has No Boundaries των Slayer,
το Battle Zones των Jag Panzer
και λοιπά αμέτρητα, οπότε...τί να λέμε τώρα!

ΕΚΕΙ πλέον ΔΕΝ υπήρχε σέβεντυζ. Υπήρχε έητηζ και ένας σαρωτικός τυφώνας που θέριζε ολάκερο τον πλανήτη!
"The music you listen to becomes the soundtrack of your life." Jimi Hendrix
Άβαταρ μέλους
Aegon
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: Τρί 08 Αύγ 2023, 09:44
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Black Sabbath - Black Sabbath - 13/2/1970 - Αυτός είναι τελικά ο δίσκος που «γέννησε» το Heavy Metal;

Δημοσίευση από Aegon »

Συμφωνώ κι εγώ ότι προφανώς και το μέταλ δεν γεννήθηκε από μια μπάντα, αλλά αν κάπου πρέπει να δωθεί το credit, αυτοί είναι οι Sabbath. Αυτό δεν είναι δική μου πεποίθηση, αλλά αντικειμενική πραγματικότητα. Και όταν λέω αντικειμενική, εννοώ ότι το μόνο που χρειάζεται, είναι να ανατρέξετε σε συνεντεύξεις συγκροτημάτων που ξεπετάχτηκαν στα 80s (και όχι μόνο) και να δείτε ποιους αναφέρουν ως επιρροες τους. Οι Sabbath παίζουν κυριολεκτικά παντού! Δεν είναι μόνο το doom και το stoner, είναι και thrash μπάντες και power μπάντες και τα πάντα όλα!! Σχεδόν όλες οι αξιολογότατες μπάντες που αναφέρθηκαν παραπάνω, είχαν σαφώς πιο περιορισμένο εύρος μετέπειτα επιδραστικότητας. Π.χ. οι Rainbow κυρίως στο επικό/power metal, οι Thin Lizzy σε μπάντες τύπου Maiden, Omen, Brocas Helm, Slough Feg και πάει λέγοντας (Btw στο θέμα δισολίες προηγήθηκαν των Lizzy, οι Wishbone Ash...). Συν ότι ενώ όσο περνούσαν τα χρόνια, κάτι Zeppelin το έριχναν στη folk και κάτι Purple πειραματίζονταν με funk-ιες, ενώ οι Sabbath γινόντουσαν όλο και πιο μέταλ και αυτό σίγουρα έπαιξε ένα επιπλέον ρόλο για τους μουσικούς που ανδρώθηκαν στα 80s. Είδα παραπάνω μια αναφορά στους αγαπημένους μου Uriah Heep. Ψάχνω ακόμα και τώρα, 25 χρόνια από τότε που ξεκίνησα να ακούω μέταλ, να βρω ΕΝΑΝ κιθαρίστα να δηλώσει κάπου, ότι έχει επηρεαστεί από το παίξιμο του συμπαθέστατου κατά τ'άλλα, Mick Box. Ούτε έναν δεν βρήκα και δικαίως βασικά, διότι ο Box δεν παίζει τίποτα! Η όλη μαγεία της μπάντας ήταν το δίδυμο Byron/Hensley. Αντιθέτως, πόσοι και πόσοι κιθαρίστες προσκυνούν το απλό, αλλά τόσο ουσιώδες, μοναδικό και εν τέλει τεράστιο παίξιμο του τιτάνα Iommi;
Υ.Γ. Ζούμε ίσως το Λυκόφως των Ειδώλων αλλά ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Οι Sabbath καλώς και επάξια έχουν καταλάβει την θέση που βρίσκονται στο πάνθεον.
Άβαταρ μέλους
Bersekeros
Δημοσιεύσεις: 1115
Εγγραφή: Τρί 11 Ιούλ 2023, 00:12
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Black Sabbath - Black Sabbath - 13/2/1970 - Αυτός είναι τελικά ο δίσκος που «γέννησε» το Heavy Metal;

Δημοσίευση από Bersekeros »

Xstroyer έγραψε: Τρί 13 Φεβ 2018, 14:11 Aν μου έλεγε κάποιος διάλεξε ΜΟΝΟ ΜΙΑ μπάντα για να της δώσεις τη πατρότητα του Heavy Metal, αυτή θα ήταν οι Black Sabbath.

Aν κάποιος μου έλεγε διάλεξε ΜΟΝΟ ΕΝΑΝ μουσικό για να τον βαφτίσεις νονό του Heavy Metal, αυτός θα ήταν ο Tony Iommi.

Aν κάποιος μου έλεγε διάλεξε ΜΟΝΟ ΕΝΑ album για να το θεωρήσεις σημείο μηδέν έναρξης του Heavy Metal, αυτό θα ήταν το "Black Sabbath".

Κατα τ'άλλα, υπάρχουν θεμέλια από ογκόλιθους, βράχοι, πέτρες και χαλίκια. Το "Black Sabbath" είναι ογκόλιθος.
Και ακρογωνιαίος λίθος. Δεν αλλάζω τίποτα από τα παραπάνω.
Αναθεωρητισμοί και what ifs, μπορεί να υπάρχουν άπειρα ως σενάρια.

Οι Black Sabbath έπαιξαν heavy metal με το καλημέρα. Από το πρώτο πρώτο τραγούδι.
Οι υπόλοιπες μπάντες, που σαφώς συνέβαλλαν ως επιρροές στο ιδίωμα, αξίζουν προσοχής και σεβασμού, ωστόσο έπαιξαν hard rock, heavy rock και οτιδήποτε άλλο παραπλήσιο, αλλά ακόμα και με το νεολογισμό proto-metal, σαφώς υποδηλώνεται ότι ΔΕΝ ήταν heavy metal, αλλά κάτι πριν από το metal ή κάτι ΣΑΝ metal.

Οι Black Sabbath, για μένα, γέννησαν το παιδάκι που λέγεται heavy metal. Οι άλλοι σύγχρονοί τους, του έφεραν παπουτσάκια, ρουχαλάκια, παραμυθάκια για να το νανουρίζουν, φαγητό και σοκολατίτσες για να μεγαλώσει.
Όταν το παιδάκι αυτό, που είχε μια γρήγορη και πρόωρη ανάπτυξη, σχεδόν παράξενη και δαιμονική και μια ματιά παγωμένη μαύρη και φλογερή σαν το κατράμι του κάρβουνου στο Μπίρμπινγχαμ, άρχισε να μπαίνει νωρίς νωρίς στην ταραγμένη εφηβεία, στα 80'ς, τα έκανε ''πουτάνα όλα''.

Το έβλεπες τη μια μέρα με τα καρφιά, την άλλη μέρα με τις αλυσίδες, την τρίτη μέρα να ασχολείται με μάχες και πολεμιστές, την τέταρτη μέρα να γουστάρει διαβόλια και τριβόλια, την πέμπτη μέρα να τρέχει με διακόσια στην ταστιέρα και να ασχολείται με την κακούργα την κοινωνία και τις αδικίες του κόσμου, την έκτη μέρα να το πιάνει κάτι σαν επιληψία και να γρυλίζει όπως τα άγρια θηρία της ζούγκλας, ενώ την έβδομη μέρα, αντί να ξεκουραστεί, έκατσε στριγκλίζοντας και έσπαγε όλα τα τζάμια της γειτόνισσας, με υπερηχητικά φαλτσέτο και περίτεχνα βιμπράτο.

Και συνέχισε να μεγαλώνει και να μαθαίνει και άλλα πράγματα. Και ο μπαμπάς Tony, με το νονό Ozzy, το έβλεπαν περήφανοι να μεγαλώνει και φούσκωναν από υπερηφάνια για το βλαστάρι τους.

Και έζησαν αυτοί καλά και εμείς καλύτερα. :metalhead:
Άβαταρ μέλους
Epitaph
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: Πέμ 26 Αύγ 2021, 12:39

Re: Black Sabbath - Black Sabbath - 13/2/1970 - Αυτός είναι τελικά ο δίσκος που «γέννησε» το Heavy Metal;

Δημοσίευση από Epitaph »

Δεν διάβασα ενδελεχώς όλες τις απαντήσεις, αλλά θα συμφωνήσω με Εξτρόηερ και τους 2 προλαλήσαντες.

Να πω μόνο κάτι που είπε ο Έγκον (νομίζω έτσι προφέρεται).

Σε μια χέβυ μέταλ συνταγή σχεδόν πάντα υπάρχουν οι Black Sabbath.

Δηλαδή, θες να φτιάξεις Iron Maiden;
Θα βάλεις Black Sabbath 10%, Deep Purple 25%, Wishbone Ash, Thin Lizzy 45%, UFO, Genesis, Jethro Tull, Montrose και κάποιες obscure αγγλικές μπάντες στο υπόλοιπο.
Θες να φτιάξεις Thrash? Θα πάρεις κάποια συγκεκριμένα τραγούδια των Sabbath, μετά βάζεις πολύ Motorhead, Mad Max (αν θες να φτιάξεις Early Voivod) ή πολύ NWOBHM αν θες να φτιάξεις το πρώτο Metallica ή να προσθέσεις λίγο κλασσική μουσική και Rush αν θες να φτιάξεις κάποια ινστρουμένταλ έπη (To Live Is To Die, Orion κλπ).
Για Doom και stoner (το τελευταίο το μισώ) , εννοείται δεν συζητάμε.

Γενικά το Vol 4 μου τη σπάει και προτιμώ τις εποχές με Dio και Martin, αλλά ειδικά τα 2 πρώτα Sabbath είναι μνημεία (ειδικά το Paranoid).
Άβαταρ μέλους
Skullfist
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Παρ 12 Μαρ 2021, 20:10

Re: Black Sabbath - Black Sabbath - 13/2/1970 - Αυτός είναι τελικά ο δίσκος που «γέννησε» το Heavy Metal;

Δημοσίευση από Skullfist »

Ο δίσκος που όρισε τις δέκα εντολές στο πώς θα παίζεται το χέβι μέταλ είναι μακράν κατ εμέ το in rock των purple και όχι το black sabbath το οποίο έβαλε στο παιχνίδι τον βαρύ και σκοτεινό ηχο
Ταχύτητες,ωμος χέβι ήχος, τεχνοτροπία φωνητικών, και γενικά η δομή που θα έχει ένα χέβι μέταλ τραγούδι είναι όλα στο in rock και σε μεγάλες ποσοτητες
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”