"Έντεχνο" ανχόλυ μέταλ

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
Zippo190

"Έντεχνο" ανχόλυ μέταλ

Δημοσίευση από Zippo190 »

Εικόνα

δεν αντέχω θα το πώ. Δεν την παλεύω καθόλου με Ψαραντώνηδες και Πεστροφοθανάσηδες. Και όχι μόνο αυτό αλλά δεν αντιλαμβάνομαι πως την παλεύει κάπως. ΟΚ ΔΕΧΟΜΑΙ ότι ο τύπος είναι ζωντανή μορφή της Κρητικής folk παράδοσης αλλά το να βάζεις σε "αριστερή" συναυλία να ακούσεις Ψαραντώνη είναι κατάντια. Βάλε και Φιλιώ Πυργάκη ρε μεγάλε πανηγυρτζού είναι και αυτή. Χώρια που εδώ και χρόνια ο τύπος είναι μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας: δεν μπορεί ούτε να τραγουδήσει, ούτε να παίξει με ακρίβεια ενώ εχω ακούσει ότι κοιμάται και πάνω στην σκηνή.

Και μιας και πιάσαμε την κατηγορία εντεχνοfolk έχουμε και άλλη μια απαραδεκτοσύνη made in Greece:

Εικόνα
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
CountRaven

Re: The Σαβούρα thread

Δημοσίευση από CountRaven »

Zippo190 έγραψε: Πέμ 15 Φεβ 2018, 09:13 Εικόνα

δεν αντέχω θα το πώ. Δεν την παλεύω καθόλου με Ψαραντώνηδες και Πεστροφοθανάσηδες. Και όχι μόνο αυτό αλλά δεν αντιλαμβάνομαι πως την παλεύει κάπως. ΟΚ ΔΕΧΟΜΑΙ ότι ο τύπος είναι ζωντανή μορφή της Κρητικής folk παράδοσης αλλά το να βάζεις σε "αριστερή" συναυλία να ακούσεις Ψαραντώνη είναι κατάντια. Βάλε και Φιλιώ Πυργάκη ρε μεγάλε πανηγυρτζού είναι και αυτή. Χώρια που εδώ και χρόνια ο τύπος είναι μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας: δεν μπορεί ούτε να τραγουδήσει, ούτε να παίξει με ακρίβεια ενώ εχω ακούσει ότι κοιμάται και πάνω στην σκηνή.

Και μιας και πιάσαμε την κατηγορία εντεχνοfolk έχουμε και άλλη μια απαραδεκτοσύνη made in Greece:

Εικόνα

Ανοίγεις μεγάλη κουβέντα τώρα και κανονικά πρέπει να ανοιχτεί ξεχωριστό thread για το κάθε φαινόμενο ξεχωριστά.

Θα τα πω επιγραμματικά:

1. Έχω δει Ψαραντώνη όταν ήμουν στο Ρέθυμνο σε παραδοσιακό καφενείο 50 μέτρα από το σπίτι μου. Ήταν πραγματικά ΕΠΟΣ! Μυσταγωγία σου λέω!!! Έπαιζε τόσο ψυχωμένα και τόσο δοσμένα και τα ριζίτικα -εκεί να δεις doom- και τα πιο επικά -πραγματικά σαν να ακούς Solstice ένα πράγμα, ΟΚ μιλάω με δικούς μας «όρους« για να μπούμε στο κλίμα-. Γούσταρα! Την είχα βρει τόσο πολύ που κατέβασα σχεδόν μισό μπουκάλι κονιάκ, χαχα. Τέλος πάντων. Ήταν όμως σοτ φυσικό του χώρο. Και ένιωθα ότι κολλάει απίστευτα στη φάση. Επίσης ήταν τρομερά φιλικός μια και είχαμε αράξει από πιο απόγευμα -αυτό το μέρος ήταν στέκι μας έτσι και αλλιώς-, και ήρθε για soundcheck όπως και μας χαιρέτησε με εγκαρδιότητα και όλα καλά. Μέχρι εδώ δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα.

Το πρόβλημα αρχίζει για μένα να παίζει σε τεράστιο βαθμό από την στιγμή που κάποιοι για λόγους καθαρά marketing αποφάσισαν να κάνουν μια έξυπνη ντρίπλα και να πλασάρουν όλη αυτήν την φάση με την παραδοσιακή μουσική της Κρήτης ως την νέα χίπστερ ανακάλυψη. Και έτσι φτάσαμε να βλέπουμε τον εμετικό Αγγελάκα «δεμένο από χρόνια» -μη χέσω- με την Κρητική παράδοση, να παίζει μέσα σε μαντριά, επάνω στα βουνά, σε Κρητική μάζωξη / γλέντι και καλά, ενώ από την άλλη τον Ψαραντώνη να κατεβαίνει και να παίζει στο Rockwave. Όχι εκεί πραγματικά ξερνάω από αηδία και απαξίωση.

2. Οι Vic δεν είναι ΤΙΠΟΤΑ άλλο από μια υπερεκτιμημένη μπάντα με ένα κάποιο έντονο hype το οποίο φυσικά αξιοποιεί ο κάθε αριστερός και μη χιπστεράς -και όχι μόνο- για να παίξει την μπαλίτσα του, και φυσικά το εκμεταλλεύεται και το ίδιο το σχήμα. Από τα κλαρίνα στα Ρεμπέτικα και το ανάποδο αλλά με μια προσέγγιση πολύ «έλα ρε man». Έχω ακούσει το υλικό τους και το demo, και το άλμπουμ και το EP -το εξώφυλλο του οποίου υπάρχει στην αφίσα-. Το έχω ακούσει υπό το πρίσμα του ανθρώπου που συγκινείται με την ανάμιξη του ηλεκτρικού ήχου και της παράδοσης αλλά όχι, δεν. Από μουσικής πλευράς... Το ότι κάποιος έβαλε ένα βιολί / κλαρίνο να σολάρει πάνω από ένα τυπικό stoner riff δεν μου λέει κάτι. Υπάρχουν άλλοι που το έχουν κάνει πολύ πιο εμπνευσμένα.

Και για να μην παρεξηγηθώ, ούτε με τα κλαρίνα, ούτε με τα ρεμπέτικα έχω κάτι, το αντίθετο. Έχω όμως ΜΕΓΑΛΟ θέμα με την χιπστεροποίηση τους! Και ειδικά εδώ στο νησί -Σύρος- το φαινόμενο χίπστερ και Μάρκος Βαμβακάρης μου προκαλεί συνεχόμενο ξερατό και είναι ανυπόφορο!
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190

Λεβεντικη απάντηση.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
theBox

Δημοσίευση από theBox »

Περίπου οπως τα λέτε...μου προκαλει ΕΜΕΤΟ το τριπτυχο "σαλβαρι-μπαφος-μανμου", ειδικά οταν αυτο έχει greek-folk προεκτάσεις, με αποκορύφωμα Χαρούλη και VIC. ΔΥΣΤΥΧΩΣ, ένας πολυ αγαπημένος καλλιτέχνης των φοιτητικών μου χρόνων, o Θανάσης Παπακωνσταντίνου, κρατείται εδω και ΠΟΛΛΑ χρόνια "όμηρος" απο αυτο το κοινό (φταιει κι αυτος εννοείται!!!), και τουλάχιστον μέχρι να "σκάσει" η φούσκα, εγω σε Live του δεν καταδέχομαι να πάω. Εχω να βγάλω κι άλλη χολή, πίο στοχευμένη ενδεχομένως, αν τραβήξει το θέμα, δεσμεύομαι να επανέλθω.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Zippo190

Ο Θ.Π δεν είναι ακριβώς όμηρος, είναι συνειδητή η επιλογή του χώρου που θα βρίσκεται, του κοινού του καθώς και των συνεργατών του. Εφόσον του αρέσει καλά κάνει βεβαια όλες οι επιλογές έχουν και το ανάλογο κόστος.
Άβαταρ μέλους
theBox

The Σαβούρα thread

Δημοσίευση από theBox »

Ισχύει δυστύχως, γι αυτό γράφω οτι εφταιξε κι αυτός στο όλο θέμα.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Χάσατε το νόημα του τοπικ κύριοι, ο πέλεκυς της δικαιοσύνης θα πέσει βαρύς [emoji3][emoji3][emoji3][emoji1] (Σπλίτ)
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Επικοινωνία:

Re: "Έντεχνο" ανχόλυ μέταλ

Τα βλέπετε πολύ μπερδεμένα τα πραγματα πιστεύω :D
Zippo190 έγραψε: Πέμ 15 Φεβ 2018, 09:13 ΟΚ ΔΕΧΟΜΑΙ ότι ο τύπος είναι ζωντανή μορφή της Κρητικής folk παράδοσης αλλά το να βάζεις σε "αριστερή" συναυλία να ακούσεις Ψαραντώνη είναι κατάντια. Βάλε και Φιλιώ Πυργάκη ρε μεγάλε πανηγυρτζού είναι και αυτή. Χώρια που εδώ και χρόνια ο τύπος είναι μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας.
Δεν νομίζω ότι χωράει θέμα παραδοχής ή μη παραδοχής για το αν ο Ψαραντώνη Αϊομι είναι ζωντανή μορφή της Κρητικής folk παράδοσης μιας κ είναι φακτ ;) Το οτι συγκρίνεις Φιλιώ Πυργάκη με Ψαραντώνη απλά το προσπερνώ γιατί είναι σαν να συγκρίνεις το Μάλμστι με τον Μικελ Άνχελο Μπατιο επειδή είναι κ οι δύο κιθαρίστες. Άλλα μεγέθη, άλλη προσφορά ο καθένας.

Τώρα, το γιατί δε βάζουν σε μία αριστερή/δεξιά/πασοκική/ποταμίσια συναυλία τη Φιλιώ Πυργάκη και τη κάθε Φιλιώ Πυργάκη είναι απλό: κάποιος που ανήκει σε ενα χώρο και που δηλώνει ανοιχτά τις θέσεις του, δεν πρόκειται να βάλει στη "φαση" του κάποιον που δεν εχει πάρει θέση που να τον κατατάσει στον ίδιο με αυτό χώρο. Απλα να θυμήσω τα τραγελαφικά με Nivo/Going Through στo φεστιβάλ της ΚΝΕ μόνο κ μόνο επειδή είπε ότι ειναι γραμμένος στη ΚΝΕ για να γλυτώσει απο το κράξιμο που έπαιζε support στο Σφακιανάκη που κελαϊδούσε υπέρ ΧΑ. Politics. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, το ό,τι η Φιλιώ Πυργκάκη (και ο κάθε Χ καλλιτέχνης) είναι πανυγηρτζού, άρα και λαϊκιά, άρα του λαού, άρα έχει θέσει σε μια πολιτική συναυλία της αριστεράς επειδή η αριστερά απευθείνεται εξ ορισμού σε λαϊκά στρωματα, είναι άτοπος, μιας και υπάρχει κ η λεγόμενη "λαϊκή δεξιά" με ό,τι αυτή περιλαμβάνει (δε θέλω να επεκταθώ μιας κ οι πολιτικές συζητήσεις πλεον ηχούν σαν ανέκδοτο στα αυτιά μου).

Όσον αφορά το κομμάτι του περφρόρμανς, ο Ψαραντουάν πάσχει απο καρκίνο που τον έχει ψιλοσαπίσει τα τελευταία χρόνια αν σκεφτούμε κ την ηλικία του. Σίγουρα θα μπορούσε να αποσυρθεί, αλλά για τέτοια ατομα η μουσική είναι περισσότερο τρόπος ζωής/βίωμα παρά επάγγελμα. Όποιος έχει δει πάντως απο κοντά Ψαραντώνη κι νιώθει από αυτή τη μουσική, νομιζω ότι ειναι παραπάνω από προφανες ό,τι ο τύπος δεν ειναι αυτό το "gif 10 δευτερολέπτων που κανει headbanging και που δείχνουν όλοι κάθε φορά που θέλουν να αναφερθούν σε αυτόν".
Zippo190 έγραψε: Πέμ 15 Φεβ 2018, 09:13 Και μιας και πιάσαμε την κατηγορία εντεχνοfolk έχουμε και άλλη μια απαραδεκτοσύνη made in Greece:
Κλασσική περίπτωση που τα έχω με τον κοσμο/οπαδούς/πρόβατα, παρά με την ίδια τη μπάντα. Προσωπικά αυτό που ακούω απο τους συγκεκριμένους μου αρέσει, χωρίς να τον κόβω κιόλας. Δεν τους θεωρώ στόουνερ επιδή κινούνται σε απλοϊκά/σαμπαθάδικα τοπία (με την ίδια λογική κ οι St. Vitus stoner θα έπρεπε να θεωρούνται κ όχι doom metal), απλά έγιναν δέκτες υπερβολικού hype κ από τότες απλά καβαλάνε το κύμα, όπως έχουν κάνει τόοοοοοοοσες άλλες μπάντε σε ΟΛΑ τα ιδιώματα (συμπεριλαμβανομένου κ του τρου μετσολ). Ειδικά τα 3-4 κομμάτια που έχουν μέσα κ καλλιτέχνες παραδοσιακής μουσικής είναι μεγάλα έπη. Βέβαια όσο και να προσπαθήσουν αυτό δε το φτάνουν.

Το πρόβλημα αρχίζει για μένα να παίζει σε τεράστιο βαθμό από την στιγμή που κάποιοι για λόγους καθαρά marketing αποφάσισαν να κάνουν μια έξυπνη ντρίπλα και να πλασάρουν όλη αυτήν την φάση με την παραδοσιακή μουσική της Κρήτης ως την νέα χίπστερ ανακάλυψη. Και έτσι φτάσαμε να βλέπουμε τον εμετικό Αγγελάκα «δεμένο από χρόνια» -μη χέσω- με την Κρητική παράδοση, να παίζει μέσα σε μαντριά, επάνω στα βουνά, σε Κρητική μάζωξη / γλέντι και καλά, ενώ από την άλλη τον Ψαραντώνη να κατεβαίνει και να παίζει στο Rockwave. Όχι εκεί πραγματικά ξερνάω από αηδία και απαξίωση.
Αυτό
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
CountRaven

Κλασσική περίπτωση που τα έχω με τον κοσμο/οπαδούς/πρόβατα, παρά με την ίδια τη μπάντα. Προσωπικά αυτό που ακούω απο τους συγκεκριμένους μου αρέσει, χωρίς να τον κόβω κιόλας. Δεν τους θεωρώ στόουνερ επιδή κινούνται σε απλοϊκά/σαμπαθάδικα τοπία (με την ίδια λογική κ οι St. Vitus stoner θα έπρεπε να θεωρούνται κ όχι doom metal), απλά έγιναν δέκτες υπερβολικού hype κ από τότες απλά καβαλάνε το κύμα, όπως έχουν κάνει τόοοοοοοοσες άλλες μπάντε σε ΟΛΑ τα ιδιώματα (συμπεριλαμβανομένου κ του τρου μετσολ). Ειδικά τα 3-4 κομμάτια που έχουν μέσα κ καλλιτέχνες παραδοσιακής μουσικής είναι μεγάλα έπη. Βέβαια όσο και να προσπαθήσουν αυτό δε το φτάνουν.
Ούτε στον ύπνο τους δεν βλέπουν την διασκευάρα του Γάκη με συμμετοχή Σπάθα παρακαλώ. Αλλά εδώ θα διαφωνήσω ως προς την αναφορά σου περί stoner φίλτατε σουβλακοφάγε. Ο δίσκος των VIC όπως τον ακούω και τον αντιλαμβάνομαι εγώ, είναι ΓΕΜΑΤΟΣ τυπικά STONER θέματα τα οποία 9 στις 10 φορές απλά υπερκαλύπτονται από τα leads των παραδοσιακών οργάνων. Για να μη σχολιάσω και το άθλιο εξώφυλλο το οποίο παραπέμπει σε ανάλογα σκηνικά.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Επικοινωνία:

Ε, εντάξει, ο ήχος ειναι χέβι-εύπεπτο-ροκ και όχι σάπιος όπως στο 101% των πραγματικών στόουνερ συγκροτημάτων. Εγώ όταν ακούω τη λέξη στόουνερ σκέφτομαι κάτι άλλα πράγματα που θα παρακαλέσω να μην με κάνετε να ψάξω στο γιουτιουμπ για να σας τα φέρω σαν παράδειγμα :D
Άβαταρ μέλους
Zippo190

Scrollkeeper έγραψε: Παρ 16 Φεβ 2018, 14:55 Τα βλέπετε πολύ μπερδεμένα τα πραγματα πιστεύω :D
Zippo190 έγραψε: Πέμ 15 Φεβ 2018, 09:13 ΟΚ ΔΕΧΟΜΑΙ ότι ο τύπος είναι ζωντανή μορφή της Κρητικής folk παράδοσης αλλά το να βάζεις σε "αριστερή" συναυλία να ακούσεις Ψαραντώνη είναι κατάντια. Βάλε και Φιλιώ Πυργάκη ρε μεγάλε πανηγυρτζού είναι και αυτή. Χώρια που εδώ και χρόνια ο τύπος είναι μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας.
Δεν νομίζω ότι χωράει θέμα παραδοχής ή μη παραδοχής για το αν ο Ψαραντώνη Αϊομι είναι ζωντανή μορφή της Κρητικής folk παράδοσης μιας κ είναι φακτ ;) Το οτι συγκρίνεις Φιλιώ Πυργάκη με Ψαραντώνη απλά το προσπερνώ γιατί είναι σαν να συγκρίνεις το Μάλμστι με τον Μικελ Άνχελο Μπατιο επειδή είναι κ οι δύο κιθαρίστες. Άλλα μεγέθη, άλλη προσφορά ο καθένας.

Τώρα, το γιατί δε βάζουν σε μία αριστερή/δεξιά/πασοκική/ποταμίσια συναυλία τη Φιλιώ Πυργάκη και τη κάθε Φιλιώ Πυργάκη είναι απλό: κάποιος που ανήκει σε ενα χώρο και που δηλώνει ανοιχτά τις θέσεις του, δεν πρόκειται να βάλει στη "φαση" του κάποιον που δεν εχει πάρει θέση που να τον κατατάσει στον ίδιο με αυτό χώρο. Απλα να θυμήσω τα τραγελαφικά με Nivo/Going Through στo φεστιβάλ της ΚΝΕ μόνο κ μόνο επειδή είπε ότι ειναι γραμμένος στη ΚΝΕ για να γλυτώσει απο το κράξιμο που έπαιζε support στο Σφακιανάκη που κελαϊδούσε υπέρ ΧΑ. Politics. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, το ό,τι η Φιλιώ Πυργκάκη (και ο κάθε Χ καλλιτέχνης) είναι πανυγηρτζού, άρα και λαϊκιά, άρα του λαού, άρα έχει θέσει σε μια πολιτική συναυλία της αριστεράς επειδή η αριστερά απευθείνεται εξ ορισμού σε λαϊκά στρωματα, είναι άτοπος, μιας και υπάρχει κ η λεγόμενη "λαϊκή δεξιά" με ό,τι αυτή περιλαμβάνει (δε θέλω να επεκταθώ μιας κ οι πολιτικές συζητήσεις πλεον ηχούν σαν ανέκδοτο στα αυτιά μου).

Όσον αφορά το κομμάτι του περφρόρμανς, ο Ψαραντουάν πάσχει απο καρκίνο που τον έχει ψιλοσαπίσει τα τελευταία χρόνια αν σκεφτούμε κ την ηλικία του. Σίγουρα θα μπορούσε να αποσυρθεί, αλλά για τέτοια ατομα η μουσική είναι περισσότερο τρόπος ζωής/βίωμα παρά επάγγελμα. Όποιος έχει δει πάντως απο κοντά Ψαραντώνη κι νιώθει από αυτή τη μουσική, νομιζω ότι ειναι παραπάνω από προφανες ό,τι ο τύπος δεν ειναι αυτό το "gif 10 δευτερολέπτων που κανει headbanging και που δείχνουν όλοι κάθε φορά που θέλουν να αναφερθούν σε αυτόν".
Zippo190 έγραψε: Πέμ 15 Φεβ 2018, 09:13 Και μιας και πιάσαμε την κατηγορία εντεχνοfolk έχουμε και άλλη μια απαραδεκτοσύνη made in Greece:

Αυτό
Αυτό για τον καρκίνο δεν το ήξερα, κρίμα αισθάνομαι άσχημα τώρα....

Όσον αφορά την δεύτερη παράγραφο, συμφωνώ και διαφωνώ: δεν θεωρώ ότι παίζει τόσο το τι έχεις δηλώσει (αν και στην Ελλάδα ότι δηλώσεις είσαι) αλλά το γενικότερο hype που αποπνέεις: δες πχ τα Ικαριώτικα πανηγύρια που αποπνέουν έναν esəns "αριστεράς" σε αντίθεση πχ με ένα Ηπειριώτικο που αποπνέι γυδοτύρι. Αντίστοιχα με τον Ψαραντώνη και την Πυργάκη.

΄Οσον αφορά τους VoIC δεν έχει πάλι δεν έχει σημασία ο ήχος (ξεκάθαρα-μουσικά) αλλά όπως πολύ σωστά το έθεσε ο Count η αισθητική "έλα ρε man" που τους κατατάσει σε αυτήν την κατηγορία.

Και επειδή αναφέρθηκαν οι S.V. λυπάμαι είναι τίγκα μέταλ αλλά και αυτοί (λόγω late 70s white trash/biker image) έχουν αγκαλιαστεί από την stoner/sludge κοινότητα, εξ ού και η παρουσία τους στο Desertfest. Ενδεικτικά αναφέρω ότι πρίν κάποια χρόνια που θέλανε να τους φέρουν η συναυλία ακυρώθηκε μάλλον λόγω χαμηλής προπώλησης (και όχι λόγω γρίππης που είχαν αναφέρει). Τώρα ανακαλύφθηκαν από όλους τους μουσάτους. :twisted:
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Επικοινωνία:

Ναι αυτό με τα ικαριώτικα κ ηπειρώτικα πανηγύρια είναι καλό παράδειγμα, απλα εγω στο κεφάλι μου δεν κατατάσω τους χίπηδες της Ικαρίας σε κάποιο πολιτικό ρευμα. Πιο πολύ για καλοπερασάκηδες/παρτάκηδες που ασχολούνται με το εγώ και τον εσωτερικό ψυχισμό του Βραχμαπούτσε, παρά με τα κοινά κ τη πολιτική. Δλδ αν προσπαθήσεις να ανοιξεις κουβεντα για πολιτικά με καμια βαριά περίπτωση παιζει να εκραγεί κανας εγκέφαλος α λα Scanner xaxaxa

Άβαταρ μέλους
CountRaven

Δεν νομίζω ότι η πολιτική έχει καμιά σχέση έτσι και αλλιώς με αυτό το τόπικ. Απλά σε όλον αυτόν τον αχταρμά, του χιπισμού, χιπστερισμού, «μπαίνω και εγώ στο τριπάκι, έλα ρε μαν, πάμε να γυρνάει, έλα στην υγεία μας, πολύ ωραία είναι εδώ στο χωριό σας θα ζήσω για πάντα, έχω βάλει ψησταρία και γλαστράκια με καναβούρι στον ακάλυπτο για να ξεφύγω από το αστικό πνίξιμο».... Εεεεεε ΟΚ χωράει και μια τζούρα πολιτικής / ιδεολογικής ταύτισης, μέχρι να κολλήσει το χαρτάκι στο τρίφυλλο δηλαδή ή μέχρι να τοσυγκρίσουμε τα ποτήρια με το κρασί από το πατητήρι μας. - «Συγνώμη ρε φίλε έχετε εδώ στο χωριό Τράπεζα Πειραιώς για να φορτώσω τη χρεωστική; Και μετά θα επιστρέψω στις σούβλες».

Όσο για τους Saint Vitus είναι απλά μια υπερκειμένη μπάντα, με αγνές προθέσεις και πνιγμένη στις καταχρήσεις που ήταν είναι και θα είναι το ζητούμενο σε ότι έκαναν / κάνουν. Συγνώμη μα πέρα από την μουσική αξία κάποιων κομματιών τους / δίσκων τους, ούτε το δικό τους το attitude αλλά ούτε και αυτό το κοινού τους, έχει κάποια σχέση με το Doom Metal.

Τους σέβομαι μα από ένα σημείο και μετά τους χάνω.

Άλλο Doom Metal και άλλο φέρε να πιούμε τίποτα και καβάλα τη μηχανή. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

Bonus:

Και μιας και μιλήσαμε για ιδεολογία / πολιτικό προσανατολισμό κτλ -έστω απέξω απέξω- στην SST Records -εταιρία που υπέγραψε αρχικά τους Vitus-, υπήρχε μπάντα με σαγή ιδεολογική / πολιτική τοποθέτηση με ανάλογο ακτιβισμό και αξιοπρέπεια. Οι Black Flag. Τσεκαρετέ τους κάποια στιγμή.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Επικοινωνία:

Έ, έχει κ λιγο σχέση με τη πολιτική. Αναρφέρθηκε εξ αρχής στη κουβέντα και νομιζω κ οι ViC όλο σε τετοια φεστιβαλ παίζουν (κ καλά κάνουν έτσι; ο καθένας ότι μπορεί/γουστάρει). Απλά, πάνω σε όλα αυτά που λέτε (τσιγάρα, τζουρες κλπ) χτίζεται κ το hype γιατί κανείς δε δίνει βάση στο τι γίνεται, απλα στο τι λένε όλοι.

Οι ViC σαν μπάντα είναι μερικά σκαλιά πιο πάνω απο τους στοουνέραδες της οκας ή τουλάχιστον αυτό συμβαίνει στα αυτιά μου. Δεν είναι πάντα εύκολο να πάρεις ένα παραδοσιακό μουσικό όργανο και να το φέρεις να κολλήσει πάνω σε αυτό που παίζει. Δείτε πχ τους Aherusia που παίζουν μπλακ και προσπάθησαν να κολλήσουν κρητική λυρα στις συνθέσεις τους. Ε, για μένα δε κόλλησε ποτέ γιατί το όργανο δε προσέφερε κάτι παραπάνω στο μείγμα κάτι που το κλαρίνο κάνει στους ViC (και είναι καλοπαιγμένο κλαρίνο, όχι πανυγηριώτικο).

Vitus μουσικά γούσταρα τα αρκετά πρώτα μιας κ φέρνουν πολύ σε λογική Sabbath. Μετά γεμίσανε τατουάζ, ντρόγκια, ίντριγκες κ έφυγαν σε πιο στόουνερ μονοπάτια, κρατώντας κάποια μεταλιζε/ντουμ στοιχεία. Σε καμία περίπτωση στο απυρόβλητο.

Ναι γνωστοί οι Black Flag και ψιλοπερίπτωση ο Henry Rollins. Αν κ ποτε δε τρελάθηκα με δαυτους, πάντα έτρεφα ένα μικρό ρισπεκτ για τον Henry Rollins κι αυτά που έχει κάνει.
Άβαταρ μέλους
CountRaven

Έ, έχει κ λιγο σχέση με τη πολιτική. Αναρφέρθηκε εξ αρχής στη κουβέντα και νομιζω κ οι ViC όλο σε τετοια φεστιβαλ παίζουν (κ καλά κάνουν έτσι; ο καθένας ότι μπορεί/γουστάρει). Απλά, πάνω σε όλα αυτά που λέτε (τσιγάρα, τζουρες κλπ) χτίζεται κ το hype γιατί κανείς δε δίνει βάση στο τι γίνεται, απλα στο τι λένε όλοι.
Δεν νομίζω ότι έχει σχέση με πολιτική η συμμετοχή του κάθε ότι να ναι στο κάθε «πολιτικό» φεστιβάλ του κώλου με σκοπό να κοπούν tickets -band's side-. Αυτό καυτηρίασα και παραπάνω, ότι από όλη αυτή τη φάση χρησιμοποιείται ηθελημένα ή αθέλητα μια ιδεολογική / πολιτική εσάνς από μπάντες αλλά και από τον ευρύτερο κόσμο ανάλογα τις περιστάσεις. Βλέπετε, είναι εύκολο να γίνει όλο αυτό σε ένα τραπέζι με κοψίδια, σε μια συναυλία -με «πολιτική ταμπέλα ή χωρίς-, στα πλαίσια της φάσης «είμαστε όλοι ίδιοι / φίλοι / σύμμαχοι».

Το ίδιο δεν κάνει και ο Notis; Με ή χωρίς Χρυσά Αυγά από κάτω; Λίγο σημαία, λίγο χαιρετούρα ναζί, λίγο Τουρκία. Το ίδιο δεν έκανε και ο Νταλάρας κάποτε; Λίγο Κύπρο, λίγο φτωχολογιά, λίγο Ελλάδα;... Το ίδιο δεν κάνουν και οι Vic; Λίγο πάμε να φάμε τους φασίστες, λίγο μάγκες πιάστε τα γιοφύρια κτλ.

Πολιτικές / ιδεολογικές τζούρες με σκοπό το εξασφαλισμένο σε βάθος χρόνου κοινού.

Σόρυ. Αυτό ΔΕΝ είναι πολιτική. Στα μάτια μου.

EDIT: υγ. Για τον κόσμο -και ειδικά για την μερίδα που συζητάμε- τα είπα και πριν. Ιδεολογική / πολιτική ταύτιση μέχρι να αδειάσουν τα ποτήρια. Σούβλες και ο καθένας στη σκηνή του μετά :P
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”