Για ποιο λόγο;

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Για ποιο λόγο;

Δημοσίευση από CountRaven »

https://www.ebay.com/itm/Medieval-Steel ... Sws6dcRnCz

Θέλω οπωσδήποτε ποστ σχόλιο από [mention]vasilis2112[/mention], [mention]Priamos[/mention] και [mention]trigger[/mention] .
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Για ποιο λόγο;

Δημοσίευση από Priamos »

Καλά μέχρι να αγοραστεί από κάποιο κορόιδο δεν υφίσταται θέμα. Καποιοι κάνουν ακομψες προσπάθειες να ανεβάσουν τις τιμές, που αν δεν υπάρχουν κορόιδα, αποτυγχάνουν. Αν και συνήθως με κάτι τέτοια επηρεάζουν υποσυνείδητα τους επίδοξους αγοραστές, έτσι ώστε όταν αργότερα το βγάλει για πούλημα πχ στα 300, να λενε "γιουπι! το βρήκα ευκαιρία!"
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Count Brass
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Παρ 03 Απρ 2020, 20:26

Για ποιο λόγο;

Δημοσίευση από Count Brass »

Priamos έγραψε: Τετ 20 Μάιος 2020, 07:28 έτσι ώστε όταν αργότερα το βγάλει για πούλημα πχ στα 300, να λενε "γιουπι! το βρήκα ευκαιρία!"
κλασσικη περιπτωση βλαβης... και μετα θα βγω και θα το πουλησω 299,99 και θα λεω οτι μπαινω και μεσα και τετοια.
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Για ποιο λόγο;

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Ακριβώς όπως τα λέει ο [mention]Priamos[/mention] είναι.
Μόνο που και να αγοραστεί από κάποιον, πάλι δεν τίθεται θέμα. Ο τύπος και τα άλλα πράγματα που πουλάει τα έχει στο θεό. Αυτός, μπορεί να του πε κάποιος «μαλακα τα μέταλ βινύλια είναι ακριβά, πούλα τα να βγάλεις λεφτά», μπορεί 1002, σίγουρα θέλει να βγάλει από τη μύγα ξύγκι ελέφαντα. Δικαίωμά του. Μπορεί εμένα να μου τι δίνει γιατί δεν το χω και θέλω κάποια στιγμή να το πάρω, εσύ να λες για ποιο λόγο και οι “sellers” να σκέφτονται «α! Ανέβηκε η τιμή του», αλλά αυτός μπορεί να θέλει να πουλήσει κάτι που έχει σε οποία τιμή του καυλωσει. Άμα ψάχνει κάποιος εναγωνίως το medieval steel σε ΑΑ κατάσταση και βγάζει 20000 το μήνα θα το πάρει και δε θα δώσει και λογαριασμό σε κανέναν.
Με μαρξιστικούς όρους, το θέμα της συσσώρευσης του πλούτου και άρα της αύξησης των τιμών, είναι προφανές σε όλους τους τομείς της αγοράς. Ένα πολύ καλό παράδειγμα είναι το ποδόσφαιρο. Αυτό προμηνύει κρίση και ισοπέδωση των τιμών.
Τώρα για ποιο λόγο, προφανώς τόσα του λείπουνε. Θα τα δινα; Σε καμία περίπτωση. Θα τα δινα αν έβγαζα 20000 το μήνα; Με κλειστά μάτια αν έψαχνα εναγωνίως το medieval steel. Είναι τίμιο; Είναι ηθικό; Για ποιο λόγο να μην είναι; Γιατί παίζει ρόλο άμα είναι; Είναι το ίδιο τρού ένας που έχει μπατζετ να αγοράσει σωρηδων δίσκους με έναν που ματώνει για να τους πάρει; Καταλαβαίνεις ότι είναι γελοία από μόνη της η ερώτηση. Άμα βγάλουνε το τρουμεταλόμετρο μπορει αυτός που ματώνει να την έχει πιο μεγάλη, αλλά στ αρχιδια μας.
Στην πραγματικότητα το ερώτημα «για ποιο λόγο;» είναι μια γκρίνια και μια πικρία για την οικονομική μας κατάσταση που δεν μπορεί να ανταποκριθεί σε αυτό το επίπεδο. «Βροντάει η τσέπη σου;» Που λέμε; Όχι. Τέλος. Δεν το παίρνω. Γιατί να επιτεθώ σε αυτούς που το πουλάνε ακριβά; Σου λέω κι εμένα μου τη δίνει πολύ. Ίσως πιο πολύ από τον [mention]Priamos[/mention] ή εσένα [mention]CountRaven[/mention] γιατί εγώ θέλω να αποκτώ «σπάνια» βινύλια (αν εχω καταλάβει καλά, εσείς όχι τόσο πολύ). Δεν έχω αυτά τα λεφτά. Πια παίρνω κανα σπάνιο αραιά και που στα λεφτά που ορίζει η τσέπη μου. Η τσέπη μας ορίζει τις τιμές. Σε αυτό που λέει ο [mention]Count Brass[/mention]. Άμα ρε φίλε ένας αγοράσει το medieval steel 299,99€ σαν ευκαιρία τι σημαίνει αυτό; Αρχικά ότι έχει 300€. Μετά τι; Αγοράζει σα χρηματιστής; Με γεια του με χαρά του. Το μόνο, που μου στερεί εμένα μια ευκαιρία να έχω μια κόπια medieval steel που θα την ακουω και θα την «αγαπάω». Έτσι γίνεται. Κι εγώ παράδειγμα θέλω να πάρω ένα κτήμα να βάλω λεμονιές ή ότι να ναι και τα πουλάνε οι χωριάτες εκατομμύρια τα οικόπεδα γιατί νομίζουνε ότι θα κοροϊδέψουνε τους Αθηναίους τους κουτούς. Θα πρέπει να επιτίθεμαι σε αυτούς που πουλάνε ακριβά τα βινύλια ή αυτοί που τα αγοράζουνε είναι κορόιδα; Είναι κομμουνιστές στο κόλπο των βινυλίων; Εδώ μια εγχείρηση κανεις και ο γιατρός που τελεί λειτούργημα σου παίρνει τα σώβρακα! Σε όλους τους τομείς μας γαμάνε, τόσο εντύπωση σου κάνει με τα βινύλια; Πιστεύω ότι είναι φούσκα και θα σκάσει. Επίσης θέλω κι ένα βαν γκογκ στο σπίτι μου. Όπως λέει κι ο σ. Νίκος, είναι ο καπιταλισμός ηλίθιε. =]
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Για ποιο λόγο;

Δημοσίευση από vasilis2112 »

2-3 ακόμα ακραία που είδα τον τελευταίο καιρό στο eBay, ήτανε ένα militia demo κασετακι για 10 χιλιάρικακια, ένας βραζιλιανος top συλλέκτης που θέλει να πάρει οικόπεδο στο χωριό πουλώντας high rarities όπως κάτι commander κάτι messiah και κάτι τέτοια. :P
Και η εξέλιξη της τιμής του βινυλίου el Camino del Fuego των Rata Blanca στο Discogs.
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Για ποιο λόγο;

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Κι αυτό, που ανέβασε και ο φίλος μας:

https://gripsweat.com/item/333595532865 ... 82-e-blues

Τσικ, τσικ, 4 bids και παρ τα. Τέλος. Δικο σας κύριε.
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Για ποιο λόγο;

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Pre war delta blues είναι εξίσου ψαρωτικός όρος με το new wave of british heavy metal. Κοίτα μην πάθουμε κανα τέτοιο πατατράκ και ψαχνόμαστε!
Άβαταρ μέλους
trigger
Δημοσιεύσεις: 562
Εγγραφή: Σάβ 13 Ιαν 2018, 08:07

Για ποιο λόγο;

Δημοσίευση από trigger »

Ο συγκεκριμένος πωλητής έτυχε να είναι υπεραισιόδοξος και φουσκώνει τις τιμές. Χαρακτηριστικά, μπαίνοντας στα αντικείμενα προς πώληση, βλέπω μια σφραγισμένη monopoly στα 350€ και το Queensryche EP στα 450€.

Όλα είναι όμως σημεία των καιρών. Παρατηρώ ότι όπως και γενικότερα, έτσι κι εδώ στο φόρουμ, υπάρχει η τάση να πέφτει το μερίδιο της ευθύνης σε λάθος πλευρά. Σίγουρα κάποιοι πωλητές στο παρελθόν ξεκίνησαν τη φάση κι επηρέασαν κόσμο να κινηθεί αναλόγως, όπως υποδεικνύει ο Πρίαμος, όμως για μένα οι υπεύθυνοι είναι οι "αφανείς ήρωες", το αγοραστικό κοινό. Φυσικά υπάρχει και η άποψη περί νόμου προσφοράς και ζήτησης που πολλάκις έχει αναφερθεί, θεωρώ όμως ότι εξετάζει την πραγματική κατάσταση υπό λάθος πρίσμα και δεν παρέχει ικανοποιητικές απαντήσεις.

Είναι γεγονός πως ο καθένας πουλάει σε ο,τι τιμή θέλει και κανείς δεν μπορεί να παρέμβει σε αυτό. Το πρόβλημα δημιουργείται όταν ο αγοραστής δεν αναλύει τα δεδομένα του και αγοράζει άκριτα και αλόγιστα, με μοναδικό ίσως κριτήριο το ποσο κουλ θα φανεί η φωτογραφία με το δίσκο στην κατοχή του, πολλές φορές αναφέροντας και τα 3ψηφια ή 4ψηφια νούμερα που έσκασε για την απόκτηση του, με τους υπόλοιπους επίδοξους συναγωνιστές του να λένε συγχαρητήρια και μπράβο για τη γενναία του πράξη και την υπερβολική γαματοσυνη του ασούμε, ή την εμμονή του να προσθέσει ακόμα έναν τίτλο στη συλλογή του. Αυτό είδαν οι εταιρείες και τυπώνουν 4 χρώματα, αυτό είδαν και τυπώνουν ο,τι έχει ηχογραφηθεί σε φυσικό φορμάτ και γι'αυτό κάποιοι βάζουν ο,τι μαλακια τους κατέβει στην κυκλοφορία που κόβουν (πχ την κάπαρη που είχε ένα box set που περιέγραφε ο xtroyer), ώστε να δικαιολογήσουν μια αρχική τιμή πώλησης πάνω από τα 25€. Για την ακρίβεια, δεν θυμάμαι στα 80ς, στην απαρχή της φάσης (επειδή τότε διογκώθηκε η συγκεκριμένη αγορά), πολλές κυκλοφορίες σε die hard έκδοση ή πολλά χρώματα βινυλίου, ή ακόμα καλύτερα την έννοια του συλλεκτισμου γενικότερα, ως προς την κατάσταση, την έκδοση κτλ.

Όσο τσιμπάει ο κόσμος, τόσο θα επινοούνται τεχνάσματα αντίστοιχα. Και πάλι όμως, ενώ ένα σεβαστό ποσοστό ευθύνης βαραίνει οπωσδήποτε τους ιθύνοντες νοες, εκείνοι που δέχονται να τα αγοράζουν είναι όμως οι κύριοι υπεύθυνοι για την ανάπτυξη του συγκεκριμένου κλάδου της αγοράς, αυτοί είναι οι πραγματικοί θύτες.

Η μεγαλύτερη απορία μου είναι όμως γιατί ζητάει 60€ ταχυδρομικά? Αν το πούλαγε 1000 ή ακόμα και 700€, θα είχε χασουρα αν το έστελνε δωρεάν?
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Για ποιο λόγο;

Δημοσίευση από Priamos »

Ναι ρε, είπα οτι ο αγοραστής θα "νομιμοποιήσει" τις απαιτήσεις και θα "σφραγίσει" την "κανονική" τιμή του δίσκου. Έτσι κι αλλιώς οι ρόλοι θύτη - θύματος σ'αυτο το παιχνίδι συνήθως εναλλάσσονται. Η άποψη μου είναι ας αφήσουμε να τη βρίσκουν μεταξύ τους με αυτού του είδους τις αλλαξοκωλιες τα άτομα με τη συγκεκριμένη νοοτροπία, και οι "νορμάλ" μουσικόφιλοι να απέχουν από αυτο το καραγκιοζιληκι.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
trigger
Δημοσιεύσεις: 562
Εγγραφή: Σάβ 13 Ιαν 2018, 08:07

Για ποιο λόγο;

Δημοσίευση από trigger »

Priamos έγραψε: Τετ 20 Μάιος 2020, 17:20 Ναι ρε, είπα οτι ο αγοραστής θα "νομιμοποιήσει" τις απαιτήσεις και θα "σφραγίσει" την "κανονική" τιμή του δίσκου. Έτσι κι αλλιώς οι ρόλοι θύτη - θύματος σ'αυτο το παιχνίδι συνήθως εναλλάσσονται. Η άποψη μου είναι ας αφήσουμε να τη βρίσκουν μεταξύ τους με αυτού του είδους τις αλλαξοκωλιες τα άτομα με τη συγκεκριμένη νοοτροπία, και οι "νορμάλ" μουσικόφιλοι να απέχουν από αυτο το καραγκιοζιληκι.
Δεν διαφώνησα με την τοποθέτηση σου, το αντίθετο μάλιστα. Απλώς την ενέταξα σε μια πιο διευρυμένη διαπλοκή.

Αυτό που περιγράφεις κι εσύ συνέβη με το Universe, βινύλιο των 25€ που εκτοξεύθηκε στα 150€ αν είναι κανείς τυχερός εν μια νυκτί, επειδή κάποιοι ηλίθιοι αποφάσισαν να μονομαχήσουν για την απόκτηση του, μέχρι η τιμή του να ανέλθει στα 400€. Ο δίσκος βρισκόταν και βρίσκεται, δεν υπήρξε ζήτημα προσφοράς και ζήτησης.

Είναι σχεδόν αδύνατον όμως να μείνουν οι μουσικόφιλοι εντελώς ανεπηρέαστοι από τα τεκταινόμενα, όταν έχουν την ανάγκη απόκτησης των άλμπουμ σε φυσική μορφή. Με κάποιον τρόπο και ως ένα βαθμό θα έχει αντίκτυπο και σε αυτούς.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Για ποιο λόγο;

Δημοσίευση από Zippo190 »

Ρε μην προσπαθείτε να αναλύσετε την δευτερογενή αγορά βινυλίων με οικονομικούς όρους: το κοντινότερο είναι η "φούσκα" αλλά και πάλι δεν βγαίνει άκρη. [mention]vasilis2112[/mention] το ζήτημα που θίγεται είναι ότι επί της ουσίας είναι ανύπαρκη η "θεμελιώδης" αξία του δίσκου που να δικαιολογεί την τιμή του, οπότε η σύγκριση με γιατρούς και αγρότες είναι λίγο άκυρη.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Για ποιο λόγο;

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Έτσι, για την κουβέντα, πες πως έχεις την 1η έκδοση του MS σε near mint κατάσταση και πες πως θες να τη σπρώξεις γιατί πχ δε σε ενδιαφέρει το original του πράγματος και γιατί πήρες και την επανακυκλοφορία της no remorse.

Είτε διαδικτυακά, είτε στο μιλητό, είτε με οποιοδήποτε τρόπο καταφέρνεις να βρεις ενδιαφερόμενο.

Πόσο θα το έδινες?

Επίσης, τί θα σε έκανε να επιλέξεις εκείνη την τιμή και όχι περισσότερο ή λιγότερο?
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Για ποιο λόγο;

Δημοσίευση από Priamos »

Η αιώνια ερώτηση που είναι αρκετά δύσκολο να απαντηθεί. Εγώ ας πούμε θα θεωρούσα σωστό και ηθικό να τη δώσω φτηνά. Αλλά δε θα μου άρεσε να έρθει ένα εξυπνοπουλι να την πάρει φτηνά από μένα και να την μεταπουλησει πανάκριβα, αισχροκερδωντας στην πλάτη την δικιά μου κι ενός κοροϊδου. Θα την έδινα φτηνά σε κάποιον που ήταν εγγυημένα οπαδός και θα την κράταγε για τον εαυτό του και θα την χαιρόταν. Επειδή όμως δεν νιώθω γενικότερα άνετα με τον ρόλο του πωλητή metal (επειδή ο δικός μου ρόλος είναι αυτός του οπαδού και του ερασιτέχνη) , το πιθανότερο να έκανα απλά μια δίκαιη τραμπα , όπως κάνω και τώρα τις σπάνιες φορές που αποφασίζω να αποχωριστω κάτι από τη συλλογή μου.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Για ποιο λόγο;

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Νομίζω πως όλα αυτά που γράφει ο Priamos με καλύπτουν. Βέβαια ο όρος "φτηνά" είναι ιδιαίτερα υποκειμενικός....

Και εγώ πάντως σε τράμπα θα κατέληγα... Δε μπορώ να δεχτώ ότι 10, 20,30....100+ ευρώ που θα μπορούσα να βγάλω μεταπουλώντας ένα μουσικό πόνημα με πολυδιάστατη αξία θα μπορούσαν να καταλήξουν σε μπύρες, σουβλάκια και βενζίνη. Το βρίσκω αισθητικά κατάπτυστο.

Επίσης δε μπορώ να δεχτώ και την άποψη "μπορεί να τα έχει ανάγκη" (τα 50,100,300 ευρώ). Αυτός που έχει ΑΝΑΓΚΗ κάποια χρήματα δε σηκώνει δίσκους στο ίντερνετ, αράζει και περιμένει αγοραστή, αλλά στρώνεται στην όποια δουλειά μπορεί να κάνει και παλεύει να τα βγάλει πέρα.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Τρί 13 Μαρ 2018, 20:31

Για ποιο λόγο;

Δημοσίευση από Spyros »

Σίγουρα τα 1000ε για αυτον τον δίσκο είναι αστείο και καλά κάνουμε και το σχολιάζουμε και γελάμε.. Από κει και πέρα η πραγματική τιμή του που έχει διαμορφωθεί στα 100-150ε εδώ και αρκετά χρόνια είναι πολύ φυσιολογική και απολύτως ανάλογη με το πόσες κόπιες υπάρχουν και πόσος κόσμος θα το ήθελε αν το έβρισκε 20-30ε ας πούμε.
Γενικά πάντα βλέπουμε γελοιοτητες αλλά για δίσκους που θέλουμε/ψάχνουμε μέσες-ακρες ξερουμε ποια είναι η "σωστή" τιμή τους και προσωπικά τις θεωρώ λογικές. Π.χ το slauter xstroyes που είναι το άγιο δισκοπότηρο για μένα350-400 είναι νορμάλ τιμή. Το έχω δει να φεύγει εκεί 10 φορές, όπως έχω δει να ζητάνε και 1500 για fair κόπια. Το αν μπορώ να τα διαθέσω να το πάρω είναι άλλη ιστορία 😁
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”