Για ποιο λόγο;

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Για ποιο λόγο;

Δημοσίευση από Zippo190 »

Priamos έγραψε: Τετ 20 Μάιος 2020, 19:26 Η αιώνια ερώτηση που είναι αρκετά δύσκολο να απαντηθεί. Εγώ ας πούμε θα θεωρούσα σωστό και ηθικό να τη δώσω φτηνά. Αλλά δε θα μου άρεσε να έρθει ένα εξυπνοπουλι να την πάρει φτηνά από μένα και να την μεταπουλησει πανάκριβα, αισχροκερδωντας στην πλάτη την δικιά μου κι ενός κοροϊδου. Θα την έδινα φτηνά σε κάποιον που ήταν εγγυημένα οπαδός και θα την κράταγε για τον εαυτό του και θα την χαιρόταν. Επειδή όμως δεν νιώθω γενικότερα άνετα με τον ρόλο του πωλητή metal (επειδή ο δικός μου ρόλος είναι αυτός του οπαδού και του ερασιτέχνη) , το πιθανότερο να έκανα απλά μια δίκαιη τραμπα , όπως κάνω και τώρα τις σπάνιες φορές που αποφασίζω να αποχωριστω κάτι από τη συλλογή μου.
Πρίαπε, το μόνο ηθικό ζήτημα που τίθεται είναι το γεγονός ότι ο καλλιτέχνης δεν κερδίζει φράγκο από αυτή την συνδιαλλαγή. Βέβαια ακόμα και αυτό είναι αμφισβητούμενο, δλδ μια κυκλοφορία 30 ετών που μπορεί και ο δημιουργός να έχει ξεχάση την ύπαρξη της, θεωρητικά θα έπρεπε να του αποφέρει χρήμα αλλά δεν είναι πάντα σίγουρο. Είναι γενικότερο ερώτημα στον ευρύτερο χώρο της τέχνης (ζωγραφική, γλυπτική κ.α.) και ο καθένας δίνει την δική του ερμεινία.

Πάντως, για να ιντριγκάρω λίγο και με αφορμή το πρόσφατο παράδειγμα των BSTA, αν κάποιος είχε πάρει το ασημένιο βινύλιο γιατί να μην σκεφτεί τώρα να το σουτάρει στα 70 ευρώ (τιμή που δεν καθόρισε αυτός αλλά την βρήκε) και να τσιμπήσει το μαύρο για να έχει και το σώμα;
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Για ποιο λόγο;

Δημοσίευση από CountRaven »

[mention]vasilis2112[/mention]

Ο τίτλος "Για ποιο λόγο" δεν μπήκε με τη μορφή κλάψας ή παραπόνου ή γκρίνιας όπως λες. Έβαλα αυτόν τον τίτλο για να ανοιχτεί το θέμα από όλους και έριξα το link στο τραπέζι για να πιάσουμε κουβέντα.

Τάγκαρα α) Εσένα - [mention]vasilis2112[/mention] - γιατί ξέρω ότι και γουστάρεις και σε καίνε τέτοια θέματα, β) Τον [mention]Priamos[/mention] γιατί είναι γενικά αντισυλλέκτης και τα points του στο θέμα έχουν βάση και εξαιτίας παλαιότητας και γ) τον [mention]trigger[/mention] επειδή έχει σφαιρική άποψη, ξέρει πως κινείται η μπίζνα και θέλω να τον κάνω να ξεπεράσει και το όριο λέξεων της εβδομάδας. Με λίγα λόγια στήνω βάσεις για μια ωραία κουβεντούλα στο φόρουμ ξέροντας ότι σε όλους αρέσουν λίγο πολύ αυτά τα θέματα.

Επίσης κάνεις λάθος. Δεν έχω πρόβλημα με τους σπάνιους δίσκους ούτε ανήκω στην κατηγορία αυτών που τους σνομπάρουν. Το αντίθετο. Γουστάρω φουλ, απλά μπαίνοντας στη φάση από μια σχετικά μικρή ηλικία κατάλαβα 5 πράγματα και το παιχνίδι το στήνω και το τρέχω με τους δικούς μου κανόνες. Και το πρώτο και πλέον σημαντικό από όλα το έχω αναλύσει στο φόρυμ πολλές φορές. "Πρώτα η μουσική". Το οποίο σημαίνει: Προσκυνάω το "Irae Melanox" πχ, όχι το format και την έκδοση του. Αν με παίρνει θα τα σκάσω για τη πρώτη έκδοση και αν το θέλω φυσικά έτσι; Αλλιώς έχουμε και bootleg Warlord Records ή Reborn Classics που από εκεί το μάθαμε όλοι.

Το δεύτερο είναι: "μακρυά από τις κλίκες των νευρωτικών συλλεκτών που αγοράζουν έναν δίσκο μόνο για να έρθει η στιγμή που θα τον βγάλουν φωτογραφία και θα πουν πόσο τον πλήρωσαν, στους "ανταγωνιστές" που βλέπουν το ποστ και γράφουν oh great record but I bought it cheaper / mine is near mint, my dog is sleeping upon it".

Τα αρχαία χρόνια σε αυτό το φόρουμ πολλοί "τρουμέταλλοι" του κώλου με έκραζαν όταν έλεγα πως είναι δικαίωμά μου να χαλάσω όσα λεφτά θέλω για έναν δίσκο ή ένα CD, και δικό μου και δικό σου και όλων. Και τώρα το υποστηρίζω - διάβασε την ανάλυση μου εδώ: viewtopic.php?f=5&t=1989&p=35603&hilit= ... %BF#p35603 - Όλα όμως σε μια ισορροπημένη βάση. Την πρεζούλα μου την παίρνω και εγώ κάθε μήνα αλλά με τα δικά μου κουμάντα -budget, προτεραιότητες κτλ-. Να χτες μου ήρθαν τα 2 έγχρωμα Legend με τα demo. Και ξαπαπήρα και το digi του Fjords ενώ είχα πάρει και το LP -πάλι σε όλα τα limited χρώματα που είχε μέσα και το CD με τα demos έξτρα-, τελικά το ακούω από το υπολογιστή και το κινητό από το digital promo της CMC. I am sure you are feeling better now dear Bill thanks to the Black / Cristallo, Black / White editions :). Πρόσεξε όμως μιλάμε για LEGEND που είναι απάτητη κορυφή-. Άρα που καταλήγουμε;

Στο ότι η μουσική είναι το κριτήριο. Εξάλλου σχεδόν 25 χρόνια που μαζεύω για ένα πράγμα είμαι περήφανος κοιτώντας τα ράφια μου: Ότι έχω μαζέψει αξίζει μουσικά και είναι από καλό μέχρι έπος. Η μουσική που ακούω αντιπροσωπεύει εμένα. Ποτέ δεν θα κρατήσω κάτι επειδή έχει συλλεκτική αξία και μόνο. Για μένα this is the biggest goal, για άλλους όχι.

Το συγκεκριμένο φόρουμ στο παρελθόν έχει περάσει δύσκολα και από αντισυλλέκτες τρουμέταλλους και από συλλέκτες του γλυκού νερού. Για αυτό αυτές τις κουβέντες τις ξεκινάω έτσι όπως πρέπει τώρα που υπάρχει ένα επίπεδο κουβέντας.

Όσο για τον τύπο που πουλάει ακριβά το Medieval Steel δικαίωμά του. Σιγά μην του επιτεθώ κιόλας. Απλά θα γελάσω και θα προσπεράσω γιατί βασικά για γέλια είναι η φάση του. Στον αγοραστή είναι η μπάλα. Ο αγοραστής επιβάλεται να μην τσιμπήσει. Αυτός που ξέρει να αγοράσει ξέρει και να περιμένει. Και κυρίως είναι ενήμερος για την πορεία της τιμής ενός δίσκου που τον ενδιαφέρει ώστε τέτοιες ντρίμπλες να τις προσπερνά. Εσύ αποφασίζεις που και αν θα δώσεις τα λεφτά σου και φυσικά σε ποιον. Εξάλλου στην κατηγορία "Medieval Steel First Press" -με βάση την αξία- είναι ελάχιστοι οι δίσκοι που δεν εμφανίζονται για πώληση σε ένα Χ χρονικό διάστημα, με μια Y τιμή και σε μια D κατάσταση. Αυτά τα παρακολουθείς και κινείσαι έξυπνα. Και ναι αν ψάξεις θα βρεις τον δίσκο που θέλεις στην πραγματική του αξία, όπως είπε και ο [mention]trigger[/mention] για το Universe. Γενικά απλά πρέπει να ασχοληθείς λίγο. Είναι όπως το στοίχημα ρε παιδί μου, δεν μπορώ να πάω να παίξω εγώ που δεν ξέρω τι σχήμα έχει η μπάλα. Αυτά είναι για τον [mention]white_knight[/mention] που ξέρει μπασκετάκι. Αν τώρα ο οποιοσδήποτε είναι τόσο ντουγάνι να πάει να πέσει κουτουλιά στο χιλιάρικο επειδή δεν μπορεί να κοιμηθεί άλλη μια μέρα χωρίς τους Warriors on the Battlefield ε καλά να του κάνει και να του το πάρει το ένα χαρτί ο μάγκας.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Για ποιο λόγο;

Δημοσίευση από Priamos »

Zippo190 έγραψε: Πέμ 21 Μάιος 2020, 11:36

Πρίαπε, το μόνο ηθικό ζήτημα που τίθεται είναι το γεγονός ότι ο καλλιτέχνης δεν κερδίζει φράγκο από αυτή την συνδιαλλαγή. Βέβαια ακόμα και αυτό είναι αμφισβητούμενο, δλδ μια κυκλοφορία 30 ετών που μπορεί και ο δημιουργός να έχει ξεχάση την ύπαρξη της, θεωρητικά θα έπρεπε να του αποφέρει χρήμα αλλά δεν είναι πάντα σίγουρο. Είναι γενικότερο ερώτημα στον ευρύτερο χώρο της τέχνης (ζωγραφική, γλυπτική κ.α.) και ο καθένας δίνει την δική του ερμεινία.

Πάντως, για να ιντριγκάρω λίγο και με αφορμή το πρόσφατο παράδειγμα των BSTA, αν κάποιος είχε πάρει το ασημένιο βινύλιο γιατί να μην σκεφτεί τώρα να το σουτάρει στα 70 ευρώ (τιμή που δεν καθόρισε αυτός αλλά την βρήκε) και να τσιμπήσει το μαύρο για να έχει και το σώμα;
Εχω επαναλαβει πολλες φορες απο που προκυπτει για μενα το μη ηθικό του θεματος. Η πωληση, το εμποριο, ειδικα οταν συμπεριλαμβανει μη καθορισμενες τιμες και αποσκοπει σε δυσαναλογη μεγιστοποιηση του κερδους, για μενα ειναι "σκληρη και βρωμικη" δουλεια που στη συνειδηση μου δικαιολογειται μονο απο επαγγελματιες που το κανουν για βιοπορισμο. Αν μπει ο ερασιτεχνης στο τριπακι, θα βλεπει φιλους και γνωστους (εφοσον ειμαστε μια κλειστη κοινοτητα που ψιλογνωριζομαστε μεταξυ μας) ως κινουμενο χιλιαριαρικο και στο βωμο του extra κερδους θα μπαινει στον πειρασμο να κανει καποιες "ηθικες εκπτωσεις". Επισης ο καθε αγοραστης που εχει "δαγκωσει" , θα τον βλεπει με περιφρονηση και αντιπαθεια, ακομα κι αν εξωτερικα τού συμπεριφερεται φιλικα για να του κανει καμια εκπτωση. Τον μισει αλλα τον εχει αναγκη. Και για ποιο λογο; Οχι για να ταισει τα παιδια του και τα σκυλια του. Αλλα για να ικανοποιησει την εξη του για ακριβους και σπανιους δισκους. Οπως και με τα πρεζακια, αν εχεις λεφτα και παιρνεις την πρεζα σου με ιδία μεσα, δεν με ενοχλεις καθολου. Δικαιωμα σου να κανεις οτι γουσταρεις. Αν ομως δρας παρασιτικα εως και βλαβερα για την κοινωνια, τοτε η ολη διαδικασια μού προκαλει αποστροφη. Χαρακτηριστικο παραδειγμα, εγχωριος πωλητης συλλεκτικων cd που εχει εισαγει μια σκατοψυχια και ακομψη προσπαθεια εκμεταλλευσης των "κοροιδων" στην μεταλλικη κοινοτητα, που χρονια ειχαμε να βιωσουμε.

Επειδη ομως μοιαζει να εχω μια "holier than thou" νοοτροπια που δεν με εκφραζει, να τονισω οτι αυτα ειναι καθαρα ο τροπος που ΕΓΩ βλεπω τα πραγματα. Ουτε θεωρω οτι ειναι η "απολυτη αληθεια" και ουτε φυσικα θεωρω οτι ολοι πρεπει να ταυτιστουν με αυτον. Και ουτε φυσικα σημαινει οτι αν σκεφτεσαι και πραττεις διαφορετικα απο μενα στο θεμα, σε θεωρω εξ ορισμου "μουνοπανο".
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Για ποιο λόγο;

Δημοσίευση από Zippo190 »

Priamos έγραψε: Σάβ 23 Μάιος 2020, 12:30
Zippo190 έγραψε: Πέμ 21 Μάιος 2020, 11:36

Πρίαπε, το μόνο ηθικό ζήτημα που τίθεται είναι το γεγονός ότι ο καλλιτέχνης δεν κερδίζει φράγκο από αυτή την συνδιαλλαγή. Βέβαια ακόμα και αυτό είναι αμφισβητούμενο, δλδ μια κυκλοφορία 30 ετών που μπορεί και ο δημιουργός να έχει ξεχάση την ύπαρξη της, θεωρητικά θα έπρεπε να του αποφέρει χρήμα αλλά δεν είναι πάντα σίγουρο. Είναι γενικότερο ερώτημα στον ευρύτερο χώρο της τέχνης (ζωγραφική, γλυπτική κ.α.) και ο καθένας δίνει την δική του ερμεινία.

Πάντως, για να ιντριγκάρω λίγο και με αφορμή το πρόσφατο παράδειγμα των BSTA, αν κάποιος είχε πάρει το ασημένιο βινύλιο γιατί να μην σκεφτεί τώρα να το σουτάρει στα 70 ευρώ (τιμή που δεν καθόρισε αυτός αλλά την βρήκε) και να τσιμπήσει το μαύρο για να έχει και το σώμα;
Εχω επαναλαβει πολλες φορες απο που προκυπτει για μενα το μη ηθικό του θεματος. Η πωληση, το εμποριο, ειδικα οταν συμπεριλαμβανει μη καθορισμενες τιμες και αποσκοπει σε δυσαναλογη μεγιστοποιηση του κερδους, για μενα ειναι "σκληρη και βρωμικη" δουλεια που στη συνειδηση μου δικαιολογειται μονο απο επαγγελματιες που το κανουν για βιοπορισμο. Αν μπει ο ερασιτεχνης στο τριπακι, θα βλεπει φιλους και γνωστους (εφοσον ειμαστε μια κλειστη κοινοτητα που ψιλογνωριζομαστε μεταξυ μας) ως κινουμενο χιλιαριαρικο και στο βωμο του extra κερδους θα μπαινει στον πειρασμο να κανει καποιες "ηθικες εκπτωσεις". Επισης ο καθε αγοραστης που εχει "δαγκωσει" , θα τον βλεπει με περιφρονηση και αντιπαθεια, ακομα κι αν εξωτερικα τού συμπεριφερεται φιλικα για να του κανει καμια εκπτωση. Τον μισει αλλα τον εχει αναγκη. Και για ποιο λογο; Οχι για να ταισει τα παιδια του και τα σκυλια του. Αλλα για να ικανοποιησει την εξη του για ακριβους και σπανιους δισκους. Οπως και με τα πρεζακια, αν εχεις λεφτα και παιρνεις την πρεζα σου με ιδία μεσα, δεν με ενοχλεις καθολου. Δικαιωμα σου να κανεις οτι γουσταρεις. Αν ομως δρας παρασιτικα εως και βλαβερα για την κοινωνια, τοτε η ολη διαδικασια μού προκαλει αποστροφη. Χαρακτηριστικο παραδειγμα, εγχωριος πωλητης συλλεκτικων cd που εχει εισαγει μια σκατοψυχια και ακομψη προσπαθεια εκμεταλλευσης των "κοροιδων" στην μεταλλικη κοινοτητα, που χρονια ειχαμε να βιωσουμε.

Επειδη ομως μοιαζει να εχω μια "holier than thou" νοοτροπια που δεν με εκφραζει, να τονισω οτι αυτα ειναι καθαρα ο τροπος που ΕΓΩ βλεπω τα πραγματα. Ουτε θεωρω οτι ειναι η "απολυτη αληθεια" και ουτε φυσικα θεωρω οτι ολοι πρεπει να ταυτιστουν με αυτον. Και ουτε φυσικα σημαινει οτι αν σκεφτεσαι και πραττεις διαφορετικα απο μενα στο θεμα, σε θεωρω εξ ορισμου "μουνοπανο".
ρε δεν είναι "holier than thou" νοοτροπία, είναι θεωρητικά σωστή, απλά μιλάμε για μια ιδεατή κοινωνία η οποία υπάρχει μόνο στις promo ανακοινώσεις του KIT και του facebook. Στην πραγματική ζωή ο καθένας έχει τα δικά του κίνητρα και στο μυαλό του είναι μια χαρά σωστά και τακτοποιημένα. Ιδανικά θα έπρεπε τέτοιες κινήσεις να μην γίνονταν καθόλου, αλλά μην ξεχνάς ότι ένας από τους παράγοντες που κράτησαν/κρατάνε την σκηνή/αγορά ζωντανή είναι ο συλλεκτισμός/ελιτισμός και ότι μπάντες απέκτησαν μυθική διάσταση λόγω της υποτιθέμενης σπανιότητας του δίσκου τους (που άμα έβγαινε σήμερα δεν θα έδινε δεκάρα κανείς). To sum up έιμαι 100% με Πρίαπο αλλά σε ένα πιο ρεαλιστικό/πραγματικό/κυνικό επίπεδο.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”