Γιατί πήξαμε στα prog;

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Γιατί πήξαμε στα prog;

Δημοσίευση από theBox »

Advancing Yokeda έγραψε: Σάβ 30 Μάιος 2020, 00:43 Στο prog όμως οι πιθανότητες να βγει φόλα έστω και από σοβαρή προσπάθεια είναι αυξημένες.
Ισχυει. Αν και το χειροτερο δεν ειναι η "προφανης" φολα, όσο η χρυση μετριοτητα που δεν έχεις να του προσάψεις κάτι..αλλα ΔΕΝ θελεις να το ξανακουσεις.

Βεβαια αυτο λιγο-πολυ συμβαινει σε όλα τα ειδη, προγκ, AOR (που συμφωνησε και ο Τσοβ) και φυσικα...στο αγαπημενο μας NWOTHM κανάλι.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Γιατί πήξαμε στα prog;

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

"Αν και το χειροτερο δεν ειναι η "προφανης" φολα, όσο η χρυση μετριοτητα που δεν έχεις να του προσάψεις κάτι..αλλα ΔΕΝ θελεις να το ξανακουσεις."

Αυτό χρίζει ξεχωριστού θέματος. Μουσική που δεν την λες σκουπίδι, αλλά ταυτόχρονα είναι τόσο παρωχημένη και άψυχη που δε θες να την ξανακούσεις. Κορεσμός και κούραση.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Γιατί πήξαμε στα prog;

Δημοσίευση από theBox »

Μιας και μεράκλωσα (και για να ξεπλύνω την αηδία απο αυτο που ποσταρε ο Τσοβ), αφήνω εδω ενα prog rock διαμάντι που πιστευω μπορει να μιλησει και σε μεταλλάδες και Aor-αδες, μιας και ειναι κι ενα τσικ πιο heavy/σκοτεινο σε σημεια, αλλά εχει και απίστευτα πιασάρικες μελωδίες φωνητικων (σχεδον όλες του, αλλά αυτο ειναι και υποκειμενικο προφανώς).

Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Γιατί πήξαμε στα prog;

Δημοσίευση από theBox »

rbrigade έγραψε: Σάβ 30 Μάιος 2020, 00:38 Και είναι αρκετοί που βγάζουν τέτοιες αμπαλοσύνες… Πραγματικά κάποιες χρονιές είχε απορρίψει οτιδήποτε είχε ταμπέλα prog είτε ροκ είτε μέταλ (εκτός από 5-10 εγγυημένα πράγματα από γνωστές μπάντες) και η περιήγηση μου έγινε τόσο μα τόσο πιο ξεκούραστη... Από κανένα άλλο είδος (από αυτά που με ενδιαφέρουν) δεν έχω τέτοιο παράπονο, αν τσεκάρεις 2-3 αοριές η μία τουλάχιστον θα είναι συμπαθητική, το ίδιο και hard rock και heavy metal, αυτό το χάλι με το prog δεν έχει εξήγηση...
Υπάρχει εξήγηση...κρυβονται πισω απο το γεγονος οτι φορώντας την ταμπλελα προγκ...δεν χρειαζεται να γραψουν... τραγούδια.
Βεβαια, απο την άλλη ΥΠΑΡΧΟΥΝ παρακλάδια του προγκ οπου δεν βασιζονται σε τραγουδια, αλλα σε γενικοτερη "μουσικη" (τυπου κλασσικη/ορχηστρικη). Αλλα και ΠΑΛΙ, αν τα θέματα σου (και οι ενορχηστρωσεις σου) δεν ειναι εμπνευσμένες, οι πολλές νοτουλες απο μόνες τους δεν φτάνουν.

Στην αρχη, ο προγκ ροκ/μεταλ "οπαδος" θα ενθουσιαστει με τα παιξιματα και μονο και με το γεγονος οτι "μάγκα μου ειμαι εξυπνοτερος γιατι ακουω προγκ". Αν όλα πανε καλά, γρηγορα θα καταλαβει οτι απο μονο του αυτο δεν φτάνει, και θα αρχίσει να ξεσκαρτάρει.

Ε, λιγο πολυ οτι συμβαινει και σε ακροατες άλλων ειδών.

Υ.Γ. Πάντως, γιατι να ψάχνει καποιος στα τυφλά για νεες προγκ ροκ κυκλοφορίες, απο τη στιγμη που υπάρχει το progarchives που σου καθαρίζει, σαν στοργικη μανούλα, το ψάρι απο τα κοκκάλα;
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Γιατί πήξαμε στα prog;

Δημοσίευση από theBox »

Πάντως, πρεπει και να σε ιντριγκάρει λιγο ο παρακάτω διαχωρισμος ( σε καποια υπο-ειδη περισσοτερο απο άλλα) για να εκτιμησεις τις "αρετες" του (καλου) προγκ.

Εικόνα


Θέλω να πω, πως μπορεις να αξιολογήσεις ΑΥΤΟ, με όρους "συμβατικης" τραγουδοποιίας;




Κατα τα άλλα , πάντα περι ορέξεως...
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Γιατί πήξαμε στα prog;

Δημοσίευση από rbrigade »

Γιατί να εμπιστευτώ τις κριτικές του prog archives ή του metal archives όταν μπαίνει κάθε σούργελο και αποθεώνει τις παπάτζες ή θάβει τις δισκάρες; Υπάρχει κάποιος μαγικός τρόπος για οποιοδήποτε site να ταυτιστεί με το δικό μου γούστο; Μου έχει τύχει άπειρες φορές να ακούσω στην τύχη κάτι γαμάτο, να αναζητήσω πληροφορίες και να βρω μέτριες κριτικές στο prog archives και αλλού.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Γιατί πήξαμε στα prog;

Δημοσίευση από theBox »

Δεκτον. Απλα οκ, βάσει στατιστικης (οταν μαζευονται πολλες κριτικες δλδ) το θέμα αρχιζει να συγκλίνει προς καποιου ειδους αντικειμενικότητας (δεδομενου παντα οτι εισαι φιλος του συγκεκριμμένου sub-genre).
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Γιατί πήξαμε στα prog;

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Και μην ξεχνάμε ότι το ξεσκαρτάρισμα παρότι χρονοβόρο είναι η μισή απόλαυση...
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Γιατί πήξαμε στα prog;

Δημοσίευση από rbrigade »

Advancing Yokeda έγραψε: Σάβ 30 Μάιος 2020, 11:51 Και μην ξεχνάμε ότι το ξεσκαρτάρισμα παρότι χρονοβόρο είναι η μισή απόλαυση...
Ε ναι! Ας το παραδεχτούμε, όλοι το ίδιο κάνουμε εδώ μέσα, απλά η μεθοδολογία είναι διαφορετική. Αλλιώς δεν θα λεγόμασταν Forgotten Scroll Forum αλλά Maidenpoutanakia Forum
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”