Η κορυφαία Ελληνική Metal κυκλοφορία

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Η κορυφαία Ελληνική Metal κυκλοφορία

Δημοσίευση από CountRaven »

Ο [mention]apeitharxos[/mention] σε
άλλο τόπικ είπε πως είναι το Crush - Kingdom of the Kings.
viewtopic.php?f=24&t=2753

Ποια είναι η δικιά σας επιλογή;

Κάντε ποστ και γράψτε ΕΝΑ άλμπουμ ή demo ο καθένας.

Μπορείτε να αιτιολογήσετε την επιλογή σας με αντικειμενικά ή όχι επιχειρήματα ή να γράψετε μόνο τον τίτλο της κυκλοφορίας και τέλος.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Η κορυφαία Ελληνική Metal κυκλοφορία

Δημοσίευση από CountRaven »

Horizon's End - Sculpture on Ice
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

Η κορυφαία Ελληνική Metal κυκλοφορία

Δημοσίευση από Vic »

Sacral Rage - Beyond Celestial Echoes
Άβαταρ μέλους
Celephais
Δημοσιεύσεις: 490
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος 2018, 01:24

Η κορυφαία Ελληνική Metal κυκλοφορία

Δημοσίευση από Celephais »

Northwind-Mythology
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

Η κορυφαία Ελληνική Metal κυκλοφορία

Δημοσίευση από Aphelian »

Ειναι δυσκολο να "συγκρινεις" νεες κυκλοφοριες με πραγματα που κυκλοφορησαν τελη 80 ή αρχες 90.

Δλδ το Mystery του Περλεπε, το θεωρω ακομα διαμαντι που δυσκολα ξεπερνιεται, Crush οπως πολυ σωστα ειπωθηκε, ειναι πολλες οι "κλασικες" κυκλοφοριες που εχουν ριζωσει μεσα μας (και χωρις να πιασουμε και την extreme μερια των πραγματων).

That said & unpopular opinion μαλλον, for me

Wardrum - Awakening

PS.Με αστερισκο μεχρι να βγει το δικο μας :D
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Η κορυφαία Ελληνική Metal κυκλοφορία

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Kingdom of the kings ή Demo Sarissa κάτι χρόνια πιο πίσω. Δύσκολο... πολύ δύσκολο...
Επίσης παρότι δεν είμαι hardcore fan του ιδιώματος, το Triarchy των R.Christ είναι super κυκλοφορία, ενώ οι On Thorns I lay έχουν βγάλει δισκάρες παγκοσμίου κλάσης στο δικό τους στυλ.

Επανέρχομαι όμως και λέω: Kingdom of the kings για τους λόγους που έγραψα στη μονομαχία Domine - Crush.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Η κορυφαία Ελληνική Metal κυκλοφορία

Δημοσίευση από Zippo190 »

Και εγώ συμφωνώ είναι λίγο άδικο για τις παλαιότερες κυκλοφορίες που οι συνθήκες ηχογράφησης ενδεχομένως να μην ήταν οι κατάλληλες. Προσωπικά θα ψηφίσω το "Tales..." των Mystery με το "Οδύσσεια" των Reflection και το "1821" των Marauder να ακολουθούν. Όσο για demo μάλον το Ice Divne αν και δεν σκαμπάζω πολλά από demo...
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
JimmyF
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί 03 Σεπ 2019, 12:37

Η κορυφαία Ελληνική Metal κυκλοφορία

Δημοσίευση από JimmyF »

Καλά τα λέει ο [mention]Aphelian[/mention] για την εποχή που κυκλοφόρησε κάθε δουλειά ελληνικού συγκροτήματος. Δύσκολη η επιλογή. Και σίγουρα το ΄'καλύτερη κυκλοφορία' δεν μπορεί να βγει με αντικειμενικά κριτήρια νομίζω. To Crush ίσως 'εχει' γράψει τα περισσότερα χιλιόμετρα στ' αυτιά μου, αλλά μιας που το ψήφισε ο [mention]Advancing Yokeda[/mention] , λέω να τιμήσω εγώ το Sarissa Demo 87 με τους ύμνους του και συναισθηματικά να αναφέρω και το Unanswered Questions demo των Sound of Silence, εκεί δίπλα στο βάθρο με τις εξαιρετικές κυκλοφορίες ελληνικών συγκροτημάτων.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Η κορυφαία Ελληνική Metal κυκλοφορία

Δημοσίευση από CountRaven »

Η δυσκολία μα και η ιδιαιτερότητα του θέματος είναι ακριβώς αυτό το one pick. Αλλιώς θα ήταν ένα ακόμα τόπικ με λίστες που έτσι και αλλιώς τις θεωρώ βαρετές και άχρηστες. Άσε που νομίζω πως θέμα με λίστες Ελληνικών άλμπουμ έχουμε ανοίξει παλιά. Μπορεί να ήταν σε μορφή παιχνιδιού και να ήταν με τραγούδια τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα αλλά one pick δεν ήταν.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Η κορυφαία Ελληνική Metal κυκλοφορία

Δημοσίευση από Starman »

Είναι βαριά κουβέντα να πεις ποιος είναι ο καλύτερος Ελληνικός metal δίσκος, όταν μιλάμε για 40 χρόνια ιστορίας και ένα σκασμό είδη κα τάσεις. Με βάση των όσων είπατε παραπάνω σχετικά με την αδικία των παλαιών μπαντών έναντι των νεότερων, θα συμφωνήσω και για αυτό θα ψηφίσω τον παλιότερο “βαρβάτο” δίσκο για μένα, σαν καλύτερο.
Northwind – Mythology
Σε αυτή τη θέση θα μπορούσε να είναι και το First Attack των Spitfire, αλλά νομίζω ότι το Mythology προηγείται χρονολογικά, χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος. Στη ζυγαριά δεν έβαλα ντέμο.
Άβαταρ μέλους
Corum Jhaelen Irsei
Δημοσιεύσεις: 331
Εγγραφή: Σάβ 21 Μαρ 2020, 22:20

Η κορυφαία Ελληνική Metal κυκλοφορία

Δημοσίευση από Corum Jhaelen Irsei »

Sacral Rage - Beyond Celestial Echoes
Δεν είμαι καμιά αδερφή να πετάω σπόντες.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Η κορυφαία Ελληνική Metal κυκλοφορία

Δημοσίευση από CountRaven »

Starman έγραψε: Τρί 23 Ιουν 2020, 14:13 Είναι βαριά κουβέντα να πεις ποιος είναι ο καλύτερος Ελληνικός metal δίσκος, όταν μιλάμε για 40 χρόνια ιστορίας και ένα σκασμό είδη κα τάσεις. Με βάση των όσων είπατε παραπάνω σχετικά με την αδικία των παλαιών μπαντών έναντι των νεότερων, θα συμφωνήσω και για αυτό θα ψηφίσω τον παλιότερο “βαρβάτο” δίσκο για μένα, σαν καλύτερο.
Northwind – Mythology
Σε αυτή τη θέση θα μπορούσε να είναι και το First Attack των Spitfire, αλλά νομίζω ότι το Mythology προηγείται χρονολογικά, χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος. Στη ζυγαριά δεν έβαλα ντέμο.
Μα καλά εσύ δεν είπες χτες ότι το Crush είναι η καλύτερη Ελληνική κυκλοφορία;
Την κατά τεκμήριο καλύτερη πρότεινα για σύγκριση...Επομένως, όχι...
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Η κορυφαία Ελληνική Metal κυκλοφορία

Δημοσίευση από Starman »

Αρχηγέ κάπου μπερδεύτηκες. Το πρώτο ποστ μετά από μέρες είναι αυτό που έγραψα.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Η κορυφαία Ελληνική Metal κυκλοφορία

Δημοσίευση από CountRaven »

[mention]Starman[/mention]

Starman is back!!!! Ναι ρε σόρρυ. Νόμιζα ότι το παραπάνω ποστ ήταν του [mention]apeitharxos[/mention].
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Η κορυφαία Ελληνική Metal κυκλοφορία

Δημοσίευση από Starman »

CountRaven έγραψε: Τρί 23 Ιουν 2020, 15:40 [mention]Starman[/mention]

Starman is back!!!! Ναι ρε σόρρυ. Νόμιζα ότι το παραπάνω ποστ ήταν του [mention]apeitharxos[/mention].
Δε τρέχει τίποτα. Αλίμονο.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”