Η κορυφαία Ελληνική Metal κυκλοφορία

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
white_knight
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: Τετ 07 Μαρ 2018, 16:33
Επικοινωνία:

Η κορυφαία Ελληνική Metal κυκλοφορία

Δημοσίευση από white_knight »

Rotting Christ-Thy Mighty Contract
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3371
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Η κορυφαία Ελληνική Metal κυκλοφορία

Δημοσίευση από Priamos »

Battleroar To death and beyond
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6262
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Η κορυφαία Ελληνική Metal κυκλοφορία

Δημοσίευση από theBox »

Villagers of Ioannina City - Zvara/Karakolia (EP)






(Περα απο την πλακα ομως, η σκηνη εχει διαπρεψει σε τοσα πολλα ειδη, απο πουκαμισατο prog/power μεχρι (χελλενικ) μπλακ μετσολ και απο υμνικο επικ μεχρι τεχνοθρας/speed παράνοια και για κερασακι στην τουρτα, εναν απο τους καλυτερους ντουμ μεταλ δισκους εβερ, που μου ειναι πρακτικα ΑΔΥΝΑΤΟ να διαλεξω μόνο ένα)
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14659
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Η κορυφαία Ελληνική Metal κυκλοφορία

Δημοσίευση από CountRaven »

theBox έγραψε: Τρί 23 Ιουν 2020, 17:14 Villagers of Ioannina City - Zvara/Karakolia (EP)






(Περα απο την πλακα ομως, η σκηνη εχει διαπρεψει σε τοσα πολλα ειδη, απο πουκαμισατο prog/power μεχρι (χελλενικ) μπλακ μετσολ και απο υμνικο επικ μεχρι τεχνοθρας/speed παράνοια και για κερασακι στην τουρτα, εναν απο τους καλυτερους ντουμ μεταλ δισκους εβερ, που μου ειναι πρακτικα ΑΔΥΝΑΤΟ να διαλεξω μόνο ένα)
....

Όλοι έχουμε ένα starting - ένα άλμπουμ που στην προσωπικό μας field είναι το απόλυτο, χωρίς εξηγήσεις και αναλύσεις, just because.

Αυτό το σκοπό έχει και το topic - να καταγράψει αισθητική και κατευθύνσεις τον μελών και να γίνει κουβεντούλα.

Δεν χρειάζεται να νομίζουμε ότι δίνουμε τίποτα εξετάσεις δηλαδή ...

Ας βγούμε λίγο από την νοοτροπία της "καταγραφής και της λίστας"...

Some good topics just for the fun talk.

Γενικά μιλάω, αν δεν θέλεις / δεν μπορείς να γράψεις no big deal!
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Heddigan
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: Τετ 24 Ιούλ 2019, 11:09
Τοποθεσία: Dublin

Η κορυφαία Ελληνική Metal κυκλοφορία

Δημοσίευση από Heddigan »

Αμέτρητα αγαπημένα άλμπουμ της Ελληνικής metal σκηνής αλλά κανένα δεν με άγγιξε όπως το:

Wastefall - Soulrain 21
Άβαταρ μέλους
giorgos
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Τετ 15 Μάιος 2019, 12:46

Η κορυφαία Ελληνική Metal κυκλοφορία

Δημοσίευση από giorgos »

Sarissa Demo 87
Άβαταρ μέλους
SlayerKing
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: Πέμ 18 Ιούλ 2019, 16:02

Η κορυφαία Ελληνική Metal κυκλοφορία

Δημοσίευση από SlayerKing »

Αντικειμενικά με βάση επιδραστικοτητα, απήχηση, εμπορική επιτυχία κλπ Rotting Christ - Thy Mighty Contract
Υποκειμενικά, απο τα πρώτα άλμπουμ που με έβαλαν στον πιο ακραίο ήχο, τότε στις πρώτες τάξεις του γυμνάσιου Nightfall - Lesbian Show
Αγαπημένο heavy-epic Battleroar - To Death and Beyond..
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Η κορυφαία Ελληνική Metal κυκλοφορία

Δημοσίευση από rbrigade »

Northwind και γω, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι που να είναι τόσο άρτιο, καλοπαιγμένο, ψυχωμένο και με συνθετική στόφα μεγάλης μπάντας.

Σε πιο παλιακά θα πήγαινα σε Aphrodite's Cild- 666 και για hard rock Trademark- Fatal blues
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2631
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Η κορυφαία Ελληνική Metal κυκλοφορία

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

rbrigade έγραψε: Τετ 24 Ιουν 2020, 17:01 Northwind και γω, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι που να είναι τόσο άρτιο, καλοπαιγμένο, ψυχωμένο και με συνθετική στόφα μεγάλης μπάντας.
Αυτό! Αληθινό διαμάντι το Mythology και όχι με τη σύγχρονη παρωχημένη έννοια του διαμαντιού...
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1858
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Η κορυφαία Ελληνική Metal κυκλοφορία

Δημοσίευση από Xstroyer »

Δεν το έχω φιλοσοφήσει για να διαλέξω μόνο ένα, αλλά μάλλον θα ήμουν κάπου σε "Mythology" και "First Attack" από τα '80s. Στον ακραίο ήχο, μάλλον ξεκάθαρα "Thy Mighty Contract" και "Non Serviam". Για να κάνω την έκπληξη όμως, λίγους δίσκους έχω ακούσει τόσο πολύ, όσο το "The Eternalist" των Agatus, τα τελευταία 5 χρόνια. Για μένα είναι ήδη κλασικό.
Άβαταρ μέλους
RedSharks
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 10:25

Η κορυφαία Ελληνική Metal κυκλοφορία

Δημοσίευση από RedSharks »

Spitfire - First Attack (1987)

Αν και μουσικά ισάξιο (χονδρικά) με Crush, δεύτερο Mystery, demo Sarissa και άλλα αριστουργήματα που έχουν ήδη αναφερθεί εδώ, αυτός ο δίσκος και αυτή η μπάντα έχουν ιδιαίτερη συναισθηματική αξία για μένα. Δέθηκα μαζί τους σε πολύ τρυφερή ηλικία και για κάποιο λόγο ο Λογγινίδης μου είχε κάνει τεράστια εντύπωση τότε (ως κιθαρίστας και ως περσόνα γενικότερα, είχε αποκτήσει στα παιδικά μάτια μου ένα μυθικό στάτους).

Θεωρώ τραγικό ότι ποτέ δεν κατάφερε να κάνει κάτι άλλο που έστω να πλησιάζει την αστείρευτη ΕΜΠΝΕΥΣΗ και μοναδικό feel του First Attack. Φανταστείτε για λίγο το πώς πρέπει να αισθάνεται κάποιος που ως πιτσιρικάς δημιούργησε ένα μεγαλειώδες αριστούργημα (χωρίς να πολυσυνειδητοποιεί, τότε, πόσο σπουδαίο είναι αυτό που δημιούργησε), το οποίο θα τον στοιχειώνει για όλη την υπόλοιπή του ζωή με την έννοια ότι όλοι τον θυμούνται για ΑΥΤΟ ενώ ο ίδιος δεν κατάφερε ποτέ να κάνει κάτι άλλο που να μπορεί να συγκριθεί με ΑΥΤΟ. Πρέπει να είναι λίγο καταθλιπτικό, δεν νομίζετε; Όπως και να χει, Ηλία θα σε ευγνομωνούμε και θα σε σεβόμαστε για πάντα γιατί σε μια στιγμή ύψιστης και ανεπανάληπτης έμπνευσης μας χάρισες έναν από τους καλύτερους δίσκους όλων των εποχών όχι μόνο του ελληνικού αλλά και του ευρωπαϊκού underground heavy metal.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6262
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Η κορυφαία Ελληνική Metal κυκλοφορία

Δημοσίευση από theBox »

Xstroyer έγραψε: Τετ 24 Ιουν 2020, 20:35 Για να κάνω την έκπληξη όμως, λίγους δίσκους έχω ακούσει τόσο πολύ, όσο το "The Eternalist" των Agatus, τα τελευταία 5 χρόνια. Για μένα είναι ήδη κλασικό.
Συμπάσχω!
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
d3athc0n
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί 05 Μάιος 2020, 09:46
Τοποθεσία: ΚΥΠΡΟΣ

Η κορυφαία Ελληνική Metal κυκλοφορία

Δημοσίευση από d3athc0n »

Από τον προηγούμενο αιώνα θα επιλέξω Rotting Christ και Triarchy of the lost lovers, ακόμα να ξεχάσω το σοκ που έπαθα το σωτήριο έτος 1996 που άκουσα πρώτη φορά το King of a stellar war. Από τα πιο σύγχρονα θα τιμήσω το Years of aggresion των Suicidal Angels, η πρόοδος αυτών των παιδιών από άλμπουμ σε άλμπουμ είναι συγκλονιστική, το sacred dance with chaos μου θυμισε περιέργως παλιούς καλούς Morgana Lefay (To Isengard, The choice etc) και με συγκίνησε, κλαψ!
Άβαταρ μέλους
SlayerKing
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: Πέμ 18 Ιούλ 2019, 16:02

Η κορυφαία Ελληνική Metal κυκλοφορία

Δημοσίευση από SlayerKing »

theBox έγραψε: Τετ 24 Ιουν 2020, 22:46
Xstroyer έγραψε: Τετ 24 Ιουν 2020, 20:35 Για να κάνω την έκπληξη όμως, λίγους δίσκους έχω ακούσει τόσο πολύ, όσο το "The Eternalist" των Agatus, τα τελευταία 5 χρόνια. Για μένα είναι ήδη κλασικό.
Συμπάσχω!
Επισης
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Τρί 13 Μαρ 2018, 20:31

Η κορυφαία Ελληνική Metal κυκλοφορία

Δημοσίευση από Spyros »

ΚΑθαρά υποκειμενικά

Demo Sarissa & Album Northwind - Mythology

Σε πιο hard rock φόρμες, αν και δεν τα πολυακούω σε παγκόσμια κλίμακα, trademark & raw silk για μένα παίζουν μπαλάρα champions league.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”