Psychotic Waltz New album recordings

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
castledemon
Δημοσιεύσεις: 932
Εγγραφή: Δευ 02 Απρ 2018, 14:02

Re: Psychotic Waltz New album recordings

Δημοσίευση από castledemon »

Xstroyer έγραψε: Τρί 27 Φεβ 2018, 10:04 Αν μπορούν να θεωρηθούν ιερές αγελάδες οι PW, αντίστοιχα πρέπει να θεωρηθούν και οι SA, αφού βρίσκω απόλυτα σχετικό τον συσχετισμό του Scrollkeeper.

Από 'κει και πέρα, για να τα ισοπεδώσουμε και λίγο, αυτό:


είναι ξεκάθαρη κλοπή από αυτό:


όχι σύμπτωση (δεν είναι και κάτι "απλό" σαν το Swords & Tequila) αλλά ξεκάθαρη κλοπή.
μου'σκισες την ψυχολογία ρε Xstroyer τωρα. Πού το ανακάλυψες αυτό; είναι όντως ξεσηκωμένο... :S :S :S
Και οι PS ειναι μπαντα για την οποία δε σηκώνω κουβέντα, αλλά εδω βουνό το δίκιο σου
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

Psychotic Waltz New album recordings

Δημοσίευση από Vic »

Ωραίο το Mindless Sinner - το ριφ ίδιο σίγουρα, το κομμάτι δεν θα το έλεγα, μου αρέσει ως έχει, θα τον ακούσω κάποια στιγμή όλο τον δίσκο, έχει προοπτικές.

Psychotic θεοί, εγώ ανήκω στην σπάνια ομάδα που αγαπημένο έχει το Into the Everflow. Little People το αγαπημένο μου άσμα και συνοψίζει και την λατρεία μου: Παρανοϊκά ριφς με πιο παρανοϊκά φωνητικά τα οποία όμως ακολουθούν άλλη εντελώς μελωδία και ο συνδυασμός τους σκοτώνει, με την ερμηνεία του Buddy να είναι το σημείο αναφοράς (στους αγαπημένους έβερ, έχω μεγάλη αδυναμία στις έντονες ερμηνείες - βλ. και Midnight - Lost Reflection, Jon Oliva - Hounds, Charles Rytkonen - Madness, King Diamond, David Bower από Hell κλπ). Και όση παράνοια έχει το κουπλέ, τόσο πιο πολύ τα σκάει το ρεφρέν που είναι καραπιασάρικο και στρέητ (στο ίδιο μοτίβο παράνοιας βέβαια). Μου αρέσει πολύ και το στιχουργικό κομμάτι με τον τύπο που σαλεύει το μυαλό του από την τηλεόραση και την δικιά της "πραγματικότητα" και τα βάζει με τους Little People, δηλαδή τους ανθρώπους στην τηλεόραση ("When they wake up with perfect make up it makes me sick"). Κρεσέντο εκεί που σπάει την τηλεόραση και τα ανθρωπάκια ξεχύνονται από μέσα, τα πιάνει αυτός, τα βάζει στην τσέπη του και "then I made them do really bad things". Επίλογος με καραμπλουζάτη κατάληξη. ΘΕΟΙ.

Όλος ο δίσκος είναι μνημείο χασίματος σε υπέροχες μελωδίες και ο Buddy σερφάρει σε κυματάρες μωβ, μπλε και κιτρινοπράσινες φωσφοριζέ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΡΕ. To Ashes που ανοίγει τον δίσκο είναι υπέροχα μελαγχολικό, ο Buddy χωρίς ακρότητες σχεδόν απαγγέλει τους στίχους ενώ οι κιθάρες κεντάνε από πίσω ατμόσφαιρες μέχρι να μπει για τα καλά ο δίσκος με το ΕΠΟΣ ΕΠΩΝ (και δεύτερο αγαπημένο Psychotic κομμάτι) Out of Mind που στο κουπλέ γίνεται ΠΑΛΙ αυτό το απίστευτο πράγμα με το σύμπλεγμα μελωδιών κιθάρας / φωνής. Τι γραμμή έγραψε το άτομο δηλαδή, πώς του βγήκε τέτοιο πράμα δεν ξέρω: "My spirit takes a journey through my miiiiiiiiind" <--ΠΩΣ το λέει αυτό το mind που να πάρει, πόσο τεράστιος; Και δεν είπα και τίποτα για την δισολία στο ομώνυμο κομμάτι που μόνο πτώμα μπορεί να αφήσει ασυγκίνητο...

Αυτή η παράνοια/ψυχεδέλεια σε συνδυασμό με το μέταλ δεν υπάρχει αλλού (λίγο την ακούμπησαν σε άλλο μοτίβο όμως οι Mayfair στο ντέμο και το πρώτο θα έλεγα, για αυτό και τιμή και δόξα στον Μάριο... και αυτός στο πάνθεον των ερμηνευτών που έλεγα) και δυστυχώς απομακρύνθηκαν και οι ίδιοι οι PW από αυτό. Τα Mosquito και Bleeding είναι καταπληκτικοί δίσκοι κατά την γνώμη μου, απλά είναι πιο γήινοι, χάθηκε λίγο το φωσφοριζέ που έλεγα πάνω στην έξαψή μου (σόρι) και οι Dead Soul Tribe ενώ είναι πολύ αξιόλογοι χάνουν τόσο πολύ σε σύγκριση που δεν ασχολήθηκα ποτέ σοβαρά μαζί τους, ειδικά μετά το τρισάθλιο λάιβ στο Aν που ήταν απογοητευσάρα.

Όπως και να έχει, ο νέος δίσκος αποκλείεται να είναι μέτριος και αποκλείεται να είναι κάτι συνηθισμένο, οπότε περιμένουμε εναγωνίως. Ας κάνουν και 10 χρόνια να τον βγάλουν, τους έχω εμπιστοσύνη.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Psychotic Waltz New album recordings

Δημοσίευση από CountRaven »

Vic έγραψε: Τρί 03 Απρ 2018, 15:39 Ωραίο το Mindless Sinner - το ριφ ίδιο σίγουρα, το κομμάτι δεν θα το έλεγα, μου αρέσει ως έχει, θα τον ακούσω κάποια στιγμή όλο τον δίσκο, έχει προοπτικές.

Psychotic θεοί, εγώ ανήκω στην σπάνια ομάδα που αγαπημένο έχει το Into the Everflow. Little People το αγαπημένο μου άσμα και συνοψίζει και την λατρεία μου: Παρανοϊκά ριφς με πιο παρανοϊκά φωνητικά τα οποία όμως ακολουθούν άλλη εντελώς μελωδία και ο συνδυασμός τους σκοτώνει, με την ερμηνεία του Buddy να είναι το σημείο αναφοράς (στους αγαπημένους έβερ, έχω μεγάλη αδυναμία στις έντονες ερμηνείες - βλ. και Midnight - Lost Reflection, Jon Oliva - Hounds, Charles Rytkonen - Madness, King Diamond, David Bower από Hell κλπ). Και όση παράνοια έχει το κουπλέ, τόσο πιο πολύ τα σκάει το ρεφρέν που είναι καραπιασάρικο και στρέητ (στο ίδιο μοτίβο παράνοιας βέβαια). Μου αρέσει πολύ και το στιχουργικό κομμάτι με τον τύπο που σαλεύει το μυαλό του από την τηλεόραση και την δικιά της "πραγματικότητα" και τα βάζει με τους Little People, δηλαδή τους ανθρώπους στην τηλεόραση ("When they wake up with perfect make up it makes me sick"). Κρεσέντο εκεί που σπάει την τηλεόραση και τα ανθρωπάκια ξεχύνονται από μέσα, τα πιάνει αυτός, τα βάζει στην τσέπη του και "then I made them do really bad things". Επίλογος με καραμπλουζάτη κατάληξη. ΘΕΟΙ.

Όλος ο δίσκος είναι μνημείο χασίματος σε υπέροχες μελωδίες και ο Buddy σερφάρει σε κυματάρες μωβ, μπλε και κιτρινοπράσινες φωσφοριζέ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΡΕ. To Ashes που ανοίγει τον δίσκο είναι υπέροχα μελαγχολικό, ο Buddy χωρίς ακρότητες σχεδόν απαγγέλει τους στίχους ενώ οι κιθάρες κεντάνε από πίσω ατμόσφαιρες μέχρι να μπει για τα καλά ο δίσκος με το ΕΠΟΣ ΕΠΩΝ (και δεύτερο αγαπημένο Psychotic κομμάτι) Out of Mind που στο κουπλέ γίνεται ΠΑΛΙ αυτό το απίστευτο πράγμα με το σύμπλεγμα μελωδιών κιθάρας / φωνής. Τι γραμμή έγραψε το άτομο δηλαδή, πώς του βγήκε τέτοιο πράμα δεν ξέρω: "My spirit takes a journey through my miiiiiiiiind" <--ΠΩΣ το λέει αυτό το mind που να πάρει, πόσο τεράστιος; Και δεν είπα και τίποτα για την δισολία στο ομώνυμο κομμάτι που μόνο πτώμα μπορεί να αφήσει ασυγκίνητο...

Αυτή η παράνοια/ψυχεδέλεια σε συνδυασμό με το μέταλ δεν υπάρχει αλλού (λίγο την ακούμπησαν σε άλλο μοτίβο όμως οι Mayfair στο ντέμο και το πρώτο θα έλεγα, για αυτό και τιμή και δόξα στον Μάριο... και αυτός στο πάνθεον των ερμηνευτών που έλεγα) και δυστυχώς απομακρύνθηκαν και οι ίδιοι οι PW από αυτό. Τα Mosquito και Bleeding είναι καταπληκτικοί δίσκοι κατά την γνώμη μου, απλά είναι πιο γήινοι, χάθηκε λίγο το φωσφοριζέ που έλεγα πάνω στην έξαψή μου (σόρι) και οι Dead Soul Tribe ενώ είναι πολύ αξιόλογοι χάνουν τόσο πολύ σε σύγκριση που δεν ασχολήθηκα ποτέ σοβαρά μαζί τους, ειδικά μετά το τρισάθλιο λάιβ στο Aν που ήταν απογοητευσάρα.

Όπως και να έχει, ο νέος δίσκος αποκλείεται να είναι μέτριος και αποκλείεται να είναι κάτι συνηθισμένο, οπότε περιμένουμε εναγωνίως. Ας κάνουν και 10 χρόνια να τον βγάλουν, τους έχω εμπιστοσύνη.
Όταν έλεγα ότι πρέπει να έρθει Vic σε forum, κάτι ήξερα. Δεν χορταίνω να διαβάζω σεντόνια!
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
castledemon
Δημοσιεύσεις: 932
Εγγραφή: Δευ 02 Απρ 2018, 14:02

Psychotic Waltz New album recordings

Δημοσίευση από castledemon »

το Little People ειναι απο τα καλυτερα τραγουδια που εχουν γραφτεί ποτέ (και δεν αναφέρθηκε καν νομιζω στο τοπικ που ψηφίζατε - αίσχος).
Ομολογώ ότι πολλές φορές, ειδικά στα πιο πρόσφατα ακούσματα που δεν έχω την γκαύλα ή το χρόνο να ξεφυλλίζω τα inserts, ασε που παίζει πολύ youtube & download, δεν δίνω εμφαση στους στίχους. Αλλά είναι μερικά τραγούδια που οι στίχοι τους είναι το λιγοτερο απίθανοι. Ενα ειναι και αυτο. Η παράνοια της μουσικής μεταφέρεται και στο στιχουργικό κομμάτι. Μια μινι ταινία από μόνο του.
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

Psychotic Waltz New album recordings

Δημοσίευση από Vic »

Ευχαριστώ Κόμη :~(

Και το Little People είναι ένα από τα ελάχιστα που δεν παίξανε όταν ήρθαν με το ΔΙΣΕΛΙΔΟ σετλιστ που να πάρει. Και το Successor που είναι το αγαπημένο μου από το A Social Grace είναι άλλο ένα από αυτά που παρέλειψαν... Ούτε παραγγελία.
castledemon έγραψε: Τρί 03 Απρ 2018, 16:47 το Little People ειναι απο τα καλυτερα τραγουδια που εχουν γραφτεί ποτέ (και δεν αναφέρθηκε καν νομιζω στο τοπικ που ψηφίζατε - αίσχος).
Ομολογώ ότι πολλές φορές, ειδικά στα πιο πρόσφατα ακούσματα που δεν έχω την γκαύλα ή το χρόνο να ξεφυλλίζω τα inserts, ασε που παίζει πολύ youtube & download, δεν δίνω εμφαση στους στίχους. Αλλά είναι μερικά τραγούδια που οι στίχοι τους είναι το λιγοτερο απίθανοι. Ενα ειναι και αυτο. Η παράνοια της μουσικής μεταφέρεται και στο στιχουργικό κομμάτι. Μια μινι ταινία από μόνο του.
ΝΑΙ - τους στίχους τους έχω χεσμένους εκτός και αν γαμάνε. Εδώ καραγαμάνε και δίνουν, δίνουν...
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Psychotic Waltz New album recordings

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Παλιό λάιβ, φρέσκο upload. Τη μισή τρέλα το Μπαντιλάκη να είχαμε :toothy:

They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Psychotic Waltz New album recordings

Δημοσίευση από LuciferSteele »

ωπωπωπωπω
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Psychotic Waltz New album recordings

Δημοσίευση από rbrigade »

Ένα λεπτό άντεξα... Τι σαβούρα είναι αυτή; Είμαι σίγουρα στο FS; Σας θυμάμαι ψιλοκακόγουστους αλλά όχι κιέτσι...
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Psychotic Waltz New album recordings

Δημοσίευση από Zippo190 »

rbrigade έγραψε: Πέμ 23 Αύγ 2018, 22:50 Ένα λεπτό άντεξα... Τι σαβούρα είναι αυτή; Είμαι σίγουρα στο FS; Σας θυμάμαι ψιλοκακόγουστους αλλά όχι κιέτσι...
επιτέλους δικαιώνομαι που δεν την πάλεψα ποτέ μαζί τους.

Άσχετο/σχετικό, αν βάλετε το βίντεο στο mute και χαζέψετε τον τραγουδιστή να κάνει αυτά τα επικά χορευτικά είναι σούπερ-αστείο.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Psychotic Waltz New album recordings

Δημοσίευση από theBox »

rbrigade έγραψε: Πέμ 23 Αύγ 2018, 22:50 Ένα λεπτό άντεξα... Τι σαβούρα είναι αυτή; Είμαι σίγουρα στο FS; Σας θυμάμαι ψιλοκακόγουστους αλλά όχι κιέτσι...
Αναφερεσαι στο συγκεκριμένο βίντεο ή στην μπάντα γενικότερα?
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Psychotic Waltz New album recordings

Δημοσίευση από rbrigade »

Στο βίντεο. Η μπάντα θα ήταν το ίδιο αν δεν είχε βγάλει το I remember που είναι από τα αγαπημένα μου τραγούδια όλων των εποχών
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Psychotic Waltz New album recordings

Δημοσίευση από theBox »

Πήγες να το σώσεις, αλλά έπρεπε να γράψεις και τη δεύτερη πρόταση...
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Psychotic Waltz New album recordings

Δημοσίευση από LuciferSteele »

αν η ανιωθιά ήταν λεφτά τσοβόλα, θα ήσουν ο Jeff Bezos
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Psychotic Waltz New album recordings

Δημοσίευση από rbrigade »

Zippo190 έγραψε: Πέμ 23 Αύγ 2018, 23:17
rbrigade έγραψε: Πέμ 23 Αύγ 2018, 22:50 Ένα λεπτό άντεξα... Τι σαβούρα είναι αυτή; Είμαι σίγουρα στο FS; Σας θυμάμαι ψιλοκακόγουστους αλλά όχι κιέτσι...
επιτέλους δικαιώνομαι που δεν την πάλεψα ποτέ μαζί τους.

Άσχετο/σχετικό, αν βάλετε το βίντεο στο mute και χαζέψετε τον τραγουδιστή να κάνει αυτά τα επικά χορευτικά είναι σούπερ-αστείο.
Ο τύπος θα ήθελε να κάνει φωνητικά σε ambient techno trance, αλλά ψωμάκι έχει μόνο στο μέταλ, οπότε τα συνδυάζει...
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Psychotic Waltz New album recordings

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Zippo190 έγραψε: Πέμ 23 Αύγ 2018, 23:17 Άσχετο/σχετικό, αν βάλετε το βίντεο στο mute και χαζέψετε τον τραγουδιστή να κάνει αυτά τα επικά χορευτικά είναι σούπερ-αστείο.
λυγισα. το έβαλα το mute κ εγω λυθεί χααχαχαχαχ
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”