Κασετοκυκλοφορίες από Gates of Hell

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Κασετοκυκλοφορίες από Gates of Hell

Δημοσίευση από CountRaven »



New releases available for pre-order!

Traveler "Termination Shock" cassette

Solicitor "Spectral Devastation" cassette (limited to 150) and 2-color T-shirt (limited to 50)
Each Solicitor tape includes one exclusive woven patch, only available with this edition!

A very limited number of Solicitor tapes, shirts, vinyls and CDs are also available as a bundle.

The future is fast, be quick or regret it!

Pre-order here:
Traveler - Termination shock tape: https://tinyurl.com/yaswnw6t
Solicitor - Spectral Devastation tape & patch: https://tinyurl.com/ycq2wzu8
Solicitor - Spectral Devastation T-shirt: https://tinyurl.com/ybg9noa3
Solicitor - Spectral Devastation tape & patch + shirts bundle: https://tinyurl.com/yche5oyn
Solicitor - "Full Metal Bundle": https://tinyurl.com/y7lon7ew
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Κασετοκυκλοφορίες από Gates of Hell

Δημοσίευση από Starman »

Έχω μια περιέργεια να μάθω, πόσοι είναι αυτοί που ακούν σήμερα μουσική από κασέτες.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Κασετοκυκλοφορίες από Gates of Hell

Δημοσίευση από CountRaven »

Πιστεύω πως απλά τις ακουμπάνε στο ραφάκι.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Κασετοκυκλοφορίες από Gates of Hell

Δημοσίευση από Starman »

Μα πόση τρουίλα πια. Ρε ότι και να κάνουμε το 80s δεν γυρίζουν πίσω και δεν θέλουμε κιόλας. Κάθε πράγμα στον καιρό του. Μας φτάνει η μουσική που ηχογραφήθηκε τότε. Όλα τα άλλα είναι για τη δημιουργία εντυπώσεων.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Κασετοκυκλοφορίες από Gates of Hell

Δημοσίευση από CountRaven »

Βασικά στο μουσικό κομμάτι εμένα δεν με χαλάει να είναι κάτι βασισμένο σε 80ς μοτίβα, απλά να έχει ψυχή, έμπνευση, να είναι καλοπαιγμένο και να έχει να μου δώσει ρε παιδί μου. Δεν με χαλάνε τα άλμπουμ των Traveler και Solicitor, ζω και χωρίς αυτά, αλλά αυτό που δίνουν έχει τέλος πάντων πάρα πολλά στοιχεία και είναι αντικειμενικά μια καλή αγορά για αυτούς που γουστάρουν.

Γενικεύοντας δεν μπορώ να πω πως συμβαίνει το ίδιο με την κάθε γιδίλα που αυτοαποκαλείται "true" και θα κοιτάξει να σκάσει μύτη σε όλα τα πιθανά vintage formats. NWOTHM και λοιποί βοσκοί ΟΚ μας πείσατε για το πόσο αληθινοί είστε, πηγαίνετε τώρα στη στάνη σας γιατί το άρμεγμα πλησιάζει.

Και αν μου απαντήσεις "μα εγώ Κόμη αυτό γουστάρω να παίξω". ΟΚ τότε, do it like a boss, με τα χαρακτηριστικά της πρώτης παραγράφου.

Θέλω να αγοράσω την true κυκλοφορία σου και να μου φύγει το σκατό από την πώρωση -όπως τώρα που ακούω τα reissues CJSS για παράδειγμα-, και όχι να πεθαίνω από τα γέλια με το πόσο φάλτσος, ατάλαντος και ξεκούρδιστος είσαι.

Ναι σαν πελάτης ΣΟΥ, μιλάω αυτή τη στιγμή true μπαντούλα. Και αυτή είναι η προσωπική μου καθαρά άποψη και ο πήχης που βάζω εγώ για να στα σκάσω. Και όπως εσύ έχεις δικαίωμα να παίζεις αυτό που γουστάρεις, έτσι και εγώ έχω δικαίωμα να έχω γνώμη, να κρίνω, και να κρούω τον κώδωνα στον πορτοφολάκι μου όταν βλέπω μια hype φάση να κάνει μπαμ μπροστά μου. Ναι πορτοφολάκι. Μου πουλάς και αγοράζω, πελάτης είμαι, ούτε brother, ούτε family, ούτε supporter, αυτά τα λένε οι Manowar για να πουλήσουν καμιά μπλούζα παραπάνω.

Πάρε λοιπόν τα battle jacket σου και τα σπαθιά σου και βάλε τα στον κώλο σου. Και όσο αυτό που παίζεις δεν θα μπορώ να το ακούσω για παραπάνω από πέντε λεπτά, σταμάτα να μου ζητάς τα λεφτά μου για support. Τα έχω για ξόδεμα για καλύτερες κυκλοφορίες.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Κασετοκυκλοφορίες από Gates of Hell

Δημοσίευση από CountRaven »

Focusing on format, αφήνω και αυτό εδώ για παρατήρηση:

Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Celephais
Δημοσιεύσεις: 490
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος 2018, 01:24

Κασετοκυκλοφορίες από Gates of Hell

Δημοσίευση από Celephais »

Και να θέλει κάποιος να ακούσει μουσική από κασσέτα είναι στα όρια του αδύνατου. Πόσα φορητά κασετόφωνα έχουν ξεμείνει σε σπίτια και επίσης πόσα ηχοσυστήματα έχουν deck κασετόφωνο. Πωλούνται σήμερα πια συσκευές αναπαραγωγής κασέτας για ευρεία κατανάλωση? Δε νομιζω...άρα μια κίνηση μόνο για το φαίνεσθαι το φετιχισμό του αντικειμένου ή δεν ξέρω κι εγω τι άλλο. Εντάξει αν ο άλλος τη βρίσκει δικαίωμά του, αλλά και στα nineties δε νομίζω κανείς να έχτιζε συλλογή με κασέτες.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Κασετοκυκλοφορίες από Gates of Hell

Δημοσίευση από theBox »

Φαντάζομαι τα boomboxes στο e-bay θα εχουν παρει φωτιά.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Κασετοκυκλοφορίες από Gates of Hell

Δημοσίευση από rbrigade »

Celephais έγραψε: Τρί 14 Ιούλ 2020, 00:28 Και να θέλει κάποιος να ακούσει μουσική από κασσέτα είναι στα όρια του αδύνατου. Πόσα φορητά κασετόφωνα έχουν ξεμείνει σε σπίτια και επίσης πόσα ηχοσυστήματα έχουν deck κασετόφωνο. Πωλούνται σήμερα πια συσκευές αναπαραγωγής κασέτας για ευρεία κατανάλωση? Δε νομιζω...άρα μια κίνηση μόνο για το φαίνεσθαι το φετιχισμό του αντικειμένου ή δεν ξέρω κι εγω τι άλλο. Εντάξει αν ο άλλος τη βρίσκει δικαίωμά του, αλλά και στα nineties δε νομίζω κανείς να έχτιζε συλλογή με κασέτες.
Σε όλα τα 90's μπορεί πλέον οι αυθεντικές κασσέτες να μην πουλάγανε πολύ, αλλά η αντιγραφή πήγαινε σύννεφο! Και τα περισσότερα αυτοκίνητα είχαν ακόμα κασσετόφωνο. Στα σπίτια υπήρχαν ακόμα τα στερεοφωνικά που στο κάτω μέρος είχαν διπλή κασσέτα και σε κάθε εφηβικό δωμάτιο υπήρχε φορητό ραδιοκασσετόφωνο και αργότερα ραδιο-cd-κασσετόφωνο
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Κασετοκυκλοφορίες από Gates of Hell

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Εδώ δεν θα έβαζα ποτέ να ακούσω κασσέτα παρα μόνο αν είχα κανα παλιό Lada και δεν γίνονταν αλλιώς :P Τωρα στο γιατί κάποιος να αγοράσει μια κυκλοφορία σε κασέτα, νομίζω το κάλυψαν οι προηγούμενοι: καθαρά θέμα completionism / φετίχ. Ειδικά σε κάποια (υπο)είδη υπάρχει φουλ στην κουλτούρα του ακροατή-οπαδού (πχ black, ds, πανκζ, κλπ), με box-set κ βότανα κ δε ξερω γω τι.

Τώρα για τεστ πρέσινγκζ κασέτας, μπορεί κάποιοι να την βρίσκουν με αυτό, αλλά για μένα μια τέτοια κίνηση, κ πόσο μάλλον μια ερώτηση του στυλ «ρίχνω άδεια για να πιάσω γεμάτα» αγγίζει το 0.
theBox έγραψε: Τρί 14 Ιούλ 2020, 08:28 Φαντάζομαι τα boomboxes στο e-bay θα εχουν παρει φωτιά.
Εγώ έχω κρατήσει πάντως το διπλό grundig με τα αποσπώμενα ηχεία. Αν μπορώ να βγάλω κανα εξοχικό σε ειδιλιακή περιφέρεια της Αττικής πείτε μου να μεριμνήσω :P
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Κασετοκυκλοφορίες από Gates of Hell

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Έκλεισα με κασέτα στο αυτοκίνητο τη δεκαετία του 2000.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Celephais
Δημοσιεύσεις: 490
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος 2018, 01:24

Κασετοκυκλοφορίες από Gates of Hell

Δημοσίευση από Celephais »

rbrigade έγραψε: Τετ 15 Ιούλ 2020, 01:41 Σε όλα τα 90's μπορεί πλέον οι αυθεντικές κασσέτες να μην πουλάγανε πολύ, αλλά η αντιγραφή πήγαινε σύννεφο! Και τα περισσότερα αυτοκίνητα είχαν ακόμα κασσετόφωνο. Στα σπίτια υπήρχαν ακόμα τα στερεοφωνικά που στο κάτω μέρος είχαν διπλή κασσέτα και σε κάθε εφηβικό δωμάτιο υπήρχε φορητό ραδιοκασσετόφωνο και αργότερα ραδιο-cd-κασσετόφωνο
[mention]rbrigade[/mention] εννοείτε φίλε κι εγω και στο σπίτι είχα πάρα πολλές αντεγραμμένες οι οποίες έπαιζαν και στο αμάξι φυσικά. Στις περισσότερες έκανα και λογότυπο μπάντας. Τις έχω κρατημένες ακόμη και σήμερα και κοσμούν το έπιπλο με τα cd μου. Κειμήλια μιας άλλης εποχής που ακόμα και για αυτό που αντιγράφαμε θεωρητικά τσάμπα, πληρώναμε την κασέτα...
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Κασετοκυκλοφορίες από Gates of Hell

Δημοσίευση από Zippo190 »

κασσέτα για μένα είναι το πλέον άχρηστο φορμάτ, Χαλάει εύκολα και seriously ποιος θα κυκλοφορήσει με κασσετόφωνο; Ακόμα και στο σπίτι είναι ταλαιπωρία αν πχ θέλεις να ακούσεις το Χ τραγούδι. Λογικά θα υπάρχουν κασσετόφωνα αλλά thanks but not thanks. Ούτε για το ράφι.

Το ότι πουλάει σαν συλλεκτικό Item δείχνει την οσφιοκαμψία κάποιων, οι εταιρείες καλά κάνουν αφού υπάρχει κόσμος που δίνει λεφτά...
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Κασετοκυκλοφορίες από Gates of Hell

Δημοσίευση από LuciferSteele »

παίδες ξεκίνησαν να πωλούνται BRAND NEW cassette decks. Νομίζω η TEAC έκανε την αρχή και παράγει ξανά! θα κουφαθούμε
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”