Πόσο σημαντικοι ειναι οι στίχοι για το μέταλ σας;

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

Πόσο σημαντικοι ειναι οι στίχοι για το μέταλ σας;

Δημοσίευση από Aphelian »

Ο κουβας ειναι πολυ radical, ειδικοτερα για κομματια που μας εχουν "μεγαλωσει", αλλα μια μπαντα που παρουσιαζει μια νεα προταση και οι στιχοι τους είναι broken English σιγουρα με εχει χασει εκτος απο τρομακτικα σπανιες περιπτωσεις.

Βεβαια το "σωστοι" στιχοι με το "καλοι" στιχοι εχει διαφορα, αλλα δυστυχως στην Ελλαδα, οι περισσοτερες μπαντες αποτυγχανουν στην πρωτη κατηγορια (και κατα συνεπεια και στην δευτερη).

Κατα τ'αλλα η απάντηση του [mention]Xstroyer[/mention] με καλυπτει στο 100%
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Πόσο σημαντικοι ειναι οι στίχοι για το μέταλ σας;

Δημοσίευση από LuciferSteele »

είμαι με τον Βικ στο θέμα αυτό
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
alexandros
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Σάβ 15 Αύγ 2020, 15:00

Πόσο σημαντικοι ειναι οι στίχοι για το μέταλ σας;

Δημοσίευση από alexandros »

Δε μπορώ σε καμμιά περίπτωση να πω ότι οι στίχοι με αφήνουν αδιάφορο. Όχι μόνο στο metal, αλλά κυρίως στο ελληνικό τραγούδι που έχω άμεση επαφή με τη γλώσσα και τη έκφρασή της. Προφανώς, είμαι οπαδός άπειρων τραγουδιών με ηλίθιους στίχους, ακαταλαβίστικους ή αδιάφορους απλά. Αλλά ναι, όταν ακούς fates warning για παράδειγμα, και διαβάζεις τους στίχους, το 10 τείνει να γίνει 11. Και όπως πολύ σωστά προανέφερε ένας φίλος πιο πάνω, ενδιαφέροντες στίχοι υπάρχουν για ΟΛΑ τα θέματα και η γραφή δίνει το κάτι παραπάνω είτε μιλάς για μια ιστορική μάχη, είτε για μια ιστορική χυλόπιτα. Επίσης, ταλέντο είναι κάποιος να γράφει εντελώς απλά και άτεχνα, αλλά το αποτέλεσμα να είναι δυνατό και εύηχο. Αυτό το ταλέντο νομίζω το έχουν (ή είχαν) οι manowar στα καγκουροτράγουδά τους. Ναι, λένε παιδικές μαλακίες, ΝΑΙ είναι πωρωτικές.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”