Διασκέδαση ή ιερή υποχρέωση;

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: Διασκέδαση ή ιερή υποχρέωση;

Δημοσίευση από rbrigade »

CountRaven έγραψε: Πέμ 01 Μαρ 2018, 00:12 Λες και υπάρχει ένα σχεδόν robot-like default στο μυαλό αυτού που ποστάρει κάτι, με βάση το οποίο περιμένει να διαβάσει μόνο θετικά σχόλια / σχόλιο που συμφωνούν με αυτό που γράφει
Είσαι στην καρδιά του προβλήματος. Επειδή όπως είπα πέρασα (ή και ακόμα περνάω την φάση) του να πετάγομαι να λέω την αποψάρα μου ως αντίλογο σε κάποια άλλη, υποψιάζομαι ότι οι αντιδράσεις στο ''είσαι λάθος'', ''δεν είναι έτσι'' έχουν να κάνουν με το δημόσιο του πράγματος. Όταν γράφεις ένα στάτους κάτι σε έχει κινητοποιήσει, υπάρχει κάποια σπίθα. Θεωρείς ότι κάτι έχεις να πεις, ότι αυτό το κάτι μετράει αρκετά για να βγει προς τα έξω. Τα like θα δυναμώσουν αυτήν την αίσθηση και αυτός που θα εκφέρει τον αντίλογο είναι σαν να χτυπάει όχι απλά την άποψη σου, αλλά ακόμα και την δημόσια εικόνα σου. Νιώθεις ότι έχεις ένα κοινό και ότι πρέπει ενώπιον του κοινού αυτού να καταπολεμήσεις κάθε αντίλογο που μειώνει την δημόσια εικόνα σου.

Βασικά φέρτε εδώ John Kaska (ikaskama) να μας ρίξει ψυχολογικές αναλύσεις να μην γράφω τζάμπα μαλακίες...
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Διασκέδαση ή ιερή υποχρέωση;

Δημοσίευση από CountRaven »

Βασικά φέρτε εδώ John Kaska (ikaskama) να μας ρίξει ψυχολογικές αναλύσεις να μην γράφω τζάμπα μαλακίες...
Του έχω πει, θα έρθει.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Διασκέδαση ή ιερή υποχρέωση;

Δημοσίευση από CountRaven »

Είσαι στην καρδιά του προβλήματος. Επειδή όπως είπα πέρασα (ή και ακόμα περνάω την φάση) του να πετάγομαι να λέω την αποψάρα μου ως αντίλογο σε κάποια άλλη, υποψιάζομαι ότι οι αντιδράσεις στο ''είσαι λάθος'', ''δεν είναι έτσι'' έχουν να κάνουν με το δημόσιο του πράγματος. Όταν γράφεις ένα στάτους κάτι σε έχει κινητοποιήσει, υπάρχει κάποια σπίθα. Θεωρείς ότι κάτι έχεις να πεις, ότι αυτό το κάτι μετράει αρκετά για να βγει προς τα έξω. Τα like θα δυναμώσουν αυτήν την αίσθηση και αυτός που θα εκφέρει τον αντίλογο είναι σαν να χτυπάει όχι απλά την άποψη σου, αλλά ακόμα και την δημόσια εικόνα σου. Νιώθεις ότι έχεις ένα κοινό και ότι πρέπει ενώπιον του κοινού αυτού να καταπολεμήσεις κάθε αντίλογο που μειώνει την δημόσια εικόνα σου.
Κατανοώ απόλυτα αυτό που λες και το έχω δει να συμβαίνει. Το έχω νιώσει και εγώ εξάλλου ως πομπός... όπως και όλοι μας. Σε ένα υγιές πλαίσιο δημόσιο λόγου όμως, αυτό ακριβώς το public status θα έπρεπε να δρα και ως ερέθισμα για generating ισχυρών επιχειρημάτων σε κάποια πιθανή αντίθετη ή διαφορετική άποψη -με γνώμονα τη συζήτηση βέβαια έτσι;-. Συνήθως βέβαια αυτό ακριβώς το public status ως κατάσταση, ισχυροποιεί το made in Greece attitude, «έτσι είναι, για΄τι το λέω εγώ, εσύ δεν ξέρεις γατάκι, που θα την πεις στον παλιό τώρα».
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Re: Διασκέδαση ή ιερή υποχρέωση;

Δημοσίευση από Priamos »

Σωστά αυτά που λέτε παίδες και έχει να κάνει και μ αυτο που είπα νωρίτερα. Στο προφίλ σου νιώθεις το αφεντικό. Μπορείς να κάνεις delete, block unfriend κλπ. Επίσης η σελίδα σου είναι φτιαγμένη ως ιερό λατρείας του εαυτού σου. Είναι η απόλυτη έκφραση ναρκισσισμού και αυταρεσκειας. Δεν γίνεται να έρχεται ο καθένας και να σε αμφισβητεί (ειδικά δημοσίως) και να σου τσαλακώνει την εικόνα. Είναι "ιεροσυλία" . Πρέπει να δείξεις εμφατικά ποιος κάνει κουμάντο εκεί.

ΥΓ. Το ίδιο πρόβλημα υπήρχε και σε κάποια φόρουμ που οι αντμιν θεωρούσαν αδιανόητο τα απλά μέλη να διαφωνούν μαζί τους. Εδώ υπάρχει και η διάσταση της διαβρωτικης φύσης της εξουσίας, έστω κι όταν είναι απλά εικονική (βλ. την ταινία "Το Πείραμα")
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Lilith
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:07

Re: Διασκέδαση ή ιερή υποχρέωση;

Δημοσίευση από Lilith »

Εχω βρεθεί σε συζήτηση μέσα στήν οποία ο κάθε αντίλογος στα σχόλια που διάβαζε εκείνος που ανέβασε την αρχική ανάρτηση λειτουργούσε σαν κόκκινο πανί. Αντί λοιπόν να θέτονται οι βάσεις για μια επικοδομητική συζήτηση ακόμα κι όταν υπάρχουν αντίθετες απόψεις, βλέπουμε συνήθως να επικρατεί μπάχαλο. Η δημόσια ανάρτηση μένει εκεί που την τοποθετείς..σαν διαφημιστική πινακίδα. Δεν θέλεις σχολιασμούς απλά δεν αναρτείς. Σε μια παρέα όμως πίνοντας καφεδάκι τα πράγματα είναι εντελώς διαφορετικά. Ο ένας λέει, ο δεύτερος συμφωνεί και πιθανόν ο τρίτος να διαφωνεί και με επιχειρήματα να εκφέρει τις απόψεις του. Υγιής συζήτηση με τα ups and down της αλλά πάντα μέσα στα πλαίσια της ευπρέπειας και της φιλικής διάθεσης. Μέσα στο falsebook υπάρχει πλήθος ανθρώπων που προσπαθούν να αυτοπροβληθούν και να αυτοεπιβεβαιωθούν..όλα για το φαίνεσθαι δηλαδή. Η διαχείριση ας φέρει εκεινον τον ψυχολόγο, ευχαριστώ :)
From the ashes, a fire shall be woken
A light from the shadows shall spring;
Renewed shall be blade that was broken
The crownless again shall be king...
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: Διασκέδαση ή ιερή υποχρέωση;

Δημοσίευση από theBox »

Πόλυ ενδιαφέρον θρεντ! Γενικά συντάσσομαι με τις τοποθετήσεις Πρίαμου πάνω στο θέμα. Θέλω να το γενικέυσω ακόμα περισσότερο και να ρωτήσω αν ΓΕΝΙΚΑ έχει παίξει ποτε διάλογος στην ιστορία της ανθρωπότητας, με αντικρουόμενες απόψεις, με τον οποίο η μία πλευρά κατάφερε να μεταπείσει ειλικρινώς την άλλη. Δεν νομίζω. Γενικά κάθε διάλογος (διαξιφισμός απόψεων) είναι σύγκρουση εγωισμών και παγιωμένων κοσμοθεωριών και τίποτα άλλο. Προφάνως ελάχιστες εξαιρέσεις υπάρχουν, άλλα και αυτές επιβεβαιώνουν τον κανόνα. Μηδενιστική άποψη, το ξέρω, αλλά με τα στοιχεία που έχω, δεν κατάφερα να καταλήξω σε κάποια άλλη.

Εξαιρούνται φυσικά οι "επιστημονικοί" διάλογοι οπου οι λάθος θέσεις καταρρίπτωνται σχετικά ευκολα με observable data.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Διασκέδαση ή ιερή υποχρέωση;

Δημοσίευση από Zippo190 »

rbrigade έγραψε: Πέμ 01 Μαρ 2018, 00:20
CountRaven έγραψε: Πέμ 01 Μαρ 2018, 00:12 Λες και υπάρχει ένα σχεδόν robot-like default στο μυαλό αυτού που ποστάρει κάτι, με βάση το οποίο περιμένει να διαβάσει μόνο θετικά σχόλια / σχόλιο που συμφωνούν με αυτό που γράφει
Είσαι στην καρδιά του προβλήματος. Επειδή όπως είπα πέρασα (ή και ακόμα περνάω την φάση) του να πετάγομαι να λέω την αποψάρα μου ως αντίλογο σε κάποια άλλη, υποψιάζομαι ότι οι αντιδράσεις στο ''είσαι λάθος'', ''δεν είναι έτσι'' έχουν να κάνουν με το δημόσιο του πράγματος. Όταν γράφεις ένα στάτους κάτι σε έχει κινητοποιήσει, υπάρχει κάποια σπίθα. Θεωρείς ότι κάτι έχεις να πεις, ότι αυτό το κάτι μετράει αρκετά για να βγει προς τα έξω. Τα like θα δυναμώσουν αυτήν την αίσθηση και αυτός που θα εκφέρει τον αντίλογο είναι σαν να χτυπάει όχι απλά την άποψη σου, αλλά ακόμα και την δημόσια εικόνα σου. Νιώθεις ότι έχεις ένα κοινό και ότι πρέπει ενώπιον του κοινού αυτού να καταπολεμήσεις κάθε αντίλογο που μειώνει την δημόσια εικόνα σου.

Βασικά φέρτε εδώ John Kaska (ikaskama) να μας ρίξει ψυχολογικές αναλύσεις να μην γράφω τζάμπα μαλακίες...
μισό λεπτό αυτό έχει να κάνει με τον βαθμό της ισχυρογνωμοσύνης του καθενός. Εγώ σε γενικές γραμμές είμαι σίγουρος κυρίως ότι ο ήλιος ανατέλλει από την ανατολή, δύει από την δύση και ότι η Manowar είναι ότι πιο σημαντικό εμφανίστηκε στην παγκόσμια μουσική ιστορία από την εποχή των αμοιβάδων. Για όλα τα υπόλοιπα επιφυλλάσομαι οπότε όταν εκφέρω κάποια άποψη είναι συνήθως βασισμένη στα δεδομένα και τις πληροφορίες που έχω εκείνη την στιγμή και φυσικά το κατά πόσο τα φιλτράρω όλα αυτά. Δεν ήμουν πάντα έτσι αλλά έγινα με τον καιρό. Αυτό που θέλω να πω είναι το εξής: αν θεωρεί κάποιος ότι ο αντίλογος χτυπάει την δημόσια εικόνα του τότε για ο τύπος έχει ένα θεματάκι αυτοπεποίθησης, αυταρέσκειας, δογματισμού ή θέστε το όπως αλλιώς θέλετε. Σε ένα διάλογο υποτίθεται ότι πρέπει να υπάρχουν διαφορετικές απόψεις προκειμένου να υπάρχει προοδευτική εξέλιξη, στα πλαίσια της αστικής ευγένειας και της καλοπροαίρετης συνομιλίας. Οτιδήποτε άλλο, μαζί με χαρακτηρισμούς και λεκτικές επιθέσεις εντάσσονται στα πλαίσια του μογγολισμού.

Τώρα τι ρόλο βαράνε τα social media; Όπως πολύ σωστά είπες αντικατοπτρίζουν την δημόσια εικόνα του καθενός. Και όπως έχει φανεί ξεκάθαρα τα τελευταία χρόνια η δημόσια εικόνα μας οδηγείται και καθορίζεται από το βαθμό αυταρέσκειας και ματαιοδοξίας μας: ποστάρουμε μια αποψάρα λες και είναι η κοσμική αλήθεια, εθελοτυφλούμε, αρνούμαστε να παραδεχτούμε το λάθος, απορρίπτουμε αντικειμενικά γεγονότα ή τα δεχόμαστε κατά το δοκούν και όταν συνειδητοποιούμε ότι έχουμε κάνει λάθος τότε κάνουμε fade out: απλά ξεχνάμε τι λέγαμε πρίν και προσπαθούμε να μην μας το θυμίζουνε, σε φάση "εγώ ποτέ δεν τα έλεγα αυτά".

Σε γενικές γραμμές ως κοινωνία είμαστε φαιδρά και αξιολύπητα ανθρωπάκια παγιδευμένα στον μικρόκοσμο μας και παρά τα συνεχή θετικά ερεθίσματα σπάνια γινόμαστε καλύτεροι (χρησιμοποιώ τον πληθυντικό αναφερόμενος στο σύνολο του κόσμου που εμφανίζεται στα μέσα δικτύωσης, δεν θέλω να θίξω κανέναν εδώ αφού ο καθένας ξεχωριστά αντιμετωπίζει/αντακοπρίνεται διαφορετικά σε κάθε κατάσταση :toothy: ). Ντόναλντ αργείς;

Εικόνα
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Re: Διασκέδαση ή ιερή υποχρέωση;

Δημοσίευση από LuciferSteele »

ρε σεις τι έχασα πάλι???

τεσπά, ιερή υποχρέωση δεν υπάρχει πουθενά, τα έχουμε ξαναπεί. θάνατος στα τοτέμ, τις ιερές αγελάδες και σε κάθε τι υποχρεωτικό
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: Διασκέδαση ή ιερή υποχρέωση;

Δημοσίευση από rbrigade »

LuciferSteele έγραψε: Κυρ 04 Μαρ 2018, 11:22 ρε σεις τι έχασα πάλι???
Άσε μας ρε φίλε που θα μας πεις ότι έχασες κιόλας, ένα μήνα τουρνέ Αμέρικα! :D
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”