Η μάστιγα (;) του "συναισθηματικού επικού μεταλ"

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Re: Η μάστιγα (;) του "συναισθηματικού επικού μεταλ"

Δημοσίευση από Xstroyer »

CountRaven έγραψε: Κυρ 04 Μαρ 2018, 18:19
Π.χ. οι While Heaven Wept ήταν μια μπάντα που μου άρεσε υπερβολικά, με έντονο συναίσθημα και εξελίχθηκε βάζοντας και power στοιχεία, prog στοιχεία και φυσικά έντονο λυρικό στοιχείο, αλλά στο τέλος υπήρξε έντονη κλάψα και κούραση, η οποία φυσικά βγήκε και στα social media από τον αρχηγό τους, και αυτό δεν είναι τυχαίο αφού πάντα έβγαζε τα συναισθηματα του στη μουσική.
Αντρέα αναφέρεσαι στο στιχουργικό κομμάτι με την έκφραση: «αλλά στο τέλος υπήρξε έντονη κλάψα και κούραση»;
Παρακολουθώντας από την αρχή την δισκογραφία της μπάντας υπήρξε κατά την γνώμη μου μια εξέλιξη όχι μόνο στην μουσική αλλά και στον στίχο.
Δεν αναφέρομαι στο social media κομμάτι, είναι άλλο θέμα.
Aναφέρομαι κυρίως στη μουσική εξέλιξη της μπάντας. Όταν σταμάτησαν να χρησιμοποιούν τις παλιότερες ιδέες τους (μέχρι και το Vast Oceans Lachrymose) άρχισαν να μεταλλάσονται σε κάτι που ξεφεύγει και από αυτό περιγράφει ο Πρίαμος. Η αρχή έγινε ανα σημεία στο Fear Of Infinity και ολοκληρώθηκε στο Suspended At Aphelion. To τελευταίο δεν μου αρέσει και δεν βρίσκω καμία "αδικία" στην εμπορική του αποτυχία για τα δεδομένα της εταιρίας (Nuclear Blast) ούτε την τελική αδιαφορία του κοινού. Δεν είναι όλα "για λίγους" αλλά κάποια πράγματα απλώς δεν λειτουργούν. Τα πάντα θα βρουν κάποιους αποδέκτες, αλλά αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα κάτι.

Ο τρόπος που εξελίχθηκαν οι WHW δεν λειτούργησε και φυσικά, ο τελευταίος δίσκος δεν είναι επικό metal, αλλά κάτι που ούτε οι ίδιοι δεν μπορούν να προσδιορίσουν γιατί δεν είχαν σαφή εικόνα στο τι ήθελαν και οι ίδιοι να δημιουργήσουν. Είναι σαν να έβγαλε στη μουσική (και τους στίχους) όλα του τα απωθυμένα ο Φιλιπς, αλλά ήταν τόσο αρνητική η αύρα του που επηρέασε τα πάντα, σε συνδυασμό με μια επιθυμία να φτιάξει το σούπερ κουλτουριάρικο προγκ opus. Όπως είπα, υπάρχει συναίσθημα και συναίσθημα και κάποια δεν λειτουργούν πάντα στη μουσική. Αν έγραφε κανα ποίημα, ίσως να ήταν καλύτερα...
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: Η μάστιγα (;) του "συναισθηματικού επικού μεταλ"

Δημοσίευση από rbrigade »

Xstroyer + 10000
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Re: Η μάστιγα (;) του "συναισθηματικού επικού μεταλ"

Δημοσίευση από LuciferSteele »

Στηρίζω την τοποθέτηση των ύστερων WHW και των ΑΚ κάτω από την ταμπέλα συναισθηματικό επικ
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: Η μάστιγα (;) του "συναισθηματικού επικού μεταλ"

Δημοσίευση από rbrigade »

Στηρίζεις όμως την άποψη ότι αποτελούν μάστιγα;
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Re: Η μάστιγα (;) του "συναισθηματικού επικού μεταλ"

Δημοσίευση από Priamos »

rbrigade έγραψε: Κυρ 04 Μαρ 2018, 23:58 Στηρίζεις όμως την άποψη ότι αποτελούν μάστιγα;
"Μαστιγα" και συ...Δεν ειπαμε οτι οι μεταλλαδες ειμαστε λιγο υπερβολικοι και πομπωδεις στα λογια; :D
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: Η μάστιγα (;) του "συναισθηματικού επικού μεταλ"

Δημοσίευση από rbrigade »

Πάλι βάζεις φιτιλιές και μετά από πέντε σελίδες ποστ κάνεις τον κινέζο... :P
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Η μάστιγα (;) του "συναισθηματικού επικού μεταλ"

Δημοσίευση από Zippo190 »

While Heaven Wept θα συμφωνήσω με τον xstroyer σε μεγάλο βαθμό αν και εμένα τα δύο τελευταία μου άρεσαν. Θεωρώ ότι ο Φίλιπς γενικά είναι τίμιος σε αυτά που λέει, αλλά όπως όλοι οι "καλλιτέχνες" είναι λίγο drama queen και φανφάρας. Τα κείμενα του στο f/b είναι η κούραση η ίδια ενώ στην συναυλία που τους είδαμε μιλούσε ακατάπαυστα. Επίσης θεωρώ ότι σε ένα μεγάλο βαθμό για την σημερινή κατάσταση φταίει και η μετάβαση στην Nuclear Blast από την Cruz del Sur: δηλαδή διαφορετικό ταβάνι, διαφορετική πίεση, διαφορετικές απαιτήσεις. Σε καμία περίπτωση όμως δεν τους κατατάσσω στην "μάστιγα", τουλάχιστον όχι ως απόστημα της γενικότερης σκηνής. Οι WHW ανέκαθεν ήταν μπάντα για περιορισμένο κοινό και δεν θεωρώ ότι είχε κάτι "φτιαχτό" και "δήθεν" πάνω της. Δεν πιστεύω ότι τελειώσαμε με τους WHW αλλά κάποια στιγμή στο μέλλον θα ξανα-ακούσουμε από αυτούς, πιθανών σε μικρότερη εταιρία και με σαφέστερη μουσική προσέγγιση.

Atlantean Kodex πριν ξεκινήσω το κράξιμο να αναφέρω ότι ο δεύτερος δίσκος μου άρεσε και μάλιστα αρκετά καθώς επίσης ότι τους θεωρώ μεγάλη πραγματικά μπάντα με λαμπρό μέλλον μπροστά τους (αν δεν μαλακιστούν) και ότι ακόμα δεν έχουν φτάσει το ταβάνι τους. ΟΜΩΣ θεωρώ ότι σε μεγάλο βαθμό στον δεύτερο δίσκο τους εγκλοβίστηκαν στην παγίδα του πρώτου. Οι συνθέσεις φαίνονται ανακατασκευασμένες (πχ "Pilgrim" - "Heresiarch") και γενικά υπάρχει έντονο στοιχείο επανάληψης σαν να βγήκαν όλα τα τραγούδια από το ίδιο καλούπι αλλά πιο αμβλυμένα ενώ οι στίχοι σε σημεία μιάζουν επιτηδευμένα εντυπωσιακοί. Η δυναμική της μπάντας φαίνεται να εξαντλείται σε ένα δύο τραγούδια ενώ τα υπόλοιπα είναι πιο φιλικά στον μη-έμπειρο ακροατή σαν πχ την Amy Whinehouse που είναι "τζάζ" για όσους δεν την παλεύουν να ακούσουν "τζάζ". Επίσης η μπάντα διέπεται από ένα στοιχείο υπερβολής το οποίο αντανακλάται και στην παρουσία τους στα social media. Οι δε δηλώσεις τους για "unwanted attention" και η επιθυμία τους να γίνουν ελιτιστικό μυστικό είναι η επιτομή του δηθενισμού, ενώ δεν θέλω να σχολιάσω τα γεγονότα με τα official bootlegs στο ebay γιατί θα συγχυστώ και δεν θέλω πρωϊνιάτικα.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Re: Η μάστιγα (;) του "συναισθηματικού επικού μεταλ"

Δημοσίευση από LuciferSteele »

rbrigade έγραψε: Κυρ 04 Μαρ 2018, 23:58 Στηρίζεις όμως την άποψη ότι αποτελούν μάστιγα;
μάστιγα θα το πω όταν η τάση αυτή αποκτήσει ευρύτερα χαρακτηριστικά
προς το παρόν έχει περιορισμένη έκταση
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Η μάστιγα (;) του "συναισθηματικού επικού μεταλ"

Δημοσίευση από CountRaven »

Γενικά έχω παρατηρήσει πως η κακή χρήση των social media έχει κατά καιρούς κάνει μεγάλη ζημιά.

Ως παρατηρητής έχω εντοπίσει πολλές φορές Αμερικάνικα -κυρίως- σχήματα -ή μέλη σχημάτων- που αντιμετώπισαν το μέσο με την κλασική USA αφέλεια, σαν ένα καινούριο παιχνίδι, φτάνοντας στα άκρα. Εύκολο attention από όλα τα μήκη και τα πλάτη της γης, ευκαιρία για συναναστροφή με κόσμο και οπαδούς, σκηνικά που δημιουργούν την ψευδαίσθηση μιας Χ αναγνώρισης με κριτήριο... τα likes. Οι συνέπειες πολλές και διάφορες.

Έχουμε δει καλλιτέχνες να χάνουν την αίγλη που είχαν για χρόνια, εξαιτίας τις άνευ ελέγχου fb δραστηριότητας.

Δεν θα επεκταθώ παραπάνω, το αναφέρω όμως συμπληρωματικά μιας και τόσο στην περίπτωση των WHW όσο και των AK αναφέρθηκε η fb δραστηριότητα τους με αρνητικό πρόσημο.

Συνεχίζω να πιστεύω για να επανέλθουμε στα μουσικά -και ενώ με καλύπτει σε μεγάλο βαθμό το παραπάνω ποστ του Zippo-, ότι οι WHW δεν έχουν και μεγάλη σχέση με το φαινόμενο που αναλύουμε. Στην πραγματικότητα δεν ξέρω αν υπάρχει καν τέτοιο φαινόμενο με την μορφή στοχευμένου μουσικού ρεύματος -προσοχή δεν αναφέρομαι στον όρο που ΟΚ τον φτιάξαμε εμείς-, δεν βλέπω εν τέλη μια ομοιογένεια και κάποια κοινά χαρακτηριστικά στα γκρουπ που αναφέρουμε. Στα αυτιά μου οι WHW είναι εντελώς έξω από όλο αυτό, ενώ δεν μπορώ να εντοπίσω -σε έναν πρωτογενή βαθμό, δηλαδή άμεσα-, κοινά στοιχεία μεταξύ πχ. Primordial και Lunar Shadow ή Atlantean Kodex και Quicksand Dream. Καταλαβαίνω αυτό που εννοούν οι Priamos / Zippo στα αρχικά ποστ ως κοινό παρονομαστή εκ του αποτελέσματος -λυρικά επικά τραγούδια με περισσότερο ποιητικό στίχο κτλ που απέχουν από τις ιαχές της βάρβαρης μάχης εν
τέλη-, αλλά από την άλλη βρίσκω τόσες μουσικές διαφορές όταν εξετάζω ξεχωριστά τα σχήματα που αναφέρθηκαν που αδυνατώ εγώ προσωπικά να φτιάξω τσουβάλι.

Ένα ακόμα υστερόγραφο για WHW, οι οποίοι στα δικά μου αυτιά και με βάση όλε τις περιόδους που έχουν καλλιτεχνικά διανύσει ως μπάντα, έχω να πω ότι εμένα σνα ακροατή μου έχουν δώσει σταθερά ποιότητα με τις δημιουργίες τους και μια έντιμη στάση απέναντι και στο όραμα τους και στους οπαδούς τους. Τρία ζητήματα που για εμένα προσωπικά σαν Χρήστο έχουν μεγάλη σημασία και είναι ζητούμενα σε κάθε σχήμα που ακούω.

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει η εμπορική επιτυχία του κάθε σχήματος σε τέτοιο βαθμό ώστε να την θέσω σαν κριτήριο αναφοράς σε αυτό. Η εμπορική επιτυχία στα μάτια μου έχει πολλές φορές τον χαρακτήρα μιας "τυφλής αυτόματης αποδοχής" που λειτουργεί σε μεγάλο βαθμό και σε μεγάλο νούμερο κόσμου. Εγώ θέλω με την μουσική να έχω μια πιο αναλυτική, προσωπική και επιλεκτική σχέση, το θέτω ως ζητούμενο αυτό, προσωπικά για μένα, χωρίς καμία ελιτίστικη εμμονή. Είναι απλή προσωπική ανάγκη.

Ας θυμηθούμε και τι έγραφα για το SaA:

http://fscroll.blogspot.gr/2014/09/whil ... elion.html
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Η μάστιγα (;) του "συναισθηματικού επικού μεταλ"

Δημοσίευση από CountRaven »

theBox έγραψε: Κυρ 04 Μαρ 2018, 19:27
CountRaven έγραψε: Κυρ 04 Μαρ 2018, 18:13
Ας δούμε τι έγραφα τότε για τον δίσκο λοιπόν και μετά την ανάγνωση μπορείτε να αρχίσετε όλοι να με κράζετε σε βάρδιες:

http://fscroll.blogspot.gr/2013/08/atla ... z-del.html
Ορίστε, βγήκε και κάτι καλο από τη συζήτηση. Εγώ αυτο το blogpot το αγνοούσα. Τώρα στρώνομαι στο διάβασμα!
Χαχα thanks. Όταν έπεσε το αρχικό site έφτιαξα αυτό το blog για να παραμείνει το FS όσο active γίνονταν.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Re: Η μάστιγα (;) του "συναισθηματικού επικού μεταλ"

Δημοσίευση από Priamos »

Χρηστο, δηλαδη, δε σου φαινεται οτι η προσφατη "εμμονη" της Cruz Del Sur για τη συναισθηματικη πλευρα του επικου metal ξεφευγει απο το τυχαιο και ειναι εσκεμμενη; Αυτο ειναι ουσιαστικα το φαινομενο που καυτηριαζω. Η γνησια, "ακηδεμονευτη" καλλιτεχνικη δημιουργια δε με απασχολει για να την επικρινω. Οι τακτικες χειραγωγησης του κοινου απο τις εταιρειες (ειτε μικρες, ειτε μεγαλες), αντιθετως, αυτες με απασχολουν. Οπως εφτιαξε τη θυγατρικη Gates of Hell και προωθει την "μπουντρουμιλα" και την κουλαμαρα, ετσι η ιδια η εταιρεια προωθει την κουλτουρα και την ευαισθησια στον επικο ηχο. Εμενα ομως -ακομα κι αν μιλαμε για την αγαπημενη μου εταιρεια- με ενοχλει ιδιαιτερως η μουσικη να μπαινει στα καλουπια της καθε εταιρειας και η ιδια να δημιουργει/ενθαρρυνει τασεις.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Η μάστιγα (;) του "συναισθηματικού επικού μεταλ"

Δημοσίευση από Zippo190 »

Δεν θα έλεγα ακριβώς εμμονή, αλλά επιχειρηματική κίνηση. Ο Cruz del Sur είδε ότι ξεπούλησε με Atlantean Kodex και While Heaven Wept οπότε στοχεύει εκεί. Έχει και τους Battleroar και Ravensire από δίπλα για την αντρίλα. Είναι αυτονόητο ότι θα προέβαινε σε τέτοιες κινήσεις, ΟΛΕΣ οι εταιρίες προσπαθούν να χειραφετήσουν το κοινό με τέτοιους τρόπους.

Όσον αφορά τη Gates of Hell νομίζω ότι ήταν στοχευμένη κίνηση να υπάρχει μια ανεξάρτητη θυγατρική που να ειδικεύεται στο retro/cult ήχο ώστε να μπορεί να δικαιολογεί αδικαιολόγητες κινήσεις όπως κυκλοφορία μπουντρούμικων παραγωγών.

rbrigade έγραψε: Κυρ 04 Μαρ 2018, 23:58 Στηρίζεις όμως την άποψη ότι αποτελούν μάστιγα;
το μάστιγα είναι θεατρινίστικη δραματική υπερβολή του Πρίαπου, στα πλαίσια "ακούω Primordial περισσότερο από όσο πρέπει".
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: Η μάστιγα (;) του "συναισθηματικού επικού μεταλ"

Δημοσίευση από theBox »

Zippo190 έγραψε: Δευ 05 Μαρ 2018, 18:58
Όσον αφορά τη Gates of Hell νομίζω ότι ήταν στοχευμένη κίνηση να υπάρχει μια ανεξάρτητη θυγατρική που να ειδικεύεται στο retro/cult ήχο ώστε να μπορεί να δικαιολογεί αδικαιολόγητες κινήσεις όπως κυκλοφορία μπουντρούμικων παραγωγών.

:D :D :D
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Re: Η μάστιγα (;) του "συναισθηματικού επικού μεταλ"

Δημοσίευση από Priamos »

Zippo190 έγραψε: Δευ 05 Μαρ 2018, 18:58

το μάστιγα είναι θεατρινίστικη δραματική υπερβολή του Πρίαπου, στα πλαίσια "ακούω Primordial περισσότερο από όσο πρέπει".
:D :D
Ολα σωστα, με εξαιρεση οτι δεν υπαρχει "ακούω Primordial περισσότερο από όσο πρέπει", αφου δεν ειναι ποτε αρκετο... :P
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Re: Η μάστιγα (;) του "συναισθηματικού επικού μεταλ"

Δημοσίευση από LuciferSteele »

οπαδός Πυξ Λαξ αλέρτ
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”