Η μάστιγα (;) του "συναισθηματικού επικού μεταλ"

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3369
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Re: Η μάστιγα (;) του "συναισθηματικού επικού μεταλ"

Δημοσίευση από Priamos »

Zippo190 έγραψε: Κυρ 04 Μαρ 2018, 11:19
LuciferSteele έγραψε: Κυρ 04 Μαρ 2018, 11:12 το ότι ο Πρίαμος θα άνοιγε θέμα γιά να κράξει εμμέσως τους Primordial, δεν το περίμενα...
βασικά ο Πρίαπος πήγαινε για τους Lunar Shadow αλλά του γύρισε μπούμερανγκ γιατί οι masters του Πυξ-Λαξ επικού ήχου είναι οι Primordial, την βρήκε από εκεί που δεν το περίμενε, έτσι είναι άμα σκάβεις τον λάκκο του άλλου. :twisted: :twisted:
Ρε τους Primordial τους βάλατε εσείς με δόλια μέσα. Εγώ ήθελα να κραξω το λεπτεπίλεπτο, εύθραυστο, λουλουδατο στοιχείο που φέρνουν -πρωτιστως- οι φλωροτραγουδιστες στο επικό μέταλ. Οι Primordial είναι τρελό off topic!!!! :mad:
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: Η μάστιγα (;) του "συναισθηματικού επικού μεταλ"

Δημοσίευση από theBox »

Kαι οι Lunar Shadow off-topic ειναι βασικά, διότι πριν απο το θρέντ δεν θα σκεφτομουν να τους πω επικ. Είναι όσο έπικ είναι οι warlord, angelwitch και οι maiden. Να σημείωθει οτι στην "παρουσιαση" που είχα κάνει εδώ μέσα πριν λίγο καιρό, αν και είχα ξεπεράσει κατα πολύ τον εαυτό μου σε wordcount, δεν χρησιμοποίησα τον όρο "έπικ" ούτε μια φορά για αυτούς.

Τελικά ΠΟΙΕΣ μπάντες είναι ον τοπικ ? Τα κουλάδια οι AK? Γιατι και οι Quicksand Dream αν και δεν μου αρέσουν, πιο πολυ NWOBHM είναι και αυτοί.
Επισης οι Candlemass με Messiah είναι on topic? Καμία κλάψα και προπάντως ΚΑΜΙΑ ΥΠΕΡΒΟΛΗ αυτος ο άνθρωπος, ετσι? :twisted: :twisted: :twisted:

Υ.Γ. AKOMA δεν καταλαβαίνω με ποιο μαγικό τρόπο ξεχωρίζει κάποιος το ντεμέκ ψευτο-νιώσιμο απο το ΑΥΘΕΝΤΙΚΟ Π.Ο.Π. νιώσιμο...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος theBox την Κυρ 04 Μαρ 2018, 16:28, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3369
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Re: Η μάστιγα (;) του "συναισθηματικού επικού μεταλ"

Δημοσίευση από Priamos »

Ρε εσείς αν τους βγάλετε όλους τι θα μείνει; :P ; Warlord θεωρούνται και είναι (λυρικό) επικό μέταλ. Οι ίδιοι θεωρούν τον εαυτό τους, εγώ τους θεωρω οπότε τεκμηριώνεται επαρκώς. Ομοίως οι Quicksand Dream. Lunar Shadow θεωρούνται κι αυτοί ότι ανήκουν στο ευρύτερο επικό metal. Cimmeria, fantasy lyrics, επιβλητικός παραδοσιακός metal ηχος κλπ είναι συνηθως επαρκή τυπικά προσόντα για να τους εντάξουμε στο είδος. Το ουσιαστικό του θέματος συζητούμε.Αν αυτός ο "συναισθηματισμός" έρχεται σε σύγκρουση με το dna του είδους ή όχι. (Αν και αφού μπήκαν -εστω κι από σποντα- οι Warlord, δυσκολεύει -θεωρητικα η επιχειρηματολογία μου)
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: Η μάστιγα (;) του "συναισθηματικού επικού μεταλ"

Δημοσίευση από theBox »

Ειναι απλα τα πραγματα λοιπον...Πρώτο Manowar 1982 και πρώτο warlord 1983. Αρα κερδίζουν οι Manowar και η "βάρβαρη" σχολή. :D :D :D

EDIT: ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΒΡΗΚΑ!!! Σας προκαταβάλλουν τα εξώφυλλα του "είδους" που έιναι πιο "σοβαροφανή" ή/και χρησιμοποιουν κλασσικά έργα ζωγραφικής. Δεν εξηγείται αλλιώς...όλα τα παραδείγματα που αναφέρθηκαν έχουν τέτοιας αισθητικής artwork. Μάλλον χρειαζόμαστε περισσότερους ζομπι-ιππότες, πάνοπλες αμαζόνες και γυμνόστηθους βάρβαρους!!!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος theBox την Κυρ 04 Μαρ 2018, 16:37, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3369
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Re: Η μάστιγα (;) του "συναισθηματικού επικού μεταλ"

Δημοσίευση από Priamos »

Καλά στον αντίλογο (αφού δεν το κάνετε εσείς σωστα, το κάνω εγώ μόνος μου :D :P ) θα μπορούσατε να μου πείτε για τα αμέτρητα αριστουργήματα του επικολυρικου ήχου, που και κεινα βγαζαν ένα "λεπτεπίλεπτο": Warlord, Medieval Steel, Rebellion κλπ

Μάλλον το πρόβλημα προκύπτει από τους μέτριους τραγουδιστές και τις μακροσκελείς, ατμοσφαιρικες συνθέσεις.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Η μάστιγα (;) του "συναισθηματικού επικού μεταλ"

Δημοσίευση από Zippo190 »

theBox έγραψε: Κυρ 04 Μαρ 2018, 16:20 Ειναι απλα τα πραγματα λοιπον...Πρώτο Manowar 1982 και πρώτο warlord 1983. Αρα κερδίζουν οι Manowar και η "βάρβαρη" σχολή. :D :D :D

EDIT: ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΒΡΗΚΑ!!! Σας προκαταβάλλουν τα εξώφυλλα του "είδους" που έιναι πιο "σοβαροφανή" ή/και χρησιμοποιουν κλασσικά έργα ζωγραφικής. Δεν εξηγείται αλλιώς...
o διαχωρισμός γίνεται με βάσει τα αυτιά του καθενός. Εξήγησα και τους λόγους πριν γιατί πχ οι Lunar Shadow μου φαίνονται λίγο άμπαλοι, αλλά αν στα αυτιά κάποιου άλλου ακούγεται σαν τρελή μουσική τότε ο καθένας στην γωνία του αγαπημένοι. :toothy: Όσον αφορά τα εξώφυλλά είναι φυσικά μέρος του όλου πακέτου αλλά όχι το Α και το Ω.

δες πχ αυτό το μίνι έπος: ούτε βαθυστόχαστοι στίχοι, ούτε επικολυρικές εξάρσεις αλλά βγάζει συναίσθημα:

@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: Η μάστιγα (;) του "συναισθηματικού επικού μεταλ"

Δημοσίευση από theBox »

Priamos έγραψε: Κυρ 04 Μαρ 2018, 16:29 Καλά στον αντίλογο (αφού δεν το κάνετε εσείς σωστα, το κάνω εγώ μόνος μου :D :P ) θα μπορούσατε να μου πείτε για τα αμέτρητα αριστουργήματα του επικολυρικου ήχου, που και κεινα βγαζαν ένα "λεπτεπίλεπτο": Warlord, Medieval Steel, Rebellion κλπ

Μάλλον το πρόβλημα προκύπτει από τους μέτριους τραγουδιστές και τις μακροσκελείς, ατμοσφαιρικες συνθέσεις.
Δες και το εντιτ μου παραπάνω. :D
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: Η μάστιγα (;) του "συναισθηματικού επικού μεταλ"

Δημοσίευση από theBox »

Zippo190 έγραψε: Κυρ 04 Μαρ 2018, 16:37
theBox έγραψε: Κυρ 04 Μαρ 2018, 16:20 Ειναι απλα τα πραγματα λοιπον...Πρώτο Manowar 1982 και πρώτο warlord 1983. Αρα κερδίζουν οι Manowar και η "βάρβαρη" σχολή. :D :D :D

EDIT: ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΒΡΗΚΑ!!! Σας προκαταβάλλουν τα εξώφυλλα του "είδους" που έιναι πιο "σοβαροφανή" ή/και χρησιμοποιουν κλασσικά έργα ζωγραφικής. Δεν εξηγείται αλλιώς...
o διαχωρισμός γίνεται με βάσει τα αυτιά του καθενός. Εξήγησα και τους λόγους πριν γιατί πχ οι Lunar Shadow μου φαίνονται λίγο άμπαλοι, αλλά αν στα αυτιά κάποιου άλλου ακούγεται σαν τρελή μουσική τότε ο καθένας στην γωνία του αγαπημένοι. :toothy: Όσον αφορά τα εξώφυλλά είναι φυσικά μέρος του όλου πακέτου αλλά όχι το Α και το Ω.

δες πχ αυτό το μίνι έπος: ούτε βαθυστόχαστοι στίχοι, ούτε επικολυρικές εξάρσεις αλλά βγάζει συναίσθημα:

Ζιππο, ενώ (απ όσα έχω καταλάβει) σε άλλα υπο-είδη/αντικείμενα του FS τα γούστα μας εως και ταυτίζονται, στο έπικ είναι εκ διαμέτρου αντίθετα. Το κομματάκι αυτο πχ το βρησκω αρκετά cringewothy. Oh well, ο καθένας στην γωνία του που λες και παραπάνω, και εννοείται πως στην τελική τα πάντα ανάγονται στο περι ορέξεως.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: Η μάστιγα (;) του "συναισθηματικού επικού μεταλ"

Δημοσίευση από rbrigade »

Η συζήτηση έχει ξεφύγει και έχει χαθεί η μπάλα. Warlord εννοείται ότι περιλαμβάνονται στο επικό metal, τα μισά και βάλε τραγούδια τους είναι για μάγους, πολέμους, θρησκείες, μυθολογία κτλ και φουλ στο επικό συναίσθημα. Δηλαδή επειδή είπαν και 2-3 καψουροτράγουδα δεν είναι epic; Αλλά τι τους πιάνουμε σε ένα τόπικ με θέμα ''η μάστιγα του οτιδήποτε''; Οι Warlord ακόμα και στην σημερινή τους μορφή είναι πολυτέλεια για τον χώρο και απέχουν πολύ από το να βγάλουν αδύναμο ή κλαψομούνικο δίσκο. Και σοβαρά τώρα, σε ποιον πλανήτη το πρώτο Manowar κερδίζει το πρώτο Warlord; (αν κατάλαβα καλά την σύγκριση που αναφέρθηκε παραπάνω). Τριτοτέταρτο Manowar Vs 1ο Warlord, ok, ναι συζητιέται. Γιατί τόση απαξίωση στους Atlantean Kodex; Και αυτοί πολυτέλεια είναι για την σημερινή μέταλ σκηνή. Αν είναι αυτοί κουλοί τότε οι κάθε Wotan τι είναι; Οι Candlemass εννοείται περιλαμβάνονται στο epic metal, άσχετα αν ταυτόχρονα είναι και doom metal ή epic doom.
Νομίζω ότι ο Πρίαμος πρέπει να εξηγήσει καλύτερα τι εννοεί, η λέξη ''συναισθηματικό'' δημιουργεί σύγχυση, προφανώς εννοεί μπάντες που δεν μπορούν να παίξουν μπάλα στο σωστό επίπεδο και καταφεύγουν σε κολπάκια όπως χαμηλά φωνητικά, ανούσιο riffing που ουσιαστικά δεν είναι καν riffing (καλά τα λες theBox επ' αυτού, αυτό το riffing χωρίς riff είναι χαρακτηριστικό του χώρου, βλέπε και U2 κιθάρες σε τελευταίο κομμάτι Primordial)
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: Η μάστιγα (;) του "συναισθηματικού επικού μεταλ"

Δημοσίευση από theBox »

rbrigade έγραψε: Κυρ 04 Μαρ 2018, 16:46 Η συζήτηση έχει ξεφύγει και έχει χαθεί η μπάλα. Warlord εννοείται ότι περιλαμβάνονται στο επικό metal, τα μισά και βάλε τραγούδια τους είναι για μάγους, πολέμους, θρησκείες, μυθολογία κτλ και φουλ στο επικό συναίσθημα. Δηλαδή επειδή είπαν και 2-3 καψουροτράγουδα δεν είναι epic; Αλλά τι τους πιάνουμε σε ένα τόπικ με θέμα ''η μάστιγα του οτιδήποτε''; Οι Warlord ακόμα και στην σημερινή τους μορφή είναι πολυτέλεια για τον χώρο και απέχουν πολύ από το να βγάλουν αδύναμο ή κλαψομούνικο δίσκο. Και σοβαρά τώρα, σε ποιον πλανήτη το πρώτο Manowar κερδίζει το πρώτο Warlord; (αν κατάλαβα καλά την σύγκριση που αναφέρθηκε παραπάνω). Τριτοτέταρτο Manowar Vs 1ο Warlord, ok, ναι συζητιέται. Γιατί τόση απαξίωση στους Atlantean Kodex; Και αυτοί πολυτέλεια είναι για την σημερινή μέταλ σκηνή. Αν είναι αυτοί κουλοί τότε οι κάθε Wotan τι είναι; Οι Candlemass εννοείται περιλαμβάνονται στο epic metal, άσχετα αν ταυτόχρονα είναι και doom metal ή epic doom.
Νομίζω ότι ο Πρίαμος πρέπει να εξηγήσει καλύτερα τι εννοεί, η λέξη ''συναισθηματικό'' δημιουργεί σύγχυση, προφανώς εννοεί μπάντες που δεν μπορούν να παίξουν μπάλα στο σωστό επίπεδο και καταφεύγουν σε κολπάκια όπως χαμηλά φωνητικά, ανούσιο riffing που ουσιαστικά δεν είναι καν riffing (καλά τα λες theBox επ' αυτού, αυτό το riffing χωρίς riff είναι χαρακτηριστικό του χώρου, βλέπε και U2 κιθάρες σε τελευταίο κομμάτι Primordial)
Αυτο για το 1ο manowar VS 1o warlord ήταν αστειάκι προφανώς και έχει εντελώς χρονικό νόημα και οχι ποιοτικό. Δλδ αφου οι μανοβαρ μας πρόλαβαν με την αντρίκια βαρβαρίλα τους, εμείς οι πουκαμισάτοι επικολυρικοι δεν δικαιούμαστε να μιλάμε. Again, αστειεύομαι...
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: Η μάστιγα (;) του "συναισθηματικού επικού μεταλ"

Δημοσίευση από rbrigade »

Πάντως και οι Manowar μπορεί να πουλούσαν αντρίλα, αλλά μουσικά τόσο στο Sign of the hammer όσο και σε σποραδικά κομμάτια (π.χ. Master of the wind) ήταν πολύ λυρικοί. Απλά το επίπεδο των Manowar και Warlord δεν επιτρέπει με την καμία να πούμε τα συναισθηματικά κομμάτια τους κλαψομούνικα ή γιαλαντζί. Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάθετος διαχωρισμός βάρβαρο Vs λυρικό epic metal, και τα δύο συνδυάζονται σε διαφορετικές δόσεις αναλόγως τις μπάντες, οι Virgin Steele είναι μια από τις χαρακτηριστικές περιπτώσεις που έπαιξαν μπάλα και στις δύο μεριές και το επισήμαναν και με τίτλους όπως Noble Savage. Και πάλι η ποιότητά τους ήταν τεράστια και δεν επέτρεπε παρεξηγήσεις. Οπότε για μένα το καμπανάκι χτυπάει για τους λιγότερο ταλαντούχους εκπροσώπους της σκηνής που μασκαρεύουν τις αδυναμίες τους με διάφορα κολπάκια τα οποία πασάρουν ως άποψη.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3369
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Re: Η μάστιγα (;) του "συναισθηματικού επικού μεταλ"

Δημοσίευση από Priamos »

Λοιπον αντε να συγκεκριμενοποιησω. Αναφερομαι στην ταση που στηριζει (αν οχι δημιουργει) κυριως η Cruz Del Sur, μια ιδιαιτερως "epic-friendly" label, που ομως απο τοτε που περασαν οι While Heaven Wept απο το ροστερ της,μοιαζει να προωθει το "φλωροεπικο" μεταλ: Atlantean Kodex, Dark Forest, Lunar Shadow, Quicksand Dream,Darkest Era κλπ Αν προσθεσεις και τους απαραδεκτους Walpyrgus, που αν και μη επικοι οι ιδιοι εχουν επικο background, βλεπουμε οτι η -κατα τ'αλλα συμπαθεστατη- cruz del sur προσπαθει συστηματικα να "φλωροποιησει" το επικο metal με την ελπιδα να βρει/φτιαξει ενα καινουριο εναλλακτικο epic metal trend.
Να διευκρινησω οτι πρωτο Darkest Era και Αtlantean Kodex για μενα ειναι κορυφαια, απλα με ενοχλει η στοχευμενη ενθαρρυνση αυτου του ηχου απο την label.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: Η μάστιγα (;) του "συναισθηματικού επικού μεταλ"

Δημοσίευση από rbrigade »

Ε το πηδ@ς όταν λες φλωροέπικ τους Atlantean Kodex... Για κάτι Dark Forest ναι, βγάζουν μπόλικη φλωριά, ειδικά τα φωνητικά
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: Η μάστιγα (;) του "συναισθηματικού επικού μεταλ"

Δημοσίευση από theBox »

rbrigade έγραψε: Κυρ 04 Μαρ 2018, 17:14 Οπότε για μένα το καμπανάκι χτυπάει για τους λιγότερο ταλαντούχους εκπροσώπους της σκηνής που μασκαρεύουν τις αδυναμίες τους με διάφορα κολπάκια τα οποία πασάρουν ως άποψη.
Σαφέστατα! Γι αυτο διατηρώ και σκληρή στάση απέναντι σε Kodex, Solstice και γενικά αυτη την μονολιθική σκήνη (με τους primordial να ειναι/ΗΤΑΝ εξαίρεση λόγω Πρέκα και μόνο). Είναι αυτο που λες παραπάνω για τα ριφς...δεν υπάρχουν. Oι warlord μπηκαν στην κουβέντα λογω lunar shadow. Εχώ μπερδευται ως προς το ποιο φαίνομενο εξετάζουμε παντως, γιατι αν το θέμα είναι η μακρόσυρτη κουλαμάρα, τότε οι Lunar Shadow που παιζουν σχεδον prog που κολλάνε? Επισης που κολλάνε σε σχέση με τα σπασμένα/επιτηδευμένα φωνητικα? Ο τύπος έχει (είχε γιατι εφυγε) τα πιο down to earth φωνητικα στη φάση.

Γενικα, μάλλον έχω τριγκαριστεί απο την αναφορά σε Lunar Shadow και μανουριάζω μόνος μου...χαχαχα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος theBox την Κυρ 04 Μαρ 2018, 17:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3369
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Re: Η μάστιγα (;) του "συναισθηματικού επικού μεταλ"

Δημοσίευση από Priamos »

rbrigade έγραψε: Κυρ 04 Μαρ 2018, 17:35 Ε το πηδ@ς όταν λες φλωροέπικ τους Atlantean Kodex... Για κάτι Dark Forest ναι, βγάζουν μπόλικη φλωριά, ειδικά τα φωνητικά
Στο δευτερο κουλτουρεψαν υπερβολικα και μου φαινεται οτι σταζουν πλεον επιτηδευση και οιηση.
Surreal Killer
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”