Live με μάσκες και αποστάσεις. Η μουσική που έχει στο DNA της την επανάσταση και την ανατροπή, θα υπακούσει;

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Live με μάσκες και αποστάσεις. Η μουσική που έχει στο DNA της την επανάσταση και την ανατροπή, θα υπακούσει;

Δημοσίευση από rbrigade »

Θα είμαι πολύ άκομψος... Η θεωρία των ιδεών είναι μια νοητική σύλληψη χωρίς καμία αντιστοιχία στην πραγματικότητα, όπως άλλωστε και οτιδήποτε αφορά μεταφυσική, θρησκεία κτλ. Ίσως εντελώς συμβολικά μπορείς να κάνεις κάποιες ερμηνείες, αλλά ο Πλάτωνας δεν μιλούσε συμβολικά, τα εννοούσε όλα αυτά. Το θέμα όμως είναι ότι κάθε άνθρωπος κρίνεται με τα μέτρα της εποχής του. Για την συγκεκριμένη εποχή μπορεί αυτή η ιδέα να ήταν μια τολμηρή απόπειρα να εξηγήσει κάποια πράγματα, όμως πολύ απλά δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Καλά, διαβάζω και περί συνδυασμού Πλάτωνα/Μάτριξ... Αυτό φυσικά δεν νομίζω να το πιστεύει ο Yokeda, είναι του Απείθαρχου κόλπα...

''ο Πλάτωνας δέχτηκε μεγάλη κριτική στην εποχή του ότι αποκάλυπτε πράγματα που θα έπρεπε να γνωρίζουν μόνο οι μυημένοι''

Αυτό για να έχει νόημα θα πρέπει να είναι όσα αποκάλυψε αλήθεια (που δεν είναι) και να υπήρχαν και μυημένοι που να τα ήξεραν (που δεν υπήρχαν, άλλωστε τι να ήξεραν, τα παραμυθάκια με τα σπήλαια;) και επιπλέον να ήταν και επικίνδυνη αυτή η γνώση (εδώ γελάμε, αφού τα έγραψε και τα δημοσιοποίησε ο Πλάτωνας και δεν έγινε τίποτα, ποιος κίνδυνος και ποια αποκάλυψη). Τώρα ως προς το μυημένοι, αν εννοείς τίποτα Ελευσίνια μυστήρια κτλ το πας σε σκληρή συνωμοσιολογία, γιατί από καμία πηγή δεν προκύπτει ότι υπήρχε κάποια ουσιαστική και επικίνδυνη γνώση που να μεταδιδόταν μεταξύ των μυημένων.

''η πνευματική επανάσταση στην οποία αναφέρομαι αφορά στη γνωστοποίηση στους ανυποψίαστους για το τί συμβαίνει σε αυτό που όλοι αποκαλούν διαβίωση''

Γίνε λίγο πιο σαφής, τι συμβαίνει δηλαδή;

''μέσα στο μύθο αναφέρονται αυτοί που κινούν τη διαδικασία για το παιχνίδι των σκιών''

Και δω θέλω συγκεκριμένη εξήγηση, ποιοι είναι αυτοί, ποιοί ήταν τότε και ποιοί είναι τώρα;

''ο μύθος ζει 2 και βάλε χιλιάδες χρόνια και αποτελεί το ερέθισμα (σε παγκόσμια κλίμακα) για ένα άτομο που θέλει να είναι αποδεσμευμένο απο κοινωνικά - πολιτικά ρεύματα στο να ξεφύγει από το παιχνίδι των σκιών.''

Δεν μου λέει κάτι. Ο μύθος του Γιαχβέ ζει 3.000 χρόνια, του Χριστού 2.000 χρόνια και του Αλλάχ 1.400. Δεν μας αποδεικνύει κάτι αυτό, παρά μόνο ότι οι άνθρωποι είναι διαχρονικά ηλίθιοι ή τους αρέσουν τα παραμύθια.


Γενικά με κάλυψε ο Κουτής που λέει ότι οποιοσδηποτε παρεκκλίνει από τις κοινές αντιλήψεις τις εποχής του δεν είναι απαραίτητα ούτε σοφός, ούτε πιο κοντά στην αλήθεια, ούτε επικίνδυνος λόγω γνώσης (κάθε άλλο, πιθανότατα είναι επικίνδυνος λόγω βλακείας, π.χ. αντιεμβολιαστές). Εννοείται φυσικά ότι δίπλα στον χαμό των ψεκασμένων θα υπάρχει πάντα και ο οραματιστής, ο ρηξικέλευθος, που θα βρει κάτι νέο και θα προχωρήσει την γνώση και τον πολιτισμό.

Και τέλος πάντων για να γυρίσουμε και λίγο στο αρχικό θέμα, 50 χρόνια heavy metal δεν άλλαξε τίποτα, οι ροκάδες των 60's ας πούμε ότι συνέβαλαν λίγο στην σεξουαλική επανάσταση, στην Αμερική τα έβαλαν με τον πόλεμο του Βιετνάμ κτλ. Αν πεις σε οποιονδήποτε του κατεστημένου ότι κινδυνεύει από το heavy metal θα βάλει τα γέλια...
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Live με μάσκες και αποστάσεις. Η μουσική που έχει στο DNA της την επανάσταση και την ανατροπή, θα υπακούσει;

Δημοσίευση από theBox »

rbrigade έγραψε: Παρ 11 Σεπ 2020, 18:43 Θα είμαι πολύ άκομψος... Η θεωρία των ιδεών είναι μια νοητική σύλληψη χωρίς καμία αντιστοιχία στην πραγματικότητα, όπως άλλωστε και οτιδήποτε αφορά μεταφυσική, θρησκεία κτλ. Ίσως εντελώς συμβολικά μπορείς να κάνεις κάποιες ερμηνείες, αλλά ο Πλάτωνας δεν μιλούσε συμβολικά, τα εννοούσε όλα αυτά. Το θέμα όμως είναι ότι κάθε άνθρωπος κρίνεται με τα μέτρα της εποχής του. Για την συγκεκριμένη εποχή μπορεί αυτή η ιδέα να ήταν μια τολμηρή απόπειρα να εξηγήσει κάποια πράγματα, όμως πολύ απλά δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.
:love2:
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Live με μάσκες και αποστάσεις. Η μουσική που έχει στο DNA της την επανάσταση και την ανατροπή, θα υπακούσει;

Δημοσίευση από apeitharxos »

To Forgotten Scroll έχει τον Εισαγγελάτο του...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Live με μάσκες και αποστάσεις. Η μουσική που έχει στο DNA της την επανάσταση και την ανατροπή, θα υπακούσει;

Δημοσίευση από theBox »

Παντως το διλλημα Θεισμός/δυαλισμός VS υλισμός/νατουραλισμος δεν νομιζω οτι θα λυθει μεσα στο Forgotten Scroll απο εμας. Το πολυ πολυ να αναπαραγουμε ηδη υπαρχουσες ιδεες που ειτε εχουμε διαβασει κι ενστερνιζομαστε λογω ιδιοσυγκρασιας, ειτε τις εχουμε σκεφτει ΚΑΙ εμεις, αγνοώντας οτι εχουν ηδη χυθει τονοι μελανης.

Ομως, ειναι κριμα αυτη η προσκόλληση που εχουμε σαν λαος στην αρχαια ελληνικη φιλοσοφια. Ισως συμβαινει γιατι νιωθουμε περηφανοι που ειναι ενα απο τα χιτάκια μας. Σε κάθε περιπτωση, η ανθρωπινη διανοηση εχει παράξει σημαντικο πνευματικο εργο απο την Αναγεννηση και μετα, για να μην μιλησω για τους τελευταιους 2 αιώνες.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Live με μάσκες και αποστάσεις. Η μουσική που έχει στο DNA της την επανάσταση και την ανατροπή, θα υπακούσει;

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

theBox έγραψε: Παρ 11 Σεπ 2020, 19:40 Σε κάθε περιπτωση, η ανθρωπινη διανοηση εχει παράξει σημαντικο πνευματικο εργο απο την Αναγεννηση και μετα, για να μην μιλησω για τους τελευταιους 2 αιώνες.
- [mention]theBox[/mention]: η ανθρωπινη διανοηση εχει παράξει σημαντικο πνευματικο εργο απο την Αναγεννηση και μετα
- Ραντομ σανδαλοφορούσα:

Εικόνα
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Live με μάσκες και αποστάσεις. Η μουσική που έχει στο DNA της την επανάσταση και την ανατροπή, θα υπακούσει;

Δημοσίευση από apeitharxos »

theBox έγραψε: Παρ 11 Σεπ 2020, 19:40 Παντως το διλλημα Θεισμός/δυαλισμός VS υλισμός/νατουραλισμος δεν νομιζω οτι θα λυθει μεσα στο Forgotten Scroll απο εμας. Το πολυ πολυ να αναπαραγουμε ηδη υπαρχουσες ιδεες που ειτε εχουμε διαβασει κι ενστερνιζομαστε λογω ιδιοσυγκρασιας, ειτε τις εχουμε σκεφτει ΚΑΙ εμεις, αγνοώντας οτι εχουν ηδη χυθει τονοι μελανης.

Ομως, ειναι κριμα αυτη η προσκόλληση που εχουμε σαν λαος στην αρχαια ελληνικη φιλοσοφια. Ισως συμβαινει γιατι νιωθουμε περηφανοι που ειναι ενα απο τα χιτάκια μας. Σε κάθε περιπτωση, η ανθρωπινη διανοηση εχει παράξει σημαντικο πνευματικο εργο απο την Αναγεννηση και μετα, για να μην μιλησω για τους τελευταιους 2 αιώνες.
Το ζήτημα δεν είναι αυτό, το ζήτημα είναι ότι κάποιος με μια βεβαιότητα η οποία δεν γνωρίζω από πού πηγάζει, βγαίνει και την λέει στους υπόλοιπους ότι τίποτα από όσα λένε δεν ισχύει, που έχουν τελειώσει και ένα πανεπιστήμιο στην τελική οι υπόλοιποι, και γαμάει την κουβέντα...
Δεν μπορεί η Μωροπούλου (καθηγήτρια Πολυτεχνείου που προϊστατο των έργων συντήρησης στον Πανάγιο Τάφο) να βγαίνει και να λέει ότι Επιστήμη και Θρησκεία μάς ενώνει η αλήθεια και ο πουθενάς να μιλάει με αυτό τον τρόπο...

Άσε που σε προσωπικό διάλογο όταν τον κάλεσα να κάνουμε δεν απάντησε ποτέ, για κάτι που είπε εδώ μέσα (ώστε να δώσω και εγώ συνέχεια εκτός φόρουμ), παρά μόνο από εδώ το συνεχίζει, γιατί εδώ μόνο έχει ασυλία για τον φασιστικό τρόπο που μιλάει...

Ας αναφέρω ένα παράδειγμα της αγραμματοσύνης του, σε ό,τι είπε παραπάνω: Όσοι είναι εναντίον των εμβολίων είναι αντιεμβολιαστές και επικίνδυνοι.
Όσοι είναι γενικά, ναι μπορείς να τους χαρακτηρίσεις έτσι, το εμβόλιο για τον COVID όμως (γιατί εκεί πήγαινε η σπόντα) είναι εμβόλιο τύπου m-RNA, το οποίο τι σημαίνει:
Όλα τα εμβόλια μέχρι στιγμής βασίζονται στην εξής φιλοσοφία: Βάζουν έναν εξασθενημένο ιό μέσα ώστε να ενεργοποιήσουν το ανοσοποιητικό σου σύστημα να παράξει αντισώματα να τον καταστρέψει. Σωστά ως εδώ;
Το εμβόλιο τύπου m-RNA τώρα: Είναι ένα πειραματικό εμβόλιο, που εφαρμόζεται πρώτη φορά, σε ανθρώπους τουλάχιστον, και στο οποίο αντί να γίνει η διαδικασία όπως περιγράφεται, με τον εμβολιασμό, αυτό που εισέρχεται στον οργανισμό ενεργοποιεί τον οργανισμό ώστε να παράξει τα αντισώματα, δίνει την εντολή το εμβόλιο το ίδιο δηλαδή για την παραγωγή αντισωμάτων, δεν ενεργοποιείται ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ του ο οργανισμός, όπως γινόταν μέχρι τώρα. Αυτό αποτελεί ένα είδος επαναπρογραμματισμού του ανοσοποιητικού συστήματος (με ό,τι αυτό συνεπάγεται), δηλαδή κατά κάποιον τρόπο μιλάμε για γενετική τροποποίηση.
Επομένως, άλλο το να μην επιθυμώ το συγκεκριμένο εμβόλιο, δεν με κάνει αντιεμβολιαστή, όπως σε βολεύει να τους τσουβαλιάσεις όλους σε αυτή την κατηγορία...Για να μην αναφέρω ότι το εμβόλιο θα φέρει και ψηφιακό πιστοποιητικό, κάτι το οποίο δεν μας το έχουν ξεκαθαρίσει αν θα ισχύει. Αντί δηλαδή να καταγραφείς στο ΕΣΥ ότι έχεις κάνει το εμβόλιο (και προκειμένου να μπορείς να ταξιδεύεις ή να δουλεύεις π.χ.) να υπάρχει η αναγνώριση του εμβολιασμού πάνω στο σώμα σου, να σε σκανάρει δηλαδή μηχάνημα σε αεροδρόμιο π.χ. και να βλέπει ότι όντως είσαι εμβολιασμένος. Δεν λέω ότι θα είναι έτσι, απλώς λέω ότι υπάρχει και αυτή η πιθανότητα, και θα το εφαρμόσουν για όσους αρχικά θέλουν να ταξιδέψουν. Αυτό είναι συνωμοσιολογία; Αυτό είναι πιθανότητα, πλέον, συνωμοσιολογία θα ήταν αν το έλεγα το 2010 για παράδειγμα, αυτό το κακό έχει η 'συνωμοσιολογία' όπως εσύ την λες, ότι μετατρέπεται σε πιθανότητα πολλές φορές, αν όχι σε πραγματικότητα...
Δηλαδή, κάπου χαλάρωσε και κόψτο, μίλα καλύτερα, δεν είμαστε κρατούμενοι...δεν είσαι ο Τσακιρίδης στο 'Φυλακές Ανηλίκων'...

Το ξέρεις ότι για αυτό που είπες εδώ πέρα (και για το οποίο σε ρώτησα στο e-mail σου γιατί το είπες, χωρίς διάθεση τσακωμού και απάντηση δεν πήρα) εγώ (αν ήθελα) μπορούσα να σε τρέξω στα δικαστήρια; Λοιπόν, χαλάρωσε το ύφος σου και μίλα πιο ευγενικά γιατί όταν δεν προσαρμόζεσαι σε κάποιους κανόνες δεοντολογίας και διαλόγου, σου ξεφεύγουν και τέτοια πράγματα όπως αυτό που είπες, και αν στη θέση μου βρεθεί κανένας τρελός σε βλέπω να τον πληρώνεις για κανά δυο χρόνια...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Live με μάσκες και αποστάσεις. Η μουσική που έχει στο DNA της την επανάσταση και την ανατροπή, θα υπακούσει;

Δημοσίευση από Zippo190 »

Δεν ξέρω πως θα πάει αλλά είναι πρακτικά αδύνατο να εφαρμοστούν τα μέτρα εκτός και αν οι διοργανωτές/μπάντες/ιδιοκτήτες των χώρων αποφασίσουν να το πάρουν στα σοβαρά. Και όταν λέω σοβαρά εννοώ με επιβολή προστίμων, αποβολή από το χώρο του λαιβ, παύση της συναυλίας και γενικά ό,τι χρειάζεται για να καταλάβει ο κόσμος ότι δεν σπάνε πλάκα. Από την παύση του lockdown και ύστερα εγώ έχω φτάσει στο συμπέρασμα ότι ο μέσος (φυσικά όχι όλοι) Έλλην είναι παραλίας: θέλει να εξαφανιστεί ως δια μαγείας ο ιός ή έστω να περιοριστεί χωρίς αυτός να κάνει καμία θυσία ή να χαλάσει την ζαχαρένια κάτι που με τα τωρινά δεδομένα δεν γίνεται. Και όχι μόνο αυτό αλλά πασπαλίζει όλο αυτό το πράγμα με αμπελοφιλοσοφίρες πολιτικού/ιδεολογικού/ψευτοεπιστημονικού περιεχομένου για να βγαίνει και από πάνω. Δεν αντιλέγω ότι υπάρχει κόσμος που μπορεί να πιστεύει σοβαρά όλα αυτά αλλά θεωρώ ότι ο μέσος σχολιαστής του f/b είναι απλά αστείοι.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Live με μάσκες και αποστάσεις. Η μουσική που έχει στο DNA της την επανάσταση και την ανατροπή, θα υπακούσει;

Δημοσίευση από rbrigade »

apeitharxos έγραψε: Παρ 11 Σεπ 2020, 19:55
theBox έγραψε: Παρ 11 Σεπ 2020, 19:40 Παντως το διλλημα Θεισμός/δυαλισμός VS υλισμός/νατουραλισμος δεν νομιζω οτι θα λυθει μεσα στο Forgotten Scroll απο εμας. Το πολυ πολυ να αναπαραγουμε ηδη υπαρχουσες ιδεες που ειτε εχουμε διαβασει κι ενστερνιζομαστε λογω ιδιοσυγκρασιας, ειτε τις εχουμε σκεφτει ΚΑΙ εμεις, αγνοώντας οτι εχουν ηδη χυθει τονοι μελανης.

Ομως, ειναι κριμα αυτη η προσκόλληση που εχουμε σαν λαος στην αρχαια ελληνικη φιλοσοφια. Ισως συμβαινει γιατι νιωθουμε περηφανοι που ειναι ενα απο τα χιτάκια μας. Σε κάθε περιπτωση, η ανθρωπινη διανοηση εχει παράξει σημαντικο πνευματικο εργο απο την Αναγεννηση και μετα, για να μην μιλησω για τους τελευταιους 2 αιώνες.
Το ζήτημα δεν είναι αυτό, το ζήτημα είναι ότι κάποιος με μια βεβαιότητα η οποία δεν γνωρίζω από πού πηγάζει, βγαίνει και την λέει στους υπόλοιπους ότι τίποτα από όσα λένε δεν ισχύει, που έχουν τελειώσει και ένα πανεπιστήμιο στην τελική οι υπόλοιποι, και γαμάει την κουβέντα...
Δεν μπορεί η Μωροπούλου (καθηγήτρια Πολυτεχνείου που προϊστατο των έργων συντήρησης στον Πανάγιο Τάφο) να βγαίνει και να λέει ότι Επιστήμη και Θρησκεία μάς ενώνει η αλήθεια και ο πουθενάς να μιλάει με αυτό τον τρόπο...

Άσε που σε προσωπικό διάλογο όταν τον κάλεσα να κάνουμε δεν απάντησε ποτέ, για κάτι που είπε εδώ μέσα (ώστε να δώσω και εγώ συνέχεια εκτός φόρουμ), παρά μόνο από εδώ το συνεχίζει, γιατί εδώ μόνο έχει ασυλία για τον φασιστικό τρόπο που μιλάει...

Ας αναφέρω ένα παράδειγμα της αγραμματοσύνης του, σε ό,τι είπε παραπάνω: Όσοι είναι εναντίον των εμβολίων είναι αντιεμβολιαστές και επικίνδυνοι.
Όσοι είναι γενικά, ναι μπορείς να τους χαρακτηρίσεις έτσι, το εμβόλιο για τον COVID όμως (γιατί εκεί πήγαινε η σπόντα) είναι εμβόλιο τύπου m-RNA, το οποίο τι σημαίνει:
Όλα τα εμβόλια μέχρι στιγμής βασίζονται στην εξής φιλοσοφία: Βάζουν έναν εξασθενημένο ιό μέσα ώστε να ενεργοποιήσουν το ανοσοποιητικό σου σύστημα να παράξει αντισώματα να τον καταστρέψει. Σωστά ως εδώ;
Το εμβόλιο τύπου m-RNA τώρα: Είναι ένα πειραματικό εμβόλιο, που εφαρμόζεται πρώτη φορά, σε ανθρώπους τουλάχιστον, και στο οποίο αντί να γίνει η διαδικασία όπως περιγράφεται, με τον εμβολιασμό, αυτό που εισέρχεται στον οργανισμό ενεργοποιεί τον οργανισμό ώστε να παράξει τα αντισώματα, δίνει την εντολή το εμβόλιο το ίδιο δηλαδή για την παραγωγή αντισωμάτων, δεν ενεργοποιείται ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ του ο οργανισμός, όπως γινόταν μέχρι τώρα. Αυτό αποτελεί ένα είδος επαναπρογραμματισμού του ανοσοποιητικού συστήματος (με ό,τι αυτό συνεπάγεται), δηλαδή κατά κάποιον τρόπο μιλάμε για γενετική τροποποίηση.
Επομένως, άλλο το να μην επιθυμώ το συγκεκριμένο εμβόλιο, δεν με κάνει αντιεμβολιαστή, όπως σε βολεύει να τους τσουβαλιάσεις όλους σε αυτή την κατηγορία...Για να μην αναφέρω ότι το εμβόλιο θα φέρει και ψηφιακό πιστοποιητικό, κάτι το οποίο δεν μας το έχουν ξεκαθαρίσει αν θα ισχύει. Αντί δηλαδή να καταγραφείς στο ΕΣΥ ότι έχεις κάνει το εμβόλιο (και προκειμένου να μπορείς να ταξιδεύεις ή να δουλεύεις π.χ.) να υπάρχει η αναγνώριση του εμβολιασμού πάνω στο σώμα σου, να σε σκανάρει δηλαδή μηχάνημα σε αεροδρόμιο π.χ. και να βλέπει ότι όντως είσαι εμβολιασμένος. Δεν λέω ότι θα είναι έτσι, απλώς λέω ότι υπάρχει και αυτή η πιθανότητα, και θα το εφαρμόσουν για όσους αρχικά θέλουν να ταξιδέψουν. Αυτό είναι συνωμοσιολογία; Αυτό είναι πιθανότητα, πλέον, συνωμοσιολογία θα ήταν αν το έλεγα το 2010 για παράδειγμα, αυτό το κακό έχει η 'συνωμοσιολογία' όπως εσύ την λες, ότι μετατρέπεται σε πιθανότητα πολλές φορές, αν όχι σε πραγματικότητα...
Δηλαδή, κάπου χαλάρωσε και κόψτο, μίλα καλύτερα, δεν είμαστε κρατούμενοι...δεν είσαι ο Τσακιρίδης στο 'Φυλακές Ανηλίκων'...

Το ξέρεις ότι για αυτό που είπες εδώ πέρα (και για το οποίο σε ρώτησα στο e-mail σου γιατί το είπες, χωρίς διάθεση τσακωμού και απάντηση δεν πήρα) εγώ (αν ήθελα) μπορούσα να σε τρέξω στα δικαστήρια; Λοιπόν, χαλάρωσε το ύφος σου και μίλα πιο ευγενικά γιατί όταν δεν προσαρμόζεσαι σε κάποιους κανόνες δεοντολογίας και διαλόγου, σου ξεφεύγουν και τέτοια πράγματα όπως αυτό που είπες, και αν στη θέση μου βρεθεί κανένας τρελός σε βλέπω να τον πληρώνεις για κανά δυο χρόνια...
Καταρχήν γιατί κάνεις τον συνήγορο σε άλλους; Με τον Yokeda μιλούσα, αυτός μπορεί να μου ζητήσει τον λόγο αν τον έθιξα.

Η κάθε Μωροπούλου μπορεί να λέει ότι θέλει όπως και γω. Το πόστο της δεν την κάνει ειδική. Οι σπουδές και οι μελέτες της ίσως. Αλλά και πάλι σε αυτά τα θέματα είναι γνωστό ότι οι προσωπικές αντιλήψεις μπαίνουν μπροστά, γ' αυτό άλλωστε μπορείς να βρεις χιλιάδες επιστήμονες άθεους και χιλιάδες θρησκευόμενους, αυτό από μόνο του δεν έχει κάποια αποδεικτική αξία.

Ποιον προσωπικό διάλογο; Σε ανέφερα στο τόπικ των KARTEL χωρίς καμία προσβολή και μου έστειλες προσωπικό μήνυμα στο οποίο σου απάντησα, θα το δημοσιεύσω κιόλας αφού λες ψέμματα ότι δεν απάντησα.

ΣΤΕΙΛΕ ΤΟ E-MAIL ΣΟΥ
Αποστολή: Σάβ Ιουν 06, 2020 6:06 am
Από: apeitharxos
Προς: rbrigade

Καλημέρα!
Στείλε μου το e-mail σου, θέλω να σε ρωτήσω για κάτι που έγραψες εναντίον μου, δεν χρειάζεται να τα λέμε από το forum.

ΣΤΕΙΛΕ ΤΟ E-MAIL ΣΟΥ
Αποστολή: Σάβ Ιουν 06, 2020 4:42 pm
από το μέλος rbrigade

Έλα ρε συ, τι εναντίον! Απλά σε ανέφερα γιατί η θεματολογία της μπάντας είναι κοντά στις απόψεις σου, τουλάχιστον από ένα δυο κομμάτια που άκουσα. Δεν το είπα κάπου κρυφά, στο φόρουμ το έγραψα που είσαι μέλος και μπορείς να το δεις.

Το mail αν σου χρειάζεται σε κάτι είναι johntsav@gmail.com
----------------------------------------------------------------------------------------


Αυτά μπορώ και σε print screen να τα ανεβάσω για όποιον ενδιαφέρεται.

E-mail δεν έλαβα ποτέ από σένα και αυτό είναι δικό μου φταίξιμο γιατί σου έγραψα λάθος το mail. Ήδη σου έστειλα το σωστό και κάνε ότι καταλαβαίνεις. Δεν με απασχολεί να στείλεις στο mail, σε pm ή να γράψεις κάτι δημόσια. Απειλές και άλλα χαζά δεν με αγγίζουν, ξέρω να τα διαχειριστώ.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Live με μάσκες και αποστάσεις. Η μουσική που έχει στο DNA της την επανάσταση και την ανατροπή, θα υπακούσει;

Δημοσίευση από apeitharxos »

rbrigade έγραψε: Σάβ 12 Σεπ 2020, 16:27
Δεν με απασχολεί να στείλεις στο mail, σε pm ή να γράψεις κάτι δημόσια. Απειλές και άλλα χαζά δεν με αγγίζουν, ξέρω να τα διαχειριστώ.
Μα εσύ εκτόξευσες απειλές σε εκείνο που είπες, όχι εγώ...Εγώ άνετα θα μπορούσα να σε πάω δικαστήριο αν ήθελα με αυτό που είπες (που θα σου το στείλω για να μην αμφιβάλλεις ότι εκτόξευσες τεράστια πατάτα), που φυσικά δεν θα το έκανα ποτέ...Οπότε αυτό που εσύ εκλαμβάνεις ως απειλή, δεν είναι απειλή είναι η νόμιμη οδός...

Είναι λίγο δύσκολο να σου απαντήσω γιατί, αν και μιλούσες στον Advancing Yokeda (ανέφερες και εμένα ωστόσο), θεωρώ ότι γάμησες την κουβέντα, χωρίς να γίνουμε άνω-κάτω εδώ...
Οπότε, θα πρότεινα να αλλάζεις διατύπωση και να μην χρησιμοποιείς όρους πολιτικής ορθότητας στα γραφόμενά σου (π.χ. συνωμοσιολογία), εκτός και αν τη βρίσκεις με το να το παίζεις αστυνομία σκέψης...Εκτός και αν ο παν-αριστερισμός σε βρίσκει σύμφωνο (διότι η χρησιμοποιούμενη πολιτική ορθότητα είναι αποτέλεσμα του παν-αριστερισμού. Ανεξαρτήτως δηλαδή του ποιος κυβερνάει, αποδεκτό είναι μόνο συγκεκριμένο λεξιλόγιο, και συγκεκριμένος τρόπος σκέψης)...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”