Η επιστροφή των Ragenheart στo προσκήνιο

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...

Σάβ 16 Ιουν 2018, 23:46

Να σου πω εμενα μου φανηκε ενας "υπερτιμιος" δισκος. Χωρις υπερπροσπαθεια να εντυπωσιασει με παραγωγαρες και ακριβα κολπακια, αλλα χωρις τη μιζερια, φτωχομπινια και εσωστρεφεια παλιοτερων ελληνικων ηχογραφησεων, βασιζεται μονο στις συνθεσεις και τις μελωδιες του για να κερδισει τον ακροατη, δηλαδη αυτα που ουσιαστικα μετρανε. Εμενα με καλυπτει και με το παραπανω. Αν το ειχα κανει κριτικη θα του εβαζα μεταξυ 79 και 81/100 (μη πρηξετε παλι "γιατι 81 και οχι 80"; :P :P ετσι μου βγαινει!!)
Race of Cain, ascend to heaven,
And cast God down upon the earth!

Κυρ 17 Ιουν 2018, 09:42

ναι ρε φίλε αλλά πάλι δεν βγάζει νόημα. Γιατί όχι 81/100;
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.

Κυρ 12 Αύγ 2018, 22:35

Αγοράσθη ο δίσκος και ομολογώ ότι είναι πραγματικά πολύ καλός. Δυστυχώς όπως είπε ο rbrigade κινείται σε πιο heavy μονοπάτια και όχι σε τόσο επικά με εξαίρεση το ομώνυμο τραγούδι που πραγματικά σκοτώνει. Τα υπόλοιπα είναι πανάξια δείγματα εξαιρετικά παιγμένου heavy metal με πολλές μελωδικές προεκτάσεις (πχ η κομματάρα "Echo") και αρκετά hard στοιχεία που παραπέμπουν σε late Rainbow καταστάσεις. Ήχος δηλαδή που σπανίζει στην Ελλάδα αλλά και με αυτόν τον ήχο (δηλαδή μακρυά από μοντέρνες παραγωγές) παραπέμπει και σε κάποια mid 90's μελωδικά πράγματα όπως πχ Royal Hunt ή τις heavy στιγμές των House of Lords.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.

Δευ 13 Αύγ 2018, 04:54

Έχει αρκετά σωστά points ο Zippo. Εγώ σας παραπέμπω και στην κρητική του Γιάννη στο site αλλά και στην χορταστική interview που η μπανάνα με χαρά μας παραχώρησε.

https://www.forgotten-scroll.net/metal- ... agenheart/

https://www.forgotten-scroll.net/metal- ... last-king/
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018

Δευ 20 Αύγ 2018, 00:31

μόνοι τους το βγάλανε?
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Site Admin
Επικοινωνία:

Δευ 20 Αύγ 2018, 00:47

LuciferSteele έγραψε:
Δευ 20 Αύγ 2018, 00:31
μόνοι τους το βγάλανε?
Ναι. DIY παραγωγή/κοπή/ψηφιακή διανομή, physical distro από No Remorse/Steel Gallery.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.

Πέμ 23 Αύγ 2018, 22:52

CountRaven έγραψε:
Δευ 13 Αύγ 2018, 04:54
Έχει αρκετά σωστά points ο Zippo. Εγώ σας παραπέμπω και στην κρητική του Γιάννη στο site αλλά και στην χορταστική interview που η μπανάνα με χαρά μας παραχώρησε.

https://www.forgotten-scroll.net/metal- ... agenheart/

https://www.forgotten-scroll.net/metal- ... last-king/
Ποια μπανάνα; Που βρέθηκα πάλι, στην φρουτοπία;

Παρ 24 Αύγ 2018, 21:15

δάκρυσα λίγο

Σάβ 25 Αύγ 2018, 23:15

Θέλω εξηγήσεις για αυτό το "πάλι"...

Κυρ 26 Αύγ 2018, 18:58

Μου κάνετε νερά τώρα τελευταία!
Site Admin
Επικοινωνία:

Δευ 22 Οκτ 2018, 12:34

Πάρτε και νέο βίντεο από την μπαντάρα:

They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.

Δευ 22 Οκτ 2018, 17:10

κομματάρα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”