Νεό κομμάτι Rainbow

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Νεό κομμάτι Rainbow

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

rbrigade έγραψε: Σάβ 31 Μαρ 2018, 21:19 Ούτως ή άλλως δεν ταιριάζει η φωνή του στο Rainbow υλικό


Εμένα δε θα με χάλαγε κάτι τέτοιο για να είμαι ειλικρινής =]

Ο Ρίτσι λέει κ ξελέει για να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα μου φαίνεται. Όταν είχε φέρει τον Hughes στους Purple είχε πει ότι ήθελε μια πιο soul/funk προσέγγιση στον ήχο (γούσταρε και Trapeze που ήταν αρκετά funky). Μετά, όταν έφυγε από τους Purple για να φτιάξει τους Rainbow είπε ότι ο λόγος που έφυγε είναι επειδή δεν του άρεσε η φανκ κατεύθυνση και ότι ήθελε να παίξει τέτοιο υλικό (τύπου Rainbow) από πολύ καιρό πριν (MKII). Γι' αυτό κ το κρατούσε στο συρτάρι υλικό από τότες. Για τύπος που άλλαζε τα lineup σαν τα πουκάμισα μου φαίνεται λίγο δύσκολο να την έκανε γιατί οι Purple είχαν πάρει την κάτω βόλτα λόγω φανκ... μάλλον τον έπνιγε το Εγώ του.

To Come taste the band είναι ένας ΓΑΜΑΤΟΣ δίσκος στον οποίο ο Hughes είχε ελάχιστο contribution γιατί ήταν λιώμα από τα ντρόγκια. Μάλιστα, το μπάσο στα μισά κομμάτια το παίζει ο Μπόλιν που ήταν και αυτός λιώμα, αλλά λιγότερο. Όταν έφυγε ο Μπλακμορ η φάση έγινε σαφως λιγότερο κιθαριστική/ριφάτη και ίσως αυτό σου δίνει την αίσθηση του φανκ. Εμένα πάντα μου έμοιαζε για προάγγελος των Whitesnake η συγκεκριμένη κυκλοφορία, μιας και ο Coverdale ξεσάλωσε στη καψούρα και ο ήχος (παραγωγή/ριφολογία) είναι πιο "αμερικάνικος".

They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Νεό κομμάτι Rainbow

Δημοσίευση από rbrigade »

Πωπω, του γάμησε τα ράματα! Στο 2:05 και στο 3:30 (για την διασκευή Rainbow μιλάω) η χροιά που βγάζει είναι εμετική.... Come taste the band ότι και να μου πεις το θεωρώ σκουπίδι και όταν ακούω να λένε για Bolin μου ανάβουν τα λαμπάκια... Τι ακριβώς πρόσφερε αυτός ο άνθρωπος; Σφράγισε τον κατήφορο μιας από τις κορυφαίες μπάντες...
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Νεό κομμάτι Rainbow

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

αχαχαχ χείμαρος για τη διασκευή :P

Ο Μπόλιν στους Purple δεν προσέφερε κάτι το φοβερό εκτός ίσως από 2 χρόνια ζωής στα οποία έγραψαν το CTTB (που για μένα είναι μεγα επος να ξαναπώ). Σαν ήχος/παίξιμο έκατσε πολύ καλά σε αυτό που προσπαθούσαν να κάνουν τότες στο πρώτο σβήσιμο της πορείας τους. Το πρόβλημα των Purple ήταν ό,τι η ιδιοφυια τους ήταν κ ευλογία κ κατάρα μαζί. Με μια δυναμική και σχεδόν παρανοϊκή προσωπικότητα (Ρίτσι) η βάρκα είχε αρχίζει να μπάζει νερά απο τη στιγμή που έφυγαν Gillan/Glover (οι άλλες δύο δυναμικές προσωπικότητες) που κρατούσαν κάπως τις ισορροπίες. Για μένα δε τίθεται θέμα ποιος έβαλε τη ταφόπλακα με το CTTB, μιας και όποιον και να έπαιρναν δεν θα μπορούσε με τίποτα να γεμίσει το κενό που άφησε πίσω του ο Blackmore. 1000 φορές Μπόλιν παρά καμια κόπια του Blackmore. Ήταν αλλαγή φιλοσοφίας εντελώς.

O Τομι Μπόλιν προσωπικά μου αρέσει πολύ σαν κιθαρίστας/ερμηνευτής, αλλά ΟΚ είναι κ θέμα γούστου μετά από ένα σημείο. Σε καμία περίπτωση δεν το θεωρώ πουθενά/τυχαίο.

They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Νεό κομμάτι Rainbow

Δημοσίευση από rbrigade »

Είχα ακούσει μόνο την πρώτη του μπάντα (Zephyr?), που δεν μου άρεσε. Αυτό χωρίς να είναι κάτι ιδιαίτερο βγάζει κάτι από Whitesnake, οπότε ίσως έχεις δίκιο ότι κάποια στοιχεία που έφερε ο Bolin στους Purple επηρέασαν τον Coverdale μετέπειτα.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Νεό κομμάτι Rainbow

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Ο Coverdale είχε φάει την πετριά/δαγκώσει τη λαμαρίνα από μικρός αχαχαχ
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”