Panos Metal Reactions - Αφιέρωμα Top 15 Power Metal άλμπουμ

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...

Παρ 20 Νοέμ 2020, 18:55

Συνεχίζω να βρίσκω χρυσάφι στα Ελληνικά ίντερνετς.

Έτσι μετά την χτεσινή ανακάλυψη σχολιασμού και αναφοράς κειμένων του The Forest από το blog του Ιερού Ναού Αγ. Ταξιαρχών Ιστιαίας:
viewtopic.php?f=53&t=3368 ...

Για σήμερα σας έχω αυτό:

Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018

Παρ 20 Νοέμ 2020, 22:06

Είναι μέλος μας; Είναι φίλος μέλους; Μπορούμε να εκφραστούμε ελεύθερα; :D
1 theBox

Παρ 20 Νοέμ 2020, 22:24

Τι άμπαλος φλώρος είναι αυτός ρε;

Trancendence 15η θέση (ευτυχώς που τα κατάφερε και μπήκε στη λίστα δηλαδή), Avantasia 6η, Angra πρώτο. Έξω σχεδόν ολόκληρο το USPM. Οι παρενέργειες του να μεγαλώνεις με Καρά και Γονίδη...
1 rbrigade

Σάβ 21 Νοέμ 2020, 00:33

Πλέον δεν πατάω play για κανέναν λόγο. Ούτε και σε αυτό πάτησα. Αλλά βλέπω τον συζητούσαν στο fb και από τις αναφορές κατάλαβα ότι έχει ρίξει πολύ βάρος σε europower. Δείγμα μεγάλης αμπαλίασης, όπως άλλωστε τα περισσότερα που ανεβάζει (όσο τα τσεκάριζα). Επειδή η δημοσιότητα τρέφει τέτοιους τύπους και επειδή δεν νομίζω ότι ο συγκεκριμένος έχει κάτι να προσφέρει στο μέσο μέλος του FS, προτείνω να μην του κάνουμε την χάρη να ξανασχοληθούμε. Προτιμώ χίλιες φορές βιντεάκια με μέταλ ραβίνο!
2 RedSharksSpyros

Σάβ 21 Νοέμ 2020, 01:11

Συμφωνώ απόλυτα, και ούτε εγώ είδα το βίντεο. Απλά σκρόλαρα με το mouse και κοιτούσα frames δειγματοληπτικά.

Μιας και όλοι μας μάλλον έχουμε πολύ ελεύθερο χρόνο και λατρεύουμε τις λίστες, ψηθείτε να κάνουμε ένα δικό μας top-15 power metal thread για να μπουν κάποια πράγματα στη θέση τους...

Σάβ 21 Νοέμ 2020, 12:54

μιλάμε για επικ φέηλ ακόμα και για τα ευρωπαϊκά στάνταρ
1 rbrigade
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you

Σάβ 21 Νοέμ 2020, 14:04

Απλά αστείος (άκυρος) σε όσα έχω αντέξει να δω
1 rbrigade

Σάβ 21 Νοέμ 2020, 17:03

Δε γνωρίζω τι παίζει με άλλα videos του και γενικότερα δεν ασχολούμαι ποτέ με τέτοιου είδους videos. Επειδή,όμως, με ιντριγκάρατε από το κράξιμο που ρίξατε, το είδα. Χαχαχα!
Η αλήθεια είναι ότι απορώ με αυτά που λέτε, γιατί ΟΛΕΣ οι αναφορές έχουν να κάνουν με δισκάρες αψεγάδιαστες. Το ότι έδωσε έμφαση στο ευρωπαϊκό και όχι στο αμερικάνικο power είναι κάτι που έχει να κάνει με τα γούστα του καθενός. Ακόμη και έτσι, δε νομίζω ότι σε οποιαδήποτε λίστα για power metal μπορείς να αφήσεις έξω το keeper, το imaginatios, το holy land(Βραζιλιάνοι,οκ) ή ακόμα και το πρώτο avantasia που είναι ΕΠΟΣ. Επιπλέον, έχωσε και λίγο πιο outsider τύπου labyrinth και lost horizon που σκοτώνουν αμφότερα.
Έχω απορία δηλαδή, ποια από τα album της λίστας θα έπαιρναν άνετα πόδι για να αντικατασταθούν από ποια?

Σάβ 21 Νοέμ 2020, 18:00

Kamelot τέσσερα πρώτα (ιδανικά πρώτο) και να μου πει κάποιος τα Living in hysteria και Future World που μπαινουν;
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.

Κυρ 22 Νοέμ 2020, 22:11

Το γεγονός ότι υπάρχουν και άλλες δισκάρες στο ιδίωμα,δε σημαίνει ότι αυτά που έβαλε δεν έχουν θέση στα top. Μετά ξεκινά και το υποκειμενικό της υπόθεσης. Κι εγώ θα προτιμούσα το living in hysteria αντί του premonition, αλλά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι το premonition είναι δίσκος τούμπανο.

Δευ 23 Νοέμ 2020, 17:28

τούμπανο είναι, στη 15άδα του (euro) power metal όμως??? ούτε ο Gus G δεν θα το έβαζε. το ιδίωμα έχει τουλάχιστον 35 χρόνια ιστορία, δεν χωράνε οι Firewind σε τόσο ψηλές θέσεις

Δευ 23 Νοέμ 2020, 18:17

Ποιος ζει στην κοσμαρα του, αυτος ή εμεις; Σοβαρα ρωταω...
1 Zippo190

Δευ 23 Νοέμ 2020, 19:20

ο καθένας στο δικό του αναμφίβολα :D

Τρί 24 Νοέμ 2020, 15:41

Μόνον του Μαρδοχαίου Φριζή η κρίση είναι δίκαιη και αμερόληπτη!! Αυτός δικάζει στο youtube!! Ενέχει και έντονη θρησκευτική πνοή, οπότε 2-0 έτσι απλά. Πέρα από την πλάκα, οι λίστες του ραβίνου και οι κριτικές του έχουν περισσότερο νόημα. Ρίξτε μια ματιά κατά καιρό. Τώρα αυτός ο τύπος, τον έχω πετύχει παλιότερα και προσωπικά με χάνει από το ύφος, αλλά το κυριότερο -όπως έκρινα από τα σχόλιά σας, δεν το είδα και ούτε πρόκειται- από τις και καλά γνώσεις του. Το γούστο, θεωρώ πως καθορίζεται και εν μέρει από τις γνώσεις σ' οποιοδήποτε θέμα χωρά κριτική. Ίσως φαίνομαι ψιλο-ελιτιστής και πιο γνώστης του γιουτούμπερ μας-ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ-, ίσως ανοίγω θέμα ξεχωριστό, αλλά το πιστεύω. Όταν βλέπω τον φίλο τον Red Sharks να γράφει πως βάζει το Transcedance τελευταίο, σ' έναν δίσκο που μόνο τα ζώδια δεν μας είπαν για τα επόμενα 15 χρόνια, τι άλλο να προσθέσεις..;

Τρί 24 Νοέμ 2020, 16:05

Blackwinged έγραψε:
Τρί 24 Νοέμ 2020, 15:41
Το γούστο, θεωρώ πως καθορίζεται και εν μέρει από τις γνώσεις σ' οποιοδήποτε θέμα χωρά κριτική.
+1000
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”