Top 15 Power Metal Albums

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
alexandros
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Σάβ 15 Αύγ 2020, 15:00

Top 15 Power Metal Albums

Δημοσίευση από alexandros »

Ορίστε και η δική μου λίστα. Riot,iced earth,titan force,fates warning,queensryche και λοιποί δε μπήκαν στη λίστα ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ για λόγους ποιότητας, αλλά καθαρά για λόγους προσωπικού κολλήματος με την ταμπέλα του power. ΟΥΦ.

1) Helloween - Keeper of the seven keys Pt.II
2) Blind Guardian - Imaginations from the other side
3) Angra - Holy Land
4) Avantasia - Metal Opera Pt.1
5) Virgin Steele - Invictus
6) Hammerfall - Legacy of Kings
7) Edguy - Hellfire Club
8) Innerwish - Inner Strength
9) Lost Horizon - Awakening the world
10) Stratovarius - Visions
11) Gamma Ray - Land of the free
12) Labyrinth - Return to heaven denied
13) Bloodbound - Nosferatu
14) Tad Morose - Undead
15) Scanner - Ball of the damned
Άβαταρ μέλους
RedSharks
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 10:25

Top 15 Power Metal Albums

Δημοσίευση από RedSharks »

TitusGroan έγραψε: Τρί 24 Νοέμ 2020, 21:29 Γενικοτερα υπαρχει μια ταση να θεωρειται power η euro εκδοχη παρα η αμερικανικη,
Νομίζω ότι αυτή η τάση υπάρχει στις γενιές που ανδρώθηκαν μουσικά στα 90s και μετά. Δηλαδή σε μια περίοδο όπου το USPM ήταν πρακτικά νεκρό (ή για την ακρίβεια: ό,τι είχε απομείνει από το USPM είχε περιθωριοποιηθεί στο underground, σε επίπεδο demo, και πολλές από εκείνες τις απίστευτες ντεμάρες που βγήκαν τότε, στα early-mid 90s, εμείς τις μάθαμε 20 και 30 χρόνια μετά από «ανασκαφές» που κάνουν labels όπως η Arkeyn Steel), ενώ ταυτόχρονα το ευρωπαϊκό power αλώνιζε και απολάμβανε και τρελό σπρώξιμο από τον μεταλλικό τύπο.

Ο φίλος [mention]alexandros[/mention] π.χ., όπως και ο [mention]Heddigan[/mention], κάνουν μπαμ ότι ανήκουν σε αυτή τη γενιά. Δεν λέω ότι δεν γνωρίζουν τα 80s, αλλά από ότι φαίνεται τα έψαξαν αργότερα, αφού δηλαδή η μουσική τους αντίληψη και αισθητική είχε καθοριστεί «ανεπανόρθωτα» από τον 90s ήχο. Βλέπω π.χ. ότι και οι 2 φίλοι βάζουν πάρα πολύ ψηλά το Avantasia - The Metal Opera, που για μένα είναι απλώς μια συμπαθητική αντιγραφή του Keeper of the Seven Keys (με σαφώς κατώτερο songwriting και ακόμα πιο σαφώς κατώτερο τραγουδιστή). Ok, συμπαθητική μπουρδίτσα για να έχεις κάτι ευχάριστο να παίζει στο background την ώρα που είσαι στην κουζίνα και φτιάχνεις τραχανά, αλλά είναι τώρα αυτό το πράγμα ανώτερο από Into the Mirror Black, Lethal - Programmed, Nosferatu, Unstoppable Force, ντεμπούτο Hittman κτλ κτλ κτλ;;;;;;;;; Ναι, μόνο αν μεγάλωσες στα 90s και τα αυτιά σου είναι κουρδισμένα στον 90s europower ήχο... διαφορετικά δεν είναι άξιο ούτε να σκουπίσει τη σκόνη από τις μπότες του Cyriis.... :D

TitusGroan έγραψε: Τρί 24 Νοέμ 2020, 21:29 αλλα πχ τους vicious rumours ή τους metal church θα τους πεις απλο κλασσικο heavy? Ε δεν ειναι το ιδιο υφος με Priest πως να το κανουμε. Τα ειδη και τα υποειδη αλληλοκαλυπτονται οπως το Dominator που ουτε κλασικο heavy το λες (βλεπε ομοτιτλο clovenhoof) ουτε καθαρο power (βλεπε sultans ransom).
Τώρα όσον αφορά το ερώτημα «τι είναι power», σωστά γράφεις ότι δεν μπορεί πάντα να γίνει ξεκάθαρος διαχωρισμός από το κλασσικό heavy και υπάρχει αρκετή επικάλυψη (το Thundersteel είναι για μένα ένα παράδειγμα δίσκου που κάθεται ακριβώς πάνω στη διαχωριστική γραμμή). Για μένα το power είναι μια πιο υπερβολική, πιο «τούμπανο» εκδοχή του κλασσικού heavy metal. H «υπερβολή» αφορά τόσο τις κιθάρες (πιο περίτεχνα riff, περισσότερες και πιο «τουμπανιασμένες» δισολίες, πιο βιρτουόζικο παίξιμο γενικότερα) όσο, και εδώ είναι το σημαντικό, τη φωνή, η οποία στο power πρέπει απαραιτήτως να είναι τσιρίδα (ξέρω ότι κάποιοι θα διαφωνήσουν, έχω κάνει αυτή τη συζήτηση πολλές φορές στο παρελθόν, απλά γράφω τη γνώμη μου). Αυτός είναι ο λόγος που ούτε οι Metal Church, ούτε οι Omen, ούτε οι Manilla Road (καλά αυτό ήταν λίγο κουφό που αναφέρθηκε) αλλά ούτε καν οι Blind Guardian δεν μπορούν να θεωρηθούν power κατά τη γνώμη μου: no τσιρίδα = no power.

Τα θεμέλια του είδους μπήκαν προφανώς από τους Priest (Dissident Aggressor και Exciter από τα πρώτα κομμάτια στην metal ιστορία που αρχίζουν να «παουερίζουν» χωρίς ακόμα να είναι αμιγώς power), τους Rainbow (Kill The King) και τους Maiden (κυρίως όσον αφορά τις κιθάρες), το μήνυμα όμως μεταφράστηκε διαφορετικά σε Ευρώπη και Αμερική. Ο αμερικάνικος ήχος χαρακτηρίζεται από τον λυρισμό και συναισθηματισμό των Queensrÿche (ο οποίος βασικός ήχος ενίοτε γίνεται πιο σκοτεινός -βλ. Helstar- ή πιο επιθετικός -βλ. Agent Steel-), ενώ ο ευρωπαϊκός από την καγκουρίστικη «όλα τούμπανο» αισθητική και ανάλαφρη/ευδιάθετη/(χαζο)χαρούμενη διάθεση των Helloween (οι οποίοι όμως Helloween των 80s είναι ασύγκριτα ανώτεροι από τις αμέτρητες μπάντες που προσπάθησαν να τους αντιγράψουν στα 90s).
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Top 15 Power Metal Albums

Δημοσίευση από CountRaven »

Ίσως να μην έχει να κάνει ΜΟΝΟ με το γεγονός της εποχής που μεγαλώσαμε. Και εγώ στα 90ς μεγάλωσα και τον έζησα τον euro power metal ήχο στο φουλ μα δεν με άγγιξε ποτέ όσο με άγγιξε το US.

Επίσης για να είμαστε δίκαιοι ο [mention]Heddigan[/mention] το ξεκαθαρίζει από την αρχή πως η λίστα του θα παίξει σε Ευρώπη.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
alexandros
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Σάβ 15 Αύγ 2020, 15:00

Top 15 Power Metal Albums

Δημοσίευση από alexandros »

Καταρχήν,όσον αφορά εμένα,έχεις πέσει 100% μέσα στο ότι είμαι ''φρέσκος'' οπαδός. Αν υπολογίσεις ότι είμαι 30 χρονών και ξεκίνησα τη σοβαρή ενασχόλησή μου με το heavy metal στην τρυφερή ηλικία των 14,καταλαβαίνεις ότι εκείνη την εποχή το ευρωπαϊκό power ήταν μάλλον στην παρακμή του και ο αμερικάνικος ήχος ήταν αποκλειστικά για το underground. Δεν αρνούμαι ούτε ότι με helloween έμαθα το power,ούτε ότι άκουσα το thundersteel πολύ αργότερα. Προφανώς, για μένα το power metal μέχρι μια ηλικία ήταν το ευρωπαϊκό και ένας φίλος μου πιο μεγάλος μού σύστησε τους sanctuary ως αμερικάνικο power. Από τότε αναρωτιόμουν,τι σόι power είχαν οι sanctuary.
Από εκεί και πέρα, διαφωνώ μάλλον με το μεγαλύτερο μέρος των γραπτών σου. Το metal opera π.χ. δε το έβαλα τυχαία τόσο ψηλά,ούτε είναι κάτι ας πούμε καθαρά συναισθηματικό. Υπάρχει μια τρομερή ροή στο αλμπουμ και τόνοι έμπνευσης. Από τις τελευταίες σοβαρές απόπειρες να παιχτεί καλό ευρωπαϊκό power. Δε θα μπω στη διαδικασία να το συγκρίνω με τις αμερικάνικες αναφορές που έκανες, καθώς πιστεύω ότι έχουν εντελώς άλλη αισθητική σε σημείο να τα θεωρώ άλλο είδος μουσικής. Κρίμα,όμως,να χαντακώνεις την εμπνευσμένη προσπάθεια του sammet και να υμνείς τους agent steel, οι οποίοι όπως και πολλές αμερικάνικες μπάντες το μόνο που είχαν να προσφέρουν ήταν ταχύτητα και τσιρίδα, μέχρι να αρχίσουν να καίνε λάδια και να αποσυρθούν για σκραπ.
Φυσικά, τα υπόλοιπα είναι μνημεία. Ανακάλυψα αρκετά αργότερα τους ογκόλιθους του US metal (βλ. programmed,graceful,thundersteel κτλ.) και είδα το φως το αληθινό με την πάρτη τους, αλλά πέρα από αυτά,έχουν πέσει στην αντίληψή μου και μερικά τριτοτέταρτα συγκροτήματα, που εκθειάζονται χωρίς να έχουν κάτι το ιδιαίτερο να πούνε. Από την άλλη,πάντα θα υπάρχουν και οι blind guardian που αυτά που έπαιξαν και πώς τα έπαιξαν,δε τα φτάνει κανένας όσο και αν τα προμοτάρει ο μεταλλικός τύπος κάθε εποχής.
Φυσικά,δεν πάω να επιλέξω κανένα στρατόπεδο Αμερικής-Ευρώπης,δεδομένου ότι για κάθε keeper υπάρχει και ένα warning και για κάθε into the mirror black υπάρχει ένα death or glory.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Top 15 Power Metal Albums

Δημοσίευση από theBox »

Εγω διαφωνω με τον [mention]RedSharks[/mention] κυριως με τη συνθηκη οτι power=τσιριδα.

Κατα τα άλλα, ναι δεν υπάρχει μεγαλη σχεση (οπως εξεληχθηκε ιστορικα) μεταξυ europower και us power, ισως στις απαρχες να υπήρχε καποιο overlap βεβαια, αλλά σε καθε περιπτωση, οι ταμπέλες αποτελουν απλα συμβασεις για να συνεννοουμαστε.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Heddigan
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: Τετ 24 Ιούλ 2019, 11:09
Τοποθεσία: Dublin

Top 15 Power Metal Albums

Δημοσίευση από Heddigan »

RedSharks έγραψε: Τετ 25 Νοέμ 2020, 01:02 ο Heddigan, κάνουν μπαμ ότι ανήκουν σε αυτή τη γενιά. Δεν λέω ότι δεν γνωρίζουν τα 80s, αλλά από ότι φαίνεται τα έψαξαν αργότερα, αφού δηλαδή η μουσική τους αντίληψη και αισθητική είχε καθοριστεί «ανεπανόρθωτα» από τον 90s ήχο.
Ισχύει απόλυτα αυτό που γράφει ο [mention]RedSharks[/mention].
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

Top 15 Power Metal Albums

Δημοσίευση από Aphelian »

Κι εγω θα συμφωνησω με τα ψυχαναγκαστικά του [mention]alexandros[/mention] + [mention]Heddigan[/mention] , δεν μπορώ να βάλω το Night of the Stormrider πχ διπλα στο Land of the Free σε κανένα σύμπαν, είναι ΤΟΣΟ διαχωρισμένα στο μυαλό μου που οι λίστες για να μην αρρωστήσω πρεπει να γίνουν 2, μια για την κάθε πλευρά του Ατλαντικού (και πάλι θα υπάρχουν overlaps οπως οι Angra αλλά θα έχουμε μια τάξη στο κεφάλι μας βρε αδερφε).

Επίσης συμφωνω με τον [mention]RedSharks[/mention] καθώς κι εγώ μεγαλώνοντας και όταν κάποιος μου είπε το 96-97 οτι οι Iced Earth ή οι Crimson Glory παιζουν Power Metal, είχα το απόλυτο tilt-meltdown μεχρι το 14χρονο μυαλο μου να καταφερει να το επεξεργαστεί και να αποκτήσω και κανονικά πλέον US Power ακούσματα.

Το Avantasia μπήκε τόσο ψηλά γιατί είναι γενικά είναι ΔΙΣΚΑΡΑ αλλά και για πολλούς άλλους λόγους που εμείς οι λουλουδάτοι powermetallades το αγαπάμε διπλά, έμελλε να ειναι η επιστροφή του Κισκε στον "ηχο του" και είχε και το καλύτερο power metal (eu, μην με φατε με κανα obscure underground κατι) που ειχε γραφτεί για ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ χρονια στον ήχο (The Tower).

Θα επανέλθω κι εγώ με τα δικά μου, αλλά επειδή ειμαι τριπλα ψυχαναγκαστικός θα βάλω και σχολιάκια δίπλα απο την κάθε κυκλοφορία :D :D :D
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Top 15 Power Metal Albums

Δημοσίευση από theBox »

Καντε το οπως εγω ρε σεις...Εκανα ΟΝΤΩΣ δυο λιστες ισοποσες και μετα απλα τις ανακατεψα (σχεδον) τυχαια. :P
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Top 15 Power Metal Albums

Δημοσίευση από Priamos »

Ρε παίδες δε σας πιάνω... Vain Glory Opera >>>> Avantasia. Τι Metal Opera και κλαιν μαιν! Μια χαρά είναι, αλλά υπάρχει διαφορά επιπέδου.

Άντε να σας κάνω τη χάρη και να το βανω να ξαναπαίξει, να θυμηθώ τι χάνω.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Top 15 Power Metal Albums

Δημοσίευση από theBox »

For the record...ουτε κι εγω καταλαβα ποτε τη βαβουρα με το Avantasia. Ισως να φταιει βεβαια οτι βγηκε στην "ουρα" της χρυσης εποχης του europower, σε συνδιασμο με το οτι εκεινη την εποχη, άλλα ειδη ειχαν κερδισει την προσοχη μου.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Top 15 Power Metal Albums

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Και US και Ευρώπη σχεδον ισόποσα και αναγκαστικά βγάζω απ' έξω αρκετά αμερικάνικα. Δε βάζω ιεραρχία. Τα γνωστά αγαπημένα, τύπου Manowar, Warlord, Omen, Manilla δεν τα θεωρώ power.

1. Helloween - Keeper of the 7 keys pt1
2. Helloween - Keeper of the 7 keys pt2
3. Blind Guardian - Tales from the twilight world
4. Crimson Glory - Transcendence
5. Sanctuary - Refuge denied
6. Gargoyle - Gragoyle
7. Iced Earth - Night of the stormrider
8. Stratovarius - 4th dimension
9. Riot - Thundersteel
10. Helstar - A distant thunder
11. Rhapsody - Legendary Tales
12. Cauldron Born - Born of the cauldron
13. Gamma Ray - Land of the free
14. Fates Warning - Awaken the guardian
15. Judas Priest - Painkiller
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
TitusGroan
Δημοσιεύσεις: 765
Εγγραφή: Τρί 05 Ιουν 2018, 22:46
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Top 15 Power Metal Albums

Δημοσίευση από TitusGroan »

Δυσκολες ερωτησεις (για μενα) που ψαχνουν απαντησεις, ετσι για να απλωσουμε το θεμα:
1. Οι brocas helm και οι cirith ungol τι ειδος μεταλ παιζουν;
2. Οι running wild ειναι power metal; Και αν ναι ειναι euro ή uspm (υφολογικα, οχι γεωγραφικα)
3. Το hypertrace των Scanner θα το λεγατε europower;;;

Δεν ειμαι ταμπελακιας, για την καραντινοφαση ρωταω!
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Top 15 Power Metal Albums

Δημοσίευση από LuciferSteele »

και οι RW και οι Scanner ανήκουν στο europower φάσμα, σαφώς
Brocas και CU είναι πρακτικά ανένταχτοι, έχουν δημιουργήσει κάτι δικό τους και δεν μπορείς να τους πεις ούτε epic ούτε power
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
TitusGroan
Δημοσιεύσεις: 765
Εγγραφή: Τρί 05 Ιουν 2018, 22:46
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Top 15 Power Metal Albums

Δημοσίευση από TitusGroan »

Δυσκολευομαι να βαλω το death or glory και το hypertrace στην ιδια συνομοταξια με stratovarius ή avantasia...
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Top 15 Power Metal Albums

Δημοσίευση από theBox »

Υπαρχει ομως και αυτο που λεμε "τευτονικο" (euro)power. Εκει πιστευω κολλαει. Γενικα οι γερμανοι (περα απο helloween και edguy) δεν ηταν ΤΟΣΟ μονοκεράκια και ουρανια τοξα.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”