Ποιο μέσο επιλέγουμε να ακούσουμε μουσική

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
Heddigan
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: Τετ 24 Ιούλ 2019, 11:09
Τοποθεσία: Dublin

Ποιο μέσο επιλέγουμε να ακούσουμε μουσική

Δημοσίευση από Heddigan »

Με αφορμή το post της Pure Steel με την portal υπηρεσία της Feature FM θα ήταν ενδιαφέρον ένα poll για το ποιο μέσο επιλέγουμε για ακούσουμε μουσική στις μέρες μας.
Αν υπήρχε η δυνατότητα να φτιάξω poll, θα έβαζα τις παρακάτω επιλογές:

- MP3 (ή άλλο audio format)
- CD
- Βινύλιο
- Κασέτα
- Ραδιόφωνο/Web Radio
- Online πλατφόρμες (π.χ. YouTube, Spotify, iTunes) – ενδιαφέρον θα ήταν να αναφέρομε και ποια.
- Άλλο μέσο

Να επισημάνω πως σκοπός του νήματος είναι το μέσο ακρόασης κι όχι η συλλογή.

Να ξεκινήσω, ακούω κατά κύριο λόγο CDs, λιγότερο βινύλια, σπάνια κασέτες και στη βόλτα Web Radio μουσικές εκπομπές.
Άβαταρ μέλους
Blackwinged
Δημοσιεύσεις: 398
Εγγραφή: Σάβ 26 Οκτ 2019, 18:33
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Ποιο μέσο επιλέγουμε να ακούσουμε μουσική

Δημοσίευση από Blackwinged »

Εγώ έχω ακούω αποκλειστικά cd. Βασικά κάπου έχω και κάτι κασέτες. Περουβιανό black metal και τέτοια σκηνικά. Spotify και λοιπές τέτοιες services δεν ασχολούμαι καν.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Ποιο μέσο επιλέγουμε να ακούσουμε μουσική

Δημοσίευση από theBox »

98% mp3 320αρια κατεβασμενα απο μπλε πουλακι ή τορρενταδικα και περασμενα στο κινητο (για αμαξι σκυλοβολτες και ξαπλα) ή κατευθειαν στο πισι με καλα ακουστικα για τα βραδια που χαλαρωνω κανα 2ωρο πριν κοιμηθω.

Παλια μαζευα cd, τωρα βινυλια. Σπανια τα ακουω πλεον. Περιμενω ισως να μεγαλωσει πρωτα ο μικρος κ να μετακομισουμε σε μεγαλυτερο σπιτι.

Αυτα.

Υ.Γ. Bandcamp παιζει αρκετα οταν κανω "ψαχτική" και ενιοτε (οταν ξερω οτι δεν παιζει να αποκτησω ποτε το physical), αγοραζω κιολας. Υoutube επισης στις "ψαχτικες" και μονο μεχρι να αποφασισω αν αυτο που ακουω με ενδιαφερει, μετα αναζητω σε πρωτο σταδιο μια "downloadable" μορφη και σε 2η φαση το φυσικο προιόν.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος theBox την Παρ 27 Νοέμ 2020, 15:47, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Ποιο μέσο επιλέγουμε να ακούσουμε μουσική

Δημοσίευση από Zippo190 »

CD, Vinyls, mp3. Συνήθως ακούω mp3 όταν πάω για περπάτημα η γυμναστήριο.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
JimmyF
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί 03 Σεπ 2019, 12:37

Ποιο μέσο επιλέγουμε να ακούσουμε μουσική

Δημοσίευση από JimmyF »

Παλιά έπαιζε πολύ mp3., αλλά βαρέθηκα να πρέπει να είμαι μπροστά σε pc για να φορτώσω τα δύσμοιρα usb. Τώρα Apple Music, YT Music κατά βάση οπότε τα έχω στο κινητό offline ή online όποτε θέλω. Αυτά που γουστάρω full, προσπαθώ κάποια στιγμή να τα παίρνω βινύλιο ή cd αναλόγως την οικονομική δυνατότητα της κάθε φάσης, τα οποία έστω και για λίγη ώρα προσπαθώ να τα ευχαριστηθώ εφόσον επιτρέπουν τα παιδιά :D :D .
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Ποιο μέσο επιλέγουμε να ακούσουμε μουσική

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

MP3 από το local και κανα βυνίλιο τα ΣΚ που έχω χρόνο να στήσω-ξεστήσω.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Τρί 13 Μαρ 2018, 20:31

Ποιο μέσο επιλέγουμε να ακούσουμε μουσική

Δημοσίευση από Spyros »

Αποκλειστικά CD & βινύλια όταν λείπουν τα παιδιά και τσεκάρισμα απο ό,τι να 'ναι σε mp3 όταν χαζεύω στο pc κλεισμένος στο δωμάτιο μια στο τόσο
Άβαταρ μέλους
TitusGroan
Δημοσιεύσεις: 765
Εγγραφή: Τρί 05 Ιουν 2018, 22:46
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Ποιο μέσο επιλέγουμε να ακούσουμε μουσική

Δημοσίευση από TitusGroan »

mp3, yt στο pc, cd και βινυλιο στο στερεοφωνικο με συνεχως αυξανομενη χρηση του υπερσυγχρονου hi end πικαπ μου που αλλαζει πλευρα και καθαριζει το δισκο με βουρτσακι αυτοματα χωρις να σηκωθω απτον καναπε (τα εχω τρομοκρατησει τα καημενα και προσεχουν τα βινυλια περισσοτερο κι απο μενα μουαχαχα)
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Ποιο μέσο επιλέγουμε να ακούσουμε μουσική

Δημοσίευση από vasilis2112 »

50% βινύλια
25% YouTube
15% bandcamp
10% CD

Χοντρικά
Άβαταρ μέλους
Celephais
Δημοσιεύσεις: 490
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος 2018, 01:24

Ποιο μέσο επιλέγουμε να ακούσουμε μουσική

Δημοσίευση από Celephais »

Σε ποσοστό 95% mp3 από το laptop. Βέβαια αυτά που ακούω σε mp3 είναι σχεδόν πάντα CD που έχω αγοράσει τα οποία μόλις αγοράσω και καταχωρήσω σε λίστα, αμέσως μετά κάνω mp3 (παίζει μια υστερία ναι). Φιλοδοξώ κάποια στιγμή στο μέλλον να έχω τη δυνατότητα να ακούω περισσότερο τα CD, ίσως όταν μεγαλώσουν τα παιδιά παραπάνω, η διαφορά cd με laptop είναι χαώδης.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Ποιο μέσο επιλέγουμε να ακούσουμε μουσική

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Για όσους ακούν από laptop ή κινητό κ δεν ψήνονται με την ποιότητα του ήχου, ενα "απλό" bluetooth ηχείο κάνει ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά με σχετικά ΟΚ κόστος κ νομίζω ξεπερνά ποιότητα συμβατικού CD player.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Ποιο μέσο επιλέγουμε να ακούσουμε μουσική

Δημοσίευση από theBox »

Οταν δλδ καποιος λεει "λαπτοπ" ή "κινητο" εννοει ΧΩΡΙΣ ακουστικα;?;? :-o
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Celephais
Δημοσιεύσεις: 490
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος 2018, 01:24

Ποιο μέσο επιλέγουμε να ακούσουμε μουσική

Δημοσίευση από Celephais »

[mention]theBox[/mention] εγώ χωρίς ακουστικά ναι.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Ποιο μέσο επιλέγουμε να ακούσουμε μουσική

Δημοσίευση από theBox »

Celephais έγραψε: Παρ 27 Νοέμ 2020, 22:09 @theBox εγώ χωρίς ακουστικά ναι.
Σκληρός Κ******ης!!!!
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Celephais
Δημοσιεύσεις: 490
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος 2018, 01:24

Ποιο μέσο επιλέγουμε να ακούσουμε μουσική

Δημοσίευση από Celephais »

Χαχαχα ρε συ το θέμα είναι να έχω επαφή με τα τεκταινόμενα στο σπίτι και τα βλαστάρια....για αυτό, αλλιώς 100 φορές καλύτερα με ακουστικά.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”