Ποιο μέσο επιλέγουμε να ακούσουμε μουσική

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
Heddigan
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: Τετ 24 Ιούλ 2019, 11:09
Τοποθεσία: Dublin

Ποιο μέσο επιλέγουμε να ακούσουμε μουσική

Δημοσίευση από Heddigan »

Spyros έγραψε: Τετ 02 Δεκ 2020, 23:07 Ευχαριστώ πολύ!
Το έψαξα λίγο και μόνος μου. Όντως δεν έχει Bluetooth to pc αλλά με 10-15ε παίρνω adaptor και κάνω τη δουλειά μου. Υπάρχει κάποιο τεχνικό χαρακτηριστικό που θεωρείς ότι θα πρέπει να προσέξω;
Όχι ιδιαίτερα. Αν έχεις παλιό PC, λογικά οι USB θύρες θα είναι 2.0 αλλά δεν θα έχεις πρόβλημα αν αγοράσεις USB 3.0 bluetooth adapter. Υπάρχει backwards συμβατότητα.
Άβαταρ μέλους
nicolasg
Δημοσιεύσεις: 814
Εγγραφή: Κυρ 23 Αύγ 2020, 15:58

Ποιο μέσο επιλέγουμε να ακούσουμε μουσική

Δημοσίευση από nicolasg »

Εγώ έχω ασύρματα ακουστικά της Huawei από τα οποία είμαι ικανοποιημένος, γύρω στο 50αρικιο,όμως φοβάμαι την συνεχόμενη ακτινοβολία τόσο κοντά στο κεφάλι και παρήγγειλα ενσυρματα, ακόμα δεν τα έχω παραλάβει.

Βέβαια, οι πληροφορίες για το εάν είναι επιβλαβές είναι αντικρουομενες....μιας και είναι όμως καθημερινά και για αρκετή ώρα, ίσως έχει σημασία.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nicolasg την Τετ 02 Δεκ 2020, 23:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Ποιο μέσο επιλέγουμε να ακούσουμε μουσική

Δημοσίευση από theBox »

Για ενσυρματα παντως δυσκολα θα αλλαζα τα audiotechnica M40x στην κατηγορια τιμης τους.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

Ποιο μέσο επιλέγουμε να ακούσουμε μουσική

Δημοσίευση από Silenius »

Cd και βινυλια με παρομοια συχνοτητα, κασετες λιγοτερο αν και συνεχιζω να αγοραζω. Στο γραφείο spotify όπως και καποιες φορες πριν τον υπνο. Mp3 και bandcamp πλεον σχεδον αποκλειστικα για τα reviews του Legions.
Άβαταρ μέλους
Celephais
Δημοσιεύσεις: 490
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος 2018, 01:24

Re: Ποιο μέσο επιλέγουμε να ακούσουμε μουσική

Δημοσίευση από Celephais »

Περνάνε τα χρόνια και πια έχει εκμηδενιστεί η ακρόαση από CD και γενικά έχει περιοριστεί δραματικά ο ποιοτικός χρόνος για ακρόαση. Σίγουρα καταλαβαίνω πολύ περισσότερο τον κόσμο που μπαίνει στη διαδικασία να πουλήσει τη συλλογή του, αν και δεν είμαι εκεί ακόμη. Τουλάχιστον έχουμε τις συναυλίες!
Άβαταρ μέλους
aorpanos72
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: Τρί 23 Φεβ 2021, 10:04

Re: Ποιο μέσο επιλέγουμε να ακούσουμε μουσική

Δημοσίευση από aorpanos72 »

Mp3, Flac αποκλειστικά τα τελευταία χρόνια. Έχει περιοριστεί η αγορά CDs (Ακόμα αγοράζονται CD ακια βέβαια) αλλά και όταν αγοράζονται παραμένουν στο Nylon εκτός αν είναι κάτι που δεν βρίσκεται για να γίνει rip-αρισμα. Ακόμα αντιστέκομαι στην λαίλαπα του streaming ...δλδ αν δεν το έχω στον δικό μου σκληρό δίσκο ...απλά δεν το ακούω (παραξενιές των γερόντων :P )
" When Hairspray Meet Shoulder Pad" Show at Mercury-radio.net
Άβαταρ μέλους
crimsonglory
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Σάβ 04 Σεπ 2021, 15:06

Re: Ποιο μέσο επιλέγουμε να ακούσουμε μουσική

Δημοσίευση από crimsonglory »

Γενικά στο χώρο που κάθομαι να ακούσω μουσική έχω το PC, CD player και το πικάπ. Νομίζω πως ακούω και από τα 3 σχεδόν μοιρασμένα.
Σήμερα λ.χ που έχω ρεπό και άκουσα 20 κυκλοφορίες, μοιράστηκαν σε 6 CD, 4 LP και 10 από mp3 στον υπολογιστή.
Άβαταρ μέλους
Lo Spirito Continua
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τρί 02 Ιούλ 2019, 00:36

Re: Ποιο μέσο επιλέγουμε να ακούσουμε μουσική

Δημοσίευση από Lo Spirito Continua »

Δισκους από το πικάπ, ειδικά τα βράδια των καθημερινών.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Ποιο μέσο επιλέγουμε να ακούσουμε μουσική

Δημοσίευση από CountRaven »

Mp3 μόνο.

Ότι αγοράζω μπαίνει sealed στο ράφι.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Bersekeros
Δημοσιεύσεις: 1112
Εγγραφή: Τρί 11 Ιούλ 2023, 00:12
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Ποιο μέσο επιλέγουμε να ακούσουμε μουσική

Δημοσίευση από Bersekeros »

Τον τελευταίο καιρό στην ίδια φάση είμαι. Αγοράζω κάποια βινύλια και μπαίνουν στη συλλογή σφραγισμένα.
Πού να βρεις ποιοτικό χρόνο να ακούσεις από το βινύλιο. Δύσκολα.
Έχω κρατημένα και τα CDs και MP3, όπως και οτιδήποτε παλαιότερο (κασέτες,VHs κλπ).

Αλλά από τότε που με έβαλαν στο κόλπο με το συνδρομητικό Spotify, μπορώ να πω ότι ακούω σχεδόν αποκλειστικά από εκεί (εντάξει και youtube κάποιες φορές εννοείται), είτε στον υπολογιστή είτε στα ακουστικά από το κινητό, είτε και στο αυτοκίνητο.

Κατά προτίμηση με ένα καλoύτσικο JBL bluetooth φορητό ηχείο. Τα φτιάχνουν αρκετά ποιοτικά αυτά τα bluetooth ηχεία πλέον και είναι ψιλοθηριάκια κάποια σε απόδοση.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”