Brocas Helm Movie? Brocas Helm nazis?

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Brocas Helm Movie? Brocas Helm nazis?

Δημοσίευση από Priamos »

Κάπου είχαμε φτιάξει ένα topic που συζητούσαμε κατά πόσο διαχωρίζουμε τον καλλιτέχνη, από τον άνθρωπο και αν οι πράξεις και οι ιδέες κάποιων μπορούν να λειτουργήσουν αποτρεπτικά από το να στηρίξουμε το καλλιτεχνικό τους έργο. Που είναι άραγε αυτό ρε αφεντικά; Αν το βρίσκαμε, θα μπορούσαμε εκει να αναλύσουμε το θέμα λίγο περισσότερο.

On topic, δεν ξέρω αν μας κυβερνάνε κυκλώματα παιδεραστίας, αλλά σίγουρα στην παρούσα φάση μας κυβερνά ένα κύκλωμα "παιδ-αριστείας"! :D :D
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Brocas Helm Movie? Brocas Helm nazis?

Δημοσίευση από theBox »

Priamos έγραψε: Τετ 02 Δεκ 2020, 10:36 Κάπου είχαμε φτιάξει ένα topic που συζητούσαμε κατά πόσο διαχωρίζουμε τον καλλιτέχνη, από τον άνθρωπο και αν οι πράξεις και οι ιδέες κάποιων μπορούν να λειτουργήσουν αποτρεπτικά από το να στηρίξουμε το καλλιτεχνικό τους έργο. Που είναι άραγε αυτό ρε αφεντικά; Αν το βρίσκαμε, θα μπορούσαμε εκει να αναλύσουμε το θέμα λίγο περισσότερο.






Νομιζω το ποσταρα παραπάνω
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Brocas Helm Movie? Brocas Helm nazis?

Δημοσίευση από Priamos »

theBox έγραψε: Τετ 02 Δεκ 2020, 10:39
Priamos έγραψε: Τετ 02 Δεκ 2020, 10:36 Κάπου είχαμε φτιάξει ένα topic που συζητούσαμε κατά πόσο διαχωρίζουμε τον καλλιτέχνη, από τον άνθρωπο και αν οι πράξεις και οι ιδέες κάποιων μπορούν να λειτουργήσουν αποτρεπτικά από το να στηρίξουμε το καλλιτεχνικό τους έργο. Που είναι άραγε αυτό ρε αφεντικά; Αν το βρίσκαμε, θα μπορούσαμε εκει να αναλύσουμε το θέμα λίγο περισσότερο.






Νομιζω το ποσταρα παραπάνω
Ναι ρε αυτό είναι ! Sorry , νόμιζα ότι το συγκεκριμένο το πήγαινε αλλιώς.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Brocas Helm Movie? Brocas Helm nazis?

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Εγώ βλέπω μια προσπάθεια ξεπλύματος του ναζισμού και μια προσπάθεια διατήρησης και καλά ίσων αποστάσεων που εξυπηρετεί τον πρώτο στόχο. Η διατήρηση ίσων αποστάσεων εννοείται αγκαλιάζει κάθε θεωρία συνομωσίας και αναθεματίζει κάθε «αριστερή» τοποθέτηση. Βλέπω ότι φτάσαμε στις 3 σελίδες μπούρδων γιατί 2 τύποι αφτιαστήκατε να αποκρύψετε/υπερασπιστείτε τα ναζιστικα σύμβολα χωρίς να τα έχει δει αρχικά κανένας από τους δυο!!! Νομίζω ότι δε διαβάζετε καν τα δικά μου ποστ, παρα μόνο μάλλον υπάρχει κάποιος αλγόριθμος απαντήσεων σε λέξεις κλειδιά όπως σβάστικα.
Δε με ενδιαφέρει ποιοι θεωρούν ίδιο τον κόκκινο και τον μαύρο φασισμό (δεν υιοθετώ το χαρακτηρισμό), εγώ όχι.
Δε με ενδιαφέρει ποιες είναι οι κόκκινες γραμμές του καθενός και δεν καταλαβαίνω γιατί θα έπρεπε να είναι και οι δικές μου.
Δεν νιώθω καμία συμπάθεια για Πολωνούς ναζί που δεν ήρθαν να παίξουν, για ναζί οπαδούς που δεν τους είδαν ή για μαγαζάτορες που δε δουλεύουν πια επειδή ο κόσμος επέλεξε να μην τους στιριζει.
Δεν ζήτησα να δικαστεί κανένας, ούτε απαίτησα από κάποιον να μην τους ακούει επειδή εγώ δε γουστάρω σβαστικες.
Δεν είναι τυχαίο ότι εσείς που πεταχτήκατε έχετε μάλλον «ανοχή» (στην καλύτερη) σε σβαστικες.
Κανένα πρόβλημα με αιλλυνικό στόνερ, μεγάλο πρόβλημα με αιλλυνες γενικά.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Brocas Helm Movie? Brocas Helm nazis?

Δημοσίευση από apeitharxos »

Είναι τόσο απλοϊκός ο τρόπος σκέψης σου όσο το να πω εγώ ότι σε απασχολεί μόνο η σβάστικα, άρα ξεπλένεις τον σατανισμό, και πετάς την μπάλα στην εξέδρα σκοπίμως. 300 ερωτήματα σου έχω θέσει και δεν έχεις απαντήσει τίποτα. Εκτός αν δεν καταλαβαίνεις τι γράφω.


Βγάζεις φασιστόμετρο και μας λες ποιος την έχει μεγαλύτερη. Στους -70 C έκαναν διακοπές οι διαφωνούντες επί Στάλιν, στους +200 έμπαιναν στους φούρνους για να γίνουν σαπούνια όσους ήθελαν να βάλουν οι ναζί.
Διαφορά θερμοκρασίας και μόνο.
Ξέρεις ποιον έχουν εθνικό ήρωα οι Γάλλοι; Τον Ναπολέοντα! Τον Χίτλερ του 19ου αιώνα σύμφωνα με κάποιους.
Στα ολοκληρωτικά καθεστώτα που ανέχεσαι, φαίνεται δεν σε ενοχλεί ούτε η στέρηση των δημοκρατικών δικαιωμάτων, ούτε το ότι δεν μπορούσες να έχεις δικό σου σπίτι, δικό σου αυτοκίνητο κλπ. ούτε η στέρηση των θρησκευτικών δικαιωμάτων ούτε η στέρηση ελευθερίας λόγου.
Μας συγχωρείς πάρα πολύ που είμαστε αντικειμενικοί και διαβάζουμε ιστορία. Μέγιστο σφάλμα. Θα έπρεπε να τα βλέπουμε όλα επιδερμικά, με κόκκινα γυαλιά, και να έχουμε μείνει στην μία παράγραφο που αφιερώνει το λύκειο στο μάθημα της ιστορίας.


Σε προέτρεψα και παραπάνω να πας να ζήσεις στην Β. Κορέα, στην Κούβα, στο Βιετνάμ στην Βενεζουέλα και άλλους σοσιαλιστικούς παραδείσους. Πάρε και τα cd από τις μπάντες του αιλλυνικού στόνερ μαζί σου. Να δούμε, θα σε αφήνουν να τα ακούς αυτά ή θα μπαίνουν στο σπίτι που θα σου νοικιάζει το κράτος τους να σου κάνουν κατάσχεση σε ό,τι δεν τους αρέσει;
Zippo190 έγραψε: Τετ 02 Δεκ 2020, 09:23 η αλήθεια είναι ότι δεν έγινε καποια προτροπή σε λογοκρισία, περισσότερο παρατήρηση είναι αν και εγώ συντάσσομαι με @LuciferSteele όσον αφορά το shock value της υπόθεσης.
Συμφωνώ και εγώ με LS, το πιο πιθανό να είναι αυτός ο λόγος.
Ήταν προτροπή του στυλ βάλτε τους blacklist, αν ισχύει, και μην ακούτε την μπάντα.
Όπως αντίστοιχα έτσι ξεκίνησε και με facebook, google που άρχισαν να κατεβάζουν βίντεο με διάφορες δικαιολογίες αρχικά, και κατέληξε τώρα να κατεβαίνει ό,τι δεν τους αρέσει.
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Brocas Helm Movie? Brocas Helm nazis?

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Υπάρχουν ακόμα άνθρωποι εν έτει 2020 που κουνάνε το οποιοδήποτε σημαιάκι της απολυταρχίας. Άλλοι κουνάνε ναζιστικά και άλλοι κομμουνιστικά συμβολα. Άλλοι θρησκευτικά και άλλοι επιστημονικά σύμβολα. Ψάχνουν ακόμα κάτι που τελείωσε πάνω από μισό αιώνα πίσω. Τους δείχνεις την τωρινή κατάσταση του κόσμου, θίγεις τα τωρινά προβλήματα κι αυτοί επιμένουν να ζουν σε ένα τελειωμένο λουπ.

Δεν υπάρχει ζήτημα να συμφωνήσουμε εδώ...

Αυτό που δεν καταλαβαίνουν πολλοί, αλλά το νιώθουν σιγά σιγά είναι πως ο χρόνος του οτιδήποτε ξέρανε ως τώρα έχει τελειώσει. Αυτά που παίζονται αυτή τη στιγμή σε παγκόσμια κλίμακα θα καθορίσουν το μέλλον ολόκληρης της ανθρωπότητας. Όλων των φυλών, και όλων των εθνών. Όλων των αντιλήψεων όλων των θρησκειών και όλων των συμπλεγμάτων που έχει κανονίσει κανείς μέσα στο μυαλό του.

Δεν υπάρχει πια η πολυτέλεια του να κάνω το πολιτικό, θρησκευτικό, κοινωνικό, ιδεολογικό κομμάτι μου αναμασώντας πεθαμένα μανιφέστα.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Brocas Helm Movie? Brocas Helm nazis?

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Το είπαμε από την αρχή ρε φίλε, οκ!
Εσύ έχεις τη γνώση και είσαι αντικειμενικός και λογικός και εμείς είμαστε οι μαλάκες οπαδοί που βλέπουμε με κόκκινα γυαλιά και οι ιστορικές μας γνώσεις περιορίζονται στη μια παράγραφο της ιστορίας του σχολείου.
Γι αυτό και δεν καταλαβαίνω κιόλας αυτά που μου λες.
Πάντως το κείμενό σου εχθές ήταν καταπληκτικό. Όλα μέσα! Κορονοϊοί, παπάδες, δαιμόνια, παγκόσμια κυριαρχία, ναζί, κουμμούνια, παιδόφιλοι, σατανιστές! Χαμός! Δυστυχώς δεν έχω τόσες γνώσεις να απαντήσω. Εσείς? έχετε κάνει «μελέτες» και «έρευνες» πάνω σε αυτά τα πράγματα.
Στο είπα από την αρχή ότι δε θα μπω στη διαδικασία. Δεν τσακώνομαι με κάθε «διδάσκαλο» στο Ίντερνετ. Αυτό το κόλπο, τα ξέρω όλα, να σας τα μάθω, είμαι enlightened πίσω από την οθόνη του υπολογιστή ενώ στην πραγματικότητα ρουφάω καυλι ασαλιωτο το θεωρώ στην καλύτερη τελειως γελοίο. Εσυ ηρθες εδώ να πεις πάλι τα δικά σου. Θα μας πεις εσύ τι θα θεωρούμε σωστό και τι όχι. Ή αν είναι ίδιος ο Στάλιν με τον Χιτλερ. Ή να πάμε στη βόρειο Κορέα γιατί «μπορεί ο καθένας να πιστεύει εις όποιο πολίτευμα θέλει αλλά δεν είναι δυνατόν οι Έλληνες να πιστεύουν εις τον κομμουνισμον». Επειδή εσύ διάβασες και τα βρήκες. Ρε τι τραβάμε!!!!
Δυστυχώς εσείς είστε φωνακλάδες και οι σοβαροί μένουν σιωπηλοί.
Δε θα γράψω κάτι άλλο σε αυτό το νήμα. Δε βλέπω το λόγο από την αρχή (εσυ τα χεις αποσαφηνισμένα όλα κι εγώ είμαι αδαής με απλοϊκή σκέψη, λοβοτομημένος και τα λοιπά) αλλά δεν ήθελα να σε αφήσω να ρητορεύεις χωρίς να ειρωνευτώ έστω και λίγο.
Εμπρός, πάρε το χώρο σου, καν τα όλα ίσωμα, εξίσωσε τον Χίτλερ με τον Ναπολεοντα ή με το Χριστό και με όποιον θες για να τον βγάλεις λάδι.
Πάντως από αυτό και μόνο που είναι πάλι κατακλείδα στο σεντόνι σου άλλα αντ’άλλων :
«Ήταν προτροπή του στυλ βάλτε τους blacklist, αν ισχύει, και μην ακούτε την μπάντα.
Όπως αντίστοιχα έτσι ξεκίνησε και με facebook, google που άρχισαν να κατεβάζουν βίντεο με διάφορες δικαιολογίες αρχικά, και κατέληξε τώρα να κατεβαίνει ό,τι δεν τους αρέσει.»
Είναι προφανές ότι εσυ δεν έχει καταλάβει και βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα και ότι έχεις ίσως κάποιου είδους εμμονή;/κόμπλεξ;. Σου κατεβάζουνε τα ποστ από το facebook?

Ευχαριστώ! Χωρίς καμία διάθεση προσβολής. Είναι προφανές ότι δε θα μπορούσαμε να κάνουμε παρέα.

Υ.Γ.: Όσο έχανα το χρόνο μου γράφοντας αυτό, πόσταρε και ο έταιρος συναγωνιστής κειμενάκι με φράσεις όπως: «τους δείχνεις», «δεν καταλαβαίνουν», «δύσμοιρη πλέμπα» (όχι συγνώμη, αυτό δεν υπάρχει).
:D :D :D

ΡΕ ΤΙ ΤΡΑΒΑΜΕ!!!
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Brocas Helm Movie? Brocas Helm nazis?

Δημοσίευση από theBox »

Παιδια να ρωτησω...επειδη τεινετε να το τραβατε παντα στα "δυο άκρα"...

Εχει πεθανει και το διπολο "φιλολαικο-κοινωνικο κράτος VS φιλελευθερο/κεφαλαιοκρατικο"? Eιναι κι αυτα τοτέμ του προηγουμενου αιώνα?

Εργασιακα δικαιωματα που χάνονται ώρα με την ώρα, συρρικνωση της "μεσαιας" τάξης, αυξηση της ψαλίδας ανισοκατανομής του πλούτου, "ταξικη" διαστρωματωση χωρις σημαντικα περιθωρια ανέληξης και με σημαντικες διαφορες στην αντιμετωπιση απο το "κρατος" κτλ κτλ ειναι ιδεοληψίες ή πραγματικότητα?

Και πως θα χαρακτηριζατε καποιον που τα βλέπει αυτα και ΔΕΝ του φαινονται σωστά?
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Brocas Helm Movie? Brocas Helm nazis?

Δημοσίευση από apeitharxos »

theBox έγραψε: Τετ 02 Δεκ 2020, 16:19 Παιδια να ρωτησω...επειδη τεινετε να το τραβατε παντα στα "δυο άκρα"...

Εχει πεθανει και το διπολο "φιλολαικο-κοινωνικο κράτος VS φιλελευθερο/κεφαλαιοκρατικο"? Eιναι κι αυτα τοτέμ του προηγουμενου αιώνα?

Εργασιακα δικαιωματα που χάνονται ώρα με την ώρα, συρρικνωση της "μεσαιας" τάξης, αυξηση της ψαλίδας ανισοκατανομής του πλούτου, "ταξικη" διαστρωματωση χωρις σημαντικα περιθωρια ανέληξης και με σημαντικες διαφορες στην αντιμετωπιση απο το "κρατος" κτλ κτλ ειναι ιδεοληψίες ή πραγματικότητα?

Και πως θα χαρακτηριζατε καποιον που τα βλέπει αυτα και ΔΕΝ του φαινονται σωστά?
Δεν κατάλαβα τι θες να πεις...Λέω κάτι διαφορετικό; Όλα τα παρελκόμενα του lockdown αυτές τις συνέπειες δεν έχουν; (μερικές μόνο από τις συνέπειες, αυτά που περιγράφεις είναι τα πιο ορατά...)
vasilis2112 έγραψε: Τετ 02 Δεκ 2020, 16:06
Πάντως το κείμενό σου εχθές ήταν καταπληκτικό. Όλα μέσα! Κορονοϊοί, παπάδες, δαιμόνια, παγκόσμια κυριαρχία, ναζί, κουμμούνια, παιδόφιλοι, σατανιστές! Χαμός! Δυστυχώς δεν έχω τόσες γνώσεις να απαντήσω. Εσείς? έχετε κάνει «μελέτες» και «έρευνες» πάνω σε αυτά τα πράγματα.
Στο είπα από την αρχή ότι δε θα μπω στη διαδικασία. Δεν τσακώνομαι με κάθε «διδάσκαλο» στο Ίντερνετ. Αυτό το κόλπο, τα ξέρω όλα, να σας τα μάθω, είμαι enlightened πίσω από την οθόνη του υπολογιστή ενώ στην πραγματικότητα ρουφάω καυλι ασαλιωτο το θεωρώ στην καλύτερη τελειως γελοίο.
Ωραία, αφού δεν έχεις τις γνώσεις, δεν τις αναζητάς καλύτερα;
Σε μια χρεωκοπημένη χώρα, όπως ήταν η Γερμανία μετά τον Α'ΠΠ (και που θα πλήρωνε πολεμικές αποζημιώσεις) δεν αναρωτήθηκες ποτέ πού βρήκε τα λεφτά ο Χίτλερ και δημιούργησε αυτή την πολεμική βιομηχανία που δημιούργησε;
Γιατί καλό είναι να βλέπεις μόνο τον αυτοφωράκια, αλλά δεν βλάπτει να ψάξεις και ποιος χρηματοδοτούσε μια χώρα που παραδοσιακά το πρόβλημά της είναι ότι δεν έχει πρώτες ύλες και ενέργεια...

Και στο θέμα αλληλουχία της ιστορίας, που μπερδεύτηκες: Οι διαφόρων ειδών -ισμοί είναι τα αντίστοιχα για όσους φανατίζονται με φανέλες. Από τον ίδιο κέντρο επιχειρήσεων βγαίνουν οι ιδεολογίες, οι οποίες χρησιμοποιούνται για να εξυπηρετηθούν διάφορα συμφέροντα...Οι εφευρέτες και χρηματοδότες του ενός -ισμού είναι οι ίδιοι με τον άλλο -ισμό.
Εσύ, βέβαια παίζεις το παιχνίδι τους...
Advancing Yokeda έγραψε: Τετ 02 Δεκ 2020, 15:53 Υπάρχουν ακόμα άνθρωποι εν έτει 2020 που κουνάνε το οποιοδήποτε σημαιάκι της απολυταρχίας. Άλλοι κουνάνε ναζιστικά και άλλοι κομμουνιστικά συμβολα. Άλλοι θρησκευτικά και άλλοι επιστημονικά σύμβολα. Ψάχνουν ακόμα κάτι που τελείωσε πάνω από μισό αιώνα πίσω. Τους δείχνεις την τωρινή κατάσταση του κόσμου, θίγεις τα τωρινά προβλήματα κι αυτοί επιμένουν να ζουν σε ένα τελειωμένο λουπ.

Δεν υπάρχει ζήτημα να συμφωνήσουμε εδώ...

Αυτό που δεν καταλαβαίνουν πολλοί, αλλά το νιώθουν σιγά σιγά είναι πως ο χρόνος του οτιδήποτε ξέρανε ως τώρα έχει τελειώσει. Αυτά που παίζονται αυτή τη στιγμή σε παγκόσμια κλίμακα θα καθορίσουν το μέλλον ολόκληρης της ανθρωπότητας. Όλων των φυλών, και όλων των εθνών. Όλων των αντιλήψεων όλων των θρησκειών και όλων των συμπλεγμάτων που έχει κανονίσει κανείς μέσα στο μυαλό του.

Δεν υπάρχει πια η πολυτέλεια του να κάνω το πολιτικό, θρησκευτικό, κοινωνικό, ιδεολογικό κομμάτι μου αναμασώντας πεθαμένα μανιφέστα.
Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο...
Και πού να εξηγήσεις τώρα γιατί και πώς το ανθρώπινο είδος απειλείται με ευγονική, από τους ίδιους ανθρώπους που χρηματοδότησαν τους διάφορους -ισμούς, ακριβώς για να φτάσουμε σε αυτό το σημείο...Και πως, ως εκ τούτου, δεν υπάρχει κανένα περιθώριο για χάσιμο χρόνου με επαναλαμβανόμενες λούπες, όπως πολύ σωστά είπες...

* by the way ευγονική προσπάθησαν να κάνουν και οι ναζί...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος apeitharxos την Τετ 02 Δεκ 2020, 17:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Brocas Helm Movie? Brocas Helm nazis?

Δημοσίευση από theBox »

apeitharxos έγραψε: Τετ 02 Δεκ 2020, 16:45
theBox έγραψε: Τετ 02 Δεκ 2020, 16:19 Παιδια να ρωτησω...επειδη τεινετε να το τραβατε παντα στα "δυο άκρα"...

Εχει πεθανει και το διπολο "φιλολαικο-κοινωνικο κράτος VS φιλελευθερο/κεφαλαιοκρατικο"? Eιναι κι αυτα τοτέμ του προηγουμενου αιώνα?

Εργασιακα δικαιωματα που χάνονται ώρα με την ώρα, συρρικνωση της "μεσαιας" τάξης, αυξηση της ψαλίδας ανισοκατανομής του πλούτου, "ταξικη" διαστρωματωση χωρις σημαντικα περιθωρια ανέληξης και με σημαντικες διαφορες στην αντιμετωπιση απο το "κρατος" κτλ κτλ ειναι ιδεοληψίες ή πραγματικότητα?

Και πως θα χαρακτηριζατε καποιον που τα βλέπει αυτα και ΔΕΝ του φαινονται σωστά?
Δεν κατάλαβα τι θες να πεις...Λέω κάτι διαφορετικό; Όλα τα παρελκόμενα του lockdown αυτές τις συνέπειες δεν έχουν; (μερικές μόνο από τις συνέπειες, αυτά που περιγράφεις είναι τα πιο ορατά...)
Εννοω οτι παραδοσιακα αυτα ειναι φαινομενα στα οποια αντιτιθεται η "αριστερα" γενικοτερα. Και το αναφερω γιατι βλεπω μια εμμονη στον Σταλιν και στον Κομμουνισμο, καθως και σε "σοσιαλισμο" τυπου Β. Κορεας. Λες και οτιδηποτε αποκλινει αριστεροτερα του κέντρου πάει αυτομάτως σε αυτο το ακρο ή ΑΚΟΜΑ χειροτερα ειναι διεθνιστικό minion του Σορος - Sauros.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Brocas Helm Movie? Brocas Helm nazis?

Δημοσίευση από apeitharxos »

theBox έγραψε: Τετ 02 Δεκ 2020, 17:02
apeitharxos έγραψε: Τετ 02 Δεκ 2020, 16:45
theBox έγραψε: Τετ 02 Δεκ 2020, 16:19 Παιδια να ρωτησω...επειδη τεινετε να το τραβατε παντα στα "δυο άκρα"...

Εχει πεθανει και το διπολο "φιλολαικο-κοινωνικο κράτος VS φιλελευθερο/κεφαλαιοκρατικο"? Eιναι κι αυτα τοτέμ του προηγουμενου αιώνα?

Εργασιακα δικαιωματα που χάνονται ώρα με την ώρα, συρρικνωση της "μεσαιας" τάξης, αυξηση της ψαλίδας ανισοκατανομής του πλούτου, "ταξικη" διαστρωματωση χωρις σημαντικα περιθωρια ανέληξης και με σημαντικες διαφορες στην αντιμετωπιση απο το "κρατος" κτλ κτλ ειναι ιδεοληψίες ή πραγματικότητα?

Και πως θα χαρακτηριζατε καποιον που τα βλέπει αυτα και ΔΕΝ του φαινονται σωστά?
Δεν κατάλαβα τι θες να πεις...Λέω κάτι διαφορετικό; Όλα τα παρελκόμενα του lockdown αυτές τις συνέπειες δεν έχουν; (μερικές μόνο από τις συνέπειες, αυτά που περιγράφεις είναι τα πιο ορατά...)
Εννοω οτι παραδοσιακα αυτα ειναι φαινομενα στα οποια αντιτιθεται η "αριστερα" γενικοτερα. Και το αναφερω γιατι βλεπω μια εμμονη στον Σταλιν και στον Κομμουνισμο, καθως και σε "σοσιαλισμο" τυπου Β. Κορεας. Λες και οτιδηποτε αποκλινει αριστεροτερα του κέντρου πάει αυτομάτως σε αυτο το ακρο ή ΑΚΟΜΑ χειροτερα ειναι διεθνιστικό minion του Σορος - Sauros.
Αντιτίθεται μόνο όταν είναι αντιπολίτευση, όταν γίνεται κυβέρνηση ακολουθεί την υποδεικνυόμενη ατζέντα.*
Αλλά σε επίπεδο μέσου πολίτη, σωστά το λες ότι δεν είναι έτσι (μου έδωσες μια καλή πάσα για να το διευκρινίσω).
Απλώς, για έναν περίεργο λόγο που χρήζει αναλύσεως, οι συγκεντρωμένοι έξω από το Εφετείο πριν λίγο καιρό, και οι πιο φανατικοί της καταδίκης της ΧΑ είναι οι υποστηρικτές αυτών των καθεστώτων. Και μάλιστα έλεγαν ότι νίκησαν τον φασισμό τώρα.
Ωραία, νικήσαμε τον φασισμό. Με ποιον τρόπο; Με SMS για άδεια μετακίνησης; Τώρα γιατί παραπονιέσαι (όχι εσύ, ρητορικά το θέτω το ερώτημα);
Αφού νίκησες τον φασισμό γιατί σου στερούν εργασιακά δικαιώματα;
Δεν ήταν δηλαδή ό,τι έγινε σε καμία περίπτωση μια προσπάθεια λαϊκισμού από το κυβερνών κόμμα να τρέξει επιτέλους μια δίκη που καθυστέρησε 5 χρόνια, μπας και πάρει μερικές ανάσες ως προς την ανοχή του λαού, που έχει αρχίσει να εξαντλείται...Αυτό δεν πέρασε από το μυαλό...

* Μπορεί βέβαια να υπάρχουν και εξαιρέσεις. Ιστορικά θα έλεγα ότι υπάρχει αυτή του Αλιέντε στην Χιλή, ο οποίος ίσως να ήθελε πραγματικά να μεταρρυθμίσει την χώρα του (αν και, όταν ανέλαβε, ο πληθωρισμός άρχισε να τρέχει με 40%). Από το γεγονός δηλαδή ότι ανατράπηκε τόσο γρήγορα και δολοφονήθηκε, προκειμένου ο Πινοτσέτ να φέρει το ΔΝΤ, αυτό προκύπτει.
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Brocas Helm Movie? Brocas Helm nazis?

Δημοσίευση από LuciferSteele »

για να επανέλθουμε στο θέμα μας
η σβάστικα δεν κάνει τον Ναζί αλλά το αντίθετο. είναι ένα σύμβολο που απέκτησε αυτή την αρνητική χροιά λόγω των γνωστών ζυμώσεων στη μεσοπολεμική Γερμανία, την άνοδο του Ναζισμού και το ξέσπασμα του ΔΠΠ. Πριν τη σβάστικα ήταν ο σιδηρούς σταυρός κ.ο.κ.
θεωρώ πως είναι αφελές να κολλάμε σε σύμβολα. φυσικά και δεν πέθανε ο Ναζισμός-Φασισμός-Ολοκληρωτισμός. ίσα-ίσα που μπήκε στα σαλόνια και δεν χρειάζεται να υιοθετήσει κανένα σύμβολο για να φωνάξει παρόν
άρα για μένα παίζει ρόλο ποιος λανσάρει το κάθε σύμβολο. αν δω ένα σκινά να φλασάρει σημαία-σβάστικα σε πορεία, ε τότε ναι, κάνει μία πολιτική δήλωση. αν δω να το φλασάρει ραντομ φρικιό σε σουρεάλ συναυλία στο San Francisco δε νομίζω να υποθέσω πως έχω να κάνω με απόγονο του τρίτου ράηχ
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Brocas Helm Movie? Brocas Helm nazis?

Δημοσίευση από CountRaven »

Εγώ έχω μια απορία.

Δεν φτάνει που δεν μπορώ να ακούσω ούτε μισό τραγούδι Brocas, τώρα θα πρέπει να δω και ταινία;
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Brocas Helm Movie? Brocas Helm nazis?

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

CountRaven έγραψε: Τετ 02 Δεκ 2020, 18:54 Εγώ έχω μια απορία.

Δεν φτάνει που δεν μπορώ να ακούσω ούτε μισό τραγούδι Brocas, τώρα θα πρέπει να δω και ταινία;
Από όλες τις heavy metal φάτσες αν έπρεπε να διαλλέξουμε 5 για να δούμε σε ταινία, ο Schumacher θα έπρεπε να είναι μέσα.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Brocas Helm Movie? Brocas Helm nazis?

Δημοσίευση από apeitharxos »

RedSharks έγραψε: Τετ 02 Δεκ 2020, 18:48

: Αλήθεια, γιατί τόσο μένος με το σφυροδρέπανο και τον κομμουνισμό; Ασχέτως αν συμφωνείς ή διαφωνείς με την ιδεολογία του κομμουνισμού, σε εντελώς πρακτικό επίπεδο δεν νομίζω ότι το ΠΑΜΕ έκανε ποτέ «εφόδους» μαχαιρώνοντας και σακατεύοντας κόσμο. Ναι, κάνουν διαδηλώσεις και κλείνουν το κέντρο, το οποίο να δεχτώ ότι είναι μια μεγάλη ταλαιπωρία για πολύ κόσμο, αλλά στις διαδηλώσεις αυτές συνήθως φωνάζουν για τα ΔΙΚΑ σου εργασιακά δικαιώματα, τη ΔΙΚΗ σου πρόσβαση στη δημόσια παιδεία και υγεία κτλ και όχι για τα συμφέροντα του Βαρδινογιάννη και του Αλαφούζου. Το αμφισβητέις αυτό; Αν ναι, τότε σίγουρα ζούμε σε παράλληλα σύμπαντα. .
Βρήκα αυτό το κείμενο έτοιμο, το παρακάτω. Κατ' αρχάς απαντάω στο σωστό topic, όπως συμφώνησε και ο [mention]RedSharks[/mention] .
Τσακωθήκαμε κάποτε πριν 4-5 χρόνια με τον πατέρα μου γιατί μου είπε θα πάω στο συλλαλητήριο, θες να έρθεις; Και του λέω δεν ξαναγίνομαι συνέταιρος του ΠΑΜΕ, από το 2011.
Και μου λέει γιατί το λες αυτό;

Ορίστε οι απαντήσεις που του έστειλα στο e-mail του (και αυτό είναι μόνο ένα μέρος της απάντησης, απλώς την είχα έτοιμη αυτή, την είχα στα απεσταλμένα του e-mail μου τότε, έψαξα και την βρήκα. Αύριο τα υπόλοιπα).

ΚΚΕ το κόμμα του χαφιέ-Μέρος 1ο

Σύνταγμα - 20 Οκτωβρίου 2011 - Δεύτερη Μέρα της 48ωρης πανεργατικής απεργίας (19-20/10/2011)
Οι επαγγελματίες τραμπούκοι του ΚΚΕ - ΠΑΜΕ σε ρόλο μπάτσων με πλήρη εξοπλισμό (ρόπαλα και κράνη) δείχνουν το πραγματικό τους πρόσωπο. Προστατεύουν τη Βουλή από την οργή του λαού την ώρα που εντός του κοινοβουλίου ψηφίζεται το Μεσοπρόθεσμο. Τα σταλινικά ΜΑΤ (ΚΝΑΤ) επιτίθενται δολοφονικά σε όποιον διαδηλωτή επιχειρεί να προσεγγίσει τον χώρο έξω από τη Βουλή.
Οι υπόλοιποι διαδηλωτές αηδιασμένοι με τους σταλινικούς φασίστες σπάνε τον κλοιό από τους τραμπούκους του Περισσού και αρχίζουνε οι μάχες σώμα με σώμα με τα ΚΝΑΤ.




Γενικά είπα να μη γράψω και να κρατηθώ, αλλά υπέκυψα. Στις 20 του Οκτώβρη, και ενώ στη βουλή περνάνε τα νομοσχέδια που ουσιαστικά καταργούν τα πάντα απο τα εργασιακά δικαιώματα, έξω απο την βουλή έχουν μαζευτεί πάρα πολλοί άνθρωποι για να διαμαρτυρηθούν. Μαζί με αυτούς έχουν μαζευτεί τα ανθρωπόμορφα γουρούνια της Αστυνομίας. Μπροστά απο αυτούς έχουν μαζευτεί τα πρόβατα του ΚΚΕ. Όλα μέχρι εδώ καλά. Θα πει κανείς οτι το ΚΚΕ έχει δικαίωμα στη διαμαρτυρία και τα ΜΑΤ πως είναι εκεί για να μη γίνουν συμπλοκές.

Το παράλογο είναι εδώ. Πλησιάζει μία ομάδα του "ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ" στο μπλοκ του ΚΚΕ. Αυτοί αρχίζουν να τους διώχνουν. Πλησιάζει κόσμος κοντά ξανά και αρχίζουν να βαράνε. Εδώ να τονιστεί πως το ΚΚΕ είχε πιάσει περιμετρικά μεγάλο μέρος της Βουλής, οπότε λογικό είναι αν θες να διαμαρτυρηθείς να πρέπει να πας κοντά τους. Επιπλέον, είναι σημαντικό να ειπωθεί πως το ΚΚΕ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕ ΣΤΗ ΠΛΑΤΕΙΑ.

http://etsiapla.blogspot.gr/2011/10/blog-post.html



ΚΚΕ το κόμμα του χαφιέ-Μέρος 2ο (19-20/10/2011)

http://swell-swell.blogspot.gr/2011/10/ ... st_22.html

Αποφασίζω ν' ανέβω στη Β. Γεωργίου. Φτάνω επάνω τη στιγμή που εμφανίζονται τα ΚΝΑΤ τρέχοντας από τη Σταδίου με τα ρόπαλα και τα κράνη, προσπαθώντας να κυκλώσουν τους κουκουλοφόρους. Την "πέφτουν" με ροπαλιές και "γαλλικά" και σε όσους ήμασταν στο πεζοδρόμιο και παρακολουθούσαμε. Τότε ήταν που άρχισε να φωνάζει όλος ο κόσμος το σύνθημα "ΚΚΕ το κόμμα σου χαφιέ".

ΚΚΕ το κόμμα του χαφιέ-Μέρος 3ο Πολυτεχνείο 98

Έτσι απέδωσαν τα γεγονότα τα ΜΜΕ το 1998 όταν τα ΚΝΑΤ συνεργάστηκαν με τα ΜΑΤ με αποτέλεσμα την σύλληψη 150 περίπου ατόμων.



ΚΚΕ το κόμμα του χαφιέ-Μέρος 4ο 20/10/2011

Λέει ο αστυνομικός: 'Το ΠΑΜΕ μας είπε να μην επέμβουμε'!!!




ΚΚΕ το κόμμα του χαφιέ-Μέρος 5ο Η νύχτα του Χημείου

https://kanali.wordpress.com/2010/12/22 ... ouxhmeioy/

ΚΚΕ το κόμμα του χαφιέ-Μέρος 6ο Κατάληψη ΕΜΠ 1980

Τα ΚΝΑΤ σε ανέκδοτες φωτογραφίες του 1980 - Απίστευτες και όμως αληθινές ιστορίες

Πηγή: http://anemosantistasis.blogspot.com/20 ... z4KqTcB4gS


Αυτό το άρθρο περιέχει ανέκδοτες φωτογραφίες που έχω στο αρχείο μου και αναφέρονται στο μακρινό(;) 1980. Είναι μια πλήρης παρουσίαση μιας κατάστασης, συνηθισμένης τότε, όπου η ΚΝΕ ”κατέλαβε” το ΕΜΠ ώστε να μην έχουν πρόσβαση οι φοιτητές, των άλλων παρατάξεων βέβαια, και ταυτόχρονα να δημιουργηθεί μια αντιπαλότητα μεταξύ ΚΝΕ και των άλλων ώστε να κρατήσει μακριά από τα «αριστερίστικα κόλπα” τον κόσμο που επηρεάζει. Είναι μια από τις γνωστές τακτικές που κατά καιρούς βλέπουμε από την ηγεσία της ΚΝΕ και του ΚΚΕ όταν αισθάνονται ότι χάνουν το πάνω χέρι και ότι το κίνημα τους προσπερνάει.
Είχα προβληματιστεί πολύ όταν μετά από χρόνια ξαναείδα αυτές τις φωτογραφίες. Από την μια είναι ιστορία του κινήματος από την άλλη ένα σοβαρό επιχείρημα για τους ανιστόρητους αντικομουνιστές. Από την μια είναι η συνέχεια των τραμπουκισμών στο Χημείο στις καταλήψεις του 1979 από την άλλη έχει ντοκουμέντα με «αριστερούς» που κρατούν λοστάρια, στο κέντρο της Αθήνας.
Τελικά ο λόγος που τα εμφανίζω μετά τόσα χρόνια είναι γιατί πιστεύω ότι στο πολύ σύντομο μέλλον η ΚΝΕ και το ΚΚΕ θα κάνουν τέτοιες ενέργειες, επειδή η ηγεσία τους θέλει να περιχαρακώσει και να αποκόψει τα κανάλια επικοινωνίας του κόσμου που επηρεάζει από την αντικαπιταλιστική και την αντισυστηματική αριστερά. Στο ίδιο μοτίβο εντάσσονται οι τελευταίες επιθέσεις στα ΕΑΑΚ και ο χαρακτηρισμός τους σαν φασίστες και ΕΚΟΦίτες.
Ελπίζω με την δημοσίευσή τους να σταματήσουν τα σχέδια επίθεσης στο αριστερό ανικαπιταλιστικό κίνημα. Πρέπει να γνωρίζουν ότι η ιστορία πλέον καταγράφεται ψηφιακά!!!.

ΚΚΕ το κόμμα του χαφιέ-Μέρος 7ο Η νύχτα του Χημείου

https://athens.indymedia.org/post/1346391/

Ο ΣΥΡΙΖΑ θα μιλήσει για «συγκεκριμένες ομάδες κουκουλοφόρων που επιχείρησαν να στραφούν εναντίον δυνάμεων του κινήματος», η μαοϊκή-σταλινική-χοτζική του συνιστώσα (ΚΟΕ) θα μιλήσει για «δυνάμεις καταστολής και παρακρατικούς μηχανισμούς», η ΑΝΤΑΡΣΥΑ για «τυχοδιωκτικές ομάδες που βρίσκονταν για άλλη μια φορά σε διατεταγμένη υπηρεσία», η Δημοκρατική Αριστερά «για κουκουλοφόρους που επιχείρησαν να πλήξουν το λαϊκό κίνημα». Τι φοβούνται οι αριστεράντζες; Ακριβώς ό,τι φοβάται και το ΠΑΜΕ: την ενίσχυση ενός ήδη ενισχυόμενου ρεύματος που δεν αναζητά την εξουσία ή την εξουσία τους, που τους έχει χεσμένους (και ως χεσμένους τους έχει γνωρίσει στις δύσκολες ώρες εδώ και δεκαετίες), που τους έχει απονομιμοποιήσει στο να κάνουν πολιτική στην πλάτη του, που έχει καταλάβει ότι η αντίσταση δεν είναι βία, που έχει δει με τα μάτια του ότι η «βία» των «κουκουλοφόρων» είναι και δική του «βία», που έχει νιώσει στο πετσί του ότι το να αποφασίζουν για σένα κάποιοι επαΐοντες είναι καταστροφικό, που έχει χαρεί σε συνελεύσεις με διαδικασίες οριζόντιες στη γειτονιά του ή σε πρωτοβάθμια σωματεία, που έχει δει τη βρωμιά τους και το πώς επιδιώκουν διαρκώς να καπελώνουν παντού, που έχει αρχίσει να διαβάζει για όσα του πρόσφεραν για χρόνια ως μασημένη τροφή, που έχει δει ότι το Ιησουίτικο ήθος τους, η Σταλινική πρακτική τους τον έχει φέρει στο ως εδώ και μη παρέκει… Κι αυτό το ρεύμα φαίνεται να μην τελειώνει όσο βαθαίνει η κρίση κι αυτό φαίνεται να ορίζει όλο και πιο διακριτές γραμμές ανάμεσα σε πόλους. Αυτό που φοβούνται, προοπτικά, είναι το να αποκτήσει την πολιτική του διάσταση

Περισσότερες λεπτομέρειες για την νύχτα του χημείου εδώ: https://kanali.wordpress.com/2010/12/22 ... ouxhmeioy/

ΚΚΕ το κόμμα του χαφιέ-Μέρος 8ο Μίμης Ανδρουλάκης

http://tsak-giorgis.blogspot.gr/2013/11 ... _6156.html

Δεν ξέρουμε αν είναι τυχαίο το γεγονός ότι δυο Κυριακάτικες εφημερίδες –«Βήμα» και «Εθνος»- κυκλοφορούν με πρωτοσέλιδα «καριδάκια» που αναφέρονται στο τελευταίο βιβλίο του Μίμη Ανδρουλάκη, στο οποίο ο τυχάρπαστος αυτός πολιτικάντης κάνει λόγο ότι υπήρξαν χαφιέδες στην ηγεσία του ΚΚΕ.

Χωρίς να έχουμε διαβάσει τα δημοσιεύματα υποθέτουμε ότι πρόκειται για μια παλιά ιστορία που συνέβη το 1985, καθόλου άγνωστη και εμείς στο μπλοκ μας είχαμε αναφερθεί απ’ το 2009.

Θυμηθείτε την ανάρτηση (http://tsak-giorgis.blogspot.com/2009/0 ... st_25.html) στην οποία αναφέραμε: «ένα διδακτικό γεγονός: στα 1985, όταν ο M. Kουτσόγιωργας έγινε υπουργός εσωτερικών στην τότε πασοκική κυβέρνηση, οπότε έγινε και προϊστάμενος της ΚΥΠ, έκανε "δώρο" στο ΚΚΕ το όνομα ενός στελέχους των μυστικών υπηρεσιών που βρισκόταν στα "όργανά" του. Tο χτύπημα πρέπει να ήταν πολύ άσχημο: ο κυπατζής δεν ήταν καν ένα απλό μεσαίο στέλεχος· ήταν μέλος της κεντρικής επιτροπής!»

Η συνέχεια αύριο...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”