Brocas Helm Movie? Brocas Helm nazis?

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
RedSharks
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 10:25

Brocas Helm Movie? Brocas Helm nazis?

Δημοσίευση από RedSharks »

Σύντροφοι, είμαστε κοντά στο να ξαναζήσουμε επικές metaldome καταστάσεις :love2: Οι προσπάθειες του Απείθαρχου είναι συγκινητικές, αλλά από μόνες τους δεν αρκούν... Ας φωνάξει κάποιος τον thanouken, τον Ra Pariah, τον Doomsword, τον Hercules, τον isaskama και όποιον άλλον λείπει τέλος πάντων, να μπουν FS να ξαναγίνουν όλα πουτάνα να γουστάρουμε :nana: :nana: :nana:
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3369
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Brocas Helm Movie? Brocas Helm nazis?

Δημοσίευση από Priamos »

RedSharks έγραψε: Τετ 02 Δεκ 2020, 20:44 Σύντροφοι, είμαστε κοντά στο να ξαναζήσουμε επικές metaldome καταστάσεις :love2: Οι προσπάθειες του Απείθαρχου είναι συγκινητικές, αλλά από μόνες τους δεν αρκούν... Ας φωνάξει κάποιος τον thanouken, τον Ra Pariah, τον Doomsword, τον Hercules, τον isaskama και όποιον άλλον λείπει τέλος πάντων, να μπουν FS να ξαναγίνουν όλα πουτάνα να γουστάρουμε :nana: :nana: :nana:
Απο οτι καταλαβα, ο Ra Pariah δε θελει ουτε να μας βλεπει πλεον! :D Στον Λακκο δεν εχει ξεστομισει κουβεντα. Τον εχουμε πληγωσει ανεπανορθωτα. :~(
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Brocas Helm Movie? Brocas Helm nazis?

Δημοσίευση από apeitharxos »

RedSharks έγραψε: Τετ 02 Δεκ 2020, 20:44 Σύντροφοι, είμαστε κοντά στο να ξαναζήσουμε επικές metaldome καταστάσεις :love2: Οι προσπάθειες του Απείθαρχου είναι συγκινητικές, αλλά από μόνες τους δεν αρκούν... Ας φωνάξει κάποιος τον thanouken, τον Ra Pariah, τον Doomsword, τον Hercules, τον isaskama και όποιον άλλον λείπει τέλος πάντων, να μπουν FS να ξαναγίνουν όλα πουτάνα να γουστάρουμε :nana: :nana: :nana:
Όχι μην λες τέτοια...δεν είναι η γραμμή του forum αυτή...εδώ είναι όλοι τους, πλην ενός....

Δεν συνεχίζω την κουβέντα, διότι αν και θα είχα πολλά ακόμη να απαντήσω, διαπιστώνω φανατισμό από κάποιους συνομιλητές (δεν εννοώ τον [mention]RedSharks[/mention] ), οι οποίοι δεν έχουν διάθεση αντικειμενικής οπτικής των πραγμάτων, ούτε θέλουν να δουν την κατάσταση υπό το πρίσμα του ότι όλοι είναι συνεργαζόμενοι προς δρομολόγηση μιας ορισμένης κατάστασης και εξυπηρέτησης μιας ορισμένης ατζέντας, παρά υποστηρίζουν φανέλες και πιστεύουν ότι η αριστερά θα λύσει όλα τα προβλήματα, όταν ανέβει στην εξουσία, όπως το έκανε και το διάστημα 2015-2019.
Αλλά το κάνω και προς αποφυγή μελλοντικών εντάσεων, από όσους τυχόν θα θελήσουν να συμμετέχουν στην συζήτηση με τον γνωστό αντικειμενικό τρόπο και την ηθική βεβαιότητα η οποία δεν ξέρω από πού πηγάζει.
Εξαιρείται βέβαια ο [mention]RedSharks[/mention], με τον οποίον αν και υπάρχει χαώδης διάσταση απόψεων, τυγχάνει να είναι και κύριος (και με τον οποίον αν συζητήσουμε χωρίς να επέμβει κάποιος με διάθεση να ρίξει λάδι στην φωτιά, μια χαρά εποικοδομητική συζήτηση θα κάνουμε).
Οπότε να ευχηθώ περαστικά σε όσους ακόμη πιστεύουν σε φανέλες, και καλό εμβολιασμό (να πάτε, να πάτε να εμβολιαστείτε, μην ακούτε τους 'συνωμοσιολόγους'). Όταν οι ναζί έρχονται μη φέροντας τα γνωστά σύμβολα, αλλά υπό την μορφή 'ειδικών' μπερδεύεστε μάλλον, και υιοθετείτε την γραμμή τους.
Και μην ξεχνάτε να στέλνετε SMS στο κράτος παρακολούθησης (είναι μόνο η αρχή αυτό).

Τα σέβη μου επίσης και στους [mention]Advancing Yokeda[/mention] , [mention]theBox[/mention] , [mention]Zippo190[/mention] [mention]LuciferSteele[/mention] [mention]Priamos[/mention] οι οποίοι επίσης ξέρουν να διατηρούν σε σωστά επίπεδα μια συζήτηση, αλλά και όποιον άλλον θα ήθελε να επέμβει σε αυτήν χωρίς να γαμίσει το σύμπαν, επειδή τυγχάνει κάποιος άλλος να έχει διαφορετική άποψη από αυτόν.

Και προτείνω οι Brocas Helm να περάσουν από Ιερά Εξέταση, να καούν στην πυρά.
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Brocas Helm Movie? Brocas Helm nazis?

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Χαχαχαχαχα!!!
Δεν είσαι καλά άνθρωπέ μου!
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Brocas Helm Movie? Brocas Helm nazis?

Δημοσίευση από Zippo190 »

λόγω Satan's prophets και Ghost story παιρνουν ισοβια χαρη.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Brocas Helm Movie? Brocas Helm nazis?

Δημοσίευση από apeitharxos »

vasilis2112 έγραψε: Τετ 02 Δεκ 2020, 21:56 Χαχαχαχαχα!!!
Δεν είσαι καλά άνθρωπέ μου!
Βολέ στα χωράφια...για ακόμη μία φορά...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Brocas Helm Movie? Brocas Helm nazis?

Δημοσίευση από CountRaven »

RedSharks έγραψε: Τετ 02 Δεκ 2020, 20:44 Σύντροφοι, είμαστε κοντά στο να ξαναζήσουμε επικές metaldome καταστάσεις :love2: Οι προσπάθειες του Απείθαρχου είναι συγκινητικές, αλλά από μόνες τους δεν αρκούν... Ας φωνάξει κάποιος τον thanouken, τον Ra Pariah, τον Doomsword, τον Hercules, τον isaskama και όποιον άλλον λείπει τέλος πάντων, να μπουν FS να ξαναγίνουν όλα πουτάνα να γουστάρουμε :nana: :nana: :nana:
Όλοι αυτοί που λες είναι ήδη μέσα, πλην του Ra, ο οποίος με εμένα τουλάχιστον δεν έχει κανένα πρόβλημα -αναφορικά με αυτά που λέει ο [mention]Priamos[/mention]-. Αν και δεν νομίζω πως τα παραπάνω nicks ήταν οι βόμβες στο MetalDome -το αναφέρω διαβάζοντας το σχόλιο του [mention]RedSharks[/mention] το οποίο κάνω και quote. Βασικά δεν έχω εικόνα φουλ για τα MetalDome battles, δεν ήμουν μέσα καθημερινά.

Πάντως σήμερα είχαμε μια αποχώρηση και η αιτία είναι αυτό το τόπικ -έγινε quote στο delete request-.

Νομίζω ότι βλέπετε όλοι πόση μεγάλη προσπάθεια γίνεται για να κρατηθεί το φόρουμ ζωντανό και ενδιαφέρον, ο [mention]Scrollkeeper[/mention] γαμιέται κάθε μέρα με τους servers και τα updates, εγώ ξενυχτάω ή ξυπνάω νωρίτερα πριν πάω στη δουλειά για να το τροφοδοτώ με αφρόκρεμα από νέες κυκλοφορίες, νέα κτλ, ώστε αυτός που θα μπει να διαβάζει κάθε μέρα νέο υλικό. Είμαι ένας άνθρωπος και προσπαθώ εντελώς μόνος να κάνω 100 πράγματα στο κομμάτι του περιεχομένου για το site και το forum. Και αν δεν είχα και τον [mention]Zippo190[/mention] να βοηθάει με τα reviews τα πράγματα θα ήταν ακόμα πιο δύσκολα.

Δεν είναι και η καλύτερη μας λοιπόν να βλέπουμε έστω και ένα άτομο να φεύγει επειδή δεν μπορεί να κρατήσουν το μέτρο. Θέλουμε να έχουμε ενεργό κόσμο στο FS και όχι να παίρνουμε μηνύματα της φάσης "σβήστε μου το account".

Δεν λέω και εγώ γουστάρω να γίνεται και καμιά πολιτική κουβεντούλα, να πέφτει και κανένα κοινωνικό θέμα, ζούμε σε δύσκολους καιρούς. Δεν γουστάρω να απαγορευτούν αυτά τα θέματα, γιατί δεν είμαι των απαγορεύσεων και γιατί πιστεύω ότι έχουμε όλοι το know how να κρατηθεί ένα επίπεδο. Κάπου όμως πρέπει να μπαίνει ένα φρένο και να θυμόμαστε ότι το Forgotten Scroll ασχολείται με την μουσική.

Επίσης ανάλογα battles και θέματα για πολιτική κτλ στα οποία χάθηκε το μέτρο έχουν γίνει η αιτία αρκετά άτομα που ήταν ενεργά με ποστς με το reboot του FS, τώρα απλά να διαβάζουν.

Μπράβο κλαπ κλαπ.

Anyway....

Όλοι είμαστε υπεύθυνοι για να είναι το forum ζωντανό και ποιοτικό.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Brocas Helm Movie? Brocas Helm nazis?

Δημοσίευση από apeitharxos »

Χάθηκε το επίπεδο τώρα σε αυτή την συζήτηση; Με ποιον τρόπο; Σου εξήγησε τουλάχιστον αυτός που ζήτησε να γίνει deactivate?
Ίσα ίσα που τώρα εγώ το σταμάτησα για να μην εκτροχιαστούμε, διότι συνήθως δεν την πληρώνει αυτός που φτάνει τον άλλον στα όριά του, αλλά αυτός που αντιδρά ανάλογα σε τέτοιες ανάρμοστες συμπεριφορές...
Και όχι, δεν μπορώ να πω ότι γενικά ο Βασίλης είχε ανάρμοστη συμπεριφορά (όπως άλλοι), απλώς πιστεύω ότι τα βλέπει άσπρο-μαύρο, σε άλλο μήκος κύματος εντελώς, και δεν θέλει να αποδεχτεί ότι μπορεί να υπάρχει και κάτι άλλο...Δεν νομίζω όμως ότι (πλην κάποιας ήπιας ειρωνείας) είπε και κάτι κακό, ούτε εγώ απέναντί του...

Άρα, θέμα απόψεων;

Και εγώ μπορώ να σου πω 'δεν μου αρέσουν οι απόψεις του Βασίλη' (τυχαία χρησιμοποίησα το όνομα Βασίλη επειδή με τον συγκεκριμένο συζητάμε), 'σβήσε με'...Το πρόβλημα δεν το έχει ο Βασίλης σε αυτή την περίπτωση, το έχω εγώ που δεν αντέχω στην διαφορετική άποψη και σου ζητάω να μου σβήσεις τον λογαριασμό...
Αύριο μπορώ να πω δεν μου αρέσει το επάγγελμα που κάνει ο τάδε εδώ μέσα, θέλω να με σβήσεις...Καταλαβαίνεις τι θέλω να σου πω. Ανάλογα λοιπόν τι σου είπε ο συγκεκριμένος, να στενοχωριέσαι ή όχι...

Όποιος δεν αντέχει την διαφορετική άποψη του άλλου, και δεν μπορεί να επιχειρηματολογήσει ώστε να τον πείσει, να πάρει αντικαταθλιπτικά...

Και επιτέλους, φτάνει με την κλάψα του καθενός με το παραμικρό...Το τι γράφω εγώ, και το τι καταλαβαίνει ο X αναγνώστης, μπορεί να είναι και ό,τι γράφω, μπορεί και να είναι ό,τι θέλει να καταλάβει, μπορεί και να μην μπορεί να καταλάβει ...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος apeitharxos την Τετ 02 Δεκ 2020, 22:53, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
RedSharks
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 10:25

Brocas Helm Movie? Brocas Helm nazis?

Δημοσίευση από RedSharks »

CountRaven έγραψε: Τετ 02 Δεκ 2020, 22:05
RedSharks έγραψε: Τετ 02 Δεκ 2020, 20:44 Σύντροφοι, είμαστε κοντά στο να ξαναζήσουμε επικές metaldome καταστάσεις :love2: Οι προσπάθειες του Απείθαρχου είναι συγκινητικές, αλλά από μόνες τους δεν αρκούν... Ας φωνάξει κάποιος τον thanouken, τον Ra Pariah, τον Doomsword, τον Hercules, τον isaskama και όποιον άλλον λείπει τέλος πάντων, να μπουν FS να ξαναγίνουν όλα πουτάνα να γουστάρουμε :nana: :nana: :nana:
Όλοι αυτοί που λες είναι ήδη μέσα, πλην του Ra, ο οποίος με εμένα τουλάχιστον δεν έχει κανένα πρόβλημα -αναφορικά με αυτά που λέει ο @Priamos-. Αν και δεν νομίζω πως τα παραπάνω nicks ήταν οι βόμβες στο MetalDome -το αναφέρω διαβάζοντας το σχόλιο του @RedSharks το οποίο κάνω και quote. Βασικά δεν έχω εικόνα φουλ για τα MetalDome battles, δεν ήμουν μέσα καθημερινά.
Ναι μωρέ, εννοείται ότι αυτοί που ανέφερα δεν ήταν (όχι όλοι τουλάχιστον) οι βόμβες του Metaldome. Ειδικά ο isaskama και ο Doomsword ήταν από τα πιο ψύχραιμα και μετρημένα παιδιά. Ο Doomsword μάλιστα πολλές φορές λειτουργούσε «πυροσβεστικά» όταν το πράγμα πήγαινε να ξεφύγει.Το σχόλιό μου είχε καθαρά χιουμοριστικό (ειρωνικά χιουμοριστικό αν θέλεις, αλλά πάντως χιουμοριστικό) χαρακτήρα, σε συνδυασμό με μια ξαφνική νοσταλγία για τη ζωντάνια που είχε το metaldome στις καλές του εποχές. Γιατί, είναι γεγονός (και σόρυ αν σε στεναχωρώ με αυτό που θα πω), το FS όσο καλό και πολιτισμένο και άγιο και αν είναι, τη ζωντάνια και τον ενθουσιασμό και τη συμμετοχή που είχε το metaldome στις καλές του μέρες δεν την φτάνει ούτε για αστείο (και πάλι σόρυ, είναι σκληρό αυτό που έγραψα, αλλά είναι επίσης η αλήθεια). Δεν είμαι σίγουρος τι φταίει για αυτό... μάλλον απλά όλοι γεράσαμε και κουραστήκαμε :~( :~( :~(

Επειδή δεν έχω πλήρη εικόνα για το ποιός είναι ποιός (αντιστοιχία usernames metaldome-FS) μπορεί κάποιος να φτιάξει ένα σχετικό πινακάκι :D ; Όχι ότι έχει και καμιά φοβερή σημασία βέβαια, απλή περιέργεια. Εγώ παντως ήμουν και είμαι ο Red Sharks... αλλά και στα 2 φόρουμ διάβαζα/διαβάζω φανατικά αλλά σχολίαζα/σχολιάζω σπάνια. Εκείνο το παιδί ο Kelenmar που είχε τρέλα με τα ιαπωνικά είναι εδώ; Και το άλλο παιδί, δεν θυμάμαι όνομα, που έγραφε κυρίως για AOR και μελωδικό rock και ανέφερε συχνά στα σχόλιά του τη λέξη «δαντέλα» (???) πού πήγε;

Σε όλα τα υπόλοιπα που γράφεις συμφωνώ εννοείται 100% και συγχαρητήρια σε όλους όσους δουλεύουν για να υπάρχει αυτό το φόρουμ.
Άβαταρ μέλους
Corum Jhaelen Irsei
Δημοσιεύσεις: 331
Εγγραφή: Σάβ 21 Μαρ 2020, 22:20

Brocas Helm Movie? Brocas Helm nazis?

Δημοσίευση από Corum Jhaelen Irsei »

RedSharks έγραψε: Τετ 02 Δεκ 2020, 22:37 Γιατί, είναι γεγονός (και σόρυ αν σε στεναχωρώ με αυτό που θα πω), το FS όσο καλό και πολιτισμένο και άγιο και αν είναι, τη ζωντάνια και τον ενθουσιασμό και τη συμμετοχή που είχε το metaldome στις καλές του μέρες δεν την φτάνει ούτε για αστείο (και πάλι σόρυ, είναι σκληρό αυτό που έγραψα, αλλά είναι επίσης η αλήθεια). Δεν είμαι σίγουρος τι φταίει για αυτό... μάλλον απλά όλοι γεράσαμε και κουραστήκαμε :~( :~( :~(
Ειναι απλη η απαντηση στο "προβλημα" της ζωντανιας.

Εδω ειναι μουσικο φορουμ. Δεν ξερω τι ηταν η "ζωντανια" του μεταλντομ και δεν εχει και καμια σημασια, γιατι δεν υπαρχει αναγκη συγκρισης.

Αν τα μελη του φορουμ ασχολιοντουσαν με την μουσικη, μια χαρα ζωντανια θα υπηρχε...

Δεν τα βλεπω καθολου κουρασμενα στο να αραδιαζουν ασυνδετες αποψεις, να κανουν ματαιες και κυκλικες συζητησεις, να το παιζουν παντογνωστες, να αυθαιρετουν εναντια σε καθε λογικη.

Μια χαρα τα κανουν ολα αυτα ακουραστα.

Για αλλη μια φορα, εδω ειναι μουσικο φορουμ.
Εχετε τοσα βηματα να τα πειτε, βρεθειτε σε ενα τσατ, σε καποια ομαδα, φου μπου και το λουρι της μανας...
Δεν είμαι καμιά αδερφή να πετάω σπόντες.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Brocas Helm Movie? Brocas Helm nazis?

Δημοσίευση από CountRaven »

apeitharxos έγραψε: Τετ 02 Δεκ 2020, 22:29 Χάθηκε το επίπεδο τώρα σε αυτή την συζήτηση; Με ποιον τρόπο; Σου εξήγησε τουλάχιστον αυτός που ζήτησε να γίνει deactivate?
Ίσα ίσα που τώρα εγώ το σταμάτησα για να μην εκτροχιαστούμε, διότι συνήθως δεν την πληρώνει αυτός που φτάνει τον άλλον στα όριά του, αλλά αυτός που αντιδρά ανάλογα σε τέτοιες ανάρμοστες συμπεριφορές...
Και όχι, δεν μπορώ να πω ότι γενικά ο Βασίλης είχε ανάρμοστη συμπεριφορά (όπως άλλοι), απλώς πιστεύω ότι τα βλέπει άσπρο-μαύρο, σε άλλο μήκος κύματος εντελώς, και δεν θέλει να αποδεχτεί ότι μπορεί να υπάρχει και κάτι άλλο...Δεν νομίζω όμως ότι (πλην κάποιας ήπιας ειρωνείας) είπε και κάτι κακό, ούτε εγώ απέναντί του...

Άρα, θέμα απόψεων;

Και εγώ μπορώ να σου πω 'δεν μου αρέσουν οι απόψεις του Βασίλη' (τυχαία χρησιμοποίησα το όνομα Βασίλη επειδή με τον συγκεκριμένο συζητάμε), 'σβήσε με'...Το πρόβλημα δεν το έχει ο Βασίλης σε αυτή την περίπτωση, το έχω εγώ που δεν αντέχω στην διαφορετική άποψη και σου ζητάω να μου σβήσεις τον λογαριασμό...

Αύριο μπορώ να πω δεν μου αρέσει το επάγγελμα που κάνει ο τάδε εδώ μέσα, θέλω να με σβήσεις...Καταλαβαίνεις τι θέλω να σου πω. Ανάλογα λοιπόν τι σου είπε ο συγκεκριμένος, να στενοχωριέσαι ή όχι...

Όποιος δεν αντέχει την διαφορετική άποψη του άλλου, και δεν μπορεί να επιχειρηματολογήσει ώστε να τον πείσει, να πάρει αντικαταθλιπτικά...
Εγώ δεν φωτογραφίζω κανέναν με τα λεγόμενα μου, ούτε κρατάω κανέναν μετρητή επιπέδου. Ούτε και μπαίνω στην διαδικασία να αφουγκραστώ τους λόγους που ο καθένας φεύγει, πόσο μάλλον να ταυτιστώ ή όχι για να κουνήσω το δάχτυλο στους υπόλοιπους -αν αυτό κατάλαβες-. Βασικά στα αρχίδια μου, ο άλλος στέλνει σβήσε με και εγώ τον σβήνω, αυτό θέλει, αυτό παίρνει.

Το ανέφερα σαν ΓΕΓΟΝΟΣ ακολουθώντας την βασική εξίσωση ότι ο άλλος γράφεται ή συμμετέχει έχοντας στο μυαλό του βασικά ότι εδώ είμαστε ένα φόρυμ για Heavy Metal. Όσο δε διαβάζει για ατσάλι αλλά διαβάζει για άσχετα μοιραία κάποια στιγμή θα την κάνει.

Τώρα το πως σκάνε στον καθένα κάποια γραφόμενα και πως γίνονται αφορμές για μη συμμετοχή / αποχώρηση, δεν είμαι ο κατάλληλος να το κρίνω, δεν με ενδιαφέρει κιόλας. Όσοι θέλουν να φύγουν στο καλό να πάνε και είναι και δικαίωμά τους.

Η δυναμική του φόρουμ είναι το Heavy Metal. Και προτιμώ να βλέπω εισροές και όχι αποχωρήσεις για τον όποιο λόγο. Αυτό προσπαθώ να εξηγήσω.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Brocas Helm Movie? Brocas Helm nazis?

Δημοσίευση από CountRaven »

RedSharks έγραψε: Τετ 02 Δεκ 2020, 22:37
CountRaven έγραψε: Τετ 02 Δεκ 2020, 22:05
RedSharks έγραψε: Τετ 02 Δεκ 2020, 20:44 Σύντροφοι, είμαστε κοντά στο να ξαναζήσουμε επικές metaldome καταστάσεις :love2: Οι προσπάθειες του Απείθαρχου είναι συγκινητικές, αλλά από μόνες τους δεν αρκούν... Ας φωνάξει κάποιος τον thanouken, τον Ra Pariah, τον Doomsword, τον Hercules, τον isaskama και όποιον άλλον λείπει τέλος πάντων, να μπουν FS να ξαναγίνουν όλα πουτάνα να γουστάρουμε :nana: :nana: :nana:
Όλοι αυτοί που λες είναι ήδη μέσα, πλην του Ra, ο οποίος με εμένα τουλάχιστον δεν έχει κανένα πρόβλημα -αναφορικά με αυτά που λέει ο @Priamos-. Αν και δεν νομίζω πως τα παραπάνω nicks ήταν οι βόμβες στο MetalDome -το αναφέρω διαβάζοντας το σχόλιο του @RedSharks το οποίο κάνω και quote. Βασικά δεν έχω εικόνα φουλ για τα MetalDome battles, δεν ήμουν μέσα καθημερινά.
Ναι μωρέ, εννοείται ότι αυτοί που ανέφερα δεν ήταν (όχι όλοι τουλάχιστον) οι βόμβες του Metaldome. Ειδικά ο isaskama και ο Doomsword ήταν από τα πιο ψύχραιμα και μετρημένα παιδιά. Ο Doomsword μάλιστα πολλές φορές λειτουργούσε «πυροσβεστικά» όταν το πράγμα πήγαινε να ξεφύγει.Το σχόλιό μου είχε καθαρά χιουμοριστικό (ειρωνικά χιουμοριστικό αν θέλεις, αλλά πάντως χιουμοριστικό) χαρακτήρα, σε συνδυασμό με μια ξαφνική νοσταλγία για τη ζωντάνια που είχε το metaldome στις καλές του εποχές. Γιατί, είναι γεγονός (και σόρυ αν σε στεναχωρώ με αυτό που θα πω), το FS όσο καλό και πολιτισμένο και άγιο και αν είναι, τη ζωντάνια και τον ενθουσιασμό και τη συμμετοχή που είχε το metaldome στις καλές του μέρες δεν την φτάνει ούτε για αστείο (και πάλι σόρυ, είναι σκληρό αυτό που έγραψα, αλλά είναι επίσης η αλήθεια). Δεν είμαι σίγουρος τι φταίει για αυτό... μάλλον απλά όλοι γεράσαμε και κουραστήκαμε :~( :~( :~(

Επειδή δεν έχω πλήρη εικόνα για το ποιός είναι ποιός (αντιστοιχία usernames metaldome-FS) μπορεί κάποιος να φτιάξει ένα σχετικό πινακάκι :D ; Όχι ότι έχει και καμιά φοβερή σημασία βέβαια, απλή περιέργεια. Εγώ παντως ήμουν και είμαι ο Red Sharks... αλλά και στα 2 φόρουμ διάβαζα/διαβάζω φανατικά αλλά σχολίαζα/σχολιάζω σπάνια. Εκείνο το παιδί ο Kelenmar που είχε τρέλα με τα ιαπωνικά είναι εδώ; Και το άλλο παιδί, δεν θυμάμαι όνομα, που έγραφε κυρίως για AOR και μελωδικό rock και ανέφερε συχνά στα σχόλιά του τη λέξη «δαντέλα» (???) πού πήγε;

Σε όλα τα υπόλοιπα που γράφεις συμφωνώ εννοείται 100% και συγχαρητήρια σε όλους όσους δουλεύουν για να υπάρχει αυτό το φόρουμ.
Ναι ρε όλα τζετ, κατάλαβα ακριβώς το πνεύμα σου και σε χαλαρό τόνο απάντησα.

Όσο για τη ζωντάνια που λες. Που να ήσουν τις μέρες του ξεκινήματος του FS, και φυσικά την εποχή του πρώτου κλεισίματος -όταν έκλεισε το FS έγινε το Metaldome-. Εκεί να δεις ζωντάνια και χαρά, η οποία μάλλον οδήγησε και το MD στο κλείσιμο. :P

Τέσπα ναι υπάρχει και η ζωντάνια με το θετικό πρόσιμο.

Κάθε community έχει τα χαρακτηριστικά του, και κάθε εποχή τα δικά της. Και εμείς μεγαλώνουμε φυσικά όπως είπες. Το mission του FS παραμένει το ίδιο από τότε που ξεκίνησε εδώ και 16 χρόνια τώρα. Στήριξη στο underground, ποιότητα και old school νοοτροπία. Από τρία μέτωπα. Site, έντυπο, forum. Εμείς την προσπάθεια την κάνουμε, τώρα το πως αντιδράει το community σε όλο αυτό, δεν μπορούμε να το κοντρολάρουμε.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Brocas Helm Movie? Brocas Helm nazis?

Δημοσίευση από CountRaven »

Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Τετ 02 Δεκ 2020, 22:47
RedSharks έγραψε: Τετ 02 Δεκ 2020, 22:37 Γιατί, είναι γεγονός (και σόρυ αν σε στεναχωρώ με αυτό που θα πω), το FS όσο καλό και πολιτισμένο και άγιο και αν είναι, τη ζωντάνια και τον ενθουσιασμό και τη συμμετοχή που είχε το metaldome στις καλές του μέρες δεν την φτάνει ούτε για αστείο (και πάλι σόρυ, είναι σκληρό αυτό που έγραψα, αλλά είναι επίσης η αλήθεια). Δεν είμαι σίγουρος τι φταίει για αυτό... μάλλον απλά όλοι γεράσαμε και κουραστήκαμε :~( :~( :~(
Ειναι απλη η απαντηση στο "προβλημα" της ζωντανιας.

Εδω ειναι μουσικο φορουμ. Δεν ξερω τι ηταν η "ζωντανια" του μεταλντομ και δεν εχει και καμια σημασια, γιατι δεν υπαρχει αναγκη συγκρισης.

Αν τα μελη του φορουμ ασχολιοντουσαν με την μουσικη, μια χαρα ζωντανια θα υπηρχε...

Δεν τα βλεπω καθολου κουρασμενα στο να αραδιαζουν ασυνδετες αποψεις, να κανουν ματαιες και κυκλικες συζητησεις, να το παιζουν παντογνωστες, να αυθαιρετουν εναντια σε καθε λογικη.

Μια χαρα τα κανουν ολα αυτα ακουραστα.

Για αλλη μια φορα, εδω ειναι μουσικο φορουμ.
Εχετε τοσα βηματα να τα πειτε, βρεθειτε σε ενα τσατ, σε καποια ομαδα, φου μπου και το λουρι της μανας...
Προσυπογράφω μέχρι και τα καινά ανάμεσα στις λέξεις. Όπου σκάσει πολιτικοκοινωνική ίντριγκα όλοι πρώτοι να γράψουμε 100 σεντόνια. 10 τόπικ τη μέρα με κυκλοφορίες αν ανοιχτούν δεν θα συμμετέχουν ούτε οι μισοί.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Corum Jhaelen Irsei
Δημοσιεύσεις: 331
Εγγραφή: Σάβ 21 Μαρ 2020, 22:20

Brocas Helm Movie? Brocas Helm nazis?

Δημοσίευση από Corum Jhaelen Irsei »

CountRaven έγραψε: Τετ 02 Δεκ 2020, 23:08
Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Τετ 02 Δεκ 2020, 22:47
RedSharks έγραψε: Τετ 02 Δεκ 2020, 22:37 Γιατί, είναι γεγονός (και σόρυ αν σε στεναχωρώ με αυτό που θα πω), το FS όσο καλό και πολιτισμένο και άγιο και αν είναι, τη ζωντάνια και τον ενθουσιασμό και τη συμμετοχή που είχε το metaldome στις καλές του μέρες δεν την φτάνει ούτε για αστείο (και πάλι σόρυ, είναι σκληρό αυτό που έγραψα, αλλά είναι επίσης η αλήθεια). Δεν είμαι σίγουρος τι φταίει για αυτό... μάλλον απλά όλοι γεράσαμε και κουραστήκαμε :~( :~( :~(
Ειναι απλη η απαντηση στο "προβλημα" της ζωντανιας.

Εδω ειναι μουσικο φορουμ. Δεν ξερω τι ηταν η "ζωντανια" του μεταλντομ και δεν εχει και καμια σημασια, γιατι δεν υπαρχει αναγκη συγκρισης.

Αν τα μελη του φορουμ ασχολιοντουσαν με την μουσικη, μια χαρα ζωντανια θα υπηρχε...

Δεν τα βλεπω καθολου κουρασμενα στο να αραδιαζουν ασυνδετες αποψεις, να κανουν ματαιες και κυκλικες συζητησεις, να το παιζουν παντογνωστες, να αυθαιρετουν εναντια σε καθε λογικη.

Μια χαρα τα κανουν ολα αυτα ακουραστα.

Για αλλη μια φορα, εδω ειναι μουσικο φορουμ.
Εχετε τοσα βηματα να τα πειτε, βρεθειτε σε ενα τσατ, σε καποια ομαδα, φου μπου και το λουρι της μανας...
Προσυπογράφω μέχρι και τα καινά ανάμεσα στις λέξεις. Όπου σκάσει πολιτικοκοινωνική ίντριγκα όλοι πρώτοι να γράψουμε 100 σεντόνια. 10 τόπικ τη μέρα με κυκλοφορίες αν ανοιχτούν δεν θα συμμετέχουν ούτε οι μισοί.
ποιοι μισοι; τρια μελη ολα και ολα και αν...
και δεν υπαρχουν μονο τα τοπικ με τις κυκλοφοριες...
τοσα αλλα εχουν ανοιχτει, αλλα δεν...

και αν γραψει καποιος κατι, θα εχει μεσα και την αποψη του για οτιδηποτε ασχετο με τα κομματια...

ποσταρεις μουσικη; απανταει με οτι να ναι

ποσταρει αυτος μουσικη; γραφει μεσα και τις αποψαρες του... 20 γραμμες οι αποψαρες... 5 γραμμες η μουσικη.
Δεν είμαι καμιά αδερφή να πετάω σπόντες.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Brocas Helm Movie? Brocas Helm nazis?

Δημοσίευση από apeitharxos »

CountRaven έγραψε: Τετ 02 Δεκ 2020, 22:49
apeitharxos έγραψε: Τετ 02 Δεκ 2020, 22:29 Χάθηκε το επίπεδο τώρα σε αυτή την συζήτηση; Με ποιον τρόπο; Σου εξήγησε τουλάχιστον αυτός που ζήτησε να γίνει deactivate?
Ίσα ίσα που τώρα εγώ το σταμάτησα για να μην εκτροχιαστούμε, διότι συνήθως δεν την πληρώνει αυτός που φτάνει τον άλλον στα όριά του, αλλά αυτός που αντιδρά ανάλογα σε τέτοιες ανάρμοστες συμπεριφορές...
Και όχι, δεν μπορώ να πω ότι γενικά ο Βασίλης είχε ανάρμοστη συμπεριφορά (όπως άλλοι), απλώς πιστεύω ότι τα βλέπει άσπρο-μαύρο, σε άλλο μήκος κύματος εντελώς, και δεν θέλει να αποδεχτεί ότι μπορεί να υπάρχει και κάτι άλλο...Δεν νομίζω όμως ότι (πλην κάποιας ήπιας ειρωνείας) είπε και κάτι κακό, ούτε εγώ απέναντί του...

Άρα, θέμα απόψεων;

Και εγώ μπορώ να σου πω 'δεν μου αρέσουν οι απόψεις του Βασίλη' (τυχαία χρησιμοποίησα το όνομα Βασίλη επειδή με τον συγκεκριμένο συζητάμε), 'σβήσε με'...Το πρόβλημα δεν το έχει ο Βασίλης σε αυτή την περίπτωση, το έχω εγώ που δεν αντέχω στην διαφορετική άποψη και σου ζητάω να μου σβήσεις τον λογαριασμό...

Αύριο μπορώ να πω δεν μου αρέσει το επάγγελμα που κάνει ο τάδε εδώ μέσα, θέλω να με σβήσεις...Καταλαβαίνεις τι θέλω να σου πω. Ανάλογα λοιπόν τι σου είπε ο συγκεκριμένος, να στενοχωριέσαι ή όχι...

Όποιος δεν αντέχει την διαφορετική άποψη του άλλου, και δεν μπορεί να επιχειρηματολογήσει ώστε να τον πείσει, να πάρει αντικαταθλιπτικά...
Εγώ δεν φωτογραφίζω κανέναν με τα λεγόμενα μου, ούτε κρατάω κανέναν μετρητή επιπέδου. Ούτε και μπαίνω στην διαδικασία να αφουγκραστώ τους λόγους που ο καθένας φεύγει, πόσο μάλλον να ταυτιστώ ή όχι για να κουνήσω το δάχτυλο στους υπόλοιπους -αν αυτό κατάλαβες-. Βασικά στα αρχίδια μου, ο άλλος στέλνει σβήσε με και εγώ τον σβήνω, αυτό θέλει, αυτό παίρνει.

Το ανέφερα σαν ΓΕΓΟΝΟΣ ακολουθώντας την βασική εξίσωση ότι ο άλλος γράφεται ή συμμετέχει έχοντας στο μυαλό του βασικά ότι εδώ είμαστε ένα φόρυμ για Heavy Metal. Όσο δε διαβάζει για ατσάλι αλλά διαβάζει για άσχετα μοιραία κάποια στιγμή θα την κάνει.

Τώρα το πως σκάνε στον καθένα κάποια γραφόμενα και πως γίνονται αφορμές για μη συμμετοχή / αποχώρηση, δεν είμαι ο κατάλληλος να το κρίνω, δεν με ενδιαφέρει κιόλας. Όσοι θέλουν να φύγουν στο καλό να πάνε και είναι και δικαίωμά τους.

Η δυναμική του φόρουμ είναι το Heavy Metal. Και προτιμώ να βλέπω εισροές και όχι αποχωρήσεις για τον όποιο λόγο. Αυτό προσπαθώ να εξηγήσω.
Το ξέρω ρε φίλε ότι δεν φωτογραφίζεις κανέναν, εννοείται ότι εσύ θες αυτό που λες ως προς την δυναμική (το ίδιο και εγώ). Επαναλαμβάνω, ότι δεν νομίζω πως ούτε εγώ ούτε ο βασίλης2112 ξεφύγαμε κάπου.

Επομένως, δεν άρεσαν κάποιες απόψεις. Οι οποίες μάλιστα όπως έγραψα και παραπάνω, δεν είναι αυτό που κατάλαβαν (αν η λογική τους είναι άσπρο-μαύρο), ή ήθελαν να καταλάβουν για να το παίξουν θιγμένοι.

Απλώς, εγώ διαπιστώνω ότι σε κάποια μέλη του φόρουμ, λογική θεωρείται αυτό με το οποίο εκείνοι συμφωνούν ή ό,τι είναι ορατό στην δική τους αντιληπτική ικανότητα. 'Καλό' φόρουμ στην πρώτη περίπτωση για εκείνους-κακό στην δεύτερη (αν δεν συμφωνούν).
Η άλλη άποψη περνάει με τον άλφα ή βήτα τρόπο Ιερά Εξέταση όχι μόνο εδώ, αλλά και στην κοινωνία (κάτι που θα το πληρώσουμε όλοι, εξ αιτίας αυτής της κορεκτίλας).
Και υπάρχουν και άλλοι που δεν ασπάζονται την πολιτικώς ορθή άποψη στο φόρουμ (ίσως μειοψηφία), αλλά προτιμούν να μην μιλήσουν. Και σε εκείνους δεν θα άρεσε επομένως η τόσο εύκολη ταμπελοποίηση της μπάντας για την οποία συζητάμε, αλλά κρατιούνται να μην μιλήσουν.
Στο κάτω κάτω είδες ότι σταμάτησα την συνέχεια της κουβέντας, γνωρίζοντας ότι δεν πρέπει να εκτροχιαστούμε (και μάλιστα προτού διαβάσω για την αποχώρηση το έκανα).
Σέβομαι την γραμμή του φόρουμ, δεν σέβομαι όμως την αστυνομία απόψεων (την οποία επαναλαμβάνω εσύ δεν εκπροσωπείς) με τον τρόπο της κλάψας που προσπαθούν κάποιοι να επιβάλλουν, υποκρινόμενοι ότι χάθηκε το επίπεδο.
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”