Ποιες μπάντες εκαναν μακρυπροθεσμα περισσοτερο κακο παρα καλο;

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
Lo Spirito Continua
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τρί 02 Ιούλ 2019, 00:36

Ποιες μπάντες εκαναν μακρυπροθεσμα περισσοτερο κακο παρα καλο;

Δημοσίευση από Lo Spirito Continua »

Δεν θα έλεγα ότι υπήρξε κάποια μπάντα που έκανε περισσότερο κακό παρά καλό.

Εκείνο που έκανε κακό στο μέταλ ήταν οι μεγάλες εταιρείες, οι οποίες πίεσαν τους πάντες να ακολουθήσουν συγκεκριμένες πολυκάναλες παραγωγές, με συγκεκριμένο ήχο. Όλοι έπρεπε να ακούγονται είτε σαν τους Metallica του Black Album ή σαν τους Pantera.

Αυτό το γεγονός όχι μόνο δεν σταμάτησε, αλλά γέννησε μία γενιά ακροατών οι οποίοι δεν θα ακούσουν ούτε για πλάκα π.χ. τους Nuclear Assault, αλλά θα ακούσουν τους Havok.

Μπουκωμένες "παραγωγάρες", που σκότωσαν την ηλεκτρική κιθάρα στο μεταλ και την έκαναν να ακούγεται σαν "ηλεκτρονική". Αφύσικα πεντακάθαρα τύμπανα, αψεγάδιαστα όλα, αλλά και κρύα ως εκεί που δεν πάει.

Σε συνδυασμό με τις μεγάλες εταιρείες (γιατί Nuclear Blast και Century Media είναι μεγάλες), οι οποίες πίεζαν, ΠΙΕΖΑΝ, ΠΙΕΖΑΝ για εμπορευματοποίηση του μεταλ ως εκεί που δεν πάει (με αποτελέσματα τους Ανάθεμα και άλλα ανέκδοτα), συντέλεσε και αυτό σε μία παρακμή. Βάλε και το ότι η αντίδραση του ίδιου του μεταλ σε αυτήν την νοοτροπία ήταν εντελώς μαλακισμένη (με τους πετσάκηδες του μπλακ μεταλ), ε χέστα.

Εγώ-για να πω την ιστορία μου- στα 90ς που μεγάλωσα ήταν θεοί στους μεταλλάδες οι Iced Earth, Nevermore, Paradise Lost, Anathema κτλ. Όταν λοιπόν ήμουν ένας 17χρονος που έβραζα ολόκληρος (και ακόμα βράζω, όχι τόσο, πιο πολύ στον πυρετο..), ε τι σκατά να ακούσω για να βγάλω τρέλα, Iced Earth ή Agnostic Front; Dream Theater ή Cro-Mags. Μονόδρομος η επιλογή. Από την μία θα έπρεπε να ευχαριστώ το 90ς μεταλ που με έστειλε με την μία στην αγκαλιά του hardcore, από την άλλη όμως σίγουρα υπήρχαν μεταλ μπάντες που είχαν μία άλλη προσέγγιση στον ήχο τους τότε (αλλά εννοείται, τις έφαγε το μαύρο σκοτάδι).

Και πάρε τώρα νέο Exodus και νεό Death Angel, που αν ανακατέψεις το κομμάτια μεταξύ τους, δεν θα βρείς και καμία διαφορά στον ήχο.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Ποιες μπάντες εκαναν μακρυπροθεσμα περισσοτερο κακο παρα καλο;

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

RedSharks έγραψε: Παρ 18 Δεκ 2020, 16:48
Advancing Yokeda έγραψε: Σάβ 05 Δεκ 2020, 20:08 αν δεν είχε γίνει αναβίωση αρχες '00 το μεταλ θα είχε πεθάνει. Οριστικα. Μπορει να εβγαινε καλη μουσική από κει και έπειτα. Όχι heavy metal.
Το μέταλ πέθανε στις αρχές των 90s φίλε μου, μην μπερδεύεσαι. Το σκότωσαν οι Nirvana, οι Pantera και το Black Metal. Δεν ανέκαμψε ποτέ. Αυτό που υπάρχει σήμερα και ονομάζουμε NWOTHM είναι ένα νοσταλγικό αναμάσημα του τι συνέβη τότε. Μια στείρα και αδιέξοδη προσπάθεια ανακατασκευής του παρελθόντος. Είναι σαν κάτι συλλόγους «Φίλων του Στέλιου Καζαντζίδη» που υπάρχουν σε όλη την Ελλάδα και οι οποίοι μαζεύονται μια στο τόσο σε ένα καφενείο με μια κιθαρούλα και ένα μπουζουκάκι για να τραγουδήσουν τα τραγούδια του. Όμως ο Καζαντζίδης ο ίδιος μας άφησε χρόνους.

LuciferSteele έγραψε: Σάβ 05 Δεκ 2020, 20:56 δεν θα μου έκανε καμία διαφορά αν αύριο κιόλας το heavy metal πέθαινε σαν είδος. ούτως ή άλλως είναι καλλιτεχνικά αδρανές με την έννοια πως αναμασάει το παρελθόν του.
Ακριβώς το ίδιο λέμε, με άλλη διατύπωση.
Έχω κάνει ήδη την αναφορά στην ανακολουθία των 80s με τον τρέχοντα αιώνα, κάτι που από ότι καταλαβαίνω το αντιλαμβάνεσαι σαν θάνατο ενός μουσικού είδους. Είχα σκοπό να αραδιάσω 50+ μπάντες μετά το 2000 που παίζουν το ίδιο καυλωμένα και συγκινούν εξίσου με τις ανώτερες στιγμές των 80's. (Onward Crescent shield, Doomsword κτλ κτλ) Αλλά τις ξέρεις και τις ξέρω και τις ξέρουν όλοι εδώ μέσα.
Από την άλλη, αν το στερεότυπο του μεταλλά έσβησε με τα χρόνια αυτό είναι αναμενόμενο. Αλλά μετά το 2000 υπήρχαν φεστιβάλ και συναυλίες και κλαμπς και καφετεριες και περιοδικά και κόσμος πολύς να ακολουθεί τα δρώμενα της μουσικής αυτής. Δε γίνεται όλα αυτά να ανήκουν στην κατηγορία "νοσταλγός του ροκ εντ ρολ". Ναι πολύ διαφήμιση, ναι πολύς ντόρος και φρου φρου κι αρωματα για μπάντες που είναι απλά καλές, αλλά είναι και αυτό μέσα στη συνέχεια του μέταλ μέσα στα χρόνια.
Ακόμα και ποιοτικά να το δεις, στα 80's όπως και τώρα, για κάθε αξιόλογη (όχι απαραίτητα μνημειώδη) κυκλοφορία υπήρχαν και υπάρχουν τουλαχιστον διπλάσιες σαβούρες.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Heddigan
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: Τετ 24 Ιούλ 2019, 11:09
Τοποθεσία: Dublin

Ποιες μπάντες εκαναν μακρυπροθεσμα περισσοτερο κακο παρα καλο;

Δημοσίευση από Heddigan »

RedSharks έγραψε: Παρ 18 Δεκ 2020, 16:48 Το μέταλ πέθανε στις αρχές των 90s φίλε μου, μην μπερδεύεσαι. Το σκότωσαν οι Nirvana, οι Pantera και το Black Metal. Δεν ανέκαμψε ποτέ. Αυτό που υπάρχει σήμερα και ονομάζουμε NWOTHM είναι ένα νοσταλγικό αναμάσημα του τι συνέβη τότε. Μια στείρα και αδιέξοδη προσπάθεια ανακατασκευής του παρελθόντος. Είναι σαν κάτι συλλόγους «Φίλων του Στέλιου Καζαντζίδη» που υπάρχουν σε όλη την Ελλάδα και οι οποίοι μαζεύονται μια στο τόσο σε ένα καφενείο με μια κιθαρούλα και ένα μπουζουκάκι για να τραγουδήσουν τα τραγούδια του. Όμως ο Καζαντζίδης ο ίδιος μας άφησε χρόνους.
Επειδή τρέφω έναν ιδιαίτερο σεβασμό για την άποψη και τα post του [mention]RedSharks[/mention], θα ήθελα λίγο παραπάνω ανάλυση σε αυτό περί θανάτου του μέταλ στις αρχές των 90s. Ανέφερε κάποια πράγματα κι ο [mention]Advancing Yokeda[/mention] και υπερθεματίζω με ένα απλό ερώτημα:

Σε ένα παράλληλο σύμπαν που στα 90s το grunge κίνημα κι οι Pantera δεν υπήρξαν ποτέ, τι ακριβώς θα είχαμε βώσει, τρεις δεκαετίες τώρα, για να θεωρήσουμε πως το μεταλ είναι ζωντανό;

Γιατί εγώ σαν μικρός ταπεινός ακροατής, τρεις δεκαετίες τώρα έχω δει απίστευτη άνθηση σε όλα τα subgenres της μεταλ, έχουν βγει δισκάρες που δεν έχουν να ζηλέψουν σε τίποτε από τα 80s, καινούργιες μπάντες με νέο ή ρετρό ήχο, οι μέταλ δεινόσαυροι εξακολουθούν να ζουν και να βασιλεύουν, αδιανόητα φεστιβάλ, παραπάνω συναυλίες από αυτές που αντέχει η τσέπη μας, κι ατελείωτος όγκος καλής μουσικής. Πως ακριβώς τον ορίζεις το θάνατο του μέταλ;
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Ποιες μπάντες εκαναν μακρυπροθεσμα περισσοτερο κακο παρα καλο;

Δημοσίευση από apeitharxos »

Heddigan έγραψε: Σάβ 19 Δεκ 2020, 01:58

Γιατί εγώ σαν μικρός ταπεινός ακροατής, τρεις δεκαετίες τώρα έχω δει απίστευτη άνθηση σε όλα τα subgenres της μεταλ, έχουν βγει δισκάρες που δεν έχουν να ζηλέψουν σε τίποτε από τα 80s, καινούργιες μπάντες με νέο ή ρετρό ήχο, οι μέταλ δεινόσαυροι εξακολουθούν να ζουν και να βασιλεύουν, αδιανόητα φεστιβάλ, παραπάνω συναυλίες από αυτές που αντέχει η τσέπη μας, κι ατελείωτος όγκος καλής μουσικής. Πως ακριβώς τον ορίζεις το θάνατο του μέταλ;
Ναι, και εγώ θα συμφωνήσω ότι ειδικά από την facebook εποχή και μετά, όπου ο καθένας είχε την δυνατότητα να διαφημίζει πολύ φθηνά τα τοπικά underground φεστιβάλ, μπορώ να πω ότι το underground κίνημα αναζωογονήθηκε...
Απλώς, ίσως θέλει να πει ότι δεν υπάρχουν πια μπάντες σαν τους big 6 ή big 11 που αναφέρθηκαν παραπάνω.
Ή ότι ο ήχος εν γένει είναι διαφορετικός, διότι και τα μηχανήματα έχουν αλλάξει δραματικά έκτοτε...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Ποιες μπάντες εκαναν μακρυπροθεσμα περισσοτερο κακο παρα καλο;

Δημοσίευση από LuciferSteele »

η μουσική αυτή καθεαυτή δεν πεθαίνει, δεν μπορείς να σκοτώσεις την καλλιτεχνική έκφραση
πεθαίνει μόνο η εμπορική αποδοχή της και η δυνατότητα να φτάσει σε περισσότερα αυτιά
μια χαρά παραγωγή υπήρξε σε όλες τις δεκαετίες που ακολούθησαν τα 80ς και μουσικές για όλα τα γούστα από φουλ παραδοσιακές μέχρι πειραματικές και ριζοσπαστικές
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
giannis.pantazis
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Τετ 16 Μάιος 2018, 17:37

Ποιες μπάντες εκαναν μακρυπροθεσμα περισσοτερο κακο παρα καλο;

Δημοσίευση από giannis.pantazis »

Καμία μπάντα δεν έκανε κακό. Κάποια είδη ή συγκροτήματα έχασαν το ...momentum τους που λέμε, κι αυτό είναι.

Κανείς δεν μπορεί να κρατήσει πάνω από 6-7 χρόνια ανόδου ή να βγάλει πέντε έξι δισκάρες στη σειρά. Ο κόσμος και οι μουσικές αλλάζουν. Όποιος μπορεί να δει ψύχραιμα την Ιστορία της μουσικής θα το καταλάβει με μια ματιά

Όταν βγήκε το Heavy Metal (η παραδοσιακό metal) o κόσμος το ακολούθησε γιατί ήταν το πιο extreme. Μετά τα πράγματα έγιναν πιο γρήγορα, το ακολούθησε. Μετά πιο brutal, πιο Μαύρα, πιο "θεατρικά" το ακολούθησε και εκεί υπήρξε η στάση.

Και το black μαζί με το death είναι τα πιο δημοφιλή (την ίδια στιγμή που πειραματίζονται και εξελίσσονται) ενώ το κλασσικό μεταλ έχει απαξιωθεί από εκατοντάδες ρέπλικες και ντεμέκ "cult" μπαντες.

Όλα καλά
https://vinylom.com | Vinyl Marketplace
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Ποιες μπάντες εκαναν μακρυπροθεσμα περισσοτερο κακο παρα καλο;

Δημοσίευση από CountRaven »

Όλα καλά
Μπορούν να γίνουν και καλύτερα.

Εικόνα
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Ποιες μπάντες εκαναν μακρυπροθεσμα περισσοτερο κακο παρα καλο;

Δημοσίευση από LuciferSteele »

υπάρχει κόσμος που ψάχνεται στο FS για να βρει υλικό και να κράξει σε Καψιμιά και δεν ξέρω και γω σε τι άλλη σελίδα της κακιάς ώρας?
πολύ θλιβερό ρε σεις
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Ποιες μπάντες εκαναν μακρυπροθεσμα περισσοτερο κακο παρα καλο;

Δημοσίευση από theBox »

Αρκει να λένε σωστα το ονομα μας!
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”