Ποιες μπάντες εκαναν μακρυπροθεσμα περισσοτερο κακο παρα καλο;

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6300
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Ποιες μπάντες εκαναν μακρυπροθεσμα περισσοτερο κακο παρα καλο;

Δημοσίευση από theBox »

On topic...προσυπογράφω την αναφορα σε Pantera και Theater. Ηταν αλλωστε τα πιο χτυπητα παραδειγματα που ειχα στο μυαλο μου οταν εγραφα τις δυο πρωτες κατηγορίες.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14786
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Ποιες μπάντες εκαναν μακρυπροθεσμα περισσοτερο κακο παρα καλο;

Δημοσίευση από CountRaven »

[mention]theBox[/mention]

Εσύ μίλησες με ποσοστά. 70 τις 100 είπες. Και έριξες τριάδα με κάρτες στο τραπέζι. Αφήνοντας απέξω σημαντικά πράγματα που τυχαίνει να είναι και η δική μου προτεραιότητα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6300
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Ποιες μπάντες εκαναν μακρυπροθεσμα περισσοτερο κακο παρα καλο;

Δημοσίευση από theBox »

CountRaven έγραψε: Παρ 04 Δεκ 2020, 13:35 @theBox

Εσύ μίλησες με ποσοστά. 70 τις 100 είπες. Και έριξες τριάδα με κάρτες στο τραπέζι. Αφήνοντας απέξω σημαντικά πράγματα που τυχαίνει να είναι και η δική μου προτεραιότητα.
Ε το άλλο 20 ειναι τα quensryche παράγωγα (και το προγκ εν γενει) και σου βαζω και 10% για οτιδηποτε άλλο. Τα ποσοστα της πιτας αλλάζουν απο ανθρωπο σε άνθρωπο φυσικα.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14786
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Ποιες μπάντες εκαναν μακρυπροθεσμα περισσοτερο κακο παρα καλο;

Δημοσίευση από CountRaven »

[mention]theBox[/mention]

Δηλαδή θες να μου πεις ότι το 70 τις εκατό της φάσης μας έχει ως starting points αυτά τα 3 άλμπουμ που είπες; Also known as propaganda tools σε τραπά 14 ετών;

Oh my...
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1887
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Ποιες μπάντες εκαναν μακρυπροθεσμα περισσοτερο κακο παρα καλο;

Δημοσίευση από Xstroyer »

Ρε τι λέτε για 70s Sabbath, θα με κάψεις ρε Κόμη! Aυτό δεν υπήρχε πουθενά, ούτε το επιδίωξε η μπάντα που σε κάθε album δημιουργούσε νέα πράγματα. Περισσότερο media-κά κουτσομπολιά της εποχής ήταν που μεγάλωναν στην εύρύτερη "ροκ μυθολογία". Το ότι δημιουργήθηκε μια ολάκερη σκηνή (stoner, αλλά και doom) είναι άλλο πράγμα και δεν οφείλεται σε καμία "μπαφο-κουλτούρα" που "έστησαν" οι Sabbath. Η επιρροή τους δε, στον σκληρό ήχο, ξεπερνάει κάθε τέτοια αντίληψη.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14786
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Ποιες μπάντες εκαναν μακρυπροθεσμα περισσοτερο κακο παρα καλο;

Δημοσίευση από CountRaven »

[mention]Xstroyer[/mention]

Ούτε και οι υπόλοιποι είχαν κάτι στημένο πλην των Manowar φυσικά που το είχαν όλο το project σκηνοθετημένο από την αρχή -και κρίμα γιατί καλλιτεχνικά είχαν όλα τα φόντα και το ταλέντο για σοβαρό Epic, μουσικά το έδειξαν κιόλας-.

Κανείς λοιπόν δεν είχε κάτι προμελετημένο... Το κακό έγινε όμως. Με βάση αυτό το μετέπειτα "κακό" κρίνουμε και κράζουμε τις μπάντες στο παρών topic.

Ε τώρα εγώ δεν τους παλεύω και μουσικά και βρήκα ευκαιρία :P. Τα ξέρεις. Όχι ότι δεν παίζουν επιχειρήματα και για το μουσικό -τουλάχιστον υπό το πρίσμα της υπερεκτίμησης- αλλά θα βγούμε εκτός topic.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2692
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Ποιες μπάντες εκαναν μακρυπροθεσμα περισσοτερο κακο παρα καλο;

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

theBox έγραψε: Παρ 04 Δεκ 2020, 13:17 Θα μεινω παντως λιγο στο off topic του διπολου maiden-metallica και θα βαλω και manowar μεσα.

Σκεφτομουν λοιπον πως αν δωσεις σε εναν εξωγήινο (ή 15χρονο τραπ-ά) το powerslave, το master και το England, εχεις καλυψει το 70% του μεταλ που μας απασχολει (πλην του ακραιου ηχου). Εννοω απι αποψη ιδεων κ μανιερων. Templates που λενε κ στο χωριο μου. Διαφωνείτε;
Συμφωνώ αλλά θα διευρύνω το δισκογραφικό σπέκτρουμ. Maiden 80's, Manowar πρώτη δεκαετία, Metallica 80's. Αυτό είναι το μέταλ με δισκάρες τύπου Keeper, και γρουπάρες τύπου Fates Warning να είναι κομμάτια των 3 μεγαθηρίων.

Αυτά, έχοντας υπόψη μου πως χωρίς Sabbath δεν υπάρχουν Manowar, χωρίς Wishbone Ash δεν υπάρχουν Maiden, χωρίς το πρώιμο βρετανικό κύμμα δεν υπάρχουν Metallica.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6300
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Ποιες μπάντες εκαναν μακρυπροθεσμα περισσοτερο κακο παρα καλο;

Δημοσίευση από theBox »

Advancing Yokeda έγραψε: Παρ 04 Δεκ 2020, 14:45
theBox έγραψε: Παρ 04 Δεκ 2020, 13:17 Θα μεινω παντως λιγο στο off topic του διπολου maiden-metallica και θα βαλω και manowar μεσα.

Σκεφτομουν λοιπον πως αν δωσεις σε εναν εξωγήινο (ή 15χρονο τραπ-ά) το powerslave, το master και το England, εχεις καλυψει το 70% του μεταλ που μας απασχολει (πλην του ακραιου ηχου). Εννοω απι αποψη ιδεων κ μανιερων. Templates που λενε κ στο χωριο μου. Διαφωνείτε;
Συμφωνώ αλλά θα διευρύνω το δισκογραφικό σπέκτρουμ. Maiden 80's, Manowar πρώτη δεκαετία, Metallica 80's. Αυτό είναι το μέταλ με δισκάρες τύπου Keeper, και γρουπάρες τύπου Fates Warning να είναι κομμάτια των 3 μεγαθηρίων.

Αυτά, έχοντας υπόψη μου πως χωρίς Sabbath δεν υπάρχουν Manowar, χωρίς Wishbone Ash δεν υπάρχουν Maiden, χωρίς το πρώιμο βρετανικό κύμμα δεν υπάρχουν Metallica.
Ναι ενταξει, απλα ειπα να μην κουρασω τον 15χρονο.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6300
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Ποιες μπάντες εκαναν μακρυπροθεσμα περισσοτερο κακο παρα καλο;

Δημοσίευση από theBox »

CountRaven έγραψε: Παρ 04 Δεκ 2020, 13:35 @theBox

Εσύ μίλησες με ποσοστά. 70 τις 100 είπες. Και έριξες τριάδα με κάρτες στο τραπέζι. Αφήνοντας απέξω σημαντικά πράγματα που τυχαίνει να είναι και η δική μου προτεραιότητα.
Πλακα πλακα αυτο θα μπορουσε να ηταν ωραιο ξεχωριστο τοπικ που να πηγαινε καπως ετσι : "Ονομαστε ΤΡΕΙΣ δισκους που ,σε συνδυασμο μεταξυ τους, καλυπτουν κατα τη γνωμη σας το ευρυτερο δυνατο φασμα αυτου που εσεις οριζετε essential "Μεταλ". Ή καπως έτσι τελος πάντων...
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Ποιες μπάντες εκαναν μακρυπροθεσμα περισσοτερο κακο παρα καλο;

Δημοσίευση από apeitharxos »

Χωρίς να διαβάσω ό,τι έχετε γράψει (θα το κάνω αργότερα και ίσως σχολιάσω): Pantera (above all), Dream Theater, Stratovarious, Rhapsody.
Τώρα οι slip***t & εκείνοι οι γάλλοι οι prog death-άδες που έχουν γίνει πολύ γνωστοί (θυμίστε μου όνομα) τα θεωρώ ως pantero-παράγωγα, οπότε και δεν τους βάζω (στάνταρ πάντως είναι στην λίστα μου)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος apeitharxos την Παρ 04 Δεκ 2020, 16:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6300
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Ποιες μπάντες εκαναν μακρυπροθεσμα περισσοτερο κακο παρα καλο;

Δημοσίευση από theBox »

apeitharxos έγραψε: Παρ 04 Δεκ 2020, 16:39 Χωρίς να διαβάσω ό,τι έχετε γράψει (θα το κάνω αργότερα): Pantera, Dream Theater, Stratovarious, Rhapsody.
100% ευστοχία!
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 664
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

Ποιες μπάντες εκαναν μακρυπροθεσμα περισσοτερο κακο παρα καλο;

Δημοσίευση από Aphelian »

Χμμ, δυσκολη ερωτηση. Γενικά δεν πιστευω καμμια μπαντα έκανε ΤΟΣΟ μεγαλο κακο αφού ακομα και μπαντες οπως οι sabaton ή οι dragonforce που δεν ειναι καθολου του γουστου μου φερνουν απειρο κοσμο στον χωρο μας και αρκετοι απο αυτους καποια στιγμη θα ψαχτουν και θα ακουσουν και κλασσικά πραγματα.
Τωρα για να συμμετεχω κι εγω στο topic θα πω τους Dragonforce,που ειχαν το gimmick οτι επαιζαν σε ταχυτητα ασυνήθιστη για το Power metal και σταδιακα εχασαν και καθε επαφη με τη συνθεση.
Από εκεί ξεπετάχθηκαν και πολλές μπάντες-παρωδίες που ενώ κάποιες το κάνουν πολύ σωστά (gloryhammer, alestorm κλπ) με τη σειρά τους γεννησαν ενα σωρο κουραδες που απλα υπογραφει πλεον η Napalm και μιλανε για lazerninjarobotlionaircrafts για να το παιξουν χαβαλέδες.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Ποιες μπάντες εκαναν μακρυπροθεσμα περισσοτερο κακο παρα καλο;

Δημοσίευση από apeitharxos »

Τα ισοπέδωσες όλα ρε CountRaven.
Για Sabbarh & Manowar ειδικά διαφωνώ, αυτό το στυλ αποτελεί τον θεμέλιο λίθο της μουσικής μας.
Το αν κάποιος δεν μπορεί να το αποδώσει σωστά, δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα στον κόσμο αφ΄ ενός, συγκινητική η προσπάθεια αφετέρου γιατί συμβαίνει ακόμα στις ημέρες μας.

Τώρα, ως προς τα υπόλοιπα: Κάθε ένα από τα άλμπουμ των Sabbath με Ozzy είναι διαφορετικό, οι στονεράδες πήραν ένα από αυτά (Το Sabbath Bloody Sabbath), δεν άκουσαν τίποτε άλλο από metal, και το έπαιξαν απόγονοι των Sabbath.
Δηλαδή, τους λες για Manowar και παθαίνουν αναφυλαξία.
Δεν είναι όμως έτσι για περιπτώσεις εκφυλισμών μέσα στο metal, από metal μουσικούς (όπως είναι τα παραδείγματα των theater, pantera, stratovarious, rhapsody και sabaton, όπως ειπώθηκε πιο πριν).
Εδώ (στην περίπτωση των τελευταίων) έχουμε να κάνουμε με μια αντίληψη του στυλ: Αυτό είναι το heavy metal!

Οι στονεράδες, δεν ισχυρίστηκαν ποτέ ότι αυτό είναι το metal. Απλώς ότι είναι γνήσια τέκνα μιας περιόδου των Sabbath (και φυσικά γελάνε και τα τσιμέντα με αυτό).
Είναι σαν να λέμε ότι επειδή η lady gaga ακούει maiden, ότι οι maiden έκαναν κακό στο είδος, μακροπρόθεσμα...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Ποιες μπάντες εκαναν μακρυπροθεσμα περισσοτερο κακο παρα καλο;

Δημοσίευση από LuciferSteele »

οποιαδήποτε μπάντα υπερβαίνει ένα συγκεκριμένο στάτους, αυτόματα κάνει κακό γιατί η δημοτικότητά της "πνίγει" ότι φυτρώνει κάτω από τη σκιά της
η μουσική και η τέχνη γενικότερα, δε νομίζω πως μπορεί να κάνουν το οποιοδήποτε κακό
το κακό το κάνουν οι μέτριοι μιμητές και αυτοί που δημιουργούν χωρίς φαντασία και αυτόφωτο όραμα
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
alexandros
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Σάβ 15 Αύγ 2020, 15:00

Ποιες μπάντες εκαναν μακρυπροθεσμα περισσοτερο κακο παρα καλο;

Δημοσίευση από alexandros »

Οι pantera πάντως το μόνο κακό που κάνανε είναι ότι ήταν τόσο σπουδαία γκρουπάρα, που άφησαν σκόνη και οι περισσότεροι που πήγανε να τους μιμηθούν,ούτε που τους άγγιξαν και πράγματι έκαναν μόδα ένα κακό groove πράγμα. Ευτυχώς οι Lamb of god,έτερη γκρουπάρα,συνέχισαν κάπως την παράδοση.
Για μένα στο heavy metal περισσότερο κακό έκανε η πρώτη μπάντα που στα 00's θυμήθηκε το κολλάν και το nwobhm.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”