Ποιες μπάντες εκαναν μακρυπροθεσμα περισσοτερο κακο παρα καλο;

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Ποιες μπάντες εκαναν μακρυπροθεσμα περισσοτερο κακο παρα καλο;

Δημοσίευση από theBox »

Ποιες μπαντες κατα τη γνωμη σας εχουν κανει περισσοτερο κακο στο μεταλ παρά καλο, κρινοντας εκ του αποτελεσματος.

Παραδειγματα παραγοντων:

1. Πηγαν την πορεια της μουσικης σε δρομους/ειδη που κατα τη γνωμη σας δεν θα επρεπε.

2. Παρηγαγαν με την επιτυχια τους τοσους πολλους κλωνους που εκφυλισαν ενα ελπιδοφορο ιδιωμα πολυ γρηγορα.

3. Λανσαρανε μια αισθητικη προταση (οχι μονο μουσικα) που υιοθετηθηκε γενικως και σας "ενοχλει".

4. Ο,τιδηποτε άλλο μπορειτε να σκεφτειτε.

Για πάμε.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος theBox την Παρ 04 Δεκ 2020, 13:40, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3369
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Ποιες μπάντες εκαναν μακρυπροθεσμα περισσοτερο κακο παρα καλο;

Δημοσίευση από Priamos »

Χωρίς διάθεση για αφορισμούς και αναθέματα, πιστεύω ότι το metal μετά τα 90ς θα ήταν πολύ πιο ελκυστικό στα αυτιά μου αν δεν είχαν υπάρξει ποτέ οι Pantera. Επηρέασαν σε μέγιστο βαθμό ότι ακολούθησε , σε σημείο να ακούς κάτι ενοχλητικά "γκα-γκαν" ριφ, ακόμα και σε hard rock μπάντες.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Ποιες μπάντες εκαναν μακρυπροθεσμα περισσοτερο κακο παρα καλο;

Δημοσίευση από CountRaven »

Manowar με την true metal ιδεολογία τσίρκου. Πάντα for sale.

NWOTHM κατάντια, όλες οι μπάντες απόγονοι της παραπάνω ξεφτίλας.

Γαμημένοι Pantera και όλα τα παράγωγα τους, γαμώ τη μάνα σας.

70s Black Sabbath με την ιδεολογία μπάφου και την κουλαμάρα που απλά γελάω με κάθε νότα. Οι Stoner ακολούθου τους.

Dream Theater γιατί μετά το πρώτο έπος μας έπρηξαν τα αρχίδια και παρήγαγαν χιλιάδες κλώνους αποστειρωμένου ήχου.

Όλες οι Prog μπάντες με το κλαψομούνικο xanax installment - μια κατάντια που ακολούθησαν και οι Fates δυστυχώς.

Όλο το Doom Metal χίπστερ movement που μου πρήζει τα αρχίδια γράφοντας ένα riff την ώρα, δηλώνοντας πόσο dedicated είναι στη σκηνή.

Αυτά μπορώ να σκεφτώ τώρα, ίσως επανέλθω.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Blackwinged
Δημοσιεύσεις: 398
Εγγραφή: Σάβ 26 Οκτ 2019, 18:33
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Ποιες μπάντες εκαναν μακρυπροθεσμα περισσοτερο κακο παρα καλο;

Δημοσίευση από Blackwinged »

:fap: :fap: Καταρχήν θεωρώ πως η μπάλα χάθηκε πάρα πολύ εκεί στα 90's. Εκεί επήλθε ένας απίστευτος κορεσμός από copy bands. Τώρα θα πω κάτι, αλλά ίσως φάω ιντερνετικά φατούρα.. Θεωρώ πως ό,τι ήταν να παιχτεί στη μουσική που αγαπάμε, σε μεγάλο βαθμό έχει παιχτεί. Πλέον, εγώ τουλάχιστον, παρατηρώ "μπασταρδέματα". Δηλαδή μπάντες τύπου Korn και slip***t, είναι "θέλω ένα πιτόγυρο απ' όλα, συν κέτσαπ και μουστάρδα". Τελευταία παρατηρώ να κάνουν επιτυχία -στα προφανή μέτρα βέβαια- μπάντες που βάζουν έντονα το εθνικό/λαογραφικό στοιχείο τους. Το μόνο που δεν έχω ακούσει είναι κλαρίνο πάνω σε blastbeat. Ακόμη και σήμερα νέα συγκροτήματα που κατα γενική ομολογία είναι πολύ καλά, παίζουν πάνω σε φόρμες που έχουν δοκιμαστεί. Δεν είναι κακό αυτό βέβαια.

Κυκλοφορεί τόσο πολύ πλαστικό που έρχονται μπάντες τύπου Power Trip π.χ και κάνουν εντύπωση, πέραν της όποιας ποιότητας, βάσει αυτού του μπουχτίσματος με τον πλαστικό ήχο. Η σαβούρα, πάντα κατ' εμέ, βρίσκεται ειδικά στον ακραίο χώρο. Το death metal έχει ξευτιλιστεί εντελώς. Γίνεται αγώνας δρόμου, ποιός θα παίξει πιο τεχνικά και αυτό βγάζει σε κωμικά αποτελέσματα. Διάβαζα μία συνέντευξη του Alex Webster, πως αυτή η νοοτροπία σκότωσε το death metal στα μέσα των 90's, αλλά τώρα αυτός είναι ο κανόνας. Στο black metal, εκεί πέφτει περισσότερο γέλιο. Καταρχήν κοζάρεις και κάτι εξώφυλλα και καταλαβαίνεις που πάει η φάση. Γι' αυτό δεν θεωρώ τυχαία την άνοδο, πριν μερικά χρόνια, της πιο παραδοσιακής, αγνής μορφής του metal, όπως η αναβίωση του nwobhm, power σε μικρότερο βαθμό και epic. (άσχετο, εάν χρησιμοποιείς τη λέξη "αγνό" για μουσική μπαίνεις κατευθείαν στο μάτι για νοσταλγός του Hitler και όχι του rock n roll). Εκεί που πάει να σβήσει εντελώς και να πεθάνει κάτι, επιστρέφει στην πρωτόλεια μορφή του.

Δε νομίζω πως συγκεκριμενοποιείται σε συγκροτήματα η κατάσταση, αλλά σε επιταγές της νεκρής μουσικής βιομηχανίας. Πλέον δημιουργήθηκε ο όρος cross-gender ( εάν δεν κάνω λάθος ή κάπως έτσι), όπου δηλαδή μία pop καλλιτέχνιδα -με ή και χωρίς εισαγωγικά- πετάει corpsepaint και ξαφνικά θεωρείται πως είναι επηρεασμένη από τη metal κουλτούρα. Μόλις πεις πως, ρε 'συ κάτσε αυτό δεν έχει καμία σχέση με metal, πετάγεται ο hipster-nazi και σε κατηγορεί για ελιτισμό, κάτι που αμέσως κάνει ο ίδιος, αφού θεωρεί πως η άποψή σου, όχι απλά δεν στέκει, αλλά πρέπει να σταματήσεις να σκέφτεσαι έτσι και ΠΡΕΠΕΙ εν τέλει να συμμορφωθείς όπως τα λέει αυτός. Νοητική χούντα δηλαδή.

Αυτά σαν γενικές παρατηρήσεις, ψιλο-άσχετες σε μεγάλο βαθμό, σχετικές έτσι όπως αντιλαμβάνομαι εγώ τον τίτλο της στήλης. Συγνώμη που κούρασα. :fap: :fap:
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Ποιες μπάντες εκαναν μακρυπροθεσμα περισσοτερο κακο παρα καλο;

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Οι Metallica και οι Maiden. Από τις αρχες των 90's έχασαν κάθε ενδιαφέρον για το μέταλ, έγιναν trademark, απέκτησαν περισσότερους οπαδούς απ' ότι όταν νοιάζονταν για τη μουσική τους με αποτέλεσμα οι μεταλλάδες που ακολούθησαν να υποστηρίζουν ονόματα αντί τη μουσική αυτή. Οι Doomsword δε θα γέμιζαν ποτέ γήπεδο, ούτε και τώρα οι Eternal Champion. Σαν κανόνας, όταν τα δυνατά φώτα στρέφονται πλήρως σε ένα γκρουπ, κάτι ψοφά από το μέταλ.

Όσον αφορά nu, hipster και τα ρεστα, δε νομίζω πως αφορούν το heavy metal, οπότε και δε θα καθόριζαν την εξέλιξή του.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Blackwinged
Δημοσιεύσεις: 398
Εγγραφή: Σάβ 26 Οκτ 2019, 18:33
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Ποιες μπάντες εκαναν μακρυπροθεσμα περισσοτερο κακο παρα καλο;

Δημοσίευση από Blackwinged »

Advancing Yokeda έγραψε: Παρ 04 Δεκ 2020, 11:55 Οι Metallica και οι Maiden. Από τις αρχες των 90's έχασαν κάθε ενδιαφέρον για το μέταλ, έγιναν trademark, απέκτησαν περισσότερους οπαδούς απ' ότι όταν νοιάζονταν για τη μουσική τους με αποτέλεσμα οι μεταλλάδες που ακολούθησαν να υποστηρίζουν ονόματα αντί τη μουσική αυτή. Οι Doomsword δε θα γέμιζαν ποτέ γήπεδο, ούτε και τώρα οι Eternal Champion. Σαν κανόνας, όταν τα δυνατά φώτα στρέφονται πλήρως σε ένα γκρουπ, κάτι ψοφά από το μέταλ.

Όσον αφορά nu, hipster και τα ρεστα, δε νομίζω πως αφορούν το heavy metal, οπότε και δε θα καθόριζαν την εξέλιξή του.
Νομίζω οι πρώτοι έγιναν εντελώς brand πλέον. Όσο για Maiden, νομίζω φταίμε περισσότερο εμείς -και στο εμείς βάζω εμένα πρώτο- με τη ειδωλολατρική λατρεία που δείχνουμε. Βέβαια, μουσικά είναι πιο ειλικρινείς, θεωρώ, από τους Metallica.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Ποιες μπάντες εκαναν μακρυπροθεσμα περισσοτερο κακο παρα καλο;

Δημοσίευση από CountRaven »

Περισσότερο κακό έχει κάνει ο Έλληνας οπαδός Maiden παρά οι ίδιοι οι Maiden.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Ποιες μπάντες εκαναν μακρυπροθεσμα περισσοτερο κακο παρα καλο;

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Blackwinged έγραψε: Παρ 04 Δεκ 2020, 11:59
Advancing Yokeda έγραψε: Παρ 04 Δεκ 2020, 11:55 Οι Metallica και οι Maiden. Από τις αρχες των 90's έχασαν κάθε ενδιαφέρον για το μέταλ, έγιναν trademark, απέκτησαν περισσότερους οπαδούς απ' ότι όταν νοιάζονταν για τη μουσική τους με αποτέλεσμα οι μεταλλάδες που ακολούθησαν να υποστηρίζουν ονόματα αντί τη μουσική αυτή. Οι Doomsword δε θα γέμιζαν ποτέ γήπεδο, ούτε και τώρα οι Eternal Champion. Σαν κανόνας, όταν τα δυνατά φώτα στρέφονται πλήρως σε ένα γκρουπ, κάτι ψοφά από το μέταλ.

Όσον αφορά nu, hipster και τα ρεστα, δε νομίζω πως αφορούν το heavy metal, οπότε και δε θα καθόριζαν την εξέλιξή του.
Νομίζω οι πρώτοι έγιναν εντελώς brand πλέον. Όσο για Maiden, νομίζω φταίμε περισσότερο εμείς -και στο εμείς βάζω εμένα πρώτο- με τη ειδωλολατρική λατρεία που δείχνουμε. Βέβαια, μουσικά είναι πιο ειλικρινείς, θεωρώ, από τους Metallica.
To δίπολο Maiden - Metallica νομίζω είναι πολύ ενδιαφέρον θέμα για συζήτηση. Όπως λες οι Maiden είναι πιο true γιατί δεν ακολούθησαν ποτέ μόδα της εποχής. Αλλά ο αντίλογος υποστηρίζει πως οι metallica (για τους εαυτούς τους) ήταν πιο ειλικρινείς γιατί την έδωσαν φάτσα - φόρα την αποστροφή τους προς το μέταλ, ενώ οι Maiden ακολούθησαν πιο ασφαλή μονοπάτια.

Σκεφτόμουν να θίξω και το ζήτημα Manowar αρνητικά, αλλά πραγματικά εκείνοι ζούνε σε ένα άλλο δικό τους σύμπαν με χαρακτηριστικά που δε μοιράζεται κανένας άλλος. Έχουν πολλούς οπαδούς, έχουν ιστορία, έχουν όλα τα φόντα να γίνουν ζάμπλουτοι και ονοματάρα των media και επιμένουν σε μια καθαρή underground νοοτροπία.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Blackwinged
Δημοσιεύσεις: 398
Εγγραφή: Σάβ 26 Οκτ 2019, 18:33
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Ποιες μπάντες εκαναν μακρυπροθεσμα περισσοτερο κακο παρα καλο;

Δημοσίευση από Blackwinged »

[mention]Advancing Yokeda[/mention] Συμφωνώ σε αυτό που γράφεις περί νοοτροπίας. Έχει να κάνει νομίζω πως πλέον μετά από τόσο true-ηλίκι έχει γίνει πλέον δεύτερη φύση τους. Μέρος της ταυτότητάς τους, τόσο ως άτομα και σαν συγκρότημα σ' επέκταση. Βγάζει σε κάποιες φάσεις ένα has been που λένε και στο χωριό μου.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Ποιες μπάντες εκαναν μακρυπροθεσμα περισσοτερο κακο παρα καλο;

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Επίσης, έτσι αιρετικά, ζημιά έκαναν στο μεταλ και οι Warlord. Όχι επειδή έκαναν κάτι, αλλά στερητικά, δηλ επειδή στο 2ο μισό των 80'ς δεν έδωσαν παραπάνω συνθέσεις να κάνουν το μέταλ πιο πλούσιο.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Ποιες μπάντες εκαναν μακρυπροθεσμα περισσοτερο κακο παρα καλο;

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Επίσης, τα στρατευμένα πολιτικά τα βρίσκω εκτός μουσικής. Ότι έχει να κάνει άμεσα με πολιτική προπαγάνδα με απωθεί. Αλλά δεν είμαι σίγουρος αν έκαναν τη φοβερή σημιά στο μέταλ. Εννοώ, ο ακροδεξιός αν δεν υπήρχε το NSBM θα άκουγε oi. Δε νομίζω πως αφορά την ΄τεχνη το ζήτημα ούτε και έκανε ένα ολόκληρο μουσικό είδος να παραστρατίσει των αρχών του.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Ποιες μπάντες εκαναν μακρυπροθεσμα περισσοτερο κακο παρα καλο;

Δημοσίευση από theBox »

Θα μεινω παντως λιγο στο off topic του διπολου maiden-metallica και θα βαλω και manowar μεσα.

Σκεφτομουν λοιπον πως αν δωσεις σε εναν εξωγήινο (ή 15χρονο τραπ-ά) το powerslave, το master και το England, εχεις καλυψει το 70% του μεταλ που μας απασχολει (πλην του ακραιου ηχου). Εννοω απι αποψη ιδεων κ μανιερων. Templates που λενε κ στο χωριο μου. Διαφωνείτε;
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Ποιες μπάντες εκαναν μακρυπροθεσμα περισσοτερο κακο παρα καλο;

Δημοσίευση από CountRaven »

theBox έγραψε: Παρ 04 Δεκ 2020, 13:17 Θα μεινω παντως λιγο στο off topic του διπολου maiden-metallica και θα βαλω και manowar μεσα.

Σκεφτομουν λοιπον πως αν δωσεις σε εναν εξωγήινο (ή 15χρονο τραπ-ά) το powerslave, το master και το England, εχεις καλυψει το 70% του μεταλ που μας απασχολει (πλην του ακραιου ηχου). Εννοω απι αποψη ιδεων κ μανιερων. Templates που λενε κ στο χωριο μου. Διαφωνείτε;
Σιγά με με απασχολεί αυτό το Metal. Τρελός είσαι ρε;
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Ποιες μπάντες εκαναν μακρυπροθεσμα περισσοτερο κακο παρα καλο;

Δημοσίευση από theBox »

CountRaven έγραψε: Παρ 04 Δεκ 2020, 13:26
theBox έγραψε: Παρ 04 Δεκ 2020, 13:17 Θα μεινω παντως λιγο στο off topic του διπολου maiden-metallica και θα βαλω και manowar μεσα.

Σκεφτομουν λοιπον πως αν δωσεις σε εναν εξωγήινο (ή 15χρονο τραπ-ά) το powerslave, το master και το England, εχεις καλυψει το 70% του μεταλ που μας απασχολει (πλην του ακραιου ηχου). Εννοω απι αποψη ιδεων κ μανιερων. Templates που λενε κ στο χωριο μου. Διαφωνείτε;
Σιγά με με απασχολεί αυτό το Metal. Τρελός είσαι ρε;
Οχι εσενα αγορινα μου! Για εμας τους πλεμπαίους λέω... :D
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Ποιες μπάντες εκαναν μακρυπροθεσμα περισσοτερο κακο παρα καλο;

Δημοσίευση από CountRaven »

Δεν είναι θέμα πλέμπας.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”