Σε ποια album να χαλάσω τα ευρώ μου???

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
alexandros
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Σάβ 15 Αύγ 2020, 15:00

Σε ποια album να χαλάσω τα ευρώ μου???

Δημοσίευση από alexandros »

Λοιπόν,μόλις δημιούργησα ένα απολύτως άκυρο και αυθαίρετο thread!Αλλά σκέφτηκα ότι έχω καιρό να αγοράσω κάποια καινούρια κυκλοφορία και η πολλή η καραντίνα γεννά καταναλωτικά ένστικτα. Η κυριολεκτική ρευστοποίηση των χρημάτων μου έχει κάνει μια μακροχρόνια παύση με το κλείσιμο των μπαρ και των ταβερνίων, οπότε ίσως είναι η ευκαιρία να επενδύσω σε καλή μουσική. Ρίχτε ο καθένας σας από 2-3 προτάσεις πρόσφατων κυκλοφοριών που αξίζει να πληρώσει κανείς για να τις έχει στη συλλογή του. Προσοχή!Θέλω ο καθένας να είναι όσο πιο ''αντικειμενικός'' γίνεται, χωρίς σκεπτικό ''στήριξη στη μπάντα'', ''τίμια μπάντα'', ''τιμούν τη φανέλα''. Φυσικά και έχω αγοράσει κυκλοφορίες με το παραπάνω σκεπτικό, αλλά ψάχνω κάτι που πραγματικά να έχει κάτι να πει.
Σας παρακαλώ να είναι είναι κάτι που να ανήκει σε ολόκληρο το φάσμα του rock και να μην είναι καραακραίο metal.

Ουσιαστικά,ζητώ να φιλτραριστούν κάπως τα αμέτρητα album που έχουν αναφερθεί στις σελίδες του forum και δεν έχει να κάνει με best of 2020 λίστες, καθώς ακόμη και το no1 κάποιου μπορεί να το θεωρεί και ο ίδιος απλά ένα καλό album.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Σε ποια album να χαλάσω τα ευρώ μου???

Δημοσίευση από theBox »

Χαχαχα καλη φαση!

Περιμενε ομως και το τοπικ "Λιστες μελων με τα καλυτερα της χρονιας" που θα ανοιχτει σε λιγες μέρες.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Σε ποια album να χαλάσω τα ευρώ μου???

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Για να γίνει πρόταση πρέπει να ξέρω τα γούστα σου όμως.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
nicolasg
Δημοσιεύσεις: 814
Εγγραφή: Κυρ 23 Αύγ 2020, 15:58

Re: Σε ποια album να χαλάσω τα ευρώ μου???

Δημοσίευση από nicolasg »

Aυτό [emoji4]
Ειναι 10αρι! Εικόνα

Στάλθηκε από το ANE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Σε ποια album να χαλάσω τα ευρώ μου???

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Αν γουστάρεις Warlordian Guard, το ep των Black Sword Thudner Attack είναι η κυκλοφορία σου. Αν νοσταλγείς τότε που άκουγες camel και Nektar, τότε παιρνεις το φετινό Hallas. Αν θες sword and sorcery πας κατευθείαν Eternal Champion. Για μελωδικό power metal με αρχίδια... πας για Sacred Outcry.
Αποκάλυψη για μένα φέτος oi Vendel που δίνουν ακριβώς ό,τι μου αρέσει περισσότερο.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
alexandros
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Σάβ 15 Αύγ 2020, 15:00

Σε ποια album να χαλάσω τα ευρώ μου???

Δημοσίευση από alexandros »

[mention]theBox[/mention] για αυτό ανέφερα ότι το νήμα δεν έχει να κάνει με τα καλύτερα της χρονιάς απαραίτητα, καθώς η χρονιά μπορεί να είναι αρκετά μέτρια π.χ. και ακόμη και το νούμερο 1 κάποιου να μη χρήζει αγοράς. ;)

[mention]Advancing Yokeda[/mention] Είμαι ανοιχτός σε προτάσεις από aor,southern rock,country,blues rock,progressive,heavy,power,epic.
Δυστυχώς, στα πιο ακραία έχω ορίσει ταβάνι και δε με ενδιαφέρει να ασχοληθώ εις βάθος. Ίσως κανένα black metal με epic/folk αναφορές. Bathorίζον δηλαδή.


[mention]Aphelian[/mention] Να σε βγάλω από τη δύσκολη θέση και να βάλω από μόνος μου το sacred outcry σε αυτό το topic, γιατί το πιστεύω ότι έχει να πει πράγματα το album. Το έχω στα πλάνα.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Σε ποια album να χαλάσω τα ευρώ μου???

Δημοσίευση από Priamos »

Τι να σου πω ρε Αλέξανδρε... Έβαλες το "αντικειμενικό" στην εξίσωση και μας γάμησες!😂 Εγώ τον τελευταίο χρόνο το έχω ξεσκίσει στην αυστηρότητα και αγοράζω πλέον μόνο τα 8+ (με εξαίρεση κάποιες λίγες τυφλές αγορές που ως διαδικασία ακόμα με ιντριγκάρει), οπότε οι αγορές έχουν πέσει δραματικά. Υποκειμενικά τα αγαπημένα μου καινούρια, με βαθμολογίες 10/10 και 9/10 αντίστοιχα , ήταν όπως έχω πει επανειλημμένως τα
BSTAA και Steelwitch. Το Wytch Hazel ήταν ένα δυνατό 8αρι που δεν το έχω αγοράσει ακόμα, και θα πρέπει να τσεκαρω το Discogs να θυμηθώ τι άλλο έχω πάρει.
Τώρα για να τιμήσουμε το "αντικειμενικό" του θέματος, θα σου πρότεινα το Sacred Outcry του φίλου μας @Aphelian που για μένα και τα γούστα μου είναι ένα γεμάτο 7,5 αλλά πέρα από κάθε αμφιβολία είναι πολύ υψηλού επιπέδου.

Υγ. Συνυπογράφω για το Vendel που είδα από τον Advancing, το οποίο έχω αγοράσει κι εγώ, αλλά το κατατάσσω στα "υποκειμενικά" καλά καθώς έχει κάποιες αδυναμίες που δεν το καθιστούν πρόταση για όλους. Για την ιστορία θα του έβαζα 8,5.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Σε ποια album να χαλάσω τα ευρώ μου???

Δημοσίευση από theBox »

Αν φτασουμε στο σημειο το νο1 της χρονιας (ή τα 5 πρωτα εστω) να μην χρηζει αγορας, τοτε θα πρεπει να αρχισουμε να ανησυχουμε. Πολύ.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
alexandros
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Σάβ 15 Αύγ 2020, 15:00

Σε ποια album να χαλάσω τα ευρώ μου???

Δημοσίευση από alexandros »

theBox έγραψε: Σάβ 05 Δεκ 2020, 21:34 Αν φτασουμε στο σημειο το νο1 της χρονιας (ή τα 5 πρωτα εστω) να μην χρηζει αγορας, τοτε θα πρεπει να αρχισουμε να ανησυχουμε. Πολύ.
Τα έχεις τα δίκια σου και μάλλον έγινα λιγάκι υπερβολικός με την αυστηρότητα ή πολύ σφιχτός με τα ευρώ μου. :D

[mention]Priamos[/mention] Με παρεξήγησες. ''Αντικειμενικός'' εννοούσα ο καθένας με τα δικά του γούστα. Όχι, δηλαδή να πείσεις τον εαυτό σου να προτείνει album που δε σου αρέσει,αν και το θεωρείς ποιοτικό. Εν ολίγοις, ζήτησα μια κάποια αυστηρότητα στην πρόταση. Αυτό που κάνετε μέχρι τώρα μου αρκεί και μου έδωσε ιδέες.
Σας μερσώ όλους.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Σε ποια album να χαλάσω τα ευρώ μου???

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Advancing Yokeda έγραψε: Σάβ 05 Δεκ 2020, 21:30 Αν γουστάρεις Warlordian Guard, το ep των Black Sword Thudner Attack είναι η κυκλοφορία σου. Αν νοσταλγείς τότε που άκουγες camel και Nektar, τότε παιρνεις το φετινό Hallas. Αν θες sword and sorcery πας κατευθείαν Eternal Champion. Για μελωδικό power metal με αρχίδια... πας για Sacred Outcry.
Αποκάλυψη για μένα φέτος oi Vendel που δίνουν ακριβώς ό,τι μου αρέσει περισσότερο.
Παραθέτω τον εαυτό μου και συνειδητοποιώ πως έβαλα σχεδόν αποκλειστικά κυκλοφορίες No Remorse.... :D
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
alexandros
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Σάβ 15 Αύγ 2020, 15:00

Σε ποια album να χαλάσω τα ευρώ μου???

Δημοσίευση από alexandros »

Λέγε,πόσα σου δίνουν!!! :D :D :D
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Σε ποια album να χαλάσω τα ευρώ μου???

Δημοσίευση από theBox »

Δεν εβαλες ομως το Shok Paris. Αυτο πχ, οντας καθαρο 8αρι μπαινει ανετα στη λιστα μου. Τσεκαρετε το οσοι γουσταρετε "τσαχπινικες" κιθάρες.

Εννοειται κ ολες οι υπολοιπες προτασεις του yokeda ειναι απο τα highlights της χρονιας.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Σε ποια album να χαλάσω τα ευρώ μου???

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

alexandros έγραψε: Σάβ 05 Δεκ 2020, 21:31 @Advancing Yokeda Είμαι ανοιχτός σε προτάσεις από aor,southern rock,country,blues rock,progressive,heavy,power,epic.
Δυστυχώς, στα πιο ακραία έχω ορίσει ταβάνι και δε με ενδιαφέρει να ασχοληθώ εις βάθος. Ίσως κανένα black metal με epic/folk αναφορές. Bathorίζον δηλαδή.
Η αλήθεια είναι πως έχω καιρό να κούσω καλό νεομπάθορυ. Οι Ereb Altor που είναι το πρoφανές, με απογοήτευσαν μουσικά προσφάτως. Νιώθω πως και οι ίδιοι κουράστηκαν.

Πάντως για τα δικά μου γούστα τα φετινά On thorns i lay και Aherusia είναι πραγματικά ποιοτικά έργα.

Φρεσκάδα ένιωσα και με φετινό Spirit Drifter.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
alexandros
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Σάβ 15 Αύγ 2020, 15:00

Σε ποια album να χαλάσω τα ευρώ μου???

Δημοσίευση από alexandros »

Aherusia είναι οι Έλληνες με την κρητική λύρα που κάποια στιγμή είχανε κάνει ντόρο?Θυμάμαι τους είχα δει πριν χρόνια, αλλά μου φάνηκαν απλώς οκ. Τους πήρε και αλλού το μάτι μου πρόσφατα, οπότε θα την ρίξω μια αυτιά.
Άβαταρ μέλους
alexandros
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Σάβ 15 Αύγ 2020, 15:00

Re: Σε ποια album να χαλάσω τα ευρώ μου???

Δημοσίευση από alexandros »

nicolasg έγραψε: Σάβ 05 Δεκ 2020, 21:27 Aυτό [emoji4]
Ειναι 10αρι! Εικόνα

Στάλθηκε από το ANE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Φίλε μου,καταρχήν ευχαριστώ για την πρότασή σου.
Λοιπόν...Με το μου το πρότεινες και βλέπω το εξώφυλλο,το ψιλοφοβήθηκα ότι είναι κάτι retro.Με το που βλέπω ότι είναι και Σουηδοί,μονομιάς κατάλαβα ότι είναι 30χρονα με μουστάκια Αμερικάνου φορτηγατζή των 60's. Επίσης,ήμουν σίγουρος πώς ακούγεται το μπάσο,το hi-hat, οι κιθάρες κτλ. και ότι ηχητικά και παιχτικά θα είναι άψογοι. Επιβεβαιώθηκα σε όλα 100%.
Όλοι αυτοί οι Σουηδοί,έχοντας από μικρή ηλικία μουσική παιδεία,στα 18 έχουν αναπτύξει άψογη τεχνική και τέλεια αντίληψη για το πώς να παίξεις σωστά rock. Και όχι μόνο rock. Το ίδιο άτομο πιστεύω ότι μπορεί να παίξει σωστό death metal το πρωί και σωστό 70's rock το βράδυ.
Δεν ξέρω αν είναι δικό μου κόμπλεξ ή αν υπάρχει και άλλος εδώ μέσα που συμμερίζεται την άποψή μου για το πόσο ανυπόφορο είναι αυτό που κάνουν οι Σουηδοί με το retro.Όσες μπάντες έχω ακούσει παίζουν εξαιρετικά καλά και πειστικά,αλλά για κάποιο λόγο δε μπορώ να τους ακούσω.Ίσως να φταίει ότι ακούγονται σαν να βγήκαν από τυποποιημένη γραμμή παραγωγής μουσικής,ίσως και ότι με ενοχλεί το γεγονός ότι ενώ είναι άνθρωποι του 21 αιώνα, θέλουν να πείσουν ότι είναι μπαρουτοκαπνισμένοι ροκάδες μιας άλλης εποχής. Το έχω πάθει με όλους τους retro Σουηδούς που έχω ακούσει. Horisont, night flying orchestra,graveyard. Παίζουν όλοι φοβερά,αλλά πιστεύω ότι δεν έχουν να προσφέρουν τίποτα.

Δε μου αρέσει να γίνομαι γκρινιάρης,αλλά αυτοί οι Σουηδοί με βγάζουν από τα ρούχα μου. Και οι Ιρλανδοί the answer, 70's φάση rock έπαιξαν στον πρώτο δίσκο τους, αλλά είχαν και κάτι δικό τους να πουν.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”