FS Forum - Best of 2020 - Λίστες μελών

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
Coroner
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Πέμ 20 Δεκ 2018, 01:00

FS Forum - Best of 2020 - Λίστες μελών

Δημοσίευση από Coroner »

theBox έγραψε: Κυρ 20 Δεκ 2020, 13:39
3. GRENDEL'S SYSTER - Myrtle Wreath
Περσινο δεν ειναι αυτο?
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

FS Forum - Best of 2020 - Λίστες μελών

Δημοσίευση από theBox »

Coroner έγραψε: Δευ 21 Δεκ 2020, 15:32
theBox έγραψε: Κυρ 20 Δεκ 2020, 13:39
3. GRENDEL'S SYSTER - Myrtle Wreath
Περσινο δεν ειναι αυτο?
Ναι εχεις δικιο...μπερδευτηκα γιατι φετος κυκλοφορησε το βινυλιο :D .

Σε καθε περιπτωση, περασα ολο το χρονο νομιζοντας οτι ειναι φετινο (πηρα χαμπαρι την υπαρξη του 2/2/2020 που ανοιξα και το τοπικ), οποτε παραμένει εκει. :P
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

FS Forum - Best of 2020 - Λίστες μελών

Δημοσίευση από Zippo190 »

official Zippo top ten list, προσοχή σε απομιμήσεις.

Cirith Ungol - Forever Black σίγουρα δεν είναι το καλύτερο Ungol, ή ο καλύτερος δίσκος της χρονιάς. Αλλά όταν οι υπασπιστές του επικού ήχου μαζί με τους Manilla Road, Heavy Load και Warlord κυκλοφορούν μετά από 30 σχεδόν χρόνια δίσκο και μάλιστα λοξοκοιτάζοντας στο παρελθόν τότε σίγουρα δεν μπορώ να μην το έχω στα καλύτερα της χρονιάς. "Stormbringer" και κλείνουμε για φέτος.

Armored Saint - Punching the sky η μπαντάρα επέστρεψε για μια ακόμα φορά και πλέον κοιτάζουν περισσότερο στο ένδοξο παρελθόν χωρίς να αφήνουν το μέλλον. Έμπνευση στο θεό, κιθαριστικό, μοντέρνο αλλά και παραδοσιακό. Δισκάρα.

Tyrant ‎– Hereafter o epic/doom δίσκος της χρονιάς και μαζί με το Gothic Stone ένα από τα καλύτερα των τελευταίων ετών. Το γεγονός ότι ο Lowe ξεπέρασε τα προσωπικά προβλήματα και επέστρεψε να πιτσιλίσει τους λούληδες του stoner/sludge κ.α. Ναι ρε, γέροι μουστακαλήδες εξαπολύουν epic/doom επίθεση. Προσκύνημα.

Raven - Metal City στα αρχίδια τους οι λίστες, ο κόσμος, η μουσική βιομηχανία, ο πλανήτης τα πάντα. Η μπαντάρα συνεχίζει ακάθεκτη παραδίδοντας ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ κλασσικού heavy/speed metal. Επίσης στέλνει για τσάι όλο το συφερτό που τα παράτησε 30-40 χρόνια πριν για να επιστρέψουν ως "ήρωες" με ένα ντέμο.

Shok Paris - Full Metal Jacket οκτώ χρόνια αναμονή άξιζαν. Ένταση, αυθεντικό 80ς συναίσθημα, αυθεντική αλητεία, ένας δίσκος απόλαυση.

Primal Fear - Metal Commando μαζί με Iron Savior (που δεν πρόλαβα να πολυ-ακούσω) το ΜΕΤΑΛ του ΑΥΡΙΟ. ΤΕΛΟΣ.

Ironsword - Servants Of Steel το βαρβαρικό ατσάλι που μας αξίζει. Ωμό, σουβλερό χωρίς φρου-φρού και αρώματα. Θα προτιμούσαμε λιγότερες M.R. αντιγραφές αλλά και πάλι δεν μας χαλάει. Έπος!

Ironflame ‎– Blood Red Victory τρίτη δισκάρα στην σειρά. Χαιρόμαι ιδιαίτερα που αντλούν έμπνευση από Iron Maiden παρά από τους ήρωες του Underground και που συνεχίζουν δυναμικα χωρίς σταματημό.

Wolf - Feeding The Machine χωρίς να είμαι ο μεγαλύτερος οπαδός τους, νομίζω ότι ξεπέρασαν τον εαυτό τους αυτή την φορά φτιάχνοντας ίσως τον καλύτερο δίσκο τους. Έξοχο αποτέλεσμα μοντέρνο και κλασσικό ταυτόχρονα, με τσαμπουκά και ζόρικες συνθέσεις.

Lonewolf - Division Hades παλιά αγάπη και παντοτινή.

Υπόλοιποι δίσκοι πχ Tokyo Blade, BSTA, Eternal Champion, Solitary Sabred, Snakeyes, για τον α η β λόγο δεν έφτασαν στο τοπ τέν (κυρίως επειδή κάποιους δεν πρόλαβα να ακούσω σχεδόν καθόλου). Η χρόνια ήταν τεράστια, γεμάτη κυκλοφορίες, σχεδόν αδύνατο να καταγραφούν όλες.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Pavlos
Δημοσιεύσεις: 366
Εγγραφή: Κυρ 13 Δεκ 2020, 00:14

FS Forum - Best of 2020 - Λίστες μελών

Δημοσίευση από Pavlos »

TOP TWENTY ALBUMS 2020:
01. Midas – Demo Tapes
02. Wytch Hazel – III: Pentecost
03. Sölicitör - Spectral Devastation
04. Hällas – Conondrum
05. Ironflame – Blood Red Victory
06. Throne Of Iron – Adventure One
07. Hittman – Destroy All Humans
08. Fates Warning – Long Day Good Night
09. White Magician – Dealers Of Divinity
10. Psychotic Waltz – The God-Shaped Void
11. Wanderer – Awakening Force
12. Glacier – The Passing Of Time
13. Haunt – Mind Freeze
14. Leviathan – Words Waging War
15. Cirith Ungol – Forever In Black
16. Ironsword - Servants Of Steel
17. Eternal Champion – Ravening Iron
18. Dark Quarterer - Pompei
19. Traveler – Termination Shock
20. Dexter Ward - III

TOP FIVE EPs 2020:
01. Black Sword Thunder Attack - Black Sword Thunder Attack
02. Meurtrières - Meurtrières
03. Fer De Lance - Colossus
04. Soulcaster – Maelstrom Of Death And Steel
05. Iron Brigade - Chain Of Command

TOP TEN RERELEASES 2020:
01. Enchanter - Defenders Of The Realm LP
02. Sanctum - Believers
03. Stormbringer - Stealer Of Souls
04. Griffin - Flight Of The Griffin / Protectors Of The Lair BOX
05. Solomon Kane - Die By The Sword
06. Paradox - Ruler
07. Dan Jefferie's Century - Century
08. Cirith Ungol - The Ornage Album DIGITAL
09. Deus Vult - Look Upon Your Master: The Demo Anthology
10. Sanctuary - Into The Mirror Black
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

FS Forum - Best of 2020 - Λίστες μελών

Δημοσίευση από Xstroyer »

Pavlos έγραψε: Τετ 23 Δεκ 2020, 17:47 TOP TWENTY ALBUMS 2020:
01. Midas – Demo Tapes
Έβαλες τα demo;

Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα απασχολήσουν αρκετό κόσμο οι Midas, σύντομα.
Άβαταρ μέλους
TitusGroan
Δημοσιεύσεις: 765
Εγγραφή: Τρί 05 Ιουν 2018, 22:46
Τοποθεσία: Ιωαννινα

FS Forum - Best of 2020 - Λίστες μελών

Δημοσίευση από TitusGroan »

1. Clovenhoof - Age of Steel
2. Sacred Outcry - Damned for all Time
3. Hittman - Destroy all Humans
4. Cirith Ungol - Forever Black
5. Greyhawk - Keepers of the Flame
6. BSTA - March of the Damned
7. Meurtrieres - ST
8. Coltre - Under the Influence
9. Steelwitch - ST
10. Black Soul Horde - Land of Demise
11. Eclessia - De Ecclesiae Universalis
12. Cobra Spell - Love Venom
13. Iron Brigade - Chain of Command
14. Smoulder - Dream Quest Ends
15. Tyrant - Hereafter
16. Black Fate - Ithaca
17. Warning Sign - Path to Destruction
18. Stygian Crown - ST
19. Traveler - Termination Shock (περιμενα πολυ περισσοτερα...)
20. War Dogs - Die by my Sword

Προς το παρον αυτα. Πολλα φετινα δεν τα ακουσα καθολου και ακομα περισσοτερα τα ξεπεταξα...
Κερασακι οι αγαπημενοι Blood Star με το Fear ep. Ελπιζω να εχουν συνεχεια!

ΥΓ. Ωπα βαζω και 21. Spellbook - Magick and Mischief !!!
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

FS Forum - Best of 2020 - Λίστες μελών

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Χρονια Καλά σε όλους με υγεία και καλό heavy metal!
Στην ακόλουθη λίστα δεν υπάρχει ιεραρχία.

1. Οι Cirith Ungol επέστρεψαν σκοτεινοί, δυναμικοί, εξακολουθούν να ξεχωρίζουν από το μέσο NWOTHM συγκρότημα. Ακόμα χαίρομαι τον δίσκο, δεν το βαριέμαι με τίποτα. Κάποια πράγματα απλά είναι φτιαγμένα να κρατήσουν και το Forever Black έχει αυτή ακριβώς τη στόφα.

2. Οι Black Sword Thunder Attack κυκλοφόρησαν κάτι ασύλληπτο για τα χρόνια μας. Ήχος μαγικός, συνθέσεις που αναβλύζουν τη μαγεία του Deliver Us των Warlord, τoυ ep των Medieval Steel, του Black Death των Brocas Helm, του King of the Dead των Cirith Ungol. Γιατί εκεί με αυτά τα αθάνατα μνημεία κάνει παρέα το March Of The Damned.

3. Όταν θέλω να ακούσω heavy metal θέλω να είναι αληθινά heavy metal. Θέλω να έχει δύναμη, μελωδία, τσαμπουκά. Θέλω η μπάντα να γουστάρει και να ακούγεται σε κάθε δευτερόλεπτο. Αυτό το βρήκα στους Steelwitch και το φετινό ep τους.

4. Αν είχε κυκλοφορήσει το Threnos των On thorns i lay στα τέλη των 90's όλη η Ευρώπη θα παραμιλούσε. Μελωδικό doom/death με λυρισμό και μια ατμόσφαιρα που θα ζήλευαν φινλανδικές και σουηδικές μπάντες στα καλύτερά τους. Ένα αριστούργημα.

5. Για αριστούργημα πρόκειται και για την περίπτωση των Aherusia. Απίστευτη δουλειά στη μεταλλική μεταφορά παραδοσιακής ελληνικής μουσικής. Το "Μια λυγερή τραγούδαγε" είναι ίσως το κομμάτι που άκουσα φέτος περισσότερο από κάθε άλλο. Απλά συγχαρητήρια για ένα τέτοιο μουσικό έργο.

6. Δεν είναι φετινά τραγούδια αλλα πρόκειται για φετινή κυκλοφορία. Ότι αγαπώ στο επικό heavy metal είναι εδώ με το ep των Vendel, με το οποίο γνώρισα το γκρουπ.. Οι Ρώσοι είναι κατά πολύ ανώτεροι από πολλά πολυδιαφημιζόμενα συγκροτήματα του είδους. Με φωνή - φωνάρα, αίσθηση live, συνθέσεις που με κράτησαν σε κάθε δευτερόλεπτο. Τους θεωρώ ανερχόμενη δύναμη στο χώρο.

7. Οι Eternal Champion είναι ένα γκρουπ που με προβληματίζει και ταυτόχρονα το αγαπώ πολύ. Δε γίνεται να μη σταθώ στο πλάι ενός λάτρη του Sword'n'Sorcery. To μεράκι και η αγάπη τους για τη fantasy θεματολογία είναι καταφανής και εγώ είμαι εκεί να τους στηρίξω. Από την άλλη, με προβληματίζει η μέτρια φωνητική ικανότητα του ίδιου ανθρώπου που άκουσα πέρα από κάθε αμφιβολία στο UTH. Πέρα από κάθε αμφιβολία είναι όμως και το ότι γνωρίζουν πως να δώσουν έναν δίσκο επικού μέταλ που ξεχωρίζει από τη μάζα και που ανανεώνει το δέσιμό μου με την μπάντα και αυτό βρίσκεται ξεκάθαρα στο Ravening Iron. Σε μια εποχή που θεωρείται καλός δίσκος το φετινό Greyhawk, το Ravening Iron είναι κόσμημα.

8. Φέτος ήταν η χρονιά που πρωτοάκουσα και Sacred Outcry. Σε ίδιο ύφος με τα παραπάνω, δεν υπάρχουν σήμερα μπάντες να μπορούν κυκλοφορήσουν ένα 14λεπτο έπος επιπέδου Damned for all time. Power metal ευρωπαικό χωρίς τα φλώρικα στοιχεία που σκότωσαν το είδος, επική διάθεση και ένα απίστευτα συγκινητικό Crystal tears. Προς τιμήν της μπάντας η συμμετοχή του Παπαδόπουλου είναι ο τελευταίος παράγοντας που ανεβάζει το άλμπουμ στη δεκάδα μιας καλής μεταλλικής χρονιάς.

9. Oι Hallas με έπεισαν φέτος πως πρόκειται για μεγάλους μουσικούς και για μένα το πρώτο όνομα στο συγκεκριμένο ύφος. Δεν απογοητεύουν με τίποτα, ξέρουν να ταξιδέψουν τον ακροατή σε ηχότοπους μαγικούς.

10. Μια κυκλοφορία που με απασχόλησε για 2 μήνες το λιγότερο φέτος ήταν και τα Demo των MIdas. Κρατάω μικρό καλάθι όσον αφορά το παραδοσιακό hard rock και θεωρώ ανέπνευστο το μεγαλύτερο ποσοστό των συγροτημάτων που δισκογραφεί αυτά τα χρόνια. Όταν διαβαζω πως είναι Αμερικανοί το καλάθι γίνεται ακόμα μικρότερο. Οι Midas όμως ήταν για μένα αποκάλυψη. Αιχμηρές συνθέσεις, σκληρός ήχος, συνθέσεις που μένουν και μεγαλώνουν με τον καιρό και μερική επική διάθεση, όσο δηλαδή έβαζαν σε έναν δίσκο και οι μπάντες που δίδαξαν τη συγκεκριμένη σχολή.

11. Όταν ξεκινάω να ακούω έναν δίσκο Ironsword είναι σαν να ανοιγω ένα από τα αθάνατα κομιξ του Savage sword of Conan. Και όπως και με τα εν λόγω κόμιξ, οι Ironsword σε ταξιδεύουν εκεί στο πεδίο της μάχης με αιματοβαμμένες λάμες, όρνια να γυροφέρνουν ψηλά και τον Κρομ να κοιτά βλοσυρά από το βουνό του. Όπως και στο προηγούμενο άλμπουμ έτσι και εδώ οι Πορτογάλλοι ξέρουν να παραδώσουν αυθεντικό into-the-fight feeling με έναν τρόπο που νε μεν δεν είναι πρωτότυπος αλλά πολύ πιο ποιοτικός και πηγαίος από τους υπόλοιπους. Η συναυλία που έχασα φέτος και ακόμα μετανιώνω.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
JimmyF
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί 03 Σεπ 2019, 12:37

FS Forum - Best of 2020 - Λίστες μελών

Δημοσίευση από JimmyF »

Χρόνια πολλά σε όλους με υγεία, ευτυχία, τύχη, μπαγιόκο και πολύ και καλό metal!
Ήρθε η ώρα να καταθέσω κι εγώ την παρόλα μου για τις κυκλοφορίες του 2020, που για μένα τουλάχιστον ήταν μία πολύ καλή χρονιά (σε μουσικό επίπεδο)σε σχέση με πολλές προηγούμενες χρονιές.

Η κατάταξη έχει γίνει αλφαβητικά.

1. Akinesis- Miracle, Act I
Ωραία και προσεγμένη δουλειά από τους Ιταλούς στα πρότυπα των Marillion.
2. Black Sword Thunder Attack- March of the Damned
Ομολογώ στο FS τους έμαθα. Φυσικά το ep στο είδος μετράει full. Ακόμα κι αυτή η ‘μπουντρουμάτη’ παραγωγή του προσδίδει την δέουσα ατμόσφαιρα. Μπαίνει και παίζει αρχή έως τέλος.
3. Chris Brookes- The end of a new dawn
Άλλο ένα one man show εκ μεγάλης Βρεττανίας ορμώμενο με αποτέλεσμα μια εξαιρετική δουλειά. Heavy power με straight to the point συνθέσεις. Και μπράβο του!
4. Cirith Ungol- Forever Black
Δεν ήμουν ποτέ ο υπερfan των CU, αλλά το συγκεκριμένο album το γούσταρα πολύ. Ωραία κομμάτια, εξαιρετικές ερμηνείες στα φωνητικά, μπάντα μπετοναρισμένη, κιθαριστικά solos straight to the point. That’s Epic!
5. Conception- State of Deception
Μια από τις πλέον αγαπημένες μου μπάντες επέστρεψε με full length. Μου πήρε λίγες ακροάσεις για να το ‘χωνέψω’, αλλά τελικά με ‘κέρδισε’. Αυτό είναι progressive album. Ποικιλομορφία, οργανική παραγωγή, συνθέσεις που δεν ξέρεις πως θα εξελιχθούν κι ο Khan στο ύψος του.
6. Eternal Champion- Ravening Iron
Το θέμα σύγκρισης με το Armor of Ire δεν το αφήνω να με επηρρεάσει. Κρίνοντάς το αυτόνομα, ακούω ένα album epic-power με δυνατά riffs, φωνητικές γραμμές που τις σιγοτραγουδάς κι ένα ελκυστικό πακέτο αναφορικά με artwork, backstory, κλπ καλούδια για όσους θέλουν να ψαχτούν. Οι επιρροές τους φαίνονται κι απ’ τη μύτη τους κρέμονται, αλλά ο δίσκος σε αναγκάζει να κάνεις repeat.
7. Evolve- Choose your Path
Οι άγνωστοι σε μένα Ελβετοί πρόσφεραν ένα πολύ καλό μελωδικό prog album. Αξίζει τα ακούσματά του.
8. Fates Warning- Long Day Good Night
Δεν είναι το καλύτερό τους. Θα μπορούσαν να λείπουν 2-3 κομμάτια, αλλά και πάλι καταφέρνει χωρίς πολλή προσπάθεια να με κάνει να το ακούω και να το βάζω χωρίς δισταγμό στο top 20 της χρονιάς.
9. Final Mourning- Weight of the World
Ο Αυστραλός μοιράζει ‘μπουκέτα’ σε 35 λεπτά. Riffs, οργή, super φωνητικά. Στα πολύ αγαπημένα μου του ’20.
10. Hittman- Destroy All Humans
Εκπληκτικό heavy- power από τις παλιές καραβάνες. Δείχνουν πώς πρέπει να παίζεται το είδος. Στο top 5 μου.
11. Inertia Island- The Laser Sunrise
Στα σκάει τσαμπουκαλίδικα. Η τύπισσα στα φωνητικά δίνει ρέστα κι οι συνθέσεις προσεγγίζουν υπό ένα περίεργο πρίσμα το uspm.
12. Jester’s Tears- Perception
Πολύ δυνατό δισκάκι. Με έπιασε με τη μία. Δουλεμένες μελωδίες, φωνητικά, όλα. Special.
13. Judicator- Let there be Light
Έπος! Δυναμικό! Οι Guardian που τόσο μας λείπουν έχουν μετακομίσει φαίνεται στο Αμέρικα κι ο Χάνσι τραγουδάει με ψευδώνυμο. Έχει ύμνους μέσα που αν το εξώφυλλο έγραφε το όνομα των Γερμανών θα ‘χε γίνει μακελειό.
14. Leviathan- Words Waging War
Prog όσο και όπως πρέπει. Άκουσμα και ανακάλυψη. Μακάρι να βγαίναν άλλα τέτοια 5-6 albums στη χρονιά.
15. Lord of Light- Morning Star
Του άξιζε η κυκλοφορία και σε cd. Φανταστική δουλειά, εξαιρετικά φωνητικά και solos, γενικά δουλειά που θέτει τον πήχη ψηλά για το είδος και για τις νέες μπάντες.
16. Northwind- History
Πολύ όμορφη δουλειά με την ακροβασία μεταξύ 70’s και 80’s. Βγάζει ένα πολύ live feeling. Ο βήχας και η εμπειρία δεν κρύβονται.
17. Pain of Salvation- Panther
Σε πολλούς από το forum έχω καταλάβει ότι δε λένε/έλεγαν πολλά. Χωρίς να είναι μπάντα που να θεωρώ ‘αγαπημένη’, τα περισσότερα albums τους μου κράταγαν το ενδιαφέρον. Όπως και αυτό εδώ. Πιο synth κατάσταση, πιο απλοϊκά hooks, αλλά σε μένα κάνανε το κλικ και το χω ακούσει ουκ ολίγες φορές, ανακαλύπτοντας συνέχεια πραγματάκια.
18. Psychotic Waltz- The God Shaped Void
Άλλη μια μεγαλειώδης επιστροφή. Φυσικά και δεν περίμενα καταστάσεις ‘ A social grace’, οπότε μου κατσε λουκούμι. Έχει ύμνους και ΔΕΝ έχει filler! Παραγωγάρα και εξωφυλλάρα!
19. Royal Hunt- Dystopia
Το περίμενα ως την τελευταία στιγμή και δε με απογοήτευσε. Για μένα ανώτερο του Cast in Stone που δεν μου είπε και πολλά. Δεν ξεφεύγουν από το γνώριμο με DC Cooper ύφος τους, αλλά τα κομμάτια είναι μια χαρά. Ρεφρενάρες, πολυεπίπεδες ενορχηστρώσεις τα βασικά ticks για το checklist των Royal Hunt είναι εκεί. Φυσικά ο DC δεν είναι αυτός που ήταν κάποτε, αλλά δε με επηρρέασε στο γενικό σύνολο.
20. Sacred Outcry- Damned for All Time
Greeks can do it better. Έβαλε τα γυαλιά σε πολλούς powerαδες και επικάδες. Δυνατές συνθέσεις, συμπαγές πακέτο, τα ορχηστρικά παίξαν το ρόλο τους εκεί που έπρεπε. Στο rotation των ακουσμάτων μου από τότε που βγήκε.


Top 4 Επανακυκλοφορίες
1. Bastille- Electric Animation
2. Enchanter- Defenders of the Realm
3. Wyred- Image
4. Z LOT Z- Anthology: Power of One
Δεν ξεκολλάνε. Πάντα κάπου βρίσκονται. Στο πικάπ, στο cd, στο αμάξι, στο κινητό.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

FS Forum - Best of 2020 - Λίστες μελών

Δημοσίευση από LuciferSteele »

1. CIRITH UNGOL – FOREVER BLACK
2. ECHOSOUL – THE END OF DARKNESS
3. ARMORED SAINT – PUNCHING THE SKY
4. TESTAMENT – TITANS OF CREATION
5. PSYCHOTIC WALTZ – THE GOD SHAPED VOID
6. SOLITARY SABRED – BY FIRE AND BRIMSTONE
7. H.E.A.T. – II
8. SORCERER – LAMENTING OF THE INNOCENT
9. STYGIAN CROWN – STYGIAN CROWN
10. ALCATRAZZ – BORN INNOCENT
11. VICIOUS RUMORS – CELEBRATION DECAY
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Paul_Tziomakis
Δημοσιεύσεις: 172
Εγγραφή: Πέμ 17 Δεκ 2020, 03:51

FS Forum - Best of 2020 - Λίστες μελών

Δημοσίευση από Paul_Tziomakis »

Ορίστε ο δικός μου, φτωχός, απολογισμός για το 2020.

Άντε, και του χρόνου!

1) KANSAS - The Absense Of Presence
2) HITTMAN - Destroy All Humans
3) CATS IN SPACE - Atlantis
4) FIERCE HEART - War Of The World
5) DIRTY SHIRLEY - s/t
6) PINNACLE POINT - Symphony Of Mind
7) LORD OF LIGHT - Morningstar
8) STAN BUSH - Dare To Dream
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

FS Forum - Best of 2020 - Λίστες μελών

Δημοσίευση από Zippo190 »

LuciferSteele έγραψε: Δευ 28 Δεκ 2020, 19:48 1. CIRITH UNGOL – FOREVER BLACK
2. ECHOSOUL – THE END OF DARKNESS
3. ARMORED SAINT – PUNCHING THE SKY
4. TESTAMENT – TITANS OF CREATION
5. PSYCHOTIC WALTZ – THE GOD SHAPED VOID
6. SOLITARY SABRED – BY FIRE AND BRIMSTONE
7. H.E.A.T. – II
8. SORCERER – LAMENTING OF THE INNOCENT
9. STYGIAN CROWN – STYGIAN CROWN
10. ALCATRAZZ – BORN INNOCENT
11. VICIOUS RUMORS – CELEBRATION DECAY
τόσο ψηλά το Vicious; Ωραίος δίσκος αλλά όχι κάτι τρελό.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

FS Forum - Best of 2020 - Λίστες μελών

Δημοσίευση από LuciferSteele »

ήταν παρορμητική σφήνα λόγω συναισθηματισμού
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

FS Forum - Best of 2020 - Λίστες μελών

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Αυτά που έπαιξαν περισσότερο το 2020, αν και είμαι σίγουρος οτι ξεχνάω αρκετά :D

CIRITH UNGOL - Forever Black
CLOVENHOOF - Age of Steel
DARK QUARTERER - Pompei
DOOM II - Witness
PALLBEARER - Forgotten Days
PSYCHOTIC WALTZ - The God Shaped Void
SOLITARY SABRED - By Fire and Brimstone
SORCERER - Lamenting of The Innocent
STYGIAN CROWN - Stygian Crown
TYRANT - Hereafter
WHITE CRONE - The Poisoner
WYTCH HAZEL - III: Pentecost
MOURNING BELOVETH / RUINS OF BEVERAST - Don't Walk on the Mass Graves (EP)
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

FS Forum - Best of 2020 - Λίστες μελών

Δημοσίευση από Aphelian »

Χωρις να ειναι απαραίτητα με "σειρά", αυτά είναι τα άλμπουμ που ευχαριστήθηκα/άκουσα περισσότερο το 2020 (χωρις το δικο μας που το εχω ακουσει ισως περισσοτερο απο οπoιονδηποτε δισκο εβερ :D ) :

1)ETERNAL CHAMPION - "Ravening Iron"
2)SOLITARY SABRED - "By Fire and Brimstone"
3)DEXTER WARD – "III"
4)HITTMAN "Destroy All Humans"
5)ADAMANTIS - "Far Flung Realm"
6)CIRITH UNGOL - "Forever Black"
7)ECCLESIA "De Ecclesiae Universalis"
8)WYTCH HAZEL - "III: Pentecost"
9)BLACK FATE – "Ithaca"
10)FALCONER - "From a Dying Ember"

Honorable mentions that came late to the party:

Spellmaster - "Unearthed Arcana"
Megaton Sword - "Blood Hails Steel - Steel Hails Fire"
Possessed Steel - "Aedris"
Arrayan Path - "The Marble Gates To Apeiron"

Ep/Minis:
Steel Arctus - S/T
Black Sword Thunder Attack - March of the Damned
Smoulder - Dreamquest Ends

"Extreme":
ON THORNS I LAY - "Threnos"
Stormkeep - "Galdrum"
Dark Fortress - "Spectres from the Old World"
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”