Και ο Jon Schaffer στο Καπιτώλιο;

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...

Πέμ 07 Ιαν 2021, 22:53

Αλλη (μεγαλη) κουβεντα αυτη για τη Γερμανια. Αν ποτε την κανουμε, θα βρεθουμε να συμφωνουμε ισως σε αρκετα πραγματα. Οχι τωρα ομως.
1 apeitharxos
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.

Πέμ 07 Ιαν 2021, 22:59

theBox έγραψε:
Πέμ 07 Ιαν 2021, 22:53
Αλλη (μεγαλη) κουβεντα αυτη για τη Γερμανια. Αν ποτε την κανουμε, θα βρεθουμε να συμφωνουμε ισως σε αρκετα πραγματα. Οχι τωρα ομως.
Υπάρχει μια πάρα πολύ σοβαρή διασύνδεση με το τι θέλει η Γερμανία, με το τι έγινε στις ΗΠΑ και στην Ευρώπη και τι θα γίνει στην Ελλάδα (στο θέμα με την Τουρκία). Αλλά όπως το λες, άλλη κουβέντα.
Ωστόσο, δεν μπορώ να δεχτώ ότι υπάρχει ασυλία στα social και στα mainstream media στους 3 προηγούμενους πλανητάρχες και με τον Τραμπ υπάρχει τέτοιο μένος. Εφόσον δέχεστε φυσικά πως ό,τι ζούμε δεν είναι ένα θέατρο και απλώς αυτοί που βλέπουμε είναι ηθοποιοί, και ότι ο σκηνοθέτης του έργου δεν φαίνεται. Αν θεωρήσουμε δηλαδή ότι υπάρχει πραγματικά αντιπαλότητα και δεν είναι όλα στο πλαίσιο του 'οι παρέες γράφουν ιστορία'.
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?

Πέμ 07 Ιαν 2021, 23:03

apeitharxos έγραψε:

Εφόσον δέχεστε φυσικά πως ό,τι ζούμε δεν είναι ένα θέατρο και απλώς αυτοί που βλέπουμε είναι ηθοποιοί, και ότι ο σκηνοθέτης του έργου δεν φαίνεται. Αν θεωρήσουμε δηλαδή ότι υπάρχει πραγματικά αντιπαλότητα και δεν είναι όλα στο πλαίσιο του 'οι παρέες γράφουν ιστορία'.
Καταλαβαίνω που το πας, αλλα θα σου απαντησω οπως περιπου ο Heddigan τις προάλλες. Οτι δλδ απαιτουνται απο μερος μου τεράστια λογικα άλματα (ελλείψει data) και παραδοχές που αυτη τη στιγμη, στο ονομα της "επιστημονικης μεθοδου" δεν ειμαι διατεθημένος να κάνω.

Πέμ 07 Ιαν 2021, 23:08

theBox έγραψε:
Πέμ 07 Ιαν 2021, 23:03
apeitharxos έγραψε:

Εφόσον δέχεστε φυσικά πως ό,τι ζούμε δεν είναι ένα θέατρο και απλώς αυτοί που βλέπουμε είναι ηθοποιοί, και ότι ο σκηνοθέτης του έργου δεν φαίνεται. Αν θεωρήσουμε δηλαδή ότι υπάρχει πραγματικά αντιπαλότητα και δεν είναι όλα στο πλαίσιο του 'οι παρέες γράφουν ιστορία'.
Καταλαβαίνω που το πας, αλλα θα σου απαντησω οπως περιπου ο Heddigan τις προάλλες. Οτι δλδ απαιτουνται απο μερος μου τεράστια λογικα άλματα (ελλείψει data) και παραδοχές που αυτη τη στιγμη, στο ονομα της "επιστημονικης μεθοδου" δεν ειμαι διατεθημένος να κάνω.
Ωραία, συμπορεύομαι μαζί σου. Οπότε πάμε στο πρώτο σκέλος, που για εμένα δεν δικαιολογεί τους αιμοπότες 3 προηγούμενους πλανητάρχες να απολαμβάνουν τέτοιας ανοχής.
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?

Πέμ 07 Ιαν 2021, 23:16

Δεν εχω να απαντησω κατι περα απο αυτο...
ManowarakiasWsToSign έγραψε:
Πέμ 07 Ιαν 2021, 22:38
[
Κατι τελευταιο ομως, δεν μπορω να μη το σχολιασω. Σχετικα με την απενεργοποιηση λογαριασμου trump, ειναι απολυτως λογικο και δεν προκειται για παγκοσμια δικτατορια.

Ο τυπος επιχειρησε πραξικοπημα λεγοντας σε νεοναζι (proud boys) ''stand by''. Με το στατους που εχει βουλωσαν το στομα του για να μη γινει χειροτερη η κατασταση, ειναι αρκετα απλο, δεν προκειται για πλεκτανη.
Οι αλλοι τρεις που λες δεν ξεπέρασαν το "κοινο περι δικαιου αισθημα" οπως αυτος. Σε καθε περιπτωση, τα εχουμε ξαναπει. Ιδιωτικη εταιρια τρέχει ο Ζουκ, οχι δημοσιο (κρατικο) διάβημα. Οτι γουστάρει κανει. Οταν φτάσω στο σημειο να διαφωνω εντελως με τις πρακτικες του και δω πως τα μειονεκτηματα υπερτερουν των πλεονεκτηματων, απλα θα τον χαιρετήσω (spoiler alert: ειμαι κοντά).
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος theBox την Πέμ 07 Ιαν 2021, 23:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Πέμ 07 Ιαν 2021, 23:43

https://www.businessinsider.com/q-shama ... iot-2021-1

Εδω ενα αρθράκι για τον Μπλέκ μας.
Angeli told Globe and Mail correspondent Adrian Morrow that police "politely asked him to leave" after they reportedly let him into the building.
Αναρωτιέμαι ποια θα ήταν η έκβαση του σεναριου, αν στη θέση του ηταν καποιος μαυρος διαδηλωτης απο τα γεγονότα του Μαίου.
1 ManowarakiasWsToSign

Πέμ 07 Ιαν 2021, 23:47

theBox έγραψε:
Πέμ 07 Ιαν 2021, 23:16
Δεν εχω να απαντησω κατι περα απο αυτο...
ManowarakiasWsToSign έγραψε:
Πέμ 07 Ιαν 2021, 22:38
[
Κατι τελευταιο ομως, δεν μπορω να μη το σχολιασω. Σχετικα με την απενεργοποιηση λογαριασμου trump, ειναι απολυτως λογικο και δεν προκειται για παγκοσμια δικτατορια.

Ο τυπος επιχειρησε πραξικοπημα λεγοντας σε νεοναζι (proud boys) ''stand by''. Με το στατους που εχει βουλωσαν το στομα του για να μη γινει χειροτερη η κατασταση, ειναι αρκετα απλο, δεν προκειται για πλεκτανη.
Οι αλλοι τρεις που λες δεν ξεπέρασαν το "κοινο περι δικαιου αισθημα" οπως αυτος. Σε καθε περιπτωση, τα εχουμε ξαναπει. Ιδιωτικη εταιρια τρέχει ο Ζουκ, οχι δημοσιο (κρατικο) διάβημα. Οτι γουστάρει κανει. Οταν φτάσω στο σημειο να διαφωνω εντελως με τις πρακτικες του και δω πως τα μειονεκτηματα υπερτερουν των πλεονεκτηματων, απλα θα τον χαιρετήσω.
Είχα απαντήσει πάλι ότι δεν πρόκειται για ιδιωτική εταιρεία, και είχα εξηγήσει το γιατί. Ποτέ κανένας κολοσσός δεν γίνεται κολοσσός χωρίς κρατικές πλάτες.
Να σου θυμίσω ότι το 1967, έγινε πραξικόπημα 'προληπτικά, δια να αντιμετωπίσουμε τον κομμουνιστικόν κίνδυνο'. Όσο λοιπόν έβλεπες εσύ και εγώ τον κομμουνιστικό κίνδυνο, άλλο τόσο και εγώ βλέπω ότι το fb και οι δηλώσεις που ο Τραμπ θα κάνει μέσω αυτού, θα επηρρεάσουν ή όχι την ήδη τεταμένη κατάσταση. Λες και δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει το infowars ή το 4chan και το 8chan...
Επίσης, στο ως προς το 'κοινό περί δικαίου αίσθημα' τι ακριβώς σημαίνει αυτό για τους πολίτες των ΗΠΑ? Ότι κάνουν τα στραβά μάτια στους άλλους 3 πλανητάρχες επειδή ό,τι έκαναν δεν είχε άμεσα αντίκτυπο στην δική τους δημοκρατία?
Advancing Yokeda:

Πέμ 07 Ιαν 2021, 23:54

apeitharxos έγραψε:
Πέμ 07 Ιαν 2021, 23:47

Επίσης, στο ως προς το 'κοινό περί δικαίου αίσθημα' τι ακριβώς σημαίνει αυτό για τους πολίτες των ΗΠΑ? Ότι κάνουν τα στραβά μάτια στους άλλους 3 πλανητάρχες επειδή ό,τι έκαναν δεν είχε άμεσα αντίκτυπο στην δική τους δημοκρατία?
Ειναι απλα τα πραγματα και νομιζω το εχουμε απαντησει ηδη, κανενας απο τους τρεις δεν χρησιμοποιησε την πλατφορμα για να υποκινήσει ακροδεξιες ναζιστικες/white supremacy (πες το οπως αλλιως θες) ομαδες, σε , αν οχι πραξικοπημα, στην καλυτερη περιπτωση βιαιες κινητοποιησεις. Πραξικοπημα βασικα, γιατι να μασαμε τα λόγια μας.

Τωρα, αν εχεις αποδειξεις για "επικινδυνα" ποστς των αλλων τριων,προσεξε οχι γενικα και αοριστα για πολιτικες, μιλαμε για ΠΟΣΤΣ στις επιμαχες πλατφορμες που να απειλουν ευθεως και με βιαιο τροπο το "δημοκρατικο πολιτευμα" , θα χαρω πολύ να τα δω και να αλλάξω και γνώμη.

Στο δημοκρατικο πολιτευμα παραπανω εβαλα εισαγωγικα για ευνόητους λόγους.
1 ManowarakiasWsToSign

Παρ 08 Ιαν 2021, 00:02

Έτσι όπως το θέτεις, όχι, δεν υπάρχουν σε καμία περίπτωση.
Απλώς εγώ σου ανέφερα την περίπτωση του δικού μας πραξικοπήματος, που και αυτό έγινε 'προληπτικά'. Και εκεί υπήρχαν σοβαρές ενδείξεις για ανταρσία μέσα στον στρατό με την οργάνωση ΑΣΠΙΔΑ*. Άρα, όπως το θέτεις, λογικοφανής και η επέμβαση των Σ/χων. Τότε δεν υπήρχε internet κλπ.
Οι εποχές αλλάζουν. Οι ορέξεις των δικτατόρων όχι, ένθεν και ένθεν.

* Η οποία υπόθεση ΑΣΠΙΔΑ ηρωοποίησε τον Α. Παπανδρέου και ανέδειξε σε 'Γέρο της Δημοκρατίας' τον πατέρα του, με τα γνωστά αποτελέσματα. Όλοι μοιράστηκαν δόξες και αξιώματα. Και η πλευρά του Μητσοτάκη που έριξε την κυβέρνηση, και η πλευρά των Παπανδρέου. Μνημόνιο πάντως, και οι δύο οικογένειες μας ήθελαν να μας βάλουν, με χέρια και πόδια. Άρα, στη μάσα ενωμένοι. Αντίστοιχα, θεωρώ ότι θα γίνει και στις ΗΠΑ. Καλοστημένο θέατρο σε βάρος της ανθρωπότητας. Όποιος μιλάει όπως δεν πρέπει στο fb θα μπαγλαρώνεται. Η αποδοχή επομένως αυτής της κατάστασης αποτελεί προοίμιο για την συνέχεια.

Πρέπει να την ξεσκονίζουμε την ιστορία για να μην την ξαναζούμε.

edit: Δηλαδή σήμερα ο Τζον Σάφερ αποβάλλεται από το επάγγελμά του με το face control του Metal Sucks. Αύριο ο χ,ψ φουκαράς θα συλλαμβάνεται, 'προληπτικά΄ (βλέπε και black mirror, που συζητούσαμε τις προάλλες). Το εφάρμοσε και ο θηλυκός Χρυσοχοϊδης.

Κάνω δεύτερο edit (thanks ζίπο, το είδα από εσένα):
https://rockoverdose.gr/%ce%ba%ce%b1%ce ... GidRMIadjA

Τα βλέπετε. Τι σας θυμίζει?
Να σας πω εγώ τις μας θυμίζει. Δεκεμβριανά μας θυμίζει. Τότε που ο Γ.Παπανδρέου, έπειτα από πίεση του ΚΚΕ, θα έβγαινε να μιλήσει για την Λαοκρατία και έλεγε το ΚΚΕ βγείτε στους δρόμους να φωνάξουμε όλοι μαζί για την Λαοκρατία.
Το αποτέλεσμα: Οι 2 πλευρές τους την είχαν στημένη. Έβγαλε τους πατριώτες το ΚΚΕ στο δρόμο, ως προβοκάτορας, και ο Άγγελος Έβερτ (αρχηγός της αστυνομίας τότε-πατέρας του Μιλτιάδη πρώην προέδρου της ΝΔ) τους καθάρισε, και έτσι ξεκίνησαν τα Δεκεμβριανά του '44.
Το αποτέλεσμα: Η Ελλάδα έχασε την εθνική της κυριαρχία μετά τα Δεκεμβριανά και τον βομβαρδισμό της Αθήνας από τους Εγγλέζους, καθώς πνίγηκε στο αίμα η εξέγερση των πατριωτών που ήθελαν Λαοκρατία. Και οδηγηθήκαμε στην Βάρκιζα όπου παρέδωσαν τα όπλα (νέα προδοσία), πλην του Βελουχιώτη. Από τότε γίναμε αγγλικό προτεκτοράτο. Μετά γερμανοαμερικάνικο.
Έτσι και τώρα: Ελάτε, τους είπε ο Τραμπ. Το ελάτε είναι ελάτε να σας μπαγλαρώσουμε. Στην θέση του προβοκάτορα επομένως, όπως ήταν τότε το ΚΚΕ, δεν αποκλείεται να είναι σήμερα ο Τραμπ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος apeitharxos την Παρ 08 Ιαν 2021, 00:39, έχει επεξεργασθεί 6 φορές συνολικά.
Advancing Yokeda:

Παρ 08 Ιαν 2021, 00:04

Κοίτα να δεις που θα μου γίνουν πάλι συμπαθείς οι Iced Earth...
4 apeitharxosAdvancing YokedaSileniusalexandros

Παρ 08 Ιαν 2021, 00:18

TitusGroan έγραψε:
Πέμ 07 Ιαν 2021, 22:16
https://www.protothema.gr/culture/artic ... kapitolio/

"...Με δυο λόγια είχε ποτιστεί από νωρίς με την ρητορική του μίσους. Ίσως αυτός ήταν ο λόγος που τον έσπρωξε προς την χέβι – μέταλ μουσική μέσω της οποίας βρήκε έναν τρόπο να εκφράσει τα βίαια ένστικτά του..."

Τι ειπε ρε σεις;
Μήπως πρέπει να κινηθεί κάποιος και καλά ότι μας προσβάλλει σαν κοινότητα ο δημοσιογράφος?
Ετσι για την πλάκα, να παίξουμε λίγο μπαλίτσα και στην έδρα τους :D
3 TitusGroanAdvancing Yokedaalexandros
Site Admin
Επικοινωνία:

Παρ 08 Ιαν 2021, 00:35

Ο Τραμπ έγινε ο πρόεδρος που επέτρεψε να καταπατηθεί το "άβατο" ασφάλειας του Λευκού Οίκου, κάτι το οποίο εχει τεράστια σημασία, συμβολική και ουσιαστική, τόσο για τους έξω όσο και για τους μέσα.

Τα περί Σάφερ μου είναι αδιάφορα και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί λυσανε όλοι. Δλδ τι νόμιζαν ότι έχουν απέναντι τους; Καμία προσωπικότητα της Γαλλικής επανάστασης κ πέσαν από τα σύννεφα; Ή μήπως μερικά ριφφς κ μερικές μελωδίες σε κάνουν σκεπτόμενο άνθρωπο κ φιλόσοφο;

Το σκατό χτύπησε ανεμιστήρα κύριοι. Λάβετε θέσεις 🙂
2 ManowarakiasWsToSigntheBox
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.

Παρ 08 Ιαν 2021, 01:21

Ετοίμαζαν να πλήξουν την Δημοκρατία με άρση των αντιδημοκρατικών μέτρων και άνοιγμα της οικονομίας οι φίλοι του Σάφερ.
Καλά κάνουν και τους συλλαμβάνουν! Ή έχουμε Δημοκρατία ή δεν έχουμε!
Advancing Yokeda:

Παρ 08 Ιαν 2021, 09:11

Spyros έγραψε:
Παρ 08 Ιαν 2021, 00:18
TitusGroan έγραψε:
Πέμ 07 Ιαν 2021, 22:16
https://www.protothema.gr/culture/artic ... kapitolio/

"...Με δυο λόγια είχε ποτιστεί από νωρίς με την ρητορική του μίσους. Ίσως αυτός ήταν ο λόγος που τον έσπρωξε προς την χέβι – μέταλ μουσική μέσω της οποίας βρήκε έναν τρόπο να εκφράσει τα βίαια ένστικτά του..."

Τι ειπε ρε σεις;
Μήπως πρέπει να κινηθεί κάποιος και καλά ότι μας προσβάλλει σαν κοινότητα ο δημοσιογράφος?
Ετσι για την πλάκα, να παίξουμε λίγο μπαλίτσα και στην έδρα τους :D
Η Αναστασία Κουκά βαφτίζει ακροδεξιά την παρακάτω δήλωση του Σάφερ, σύμφωνα με το άρθρο...

«Δεν είμαι ούτε αριστερός, ούτε δεξιός. Είμαι Αμερικανός. Αυτή είναι η χώρα μου, εδώ ζω. Δεν εμπιστεύομαι την κυβέρνησή μου. Προσπαθώ να καταλάβω τη μεγαλύτερη εικόνα. Έχω διαβάσει πολύ. Είμαι άνθρωπος με συγκεκριμένα πιστεύω και δεν λέω πράγματα που δεν πιστεύω πραγματικά»

Δεν ξέρω αν τα μέσα δίνουν πάτημα σε λίγα άτομα σαν την Κουκά να κάνουν την προπαγανδα τους ή απλά είναι τόσοι μα τόσοι πολλοί το συναφι της...
2 giorgosalexandros
We must smash the cult on the anvil of Kynara
and I am the hammer that strikes

Παρ 08 Ιαν 2021, 10:52

Advancing Yokeda έγραψε:
Παρ 08 Ιαν 2021, 09:11

Δεν ξέρω αν τα μέσα δίνουν πάτημα σε λίγα άτομα σαν την Κουκά να κάνουν την προπαγανδα τους ή απλά είναι τόσοι μα τόσοι πολλοί το συναφι της...
αν είναι αυτή: https://www.ethnos.gr/authors/anastasia-koyka μπορεί να λέει ότι θέλει.
1 giorgos
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”