Το πραγματικό underground

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Απάντηση

Παρ 08 Ιαν 2021, 18:17

Το ερώτημα δεν είναι αν είναι καλύτερο το Eternal Champion, το Cirith Ungol, το Wych Hazel ή το Hittman.
Το ουσιαστικό ερώτημα είναι ποιές μπάντες θα μας απασχολήσουν στο μέλλον!
Ποιές είναι λοιπόν οι καλύτερες underground δουλειές στο 2020;
Μας ενδιαφέρουν demo, digital-only, MC, 7”, EPs, άντε και ντεμπούτα που κυκλοφόρησαν στη χρονιά.
Δίσκοι που εμπίπτουν στην κατηγορία αλλά είναι επιπέδου champions league είναι τα Sacred Outcry, Lord of Light και BSTA άρα είναι εκτός συναγωνισμού. Megaton Sword δεν ξέρω αν μπαίνει, άξιο αναφοράς.
Πράγματα που ξεχώρισα με μια πρώτη σκέψη είναι τα Solar Flare, Blazon Rite, Midnight Dice, Ecclesia, Steelwitch, White Crone, Stygian Crown, Fer de Lance. Επίσης πολύ αξιόλογα τα Blood Star, Vendel, Deceiver of the Blind, Midas, Possessed Steel, Lynx, Venator, Meurtieres...
Ποιές είναι οι προτάσεις σας;
2 AphelianCorum Jhaelen Irsei

Παρ 08 Ιαν 2021, 18:20

Iron Brigade, gates of paradox, molten chains με μια προχειρη ματια στη λιστα μου και μονο.

εντιτ: α και steelwitch!
2 vasilis2112Zippo190
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.

Παρ 08 Ιαν 2021, 18:42

δεν ακουσα πολυ φετινο πραμα, αλλα θεωρω τρομερα τα steelwitch και meurtrières, ελπιζω σε αναλογη συνεχεια.

Παρ 08 Ιαν 2021, 19:34

theBox έγραψε:
Iron Brigade, gates of paradox, molten chains με μια προχειρη ματια στη λιστα μου και μονο.

Είμαι μπερδεμένος με τους Molten Chains. Δε ξέρω αν μου αρέσουν ή όχι.
Μια αντίστροφη περίπτωση (heavy μουσική-black φωνητικά) είναι και οι Morgul Blade που με καθαρά φωνητικά θα μου άρεσαν αρκετά.

Παρ 08 Ιαν 2021, 19:56

vasilis2112 έγραψε:
Παρ 08 Ιαν 2021, 19:34
theBox έγραψε:

Είμαι μπερδεμένος με τους Molten Chains. Δε ξέρω αν μου αρέσουν ή όχι.
Μια αντίστροφη περίπτωση (heavy μουσική-black φωνητικά) είναι και οι Morgul Blade που με καθαρά φωνητικά θα μου άρεσαν αρκετά.
Δεν θα ελεγα πως το μπλακ ομως ειναι απο τα κυρια συστατικα του ηχου τους. Συμμετεχει ενα 30% ας πουμε. Εγω πιο πολυ τους παω γιατι βγαζουν αυτη την 90ς γερμανικη κρύα prog-o-thrash-ιλα που μου εχει λειψει.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.

Παρ 08 Ιαν 2021, 20:51

Aυτα τα 4 ακούω πολύ τελευταία σε σταθερο rotation.

Spellmaster - "Unearthed Arcana"
Megaton Sword - "Blood Hails Steel - Steel Hails Fire"
Possessed Steel - "Aedris"
Steel Arctus - S/T

Κυρ 10 Ιαν 2021, 17:33

μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλο λόγο μη λες
η ατάκα "θα μας απασχολήσουν στο μέλλον" τείνει να γίνει ανέκδοτο γιατί ελάχιστες μπάντες παρουσιάζουν διάρκεια. είτε σε ποιότητα είτε σε χρόνο ύπαρξης. έχουν γίνει πολύ εφήμερα όλα... πιο πολύ για φωτοβολίδες μιλάμε παρά για underground ήρωες
2 theBoxScrollkeeper
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you

Δευ 11 Ιαν 2021, 09:03

Έχω τεντωμένες κεραίες για επερχόμενα Legendry, Possessed steel, Steelwitch, Ironsword και άλλα τέτοια, αλλά αυτοί που "καίγομαι" να βγάλουν δίσκο είναι οι Vendel.
"...and to defend them... to the end!"

Δευ 11 Ιαν 2021, 18:09

LuciferSteele έγραψε:
Κυρ 10 Ιαν 2021, 17:33
μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλο λόγο μη λες
η ατάκα "θα μας απασχολήσουν στο μέλλον" τείνει να γίνει ανέκδοτο γιατί ελάχιστες μπάντες παρουσιάζουν διάρκεια. είτε σε ποιότητα είτε σε χρόνο ύπαρξης. έχουν γίνει πολύ εφήμερα όλα... πιο πολύ για φωτοβολίδες μιλάμε παρά για underground ήρωες
Πολύ δίκιο έχεις, εννοείται. Καταλαβαίνεις πως το λέω!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”