Ευχάριστες εκπλήξεις...

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
alexandros
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Σάβ 15 Αύγ 2020, 15:00

Ευχάριστες εκπλήξεις...

Δημοσίευση από alexandros »

Καθώς όλοι ζούμε μέρες συναυλιακής χαρμάνας, και αφού δεν έχουμε να σχολιάσουμε κάποια ζωντανή εμφάνιση που παρεβρεθήκαμε πρόσφατα, ας θυμηθούμε μερικές του παρελθόντος. ΟΧΙ ΟΜΩΣ εμφανίσεις από συγκροτήματα για τα οποία πληρώσαμε το εισιτήριο, ούτε για συγκροτήματα που γνωρίζουμε-σεβόμαστε-σεβόμαστε γιατί τα σέβονται οι άλλοι :D
Ας αναφέρουμε μπάντες που μάς άφησαν με ανοιχτό το σαγόνι, χωρίς να γνωρίζουμε το υλικό τους ή τον ήχο τους. Που πολλές φορές μπορεί να κάλυψαν και τον headliner και, αν δε γίναμε οπαδοί, τουλάχιστον θα έχουμε να λέμε μια καλή κουβέντα στο μέλλον.
Εγώ έχω να πω ότι σε πρώτη φάση μού έρχονται στο μυαλό μόνο ελληνικές μπάντες σε συναυλίες επαρχίας και χωρίς τον απαραίτητο ντόρο ακόμη και για τον headliner.
Ξεκινάω με χρονολογική σειρά,λοιπόν.
Το παρακάτω live το είχα αναφέρει και επί metaldome. Πριν 6 χρόνια και κάτι αν θυμάμαι καλά, μαθαίνω ότι οι dark nightmare θα έπαιζαν στη Λάρισα. Δεν άργησα πολύ να ψηθώ, μόνο που επειδή θα έπαιζαν και 4(?) support και επειδή θα πήγαινα μόνος, δεν είχα την όρεξη-όσο κακό και να ακούγεται- να φάω την ταλαιπωρία τόσων ωρών. Δεν γνώριζα κανένα από τα support σχήματα. Υπολογίζω, λοιπόν, στο περίπου πότε θα πλησιάζει η εμφάνιση των dark nightmare και ξεκινάω για το live. Έλα, όμως, που δεν υπολόγισα το ελληνικό φυσικό ταλέντο στον προγραμματισμό events και όταν μπήκα στο club συνειδητοποίησα ότι η βραδιά είχε πολύ ψωμί μέχρι να βγουν οι Γρεβενιώτες. Βαθιά ανάσα και εύχομαι να δω τουλάχιστον κάτι που να παλεύεται. Για να μη μακρυγορώ άλλο, θυμάμαι να εμφανίζεται στη σκηνή ένα συγκρότημα υπεράγνωστο για μένα, το οποίο έπαιζε thrash. Άρχισε να μου τραβάει το ενδιαφέρον, μέχρι που απλά με συνεπήρε με το φοβερό παίξιμο και το κωλοπαιδαρίσιο thrash στήσιμο. Τους κατευχαριστήθηκα και ίσως από τότε έχω να απολαύσω πραγματικά thrash εμφάνιση.
Λέγονταν war device, έμαθα μετά ότι ήταν από Σέρρες. Δεν ξανάκουσα ποτέ νέα από αυτούς, αλλά εξαιτίας τους για καμμιά εβδομάδα ξεσκόνισα το pleasure to kill και άλλες τέτοιες ομορφιές.

Επόμενο παράδειγμα συγκροτήματος-έκπληξη, αρκετά χρόνια αργότερα, αλλά πάλι Λάρισα,πάλι μόνος και πάλι υπολογίζοντας χωρίς τον Έλληνα διοργανωτή. :D
Οι poem αυτή τη φορά οι headliners και φυσικά θα πήγαινα να δω αυτή τη σπουδαία μπάντα. Πολλά support,όμως, και τα λοιπά και τα λοιπά...Σκάω μύτη στο club και πάλι συνειδητοποιώ ότι η μέση μου μέχρι τους headliners δε θα περάσει όμορφα. Στη σκηνή εμφανίζονται κάποιοι πανάγνωστοι στα αυτιά μου, με το όνομα Allochiria. Άντε να δούμε τι θα μάς πούνε και αυτοί με το παράξενο όνομα, που με φόβιζε πολύ ως προς το τι περίμενα να ακούσω.
Ξεκινάνε, παρατηρώ ότι το μικρόφωνο κρατάει κοπέλα, χρησιμοποιώντας brutal φωνητικά και όντας μόνιμα με πλάτη προς το κοινό. Ήχος μπόμπα μέσα σε ένα club που δε φημίζεται για αυτό, αλλά κάθε άλλο. Όσο περνούσε η ώρα, το σαγόνι μου πλησίαζε το πάτωμα, ενώ δε συνειδητοποιούσα πόσο με είχε καταπιεί ολοκληρωτικά αυτό που παρακολουθούσα. Η μουσική και ο ήχος ήταν μάλλον ξένα προς τα γούστα μου, ή μάλλον είχα κάποια επαφή αλλά σε καμμία περίπτωση δεν ήμουν εξοικειωμένος. Έπαιζαν κάτι προς το sludge. Με λίγα λόγια έχω να θυμάμαι μια μεγαλειώδη εμφάνιση από μία μπάντα τρομερά προβαρισμένη και καλή σε αυτό που έκανε. Τούς έψαξα μετά και είδα ότι ήταν συγκρότημα που έπαιζε και σε καταλήψεις και ήταν γενικότερα αυτού του χώρου και αισθητικής, κάτι που σίγουρα διαφέρει από τη δική μου, αλλά παρ'όλ'αυτά θα έχω να θυμάμαι μια πάρα πολύ ευχάριστη εκπληξη. Οι allochiria με τη σειρά τους, με έκαναν να ψάξω λίγο τους neurosis, στους οποίους εκτιμώ ότι έχουν πράγματα να πουν, αλλά εμένα ακόμη μάλλον δε μου έδωσαν να τα καταλάβω.

Το καλύτερο το έχω αφήσει για τη συνέχεια, γιατί μάλλον τείνω για σεντονάρα και δε θέλω η μπαντάρα που θα ακολουθήσει να συνοδεύεται από σιχτίρισμα και χασμουρητό.
Πείτε.
Άβαταρ μέλους
castledemon
Δημοσιεύσεις: 932
Εγγραφή: Δευ 02 Απρ 2018, 14:02

Ευχάριστες εκπλήξεις...

Δημοσίευση από castledemon »

Ειχα βρεθεί στο Rock n Iasi στο Ιάσιο της Ρουμανίας το 2018
Ο χώρος που εγινε το φεστιβάλ ήταν κατι σαν πνευματικό κέντρο που προφανώς παραχωρήθηκε δωρεάν στους διοργανωτές (σίγουρα μαζί και με ηχητικό εξοπλισμό). Πράγματα εντελώς ξένα στον μέσο έλληνα και μπράβο στους Ρουμάνους.
Να αναφέρω πως εκτός από την αψογη διοργάνωση το φεστιβάλ ηταν σχεδον δωρεαν, κατι σαν 2ευρω συμμετοχη εδινες. Επισης βλέπεις οτι εκει υπάρχει πραγματικά κοινό. 500-600 ατομα δεν ειναι πολλα για μια τετοια διοργανωση και μαλιστα δωρεαν, αλλά εβλεπες παρα πολλά (σχεδον αποκλειστικά!) πιτσιρικια. Οχι σαν εδω που σε καθε live ήμαστε σαν ΚΑΠΗ.

Οι μπάντες μου ηταν ολες αγνωστες. Αυτοι που μου εκαναν τρομερη εντυπωση ηταν καποιοι Βουλγαροι που λεγονται Magnetic. Δεν τα παω καθολου καλα με τον hardcore ηχο, οπως οι περισσοτεροι εδω μεσα αλλωστε, αλλά τα παιδιά εβγαζαν τρομερη ενεργεια, ο frontman ηταν χαρισματικότατος, και τα τραγουδια και riff δεν ηταν ασχημα. Με εντυπωσιασε η σκηνικη τους παρουσια, το επαγγελματικότατο στήσιμό τους αλλά και τα κομματια τους, τα οποια live ακουγοντουσαν πολυ καλα. Δεν ειχα ιδεα οτι παιζει σκηνη στην Βουλγαρια και αυτο ηταν επισης μια πολυ καλη εκπληξη.
Βαζω ενα δειγμα απο το συγκεκριμενο live για να παρετε μια ιδεα, το οποιο τωρα δεν μπορω να το ακουσω, κοντευει να μου σπασει τα τύμπανα, αλλά τοτε μεσα στο live περνούσα πολυ καλα.

Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Ευχάριστες εκπλήξεις...

Δημοσίευση από LuciferSteele »

να αραδιάσω μερικά έτσι πρόχειρα.
η πρώτη γνωριμία με μερικές ελληνικές μπάντες έγινε μέσα από συναυλίες ξένων σχημάτων
ενδεικτικά αναφέρω τους Depression (Grave Digger), Spitfire (Iron Maiden), Ice Divine (U.D.O.) και Fata Morgana (Stratovarius)
μιλάμε για ισάριθμα σοκ τα οποία με έστειλαν σε αναζήτηση δίσκων, cd, demo, οτιδήποτε
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”