Ποιος σκότωσε το thrash metal?

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

Re: Ποιος σκότωσε το thrash metal?

Δημοσίευση από Vic »

Zippo190 έγραψε: Τετ 28 Μαρ 2018, 20:16 Βάστα ρε μπάρμπα-Vic δηλαδή ο κόσμος δεν απομακρύνθηκε από το trash λόγω της έντονης πολιτικοποιημένης θαματολογίας που έστειλε το trash σε άλλα μονοπάτια (hardcore, crossover κ.α.) ενώ ταυτόχρονα το death metal διατηρούσε τον ακραίο μεταφυσικό μυστικισμό που ψιλοθέλει ο μεταλλάς;

Επίσης ωραίοι οι Vektor αλλά όχι και Vektor metal. Pestilence από τα Lidl είναι.
Zen poker face, δεν με ακουμπάνε τα λόγια σου! :P

Σιγά, τα πολιτικοποιημένα υπάρχουν στο μέταλ από την εποχή του κροσόβερ, τουτέστιν DRI, Suicidal Tendencies, μετά Nuclear Assault και μετά εκεί προς τα τέλη, αυτό που ονόμασαν κάποιοι υποτιμητικά CNN Metal, με την ευαισθησία για την μόλυνση, τους κακούς πολιτικούς και τηλευαγγελιστές, γενικά αρκετά τετριμμένα πράγματα (για την δική μας οπτική, οι Αμερικάνοι είναι πιο απλοί, ακόμα και αυτό ήταν αρκετό τότε). Και οι Megadeth και οι Metallica και βέβαια οι Sepultura είχαν όλοι την πολτική / CNN Metal πλευρά τους, οι Anthrax το ίδιο - και μιλάμε για 4 από τις μεγαλύτερες μπάντες του είδους, τα θηρία του. Και οι Slayer που τσίμπησαν και αυτοί το μικρόβιο, δεν είχαν κανένα θέμα να χάσουν κόσμο ή κύρος.

Ο μεταλλάς νομίζω ακολουθεί σε γενικές γραμμές τον δικό μου συλλογισμό σε σχέση με τους στίχους: τους έχει χεσμένους εκτός και αν γαμάνε (σε όποιο θέμα)!
LuciferSteele έγραψε: Τετ 28 Μαρ 2018, 20:22 επιτέλους, καλωσήλθες
Καλώς σας βρήκα! :)
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Ποιος σκότωσε το thrash metal?

Δημοσίευση από Zippo190 »

Vic έγραψε: Τετ 28 Μαρ 2018, 20:32
Zippo190 έγραψε: Τετ 28 Μαρ 2018, 20:16 Βάστα ρε μπάρμπα-Vic δηλαδή ο κόσμος δεν απομακρύνθηκε από το trash λόγω της έντονης πολιτικοποιημένης θαματολογίας που έστειλε το trash σε άλλα μονοπάτια (hardcore, crossover κ.α.) ενώ ταυτόχρονα το death metal διατηρούσε τον ακραίο μεταφυσικό μυστικισμό που ψιλοθέλει ο μεταλλάς;

Επίσης ωραίοι οι Vektor αλλά όχι και Vektor metal. Pestilence από τα Lidl είναι.
Zen poker face, δεν με ακουμπάνε τα λόγια σου! :P

Σιγά, τα πολιτικοποιημένα υπάρχουν στο μέταλ από την εποχή του κροσόβερ, τουτέστιν DRI, Suicidal Tendencies, μετά Nuclear Assault και μετά εκεί προς τα τέλη, αυτό που ονόμασαν κάποιοι υποτιμητικά CNN Metal, με την ευαισθησία για την μόλυνση, τους κακούς πολιτικούς και τηλευαγγελιστές, γενικά αρκετά τετριμμένα πράγματα (για την δική μας οπτική, οι Αμερικάνοι είναι πιο απλοί, ακόμα και αυτό ήταν αρκετό τότε). Και οι Megadeth και οι Metallica και βέβαια οι Sepultura είχαν όλοι την πολτική / CNN Metal πλευρά τους, οι Anthrax το ίδιο - και μιλάμε για 4 από τις μεγαλύτερες μπάντες του είδους, τα θηρία του. Και οι Slayer που τσίμπησαν και αυτοί το μικρόβιο, δεν είχαν κανένα θέμα να χάσουν κόσμο ή κύρος.

Ο μεταλλάς νομίζω ακολουθεί σε γενικές γραμμές τον δικό μου συλλογισμό σε σχέση με τους στίχους: τους έχει χεσμένους εκτός και αν γαμάνε (σε όποιο θέμα)!
LuciferSteele έγραψε: Τετ 28 Μαρ 2018, 20:22 επιτέλους, καλωσήλθες
Καλώς σας βρήκα! :)
δεν είναι μόνο οι στίχοι αλλά το γεγινότερο essence. Δηλαδή η οπτική απεικόνιση (εξώφυλλο, φώτος κ.α.) συνέβαλαν αρκετά.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Re: Ποιος σκότωσε το thrash metal?

Δημοσίευση από Priamos »

Να πω και γω την παπαντζα μου... Περιπου αυτο που λεει ο Ζιππος αλλα θα το παω στο ηχητικο. Το thrash πεθανε (για μενα :P ) οταν απο Ferrari με σπασμενα φρενα αρχισε να ακουγεται σαν χαλασμενη σκουπιδιαρα.
Απο αυτο








εγινε το mid tempo, στατικο, ρυθμικο, επαναλαμβανομενο "γκαν-γκαν" δηλαδη αυτο.






Αυτο συνδυαστηκε (προκληθηκε;) απο το εντονοτερο φλερτ με το hardcore και τα λοιπα, την απομακρυνση απο τα αγαπημενα μας διαβολια και τριβολια, και την ενασχοληση με (επιδερμικο) κοινωνικο πολιτικο στιχο. Ουσιαστικα, εγω ειμαι υποστηρικτης της "speed" εποχης και ηχητικης του thrash, και οχι του urban υβριδειου που προεκυψε.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

Re: Ποιος σκότωσε το thrash metal?

Δημοσίευση από Vic »

Συγγνώμη αλλά γενικεύεις Πρίαμε τώρα...

Αυτό:



ή αυτό:



ή αυτό:



ή αυτό:



ή αυτό στην τελική:



...είναι όλα της ίδιας εποχής και πιο επιτυχημένα ακόμη από το Sacred Reich. Και φυσικά πέρα από γούστα και προσωπικές προτιμήσεις, είναι όλα υπερσεβαστά από κάθε θρασά.
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

Re: Ποιος σκότωσε το thrash metal?

Δημοσίευση από Vic »

Παρόλα αυτά. Για ρίξτε μια αυτιά εδώ και πείτε μου λίγο! Yπάρχει ελπίς ακόμη!

Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Re: Ποιος σκότωσε το thrash metal?

Δημοσίευση από Priamos »

Ναι ρε παιδάκι μου! Δεν επιχειρώ να κάνω καμιά σοβαρή ανάλυση, θελω απλα να εκφράσω την απορία και την αγανάκτηση μου: Τι δουλειά είχε να γίνει το thrash, mid tempo; Υποτίθεται οτι βασικό δομικό του στοιχείο ήταν η ταχύτητα. Αυτό είναι η προσωπική, "μπουνταλαδικη" οπτικη γωνία μου και όχι κάποια αντικειμενική τοποθέτηση επί του θέματος, που έτσι κι αλλιώς δεν κατέχω.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Ποιος σκότωσε το thrash metal?

Δημοσίευση από CountRaven »

Εντάξει, έγινε η μαλακία, πολύ αργά τώρα, ήρθα! Καλώς σας ξαναβρίσκω και από εδώ! Σεντόνι λοιπόν για να θυμηθείτε τι χάνατε τόσο καιρό!

Ήρθε!!!!
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
trigger
Δημοσιεύσεις: 562
Εγγραφή: Σάβ 13 Ιαν 2018, 08:07

Re: Ποιος σκότωσε το thrash metal?

Δημοσίευση από trigger »

Υπάρχει μια στρεβλή αντίληψη περί του τι είναι το θρας, κυρίως από εκείνους που δε συμπαθούν το ιδίωμα, και η ίδια αυτή αντίληψη τους απωθεί. Ό,τι ισχυει για όλα τα είδη, το κλασικό χέβι φερειπείν, ισχύει και για το θρας. Οι προσμίξεις κρίθηκαν ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ για την επιβίωση του είδους, όπως και στο χέβι. Επίσης, οι πιτσιρικάδες που ξεκινούσαν μια μπάντα μαθαίνοντας ένα όργανο, σιγά σιγα και εξαιρουμένου του Κερι Κινγκ, καταρτίστηκαν και βελτίωσαν τις επιδόσεις τους. Επομένως, λογικό είναι να εξελιχθεί και η μουσική τους και να είναι εμφανές αυτό.
Μετά τα μέσα 90ς θεωρώ πως η αλλαγή του ήχου επέφερε τη συγχώνευση του είδους στο γενικότερο extreme metal. Εκείνο που με χάλασε προσωπικά σε αυτό το στάδιο, ήταν η απομάκρυνση του θρας από τις χέβι ρίζες του κι οποιαδήποτε σύνδεση με το κλασικό χέβι και τη ροπή του προς πιο ακραίους προσανατολισμούς, προεξαρχόντων των υπερμοντέρνων παραγωγών, των μπουκωμένων κιθάρων και των μέτριων προς κακών πλέον φωνητικών.
Όσο για το στιχουργικό, επιμένω, οι μπάντες μάταια προσπάθησαν να αφυπνίσουν τους οπαδούς που έψαχναν μόνο τη μπίρα και το μόσσσινκ.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Ποιος σκότωσε το thrash metal?

Δημοσίευση από CountRaven »

trigger έγραψε: Πέμ 29 Μαρ 2018, 09:23 Υπάρχει μια στρεβλή αντίληψη περί του τι είναι το θρας, κυρίως από εκείνους που δε συμπαθούν το ιδίωμα, και η ίδια αυτή αντίληψη τους απωθεί. Ό,τι ισχυει για όλα τα είδη, το κλασικό χέβι φερειπείν, ισχύει και για το θρας. Οι προσμίξεις κρίθηκαν ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ για την επιβίωση του είδους, όπως και στο χέβι. Επίσης, οι πιτσιρικάδες που ξεκινούσαν μια μπάντα μαθαίνοντας ένα όργανο, σιγά σιγα και εξαιρουμένου του Κερι Κινγκ, καταρτίστηκαν και βελτίωσαν τις επιδόσεις τους. Επομένως, λογικό είναι να εξελιχθεί και η μουσική τους και να είναι εμφανές αυτό.
Μετά τα μέσα 90ς θεωρώ πως η αλλαγή του ήχου επέφερε τη συγχώνευση του είδους στο γενικότερο extreme metal. Εκείνο που με χάλασε προσωπικά σε αυτό το στάδιο, ήταν η απομάκρυνση του θρας από τις χέβι ρίζες του κι οποιαδήποτε σύνδεση με το κλασικό χέβι και τη ροπή του προς πιο ακραίους προσανατολισμούς, προεξαρχόντων των υπερμοντέρνων παραγωγών, των μπουκωμένων κιθάρων και των μέτριων προς κακών πλέον φωνητικών.
Όσο για το στιχουργικό, επιμένω, οι μπάντες μάταια προσπάθησαν να αφυπνίσουν τους οπαδούς που έψαχναν μόνο τη μπίρα και το μόσσσινκ.
Συμφωνώ 100 τις 100. Έχω όμως την εντύπωση πως στις μέρες μας και ειδικά από μικρότερες ή ανερχόμενες μπάντες υπάρχει μια επιστροφή στην καλή περίοδο του ήχου. Και θα προσθέσω και το τεχνοθράς παρακλάδι το οποίο ανέκαθεν ήταν σοβαρή σανίδα σωτηρίας για το Thrash Metal.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
dargaard-79
Δημοσιεύσεις: 280
Εγγραφή: Δευ 29 Ιαν 2018, 15:15

Ποιος σκότωσε το thrash metal?

Δημοσίευση από dargaard-79 »

Ας πω και γω την γνωμη μου όσο αφορά την ερωτηση αν το Thrash πεθανε... η απαντηση πλεον ειναι αρνητικη. Αν το συζητουσαμε αλλες εποχης ίσως η απαντηση να ηταν διαφορετικη. Γιατί; Διότι καποια στιγμη, όλα σχεδον τα μεγαλα μεγαλα thrash συγκροτηματα διαλυθηκαν, crossoverιστηκαν, εβγαλαν μετριότητες, εκοψαν απο την ταχυτητα, την ενεργεια και το παθος τους, κάτι τελοσπαντων. Σχεδον όλα. Ανεβηκε και το death metal στο θρονο και λιγο αργοτερα το Black Metal. Καποιοι που ακουγαν Thrash επειδή ηταν η πιο σκληρη μουσικκη μεχρι τοτε, βρηκαν κατι άλλο.Καπου στα μεσα των 90ς, στην επιφανεια υπηρχαν λιγες μπαντες, όχι ομως οτι δεν υπηρχαν στο underground. Απλα κανεις δεν τους υπεγραφε, λιγοι τους ακουγαν κτλ κτλ. Ισως πρεπει να φτιαχτει μια λιστα με thrash δισκαρες στα 90ς-00ς
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Ποιος σκότωσε το thrash metal?

Δημοσίευση από Priamos »

dargaard-79 έγραψε: Κυρ 01 Απρ 2018, 19:55 Ισως πρεπει να φτιαχτει μια λιστα με thrash δισκαρες στα 90ς-00ς
(Προβοκάτορας) :twisted:

Άντε να αρχίσω εγώ.
Ορίστε:
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Ποιος σκότωσε το thrash metal?

Δημοσίευση από LuciferSteele »

πρίαμε θα κρυώσει το τσάι σου
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
dargaard-79
Δημοσιεύσεις: 280
Εγγραφή: Δευ 29 Ιαν 2018, 15:15

Ποιος σκότωσε το thrash metal?

Δημοσίευση από dargaard-79 »

Defiance-Beyond Recognition
Forbidden-Twisted into Form
Άβαταρ μέλους
dargaard-79
Δημοσιεύσεις: 280
Εγγραφή: Δευ 29 Ιαν 2018, 15:15

Ποιος σκότωσε το thrash metal?

Δημοσίευση από dargaard-79 »

Priamos έγραψε: Κυρ 01 Απρ 2018, 20:21
dargaard-79 έγραψε: Κυρ 01 Απρ 2018, 19:55 Ισως πρεπει να φτιαχτει μια λιστα με thrash δισκαρες στα 90ς-00ς
(Προβοκάτορας) :twisted:

Άντε να αρχίσω εγώ.
Ορίστε:

Πριαμε, ακου αυτο...1995
Άβαταρ μέλους
trigger
Δημοσιεύσεις: 562
Εγγραφή: Σάβ 13 Ιαν 2018, 08:07

Ποιος σκότωσε το thrash metal?

Δημοσίευση από trigger »

Τα του 1990 είναι οριακά και θα έχει αντεπιχείρημα ο γιδοπρίαμος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”