Το μεγάλο παζάρι

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Το μεγάλο παζάρι

Δημοσίευση από CountRaven »

Savatage-Dead Winter Dead

Πωλείται στα 200 ευρώ. Στο discogs έχει 600.η τιμή είναι τέτοια επειδή ο δίσκος κάνει ένα μικρό σκιπ στο one child. Όποιος ενδιαφέρεται pm.
Από αγγελία σε ομάδα στο facebook το παραπάνω.

Παρακάτω υπάρχουν και τα εξής σχόλια also known as bonus track:
Άσχετο με την τιμή που έχεις βάλει, φυσικά πουλάς όσο θέλεις.

Το Discogs όμως πλέον έχει καταντήσει εμπόριο που θυμίζει χρηματιστήριο... δηλαδή επειδή κάποιος "τρελος" βάζει έναν δίσκο στα 300 ευρώ πρέπει και ο επόμενος που θα πάει να πουλήσει να το βάλει τόσο... λες και πωλούνται ποτέ οι δίσκοι σε αυτές τις τιμές... Γενικά μιλώντας και άσχετο με την συγκεκριμένη πώληση....
Βγαίνει ένας καινούργιος δίσκος στα 25 ευρώ και μετά από 3 μήνες έχει 70...!! Αστεία πράγματα πάνω στην πλάτη των συλλεκτών.
Απάντηση:
Ποιές 3 μέρες; Εγώ το Eternal Champion το πήρα την ημέρα που ήρθε από το εργοστάσιο στα παιδιά και την ίδια μέρα έκανε 250 ευρώ...
Απάντηση:
Δεν έκανε...απλά κάποιος το έβαλε τόσο... χάχα αλλά ναι...είναι όντως τόσο τραγική η κατάσταση!
Τα βινύλια που πήρες κάποτε από το δισκάδικο του Μήτσου με 3600 δρχ τώρα σε πάνε διακοπές στη Λούτσα με δώρο μια πούτσα.

Το χρηματιστήριο του nerdy φετιχισμού μας. Σε πολλές παραλλαγές -βλέπε bonus track-.

@vasilis2112 τοποθετήσου.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

Το μεγάλο παζάρι

Δημοσίευση από Aphelian »

Όσο υπάρχει κόσμος που αγοράζει, θα υπάρχει κόσμος που θα πουλάει.
Δυστυχώς συμβαίνει στα πάντα.

P.S: Sacred Outcry Silver vinyl ltd edition που εχω φτερνιστει πάνω του, μόνο 1600 ευρω, pm
Άβαταρ μέλους
RedSharks
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 10:25

Το μεγάλο παζάρι

Δημοσίευση από RedSharks »

Θα ακουστώ λίγο σαν γλοιώδης φιλελές (που δεν είμαι), αλλά όσον αφορά τις αγοραπωλησίες μεταχειρισμένων/συλλεκτικών αντικειμένων πιστεύω ότι ο κάθε πωλητής πρέπει να έχει την απόλυτη ελευθερία να βάζει ό,τι τιμή του καπνίσει, χωρίς ενοχές και χωρίς κάθε φορά να εμφανίζονται από κάτω 100 που τον κράζουν. Δεν υπάρχει λόγος για κράξιμο. Αν η τιμή είναι όντως παράλογη, δεν θα πουλήσει. Αν πουλήσει, τότε αυτός που το αγόρασε μπορούμε να υποθέσουμε ότι πρώτα έψαξε παντού και δεν το βρήκε κάπου σε καλύτερη τιμή. Άρα η τιμή δεν είναι παράλογη. Δηλαδή η αγορά, τουλάχιστον σε αυτή την περίπτωση, όντως έχει την ικανότητα να αυτορυθμίζεται (Τζήμερε βγες από μέσα μου, σε εξορκίζω).

Αυτό που λέω, είναι ότι θέλω να αισθάνομαι «ελεύθερος» να βάλω σε αγγελία ένα βινύλιο π.χ. των Krokus που το βρίσκεις παντού στα 4 ευρώ και με δώρο ένα τζατζίκι και 2 χοιρινά καλαμάκια, και εγώ να το βάλω 400 ευρώ. Γιατί; Γιατί έτσι γουστάρω. Γιατί είμαι τρελός και εκκεντρικός. Γιατί έτσι ρε αδερφέ. Δεν εξαναγκάζω κανέναν να το αγοράσει. Αυτό που με ενοχλεί είναι οι ιντερνετικοί αστυνόμοι που θα μαζευτούν αμέσως από κάτω να με κράξουν. Είναι ένα είδος περιορισμού της ελευθερίας αυτό το κράξιμο, και για αυτό με ενοχλεί.

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, δεν έχω την παραμικρή σχέση με πωλήσεις δίσκων, όλα αυτά τα γράφω σε θεωρητικό/φιλοσοφικό επίπεδο και όχι επειδή έχω κάποιο συμφέρον. Είμαι από αυτούς που «ό,τι μπαίνει στη δισκοθήκη μου, ποτέ δεν βγαίνει», δηλαδή δεν πουλάω ποτέ τίποτα, ακόμα και πράγματα που δεν τα ακούω.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Το μεγάλο παζάρι

Δημοσίευση από theBox »

Γενικα ναι, προφανως δεν ειμαστε υποχρεωμενοι να τα σκαμε γιατι ο Χ "εμπορακος" το φουσκωσε.

Παρόλα αυτα υπάρχει πιστευω ενα υπαρκτο προβλημα οταν το discogs μανιπιουλαρει τεχνιέντως την αγορα εμφανιζοντας μονο το πολυ προσφατο ιστορικο κινησεων των τιμων για καθε δισκο (αυτη την εντυπωση εχω, ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος). Τωρα δεν ξερω γιατι γινεται αυτο, δεν εχω πουλησει ποτε δισκο, αλλά υποθετω (ενδεχομένως παλι εσφαλμένα) οτι παιρνει ποσοστιαια προμήθεια επι της τιμής πώλησης; Ισχύει αυτο ή γραφω μαλακίες;
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

Το μεγάλο παζάρι

Δημοσίευση από Silenius »

theBox έγραψε: Τρί 30 Μαρ 2021, 11:59 Γενικα ναι, προφανως δεν ειμαστε υποχρεωμενοι να τα σκαμε γιατι ο Χ "εμπορακος" το φουσκωσε.

Παρόλα αυτα υπάρχει πιστευω ενα υπαρκτο προβλημα οταν το discogs μανιπιουλαρει τεχνιέντως την αγορα εμφανιζοντας μονο το πολυ προσφατο ιστορικο κινησεων των τιμων για καθε δισκο (αυτη την εντυπωση εχω, ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος). Τωρα δεν ξερω γιατι γινεται αυτο, δεν εχω πουλησει ποτε δισκο, αλλά υποθετω (ενδεχομένως παλι εσφαλμένα) οτι παιρνει ποσοστιαια προμήθεια επι της τιμής πώλησης; Ισχύει αυτο ή γραφω μαλακίες;
Εννοείται πως παίρνει ποσοστά επί της τιμής πώλησης, ακριβώς έτσι δουλεύει. Από την άλλη όμως η πικρή αλήθεια είναι πως σε όλη την αγορά και όχι μόνο στη μουσική, οι τιμές ορίζονται με βάση την πρόσφατη κατάσταση και όχι με βάση το παρελθόν. Δεν έχει νόημα αν ένας δίσκος πουλήθηκε 10€ το 2005. Τώρα τι γίνεται είναι το θέμα. Ομοίως δεν έχει σημασία αν ένα βιβλίο πουλήθηκε 100δρχ το 1950 ή ένας πίνακας 10 δρχ το 1900. Τον βρίσκεις τώρα 10 δρχ; αν ναι καλώς, αν όχι κάθεσαι χωρίς αυτόν και περιμένεις την ευκαιρία. Αν και όποτε έρθει.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Το μεγάλο παζάρι

Δημοσίευση από theBox »

Ε καλα δεν μιλησα για βαθος πολλων ετων, αλλά "πεντε κινησεις πισω" μου φαίνεται αρκετα πονηρο.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

Το μεγάλο παζάρι

Δημοσίευση από Silenius »

theBox έγραψε: Τρί 30 Μαρ 2021, 12:12 Ε καλα δεν μιλησα για βαθος πολλων ετων, αλλά "πεντε κινησεις πισω" μου φαίνεται αρκετα πονηρο.
εντάξει, σκέψου ότι το πέντε κινήσεις πίσω μπορείς να είναι και 3-4 χρόνια βάθος. Άρα μια χαρά είναι ;)
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

Το μεγάλο παζάρι

Δημοσίευση από Silenius »

theBox έγραψε: Τρί 30 Μαρ 2021, 12:12 Ε καλα δεν μιλησα για βαθος πολλων ετων, αλλά "πεντε κινησεις πισω" μου φαίνεται αρκετα πονηρο.
Και για να δεις και πιο συγκεκριμένα με ένα παράδειγμα.

Αυτό είναι το Aske των Burzum. Ένας σταθερά ακριβός δίσκος που γενικά "κινείται" στην αγορά. Τα στατιστικά του discogs είναι με βάση τις 10 τελευταίες κινήσεις, οι οποίες έχουν κάτι παραπάνω από 3 χρόνια βάθος. Μάλιστα κανείς θα έλεγε ότι παίζει και να ψιλοαδικεί τον εαυτό του γιατί στο average λαμβάνει υπόψιν (αν δεν κάνω σοβαρό λάθος) και τις 2 bootleg εκδόσεις που πωλήθηκαν αυτό το διάστημα με μόλις 15€ και 16€ αντίστοιχα.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
RedSharks
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 10:25

Το μεγάλο παζάρι

Δημοσίευση από RedSharks »

theBox έγραψε: Τρί 30 Μαρ 2021, 11:59 Γενικα ναι, προφανως δεν ειμαστε υποχρεωμενοι να τα σκαμε γιατι ο Χ "εμπορακος" το φουσκωσε.

Παρόλα αυτα υπάρχει πιστευω ενα υπαρκτο προβλημα οταν το discogs μανιπιουλαρει τεχνιέντως την αγορα εμφανιζοντας μονο το πολυ προσφατο ιστορικο κινησεων των τιμων για καθε δισκο (αυτη την εντυπωση εχω, ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος). Τωρα δεν ξερω γιατι γινεται αυτο, δεν εχω πουλησει ποτε δισκο, αλλά υποθετω (ενδεχομένως παλι εσφαλμένα) οτι παιρνει ποσοστιαια προμήθεια επι της τιμής πώλησης; Ισχύει αυτο ή γραφω μαλακίες;
Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποια σκοτεινή συνομωσία του Discogs ώστε οι τιμές να ανεβαίνουν. Επειδή ασχολούμαι πολύ και με την κλασσική μουσική, να ενημερώσω ότι τα παλιά βινύλια κλασσικής είναι σήμερα πλήρως απαξιωμένα. Δηλαδή βρίσκεις σε τιμές ξεφτίλα (1-5 ευρώ) βινύλια σε άριστη κατάσταση, από διάσημους σολίστ και ορχήστρες και κορυφαίες εταιρείες (π.χ. Deutsche Grammophon). Γιατί συμβαίνει αυτό; Γιατί στο κοινό της κλασσικής μουσικής επικρατεί η νοοτροπία ότι οι πιο σύγχρονες/μοντέρνες εκτελέσεις είναι προτιμότερες από τις παλιές. Και αυτό όχι τόσο λόγω ποιότητας ήχου (μια χαρά είναι ο ήχος ακόμα και σε ηχογραφήσεις του 60), αλλά κυρίως γιατί τα τελευταία 20-30 χρόνια άλλαξε και εξακολουθεί να αλλάζει η αντίληψη για το πώς πρέπει να εκτελούνται κάποια έργα, ειδικά όσον αφορά την περίοδο του μπαρόκ, και όχι μόνο, με τον παλιό τρόπο να θεωρείται πια «ξεπερασμένος».

Τι θέλω να πω με όλα αυτά: τα πάντα είναι θέμα προσφοράς και ζήτησης. Το κοινό του metal (όπως και της jazz) έχει φετίχ με το vintage/συλλεκτικό. Γουστάρει να καμαρώνει ότι κάτι το έχει σε first press (και με το «απαγορευμένο» εξώφυλλο :D ) και όχι σε πρόσφατη επανέκδοση (ντροπήηηηηηηη :D ). Γουστάρει να επιδεικνύει τη συλλογή του από υπερ-obscure NWOBHM εφτάιντσα (ασχέτως αν τα περισσότερα από αυτά από μουσική άποψη είναι υπερσκουπίδια ;) ). Τον γεμίζει ικανοποίηση ότι είναι ένας από τους μόνο 200 ανθρώπους σε όλο τον κόσμο που έχει στην κατοχή του το limited-200 καναρινί βινύλιο του τάδε δίσκου... και πάει λέγοντας. Ε λοιπόν, σε ένα κοινό με τέτοια άκρως φετιχιστική νοοτροπία, και σε συνδυασμό και με την αναβίωση/μόδα του βινυλίου, είναι λογικό οι τιμές να είναι σήμερα εκεί που είναι. Αντίθετα στην αγορά της κλασσικής που όλα αυτά όπως εξήγησα δεν υπάρχουν, οι τιμές είναι στην ξεφτίλα. Προσφορά και ζήτηση.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Το μεγάλο παζάρι

Δημοσίευση από Priamos »

@RedSharks σίγουρα είναι ελεύθερος να το κάνει, αλλά από την άλλη κι εμείς είμαστε ελεύθεροι να τον "διαπομπευσουμε" . Διότι ο πωλητής, συνήθως, γνωρίζει την "αντικειμενική αξία" του δίσκου και απλά ψάχνει τα κατάλληλα κορόιδα για να πλουτίσει εις βάρος τους. Προσπαθεί να εκμεταλλευτεί την έξη τους, που συνήθως αυτός και οι άλλοι έμποροι/συλλέκτες προκάλεσαν/καλλιέργησαν/υποδαυλισαν με την στοχευμένη πλύση εγκεφάλου που παρουσίαζει κάποιους δίσκους ως Holy Grails, και τους κατόχους τους, ως την ελίτ. Μια οργανωμένη, συστηματική πρακτική που διαχωρίζει αυτούς που συμμετέχουν, σε θύματα και θύτες, αν και πολλές φορές αυτός ο ρόλος εναλλάσσεται. Όχι, το να εκμεταλλεύεται κάποιος τα κορόιδα επειδή μπορεί, πιθανόν να θεωρείται νόμιμο, αλλά σίγουρα όχι ηθικά δικαιωμένο. Κι έστω κι αν δε θέλω αυτούς που το πράττουν να υποστούν "πίσσα και πούπουλα", άλλο τόσο και περισσότερο δεν τους θέλω ατιμώρητους και αλεκιαστους στη συνείδηση του κόσμου.

@Aphelian γιατί ημίμετρα; Γιατί δεν αφοδευεις ή εκσπερματωνεις πάνω του, να πας για τα χοντρά λεφτά; :D Αν και θα χρειαστείς μια αυτοκτονία ή έστω μια σύλληψη ή εγκλεισμό , για να αποκτήσει το απαιτούμενο "κύρος" η προηγούμενη ενέργειά σου. :D Διάβαζα προσφάτως την ιστορία του μπλακμεταλλα που υποτίθεται ότι έβαλε γουρουνοποδαρα στη θέση των κομμένων χεριών του, και έπαθα αμόκ από τα γέλια!! :D
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Το μεγάλο παζάρι

Δημοσίευση από CountRaven »

(Τζήμερε βγες από μέσα μου, σε εξορκίζω).
<3
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Το μεγάλο παζάρι

Δημοσίευση από CountRaven »

Κρίσιμες σημειώσεις:

Το τόπικ δεν άνοιξε για να κράξει το discogs το οποίο όλοι αγαπάμε.
Καταγράφει το φαινόμενο το οποίο θέλει δίσκους που αγοράσαμε κάποτε για μια χούφτα φασόλια, τώρα έχουν πάει στο θεό, και δίνει starting point για να μιλήσουμε για όλη τη φάση με τις τιμές και το σκαρφάλωμα τους -ακόμα και σε new releases-.

Κατά τα άλλα:

Μόνο first press.

Μόνο still sealed.

Μόνο διπλές και τριπλές κόπιες για να χαιρόμαστε.

Μόνο στοίβαγμα σε ράφια, τσάντες, ντουλάπες, κουτιά από παπούτσια, κούτες.

Μόνο ακρόαση mp3 γιατί χώρο για πικ απ δεν έχουμε, ενισχυτή δεν έχουμε, μέλλον δεν έχουμε.

Αγοράστε και πουλήστε όσο γουστάρετε, η φάση είναι πρέζα.

Πάρε τα λεφτά μου, δώσε κοκκινάκι.

Αν και όλη αυτή η φάση με τα limited presses, τα pre-orders κτλ έχει καταντήσει κανονικός ψυχαναγκασμός και εμένα προσωπικά με κουράζει σε σημείο να σκέφτομαι να τα κόψω εν τέλη γιατί βαριέμαι να ασχολούμαι -τεμπέλης γαρ-.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Το μεγάλο παζάρι

Δημοσίευση από Zippo190 »

RedSharks έγραψε: Τρί 30 Μαρ 2021, 11:48 Θα ακουστώ λίγο σαν γλοιώδης φιλελές (που δεν είμαι), αλλά όσον αφορά τις αγοραπωλησίες μεταχειρισμένων/συλλεκτικών αντικειμένων πιστεύω ότι ο κάθε πωλητής πρέπει να έχει την απόλυτη ελευθερία να βάζει ό,τι τιμή του καπνίσει, χωρίς ενοχές και χωρίς κάθε φορά να εμφανίζονται από κάτω 100 που τον κράζουν. Δεν υπάρχει λόγος για κράξιμο. Αν η τιμή είναι όντως παράλογη, δεν θα πουλήσει. Αν πουλήσει, τότε αυτός που το αγόρασε μπορούμε να υποθέσουμε ότι πρώτα έψαξε παντού και δεν το βρήκε κάπου σε καλύτερη τιμή. Άρα η τιμή δεν είναι παράλογη. Δηλαδή η αγορά, τουλάχιστον σε αυτή την περίπτωση, όντως έχει την ικανότητα να αυτορυθμίζεται (Τζήμερε βγες από μέσα μου, σε εξορκίζω).

Αυτό που λέω, είναι ότι θέλω να αισθάνομαι «ελεύθερος» να βάλω σε αγγελία ένα βινύλιο π.χ. των Krokus που το βρίσκεις παντού στα 4 ευρώ και με δώρο ένα τζατζίκι και 2 χοιρινά καλαμάκια, και εγώ να το βάλω 400 ευρώ. Γιατί; Γιατί έτσι γουστάρω. Γιατί είμαι τρελός και εκκεντρικός. Γιατί έτσι ρε αδερφέ. Δεν εξαναγκάζω κανέναν να το αγοράσει. Αυτό που με ενοχλεί είναι οι ιντερνετικοί αστυνόμοι που θα μαζευτούν αμέσως από κάτω να με κράξουν. Είναι ένα είδος περιορισμού της ελευθερίας αυτό το κράξιμο, και για αυτό με ενοχλεί.

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, δεν έχω την παραμικρή σχέση με πωλήσεις δίσκων, όλα αυτά τα γράφω σε θεωρητικό/φιλοσοφικό επίπεδο και όχι επειδή έχω κάποιο συμφέρον. Είμαι από αυτούς που «ό,τι μπαίνει στη δισκοθήκη μου, ποτέ δεν βγαίνει», δηλαδή δεν πουλάω ποτέ τίποτα, ακόμα και πράγματα που δεν τα ακούω.
εγώ που είμαι οπαδός του Μίλτον Φίντμαν, του Ρός Περότ και της σχολής του Σικάγο θα πω ότι είμαι περήφανος για σένα και ότι οδεύσεις προς την σωστή κατεύθυνση. :D :D πέραν της πλάκας, συμφωνώ απόλυτα και να θυμίσω σε όλους ότι μιλάμε για δίσκους μουσικής και όχι για αγαθά πρώτης ανάγκης όπως πχ φάρμακα. Ο καθένας είναι ελεύθερος να πουλάει στην τιμή που θέλει και εφόσον στο ίντερνετ η πληροφορία είναι διαθέσιμη παντού, ο εκάστοτε αγοραστής ας κάνει την έρευνα του.

Αν μιλήσουμε καθαρά για το ηθικό μέρος, τότε δεν θα έπρεπε να υπάρχει δευτερογενής αγορά: ο κάθε ευσυνείδητος ακροατής θα έπρεπε να στηρίζει τον καλλιτέχνη όταν αυτός το έχει ανάγκη αλλά μιλάμε για πολύ ιδεατό σενάριο. Επειδή φυσικά αυτό δεν μπορεί να εφαρμοστεί τότε ίσως να ήταν ηθικά πιο σωστό να αγοράζει κάποιος τις επίσημες κυκλοφορίες/επανακυκλοφορίες κατευθείαν από αυτόν που έχει τα δικαιώματα ή από τον καλλιτέχνη τον ίδιο.

Από την άλλη η φάση είναι λίγο σουρεάλ: κυκλοφορίες που σαπίζουν στο 50ευρό και άλλες που γίνονται ανάρπαστες, με το μουσικό μέρος να παίζει ελάχιστο ή και καθόλου ρόλο στην όλη υπόθεση.

Επίσης διαφωνώ με την φάση της διαπόμπευσης. Ίσως σε περιπτώσεις που κάποιος το παίζει στυλοβάτης της αγνότητας του μέταλ (περνάνε ακόμα αυτά;), αλλά σε κάθε περίπτωση ο καθένας πουλάει όσο κρίνει. Αν δλδ μπεις στο discogs και βρείς ένα δίσκο στα 100 ευρώ γιατί να μην πουλήσεις το δικό σου ίδια τιμή; Αν βρεθεί κορόιδο να το πάρει, βρέθηκε.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Το μεγάλο παζάρι

Δημοσίευση από theBox »

Προτείνω "κρατικο παρεμβατισμο" στο discogs, να ρυθμιζει μια επιτροπη εμπειρογνωμόνων το ανωτατο ταβάνι τις τιμης που μπορει να ζητα καποιος η οποία σε καθε περιπτωση να μην μπορει να υπερβαινει το 200% της αρχικης τιμης πωλησης (ενταξει στο περιπου). :D

Καλά θα παει αυτο...
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Το μεγάλο παζάρι

Δημοσίευση από theBox »

CountRaven έγραψε: Τρί 30 Μαρ 2021, 13:51
Κατά τα άλλα:

Μόνο first press.
ΜΟΝΟ ΦΘΗΝΑ REISSUES, τα οποια δεν εχουν και γρατζουνιες επανω.

Μόνο still sealed.
ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ Για να μυρίσουμε/χαιδεψουμε το insert.

Μόνο διπλές και τριπλές κόπιες για να χαιρόμαστε.
MONO αν κραταμε και την κοπια φιλου μεχρι να βρεθουμε να του τη δωσουμε

Μόνο στοίβαγμα σε ράφια, τσάντες, ντουλάπες, κουτιά από παπούτσια, κούτες.
ΜΟΝΟ σε φθηνα επιπλακια ΙΚΕΑ που θαρρεις πως κατασκευαστικαν για να δεχονται LPs

Μόνο ακρόαση mp3 γιατί χώρο για πικ απ δεν έχουμε, ενισχυτή δεν έχουμε, μέλλον δεν έχουμε.
ΝΑΙ, αν και εχουμε πικαπ, ποιος σηκωνεται να βαζει δισκους τωρα...πατα το άυλο πλει και εισαι οκει

Αγοράστε και πουλήστε όσο γουστάρετε, η φάση είναι πρέζα.
Εξορθολογισμος ΤΩΡΑ

Πάρε τα λεφτά μου, δώσε κοκκινάκι.
Only black is real

Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”