Το μεγάλο παζάρι

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
RedSharks
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 10:25

Το μεγάλο παζάρι

Δημοσίευση από RedSharks »

Priamos έγραψε: Τρί 30 Μαρ 2021, 13:03 @RedSharks σίγουρα είναι ελεύθερος να το κάνει, αλλά από την άλλη κι εμείς είμαστε ελεύθεροι να τον "διαπομπευσουμε" . Διότι ο πωλητής, συνήθως, γνωρίζει την "αντικειμενική αξία" του δίσκου και απλά ψάχνει τα κατάλληλα κορόιδα για να πλουτίσει εις βάρος τους. Προσπαθεί να εκμεταλλευτεί την έξη τους, που συνήθως αυτός και οι άλλοι έμποροι/συλλέκτες προκάλεσαν/καλλιέργησαν/υποδαυλισαν με την στοχευμένη πλύση εγκεφάλου που παρουσίαζει κάποιους δίσκους ως Holy Grails, και τους κατόχους τους, ως την ελίτ. Μια οργανωμένη, συστηματική πρακτική που διαχωρίζει αυτούς που συμμετέχουν, σε θύματα και θύτες, αν και πολλές φορές αυτός ο ρόλος εναλλάσσεται. Όχι, το να εκμεταλλεύεται κάποιος τα κορόιδα επειδή μπορεί, πιθανόν να θεωρείται νόμιμο, αλλά σίγουρα όχι ηθικά δικαιωμένο. Κι έστω κι αν δε θέλω αυτούς που το πράττουν να υποστούν "πίσσα και πούπουλα", άλλο τόσο και περισσότερο δεν τους θέλω ατιμώρητους και αλεκιαστους στη συνείδηση του κόσμου.
Στηρίζω ψυχικά φορτισμένα / βιωματικά / καταγγελτικά ποστ-καταπέλτες Πρίαμου :love2:

Κατά τα άλλα, η φάση που περιγράφεις, με μεταλοπατέρες-γκουρού-μεγαλοσυλλέκτες να ορίζουν ποιά είναι τα Holy Grail αναγκάζοντας τους φτωχούς πλην τίμιους μικροσυλλέκτες να σκάνε περιουσίες για να τα αποκτήσουν, πρώτον αναφέρεται στην πολύ ειδική περίπτωση των hardcore συλλεκτών που ψάχνουν υπερσπάνια και υπερobscure πράγματα, και δεύτερον αφορά περισσότερο τις προ internet/YouTube εποχές όπου δεν μπορούσες με 2 κλικ να ακούσεις και τον πιο obscure δίσκο ώστε να αποκτήσεις δική σου άποψη, οπότε ήσουν αναγκασμένος να δεχτείς την αποψάρα του γκουρού.

Αν σήμερα μπεις στο YouTube, η βρεις κάπου σε mp3, τον Χ-Υ υπερobscure δίσκο, τον βρεις μέτριο προς ψιλοσαβούρα, αλλά εξακολουθείς να τον ποθείς και να είσαι διατεθειμένος να τα σκάσεις για να τον αποκτήσεις, απλά επειδή 2-3 «σεβάσμια» μέλη του Corroseum λένε ότι είναι διαμάντι... ε σόρυ φίλε μου αλλά το πρόβλημα το έχεις εσύ. Γιατί εμπιστεύεσαι τη γνώμη άλλων περισσότερο από αυτό που σου λένε τα ίδια σου τα αυτιά, και γιατί η ανάγκη σου να ανήκεις και να απολαμβάνεις σεβασμό στον μικρόκοσμο των hardcore συλλεκτών είναι μεγαλύτερη από την ανάγκη σου να ακους καλή μουσική.

Αν πάλι ακούσεις τον Χ-Υ υπερobscure δίσκο και θεωρήσεις ότι όντως είναι το υπέρτατο διαμάντι, και μετά μπεις Discogs και δεις ότι τον έχει ένας μόνο πωλητής σε ολόκληρο τον κόσμο, και τον πουλάει π.χ. 1500 ευρώ, πού ακριβώς είναι το ανήθικο; Προσφορά και ζήτηση. Αν ο δίσκος είναι όντως διαμάντι θα τον θέλουν πολλοί, και αν είναι όντως υπερσπάνιος θα τον διαθέτουν ελάχιστοι προς πώληση. Αν αυτοί που τον θέλουν, πουν όλοι «οκ, γαμάει το Χ-Υ, αλλά όχι και 1500 ευρώ ρε αδερφάκι μου, πάει πολύ» τότε ο δίσκος θα του μείνει απούλητος και αργά ή γρήγορα, αν όντως ενδιαφέρεται να τον πουλήσει, θα αναγκαστεί να ρίξει την τιμή.

Γενικά πάντως, όταν μιλάμε για μια τόσο εξειδικευμένη κατάσταση όπως τους hardcore συλλέκτες τύπου Corroseum, που ζήτημα είναι αν υπάρχουν 300 τέτοια άτομα σε όλο τον κόσμο, η φάση έχει κάποια ιδιαίτερα χαρακτηριστικά που δεν έχει το πιο mainstream συλλεκτιλίκι. Δηλαδή, το Dead Winter Dead π.χ. είναι ένας πασίγνωστος δίσκος του οποίου η μουσική αξία είναι δεδομένη και αδιαμφισβήτητη σε ολόκληρη τη metal κοινότητα (ή τουλάχιστον στην κοινότητα των φαν των Savatage). Αν το βινύλιο πωλείται 400 και 500 ευρώ αυτό είναι απλά γιατί, αντικειμενικά, κόπηκε σε πολύ λίγα κομμάτια. Αντιθέτως όταν μιλάμε για πολύ obscure και άγνωστα πράγματα, μπορώ να φανταστώ ότι μέσα στον πολύ κλειστό κύκλο αυτών που τα ψάχνουν, η γνώμη των 5-10 πιο «σεβάσμιων» γκουρού ίσως είναι τόσο ισχυρή που να μπορεί να επηρεάσει και τους υπόλοιπους (κακώς βέβαια, απλά λέω ότι είναι κατανοητό).
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Το μεγάλο παζάρι

Δημοσίευση από CountRaven »

theBox έγραψε: Τρί 30 Μαρ 2021, 15:16
CountRaven έγραψε: Τρί 30 Μαρ 2021, 13:51
Κατά τα άλλα:

Μόνο first press.
ΜΟΝΟ ΦΘΗΝΑ REISSUES, τα οποια δεν εχουν και γρατζουνιες επανω.

Μόνο still sealed.
ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ Για να μυρίσουμε/χαιδεψουμε το insert.

Μόνο διπλές και τριπλές κόπιες για να χαιρόμαστε.
MONO αν κραταμε και την κοπια φιλου μεχρι να βρεθουμε να του τη δωσουμε

Μόνο στοίβαγμα σε ράφια, τσάντες, ντουλάπες, κουτιά από παπούτσια, κούτες.
ΜΟΝΟ σε φθηνα επιπλακια ΙΚΕΑ που θαρρεις πως κατασκευαστικαν για να δεχονται LPs

Μόνο ακρόαση mp3 γιατί χώρο για πικ απ δεν έχουμε, ενισχυτή δεν έχουμε, μέλλον δεν έχουμε.
ΝΑΙ, αν και εχουμε πικαπ, ποιος σηκωνεται να βαζει δισκους τωρα...πατα το άυλο πλει και εισαι οκει

Αγοράστε και πουλήστε όσο γουστάρετε, η φάση είναι πρέζα.
Εξορθολογισμος ΤΩΡΑ

Πάρε τα λεφτά μου, δώσε κοκκινάκι.
Only black is real

ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ άλλο χώρο στο εντοιχισμένο έπιπλο - βιβλιοθήκη που φτιάχτηκε ειδικά για τα LP το 2005. Ούτε χώρο για έξτρα επιπλάκια ΙΚΕΑ.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Τρί 13 Μαρ 2018, 20:31

Το μεγάλο παζάρι

Δημοσίευση από Spyros »

RedSharks έγραψε: Τρί 30 Μαρ 2021, 12:58
theBox έγραψε: Τρί 30 Μαρ 2021, 11:59 Γενικα ναι, προφανως δεν ειμαστε υποχρεωμενοι να τα σκαμε γιατι ο Χ "εμπορακος" το φουσκωσε.

Παρόλα αυτα υπάρχει πιστευω ενα υπαρκτο προβλημα οταν το discogs μανιπιουλαρει τεχνιέντως την αγορα εμφανιζοντας μονο το πολυ προσφατο ιστορικο κινησεων των τιμων για καθε δισκο (αυτη την εντυπωση εχω, ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος). Τωρα δεν ξερω γιατι γινεται αυτο, δεν εχω πουλησει ποτε δισκο, αλλά υποθετω (ενδεχομένως παλι εσφαλμένα) οτι παιρνει ποσοστιαια προμήθεια επι της τιμής πώλησης; Ισχύει αυτο ή γραφω μαλακίες;
Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποια σκοτεινή συνομωσία του Discogs ώστε οι τιμές να ανεβαίνουν. Επειδή ασχολούμαι πολύ και με την κλασσική μουσική, να ενημερώσω ότι τα παλιά βινύλια κλασσικής είναι σήμερα πλήρως απαξιωμένα. Δηλαδή βρίσκεις σε τιμές ξεφτίλα (1-5 ευρώ) βινύλια σε άριστη κατάσταση, από διάσημους σολίστ και ορχήστρες και κορυφαίες εταιρείες (π.χ. Deutsche Grammophon). Γιατί συμβαίνει αυτό; Γιατί στο κοινό της κλασσικής μουσικής επικρατεί η νοοτροπία ότι οι πιο σύγχρονες/μοντέρνες εκτελέσεις είναι προτιμότερες από τις παλιές. Και αυτό όχι τόσο λόγω ποιότητας ήχου (μια χαρά είναι ο ήχος ακόμα και σε ηχογραφήσεις του 60), αλλά κυρίως γιατί τα τελευταία 20-30 χρόνια άλλαξε και εξακολουθεί να αλλάζει η αντίληψη για το πώς πρέπει να εκτελούνται κάποια έργα, ειδικά όσον αφορά την περίοδο του μπαρόκ, και όχι μόνο, με τον παλιό τρόπο να θεωρείται πια «ξεπερασμένος».

Τι θέλω να πω με όλα αυτά: τα πάντα είναι θέμα προσφοράς και ζήτησης. Το κοινό του metal (όπως και της jazz) έχει φετίχ με το vintage/συλλεκτικό. Γουστάρει να καμαρώνει ότι κάτι το έχει σε first press (και με το «απαγορευμένο» εξώφυλλο :D ) και όχι σε πρόσφατη επανέκδοση (ντροπήηηηηηηη :D ). Γουστάρει να επιδεικνύει τη συλλογή του από υπερ-obscure NWOBHM εφτάιντσα (ασχέτως αν τα περισσότερα από αυτά από μουσική άποψη είναι υπερσκουπίδια ;) ). Τον γεμίζει ικανοποίηση ότι είναι ένας από τους μόνο 200 ανθρώπους σε όλο τον κόσμο που έχει στην κατοχή του το limited-200 καναρινί βινύλιο του τάδε δίσκου... και πάει λέγοντας. Ε λοιπόν, σε ένα κοινό με τέτοια άκρως φετιχιστική νοοτροπία, και σε συνδυασμό και με την αναβίωση/μόδα του βινυλίου, είναι λογικό οι τιμές να είναι σήμερα εκεί που είναι. Αντίθετα στην αγορά της κλασσικής που όλα αυτά όπως εξήγησα δεν υπάρχουν, οι τιμές είναι στην ξεφτίλα. Προσφορά και ζήτηση.
Μέσες άκρες συμφωνώ με αυτά που λες. Πάντως μια χαρά υπάρχουν βινύλια κλασικης που κοστίζουν μερικές χιλιάδες.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Το μεγάλο παζάρι

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

επειδή κάποτε μιλούσα με εναν ξυλουργό που ήταν μανιακός συλλέκτης jazz, του είχα πει πως και γω του αθλήματος είμαι... Όταν μου είπε πως εκείνη τη μέρα θα πάει ελτα να παραλάβει εφτάρι της jazz που πλήρωσε κάτι παραπάνω από 3k euro, απλά το βούλωσα.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Το μεγάλο παζάρι

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Αρχικά με τιμά που καλούμαι να σχολιάσω σε θέματα που χρειάζονται γνώσεις θεωρίας πολιτικής οικονομίας! :P

Συγχωρέστε ίσως τη χειμαρρώδη γραφή και την τυχούσα ασυνέχεια των επιχειρημάτων. Το κείμενο είναι αποτέλεσμα συρραφής brainstorming σημειώσεων από το μεσημέρι και δώθε που ειδα το κάλεσμα.

Η αλήθεια είναι ότι κάτι πολύ παράξενο συμβαίνει στη χώρα των heavy metal δίσκων. Σπάνιων και μη!

Εγώ δε θα κάτσω να πω αν είναι ηθικό ή τίμιο. Σίγουρα με ενοχλεί γιατί είμαι φτωχός και θέλω να αγοράζω δίσκους, αλλά είναι από τα τελευταία πράγματα στη ζωή μου που θα με νοιάξει ότι είναι υπερτιμολογημένα. Εμένα η ιδεολογία μου πάνω στο θέμα όπως νομίζω έχω αναπτύξει παλιότερα συνοψίζεται στα εξής: 1) ΟΛΟΙ θέλουν να αγοράζουν φθηνά και να πουλάνε ακριβά. 2) Δεν έχει καμία σχέση η ακρόαση μουσικής (οπαδός) με τη συλλογή δίσκων μουσικής (συλλέκτης).

Θα παραθέσω 3 παραδείγματα από την προσωπική μου εμπειρία που καταδεικνύουν 3 διαφορετικές περιπτώσεις «διαστρέβλωσης» της πραγματικής αγοράς.

Πρόσφατα πούλησα μέσω discogs των Brocas Helm το Defender of the Crown την πράσινη έκδοση για 150€ μέσω discogs και ο αγοραστής μόλις το έλαβε το ανέβασε στο discogs για 150€!!! Και το πούλησε!!!! Άρα μπήκε μέσα!!!!!!

Είμαι σε μια διαδικασία να αγοράσω το lightning to the nations την πρώτη white label έκδοση. Δίνω ένα καλό ποσό (<~150€). Μέσα στο 21 έχω «χάσει» στο eBay 2 mint τουμπανες κοπιες. Η πρώτη 92£ και η δεύτερη 120£ αν θυμάμαι καλά. Αν πάρεις το discogs ως μπούσουλα μια mint κόπια κοστολογείται ίσως γύρω στα 500€.

Από την άλλη αγόρασα πρόσφατα το Dragonfly EP από συμπαθέστατο μέλος της μπάντας που βρήκα. Του πιπιλησα το μυαλό πάνω από 6 μήνες μέχρι να δεχθεί να μου δώσει μια κόπια για 100€!!!! Θεωρούσε ότι 100€ είναι κάτω από τα μισά από όσο κάνει πραγματικά το 7”, παρόλο που στο discogs median price είναι κάτω από 100 και στο popsike κάπου εκεί βγαίνει ένας μέσος όρος.
Επίσης η συγκεκριμένη περίπτωση μου έκανε εντύπωση! Έχει κάποιες κοπιες, δεν τις πουλάει γιατί ένας Αμερικάνος αγόρασε μια κόπια και μετά την πούλησε στο eBay. Αλλά δεν τις πουλάει ούτε αυτός. Μιλάμε πρέπει να ανταλλάξαμε πάνω από 50 mail!!! Ένας τύπος 65 χρονών κρατάει στο ντουλάπι του κόπιες 40 χρόνια για ποιό λόγο;


Παραπέρα:

Όλη αυτή η γκρίνια που βγάζουμε πιστεύω εν πολλοίς προέρχεται από τον εξής συλλογισμό. «Εμείς είμαστε οι τρού οπαδοί που γουστάρουμε πρώτα τη μουσική και σε εμάς τους 100 επίλεκτους απευθύνεται το κοκκινάκι limited to 100. Ποιά είναι όλα αυτά τα τσογλανια που μας ζητάνε τόσα λεφτά; Εμείς είμαστε πιο τρού από αυτόν που δίνει x λεφτά για το y δίσκο.» Λες και ο άλλος ακούει Βέρτη και δίνει ένα σκασμό λεφτά για να συλλέξει Tales of Medusa! Θεωρώ ότι όλος αυτός ο συλλογισμός είναι τελείως λάθος στην πραγματικότητα. Πουθενά η αγορά δε δουλεύει έτσι. Όπως σε όλα τα πράγματα η ζήτηση, η προσφορά και γενικά το επίπεδο της οικονομίας καθορίζουν τις τιμές.
Όσον αφορά τη ζήτηση:
Πρώτον, είναι μια φυσική διαδικασία η αύξηση των τιμών των δίσκων. Όσο περνάνε τα χρόνια η τιμή ενός δίσκου κομμένου το 1981 θα αυξάνεται έστω και αν είναι μόνο οι ίδιοι τον αριθμό άνθρωποι που το ζητάνε σε κάθε εποχή. Επιπροσθέτως καλώς ή κακώς, τα τελευταία χρόνια η φάση παραδοσιακό heavy έχει απόκτηση κάποια παραπάνω φήμη με αποτέλεσμα πολύς περισσότερος κόσμος να ψάχνει τα δισκάκια τα συγκεκριμένα από τα 500 άτομα παγκοσμίως που τα έψαχναν το 1995.
Όσον αφορά την προσφορά, οι εταιρείες δε βλέπω να πτοούνται από την αύξηση του αγοραστικού κοινού και επιμένουν σε κυκλοφορίες 100+400 (αν όχι 100+200) για την ελαχιστοποίηση του ρίσκου.
Θεωρώ ότι οι εταιρείες επωφελούνται από αυτή την αγοραστική μανία έστω και αθώα. Αθώα εννοώ ότι εν είδει εμπορίου δεύτερου επιπέδου (discogs resale) ευνοούνται και ξεπουλάνε ακόμα και από το presale. Μη αθώα είναι να κρατάνε κοπιες και να τις πουλάνε μετά για άλλες τιμές είτε στα ίσια είτε μέσω φιλικά προσκείμενων πωλητών.
Αυτά έχουν ως αποτέλεσμα την παρα φύση βίαιη «ακριβοποίηση» των αντικειμένων. Δηλαδή δεν ακολουθείται 100% η φυσική «σπάνιοποίηση» ενός προϊόντος από της ζήτηση μέσα στα χρόνια, αλλά επιχειρείται και επιβάλλεται τεχνηέντως ένας βίαιος «στραγγαλισμός» της προσφοράς με αποτέλεσμα να αυξάνονται πολύ γρήγορα και ραγδαία οι τιμές.
Όσον αφορά την οικονομική κατάσταση, τα έχουμε πει πολλές φορές. Παρατηρείται μια αύξηση τιμών σε όλα τα επίπεδα, από το νερό, ψωμί, ρεύμα και βενζίνη μέχρι δισκάκια και ποδοσφαιριστές, κότερα και ελικόπτερα. Αυτό είναι σε μια συνεπάγεται και αντιστρόφως σχέση με τη φτωχοποίηση του γενικού πληθυσμού. Δηλαδή, ή αυτά γίνονται πιο ακριβά ή εμείς πιο φτωχοί ή το ένα συμβαίνει επειδή συμβαίνει το άλλο και από τις δύο πλευρές και από τη στιγμή που γενικά οι τιμές ανεβαίνουν παντού, το οποίο προϋποθέτει μια ευμάρεια της οικονομίας για κάποιους ενώ για κάποιους άλλους βαράει καμπανάκι γιατί η συσσώρευση κεφαλαίου νομοτελειακά οδηγεί σε κρίση, μάλλον είμαστε εμείς αυτοί που δεν ακολουθούμε με τα εισοδήματά μας την καπιταλιστική ανάπτυξη.

Προσωπική εκτίμηση είναι ότι αν δε γίνει κανας πόλεμος ή κανένα γενικό πατατράκ με αποτέλεσμα να απαξιωθούν όλα αυτά, η αγορά heavy metal βινυλίου σε μερικά χρόνια δε θα διαφέρει πολύ από τα psych ή delta blues δισκάκια. Κλάμα!

Άρα, γενικό συμπέρασμα, ή στραβός είναι ο γιαλός, ή στραβά αρμενίζουμε. Αλλά μπορεί να συμβαίνουν και τα δύο!!!
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Το μεγάλο παζάρι

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Είμαι σίγουρος ότι ήθελα να επισημάνω 2-3 πραγματάκια ακόμα αλλά δε μου ρχονται τώρα με τίποτα!
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Το μεγάλο παζάρι

Δημοσίευση από vasilis2112 »

CountRaven έγραψε: Τρί 30 Μαρ 2021, 13:51 θέλει δίσκους που αγοράσαμε κάποτε για μια χούφτα φασόλια, τώρα έχουν πάει στο θεό
Αυτό είναι το ευτύχημα, γιατί μέσα στην κούτια μας αν ξελεφτερωθούμε πίσω από το δάκτυλο καυλώνουμε οτι έχουμε ακριβά δισκάκια παρόλο που δεν τα πουλάμε ή νομίζουμε ότι είμαστε πονηροί επειδή κάποιος άλλος έδωσε πιο πολλά από εμάς για το ίδιο πραμα.
Το δυστύχημα είναι αν προσπερνούσαμε κάποτε κάποιους δίσκους που είχανε μερικά φασόλια και σήμερα που αποφασίσαμε να τους πάρουμε κάνουν μια περιουσία. Ή το πραγματικό δυστύχημα είναι να έχουμε μόνο μερικά φασόλια, να θελουμε για κάποιον λόγο να έχουμε κάτι που καλώς ή κακώς κάνει πολύ πάνω από μερικά φασόλια και να γκρινιάζουμε στο Ίντερνετ ότι «γιατί αυτό έχει παραπάνω από μια χούφτα φασόλια;».
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Το μεγάλο παζάρι

Δημοσίευση από LuciferSteele »

to the point ο Βασίλης σε γενικές γραμμές
το θέμα θέλει μάζωξη και ατελείωτες αναλύσεις δια ζώσης κανονικά, δεν έχω πρόβλημα να διαβάζω αλλά δεν έχω την υπομονή να γράφω ρε γμτ...
λίγα πραγματάκια επιγραμματικά
για τη "βίαιη ακριβοποίηση" φωνάζω εδώ και χρόνια. είναι η μία πλευρά του νομίσματος όμως. η άλλη είναι πως τα αγαθά έγιναν πλέον πολύ πιο προσβάσιμα, το pre-order είναι ένα κλικ μακριά σου. οπότε στους στάνταρ νοματαίους που φάγαμε τις ζωές μας να τριγυρνάμε στα δισκάδικα και στις ουρές των ταχυδρομείων για να στείλουμε τα λεφτά μας κρυμμένα σε φάκελο, προστέθηκε και μία υπολογίσιμη μερίδα ανθρώπων που πιθανότατα χωρίς τα web stores και τις online αγορές να μην είχε μπει στον κόπο να κάνει δισκοθήκη.
το discogs ξεκίνησα να το παρακολουθώ λίγες εβδομάδες πριν και ξεκίνησα να περνάω τη δισκοθήκη μου δειλά, δειλά. έχω πάθει πολιτισμικό σοκ με την κατακόρυφη άνοδο σε τιμές και αισθάνομαι τυχερός που πρόλαβα να αποκτήσω το 90% τον δίσκων που ήθελα σε μικρή σχετικά ηλικία και σε υποπολλαπλάσιες τιμές
σε ότι αφορά το θέμα ιδιώτης πωλητής, μπορεί να διαφωνώ με το "αστρονομικό" του πράγματος αλλά θα υπερασπίζομαι μέχρι τέλους το δικαίωμά τους να ζητάνε αυτό που θέλουν. τα πικρόχολα σχόλια φανερώνουν συνήθως τα απωθημένα των εκφραστών τους
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Το μεγάλο παζάρι

Δημοσίευση από Priamos »

LuciferSteele έγραψε: Τετ 31 Μαρ 2021, 18:26
σε ότι αφορά το θέμα ιδιώτης πωλητής, μπορεί να διαφωνώ με το "αστρονομικό" του πράγματος αλλά θα υπερασπίζομαι μέχρι τέλους το δικαίωμά τους να ζητάνε αυτό που θέλουν. τα πικρόχολα σχόλια φανερώνουν συνήθως τα απωθημένα των εκφραστών τους
Τώρα εδώ ο κόσμος καίγεται και το μουνι χτενιζεται, 😂 θα μου πείτε δικαίως για την εμμονή και την επιμονή μου στο θέμα, όταν υπάρχουν εκατομμύρια άλλα σημαντικότερα θέματα στον κόσμο που χρήζουν επισήμανσης και κριτικης, αλλά πράγματι όταν μιλάμε για τα συγκεκριμένα ακόμα και σήμερα μου γυρίζει το μάτι ανάποδα.

Δικαίωμα του κάποιος να πουλάει όσο θέλει, όπως είναι και είναι δικαιωμά του να είναι είναι κάποιος μουνόπανο και αρχιδι. Γιατί συνήθως -στατιστικα μιλώντας- όταν κάποιος έχει συστηματικά τέτοια συμπεριφορά , αυξάνεται δραματικά η πιθανότητα να είναι μουνόπανο ή αρχιδι, άνθρωπος που δεν τον θες παράδειγμα (προς μίμηση) για τα παιδιά σου ή τους νέους μεταλλάδες/συλλέκτες. Ειναι ο άνθρωπος που η νοοτροπία του προσομοιάζει με τους μαυραγορίτες της κατοχής, κι ας μην πουλάει είδη πρώτης ανάγκης. Εμένα υποχρέωση μου, ως παλιός συνειδητοποιημένος μεταλλας, είναι να τον απογύμνωσω -ειδικα στα μάτια των νέων - από την "γκλαμουρια" και τον ελιτισμό που έχει ενεδυθεί , και να τον παρουσιάσω ως αυτό που είναι: ένα αρπακτικό που βλέπει τους άλλους ως ευρώ και πρέπει να μετράς τα δάχτυλα σου όταν κάνετε χειραψία.
Τώρα για μας τους μεσηλικους (και βάλε 😂) μεταλλάδες, το θέμα δεν έχει ιδιαίτερη σημασία. Οι περισσότεροι είμαστε συνειδητοποιημένοι, και ξέρουμε τι θέλουμε και γιατί, όσο και την ποιότητα των ανθρώπων που μας περιβάλλουν. Σίγουρα δεν χρειάζεται κανείς την προστασία μου, ούτε προτιθεμαι να κάνω τον τιμωρό στους "κακούς" εμπόρους, ίσα που γκρινιαζω για να γκρινιάζω. Απλά οι ελάχιστοι νέοι που μπαίνουν στη φάση, καλό θα είναι να έχουν μια πιο σφαιρική εικόνα του πράγματος.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Το μεγάλο παζάρι

Δημοσίευση από LuciferSteele »

αγαπητέ μου παππούλη, άλλες προβιές φοράνε τα αρπακτικά αλλά δεν βλέπω και καμία καψούρα να τα να απογυμνώσει κανείς... μακάρι το "πρόβλημα" να ήταν οι κακόβουλοι/εκτός πραγματικότητας ιδιώτες στα discogs και στις ομάδες του φμπ
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Το μεγάλο παζάρι

Δημοσίευση από theBox »

LuciferSteele έγραψε: Τετ 31 Μαρ 2021, 19:53 άλλες προβιές φοράνε τα αρπακτικά αλλά δεν βλέπω και καμία καψούρα να τα να απογυμνώσει κανείς...
Μη μιλάτε με μισολογα ρε παιδια τωρα που εχουμε επιτελους ενα ενδιαφερον σεντονο-τοπικ μετα απο καιρο! :D :D :D
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Το μεγάλο παζάρι

Δημοσίευση από Priamos »

LuciferSteele έγραψε: Τετ 31 Μαρ 2021, 19:53 αγαπητέ μου παππούλη, άλλες προβιές φοράνε τα αρπακτικά αλλά δεν βλέπω και καμία καψούρα να τα να απογυμνώσει κανείς... μακάρι το "πρόβλημα" να ήταν οι κακόβουλοι/εκτός πραγματικότητας ιδιώτες στα discogs και στις ομάδες του φμπ
Ο έρωτας είναι τυφλός. Ο καθένας έχει τις καψουρες του. :D
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Το μεγάλο παζάρι

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Ό,τι ηταν να ειπωθεί, νομίζω έχει ειπωθεί για το ζήτημα. Το μόνο που θα προσθέσω (εκτός κι αν το έχασα κάπου πιο πάνω) είναι ότι οι ίδιες οι εταιρείες στηρίζουν άμεσα ή έμεσα με το να επιτρέπουν το φαινόμενο (αναφέρομαι σε νέες κυκλοφορίες/επανακυκλοφορίες).

Όταν είναι να κυκλοφορήσει το 2ο άλμπουμ, η μπάντα - άρα η εταιρεία - μοιάζει να αποκτά άλλη αίγλη όταν οι τελευταίες 10 κόπιες του 1ου άλμπουμ πουλήθηκαν από 15eu-->50eu. Σημειώνω, 50eu από την ίδια την εταιρεία στο discogs. Αναφέρομαι σε συγκεκριμένο περιστατικό από γνωστή μας εταιρεία και με γαργαλιστικό και πιπεράτο σκηνικό που δεν αναφέρω για να μην φωτογραφήσω.

Έμεσα τώρα, προφανώς και το limited και η άρνηση για 2η κοπή, έστω και από σπόντα βοηθούν το φαινόμενο.

Με αφορμή το τόπικ έμπαινα αυτές τις μέρες στο discogs να δω ποιος θα ανεβάσει το private LP των Lightbringer of Sweden στα 100-200 eu και εκπλήσσομαι που δεν το έκανε ακόμα κανείς.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Το μεγάλο παζάρι

Δημοσίευση από theBox »

Εγω να ρωτησω κατι άλλο...οταν εισαι εταιρια και βλέπεις οτι όλες οι κοπιες του LP εξαντληθηκαν, αν οχι απο το pre-order, μεσα στις πρωτες εβδομαδες κυκλοφοριας, ΤΙ ΔΙΑΟΛΟ ρισκο παιρνεις αν κανεις 2η κοπή?
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Το μεγάλο παζάρι

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

theBox έγραψε: Τετ 31 Μαρ 2021, 20:12 Εγω να ρωτησω κατι άλλο...οταν εισαι εταιρια και βλέπεις οτι όλες οι κοπιες του LP εξαντληθηκαν, αν οχι απο το pre-order, μεσα στις πρωτες εβδομαδες κυκλοφοριας, ΤΙ ΔΙΑΟΛΟ ρισκο παιρνεις αν κανεις 2η κοπή?
Εικάζω ότι το να γίνει sold-out και ουπς την πάτησες, είναι πιο σημαντικό διαφημιστικά από τα όποια εξτρα χρήματα από 2η κοπή. Είναι μετοχή να επενδύσουν μπάντα και εταιρεία.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”