Το μεγάλο παζάρι

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
TitusGroan
Δημοσιεύσεις: 765
Εγγραφή: Τρί 05 Ιουν 2018, 22:46
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Το μεγάλο παζάρι

Δημοσίευση από TitusGroan »

Μιας και δεν εχω ασχοληθει ποτε με ebay, να φανταστω οτι εκει τα πραγματα ειναι ακομα πιο ανεξελεγκτα; Θελω να πω οτι τουλαχιστον στο discogs εχεις αμεση εικονα εστω για τις προσφατες αγοραπωλησιες που καθοριζουν τις τιμες και βλεπεις περιπου τι παιζει.

Σαν πλατφορμα παντως το discogs ειναι πραγματικο διαμαντι και μεσω αυτου μπορεσα να συμπληρωσω "ευκολα" δισκακια που αγνοουσα, προσπερναγα ή σνομπαρα καποτε, σε λογικοτατες τιμες. Αλλα οχι ρε παιδια περσινα βινυλια 500% της αρχικης τιμης. Ελεος. Ποτε μη σωσω να τα παρω
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Το μεγάλο παζάρι

Δημοσίευση από Zippo190 »

vasilis2112 έγραψε: Τρί 30 Μαρ 2021, 23:52
Όσον αφορά την προσφορά, οι εταιρείες δε βλέπω να πτοούνται από την αύξηση του αγοραστικού κοινού και επιμένουν σε κυκλοφορίες 100+400 (αν όχι 100+200) για την ελαχιστοποίηση του ρίσκου.
σημείωση: η μέση underground κυκλοφορία δεν πουλάει πολύ περισσότερο. Δεν είναι τυχαίο που βλέπεις αριστερά limited editions να υπάρχουν σε ποσότητα.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Το μεγάλο παζάρι

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Zippo190 έγραψε: Τετ 31 Μαρ 2021, 21:46αριστερά limited editions
:metalhead:
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Το μεγάλο παζάρι

Δημοσίευση από Zippo190 »

vasilis2112 έγραψε: Τετ 31 Μαρ 2021, 22:13
Zippo190 έγραψε: Τετ 31 Μαρ 2021, 21:46αριστερά limited editions
:metalhead:
εννοώ δεξιά-αριστερά, μην παρεξηγηθούμε κιόλας :P
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1855
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Το μεγάλο παζάρι

Δημοσίευση από Xstroyer »

Όταν λέμε ότι το βινύλιο έχει ανέβει σε πωλήσεις, νομίζω πως είναι αυτονόητο ότι δεν μιλάμε μόνο για τον κόσμο του heavy metal. Όσο και αν θέλουν να πιστεύουν αρκετοί πως "οι ροκάδες και οι μεταλλάδες κρατάνε το φυσικό προϊόν ζωντανό", δεν ισχύει ακριβώς κάτι τέτοιο. Οπότε, η τάση την οποία συζητάμε εδώ, ισχύει παντού, όχι μόνο στο heavy metal.

Ένα πρόσφατο παράδειγμα το οποίο έπεσε στην αντίληψή μου, το "My Everything" LP της Ariana Grande που βγήκε πριν μια πενταετία, πωλείται (και αγοράζεται) σε τριψήφιο νούμερο. Και μιλάμε για τη μουσική που πριν 10 χρόνια, κάποιος θα έλεγε "αυτοί είναι μόνο για download".

Γενικώς: Προσωπικά, είμαι της άποψης πως ο καθένας μπορεί να βάλει ότι τιμή θέλει στο να πουλήσει κάτι. Αυτό δεν σημαίνει πως θα πουληθεί, αλλά από την άλλη, αυτό δεν σημαίνει πως κάποιος δεν θα το αγοράσει κιόλας. Δεν συμφωνώ με όλους αυτούς τους "πωλητές" (ούτε τους αγοραστές, κάποιες φορές), αλλά δεν με απασχολεί κιόλας. Πρέπει να έχω πάνω από 10000 δίσκους και CD σπίτι μου (έχω σταματήσει να μετράω), κάποια τα έχω πάρει φτηνά, κάποια σε αυτό που λέμε "κανονική τιμή", κάποια ακριβά. Περισσότερες φορές μετάνιωσα για κάτι που δεν πήρα, παρά για κάτι που πήρα, αλλά και τώρα να σταματήσω να αγοράζω, έχω τόση μουσική να ακούσω που δεν θα μου λείψει τίποτα. Οπότε, το να αγοράζει κάποιος φαίνεται και σαν μια ψυχική ανάγκη: πείτε το ευχαρίστηση, πείτε το συνήθεια, πείτε το στήριξη σε κάποια μουσική.

Βέβαια, αυτή η ανάγκη, σε πολλές περιπτώσεις δεν έχει να κάνει και με το πάθος να ακούει κάποιος το φυσικό format, γιατί υπάρχει και κόσμος, που αγοράζει κάποιους δίσκους που γουστάρει, αλλά παρόλα αυτά, ακούει μουσική μόνο στον υπολογιστή, κάποιος μπορεί να μην έχει συνδέσει καν το πικάπ. Τι σημαίνει αυτό; Μπορεί κάποιος που θέλει να αγοράζει το δίσκο και να μην τον ακούει ρε παιδί μου (επειδή έτσι θέλει) να σκέφτεται πως αυτό το format γουστάρει ή επειδή δίνει κάποια χρήματα και αυτή την εποχή το βινύλιο κρατάει τη αξία του (ενώ υπάρχει και αυξητική τάση) να θεωρεί πως τα χρήματα του δεν χάνονται.

Από τη πλευρά του πωλητή, υπάρχουν οι επαγγελματίες, όπου στη τιμή των 20 EUR έχουν και τα έξοδα (εργατικά, ΦΠΑ, ενοίκια και άλλα πολλά) και οι ιδιώτες, όπου στην ίδια τιμή, μάλλον έχουν μόνο στη σύνδεση του internet. Kαι ανάμεσα στους ιδιώτες, υπάρχουν και τα κοράκια της σύγχρονης ψηφιακής εποχής, στις γνωστές πλατφόρμες. Οπότε κάνετε την εξίσωση και βλέπετε το αποτέλεσμα.

Στο θέμα των limited εκδόσεων, προσφοράς και ζήτησης: Η προσωπική θέληση και ανάγκη του καθένα από εμάς, δεν ταυτίζεται πάντα με τη γενικότερη πραγματικότητα ή πράγματα/συμβόλαια/συμφωνίες που μπορεί να υπάρχουν και να εμπλέκουν εταιρείες/μουσικούς/δικαιώματα. Κάποιες εταιρείες έχουν βρει τη λύση για πράγματα που έχουν μεγάλη ζήτηση και ταυτόχρονα ικανοποιούν και τους συλλέκτες που θέλουν τα limited. Π.χ. κυκλοφορεί νέο Eternal Champion σε limited χρώματα και ταυτόχρονα υπάρχει για πάντα σε απλό μαύρο για όλους. Τα χρώματα τελειώνουν, οι κολλεκτοράδες συμπληρώνουν τη συλλογή τους, οι τιμές μπορεί να ανέβουν στο Θεό, αλλά γιατί αυτό να απασχολεί τον απλό αγοραστή που θέλει το μαύρο και το βρίσκει συνέχεια; Η κυκλοφορία υπάρχει.

Και μετά, μπορεί να υπάρχει και το CD φυσικά, γιατί δεν είναι όλοι βινυλιάκηδες. Και εδώ να συμπληρώσουμε, πως καμία εταιρεία ή μπάντα δεν είναι υποχρεωμένη να βγάζει όλες τις κυκλοφορίες σε CD, βινύλιο, κασέτα, μπλούζα και δεν ξέρω-γω τι άλλο. Η κάθε εταιρεία βγάζει αυτό που πιστεύει, αυτό που θέλει ή αυτό που έχει συμφωνήσει, και ο αγοραστής επιλέγει τι θα κάνει.

Η ζήτηση και τι είναι ακριβώς "ζήτηση" είναι ένα περίπλοκο θέμα που χάνεται στη μετάφραση. Για μια επαγγελματική εταιρεία, "ζήτηση" δεν είναι οι πέντε φίλοι μιας μπάντας ή πέντε σχόλια σε ένα forum ή πέντε ποσταρίσματα στα social media. Πραγματική ζήτηση είναι η παραγγελίες των διανομέων της. Εγώ προσωπικά, έχω δουλέψει σε εκατοντάδες κυκλοφορίες και ανάμεσα στα άπειρα παραδείγματα, υπάρχουν και περιπτώσεις limited κυκλοφορίας που έγινε γρήγορα sold-out, επανατυπώθηκε και μετά δεν τσούλαγε καθόλου. Κάποιοι το ζήταγαν απεγνωσμένα, η τιμή είχε αρχίσει να ανεβαίνει στη γνωστή πλατφόρμα, αλλά δεν υπήρχε ζήτηση από διανομείς και καταστήματα. Ταυτόχρονα, οι κυκλοφορίες τρέχουν, οι αποθηκευτικοί χώροι λιγοστεύουν, η δουλειά πρέπει να προχωράει. Η πιο ασφαλής περίπτωση για κάποιες τέτοιες περιπτώσεις όσον αφορά την εταιρεία, είναι να το αφήσει, να προχωρήσει και να το ξανασκεφτεί μετά από λίγα χρόνια όπου θα υπάρχει σαφέστατη και ξεκάθαρη εικόνα. Αν θέλει, "αλλάζει" και λίγο τη κυκλοφορία για περισσότερο ενδιαφέρον. Και φυσικά, υπάρχει και το θέμα του budget, αλλά και δικαιωμάτων ή συμφωνιών. Μπορεί να υπάρξει και περίπτωση που η εταιρεία ζήτησε να ξανατυπώσει κάποια κυκλοφορία και η μπάντα όταν είδε το γρήγορο sold-out να ζήτησε εξωπραγματικό ποσό ή απλά να μην ήθελε να ξανατυπωθεί.

Αν κάποιος θέλει υποχρεωτικά τη πρώτη έκδοση (είτε είναι 5 χρόνια πίσω, είτε 25), αυτό είναι άλλο θέμα και δεν έχει να κάνει απαραίτητα με τις εταιρείες, αλλά κυρίως το αγοραστικό κοινό.

Και τέλος, το τι είναι "συλλεκτικό" και αν το σπάνιο αντικείμενο έχει και την αντίστοιχη αντικειμενική (καλλιτεχνικά) αξία, είναι μεγάλη κουβέντα. Την οποία εμπορική αξία, μάλλον δεν διαμορφώνουν οι εταιρείες, αλλά συλλεκτικοί κύκλοι, παλιοί και νέοι, ιδιώτες του discogs και του facebook. Eπίσης, δεν ενδιαφέρονται όλες οι εταιρείες να επανεκδόσουν κάτι "παλιό ακριβό" αν μουσικά το βρίσκουν εντελώς σκουπίδι.

Η μόνη συλλεκτική αξία η οποία διαμορφώνεται "αντικειμενικά", έχει να κάνει με περιορισμένες και πρώτες εκδόσεις από γνωστές και mainstream μπάντες, όπου και πάλι μπορεί να μη μιλάμε για "σπουδαίο καλλιτεχνικό έργο", αλλά όταν υπάρχουν χιλιάδες οπαδοί της μπάντας, οι limited κόπιες είναι ελάχιστες για το κοινό τους.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6262
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Το μεγάλο παζάρι

Δημοσίευση από theBox »

ΠΑΝΤΑ κατατοπιστικος, σφαιρικος και νηφαλιος ο Xstroyer.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1855
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Το μεγάλο παζάρι

Δημοσίευση από Xstroyer »

theBox έγραψε: Πέμ 01 Απρ 2021, 17:33 ΠΑΝΤΑ κατατοπιστικος, σφαιρικος και νηφαλιος ο Xstroyer.
Kρατάμε το επίπεδο ψηλά στο forum! :pasok:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”