Τι σημαίνει για εσάς η μέταλ;

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Τι σημαίνει για εσάς η μέταλ;

Δημοσίευση από CountRaven »

Advancing Yokeda έγραψε: Τρί 30 Μαρ 2021, 19:35 Θα προσπεράσω την εύκολη επιλογή των Manowar και ποστάρω ΤΟΝ ύμνο που ορίζει στιχουργικά τί είναι για μένα το Metal.

https://www.youtube.com/watch?v=BI9FgOa ... amesNwobhm
Δεν είναι το Metal. Είναι η Μέταλ.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Τι σημαίνει για εσάς η μέταλ;

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

CountRaven έγραψε: Τρί 30 Μαρ 2021, 20:00
Advancing Yokeda έγραψε: Τρί 30 Μαρ 2021, 19:35 Θα προσπεράσω την εύκολη επιλογή των Manowar και ποστάρω ΤΟΝ ύμνο που ορίζει στιχουργικά τί είναι για μένα το Metal.

https://www.youtube.com/watch?v=BI9FgOa ... amesNwobhm
Δεν είναι το Metal. Είναι η Μέταλ.
ok :D
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Τι σημαίνει για εσάς η μέταλ;

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Η μέταλ είναι όπως η αριστερά. Κουτσοί στραβοί...
Προσωπικά χρησιμοποιώ τη φράση ΤΟ HEAVY METAL.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Τι σημαίνει για εσάς η μέταλ;

Δημοσίευση από CountRaven »

vasilis2112 έγραψε: Τετ 31 Μαρ 2021, 00:31 Η μέταλ είναι όπως η αριστερά. Κουτσοί στραβοί...
Oh boy. Μόνο αλήθειες.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Τι σημαίνει για εσάς η μέταλ;

Δημοσίευση από LuciferSteele »

με ανατριχιάζει το Η, εννοείται!
ΑΛΛΑ... (δικηγόρος του διαβόλου mode) γιατί λέμε Η τζαζ, Η ποπ, Η τεκνο κ.ο.κ.?
μήπως εμείς οι του μέταλ θέλουμε να διαφέρουμε από τον τρόπο που εκφράζονται οι άλλες φράξιες όταν αναφέρονται στην αγαπημένη τους μουσική???
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Τι σημαίνει για εσάς η μέταλ;

Δημοσίευση από theBox »

γιατι ειναι ΤΟ (βαρυ) ΜΕΤΑΛΛΟ Λουσι μου...Δλδ Tα αλλα παραδειγματα που παραθετεις jazz/pop/techno επι της ουσιας ειναι επιθετα που προσδιοριζουν το ουσιαστικο "μουσικη" (που ομως παραλειπεται).

Το METAL ειναι ουσιαστικο (αλλιως θα ηταν metallic). Τωρα τελευταια εχει αρχισει η χρηση της λεξης metal ως επιθετο αλλά σε διαφορετικο context...
https://www.kerrang.com/the-news/merria ... 0adjective.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Τι σημαίνει για εσάς η μέταλ;

Δημοσίευση από LuciferSteele »

ήθελα απλά να με καθησυχάσει κάποιος
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
TitusGroan
Δημοσιεύσεις: 765
Εγγραφή: Τρί 05 Ιουν 2018, 22:46
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Τι σημαίνει για εσάς η μέταλ;

Δημοσίευση από TitusGroan »

Να πω και γω την εξυπναδα μου. Στα γερμανικα ειναι ουδετερο das heavy metal. Οι λατινογενεις γλωσσες που δεν εχουν ουδετερο το εχουν αρσενικο.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Τι σημαίνει για εσάς η μέταλ;

Δημοσίευση από theBox »

Ναι, εδω στην ελλαδα το εκτρωμα "η μεταλ" προερχεται καθαρα και μονο απο αυτο που περιγραφουμε παραπανω. Εννοουν "η μεταλ (μουσικη)".

Συνηθης τροπος χρησης: " Α, εγω δεν εχω κολληματα, ακουω τα πάντα! Μου αρέσει και η μέταλ!"
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
white_knight
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: Τετ 07 Μαρ 2018, 16:33
Επικοινωνία:

Τι σημαίνει για εσάς η μέταλ;

Δημοσίευση από white_knight »

Να πω την αληθεια και εμενα μου ερχεται εμετος οταν ακουω αυτο το "Η μεταλ"
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

Τι σημαίνει για εσάς η μέταλ;

Δημοσίευση από Silenius »

Εντάξει ρε παιδιά, είναι ΤΟ heavy metal αλλά μπορεί να ειπωθεί και σαν Η heavy metal μουσική. To "η μεταλ" δεν είναι κάτι που θα χρησιμοποιούσα αλλά από την άλλη δεν είναι και λάθος.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Τι σημαίνει για εσάς η μέταλ;

Δημοσίευση από theBox »

Silenius έγραψε: Πέμ 01 Απρ 2021, 10:18 Εντάξει ρε παιδιά, είναι ΤΟ heavy metal αλλά μπορεί να ειπωθεί και σαν Η heavy metal μουσική. To "η μεταλ" δεν είναι κάτι που θα χρησιμοποιούσα αλλά από την άλλη δεν είναι και λάθος.
Ούτε " ολοι οι άλλοι" παιζανε κακη ή ατεχνη μουσικη, αλλά αυτο δεν σημαινει πως δεν ηταν ...FALSE.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Τι σημαίνει για εσάς η μέταλ;

Δημοσίευση από CountRaven »

Some more statistics: Σε ποσοστό 99% η φράση χρησιμοποιείται από γυναίκες.

Example:
" Α, εγω δεν εχω κολληματα, ακουω τα πάντα! Μου αρέσει και η μέταλ!"
Στάνταρ ατάκα φασέας γκόμενας που ασχολείται με θέατρο, γιόγκα, καλλιέργεια λαχανικών στο μπαλκόνι και ψηφίζει ίσως μικρό αριστερό κόμμα. Η ατάκα θα ειπωθεί όταν η συζήτηση πάει στη "μουσική" ενώ πίνουμε "ένα κρασάκι" σε κάποιο επίσης φασέικο μαγαζί που σε έχει σύρει φίλος σου, που θέλει να πηδήξει κάποια από αυτή τη παρέα. Ο φίλος φυσικά θα φάει άκυρο τελικά και εσύ έχεις πιει ένα μεροκάματο σε Μεταξά κόλα για να αντέξεις το κλίμα. Κρατάς όμως χαρακτήρα με ύφος κυριλέ και μπλουζάκι Satan (true story).
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Τι σημαίνει για εσάς η μέταλ;

Δημοσίευση από Starman »

Βλέπω ότι πάνω-κάτω συμφωνούμε όλοι. Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια. Ο/Η οποιοσδήποτε χρησιμοποιεί τη φράση “Η metal….” μας δίνει αμέσως να καταλάβουμε ότι δεν έχει ΤΟ METAL στο DNA του, άρα δεν είναι ένας από μας. Αυτό δεν είναι κακό, απλά μας δίνει τη δυνατότητα να κατανοήσουμε τι είδους συνομιλητή έχουμε απέναντί μας και κατά πόσο “νοιώθει”.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Τι σημαίνει για εσάς η μέταλ;

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

CountRaven έγραψε: Πέμ 01 Απρ 2021, 11:09 Some more statistics: Σε ποσοστό 99% η φράση χρησιμοποιείται από γυναίκες.

Example:
" Α, εγω δεν εχω κολληματα, ακουω τα πάντα! Μου αρέσει και η μέταλ!"
Στάνταρ ατάκα φασέας γκόμενας που ασχολείται με θέατρο, γιόγκα, καλλιέργεια λαχανικών στο μπαλκόνι και ψηφίζει ίσως μικρό αριστερό κόμμα. Η ατάκα θα ειπωθεί όταν η συζήτηση πάει στη "μουσική" ενώ πίνουμε "ένα κρασάκι" σε κάποιο επίσης φασέικο μαγαζί που σε έχει σύρει φίλος σου, που θέλει να πηδήξει κάποια από αυτή τη παρέα. Ο φίλος φυσικά θα φάει άκυρο τελικά και εσύ έχεις πιει ένα μεροκάματο σε Μεταξά κόλα για να αντέξεις το κλίμα. Κρατάς όμως χαρακτήρα με ύφος κυριλέ και μπλουζάκι Satan (true story).
ένα γνωστό μου νταμάρι 1.90m ισχυρίζεται πως το Winter kill είναι από τους καλύτερους δίσκους στη Μέταλ.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”