3 + 1 Ελληνικά Κιθαριστικά Άλμπουμς (Β’ Μέρος)

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

3 + 1 Ελληνικά Κιθαριστικά Άλμπουμς (Β’ Μέρος)

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Εικόνα

Προχωρώντας στη δεύτερη γενιά – όπως θέλω να ονομάζω – Ελλήνων κιθαριστών, περνάμε σιγά σιγά στην νέα χιλιετία, που επιφυλάσσει πολλά και διάφορα για την αγαπημένη μας μουσική. Τα κιθαριστικά “τεκταινόμενα” στην Ελλάδα δίνουν και παίρνουν και εγώ δε θα μπορούσα να σκεφτώ κάποιον άλλο να αναφερθώ σε αυτή την κιθαριστική αναδρομή πέρα του THEODORE ZIRAS.

Όσοι από εσάς είστε λίγο «δεινόσαυροι», ίσως να θυμάστε πως η πορεία του Θοδωρή έχει ξεκινήσει πολύ νωρίτερα, σχεδόν στις αρχές της δεκαετίας του ’90 με τη συμμετοχή του στους ICE DIVINE & GUARDIAN ANGEL. Γιατί λοιπόν τον κατατάσω στη δεύτερη γενιά κιθαρωδών από τη στιγμή θα μπορούσε δικαιωματικά να φιγουράρει στη πρώτη; Η εξήγηση είναι απλή: όσο και να μου άρεσαν οι δουλειές του Ζήρα από εκείνη τη περίοδο, όσο ενδεικτικές των ικανονοτήτων του κι αν ήταν για τότε, δεν ήταν αντιπροσωπευτικές του ταλέντου του, κάτι που φάνηκε και στη συνέχεια της πορείας του.

Το μεγάλο «μπαμ» σε ότι αφορά τη παρουσία του Ζήρα στα μουσικά δρώμενα έγινε το 2003 με το album VIRTUAL VIRTUOSITY, ένα «σκληροπυρηνικό» κιθαριστικό instrumental δημιούργημα χωρίς σάλτσες και φιοριτούρες. Ήταν ένα αρκετά τολμηρό βήμα για τα ελληνικά δεδομένα και ένα στοίχημα το οποίο θεωρώ πως κερδήθηκε και με το παραπάνω. Βλέπετε, μπορεί το TRAINED TO PLAY να είχε προηγηθεί δύο χρόνια νωρίτερα, όμως ήταν η συγκεκριμένη κυκλοφορία που κατάφερε να τον φέρει στην κορυφή του ελληνικού «πρωταθλήματος». Αν δεν απατώμαι, οι Έλληνες μέταλ μουσικοί που είχαν κυκλοφορήσει δύο instrumental album «back to back» μέχρι τότε, ήταν μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού.

Όσο καλός όμως και αν είναι ένας κιθαρίστας στο να παίζει σόλο ή να συνθέτει instrumental albums, η μουσική δεν παύει ποτέ να είναι ομαδική υπόθεση, ιδίως δε, όταν μιλάμε για heavy metal. Επίσης, αυτό που ορισμένοι μπορεί να μην καταλαβαίνουν εκ πρώτης όψεως, είναι ότι το να μπορέσει ένας βιρτουόζος να ενταχθεί και να στηρίξει μια μπάντα σαν ισότιμο μέλος, είναι εξίσου δύσκολο με το να μπορεί να παίζει σόλο σαν και αυτό ή αυτό.

Οι λόγοι για αυτό είναι αρκετοί.

Πέρα από τη ταχύτητα, τα εντυπωσιακά περάσματα, τον φαντεζί εξοπλισμό και τη λίστα με τα κονσερβατόρια και τα σεμινάρια που έχει παρευρεθεί ένας κιθαρίστας, υπάρχουν πολλά άλλα χαρακτηριστικά που πρέπει να είναι εκεί για να μπορέσει κάποιος να ολοκληρωθεί σαν μουσικός. Αυτά είναι η σύνθεση, η εναρμόνιση με τα υπόλοιπα μέλη της μπάντας, η παραχώρηση μουσικού χώρου σε αυτά (σσ: μην θυμηθώ τα πρόσφατα τραγελαφικά με τους μουσικούς «παρίες» του YNGWIE…), κλπ. Έτσι, αρκετές φορές βλέπουμε σολίστ/κιθαρίστες να σχηματίζουν μπάντες με σκοπό να παρουσιάσουν ένα προφίλ διαφορετικό από αυτό που τους έχουμε γνωρίσει, χωρίς τελικά να καταφέρνουν να μας «πείσουν».

Ευτυχώς όμως για εμάς, οι EUROFORCE δεν ανήκουν σε αυτή τη κατηγορία.

EUROFORCE – EUROFORCE (2005)

Έχοντας αφήσει πίσω του το μοναχικό μονοπάτι του drum machine και των instrumental συνθέσεων, ο Ζήρας κάνει το επόμενο βήμα και μαζί με τον ΓΙΩΤΗ ΠΑΡΧΑΡΙΔΗ (VICTORY, ex-HUMAN FORTRESS) και τον ΣΠΥΡΟ ΚΑΜΠΑΣΑΚΑΛΗ στα φωνητικά και στα τύμπανα αντίστοιχα, συγκροτεί τους EUROFORCE. Με τη σύνθεση αυτή μας δίνεται η ευκαιρία να απολαύσουμε δώδεκα συνθέσεις αγνού europower με αρκετά neoclassical στοιχεία στα χνάρια των STRATOVARIUS και SYMPHONY X (και όχι μόνο).

Εικόνα

Το τελικό αποτέλεσμα κινείται σε αρκετά υψηλό επίπεδο κάτι που καθιστά το άκουσμά του δίσκου αρκετά απολαυστικό από αρχής μέχρι τέλους. Η «ποσότητα» των σόλο είναι ιδιαίτερα χορταστική χωρίς όμως να κουράζει, ενώ η ποιότητα στις κιθάρες και στα φωνητικά δεν επιδέχεται αμφισβήτησης. Μερικά από τα κομμάτια που ξεχώρισαν στα αυτιά μου είναι τα Spirit by my Side, The European Lie και το highlight του δίσκου Crown Seeker. Φυσικά από ένα τέτοιο εγχείρημα δε θα μπορούσε να λείπει και το instrumental κομμάτι-υπογραφή του Ζήρα με τίτλο Ubiquitous, το οποίο αποτελεί και ένα από τα βίντεο κλιπ του συγκεκριμένου δίσκου.

Για να είμαι πάντως ειλικρινής, βάσει των ικανοτήτων των κεντρικών «ηρώων» του lineup θα περίμενα κάτι πιο εντυπωσιακό σε επίπεδο συνθέσης και παραγωγής, αλλά ΟΚ, εγώ είμαι και λίγο παράξενος σε τέτοια θέματα.



Δυστυχώς, όσο και αν άρεσαν οι EUROFORCE, όσο υποσχόμενη και αν ήταν η πρώτη αυτή προσπάθεια, τα χρόνια πέρασαν και εμείς δεν καταφέραμε να δούμε συνέχεια με μια δεύτερη κυκλοφορια. Δεν πειράζει όμως, ας είναι. Η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία.

Συνέχεια στο τρίτο μέρος της σειράς.

Γιάννης "Scrollkeeper" T.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Re: 3 + 1 Ελληνικά Κιθαριστικά Άλμπουμς (Β’ Μέρος)

Δημοσίευση από LuciferSteele »

πολύ κρίμα που δεν τσούλησε το Euroforce
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: 3 + 1 Ελληνικά Κιθαριστικά Άλμπουμς (Β’ Μέρος)

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Ναι ήλπιζα αρκετό καιρό σε δευτερη κυκλοφορία, αλλα ΟΚ, "αποζημιωθηκαμε" κάπως με το HAND OF GOD. Προσωπικά πάντως, 1000 φορές να έβγαινε 2ο EUROFORCE :)

They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Re: 3 + 1 Ελληνικά Κιθαριστικά Άλμπουμς (Β’ Μέρος)

Δημοσίευση από LuciferSteele »

καμία σχέση δυστυχώς
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: 3 + 1 Ελληνικά Κιθαριστικά Άλμπουμς (Β’ Μέρος)

Δημοσίευση από rbrigade »

Γρήγορος, με καλές συνθετικές ιδέες, αλλά χάνει νομίζω σε feeling το παίξιμό του. Το Euroforce πέρασε και δεν ακούμπησε, πολύ μέτριο και κρίμα γιατί τραγουδούσε ο Παρχαρίδης που με Human Fortress έκοβε κώλους. Ένα φεγγάρι έπαιξε και στους Battleroar, τους είχα δει με Ζήρα κιθάρα και Παπανικολάου φωνητικά, δέκα επίπεδα πάνω εκείνο το live σε σχέση με ότι έχει ακουστεί live/studio από Battleroar.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: 3 + 1 Ελληνικά Κιθαριστικά Άλμπουμς (Β’ Μέρος)

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Ναι έχεις δίκιο για το feeling, τουλάχιστον για εκεινη τη περίοδο. Είναι πολύ τεχνικός και παράλληλα πολύ μελωδικός και υπεργρήγορος (δλδ το αντίθετο του Περλεpurple). Είχε τα φόντα για να βγει υπερδισκάρα το Euroforce αλλά άφησε αποθυμένα γαμώτο χαχαχχα.

Γενικά το "takeaway" είναι ότι ο Ζήρας είχε πολύ impact σαν δάσκαλος/παρουσία στην Ελλάδα και έβαλε τα πράγματα σε μια σωστή σειρά για μενα. Μέχρι τότε οι μισοί έπαιζαν "μαγκωμένες" νότες και ψιλοξεκούρδιστοι βρίσκοντας 1002 δικαιολογίες για τη κουλαμάρα τους. Με τον Ζήρα ήταν σαν να βλέπεις τον Michael Angelo Batio, αλλά αυτή τη φορά ήταν Έλληνας από το Περιστέρι που περνούσε το μήνυμα ότι "κοιτα, μπορείς να παίξεις και εσύ σαν τον κιθαρίστα που γουστάρεις". Βέβαια μετά περάσαμε στο άλλο άκρο που ο κάθε κιθαρίστας με μισό τραγούδι γύριζε βίντεο ωσάν το Σαντριάνι... αλλά αυτό είναι για το 3ο μέρος της σειράς ;)
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: 3 + 1 Ελληνικά Κιθαριστικά Άλμπουμς (Β’ Μέρος)

Δημοσίευση από rbrigade »

Κοίτα, ο αδερφός μου που είναι κιθαρίστας και ξεκίνησε από μέταλ για να περάσει σε πιο blues/hard rock φάση τον Ζήρα τον θεωρεί τελείως άμπαλο στο παίξιμο. Αντιθέτως σε παραπλήσιο στυλ (βιρτουόζικου μέταλ ας πούμε) έχει πολύ ψηλά τον Αρβανίτη από Casus Beli. Από την άλλη όταν βλέπω έναν Gus Drax που αντικειμενικά είναι παιχτούρα να σχολιάζει θετικά και να υποκλίνεται στον Ζήρα έχει την σημασία του. Εγώ επειδή δεν είμαι μουσικός δεν μπορώ να κρίνω σε αυτό το επίπεδο, κάποια Instrumental του Ζήρα μου έχουν αφήσει θετική εντύπωση για την δεξιοτεχνία του και ακόμα περισσότερο για την συνθετική του ικανότητα. Πάντως βλέπω με πολύ ενδιαφέρον αρκετά βιντεάκια του, ειδικά την σειρά Vlog που έχει ξεκινήσει, που δεν είναι τόσο παικτικά και έχουν να κάνουν γενικότερα με όλες τις πλευρές του θέματος μουσικός/επαγγελματίας μουσικός. Αυτό που σίγουρα όλοι πρέπει να παραδεχτούμε είναι ότι έχει καταφέρει να βιοπορίζεται ως κιθαρίστας, προφανώς κυρίως ως δάσκαλος, αλλά γενικά ο τύπος το κυνηγάει από πολλές μεριές και ο σκοπός του είναι αυτός, να είναι βιώσιμος επαγγελματίας μουσικός. Υποψιάζομαι γι' αυτό έκανε και το female fronted project σε μια εποχή που αυτή η φάση πουλούσε, άλλο που δεν του βγήκε.
Άβαταρ μέλους
Metal_Warrior
Δημοσιεύσεις: 1159
Εγγραφή: Τρί 02 Ιαν 2018, 19:18

Re: 3 + 1 Ελληνικά Κιθαριστικά Άλμπουμς (Β’ Μέρος)

Δημοσίευση από Metal_Warrior »

δυστυχώς παρότι παικτικά ο Ζήρας ειναι σε πολύ ηψηλα επίπεδα (δεν ενδέχεται αμφισβήτησης), δυστυχώς συνθετικά εμένα τουλάχιστον (αλλά απ οτι φαίνεται και στους περισσότερους) δεν λέει σχεδον τίποτα.
Τον παρακολούθησα από την αρχή της καριέρας του και έχω αγοράσει σχεδόν οτι έχει βγάλει (έχω πάψει να τον ακολουθώ μερικά χρόνια), τα πρώτα προσωπικά τα νεοκλασσικά ειναι καλούλια αλλά μέχρι εκεί, κυρίως χάρη στην τεχνική του κατάρτιση παρά συνθέσεων, τα επόμενα που ηταν πιο prog παρότι τις φοβερές συμμετοχές δεν πολυακούγονται και το euroforce ειναι καλό και υποσχόμενο, αλλά μέχρις εκεί...
Σαν μέλος μπάντας όπου θα μοιραζόταν τα συνθετικά καθήκοντα ή και θα είχε μικρή μόνο συμμετοχή θα ήταν μια χαρά, όσο το πάει σολο δεν πρόκεται ποτέ να κάνει το breakthrough κατ εμέ...
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: 3 + 1 Ελληνικά Κιθαριστικά Άλμπουμς (Β’ Μέρος)

Δημοσίευση από rbrigade »

Πλέον δεν πάει για breakthrough ρε συ, απλά θέλει αφορμές να είναι στην επικαιρότητα, να φαίνεται ότι είναι δραστήριος και δημιουργικός ώστε να προμοτάρει τον εαυτό του σαν δάσκαλο.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: 3 + 1 Ελληνικά Κιθαριστικά Άλμπουμς (Β’ Μέρος)

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

rbrigade έγραψε: Τρί 27 Μαρ 2018, 22:47 Κοίτα, ο αδερφός μου που είναι κιθαρίστας και ξεκίνησε από μέταλ για να περάσει σε πιο blues/hard rock φάση τον Ζήρα τον θεωρεί τελείως άμπαλο στο παίξιμο.
Καταλαβαίνω πως το λες. Και εμένα ένας ροκας/μπλουζας μου είπε κάποτε οτι ο Becker δεν έχει συναίσθημα στο παίξιμο του, αλλά νομίζω ότι αυτό γίνεται γιατί το βλέπουν μονομπαντα, δλδ ταχύτητα = κακό, συναίσθημα = καλό. Η αλήθεια ειναι καπου στη μέση όπως αλήθεια ειναι ότι κ ο ζήρας στα πρώτα αλμπουμς ήταν αρκετά τεχνικός. Οπότε το "αμπαλος" το αντιλαμβάνομαι σαν ότι "παίζει μηχανικα" γιατι αντικειμενικά ξέρει πολλά καντάρια κιθάρα. Αν θυμάμαι καλά, κάπου είχα διαβασει ότι έκανε practise 12 - 14 ώρες τη μέρα για να φτάσει εκεί που είναι. Ο τύπος απομυθοποίησε το βιρτουοζιλίκι στην Ελλάδα κάνοντας το προσιτό για όποιον ήθελε να μάθει χωρίς να τον παραμυθιάζει και αυτό είναι που κάνουν "dig" άτομα σαν τον Gus Drax κλπ. Να κάνουμε κανα γκρουπάκι στο ΦΒ για δεύτερο EUROFORCE? B)
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: 3 + 1 Ελληνικά Κιθαριστικά Άλμπουμς (Β’ Μέρος)

Δημοσίευση από rbrigade »

Πέρα από το θέμα του συναισθήματος μου έλεγε (o brother) ότι κάποια θέματα πάνω στην κιθάρα δεν τα κατέχει και δεν είναι ας πούμε η ''ειδικότητά'' του αλλά παρόλα αυτά έχει κάνει σχετικά βιντεάκια και ψιλοεκτίθεται. Κακά τα ψέμματα, ο Ζήρας είναι metal κιθαρίστας, o bro έχει επεκταθεί σε blues/jazz παιξίματα που είναι βασικό κομμάτι της γενικότερης κιθαριστικής ύλης και όταν κάποιος μη σχετικός μπαίνει έστω και για εκπαιδευτικούς σκοπούς σε αυτά τα χωράφια του χτυπάει. Στα δικά μου αυτιά και στο metal υλικό του ο Ζήρας εννοείται είναι παιχταράς. Αλλά ας πούμε για Αρβανίτη θεωρώ ότι έχει δίκιο ο bro, είναι ακόμα καλύτερος ειδικά στο neoclassical ύφος.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”