60s/70s ξεμωράματα & επιρροές παππούδων

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

60s/70s ξεμωράματα & επιρροές παππούδων

Δημοσίευση από theBox »

Ως ακροατής που για μια δεκαετια ακουγε σχεδον αποκλειστικα prog rock /hard prog κτλ κτλ. Εχω να πω πως το ντεμπουτο αλμπουμ των hallas (οχι το ep) είναι απο τα καλύτερα πραγματα που έχουν κυκλοφορησει στο είδος (hard prog) εδω και πολλά χρονια. Το αν είναι προιόν προσφατης χιπστερομοδας το γραφω στα παπαρια μου. ΜΟΝΟ η μουσικη κατ απόλυτη τιμή μετράει...τα υπόλοιπα περι ενδηματολογίας και αν κυκλοφορει σε κασετούλα ή όχι είναι ναχαμε να λεγαμε.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

60s/70s ξεμωράματα & επιρροές παππούδων

Δημοσίευση από Xstroyer »

Xstroyer έγραψε: Πέμ 05 Απρ 2018, 23:25 ΠΕΣ ΤΑ ΡΕ ΛΟΥΣΥ!

Micael Kiriakos Delaoglou (aka Mikkey Dee), ΕλληνοΣουηδός. Συμπληρώστε εσείς τις συμμετοχές του.
Ρε admin, όταν ανοίγεις νέο thread με κουβέντα σε άλλο thread, κράτα τουλάχιστον αυτά που έχουν σημασία ή σπάσε τα ή κάτι τελοσπάντων επειδή δεν πολυδουλεύει έτσι όπως γίνεται.

Εδώ π.χ. φαίνεται εντελώς αλλού για αλλού το σχόλιο μου με τον M.Dee χαχαχα

Έχει γίνει και σε άλλες περιπτώσεις.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Xstroyer την Παρ 06 Απρ 2018, 13:18, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

60s/70s ξεμωράματα & επιρροές παππούδων

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Xstroyer έγραψε: Παρ 06 Απρ 2018, 12:42
Xstroyer έγραψε: Πέμ 05 Απρ 2018, 23:25 ΠΕΣ ΤΑ ΡΕ ΛΟΥΣΥ!

Micael Kiriakos Delaoglou (aka Mikkey Dee), ΕλληνοΣουηδός. Συμπληρώστε εσείς τις συμμετοχές του.
Ρε admin, όταν ανοίγεις νέο thread με κουβέντα σε άλλο thread, κράτα τουλάχιστον αυτά που έχουν σημασία ή σπάσε τα ή κάτι τελοσπάντων επειδή δεν πολυδουλεύει έτσι όπως γίνεται.

Εδώ π.χ. φαίνεται εντελώς αλλού για αλλού το σχόλιο μου με τον M.Dee χαχαχα

Κε έχει γίνει και σε άλλες περιπτώσεις.
oops sorry, μέσα στο σωρό νόμιζα ότι αναφέρονταν στο κράξιμο των παπουδέ επιρροών, θα το ξαναπάω πίσω εκεί που ανήκει ;) άσχετα πάντως με αυτή τη περίπτωση, όταν ένα ποστ έχει μέσα ον τόπικ κ οφ τόπικ δεν μπορώ να σπλιτάρω το ποστ στα δύο, μονο να μετακινήσω αυτούσια ποστς.. αν βλέπετε καποιο λάθος transfer κλπ να το λέτε γιατί οκ, λάθη γίνονται αλλά πάντα διορθώνονται ;)
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

60s/70s ξεμωράματα & επιρροές παππούδων

Δημοσίευση από CountRaven »

theBox έγραψε: Παρ 06 Απρ 2018, 11:08 Ως ακροατής που για μια δεκαετια ακουγε σχεδον αποκλειστικα prog rock /hard prog κτλ κτλ. Εχω να πω πως το ντεμπουτο αλμπουμ των hallas (οχι το ep) είναι απο τα καλύτερα πραγματα που έχουν κυκλοφορησει στο είδος (hard prog) εδω και πολλά χρονια. Το αν είναι προιόν προσφατης χιπστερομοδας το γραφω στα παπαρια μου. ΜΟΝΟ η μουσικη κατ απόλυτη τιμή μετράει...τα υπόλοιπα περι ενδηματολογίας και αν κυκλοφορει σε κασετούλα ή όχι είναι ναχαμε να λεγαμε.
Αυτό.

Και πρέπει τώρα να κάτσω να γράψω και εγώ σεντόνι για να υπερασπιστώ κάποιες μπάντες που κοιτάζοντας πίσω -60ς-70ς- βγάζουν αρισοτθργήματα σήμερα. Θα γίνει!
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

60s/70s ξεμωράματα & επιρροές παππούδων

Δημοσίευση από CountRaven »

Scrollkeeper έγραψε: Παρ 06 Απρ 2018, 13:03
Xstroyer έγραψε: Παρ 06 Απρ 2018, 12:42
Xstroyer έγραψε: Πέμ 05 Απρ 2018, 23:25 ΠΕΣ ΤΑ ΡΕ ΛΟΥΣΥ!

Micael Kiriakos Delaoglou (aka Mikkey Dee), ΕλληνοΣουηδός. Συμπληρώστε εσείς τις συμμετοχές του.
Ρε admin, όταν ανοίγεις νέο thread με κουβέντα σε άλλο thread, κράτα τουλάχιστον αυτά που έχουν σημασία ή σπάσε τα ή κάτι τελοσπάντων επειδή δεν πολυδουλεύει έτσι όπως γίνεται.

Εδώ π.χ. φαίνεται εντελώς αλλού για αλλού το σχόλιο μου με τον M.Dee χαχαχα

Κε έχει γίνει και σε άλλες περιπτώσεις.
oops sorry, μέσα στο σωρό νόμιζα ότι αναφέρονταν στο κράξιμο των παπουδέ επιρροών, θα το ξαναπάω πίσω εκεί που ανήκει ;) άσχετα πάντως με αυτή τη περίπτωση, όταν ένα ποστ έχει μέσα ον τόπικ κ οφ τόπικ δεν μπορώ να σπλιτάρω το ποστ στα δύο, μονο να μετακινήσω αυτούσια ποστς.. αν βλέπετε καποιο λάθος transfer κλπ να το λέτε γιατί οκ, λάθη γίνονται αλλά πάντα διορθώνονται ;)
Έχει δίκιο ο Γιάννης, είναι λίγο περιοριστικό το αυτόματο split μιας και διαχειρίζεται ολόκληρα ποστς.

Όταν γίνεται ένα split μπορεί στο νέο topic να υπάρχει ένα πρώτο ποστ από τον Χ admin με ένα quote από το κομμάτι του Υ εκάστοτε ποστ που προκάλεσε την αλλαγή της συζήτησης (copy paste), σε περίπτωση που η μετακίνηση ολόκληρου του ποστ από το αρχικό θέμα δημιουργεί θέμα.

Και επειδή δεν ήμουν εκεί όταν συνέβη θέλω να μάθω σε πιο ποστ του Λούσι υπήρξε reply - ξεσπάθωμα XStroyer με ιαχή «ΠΕΣΤΑ ΛΟΥΣΙ» -δες εδώ: https://www.forgotten-scroll.net/forum/ ... t=30#p7537 -. Στοιχηματίζω πως το ποστ ήταν αυτό:
ούτε γιά να μαζεύεις φασκόμηλο δεν είναι αυτό ρε συ
γενικά δεν ξέρω τι έχει πάθει πολύς μεταλόκοσμος τώρα τελευταία
και να φανταστείς πως υπάρχει κόσμος που κράζει το AOR ξερωγώ αλλά αυτά τα χίπικα τα προσκυνάει
άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

60s/70s ξεμωράματα & επιρροές παππούδων

Δημοσίευση από rbrigade »

Ωραία, και το retro είχε τους δικούς του πρωτεργάτες εδώ και τουλάχιστον 15 χρόνια. Η φάση έχει πολύ μεγάλη διάρκεια και δεν έχει ξεφουσκώσει, οπότε ούτε καν πρόσκαιρη μόδα μπορείς να την πεις. Ήρθε και έμεινε γιατί κάποιο κενό καλύπτει και κάτι έχει να δώσει. Εγώ επιμένω ότι είναι πολύ θετικό που υπάρχει δυνατό ρετρό κίνημα και στο hard rock (60's-70's) και στο heavy metal (80's).
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

60s/70s ξεμωράματα & επιρροές παππούδων

Δημοσίευση από LuciferSteele »

Xstroyer έγραψε: Παρ 06 Απρ 2018, 00:45 Eίμαι βέβαιος οτι αυτοί οι 60s - 70s retro rockers είναι vegan και πίνουν cola stevia.
:D :D :D
και μετακινούνται αποκλειστικά με ποδήλατο
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

60s/70s ξεμωράματα & επιρροές παππούδων

Δημοσίευση από LuciferSteele »

rbrigade έγραψε: Παρ 06 Απρ 2018, 01:33
Zippo190 έγραψε: Πέμ 05 Απρ 2018, 23:56 το έχουμε ξαναπεί πολλές φορές: δεν είναι τόσο η μουσική που ενοχλεί αλλά η επιτήδευση η συνεχής προσπάθεια αναβίωσης μιας συγκεκριμένης αισθητικής/εποχής/ήχου με μαθηματική ακρίβεια, ο πιθηκισμός και γενικότερα η "ψεύτικη" εικόνα όλων αυτών των μπαντών. Και για να το πω πιο ξεκάθαρα, δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα να παίζεις μουσική όπως παιζόταν στα πχ 60'ς αλλά όταν προσπαθείς τόσο πολύ να εμφανιστείς λες και βγήκες από τότε κάπου χάνεται η μπάλα. :D :D
μεροληπτείς φίλε, γιατί όταν οι διάφοροι Metalucifer βγαίνουν καρφί 80's δεν σε χαλάει, άμα δεις καμιά καμπάνα το θεωρείς εξεζητημένο.
οι Metalucifer έζησαν στα 80ς, δεν τους τα διηγήθηκαν οι παππούδες τους
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

60s/70s ξεμωράματα & επιρροές παππούδων

Δημοσίευση από theBox »

LuciferSteele έγραψε: Σάβ 07 Απρ 2018, 10:27
rbrigade έγραψε: Παρ 06 Απρ 2018, 01:33
Zippo190 έγραψε: Πέμ 05 Απρ 2018, 23:56 το έχουμε ξαναπεί πολλές φορές: δεν είναι τόσο η μουσική που ενοχλεί αλλά η επιτήδευση η συνεχής προσπάθεια αναβίωσης μιας συγκεκριμένης αισθητικής/εποχής/ήχου με μαθηματική ακρίβεια, ο πιθηκισμός και γενικότερα η "ψεύτικη" εικόνα όλων αυτών των μπαντών. Και για να το πω πιο ξεκάθαρα, δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα να παίζεις μουσική όπως παιζόταν στα πχ 60'ς αλλά όταν προσπαθείς τόσο πολύ να εμφανιστείς λες και βγήκες από τότε κάπου χάνεται η μπάλα. :D :D
μεροληπτείς φίλε, γιατί όταν οι διάφοροι Metalucifer βγαίνουν καρφί 80's δεν σε χαλάει, άμα δεις καμιά καμπάνα το θεωρείς εξεζητημένο.
οι Metalucifer έζησαν στα 80ς, δεν τους τα διηγήθηκαν οι παππούδες τους
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

60s/70s ξεμωράματα & επιρροές παππούδων

Δημοσίευση από LuciferSteele »

κάπως έτσι :P
έλα παιδί μου να σου μιλήσω γιά τότε που πηγαίναμε στα πάρτυ και χορεύαμε σέηκ, γιά τη μπριγιαντίνη, τα παντελόνια καμπάνα
επίσης τι να μας πει το σιντι μπροστά στο ζεστό αναλογικό ήχο του γραμμόφωνου και του κυλίνδρου Edison
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

60s/70s ξεμωράματα & επιρροές παππούδων

Δημοσίευση από theBox »

LuciferSteele έγραψε: Σάβ 07 Απρ 2018, 10:58
επίσης τι να μας πει το σιντι μπροστά στο ζεστό αναλογικό ήχο του γραμμόφωνου και του κυλίνδρου Edison
Τον πιο ζεστο ήχο έχει η παρτιτούρα για πιάνο του 19ου αιώνα.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

60s/70s ξεμωράματα & επιρροές παππούδων

Δημοσίευση από rbrigade »

Κλείστε το τόπικ και πάμε όλοι μαζί να ακούσουμε Korn, Limp Bizkit, slip***t, Tool, nu metal, djent, metalcore...
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

60s/70s ξεμωράματα & επιρροές παππούδων

Δημοσίευση από LuciferSteele »

δεν ξέρω από που προκύπτει αυτό, όλα αυτά που αναφέρεις είναι ένα παρακλάδι, ούτε το μέλλον ούτε η εξέλιξη
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

60s/70s ξεμωράματα & επιρροές παππούδων

Δημοσίευση από rbrigade »

Το ξανάγραψα και πιο πριν, αν δεν υπάρχει αυτό το παρακλάδι το heavy metal θα εξαφανιστεί και θα μείνουν μόνο αυτά που έγραψα αποπάνω.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

60s/70s ξεμωράματα & επιρροές παππούδων

Δημοσίευση από LuciferSteele »

δηλαδή το heavy metal μένει ζωντανό επειδή οι νέες μπάντες κοπιάρουν τη μουσική που άκουγαν οι μπαμπάδες και οι παππούδες τους?
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”