Frontment/μουσικοί και σκηνική παρουσία

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...

Τρί 17 Απρ 2018, 18:52

Split από εδώ: viewtopic.php?f=5&t=266&start=30#p8715
Vic έγραψε:
Τρί 17 Απρ 2018, 18:41
Αυτό που λέτε για το στήσιμο πάντως είναι το πρώτο σχόλιο που κάναμε με την γυναίκα μου που τα βλέπαμε. Δεν ξέρω ποιον έχουν πρότυπο όλοι και κουνάνε τα χέρια τους αισθαντικά, εμένα μου θυμίζουν έντεχνο και Φαραντούρη και δεν το λέω για αυτούς μόνο, το λέω για τους περισσότερους. Κουβάδες cringe από πολλούς έλληνες frontmen. Ο Παπαδόπουλος έχει ξεπάρει, είχε αέρα. Ο Παπανικολάου πχ επίσης έχει αέρα και άνεση με το κοινό. Ο Σεθ των Σέπτικφλες ό,τι και να κάνει δεν το έχει με τον κόσμο.

Ο frontman θέλει attitude και αέρα, θέλει παρουσία και να επικοινωνεί με το κοινό καλά και θέλει αυτοπεποίθηση. Λίγα από αυτά μαθαίνονται με την πείρα, θέλει και τρέλα. Φυσικά αν έχει ΤΗΝ φωνάρα το ξεπερνάμε αυτό οι αμιγώς μουσικόφιλοι αλλά όποιος στοχεύει ψηλά, χωρίς τέτοιο frontman δεν πάει πουθενά. Ειδικά τώρα που το λάιβ είναι το θέμα. Αντιθέτως, αν έχεις το charisma που λένε και ψιλο-άφωνος να είσαι, μια χαρά θα ανταποκριθεί το κοινό. Βασικά δείτε και τους Ghost που η φωνή είναι ανθυπομέτρια γενικώς αλλά έχει δέσει με το κόνσεπτ της σοφιστικέ σατανίλας και μαζί με το stage act ξεπουλάνε. Φωνές καλύτερες από του Dickinson υπάρχουν, ελάχιστοι έχουν το χάρισμά του. Ο Ozzy έχει λοιδωρηθεί (υπερβολικά βέβαια) για την φωνή του αλλά στην σκηνή είναι τρελός. Κ.ο.κ.

σωστός γενικά στις παρατηρήσεις σου
να επισημάνω και γω πως ελάχιστοι στην Ελλάδα το έχουν με τη σκηνική παρουσία, είτε μιλάμε γιά οργανοπαίκτες που βιδώνονται στα τετραγωνικά τους και κοιτάνε την ταστιέρα και τραγουδιστές που ή κλείνουν τα μάτια ή κοιτάνε το πάτωμα
και έρχονται ξέρωγω κάτι μπαντούλες τύπου Night Demon και στα δίνουν στο χέρι, παίζουν λες και είναι ροκ σταρς
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you

Σε αναζήτηση τραγουδιστή οι Wardrum

Τρί 17 Απρ 2018, 19:00

Αν δεν έχεις αυτήν την τρέλλα ποιος ο λόγος να ανέβεις στο σανίδι; Για να είσαι όπως είμαι εγώ σπίτι μου στο λίγο καλύτερο;
Site Admin
Επικοινωνία:

Τρί 17 Απρ 2018, 19:57

Συμφωνώ σε ότι είπατε με τη σκηνική παρουσία, αλλά οκ, δεν μπορούν να γίνουν όλοι Ντικινσον και να καλπάζουν σαν τα κοάλα πάνω στη σκηνή. Ειδικά όταν μιλάμε για μαγαζιά τύπου ΑΝ, 7σινς, Bat City, Remedy, MODU, Όνομα του Ρόδου κλπ που η σκηνή είναι 6 - 7τμ και στα οποία γίνονται τα περισσότερα λάιβ, πρέπει να γίνεις κομανέτσι για να αλλάξεις πλευρά. Ακόμα θυμάμαι τη "στούκα" που είχα φάει στο κρεμαστό ηχείο του 7σινς όταν έσκυψα να φτιάξω το καλώδιο... λολ. Απλά βιδώνεσαι κάτω, παίζεις το μπουζούκι σου και όλα καλά. Είναι η λεγόμενη σταση "χειρολαβή τρόλεϋ" (για τραγουδιστές που γραπώνονται από το σταντ του μικροφώνου) ή "παστωμένη σαρδέλα" (για τους έγχορδους).

Από εκεί και έπειτα, με τον κομπλεξισμό που επικρατούσε και επικρατεί ακόμα σε ένα βαθμό στην Ελλάδα, είναι κ ψιλολογικό ο άλλος να βγαίνει μαγκωμένος για να μην φάει κραξιμο μετά το λάιβ. Επίσης έχει να κάνει κ με την ιδιοσυγκρασία του καθε μουσικού. Πχ Leif Edling, Tsamis, Colombus κλπ είναι χαρακτηριστικές φιγούρες που ήταν πάντα μετρημένοι με σκηνική παρουσία να τείνει στο 0.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.

Τρί 17 Απρ 2018, 21:17

Και μη ξεχνάμε και frontmen σαν τον Lemmy που βιδωνοταν και σήκωνε το μικρόφωνο ψηλά για να μην βλέπει τον κόσμο. Ποιος ο λόγος τότε και για τον Lemmy να θέλει να παίξει μουσική; χεχε
Δεν είναι όλα για τα Live μόνο, είναι και για την καυλα της μουσικής. Θυμηθείτε και τον quorthon που σιχαινοταν τα Live. Α είναι και ο vigernes που δεν παίζει ούτε με 100.000 χαχα

Τρί 17 Απρ 2018, 21:36

Στηρίζω 101% άγαρμπους γεματούληδες αγγούρια στην σκηνή με κωλοχαράδρα όταν σκύβουν και το σώρτς να μαζεύεται στον καβάλο. Κύριοι αν θέλετε τζόβενους με τατουάζ να πάτε να δείτε τους One ή όποιους άλλους θέλετε.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Site Admin
Επικοινωνία:

Τρί 17 Απρ 2018, 21:42

Οταν η περίσταση απαιτεί και ΜΗ-σκηνική παρουσία.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.

Τρί 17 Απρ 2018, 21:43

Scrollkeeper έγραψε:

Αν μπορεί ας το κάνει αυτό ο papa emeritus
Site Admin
Επικοινωνία:

Τρί 17 Απρ 2018, 21:45

castledemon έγραψε:
Scrollkeeper έγραψε:

Ήταν δύο κλικ πιο κάτω :toothy: :twisted: :twisted:

Τρί 17 Απρ 2018, 21:47

μαλάκες έκλαψα
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you

Τρί 17 Απρ 2018, 21:48

Scrollkeeper έγραψε:
castledemon έγραψε:
Scrollkeeper έγραψε:

Ήταν δύο κλικ πιο κάτω :toothy: :twisted: :twisted:
Lol
Δεν το πρόσεξα
Εντάξει του Abbath είναι πιο εντυπωσιακό

Νομίζω χάσαμε το νόημα του ποστ όμως Εικόνα
Site Admin
Επικοινωνία:

Τρί 17 Απρ 2018, 21:49

Μλκες δεν είχα μισό ΜΡ3 Γκόστ και με κάνατε να κατεβάζω δισκογραφίες αχχαχααχ μονο κλάμα :P

Τρί 17 Απρ 2018, 22:20

Δηλαδή οσοί παιζουν/γράφουν μουσικάρες ή έχουν φωνάρες να τα παρατήσουν αν δεν έχουν σκηνική παρουσία?
Η να δισκογραφούν στο στούντιο και να μην βγαίνουν ποτέ να παίζουν ζωντανα?

Όπως πολύ σωστά αναφέρει ο Castledemon " Δεν είναι όλα για τα Live μόνο, είναι και για την καυλα της μουσικής." Είναι ΚΥΡΙΩΣ για την κάυλα της μουσικής θα έλεγα εγώ και (πολύ) δευτερευόντως για το λαιβ.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Vic Άβαταρ μέλους
Επικοινωνία:

Τρί 17 Απρ 2018, 22:24

Δεκτά τα σχόλια για τους άγαρμπους μπούληδες που στέκονται μαρμαρωμένοι αλλά σας έχω καλύψει εσάς τους ταλιμπάν μουσικόφιλους.

ΑΛΛΑ δεν μιλάμε για ντροπές και μπουζουξήδες και ακίνητους. Μιλάμε για CRINGE καταστάσεις που ο άλλος ενεργά κάνει πράματα που λες "όχι ρε φίλε, καλύτερα μπουζουξής, καλύτερα με την πλάτη στο κοινό, καλύτερα παγοκολώνα. Υπενθυμίζω ότι αφορμή ήταν οι φαραντουρισμοί, τα απλωμένα χέρια που κάνουν κινήσεις μπαλαρίνας ή δείχνουν κάπου. Και να δείχνεις ρε φίλε, δεν λέω, τι πιο χέβυ μέταλ να δείχνεις με πόρωση, να σφίγγεις γροθιές και τέτοια. Αλλά όχι, εδώ λέμε για αισθαντικά πράματα, για πωπω αίσθημα και τέτοια. Εγώ προσωπικά αυτά δεν τα μπορώ, προσπαθώ να κοιτάω αλλού, είναι η ενσάρκωση του πουκαμισάτου ρε φίλε, του γιλεκάκια, που ΟΚ και εγώ ακούω Dream Theater και Stratovarius αλλά δεν θα βγω και έτσι έξω!! Είναι η προγκ/πάουα εκδοχή του "ΟΥΥΥΥΥΡΡΓΚ! ΑΛΗΤΕΙΑ ΡΕ!! ΑΛΗΤΕΙΑ!" του Σεθ που φώναζε στα πιτσιρίκια των slip***t (χαχα θυμήθηκα το φίλτρο τώρα!). Cringe. Ε, αυτό.

Τρί 17 Απρ 2018, 22:54

Vic έγραψε:
Τρί 17 Απρ 2018, 22:24
Δεκτά τα σχόλια για τους άγαρμπους μπούληδες που στέκονται μαρμαρωμένοι αλλά σας έχω καλύψει εσάς τους ταλιμπάν μουσικόφιλους.

ΑΛΛΑ δεν μιλάμε για ντροπές και μπουζουξήδες και ακίνητους. Μιλάμε για CRINGE καταστάσεις που ο άλλος ενεργά κάνει πράματα που λες "όχι ρε φίλε, καλύτερα μπουζουξής, καλύτερα με την πλάτη στο κοινό, καλύτερα παγοκολώνα. Υπενθυμίζω ότι αφορμή ήταν οι φαραντουρισμοί, τα απλωμένα χέρια που κάνουν κινήσεις μπαλαρίνας ή δείχνουν κάπου. Και να δείχνεις ρε φίλε, δεν λέω, τι πιο χέβυ μέταλ να δείχνεις με πόρωση, να σφίγγεις γροθιές και τέτοια. Αλλά όχι, εδώ λέμε για αισθαντικά πράματα, για πωπω αίσθημα και τέτοια. Εγώ προσωπικά αυτά δεν τα μπορώ, προσπαθώ να κοιτάω αλλού, είναι η ενσάρκωση του πουκαμισάτου ρε φίλε, του γιλεκάκια, που ΟΚ και εγώ ακούω Dream Theater και Stratovarius αλλά δεν θα βγω και έτσι έξω!! Είναι η προγκ/πάουα εκδοχή του "ΟΥΥΥΥΥΡΡΓΚ! ΑΛΗΤΕΙΑ ΡΕ!! ΑΛΗΤΕΙΑ!" του Σεθ που φώναζε στα πιτσιρίκια των slip***t (χαχα θυμήθηκα το φίλτρο τώρα!). Cringe. Ε, αυτό.

Μόλις σε έφτιαξα....

@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.

Πέμ 19 Απρ 2018, 18:15

Όπως βολεύεται, όπως γουστάρει και όπως μπορεί να αποδώσει ο καθένας. Δεν λέω ότι η σκηνική παρουσία δεν μετράει αλλά κάθε μπάντα μπορεί να την προσαρμόσει ανάλογα με τις δυνατότητες και τις συνθήκες.

Δυνατότητες - from the singer spot: Όταν έχεις να βγάλεις μιάμιση ώρα λαιβ, θα κοιτάξεις να διαχειριστείς το χρόνο για να την βγάλεις καθαρή. Αν αρχίσεις και πηδάς σαν το γίδι από τα 3 πρώτα κομμάτια θα λαχανιάσεις στο τέταρτο και δεν θα μπορέσεις να σταυρώσεις ούτε μισή φυσική νότα. Συνήθως το μαθαίνεις the hard way.

Συνθήκες. Ναι δεν μπορείς να παίζεις σε stage σπιρτόκουτο, να κυνδινεύεις να σφαλιαρίσεις τον κιθαρίστα αν απλώσεις το χέρι, και εσύ να θέλεις να αρχίσεις τα ακροβατικά.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”